23ste Jaargang ZATERDAG 21 NOVEMBER 1931 No. 7059 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN R. RIPPE 3)e Gou/tomt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling V ooi Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Frajioo per poet 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is roor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaaL bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, vsd ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V Werkverschaffing. Wij ontvingen een schrijven van een „kleinen middenstander", die opmerkt, dat men niet alleen moet denken aan steun voor werklooze arbeiders, maar ook aan werkverschaffing voor den midden stand; die ons vraagt, daar 'ns in de courant de aandacht op te vestigen. Wij voldoen graag aan dit verzoek, 't Is waar, dat er te weinig wordt ge dacht aan het groote nut, wat er gele gen is in het laten werken. Wie laat werken bestrijdt daardoor ■werkloosheid op de beste manier! Er wordt daaraan te weinig gedacht; maar verleden week heeft de Bisschop van Haarlem er op gewezen. Wij druk ken hier nog 'ns af het volgende bericht uit onze courant: „Het Comité voor regularisatie en werkverruiming in het Schildersbedrijf in Nederland heeft aan Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. J. D. J. Aengenent, een schrijven gezonden, waarin o.a. Mgr. wordt gevraagd sterk aan te dringen bij de rekenplichtige besturen, eventueele schilderwerken niet uit te stellen tot b.v. volgend jaar, voorjaar of zomer, maar daarmede reeds dezen wincer te doen aanvangen. Aan dit schrijven, dat in „St. Bavo" werd afgedrukt, voegt Mgr. Aengenent toe, dat Z. H. Exc. gaarne voldoet aan ihet verzoek in het schrijven vervat'. Wat op het schildersbedrijf van toe passing is, geldt ook voor andere be drijven. Als bezuiniging door velen zou worden gezocht in het vasthouden en oppotten van geld, in het niet-uitgeven, dan zou den we nog dieper in het moeras komen. Wel rust, op ieder, mèèr nog dan an ders, de plicht, om zijn geld goed, nut tig uit te geven, om niet voldaan te zijn, als de dubbeltjes maar rollen, doch er op te letten, hoe ze rollen, waarheen ze rollen. Dat een ieder bij zijn doen en laten let op de belangen van zijn mede-men- schen, van de gemeenschap is nu, mèèr nog dan anders, een zeer ernstige plicht. V De salarissen van religieuze onderwijzers. In de „Tijd" suggereert A. Deelen pr., kloosterling, het denkbeeld, dat de kloos terlingen-onderwijzer en -onderwijzeres zich gezamenlijk tot den minister van Onder wijs wenden, met het v r ij w i 11 i g e aan bod, om een gedeelte van het salaris te la ten vallen, teneinde daardoor aan de be hoefte van de huishouding van den Staat tegemoet te komen. Dit denkbeeld is niet nieuwhet is in katholieke kringen reeds vroeger dikwijls besproken. Dat er weer 'ns de aandacht op geves tigd wordt, kan zijn nut hebben. Als het ten minste gebeurt met de ver- eischte voorzichtigheid. De „Maasbode", die bedoeld artikel in de „Tijd" aanduidt als „een weinig kiesch initiatief" en als „buitengewoon on tactisch", maakt deze juiste opmerking: „Daarenboven zijn privé-klooster- lingen wel nauwelijks in staat om de financieele mogelijkheid, draag wijdte en gevolgen van een dergelijk voorstel ook maar eenigermate te be- oordeelen. Dat kan alleen het bestuur eener congregatie. En wat de eene congregatie zich op financieel gebied zou kunnen veroor- looven, dat zou een ander zich wellicht niet kunnen permitteeren." Wat hier gezegd wordt van de onbe- voegdheid tot oordeelen in deze van privé- kloosterlingën geldt natuurlijk ook en mis schien nog meer van buitenstaanders als wij zijn. De „Tijd" zelf maakt bij het artikel en kele kantteekeningen, en besluit dan: „Het is voldoende bekend, dat de besteding van een deel der salarissen van de religieuze onderwijzers en on derwijzeressen, welke