RECHTZAKEN VRIJDAG 20 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. f perd. De beste vaderlanders huizen wellicht in grooter aantal op het platte land dan in de steden. EEN STEEDSCH DORP. Invoering of verbetering van verschil lende overheidsinstellingen of dienst 11 volgden elkander in snel tempo op. Naast 6tceds verbeterende gasvourziening, kwam algemeene electrificatie, dienstbaar voor particuliere en openbare verlichting en voor bedrijfsdoeleinden op verschillend ter rein; gemeente waterleiding bracht vervui ling van langgekoesterde wenscben in het belang der openbare gezondheid; voortdu rende openstelling, dus ook bij nacht, van het telefoonkantoor kwam zeer ten goeie aan het locale en interlocale en internatio nale handelsverkeer; een groote haven ver gemakkelijkte de verscheping van tiendui zenden kisten bloembollen welke jaarlijks vanuit het dorp naar den vreemde worden gezonden; de bestaande twee kleine ha ventjes, de Nieuwe en Oude Haven wer den gedempt en op het laatste verscheen een keurig aangelegd plantsoentje met fontein, welke liet oog van den tourist ver lustigt. en de omgeving siert. De brandweer werd gemoderniseerd, de oude hand- zuig en perspompen werden vervangen door een motorbrandvpuit van groote capaciteit, welke tihans door een vrijwilligersk ups be diend wordt, terwijl daarnaast kleine han dige slagenwagentjes werden aangeschaft om dc waterleiding ook als brand blussings- apparaal to kunnen laten werken. Werd vroeger in geval van brand de torenklok geluid, waardoor de burgers met schrik uit hun huizon werden gejaagd, thans kunnen die rustig blijven slapen, want de regeling i» zoodanig in het politie- en brandweer korps, dat de vrijwilligers in minimum van tijd worden gewaarschuwd en komt het vo.or, dat des morgens een brand heeft go- woed en is gebluscht, zonder dat de buur* man hel heeft bemerkt. Het politiekorps werd uitgebreid en op een sterkte ge bracht, dat deze, behalve te waken bij dag en nacht voor de veiligheid van persoon en goed, nog optreedt tot regeling van bet steeds di ukker wordend veikeer. Zaten vroeger do burgers tot groot onge rief met den overlast van huis en straat- vuil, thans is cr een goed geregelde op haaldienst der gemeente en gcmcentereini- ging, een dienst die groote geldelijke offers vraagt doch welke offers door de gemeen schap gaarne worden godragen; daaraan sluit aan de lediging van gemeentewege dor faocaUènputtenverder voor den zo merdienst oen sproeiwagen voor de straten, voor wolk oen en ander practise!». ingerich te speciale wagens worden gebruikt. Ingevolge de Woningwet 1901 was een uitbieidiugsplan gemaakt, een plan waarop tot 1920 niets was tot staqdgekomen. Had dc ontwerper van dat plan de uitleg ge dacht aan de westzijde van de dorpskom, het sinds 192U gemaakte nieuwe plan ver wachtte meer heil van de Oostzijde en in derdaad dc feiten bewijzen, dat hier meer succes verscholen lag. Nieuwe wegen en veel bebouwing zijn hier»in enkele jaren voor den dag gekomen, bevorderd ook door beschikbaarstelling, tegen matige prijzen van bouwterreinen van het Gemeentelijk Grondbedrijf; de bebouwing strekt zich zelfs reeds uit tot dicht bij de Eendenkooi on Kagerplassen, iets wat voor korte ja ren dc grootste optimist niet had durven droomen. En nog schijnt de uitbreiding daar vooreerst niet tot staan te zijn, zeker niet, wanneer de geruohten be waarheid worden, dat de ontworpen groote Rijksweg Sassen hein)Amsterdam, die buurt zal doorkruisen. De van ouds beken de Menncwog, tot nu een smalle doodloo- penüe polderweg, wordt reeds dezen winter onderhanden genomen en verbreed van na genoeg ft meter op 14 metor, dit wordt dan w cl d o schakel op den weg naar Amster dam, vanuit het hart van het dorp. DE