UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK LAND- EN TUINBOUW TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN MAANDAG 23 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 23 Nov. 1931, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor, instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 778.3 te Riga. Laagste barometerst-: 735.6 te Vestinanoer Verwachting tot den avond van 24 Nov.: Meest matige Oostelijke tot Zuidelijke wind, nevelig tot zwaarbewolkt, kans vooral in het Westen op eenigen regen, weinig verandering in temperatuur. In den loop van den Zondag is in het Zuid-Westen een secundaire depressie ver schenen die zich in hoofdzaak naar het Noorden heeft verplaatst en over het Zui den van Engeland gisteravond een krach- tigen Zuid-Oostelijken wind veroorzaakte. Een nieuwe secundaire ligt een weinig Westelijker op den Oceaan. Op den hoo- gen druk in het Noord-Oosten, die als Westelijkste deel van een groot Russisch gebied van hoogen druk reeds dagen ach tereen daar ligt had de voorbijtrekkende secundaire depressie in het Westen nage noeg geen invloed. In Scandinavië, waar de temperatuur Zaterdag overal boven en meest aanzienlijk boven de normale was is vanochtend op enkele plaatsen de vorst streng geworden. Veel verandering in tem peratuur is voor onze streken niet te ver wachten. Wel is mogelijk dat tengevolge van de depressiewerking in het Zuid-Wes ten en Westen eenige regen valt en voor het Westen van het land moet dit zelfs waarschijnlijk worden geacht. LUCHTTEMPERATUUR: 6.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.ï Van Maandagnamiddag 4.29 uur tot Dinsdagmorgen 7.01 uur. HOOG WATER. Hoog water te Katwijk aan Zes op Dinsdag 24 November voorin. 1.54 uur en nam. 2.11 uur. KUNSTAVOND VAN DE GRAAL De Graal-beweging ia een jonge frissche be weging, die met den benijdenswaardigen moed der jeugdige geestdrift nieuwe wegen durft inslaan, nieuwe middelen weet te kiezen om uiting te geven aan hetgeen er leeft van binnen en die uitingen weet weer te geven in moderne de dans nog e Het nieuwe v minder gelegen i STADSNIEUWS STUDENT EN WERKLOOSHEID. Een oproep aan de Leidsche burgerij. Binnen den kring van studenten, gevormd dcor de Kath. Studentenvereeniging S. Augus- tinus, is het denkbeeld ontstaan, een a;tie te gaan voeren voor de ondersteuning van hun werklooze geloofsgenooten in de gemeente Leiden. De katholieke studenten willen toonen. dat ook hun belangstelling wordt getrokken door het zoo droeve gevolg van de huidige econo mische toestanden; het gevolg, dat op zijn beurt weer een nasleep van materieele en mo- reele ellende met zich meebrengt: de werk loosheid. Zij willen bewijzen, dat zij meer kunnen en meer willen dan de universiteitsgebouwen en hun sociëteit geregeld bezoeken. Zij willen zich niet alleen theoretisch bekwamen om later een min of meer leidende functie in de maat schappij in te nemen; zij willen hun studeer kamers verlaten om een daad te stellen, die. wellicht grooler waarde heeft dan het schrij ven of spreken over de oorzaken van de hui dige economische crisis. De lezers van dit blad vragen zich mis schien af waarom wij katholieke studenten door het voeren van deze actie speciaal onze belangstelling richten tot een gedeelte der be volking, waar de meesten van ons geen of weinig contact mee hebben. Het antwoord op deze vraag ligt meer voor de hand dan men zou vermoeden. Zoowel de opbloei van sociale belangstelling onder ons als het besef, dat wij door de eenheid