velen een doorn in het oog is, aan christelijke en lief dadige doeleinden ten goede komt, die de Nederlandsche volkskrachten hel pen bevorderen en de hoogste idealen der menschheid dienen. Vooral nu de H. Vader in het jongste Pauselijk rondschrijven heeft opgewekt tot een algemeenen kruistocht der naastenlief de, en wij aan den vooravond staan der opwekking door het Hoogwaardig Nederlandsch Episcopaat, om zooveel in het vermogen ligt te voorzien in de nooden des tijds, zal het initiatief, waarop hierboven wordt aangedron gen, ingetwijfeld de algemeene instem ming van de katholieke openbare mee ning hebben." Nu de „Katholieke openbare meening" in het geding wordt gebracht, nu mogen en moeten wij opmerken, dat er vele Katho lieken zijn, die er anders over denken. Deze redeneeren aldus: indien een of meerdere of alle congregaties van Zusters of Broeders tijdelijk een gedeelte van het salaris der religieuse onderwijzeressen en -onderwijzers kunnen en willen mis sen, welnu, dat zij dan dat gedeelte publiek offeren voor een algemeen belang, voor liefdadigheid of weldadigheid, waarvan personen van alle gezindten en richtingen kunnen profiteeren, b ij voorbeeld door het ten schenken aan Nationaal Steuncomité, of op een an dere wijze. En ook ons schijnt dit denkbeeld veel verkieselijker boven het door den eerw. pater Deelen gepropageerde. Nu dit laat ste denkbeeld, zij 't ook „buitengewoon on tactisch", publiek is gelanceerd, meenen wij dit andere denkbeeld daarnaast te moeten stellen, het bescheidenlijk in overweging gevend aan de betrokken autoriteiten; in zoover dan die vrijwillige salaris-afstand op zichzelf mogelijk en gewenscht mocht blijken. BINNENLAND TWEEDE KAMER DE MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN AAN HET WOORD. Donderdagnacht is de Minister van Bui- tenlandsche Zaken nog kan het woord ge komen. De Minister van Buitenland- sche Zaken, de heer Beelaerts van Blokland, zegt oan.; Het komende jaar zal staan in het tee- ken der Ontwapeningsconferentie. Geen te hooge verwachtingen, maar ook geen ver lammend pessimisme mag men hebben, doch men moet alles doen om de conferen tie te doen slagen. Ook zal het resultaat afhangen van den druk der openbare opinie. Nederland heeft met het petitionnement der pers grooten indruk gemaakt. Dat de economische actie van den Vol kenbond niet heeft voldaan aan de ver wachtingen, valt niet te ontkennen. In con tingen teering ziet spr. een nood zakelijk kwaad. Van onze handelspolitiek moet men geen dogma maken. De Rijnvaart en de conourrentie der Duitsche en Zwitsersche spoorwegen heb ben sprekers voortdurende aandacht. On derhandelingen gaven tot dusver geen re sultaat. Besprekingen tusschen officieren van den Nederlandschen en den Franschen gene- ralen staf zijn niet gehouden. De heer Wijnkoop heeft misschien door een slechte spijsvertering spoken gezien. De bezoeken in Indië waren uitsluitend beleefdheidsbezoeken. Een handelsovereenkomst met Rusland is niet mogelijk, nu Rusland voor alle transacties garanties vraagt in groote cre- dieten. Bovendien is er het groote gevaar voor communistische propaganda, gelijk spr. nader aantoont. Tenslotte de verhouding tot België. De BREESTRAAT 106 IETS APARTS Reeds voor 95 ets. regeeririg staat tegenover een moeilijke taak en spr. zal zich onthouden van oen discussie over deze zaak. De heer W ij n k o o p zal stemming vra gen over het salaris van den Minister. Als spr. spreekt over de onbeschaamdheid van den Minister ontneemt de voorzitter hem het woord. De vergadering wordt te 2 u. 55 verdaagd tot Vrijdagmiddag 1 uur. COMMIES-GRIFFIER. Gisterenmiddag was o.m. aan de orde de benoeming van een commies-griffier. Bij eerste stemming worden uitgebracht 90 stemmen, waarvan 20 op mr. E. C. M. Deur- vorst, Ambtenaar bij de Kamer van Koop handel en Fabrieken te 's-Gravenhage 15 op mr. S. Mok, Chef