WATERSPORT IN DE NABIJHEID. Behalve bet mooie gemeentepark met zijn lommerrijke wandelpaden eu kronkelcn- do en in de heerlijke zomei zonnen fonke lende wateren, gelegen in het centrum der gemeente en bebouwing, i» de gemeen te een park rijker geworden doordat tiet boseh van het inooie landgoed Ter Leede, voor villapark bouwrijp is gemaakt door aanleg van wegen niet fraaie bochten, waarvan de Hoofdweg, genaamd Beuken laan-Noord, zelfs voor links en roohls ver keer is aangelegd. Aan de Maatschappij „Elles", die ueze bouwterreinen exploiteert, is het gelukt, het mooie patriciërsuis „Ier Leede" ie sparen door verkoop aan een ach tenswaardig eosmopoliet, die er na kostba:e restauratie van het gebouw, een rustig ver blijf genomen heeft en van daaruit over «le Sassenhcimcr vaart met motor en zijljaeht op de nabij gelegen Kngerplassen zich ver lustigt in de watersport. Hot idylisoh ge legen eilandje Elba, mede behoorende tot het landgoed of villapark Ter Leede is thans bewoond door een oud-Amsterdam mer, oud-directeur van het welbekende Blauwhoedeuveem, die er een aantrekkelijk buitenhuis heeft laten bouwen, dat hij den historischen naam heeft gegeven van Huize Sassenesi. Hiertegenover vinden we het friseh gelegen en met bloemen en fruai houtgewas omringde zeer ruim aangelegde dubbele gemeente-zwembud, dat in do tweo jaren van zijn bestaan zijn roem reeds ver worven heelt en niet alleen van zwemlief- hobbers, maar als model, van vele overheids personen van elders veel bezoek verkreeg. Wanneer we oen encyclopaedic naslaan dan lezen we daar reeds van het bestaan der z.g. groote kerk der Herv. Gemeente, dit inderdaad fraaie gebouw bestaat nog in zijn baast oorspronkelijk uiterlijk, maar sinds do laatato jaren is dit kerkgebouw niet meer als de eenige merkwaardigheid aan te merken, de Gereformeerden hebben sinds ruim een tiental jaren een fraaie kerk, terwijl de Katholieken sedert een tweetal jaren trotsch kunnen zijn op hun in goti- schen stijl opgerichten tempel, toegewijd aan St. Pancratius. Nog zijn nieuwe kerkjes gesticht voor de Christelijk Gereformeer den en voor den Protestantenbond. Is voor geestelijk leven dus wel gezorgd, ook voor het vereenigingsleven is men niet achter gebleven. Hebben de Gereformeerden hun gebouw Concordia, de Katholieken hebben hun fraai K.S.A.-gebouw (Katholiek-So- ciale-Actie) terwijl de Hervormden thans ook hun verecnigingwgebouw in wording hebben. Het vereenigingsleven bloeit hier als wel nergens beter. Naar de cischen des tijcis ingerichte scho len voor lager en uitgebreid lager ouder wijs, ondergebracht in kloeke gebouwen, met als om strijd werkzaam personeel, zijn do roem der gemeente, en der verschillende godsdienstige groepen der bevolking. On- dorwijscursussen vullen de scholen aan op diverse vakken. Een drietal doctoren waakt en werkt voor de gezondheid der hun toevertrouw den, terwijl een school-arts, in weergaluo- zen ijver, zich geeft voor het schoolgaande kind. Katholieke en Protestantsche zieken huis en wijkverpleging doen hun lofwaardig werk van naastenliefde. Een goed notariskantoor en accoutantbu- reaux verlecnen hun ministerie in civiele en handels-aangelegenheden. Twee moder ne drukkerijen stuan ten gerieve van han del en gedachtenverkeer. Voor do ouden van dagen wordt gezorgd in een groot en grootsch pension genaamd Huize St. Beinardus. En boven dat alles weergalmen de klok ken van den Sint Pancratiustoren en van den alouden toren der Herv. kerk hun vre dige stemmen, bekroond door de lieftalli ge klanken van het carillon van den ge- meentehuistoren, die ook in het avond-uur door zijn olectrisch verlichte klokkeplaat den inwoners den j ui sten tijd aanwijst. De bevolking van Sassenheim, hoe on derscheiden ook van