van het geloof da verplichting hebben, al onze mede- menschen met het woord en vooral ook met terdaad te steunen, heeft ons er toe gedreven, deze actie met enthousiasme te gaan voeren. Door deze actie mogen en kunnen we niet geheel of gedeeltelijk overbodig maken de noodzakeljike overheidszorg ten aanzien der werkloosheid. Door een spontane daad van katholieke charitas willen ook wij er toe bijdragen de zorgen en ellende van onze medemenschen te verlichten. Wij willen door middel van een straatcol lecte op Zaterdag 28 November een beroep doen op de naastenliefde en vrijgevigheid der inwoners van Leiden en vertrouwen op hun medewerking om onze actie ten volle te doen slagen. Aanvankelijk was besloten de opbrengst der te houden straatcollecte naar evenredigheid te verdeelen over alle Leidsche werkloozen van welke godsdienstige of politieke gezindheid dan ook. Dit bleek echter practisch onuitvoer baar te zijn omdat lang niet alle werkloozen georganiseerd zijn en bovendien bij sommige gioepen de wil tot samenwerking ontbreekt, waardoor men had kunnen komen tot een drachtige behartiging van deze algemeene menscbelijke belangen. Daarom is tenslotte besloten dat de opbrengst ten goede zal komen aan alle katholieke werkloozen in de gemeente Leiden, waartoe deze zal worden afgedragen aan de hier ter stede bestaande commissie voor R.K. werkloozenzorg. Namens de R.K. S.V. „Sanctus Augustinus": E. v. VELZEN, Praeses. Namens 't Comité van Actie: J. ROTTIER, Voorzitter. De kunstavond gisteren in den Leidschen Schouwburg was het inslaan van een nieuwe richting, een experiment, dat begonnen is in het Stadion te Amsterdam en thans wordt voortgezet op het tooneel. Was het in het Stadion een massaal spreek koor, dat indruk maakte, omdat het als een vloedgolf van geestdrift kwam aanrollen; op de tooneelplanken is de werking der massa natuurlijk beperkt, zoodat men z'n kracht meer moest zoeken in het kleinere, het pittoreske. De belangstelling van de zijde van het Leid sche publiek voor dezen eersten Graal-avond was zeer groot. Ook verscheidene heeren geestelijken woon den de opvoering bij: o.a. deken Homulle, de pastoors Vijverberg en Heyling, deken Jansen van Zoeterwoude, prof. Niekel en prof. Ver haar van Warmond e.a. Verschillende afge vaardigden van de Graal uit andere steden waren eveneens gekomen om de werking van het experiment na te gaan. Zoo zagen wij leid sters en hoofden van huizen uit Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Schiedam en andere steden, allen in hun fleurige en kleurige ge waden, met breede mantels en vilthoeden. De vrouw is gevoelig voor kleuren en daar om is het goed gezien van de Graal, dat zij veel aandacht besteedt aan het effect van een harmonieuze kleurenmengeling. Het programma zette in met het bekende Graal-programma „wat wij willen, wat wij kunnen, wat wij. hopen", eindigende met het wilskrachtige refrein: De wereld moet bekeeren En God zal triomfeeren". Na aldus in rhythmisch recitatief het doel van de Graal te hebben uiteengezet kwamen de reidansen aan de beurt. Wij hebben reeds verscheidene reidansen zien uitvoeren, maar nimmer zagen wij zooveel aandacht geschon ken aan de kleur der costuums. Het was aller aardigst de meisjes op de tinkelende piano klanken de frissche vroolijke dansen vol le vensblijheid te zien uitvoeren. Het dansen, vooral der meer ingewikkelde figuren, sloeg bijzonder in. en na de pauze was het applaus eenmaal zóó enthousiast en hartnekkig, dat moest worden overgedaan, deze