binnenland MAANDAG 23 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 aanvulling daarvan gewettigd is; en ophef fend daar waar het zjodanigen betreft die zich tot dusver uit eigen middelen konden staarde houden, maar d:c thans niet in het noodige zouden kunnen voorzien. Verder zal nagegaan mee ten worden, of, en in hoe verre het mogelijk is zoogenaamde kleine zelfstandigen die sprekend door crisis in moeilijkheid zijn geraakt te helpen wellicht door het werk van bestaande instellingen te steunen of uit te breiden. Geen te hcoge verwachtingen. Ik moet echter hieibij op één punt het licht laten vallen, ook al moge dit hier c-n daara teleurstelling brengen. Uit talrijke bereids door mij ontvangen brieven is mij gebleken, dat do voorstelling bestaat, alsof dit Comité geroepen zou zijn in den nam aten zin allerlei geldelijke gevolgen van do crisis weg te nemen. Hot verschaffen van werk, liefst een vaste betrekking, aan ont slagenen, het fourncoren van bedrijfskapi taal, het doen van opdrachten bij wijze van werkverschaffing, het vereffenen van schul den, het verstrekken van hypotheek, zie daar slechtï enkele aangelegenheden waar voor men bij dit Comité uitkomst zou wil len vinden. Kortom men draagt de illuJie met zich,alsof in dit Comité hot middel ware gevonden om de financieelo lasten door crisis opgelegd van andereu af te wen telen en op zich te nemen; wie zoo groot van dit Comité denken zullen niet dan te- leu.gesteld uitkomen. Maar al zullen vele wenschen onvervuld moeten worden gela ten, het veld van arbeid blijft er niet min der ruim om, en is zelfs niet gemakkelijk uit to meten. Men heeft hier toch niet te doen met le niging van de gevolgen van oen ramp, waarvan de omvang ua eenigen tijd vrijwel is te overzien, maar met een proces, dat dieper invreet naaimate de ziekte langer duurt, waardoor hulp verleenurg op steeds wijder gebied gevoruerd wordt. liet was derhalve een goedo gedachte thans tot ïnstelliug van hel comité over te gaan, vóór de nood en verdere uitbreiding kregen ook om zich behoorlijk te orgam- veeren, teneinde onder komende omstan digheden paraat to zijn. Zij in ons midden wier werkzaamheden zich op het gebied van maatschappelijk werk en stcunverlee- ning beweegt, zullen zich zeker niet ver ontrusten dat het Comité te vroeg is ge komen. Ook voorziening in moreelen nood. Nog een ander punt ook in do redo van 11. K. li. vermeld zal zeer do aan dacht vordereu n.l. voorzieniug in moree len nood. Kr dreigt, vooral ouder de jeug dige werkioozen zoo veel gevaar voor ver wildering en voor alglijdiug tot eon diep te, waarop de kenmerken van eer on deugd, welke den mensch sieren, onherroopoiijk dreigen verloren te gaan. In het bevorde ren van ontwikkeling en ontspanning ligt een veld, waarvoor golijk reeds in som mige gemeenten blijkt wel de krachten aanwezig zijn, indien bij materieelo be hoeften hulp wordt geboden. Hoover het Comité zal kunnen gaan, liaiiigt in de eerste plaats af van onze land- gonooten. Organisecren en steunen, zio- daar ons doel. Maar steun verloenen be staat niet in woorden. Het is aan onze landgenootcn ons in slaat te stellen den wil m daden om te zet ten. Straks zal een oproep om geldelijken steun worden gepubliceerd. Het behoeft niet gezegd te worden, dat de tijden niet gunstig zijn 0111 te geven. Zeker, die tijden zijn niet gunstig daarvoor, indien men dit zóó verstaat, dat het geven kan geschie den zonder dat het daadwerkelijk opoffe ring vraagt: maar dit staat vast, als allen die nog wat kunnen missen gevers worden, dan zul kunnen worden beschikt om hier kommer en gebrek te lenigen, daiir om voor ondergang te behoeden. Als drie vierde van de bevol king slechts iedere week één ceni geeft, is er ruim 3 mil- lioen in één jaar. Als ik reken, dat er in het Rijk in Euro- p- acht millioeu inwoners zijn, en ik aan neem, dat een vierde of tweo mülioen ab soluut uiet in staat is, iets bij te dragon, zou het dan voor die zes millioen overblij- vonucn te veel zijn, om dooreen eens één oont zegge eén cent per week