Zin van den strijd in 't Oosten DINSDAG 24 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD EAU. MANDSJOERIJE VOOR JAPAN GEEN CHINA. Tegen Russische en Chineesche Anarchie. (Bijzondere correspondentie). ParijsNovember.... De Volken bondsraad vergadert er.... In de prach tige vergulde salons in het Ministerie van Buitenlandsohe Zaken aan de Quai d'Or- say zie je niets dan lange gezichten, ver legen gesties. In hoeken en gangen wor den gesprekken en mededeelingen gefluis terd. Druk en verward is het gedoe en be weeg in de zalen, waar dertien jaren ge leden het verdrag van Versailles in elkaar werd getimmerd. De sfeer, waarin de Raad en alles wat er achter de coulissen bij- oort, vergadert, lijkt wel het geheimzin- ige rondom een complot, heeft dikwijls cok den schijn van een stille dood en wacht. In September werd het conflict tuesehen China en Japan aanhangig gemaakt. Het was al dadelijk een slecht begin. De auto riteit van den Volkenbond raakte direct reeds in het gedrang en thans staat het prestige van den bond op het spel en te gelijk ook zijn crediet ten opzichte van alle mogelijke conflicten, die de toekomst kan brengen. In September hebben de Chineezen van Nanking een aanklacht tegen Japan bij den Volkenbond ingediend. Deze actie te gen Japan voor het aangezicht van heel de wereld is voor hen boven alle andere dingen van het allergrootste belang. De klacht werd ingediend op grond van ar tikel XI (oorlogsgevaar). Dr. Sze, do Chj- neesohe zaakgelastigde, doorspekte zijn redevoeringen zelfs met artikel XV (arbi trage van den Volkenbond in een bestaand conflict) en opereerde handig met artikel XVI (gemeenschappelijke sancties). Men heeft toegelaten, dat de Raad zich op dit terrein begaf. Dit was een flater. En op merkelijk is, dat Lord Cecil, Engeland's vertegenwoordiger, bij zulk een flater het nog en zelfs met opvallend aandoend zelfvertrouwen oirbaa^. achtte, het vroe gere Grieksch-Bulgaarsche incident er bij de haren bij te sleepen. Ik zie nog den nobel en lord voor mij. Hij opende zijn por tefeuille en haalde er een boekje uit te voorschijn, waarin hij naarstig begon te lezen. Zijn gezicht straalde van vergenoe gen ols dat van casuist, die een gelukkige vondst heeft gedaan in de een of anderen Kerkvader. In dat boekje nu stond te le zen alles wat er gedaan en gezegd is ten tijde en bij gelegenheid van het Grieksch- Bulgaarsche conflict. Er stond de eisch in vermeld, dat beide partijen direct haar vroegere posities weer moesten innemen, en dat er een commissie zou worden gezon den. Er stond ook in vermeld, hoe Briand welluidend, maar toch dreigend, sprak te gen de beide tegenstanders, wien de schrik om het hart sloeg. De toen gevolgde jurisprudentie zou ook thans te volgen zijn geweest, wanneer er sprake zou zijn van een conflict op eigen lijk Chineesch grondgebied of wanneer de Japanners in de buurt van Shanghai of Kanton voet aan land hadden gezet. Maar Mandsjoerije is nu eenmaal in het oog der Japanners heel iets anders dan China. Meer dan dertig jaren reeds werken in Mandsjoerije Japansche militairen, inge nieurs en kapitalisten. Als een Japanner het woord Mandsjoerije uitspreekt, dan heeft hij, om het maar triviaal te zeggen, er den mond vol van. Dat woord heeft een bijsmeak voor hem als voor den Fransch- man de namen Algiers en Marokko. Ach ter dien naam doemen voor hem drie oor logen op. ^£en met China. De tweede, glo