godsdienstig geestelijke richting, kenmerkt zich door eeu burgerzin en onderlinge saamhoorigheid die de plaats tot een eldorado maakt. Wanneer in 1932 de vijftig-jarige stoom tram en de rammelende autobus zal zijn vervangen door de elcctrische tram, dan is alle comfort, voor een woonplaats denkbaar tt achten, volmaakt te noemen. Particuliere en Fonds-praktijk. Zooals men zich herinneren zal, heeft do coöperatie „De Volharding' te 's-Gra- venhage eenige jaren geleden in het be lang eencr goede behandeling van haar leden aan de aan haar verbonden dok toren verboden naast de fondspraktijk een particuliere praktijk uit te oefenen. De Ned. Mij. tot Bevordering der Ge neeskunst heeft toen naar aanleiding hiervan haar leden verboden zich als arts aan do „Volharding" te verbinden, terwijl leden, die in strijd met dit ver bod handelden, door de Maatschappij met hooge boelen werden gestraft. Zoo was aan een der betrokken doktoren een boete van 10.00U opge legd, en waar de dokter weigerde deze boete te betalen, sprak de Maatschappij hem in rechten voor dat bedrag aan. De Haagsche rechtbank, vonnis wij zende in deze zaak, heeft de vordering der Maatschappij toegewezen, evenwel tol een bedrag van 2000, terwijl de rechtbank dc kosten van partijen com penseerde. DE WERKELOOSHEID TE BODEGRAVEN. Het behoeft geen tegenspraak, wanneer men beweert, dat de werkeloosheid een der grootste rampen is, die onze tegen woordige samenleving teisteren. Wanneer men spreekt over werkeloos heid, dan verstaat men daaronder de wer keloosheid, zuoals deze zich. thans aan ons voordoet en die door haar uitgebreidheid en haar omvang is uitgegroeid tot een be nauwend en beangstigend probleem voor allen, die het wèl meenen met onze samen leving. Werkeloosheid is er ten slotte altijd in meerdere of mindere mate geweest, maar zooal-s wij dit nu mede maken, is het voor het thans levende menschdom iets „noch nicht dagowesencs". „Werkeloosheid". Het woord is zoo gauw en zoo gemakkelijk uitgesproken, voorul als men er niet direct bij betrokken is. Maar heelt men wel eens getracht te peilen de som van lichamelijke en geestelijke ellende, die liet voor velen en voor de direct-betroK- kenen op de allereerste plaats medebrengt? Wat moot het wel voor een validen en yeedwilleiiuen arbeider beteekenon voor het onderhoud van zichzelf en zijn gezin te willen arbeiden en dien arbeid niet te kun nen vinden! Het noodzakelijk gevolg daar van i» toch meestal bittere armoede en el lende, al worden de zwartste schaduwen dan ook oonigszins weggenomen door uit- keeringen uit werkeloozen-kasscn of steun regelingen. En wat zal de toekomst ons ten dezen opzichte brengen? Het perspectief daarvan is werkelijk niet gunstig. In Februari 1930 waren er in de z.g. beschaafde wereld ca. lü.000.090 werkeloozen, een jaar later was dit aantal reeds 20.000.000, terwijl voor de zen winter dit cijfer nog belangrijk hooger wordt verwacht. In Dpitschland waren er den vorigen winter ca. 4.000.000 werkeloozenien voorden komenden winter rekent men op een toe name van 6 ii 7 millioen. Voorwaar een schrikbeeld voor een zoo verarmd en zoo innerlijk verdeeld land. Gelukkig mogen wij constateeren, dat in ons vaderland de werkeloosheid tot heden nog niet dien omvang heeft aangenomen als in vele andere landen, al is zij ook hier tot een ongekende hoogte gestegen. Het aantal werkeloozen wordt in ons land ge schat op ongeveer 200.000, wat ca. 3% der bevolking uitmaakt, terwijl dit b.v. voor Duitschland en Engeland van 8 tot 10% be draagt. Wij steken dus, bij andere landen vergeleken, gunstig af, als is ook hier de toestand verre van rooskleurig. Wat Bodegraven betreft, ook aan oaze Gemeente i9 de ramp der werkeloosheid niet ongemerkt voorbijgegaan