uitvoering was evenwel spreekkoor of reidans, doch in het collectief reciteeren van versjes, die tevens geacteerd werden. Zoo werd de „Bruid" van Jan Prins weergegeven door een groep meisjes, gekleed als Friesche boerinnetjes met Mei-takken in de handen. Het Zonnelied van St. Franciscus werd gereciteerd in zonne-gele costuums met een blanke rijzende zon als achtergrond. In de Bergrede werden de zalig sprekingen verdeeld in twee groepen, een koor van knapen .dat de wereld zalig prees en de brutale durf om te leven, terwijl een maagden koor, staande in een oploopende reeks, de acht zaligheden daartegenover stelde. Met een eenvoudige maar sterk sprekende symboliek en met geringe middelen werd op deze wijze een uitermate suggestief geheel ver kregen. Andere versjes, zooals de „Wilgen" van Ad. v. Scheltema en de „Marionetten" werden voorgedragen door meisjes, „verkleed" als wilgen en marionetten. Hoe een dergelijke voordracht onmiddellijk het publiek pakt, bleek uit het meeleven. Doch behalve dit „pakkende" lijkt ons de waarde van een dergelijke werkwijze nog meer te liggen in de opvoedende werking voor de deelnemende meisjes zelf. Om iets goed uit te beelden, moet men zichzelf eerst goed in leven in den zin van hetgeen gezegd wordt, zich overtuigen van de waarheid ervan en dan spreken met de kracht dier overtuiging. Sterk komt dat tot uiting in de voordracht van een gedicht, zooals dat van H. Roland Holst „De boom van groot verdriet", waarin de waarde van de smart wordt verheerlijkt. Door begeleidend zingen van liturgische ge zangen, werd de niet-christelijke beteekenis van dit gedicht omgevormd in katholieken zin, door het te transponeeren op het kruis. Met een kruisboom als achtergrond klonken de krachtige verzen van Henr. Roland Holst met sterk relief de zaal in. Eigenaardig is, dat het reciteeren met een betrekkelijk groot koor veel gemakkelijker gaat dan met een klein groepje. Een heel aardig effect maakte ook het zin gen van het Veni Sancte Spiritus en van „Heer Jesus heeft een hofke" De reien der zingende meisjes in hun kleurig kleed wekte in sterke male den indruk van een engelenrei uit de fresco's van Fra Angelico. Somber-sug gestief, ofschoon wat simpel was de voordracht van de „Zwarte hoofden" van Jan Prins, ter wijl „Mijn hart" van Ad. v. Scheltema ons eveneens wat te somber toescheen. Geëindigd werd met het zingen van het Graallied met als slot, de Graalgroet: Alle luja, Excelsior, Vooruit. Het was een avond, die heel wat meer ont wikkeling en zielecultuur heeft gebracht, dan vele andere dilettantistische opvoeringen uit den ouden doos. Een experiment dat geslaagd j mag heeten, als zijn foutjes, die kleven Californië. Ook de beroemde sterrewacht op Mount Wilson zal worden bezocht, waar prof. Kapteyn zooveel heeft gewerkt. Geheel in het begin van zijn rondreis heeft de hoogleeraar in Washington voor een uitgelezen publiek, waaronder wij o.a. den minister van binnen* landsche zaken Wilbur opmerkten, gesproken over het ontstaan van ons planetenstelsel. Het auditorium, dat 350 personen kan bevatten, was geheel gevuld. Dr. J. H. van Royen, Ne- derlandsch gezant, woonde de lezing bij. De lunch werd ten huize van den gezant gebruikt. De gehouden speld jesverkoop ten bate van het R.K. Tehuis voor Dakloozen „Luctor Emergo" te Nijmegen heeft opgebracht het mooie bedrag van 356.09. Voor het notarieel examen 3e gedeelte Ï6 te 's Gravenhage geslaagd de heer G. E. Vos, alhier. De oolleote, fristeren in de Hartebrugs- kerk gehouden