van het documen- tale-bureau van het N. V. V'. te Amster dam; 11 op mr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, Advocaat te Naarden; 10 op mr. A. F. Sche pel, Advocaat te Amsterdam; 8 op mr. F. C. Creiner, Advocaat te Rottendam 4 op mr. H. Albarda, Secretaris van de Commissie tot verlaging der Rijksuitgaven, te 's-Gra- venhage en op Jhr. mr. W. C. Six, adjunct- commies ter Provinciale Griffie van Utrecht; 3 op mr. G. J. de Lent te 's-Gra- venhage; 2. op mr. A. van Dijk, Hoofdcom mies ter Provinciale Griffie van Zuid-Hol land., te 's-Gravenhage en 1 op mr. N. Vcr- néde, journalist, te Voorscholen; mr. H. J. H. Nauta, te 's-Gravenhage; Jhr. mr. E. B. F. R. G. Wittert van Hoogland, te Soes- terberg en mr. D. v. d. Werf te Aerdenhout. Bij tweede vrije stemming worden uitge bracht 89 stemmen, wdarvan 1 blanco. Op mr. Deurvorst worden uitgebracht 29 stem men, op mr. Schepel 22, op mr. Bruins Slot en mr. Cremers 11, op mr. Mok 7, op Jhr. mr. Six 6, op mr. Albarda en mr. v. d. Werf ieder 1 stem. Thans moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren Deurvorst, Schepel, Bruins Slot en Cremer. Er worden uitgebracht 93 stemmen, mr. Deurvorst krijgt 29 stemmen, mr. Schepel 31, mr. Bruins Slot 12 en mr. Cremer 21. Het feit, dat 93 stemmen zijn uitgebracht, terwijl slechts 92 leden de presentielijst hebben geteekend, blijkt niet van invloed op den uitslag der stemming. Derhalve moet herstemming plaats heb ben tusschen de heeren Deurvorst en Sche pel. Uitgebracht worden 92 stemmen, waar van 1 blanco. Mr. Deurvorst behaalt 47 stemmen, mr. Sche; el 44. Gekozen is dus mr. Deurvorst. Aangenomen werd het wetsontwerp in zake korting op de wedden enkele hoo- gere wedden n.l„ die in de wet afzonderlijk zijn uitgelegd. De S.D.A.P. en de Commu nisten wilden geacht worden, te hebben tegen gestemd. Verschillende kleinere wetsontwerpen werden zonder discussie of na enkele op merkingen aangenomen. Daarna was aan de orde de stemming over art. 1 der begrooting van het dep. van Buitenl. Zaken (salaris van den minis ter), waarover de heer Wijnkoop in den vo- rigen nacht stemming heeft gevraagd. De Kamer neemt het artikel aan met 65 stemmen tegen 1 stem, die van den heer De Visser. De begrooting van BuitenLandsche Za ken is hiermede afgehandeld. De Kamer neemt haar zonder hoofde lijke stemming aan, waarbij de heer De Visser geacht wil worden te hebben tegen gestemd. Voortgezet werd vervolgens de behande ling van Hoofdstuk IX der rijksbegrooting (Waterstaat), waarin de Kamer is blijven steken. GEEN RIJKE FEESTMAALTIJDEN. „Laten wij liever de liefdadigheid beoefenen". Z.H.Exc. Mgr. P. Hopmans schrijft in „Sancta Maria": „Tot groote stichting heeft onze ge- eerbiedigde Koningin officieele feesten voor den a.s. winter afgezegd. Met dat voorbeeld voor oogen kunnen wij niet nalaten, al onze dioce.sanen dringend te verzoeken, dal ook zij in den a.s. winter, gedurende we.'ken zooveel ge brek zal worden geleden, zich van rijke feestmaaltijden zullen o.r/iouden. Laten v. ij liever de lie! I.idigtieid beoe'en.vt ten opzichte van onze oocdlijdende ineJeincn- schen." HET NATIONAAL CRISIS-COMITE. De samenstelling. Het Nationaal Crisiscomité is thans als volgt samengesteld: Voorzitter: Jlir. S. van Citters, algemeen secretaris: Dr. K. J. Frederiks. Als secic- j tarissen zullen optreden de heer dr. J. E. baron de Vos van Stecnwijk en mr. P. A. L. van Ogtrop, terwijl mr. E. E. Menten zich bereid heeft verklaard, het penning meesterschap op zich te nemen. De uitnoodiging tot deelname is voorts aangenomen door: Dr. C. J. K. van Aalst, President der Ne derlandsche Handel Maatschappij, Amster dam; mr. H. de Biet, voorzitter van den Nederlandschen Bond tot Kinderbescher ming, Rotterdam; mr. H. J. J. van der Bie- sen, liid van het College van Gedeputeer de Staten van Noord-Brabant, Breda; G. H. P. Bloemen, lid