rierijker dan de andere, tegen het mach tige tsaristische Rusland. En de derde, de oorlog, waarin Japan zich wierp, toen het heel handig en op het juiste moment zich partij stelde in den wereldoorlog. Juist van die houding in den wereldoorlog had Ja pan zooveel gedroomd. Maar China was Nippon te sluw af, toen het, haast op het einde van den wereldoorlog, eveneens par tij koos voor de geallieerde en geassocieer de mogendheden. Mandsjoerije, dat is voor Japan dat land met die wondermooie spoorwegen, met die heerlijk zacht gecapitonneerde coupé's, met dat voorname personeel met witte handschoenen, dat land, waar langs de spoorlijnen die vroolijke kleine Japansche soldaten in khaki staan, soldaatjes, die ik eens tot mijn groote bewondering zag aangedaan met antiseptische maskers te gen de griep. Zóó ziet Japan Mandsjoerije. Dit wil zeggen, dat dit gebied zijn trots is en zijn hoop op profijt en winst. Het is niet, en kon dat ook niet zijn, een koloni satiegebied, want er hebben zich minstens vijftien millioen koelies gevestigd, die le ven van een korst brood en tegen wie de Japansche arbeiders, die hun warm bad noodig hebben, hun thee en hun gedroogde visch niet kunnen concurreeren. Maar het is hèt steunpunt, dat de grootste rol speelt in de droomen der strategen, het gebied van een gedurfde en doordringen de exploitatie ten voordeele van heel het Nipponsche Keizerrijk, het gebied, dat doordrenkt is met het bloed van zoovele tallooze Japansche soldaten. Japan stak ongeveer drie milliarden yen (ongeveer drie en een half milliard gulden) in Mandsjoerije. Ik herinner mij nog levendig, dat ik vijf jaren geleden deze allerinteressantste con treien bereisde. Tsjang So Lin, de fameu- se maarschalk, vader van den huidigen ge neraal Tsjang Hsoe Liang, heeft er nooit maar een moment aan gedacht, om met Japan in onmin te komen door uitbundig Chineesch patriottisme te marqueeren. Trouwens, Chineesch patriottisme was hem absoluut vreemd. Hij beschouwde zich al leen als een bolwerk van orde tegen da anarchie van Russische en Chineesche zij de. De vruchten van zijn afpersingen de poneerde hij in Japansche banken. Zijn chef van den generalen staf. Yang Yv Tin, was tot officier opgeleid in de militaire scho len van Japan. De ldeine Nipponsche sol daatjes defileerden dag in dag uit door de straten. Geen mensch bekommerde er zich om, of ze binnen of buiten de spoorweg- zone bleven. In het vermaarde arsenaal van Moekden, op welk tuighuis de oude Mandsjoerijsche maarschalk zoo trotsch was. oefenden de Japanners de controle uit. De Japansche en Chineesche officier- korpsen salueerden elkander uitermate correct en over en weer bestonden zelfs hoofsohe betrekkingen. Geen mensch had reden tot klagen. Noch de Chineesche immigranten, die in Mandsjoerije een toevluchtsoord vonden wanneer ze wegvluchtten uit het land van burgeroorlog en epidemieën, noch de honderdduizenden Russische vluchtelingen die zoo goed en kwaad als het ging weer in hun levensonderhoud konden voorzien, hadden reden tot klagen alléén de Sov jets. Die goede harmonie bonaoi hun elke hoop op ernstige conflicten. Men wist heel goed in Moekden, dat op een afstand van honderden, duizenden kilometers naar het Zuiden toe een revolutionnaire partij, ge naamd Kwomintang, er van hield de ste den, die zij veroverde, te versieren met haar roede vlaggen met de rijzende zon. Maar dit alles had niets te doen met