voor zich zelf en voor ieder hunner nict-verdienende gezinsleden te bes-paren dat zou maken zestig duizend gulden per week, of ruun drio millioen gulden in twaalf maanden, en dan zijn er n-og velen die meer kunnen en zeker ook zuiiea geven. Als men ziet hoeveel er dagelijks voor vormaak en genot wordt uitgegeven men raadplege b.v. de opbrengsten van verma kelijkheidsbelasting sn van die op sigaren en sigaretten, zou daarnevens dan niet iets kunnen worden terzijde gelegd, om ande-er nood to lomgen, terwijl er dan nog genoeg voor vermaak, althans voor gepast ver maak zou overblijven. Landgenooten, uw gaven mogo allercorst uiting zijn vau medegevoel, van naasten liefde, van christenplicht, maar daarnaast benooren ze ook uiting te zijn van hot'bo- scf, dal het een groot nationaal belang is, om ons volk, als geheel genomen, zoo on gerept mogelijk door de crisis heen te nel- pen, opdat het, wanneer weer betere tij den aanbreken, het moreel en pbysiek on gebroken en allicht door lijden gelouterd, een nieuwe periode van voorspoed moge te gemoet gaan. Reeds honderd duizend bons van een gulden van de firma de Gruytcr. Ik wanhoop niet, dat steun zal uitblij ven, en aangenaam is het mij hier te kun nen mededeelen. dat de firma de Gruyter to 's Hertogenbosch, door tusschenkomst van den burgemeester dier gemeente, ter beschikking van het Comité stelt honderd duizend ixms, elk ter waarde van één gul den, welke in haar verschillende in Neder land gevestigde winkels tegen levensmid delen kunnen worden ingeruild, voorwaar een grootsch niet alledaagsoh gebaar, waar bij commercieel belang op gelukkige wijze in dienst van practische sleunverleening wordt gesteld en waarvoor een woord van hulde en dank hier zeker niet misplaatst is en gaarne wordt geuit. Landgenooten, schenk aan dit Comité do middelen om zijn taak onbekrompen te mo gen vervullen; schenkt het de dubbele vreugde van veel te ontvangen om veel te kunnen geven; denkt u goed in dat hon- derde handen zich om hulp zullen uitstrek ken; stelt het Comité in staat de helpen de hand te bieden en smaak daarbij voor u zelf de voldoening om door uw gave Ie mogen zeggen: „die helpende hand was ook mijn hand". Eenheid in verscheidenheid van beginsel en opvatting. Medeleden. Ik acht het een groot voor recht, dat wij hier bijeen zijn, als vrouwen en mannen van zeer uiteenloopende begin selen, ook allicht van zeer uiteenloopende opvattingen omtrent de beste en meest aanbevelenswaardige wijze van steunver- leening. De mees-ten onzer staan in aet volle maatschappelijke leven en een rijke schat van ervaring zal hun ten dienste staan. Aan veelheid van beschouwing, aan het voordragen van uiteenloopende stelsels zal het in ons midden niet ontbreken; ons strevon za lmoeten zijn die veelheid van denkbeelden, zooveel mogelijk, tot zooda nige eenheid te brengen, dat doeltreffend werken mogelijk wordt; ieder zal daaibij wel wat prijs moeten geven aan wat eigen opvatting als het beste heeft lee-ren aan zien; ook in dit opzicht zullen persoonlijke offers wel moeten worden gebracht. Al» voorzitter zal ik er ernstig naar streven zaJ moeten zijn die veelheid van geven tot uiting te komen, elk denkbeeld naar eigen verdienste te beoordeelen. Het vertrouwen welk gij mij bij voorbaat geschonken hebt, om onder mijn voorzitter schap in dit comité zitting te nemen legt op mij een verantwoordelijkheid, waarvan ik de zwaarte ten volle besef. Schenk mij ook bij de uitvoering onzer taak uw steun, medewerking en vertrou wen, dan zullen we iets tot stand kunnen brengen tot heil van heel het volk. En naast en boven deze vraag rijst mij uit het diepst van het hart do bede, dat God op dit werk Zijn onmisbaren zegen moge schenken, dat Zijn Geest ons lei-.le en dat dit werk voleindigd moge worden Zijn naam ter eer. Alsnog hebben de uitnoodiging tot deelneming aan het Nationaal Crisiscomité aangenomen de heeren J. W. Henny, voor zitter van de Vcreeniging „De Nederland- sche Dagbladpers" te Leiden en H. Kuy- pers, voorzitter van de directeuren-veroeni- ging van de R.