ten br.te van de R. K. Ver. „Hulp in de Huishouding en de Baby", na predicatief van den zeereerw. heer rector R. Reijnen, heeft opgebracht 433.59. De collecte, in de St. Petruskerk ge houden voor de St. Elisabethver., heeft, na predicatie van den zeereerw. pater F. Hendrichs S.J., 671.41 1/2 opgebracht Beide vereenigingen zijn dankbaar, maar blijven zich aanbevolen houden. niet om Uag-bij-de-grondsche-nonsens maar om eulito muziekgrappen, die moeten eens naar dit ensemble gaan, dat zingt en speelt in combinatie met humoristisch ge baar en handeling op een manier, die ar tistiek en gedistingeerd zijnde, bewonde ring waard is. 't Was een heel prettige, genoeglijke avond. J. K. N00RDWIJK. Kind in een putje gevallen. Gister avond te ongeveer 7 uur kwam men tot de ontdekking, dat een kind van Chr. in net donker niet het hoofd naar beneden in een zinkput je was gevallen. Het werd in be'wus- teloozen toestand eruit gehaald. Dr. Vis ser en de heer Wassing, !id van de Noord- wijksche Rediingsbrigade, waren spoedig aanwezig en mochten na eenigen tijd» kunstmatige ademhaling toegepast te heb ben, het genoegen smaken de levensgeesten weder op te wokken.- KOUDEKERK Binnenkort zal hier ter stede een cur- Filmvoorstelling Vrijw. Landstorm. Vrij- 8us in het Hindi aanvangen onder leiding dagavond had door den res. luit. Verleun van enn ion* co- A'.phen a. d. Rijn, voor een zeer goede op komst, ten bate van de afd. van dan Bijz. Vrijw Landstorm te Alphen, op de bovenzaal van van den heer B. C. Shastri, een jong ge leerde uit Britsch-Indië, die met het oog op zijn promotie enkele jaren aan de Leid- sclie Universiteit denkt door te brengen. J Onder de talrijke talen van Voor-Indië staat het Hindi, gesproken door 60 rnil- lioen personen vooraan. Aangezien het behoort tot de grond-sla- gen van het Hindoestani, de Lingers Fran- i ca van Britsoh-Indië, d. w. z., dat het ge- 1 bied van deze taal feitelijk uitstrekt over het geheel Britsc-h-Indiac-hc sub-continent. De kennis van het Hindi is bovendien van nationale beteekenis met het oog op de Britseh-Indische immigranten, die zich in Suriname hebben gevestigd en daar een kwart van de bevolking uitmaken. Voor verdere inlichtingen wende men zioh tot het Instituut Kern. De heer P. J. Conradi, technisch ambte naar bij de afd. Gemeentewerken alhier, is benoemd tot districts opzienter bij den Provincialen Waterstaat van Friesland met standplaats Dokkum. De heer Conradi was nog onlangs door B. en W. in vasten dienst aangesteld. Te IJmuiden is op verzoek van de Leid sche politie aangehouden A. de S., wegens diefstal van een koffer galanterieën in een logement hier ter stede ten nadeele van een anderen logeergast. Hij is ter beschik king van de Justitie gesteld. G. v. d. H. heeft aangifte gedaan, dat hij door J. S. is mishandeld, waarbij hem drie pezen van de rechterhand zijn doorgesne den. Zaterdagmiddag is een auto, bestuurd door mej. C. uit Wassenaar, op den Rijneburgerweg geramd door een stads tram, bestuurd door J. v. d. Wr. De caros- 8erie van de auto werd aan de linkerzijde geheel vernield. Mej. 8. verklaarde de tram niet te hebben zien aankomen. hotel de Bruin, alhier ,de aangekondigd» vertocning plaats van de Noordpoobxpcditie van Nobile, terwijl des middags na schooltijd, de vertooning van deze film plaats had voor een stampvolle zaal van schoolkinderen. Vóór en n& de Noordpool-expcditie-film werd door den heer Verleun een paar aardige films ge geven, waardoor de lachspieren los kwamen. De heer