Mandsjoerije. En toch werden Tsjang So Lin en zijn chef van den generalen staf er door gebiologeerd, er door aangestoken en zij begonnen hun stem te verheffen te gen Japan. Aan geen van beiden heeft dit geluk gebracht. De trein van Tsjang So Lin vloog als bij toeval in de lucht bij het passeeren van een brug tusschen Peking en Tientsin en mijn eminente gastheer Yang Yu Tin werd in zijn kamer met een dolk vermoord. Stelt u zich een oogenblik voor, dat ge deel uitmaakte van den Japanschon gene ralen staf, waar fierheid en trots, vader landsliefde en de geest der wrake over de ontvangen beleedigingen aLs een catechis mus zijn voor iederen officier. Do ge dachte, dat Mandsjoerijsche Chineezen een kameraad van u zouden hebben gedood, zou zoo ongeveer dezelfde beteekenis heb ben als wanneer in Amsterdam op de stra ten zou worden uitgeschreeuwd door krantenjongens: „De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië is door Javanen vermoord." De Japanners kunnen, wanneer de Raad van den Volkenbond het een beetje han dig aanlegt- en hun eigenliefde niet kwetst, eenige honderden meters terug trekken en zelfs de Nonni-expcditie opge ven. Maar wat ze nooit zullen doen, dat is ook maar één enkele gestie maken, die den schijn zou kunnen hebben, dat hun presti ge in de oogen der Chineezen wordt ver minderd. Zij weten, dat dit voor hen zou beteekenen het begin van hot einde. Wan neer men hun zou zeggen, dat zij met Chi na in oorlog zijn gekomen, omdat zij te gen rooversbenden buiten de invloedssfeer der spoorwegen zijn opgetreden, dan zou den zij even verbaasd staan te kijkeft als maarschalk Lyautey het zou zijn, als men hem er van zou beschuldigen, het Kellogg- pact te hebben geschonden en den oorlog aan den sultan van Marokko te hebben verklaard, toen hij de Marokkaansche rooversbende achtervolgde cn haar be stookte tot in de uiterste schuilhoeken van het Atlasgebergte DE ECONOMISCHE NOODTOESTAND. Loonsverlagingen en crisis. Gisteravond hebben de leiders der so ciaal-democratische Rijksdagfractie oen langdurig onderhoud gehad met rijkskan selier dr. Briining. Naar het persbureau der vereeniging van Duitsche dagbladuit- gevers verneemt, waarschuwde do voor- I zitter der fractie, dr. Breitscheid, de rc- geering voor de economische en politieke j gevolgen, welke een voortzetting van de eenzijdige loonsverlagingspolit-iek zou moe ten hebben. Vervolgens werden do land- bouw- en de socale politiek, in het bijzon der de invaliditeitsverzekering, bespro ken. Dr. Briining en de rijksminister van Ar- j beid Stegerwald verklaarden, dat de vrees, door de sociaal-democratische lei- ders geuit, ongegrond is. Men dient <ie aankondigng der loonsverlagingen te be schouwen in samenhang met de verkla ring, dat prijzen en loonen in overeen stemming met ejkaar gelijktijdig verlaagd dienen te worden. De loonsverlagingen, zoo werd van regeeringszijde verklaard, zullen onvermijdelijk blijken, met het oog op de verlaging van den koers van het pond sterling en de verhooging der bui- tenlandsche tarieven, waardoor aan den uitvoer moeilijkheden in den weg worden gelegd. De hoofdzaak is, zoo werd hier aan toegevoegd, dat de grondslagen der loonregeling onaangetast blijven; men is er slechts op uit, een elastischer toepas sing mogelijk te maken, in verband met de situatie in de verschillende streken cn branches en rekening houdend met de tijdsomstandigheden. Waarschuwing der geestelijken