-K. Dagbladpers te Rotter dam. DE PRIJZEN DER EERSTE LEVENS- MIDDELEN. Gistermidag vergaderde de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid met de besturen der drie landelijke middenstands bonden ter beraadslaging over de vraag, wat een zoo snel mogelijke aanpassing van de prijzen dor eerste levensbehoeften aan de algemeen© daling van het prijsniveau te verzekeren. De minister zette in den breed uiteen van hoeveel belang het ook voor den mid denstand is, dat in de kringen der verbrui kers algemeen wordt ingezien, dat in den detailhandel op het oogenblik van overdre ven winstmarges geen sprake is. Het is verklaarbaar, dat de dalende beweging der groothandelsprijzen zich niet terstond en ten volle in de detailprijzen afspiegelteen andere vraag is echter, of de middenstand zijnerzijds reeds alles gedaan heeft, om be doeld aanpassingsproces zooveel mogelijk te bespoedigen. Spr. achtte voor den mid denstand het oogenblik gekomen om zich over deze vraag ernstig te beraden en waar noodig onverwijld handelend op te treden. Van de zijde der middenstandsbonden werd toegezegd, dat deze in de volgende week in eigen kring het bereids aangevan gen overleg over dit onderwerp zullen voortzetten, waarna men den minister concrete voorstellen hoopt voor te leggen. Overigens legde men er dan nadruk op, dat in vele gevallen de hooge eischen, ten aanzien van thuisbezorging e.d. door het publiek gesteld, mede oorzaak zijn, dat de detailhandel hoogere prijzen moet bere kenen dan bij een ver doorgevoerde verso bering in de bediening der clientele moge lijk zouden zijn. Overlegd zal worden om ten spoedigste algemeen te geraken tot een tweeprijzen stelsel, n.l. voor thuisbezorging en bij af halen, in de eerste plaats in den levens middelenhandel. R. K. KAMER CENTRALE LEIDEN. De R. K. Kamercentrale Leiden verga- dorde gistermiddag in café-restauiant „De Harmonie" op de Markt te Gouda. Des morgens was in de kerk aan den Kleiweg door den Deken voor de zieie- rust vau mgr. Nolens een H. Mis opgedra gen. De voorzitter, de heer A. H. Boekraad, opende de vergadering en herdacht in een korte rede mgr. Nolens. Onze groote lei der heeft het aanzien der Kat-h. Staatspar tij in binnen- en buitenland verhoogd, haar innerlijk versterkt en haar eenheid be waard. Dank kunnen wij hem brengen door onvergankelijke trouw aau de Staatspartij en door ons gebed. Voor de zielerust van Mgr. werd een ge bed gestort. De secretaris, de heer A. C. van Berkel, las de notulen, welke onder dank werden goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van de R. K. Kiesvereeniging te Sassecheïm met en kele vragen, welke aau het Partijbestuur zijn doorgezonden. De voorzitter heette daarna welkom de Kamerleden Loerakker, Kampschöer en Van Vuuren, wier tegenwoordigheid op hoogen prijs wordt gesteld. Spr. gaf een korte revue van de gemeen teraadsverkiezingen. Over 't algemeen heb ben de Katholieken hun positie bewaard en hier en daar versterkt. In verschillende gemeenten heeft zich het euvel van voor keurstemmen voorgedaan. Hopelijk komt het Partijbestuur spoedig met adviezen om dit kwaad te keeren. Spr. bepleitte het houden van meer ver gaderingen, in deze zwarq tijden, om do gemoederen gelegenheid te geven zich te „luchten''. Bepaald werd, dat do volgende alge meen© vergadering te Leiden zal worden gehouden. De heer H. Schölvincl; bracht verslag uit van don op 12 en 13 Juni gehouden Partij raad, waarvoor hem dank werd gebracht. In rr.emoriam. Voor dat tot verkiezing van afgevaardig den naar den Partijraad, werd overgegaan, herdacht de voorzitter in sympathieke woorden den heer Schipper uit Voorscho ten, lid van den Partijraad, die op zoo tra gische wijze om het leven kwam. Ook de heer Heemskerk uit Leiden her dacht den heer Schipper, die met bewon derenswaardig enthousiasme zich gaf aan de Katholieke zaak. Verkiezing. Na aanbeveling der candidaten werd overgegaan tot verkiezing. In do vacature- Schipper werd voorzien door de verkiezing van den heer L. J. v. d. Bosch te Bleiswijk. Tot