Verleun kan met voldoening op deze beide goed geslaagde voorstellingen terug zien en naar hij mededeelde, hoopt hij in den loon der volgende maand alhier weer een voorstel ling te geven. NOORDEN. Tooneel. Donderdag en Vrijda^ zal de tooneelvereeniging „St. Caecilia" in de Fran- ciscuszaal haar eerste uitvoering geven. Op gevoerd zal worden het drama in vier bedrii- vcn, getiteld „De Anarchist". Dit stuk wordt gespeeld door acht personen. Het tweede stuk, dat na de pauze zal wor den opgevoerd, is een klucht, getiteld „Op het Bureau Dit stuk wordt gespeeld door zeven personen. Het beloven weer een paar schitte rende avonden te worden. Wij wenschen allen veel succes toe. Op het politiebureau is binnengebracht W. C. R., die bij een vechtpartijtje op de Hendrikstraat met een mes aan het hoofd wae gewond. Hij ia door de E. II. D. ver bonden. MUZIEK. COMEDIAN HARMONISTS. Heelenuuü vol was het niet, maar ze was toch aardig gevuld, de groote zaal. Toen wij orrLangs de aanzegging kregen, dat de concerten van de concertdirectie de Koos niet zullen doorgaan, begrepen wij, dat 't er met de sérieuze kunst in de zen alles behalve rooskleurigen tijd, ook weinig rooskleurig uitziet. De monschen willen zich verzetten, en is 't wonder, dat men dan eens omziet naar wat liohtere ontspanning waar pit in zit, waar smaak- vol-kun«tzinnig en vituoos muziek ge maakt wordt. Zoo was het gisterenavond en er waren er flink wat men-schen geko men om te hooren en mee te beleven wat „die Comedian Harmonists" (de Duitsche Recellers) te vertellen zouden hebben, 't Was een aardige zeer apart amuse ment, dat de menschen tegenwoordig noo- dig hebben, 't Was een volmaakt zingen, Duitsoh geschoold, gTappig, vroolijk lucht- er de onvermijdelijke i hartig, waarlijk koddig on amuseerend. Vol- i elk begin. De wetenschappelijke rondreis van prof. V/. de Sitter. Men meldt uit Washington aan de „N. R. Courant": Zooals reeds was vermeld, zal prof. W. de Sitter dezen winter verschillende wetenschap pelijke instellingen in de Vereenigde Staten en Canada bezoeken om aldaar lezingen te hou den, Naar wij vernemen zal de reis 4 maanden in beslag nemen en is het nu reeds onmoge lijk gebleken aan alle aanvragen te voldoen, zoodat b.v. een bekende universiteit als de Johns Hoppins Universiteit te Baltimore niet meer aan de beurt kon komen Reeds gerui- men tijd heeft men in Amerika er op aan gedrongen om in de gelegenheid te worden gesteld met prof. de Sitter persoonlijk kennis 1 te maken. De reis zal zich uitstrekken van Connecticut, Montreal en Toronto in het Noor den tot Flagstaff in Arizona en Pasadena in maakt welluidend in harmonische oinlij; ting. Ze zongen de „Schlagers" van dezen soort vocale jazz hier en daar en de mees- tijd een soort vocale jazz hier en daar en do meeste bezoekers stonden gewoon weg in liehte-laaie, stampten en klapten riep terug, zoodat de noodige extr&tjes en j toetjes gegeven werden behalve de twaalf aangekondigde nummers. I Ze doen alles zoo geperfectioneerd, zoo fabelachtig af, «lat men respect mag heb ben voor dit ensemble van vijf zangers met accoinpagnateur, wier komische kunst kunst is, gebaseerd op den voortreffelijk Duitsohen samenzang. De rake typeerin- gen, de karakteristieke dingen, die wij te zien en te hooren kregen, waren grappig en stimmlich wa« alles mooi. Met al die dwaasheid in het weergeven van de situatie heeft men zich kostelijk geamuseerd. Voor hen. die nu eene echt uit-willen, van muziek houden en in dezen strammer tijd een-s