in het Ruhrgebied. Onder leiding van den aartsbisschop van Paderbora, dr. Klein, is te Essen een vergadering gehouden van de katholieke geestelijkheid in het Ruhrgebied, in ver- band met het loonconflict aldaar. Een resolutie werd aangenomen, waarin groot leedwezen wordt uitgedrukt over de dreigende nieuwe verscherping van den noodtoestand der mijnwerkers en de daar door in het Ruhrgebied toenemende on der de arbeidersbevolking. Daarom ach ten de geestelijken het hun plicht om, zonder zich te mengen in de bijzonderhe den van de loonregeling en den acuut ge worden strijd over de loonen, op grond van hetgeen zij waarnemen en ervaren te constateeren, dat de toestand der mijn werkersgezinnen tengevolge van vroegere loonsverlagingen, verkorting en stopzet ting van den arbeid, reeds thans zoodanig is, dat een nog grooter druk niet te dia- gen is. vraag, deelde Gilmour, de minister van landbouw, in het lagerhuis mede, dat hem de snelle toename van den invoer van bloe men en de uitwerking daarvan op de Brit- sche bloemenindustrie bekend is en dat de regeering in dezen maatregelen zal overwegen. Gilmour voegde hier echter aan toe, dat hij op het oogenblik niet in staat is hier omtrent een verklaring af te leggen. MOHAMMEDAANSCHE WAAR- SCHUWING AAN MACDONALD. Het bestuur van de Mohammedaansehe liga in Brit-sch-Indië heeft een resolutio aangenomen, waarin MacDonald gewaar schuwd wordt, dat de rust in Indie in ge vaar zal worden gebracht, wanneer de eischen der Mohammedanen niet worden ingewilligd. Wanneer aan do buitensporig© eischen van Gandhi wordt voldaan, aldus de resolutie, zullen do minderheden in In- dië aan de genade zijn overgeleverd van een buitengewoon agressieve en onredelijke meerderheid. In Mohammedaansehe krin gen is bezorgdheid gewekt door do houding welke de premier en eenice leden van het Britsche kabinet, naar hier beweerd wordt, hebben aangenomen in zake de eischen der Mohammedanen. SPANJE EX-KONING ALFONSO OVER ZIJN VONNIS. Ex-koning Alfonso heeft zich tegenover een verslaggever van een Parijsch blad ge uit over het vonnis, dat het Spaan*che par lement over hem geveld heeft. Alfonso zou daarbij verklaard hebben, dat hij sedert zijn vertrek uit Spanje een gewoon burger is en dit wilde blijven. Niets zou hem aanleiding kunnen geven deze hou ding op te geven, zelfs geen gebeurtenis sen, waarbij hij persoonlijk 'betrokken is. ALBANIË COMPLOT TEGEN ACHMED ZOGOE. Volgens berichten uit Belgrado zou een samenzwering ontdekt zijn tegen den Al- baansohen koning Achmed Zogoe. De deel nemers aan dezo samenzwering zouden echter grootendeels reed® in hechtenis ge nomen zijn. DOOR DE GEMEENTE DEN HAAG werden de drie groote buitengoederen „Overvoorde", „Te Voorde", en „Steenvoorde" aangekocht. Een kijkje op de Buitenplaats „Overvoorde" ENGELAND NIEUWE BESCHERMENDE MAATREGELEN. Ter bescherming van den Engelschen landbouw, heeft men krachtige en ingrij pende maatregelen opgesteld, welke mor gen door een delegatie der drie regee- ringspartijen aan MacDonald zullen wor den voorgelegd, met verzoek ze terstond van krachLte verklaren. De beschermende maatregelen zullen vooral den graanboeren en verder de sui kerindustrie ten goed komen. Naar ge meld wordt, is de regeering voornemens een maalgebod voor Engelschc tarwe in te voeren en minimuprijzen vast te stellen. De bekende economische deskundige Layton heeft zich tegenstander dc tarief- wetten