plaatsvervangers weiden gekozen de heeren J. Kortekaas uit Lisse en B. Loer akker uit Hillegom. Agenda Partijraad. Vervolgens kwam aan de orde bespre king van de agenda van den Partijraad. De heeren Weck uit Gouda, Rooymans uit Waddinxveen en Bulten uit Voorhout, drongen aan, dat de afgevaardigden op den Partijraad adhaesie zullen betuigen aan de motie-Gelderland, waarin geageerd wordt tegen het wetsontwerp-Terpstra. De heer Lievcrse uit Hoogma.de was het hier niet mede eens, op grond van het feit, dat de Regeering voor grooto moeilijkheden is ge plaatst. De andere punten leverden geen stof tot bespreking; met de prae-adviezen van het H.B. betuigde de vergadering haar instem ming. Alleen punt 11, behandeling van het rap port der Commissie belast met de toetsing van het Kieserglement 1927 aan de daar mede in de praktijk opgedajie ervaringen, leverde stof tot bespreking. Dit rapport is uitgegroeid tot een brochure. De voorzit ter zeide, dat dit rapport in het bestuur is besproken. In hoofdzaak komen de grieven van de commissie op het volgande neer: 1. Er is geweest 'n te groot aantal kwa liteitszetels. 2. De manier van aanwijzing dezer kwa liteitszetels was niet de juiste. Het centrale ooilege was niet goed samengesteld. 3. Er heerschte ontevredenheid over de werkwijze van de kiescomitc's. 4. De aanwijzing van plaat svervangers- candidaten was niet juist. Velen willen deze verkiezing van plaatsvervangers in één keer doen geschieden. 5. Men i» 't niet eens over de samenvoe ging van kringen, die bij verkiezing en aan wijzing van candidaten moesten samenwer ken. 6. De wijze van stemmen verzamelen in het geheeie land en het inschuiven van can- didiaten in de kringen was niet juist. Het bestuur der Kamer-Centrale Leiden kan met punt 1 van het rapport meegaan en wenscht het aantal kwaliteitszetels te rug te brengen op 10, voor ieder departe ment één plus één die de leiding heeft. Ook de samenstelling van het centraal- college acht het bestuur niet juist. Het cen traal college, waarin ook vertegenwoordi gers der sociale organisaties zitting heb ben, moet, volgens het bestuur der Kamer- Centrale alléén adviseeren aan net Partijbestuur, en dat neemt do beslissing over do verdeeling. Echter niet het Partij bestuur alleen moet de beslissing hebben, doch een z.g. „Verkiezingsraad", waarin behalve de leden van het Partijbestuur ook tweo afgevaardigden van elke kring zitting hebben. Bij de debatten, welke over het bestuurs voorstel werden gevoerd, werden vooral de kwaliteitszetels besproken. Daarbij kwam tot uiting, dat de kwaliteitszetels niet al ler sympathie hebben. De vergadering keurde het standpunt van het bestuur in deze aangelegenheid goed. Wat de kiescomité's betreft het bestuur der Kamer-Centrale zag het liefst dat deze verdwenen, maar dit zal wel bezwaarlijk gaan. Het samengaan met andere kringen kan het bestuur billijken, maar de kring Leiden moet het recht hebben zijn eigen candida ten aan te wijzen. Zooals vroeger is ge weest tijdens de samenwerking van den Haag, Rotterdam, Dordrecht en Leiden. De vergadering betuigde haar instem ming ook ten aanzien van deze punten. De agenda van den Partijraad was daar mede afgehandeld.' Aan den secretaris werd opgedragen het bestuur van den Partijraad te verzoeken, alsnog toe te staan, dat de Partijraadsver gadering te den Haag door leden van de Kiesvereenigingen wordt bijgewoond. Rondvraag. Wegens het vergevorderd uur stelden de beide inleiders, de heeren Heemskerk en Tobé, voor, hun inleidingen over gezins problemen tot de volgende vergadering uit te steden. Dit voorstel werd aanvaard. Bij de rondvraag kwam de heer Lioverse op tegen de cumulatie van ambten. Ook zou spr. willen verzoeken de steunregeling voor werkioozen over het geheele land ver plichtend te stellen. De voorzitter zeide overweging in het bestuur van het eerste onderwerp toe. Do heer Loerakekr lichtte toe, dat een uniforme regeling van steun voor het heele land niet mogelijk is. De Minister heeft echter zijn invloed toegezegd, dat in