van het College van Ge deputeerde Staten van Overijssel, Olden- zaal; F. L. van der Bom, voorzitter Christe lijke Werkgevers Vereeniging, Amsterdam; Jhr. W. E. Bosch van Oud-Amelisweerd, oud-lid van het College van Gedeputeerde Staten van Utrecht, te Utrecht; K. Brok, lid van het College van Gedeputeerde Sta ten van Drenthe, te Assen; A. O. de Bruyn, voorzitter R. K. Werklieden Verboud, Utrecht; C. Cramer, voorzitter Nederland sche Vakcentrale, Utrecht; prof. mr. P. A. Diepenhorst, voorzitter van den Christely- ken Boeren- en Tuindersbond in Nederland, Amsterdam; W. Drees, lid van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland, 's-Graven hage; Jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, pre sident van den Hoofdraad der St. Vincen- ti*us-Vereeniging in Nederland, Rijswijk (Z.-H.); H. P. Geldernian, algemeen voor zitter van 't Verbond van Nederlandscho Werkgevers, Oldenzaal; mr. C. H. Guépin, voorz. Ned. Maatschappij voor Handel en Nijverheid, Santpoort; D. Hans, voorzitter van den NeUerlandschen Journa listen Kring, 's-Gravenliagc; mevrouw M. M. Havelaar-van Beock Cal koen, presiden te Nederlandsche Christen Vrouwenbond, 's-Gravenhage; mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, oud-gouverneur van Surinanio, te Uosterbcek; Th. Heukels, lid van Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, Rotter dam; P. Hiemstra, voorzitter van den Ne derlandschen Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, Bilth/oven; L. Hoejenbos, directeur van den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappe lijk Hulpbetoon, 's-Gravenhage; mevr. J. M. '9 Jacob-Lodor, voorzitster hoofdbestuur van de Algeni. Nederl. Vereeniging „'let selschade", Rotterdam; mr. C. H. T. A. Janssen de Limpens, lid van de Provin ciale Staten van Limburg, Wijlre; mr. A. C. Josephus Jitta, secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid, 's-Gravenhage; mevr. prof. dr. B. J. Kouwer-Kluppel, voorzitster van de Algemeene Nederlandsche Vrouwen- vereeniging Arbeid Adelt, Utrecht; K. Kruithof, voorzitter Chr. Nat. Werkver bond, Utrecht; E. Kupers, voorzitter Ne- cicrlandsch Verbond van Vakvereemgingen, Amsterdam; Jhr. mr. D. E. van Lennep, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland, Heemstede; A. J. Loerakker, voorzitter Ne derl. R. K. Landarbeidersbond „St. Deus- dedit", Haarlem; mr. dr. R. W. Graaf van Lynden, lid van de Commissie van Advies ingevolge de Tarwewot, Koudekerke (Z.); mevr. ALarcus-Nijland, voorzitster Algem. Vereeniging voor Huisvrouwen, Apeldoorn; Jhr. mr. D. R. de Mar ces van Swinderen, Groningen; mevr. M. G. Mullor-Lulofs, voorzitster van de vereeniging tot verbete ring van Armenzorg, Utrecht; J. L. Nij- singh, voorzitter van het Koninklijk Neder landsch Landbouw Comité, De Wijk bij Meppel; B. W. Okma, lid van het College van Gedeputeerde Staten van Friesland, lJpeoolsga gem. Wijmbritseradeel; Dr. F. E. Posthuma, voorzitter van den Algem. Nederl. Zuivelbond (F. N. Z.), 's-Graven hage; J. Pilaar, oud-notaris, Goes; W. Ba ron Röell van Hazerswoude, luitenant-ge neraal der artillerie, Utrecht; Jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter der R. K. Vereeniging „Het Lirnburgsciie Groene Kruis", Wolfrath (L.); Jhr. mr. A. F. O. van Basse van IJsselt, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, 's-Her- togenbosch; W. G. Scheeres, voorzitter van de Christelijke Vereeniging van dein Han- deldrijvenden en Industrieelen Midden stand, 's Gravenhage; E. G. Schüraxann, voorzitter Kon. Ned. Middenstandsbond, Rotterdam; R. Siemons, voorzitter van den Nederlandschen Christel ij ken Landarbei- dersbond Utrecht; mr. H. Smecnge, voor zitter Vereeniging Schuttevaer, Bloemcn- daal; Jac. Smits, voorzitter van den Neder landschen Tuinbouwraad, Naarden; J. R. Snoeck Henkemans, voorzitter Algemeene Armencommissie, Den Haag; mr. M. P. Steenberghe, voorzitter Algemeene R. K. Werkgeversvereeniging, Goirle; mevr. F. Steenberghe-Enghering, voorzitster Inter nationale Unie van R. K. Vrouwenbonden, Soesterberg; C. J. G. Strnycken, voorzitter Nederlandschen R. K. Middenstandsbond, VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Engelsche anti-dumpingswet van kracht geworden. (Buitenl. 