verklaard. Hij wijst er op, dat de kosten van levensonderhoud in Engeland hierdoor verhoogd zullen worden. De ex port van Engeland wordt hierdoor even eens geschaad, daar het buitenland econo mische represaille-maatregelen zal ne men. In antwoord op een desbetreffende CHINA NIEUWE JAPANSCHE OPM^RSCH. Dreigende botsing bij Tsjintsjau. Gister is do opniarsch dor Japanners naar net Zuiden begonnen. Het passagiers- verkeer over de spoorlijnen is sinds het aan breken van den dag stopgezet. Do Chi- neosoho treinen kunnen niet verder komen dan tot Tsjoehho aan den Uostclijken oever van de Liau-rivicr, waar de Jajxanncrs zich reeds in het begin der bezetting 111 ver sterkte posities verschansten. De Engcl- sche spoorwegambtenaren zijn er niet in geslaag-l, met plaatsen voorbij Tsjoeliho in verbinding te komen, uaar liet telefonisch en telegrafisch verkeer 19 verbroken. Of Jit door Japansch of door Chineesch optreden is verooizaakt, is niet bekend. De expres van gisterochtend, alsmede en kele andere treinen, welke op weg waren naar het Zuiden, moesten te Tsj oeliho blij ven staan. Japanscne troepen hebben de Scellingen der Chineesche troepen te Tsjangwoe en Paitsjipoc verkend en dc Chineezen hebben hierop geantwoord door twee brigades naar deze posities over te brengen. ALle straten en weigen, welke loi- uen naar de stations, vanwaar de treinen naar Peking vertrekken, zijn met prikkel draad algezet en worden bewaakt door Ja pansche soldaten. Vertegenwoordigers van do Japanners zijn naar het district ten Zuiden van den spoorweg naar Peking tusschen Hahauvjun cn Moekden vertrokken. Zij hebben hior de burgers den raad gegeven, het spoor- wegdistrict te verlaten. Deze Japansche opniarsch en de stopzet ting sinds giste, en van het spoorwegver keer op de lijn Peking—Moekden, wettigen het ook uit andere aanwijzingen afgeleide vermoeden, dat thans het grootste gevaar voor oen nieuwe botsing dreigt in de streek van Tsjintsjau (ook wel Tsintsjaufoc ge naamd). Sterke afdeelingcn van Tsjang Hsu-liang's tropen zijn van het Zuidwesten uit op marsch in de richting van Moekden en hebben Koepang reeds bezet. Van officieele Japansolie zijde wordt thans gemeld, dat op het slagveld tusschen Anganbsji en Tsitsihar de lijken van 600 Chineezen zijn getelJ. Men gelooft echter, dat dit aantal geenszins dc totale Chinee sche verliezen bij de gevechten van Woens dag en Donderdag j.l. weergeeft. I Een Reuter-berioht uit Moekden beves tigt, dat generaal Ma Tsjang-tsjen een nieuw provinciaal bewind te Hailocn hoeft ingesteld. Het front van zijn gereorgani seerd leger strekt zich tliane uit van Tsit- siluir tot Hailoen. Ma zou voornemens zijn, I eiken verderen opniarsch der Japannners aldaar tegen te gaan en naar het ZuiJon op te rukken, zoodro de Japannner® een aanvang maken met dc ontruiming. Er is echter nog niets dat er op wijst, dat hier mede een aanvang zal worden gemaakt. I Volgens te Moskou ontvangen berichten, zou de bezetting van Charbin door do Ja pansche troepen spoedig verwacht kunnen worden. Een te Charbin verschijnend Ja pansch dagblad weet mede te declcn, dat bij dc commandanten der Japansche troe pen vrees bestaat voor dc veiligheid 'Ier te Charbin gevestigde Japanners en dat tie stad bij het minste tccken van gevaar voor de Japansche bewoners zal worden bezet. ÜIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Woensdag 25 November. Huizen 1875 M UitaL NCRV-UiU. 8.00 Schrift lezing. 