iedere gemeente een steunregeling wordt inge voerd. Do heer Heemskerk (Leiden) bepleitte, dat de Kamerleden, indien en zoolang tot salarisverlaging wordt besloten, vrijwillig afstand doen van een deel van hun sala ris. (Jok betoogde deze afgev. namens Lei den, dat het gewenscht is, een wijziging te brengen in de opeenhooping van pensioenen of non-activiteits-tractementen en salaris sen voor verschillende openbare functies. De voorzitter zal daarover zoo spoedig mogelijk met het bestuur beraadslagen. De heer Raaphorst (Veur) bepleitte werkverruiming op het platteland. Het vertrouwen in de Kath. Kamerfrac tie en de Regeering is, volgens spr., ge schokt door de loonsverlaging. Spr. ver zocht het Partijbestuur een circulaire uit te geven, waarin het beleid onzer Regee ring wordt behandeld. De voorzitter voelde veel voor het laatste punt; de afgevaardigde kan dit bij de rond vraag ter sprake brergen. Wat de loons verlaging betreft, er kan hier gesproken worden van ijzeren noodzakelijkheid. Spr. zou door willen geven wat de hoofd redactie van de „Leidsche Courant" schreef, dat men bij het uitspreken van re devoeringen voorzichtig moet zijn. Spr. zou willen verzoeken aan net Partijbestuur bij de voormannen aan te dringen de noodige gereserveerdheid te betrachten bij het uit spreken van redevoeringen. De heer Loerakker spiak enkele toelich tende woorden over de loonsverlaging. Toen in de Kamer deze zaak ter sprake kwam, heeft de Minister er den nadruk op gelegd, dat loonsverlaging niet maar luk raak moet worden toegepast. Als het ge beuren moest, diende het te geschieden door overleg tusschen werkgevers en werk nemers. Zooeven weid gezegd: de fractie heeft gestemd voor loonsverlaging. Dat is maar betrekkelijk. Gisteren, toen de wettelijk geregelde salarissen verlaagd zijn, heeft de fractie inderdaad gestemd voor loons verlaging. En wat de gewone salarisson aangaat, heeft de fractie moeten stemmen tegen een bepaalde motie. Als nu onze fractie die, wat niemand ontkennen zal, veelzijdig is samengesteld in haar gehéél iets moet doen, wat ieder kan aanvoelen, dat buitengewoon onpret tig is, mag de buitenstaander dan niet het gevolg trekken, dat zij niet anders heeft gekund? Als men bij deze beslissing nagaat, hoeveel Kamerleden hebben moeten in gaan tegen de meening van hun eigen groep, zal men begrijpen, dat deze beslis sing niet zoo makkelijk is geweest. Indien er voorlichting moet gegeven worden, acht spr. het niet ondienstig do rede van den heer Aalberse in brochure vorm aan de menschen voor te leggen. Is er reden onze Kamerleden te wan trouwen, omdat zij iets gedaan hebben, dat niet naar genoegen der kiezers was, gedre ven als zij werden door droevige en bittere nood za kei ijkheid. Als men de debatten goed leest, heeft toch niemand een andere oplossing aange roerd. Van andere zijde wordt gezegd: wij zijn óók tegen inflatie, maar welke mid le-' len worden er tegen aangewezen? Er is gefluisterd en geschreven, dat het een lafheid is, dat de Kamerleden niet te gen de Regeering durfden ingaan. Maar, integendeel, roept spr. uit, er zijn Kamerleden onder, die ik bewonderd heb, dat zij hun plicht om voor de belan gen van het volk op te komen, hooger ge schat hebben dan hun populariteit. (Ap plaus). Do voorzitter dankte den heer Loerak ker voor zijn uiteenzetting. Na enkele besprekingen en een dank woord werd de vergadering gesloten. Agenda Maandag. Ledenvergadering R. K. Yrou- Iwenbond. Kleine Stadszaal, 8 u. Lezing van den heer P. Kasteel. Dinsdag. R. K. Volksbond, Bondsgebouw, 8 uur. Woensdag, De Hanze, ontwikkelingsavond „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. i Woensdag, R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, Den Burcht, 8. 