2c blad). Een gunstige wending in het Chineesch- Japansche conflict. (Buitenl. 2e blad). BINNENLAND. Gecompliceerd verkeersongeluk bij Half weg. Vrachtwagon door tram geramd. (Gem. Bor. 3de blad). Doodelijk motorongeluk te Schiedam. (Gem. Bor. 3de blad). Wie er in 1932 bij de herhalingsoefeningen moeten opkomen, (lete blad). De samenstelling van het Nationaal Cri siscomité (1ste blad). Wij geven in een geïllustreerde pagina een beschouwing over de communistische propaganda. (2de blad). HET BESTE MIDDEL. Gcbcd8-actic is de oproep van hel hoogste kerkelijk gezag. Ieder goed Ka tholiek zal terstond gehoor geven aan dien oproep, en door vurig gebed Gods ontferming gaun afsmcekcn. Doch waar bidt men aandachtiger dan in do retraite? Waar bidt men inniger dan in de retraite? Waar bidt men meer dan in dc re traite? Wie ijverig wil meewerken met dc gc- beds-aetie, ga dus ter retraite! Ziehior eenigc retraite» to Noordw ij kerhout: 2528 Nov. Heeren Land- en Tuinbouwers (verg. ƒ10); 28 Nov.—1 Dec. Gehuwde mannen (verg. 6.50); 1 h21 Dcc. Gehuwde mannen (verg. 6.50); 2225 Dec. Jonge mannen (verg. f 6.50). Aanmelding bij den directeur, Pater A. M. J. LOURIJSEN, C.s.s.R. (Tel. 6048). 10769 's-Gravenliage; J. Th. Verheggon, voorzit Ui- van don Katholieken Nederlandschen Boe ren- en Tuindersbond, Buggcnum; Jonkvr. mr. J. A. Baronesse van Verschoor, Arn hem; J. B. Vesters, voorzitter van do R. K. Journalisten-Veroeniging, Vught; B. Vlas, commandant van het Leger des Hoils i» Nederland, Amsterdam; mr. D. van Wolde- ren Baron Ilengers, Leouwardon; mevr. Wijsenbeek-Frankon, presidente Jood soke Vrouwenbond, Amsterdam; J. A. van Zut- plicn, voorzitter van Zonnestraal, Vereeni ging tot het oprichten van arbeidskolonies voor t. b. c. lijders in Nederland, Hilver- WELDADIGHEIDSZEGELS. Van 10 December9 Januari a.s. Evenals vorige jaren worden gedurende het tijdvak van 10 December a.s. lot cu met 9 Januari a.s. wcldad'.gheidszegeis ■•■erkrijgbaai gestold, waarvan de opbreng?!, boven de frankeerwaarde ten bate komt van het m'sdeelde kind Do uitgifte gn scl'icdt wederom in de frankccrw&arde 1 1/2 ct., 5 ct„ 6 ct„ en 12 ct., verkoopprijs resp. 3 E, 10 en 16 ct. De zegels worden ook in roi-perf-iraat gemaakt ten gehruikc in fli-tribueermachi- ïe* e?» zijn derhal re van het gewono kleine foimaat, Dc uitvoering vindt, plaats in ro- to-gravure, een nog in ontwikkeling zijnde techniek, welker niet geringo moeilijkhe den slechts in nauwe en herhaalde samen werking en uitvoering kunnen worden overwonnen. Niettemin schept zij karakte ristieke mogelijkheden, al kan het resul taat nog niet worden vergeleken mot dat van een reeds lang voltooide techniek als b.v. de staalgravure. De ontwerpen zijn vervaardigd door den den heer G. Kiljan te Voorburg, die ge poogd heeft door samenvoeging van foto en schrift een voor ieder begrijpelijk beeld te geven, aansluitend aan het doel, waar voor de zegels vervaardigd worden. Hij zocht daartoe dc kinderen op en bewoog zich onder hen met camera en gevoelige plaat. De zegels vertooncn vier der meest kenmerkende categorieën van misdeelde kinderen en van de hulp hun verleend n.I. 1 1/2 ct.een doofstomme jongen, wicn het spreken geleerd wordt; 5 ct.: con hul pcloos, achterlijk kind; 6 ct.: een blind meisje, het brailleschrift leerend121/2 ca.: een zwak verwaarloosd meisje, door helpende hand gesteund. De tekst „Voor het misdeelde kind" komt op alle vier zegels voor in afglijden-

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1