hartelijk willen lachen Tulpencultuur op den gemeentelijken proeftuin te Sappemecr. Op initiatief en onder leiding van den heer J. W. Wiechers, chef van den ge meentelijken proeftuin te Sappemecr, is I aldaar een nieuw syleera toegepast voor I het •voortrekken van tulpenbollen. Zooals I bekend, geschiedt dit in den kouden grond, zoo, dat de bollen met een laag van I pl.m. 20 c.m. aarde worden be lekt. De heer Wiechers nu heeft een kelder doen uitgraven en opgemetseld met turf. Deze kekier is be lekt niet asbestplnten en -win weerszijden voorzien met twee luchtkokers I en afgesloten niet dubbele, zooveel uiogeli k hermetisch sluitende deuren. In dezen k.d j der nu zijn kistjes van 30 X 40 c.ut. (pool- jesbakken) met 10 c.m. grond, waarin bol len zijn uitgeplant, in verschillende lagen opgestapeld, zoodanig, dat twee gangen open blijven. Het totaal aantal alius In- handelde bollen is 30.000zij vormen 50 soorten, alle afkomstig van do 1)7 gecon troleerde tulpenverbouwers in de provin cie Groningen. Het groote voordeel van deze behande ling is, dat de bollen nu geregeld kunnen worden geïnspecteer I en de ondeugdelijke kunnen worden verwijderd. Hebben zij zich voldoende ontwikkeld, dan worden zij over gebracht in warme kasen, waar zij voorloo- pig in het donker worden gehouden, tot dat de neuzen een lengte hebben van pi m. 10 c.m. Vervolgens worden zij geplaatst in het volle licht en dan treedt na ongeveer 14 dagen onafhankelijk van de soort de bloeiperiode in. Vnorzoover na te gaan, is deze proef tot nog toe goed geslaagd. DE HEER EVERT C0RNELIS OVERLEDEN. Hedenmorgen is te Utrecht op 47-jarigen leeftijd overleden de bekende dirigent en musicus van het Utrechtscli Stedelijk Or kest de heer Evert Cornelis. De heer Evert Cornelis werd op 5 De cember 1884 te Amsterdam geboren. Hij studeerde aan het Amstcrdaioscho con servatorium, waar hij leerling was van Daniël de Lange, J. B., do Pauw on Ber nard Swcers. In 1908 werd hij benoemd tot tweede dirigent van het Concertgebouw orkest te Amsterdam, welke functie hij tot 1919 vervulde. In 1922 werd hij benoemd tot dirigent van het Utrcchtsch Stedelijk Orkest. Behalve deze functie heeft hij verder waargenomen hot dirigentschap van de af- deeling Haarlem der Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst, namelijk van 1921 tot 1927. In 1924 werd hij in dezelfde functie benoemd voor de afdecling Rotter- dam on in 1926 voor de afdeeling Utrecht. In 1927 werd hij verder nog dirigent vap de Luxor: Goedgekeurd. Trianon: Voor volwassenen. Casino: Voor volwassenen. Nederlandscht} Boch-vcrccnging. Ook in het buitonland is de heer Evert Cornelis meermalen als gastdirigont opge treden. Hij heeft o.n. gedirigeerd te Pa rijs, Munchen, Weeneu, Brussel en Ber lijn. De Fransche regeering heeft hem onder scheiden mot do toekenning van het Lo- giocn van Eer. EEN MEISJE AANGEVALLEN. Van haar geld beroofd. Zaterdagavond omstreeks 10 uur word langs den weg in voormalig Tongolrc aan de Achterstraat een meisje gevonden, dat daar bewusteloos neerlag. liet bleek uo 18-jarige dochter van den slager Roy te zijn. liet meisje werd naar huis gebracht, waar liet tot bewustzijn kwam. Zij vertelde, aldus meldt do „Vooruit', dat zij met een hard voorwerp op het hoofd was geslagen, waarna zij bewusteloos neerviel. Uit huur taschje was oen bedrag van ƒ57.50 ver dwenen. Do twee meisjes die liet beroofde meisje hebben gevonden, zijn dadelijk door de po litie gehoord, doch liaddcn niets verdachts gezien. Do recherche