8.15—0.45 Graniofoonplaten. 10.00 Zang NCRV-dameskoor. 10.45 Aansl, Vredescongres v. d. Christen vrouwen Volkenbonds Vredcsactic. 1*2.15 Gnamofoonplatcn. 12.30 Concert N CRV-dameskoor (viooj, cello, piano en harmonium). 2.00>1.00 Aansl. Vredescongres enz. 4.005.00 Concert. 5.00 Kinderuur. 6.00 Voor de landbouwers. 7.00 Causerie over de Sovjet-republiek. 7.30 Politieberichten. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.0010.00 Uifcz. vanuit do Congreszaal. Dciiuonstr. van hot Leger des Heil®. 10.00 Vaz Dia®. 10.1011.30 Grammofoonplaten. Hilversum, 298 M.. Uitsl. VARA-Uitz. (5.457.00 en 7.307.15 Gymnastiek. 8.00 Graniofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Concert. 12.00 Concert VARA-soptct en granio foonplaten. 2.15 Keukenpraatjc. 3.00 Piano-recital (inicrofoonloozo vleu gel). 3.30 „De schat "in het Zil vermeer" van K. May (kinucrtooneol). 4.30 Dc Speeldoos van Oomo Keesje. •1.45 V magna If uurtje. 5.30 Grauiofooiiplaten. 6.45 Causerie over het Kapitalisme. 7.15 Optreden van Friedl Dotza en Paul Harden. (Fntz Hirseh-cnsomble). Piano; Jos. Zicgler. 7.30 Toespraak voor de Ver. voor Volken bond en Vrede. 7.15 Vervolg optreden Friedl Dotza va Paul Harden. 8.00 Concert VAR A-orkest. 8.30 „Is Mr. Brown te voroordeelen", hoorspel van V. Heuiy en G. Wolf. (Het Groot Volkstooncel). 9.35 Vaz Dia». 9.45 Vervolg concert, o.a. La Foria, La- oom bo Potp. „Dio Fledennaus", Straus/.. 10.15 „Dc wederwaardigheden van Wak ker en Tropemiuit". 11.0012.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1551 M. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Urgolconccrt Qucntin MacLoan. 1.05 Grammofoonplaten. I.50—2.35 Orkest en solistonooneort uit hot Midland'hotel te Bradford. 2.45 Voor do Scholen. 3.50 Concert. Het Stcd. Orkest van Bournemouth o. 1. v. Sir Dan Godfrey. M. m. v. I. Sohlaen (viool), oxi. vioolconcert in D, van Tschaikowsky. 5.05 Orgelconcert van Reginald Now. 5.35 Kinderuur. 6.50 Moderne piano en viool-sonate®. 8.35 Symphonieconccrt. B.B.C.-sympho- nieorkest, koor en solisten, ogi. Kouzortan- tc Symphonic K 364, Mozart. Radio Paris 1725 M 8.05, 12.50, 1.25 Graniofoonplaten. 9.05 „Lo jeune Ménage", van L. Vorncuil. Langenberg 473 M. 6.25—7.20, 8.50—9.05, 11.20 Gramofooa- platon. 12.'251.50 Orkestconcert. 4.205.20 Orkestconcert. 7.45 Orkest en solistenconcert. O.a. „Der Jiigcr aus Kurplalz" van P. Uindenuth. Hierna berichten en tot 11.20 dansmuziek. Kalundborg 1153 M. II.2012.35 Strijkconcert. 2.201.20 Orkestconcert. 8.359.35 Werken van Pedor Gram. Om roeporkest o. 1. v. Gröndahl cn solisten. 9.50—10.20 Piano-soli, oa. werken van Chopin. Brussel, 508 o n 338 M. 508 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Avond gewijd aan de Borinage, m. m. v. den kring „Les Bosquotia»" uit Fra- mcries. 338 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Zang door knapenkoor cn gramo foonplatcn. 8.20 Vlaamsoho composities, oa. Uit „Do Herbergprinses", Bloekx. Rome, 441 M. 8.20 „Bastion et Bastionno" van Mozart. Z e e s e n, 1035 M. 6.50 Fco9bconccrt i. li. Gowandhaua te Leipzig. 9.05 Vroolijke avond, a. Singing Babies cn Irene de Noiret. 10.50 Berichten en daarna tot 11.50 Dans muziek door Paul Godwin cn zijn Band en cle Tangokapel El Aguilar. Seizoen-uitverkoop. „Als je toch niets koopt, Olga, kunnen wij ons beter wat duurdere dingen laten

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5