15 uur. Vrijdag. R. K. Metaalbewerkersbond, Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag, Revue „Champagne", Stadr- gehoorzaal, 8 uur. Vrijdag. Revue Champagne", Stads gehoorzaal, 8 uur. Zaterdag. Revue „Champagne", Stads gehoorzaal, 8 uur. Zondag. Revue „Champagne", Stads gehoorzaal, 8 uur. I De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en mot Zondag 29 Nov. a.s. waargeno- men door apobheek: P. du Croix, Rapen burg 9, telefoon 807. DE REDE VAN PROF AALBERSE IN DE TWEEDE KAMER. In een bijzondere corresoondentie uit Ne derland bespreekt de „Osservatore Roma no" van 'oer 1.1. de rede van prof. Aalberse in de Tweede Kamer, waarin hij de encycliek „Quadragesimo Anno" heeft verheerlijkt. De wijze, waarop deze rede bij de Kamer ontvangen is aldus de „Osser vatore" teekent wel het respect, dat de Kamerleden hebben voor den persoon van prof. Aalberse, alsook hun belangsteVing voor het onderwerp, in de encycliek behan deld. Van de talrijke punten, die prof. Aa'ber- I se ter sprake bracht, zijn er veel van groo- te beteekenis, ook buiten de grenzen van Nederland. Vandaar, dat de „Osrervatore" voor haar lezers een resumé geeft van de rede; zij prijst de vrijmoedigheid, waarme- I de de leider der Nederiandsche Katholieke I Kamerfractie spreekt over de oorzaken n de wereldcrisis, waarbij hij het verdrag van Versail'es afwijst als een „monument van economisch onverstand". Even openhartig heeft hij het economische individualisme af- gewezen en de Katholieke leer als het eeni- ge redmiddel uit den algemeenene chaos genoemd. „Msb." ONTGROENING VAN EERSTEJAARS CADETTEN. Op de vragen van den heer Van der Hei de in verband met voorvallen, welke zich zouden hebben voorgedaan bij de in strijd met het verbod van den gouverneur der Koninklijke Militaire Academie te Breda dit jaar plaats gehad hebbende ontgroening der eerstejaarscadetten heeft de Minister van Defensie o.m. geantwoord: „dat gedurende de eerste verb!ijfda,gen van de in 1931 nieuw tot de Koninklijke Militaire Academie toegelaten cadetten en kele der oudere cadetten zich hebben schul dig gomaakt aan overtreding van de door den gouverneur vastgestelde verbodsbepa ling. Nooh bij den gouverneur der Koninklijke Militaire Academie, die met elk der nieuw- aangekomen cadetten een persoon'ijk on derhoud had, noch bij een der compagnies commandanten of fclasse'eiders, is eeniger- lei klacht naar voren gebracht nopens voor vallen, die in flagranten strijd zouden zijn met de moraliteit. Evenmin is een dergelijke klacht ontvan gen van de zijde van de geestelijke verzor gers, noch van die van de ouders of voog den. Aangenomen mag worden, dat, indien werkelijk iet-s ernst;gs op dit gebied had p'aat-s gehad, een derge'ijke klacht zeker niet zou zijn uitgebleven. Ondergeteekende twijfelt er niet aan of het korps cadetten in zijn geheel genomen is wars van ruwe en zedenkwetsende han delingen". WELDADIGHEIDS PRENTBRIEF KAARTEN. Behalve do postzegels wordt een serie van 6 prentbriefkaarten uitgegeven naar gekleurde houtsneden van den heer A. Zonneveld te Soest, ten bate van het mis deelde kind. De prijs per serie bedraagt 35 cent. De organisatie van propaganda en ver koop is in handen van de Centrale Pro- paganda-Commissie waarvan Jkvr. M. J. E. B. Alting von Geusau, Nicolaistraat 17, D«en Haag, secretaresse is. Reeds in 300 plaatsen van ons land zijn comité's en medewerksters bezig om te trachten de opbrengst dit jaar weer op peil te houden. Meer dan ooit is de be langstelling van het publiek noodzakelijk. In Rotterdam is van 1 Jan. tot 26 Sept. ruim zes millioen gulden uit gekeerd door maatschappelijk hulpbetoon. Dit bedrag is tweemaal zoo groot als het vorig jaar. God. Staten hebben hun goedkeuring onthouden aan het Raadsbesluit der ge meente Voorburg tot aankoop van de buitenplaats „Te Werve" aan de Laan van Nieuw Oosteinde. B. en W. van D e n *H a a g stellen den Raad voor de buitenplaatsen „Over- voorde", „De Voorde" en „Steenvoorde" aan te koopen tegen den prijs van 2 per M2. totaal voor ruim 1 millioen, teneinde daar een nieuw gemeentelijk park te ma ken. Woensdag houden de verschillende bonden te Amsterdam pe soneelsvergade- rin-gen, teneinde bij de Amsterdam- sche Bank alsnog wijziging te krij gen van de ingevoerde salarisverlaging van 6 pet.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2