zoekt den dader. Het slachtoffer had een buil op het achterhoofd en een inwendige verbloeding. Haar toe stand m redelijk. DE ROOFOVERVAL TE NEERLOON. Door de politie uit fiaveuteio en «i-jr de niarechaussée uit Gravo wordt oen ern stig onderzoek ingesteld naar do daders van den roofoverval te Neerloon. Het on derzoek ging in do richting van Om. De da-ucrs hebben Koesier op een bod vastgebonden en toen zijn zij het geheeio huis gaan doorzoeken. Daarna hebben zij lv. van bed algeworpen en zijn bed door elkaar gehaald. Tenslotte vonden zij het zakje met 1600 gulden in oen oud kabinet. K. is gebonden en wel des nachts over den dijk geloopen naar zijn buurman, die 50 me ter vervier woont. Deze heeft daarop de po litic go waarschuw d. Luchtpost uit Indië. Blijkens mededeeling van de Indische Postadministratie heeft het retourvlieg tuig „Uil" van de HollandIndië-dicnst ruim 210 K.U. post aim boord. Hiervan is 46 K.G. 215 O. bestemd voor Amsterdam, 75 K.G. 550 voor Amsterdam (voor verdere verzending), 57 K.G. 740 G. voor 's-Gravonhage, 13 K.G. 375 G. voor Rotterdam, 2 K.K. 150 G. voor Arnhem, 5 i. 850 G. voor Haarlem, 1 K.G. 750 G. r don Helder, 3 K.G. 250 Q. voor L e i- n en 4 K.G. 150 G. voor Utrecht. NEDERLANDSCH MOTORSCHIP GE ZONKEN IN HET KAISER WILHELM- KANAAL. Aanvaring met Russisch stoomschip. De bemanning gered. KIEL, 23 Nov. (V.D.). Gisterenavond te Ongeveer 9 uur is in 't Kaiser Wilheluikn- naal bij Kilnmeterpaal 45,7 het Nederland- solic motorechip „Maraboe in aanvaring gekomen met liet Russische stoomschip „Si-bier". De „Maraboe" stootte lek en zonk bijna onmiddellijk. De bemanning word ge red door de Russen en aan boord van het Russische stoomschip opgenomen. Nog in den loop van den avond werd met het ber gingswerk begonnen. De „Maraboe" is eigendom van de roede- rij Gobrs. Voskamp tp Rotterdam en meet plm. 496 bruto register-ton. Het schip is zoo goed als nieuw. Het is in den loop van dit jaar in de vaart gekomen en heeft een waarde van ongeveer 180.000 gulden. Het was niet een lading aardappelen onderw eg van Kjoge in Denemarken naar Holland. Het T/issische stoomschip „Sibior" was op weg van Hamburg naar Leningrad. Het heeft slechts geringe schade opgeioopen en is in het kanaal voor anker gegaan. I)o vaart door het Kaiser Wilhelmkanaal in door het ongeval niet gestremd. AMSTERDAM, 23 Nov. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 511 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 7070 cent, 2o kwal. 6068 cent. 3o kwal. 50—58 cent en mindere soorten 42—48 ct. per kg. slachtgewioht82 melk- en kalf- koeien 200310 per stak, 180 vette kal veren: 2e kwal. 6070 cent, 3o kwal. 50 60 cent per kg. levend gewicht; 56 nuchte re kalveren f 7 -13 per tsuk, 59 schapen 18—25 per stuk, 1100 vleeschvarkens. wegende van 90110 kg. 4647 cent, zwn- p. 45—47 cent, vette 4145 per kg. slaoht- pewieht; 43 paarden f 80160 per stuk; Aan het abattoir' zijn heden aangevoerd 14 wagons geslachte runderen en 36 varkens uit Denemarken. BOSKOOP, 21 Nov. Bloemenveiling. Rozen per b«»s van 10 stuks: Ophelia 30— 58 cent. Golden Ophelia 4071 cent, Mar cel Royer 1722 cent, Hadley 0.601.20, Columbia 0.501.00, Butterfly 5380 ct., Mac. Keiler 4048 cent, Wilh. Korden J 0.701.10, Rosalandia 4071 cent, Phoe be 6182 cent, Edith Holen 0.60—1.20 Germania 5076 cent, Kilham 6790 cent, E. G. IIill 4060 rent, Else Potdaen 3860 cent. Diversen: Chrysanten, grootbloemig 0.701.20, idem troa 15—45 cent.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3