en wij moeien waarneuien, dat hei aantal ingeschre venen bij ue Arbeidsbemiddeling regelma tig toeneemt. Vooral de laatste weken is deze toename vrij groot, ofschoon er ver schillende omstandigheden zijn aan te voe ren, die dit verschijnsel verklaren. ia de wintermaanden 19301931 stonden er gemidueld ingeschreven ca. 45 personen, om in Maart te dalen lot 35, Mei '30 en in de Zomermaanden tot even 20. in Septem ber liep dit aantal weer op tot ca. 30, Octo ber ruim 50, terwijl thans tegcu de 70 por- sonen zijn ingeschreven. Zeer waarschijnlijk zal dit cijfer in de komende maanden nog wel wat stijgen, doch wij mogen verwaoluen, dat de werke loosheid in Bodegraven niet dien omvang zal aannemen, zooals dit op vele andere plaatsen het geval is. Wanneer wij toch do cijiers der werkeloosheid in Bodegraven vergelijken met die van andere plaatsen in onze omgeving, dan zien wy, dat het op he^en voor onze Gemeente ruim 1% der bevolking uitmaakt, terwijl dit voor die andere plaatsen meerdere procenten be draagt. Uok bij het Kijks-geimddelde van ca. '6% steken wij nog gunstig af. Het wordt altijd beschouwd als een nn- deelige factor voor dc uitbreiding van een Gemeente, wanneer daar geen of weinig industrie gevestigd is, doch in dezen tijd mag Bodegraven er zich gelukkig om prij zen, dat het geen industrie-plaats is, want dan zou de werkeloosheid hier heel wat grooter zijn. Intusscnen beeft de Raad onzer Gemeen te, inuaohtig het: „regeereii is vooruit zien", in haar ïaatste vergadering een steun regeling voor de werkeloozen m het leven geroepen, die de bange zorgen voor heel veel arbeidersgezinnen wat zal weten te verlichten. Onze Gemeente verkeert in een finan cieel gunstige positie, terwijl de belastiu- gen hier niet hoog zijn, zoodat het jus vanzelfsprekend is, dat men oen regeling heelt ontworpen, dié de vergelijking met andere plaatsen zeer zeker kan doorstaan. Wel is er natuurlijk mede te rekenen, dat, al is thans de financieele positie van'onze Gemeente „safe", ook hierin verandering kan komen, want het boerenbedrijf en de daarmede nauw verwante kaashandel zijn belangrijke factoren voor Bodegraven en de vooruitzichten voor deze bedrijven zijn verre van rooskleurig. De Raad heeft dan benoemd een Wer keloosheids-Commissie, bestaande uit 3 le- uen van den Raad en 3 afgevaardigden van de onderscheidene arbeidersorganisaties, waarbij nog komt een lid van het College van B. en W. als voorzitter en een secreta ris-penningmeester, beide laatste door li. en W. te benoemen. Deze commissie verga dert wekelijks ter bespreking van de inge komen aanvragen. Degene, die geacht worden tot de crisis- werkeloozen te behooren, ontvangen 12.— per week, indien ze kostwinner zijn en ge organiseerd; de kostwinners, die niet bij een organisatie zijn aangesloten, ontvangen 10.per week. Voor kostgangers zijn deze bedragen: voor georganiseerJen ƒ7.—, ongeorganiseerden 6.-J- p. w. Verder ont vangen de gehuwden een kindertoeslag van 0.50 p. w. voor ieder kind beneden de lij jaar, dat geen eigen ihkomsten heeft. Oorspronkelijk was de bedoeling om van alle andere inkomsten, zoowel van den wer keloozen, als event, van de leden van diens gezin, 2/3 in mindering te biengen van bel steunbedrag. De R. K. Fractie wist echter te bereiken, dat de eerste 5.ten volle aan den werkeloozen ten goede komen en hiervan dus niet 2/3 in mindering gebracht worden. Er zijn natuurlijk verschillende werkeloo zen, als losse werklieden, do z.g. beroeps- werkeloozen e.a., die niet in de termen val len om te profiteeren van bovengenoemde steunregeling. Het is echter vanzelfspre kend, dat deze mensehen ook geholpen moeten worden en dit gebeurt dan hier v'a B. en W., die in onze Gemeente in de plaats treden van het Burgerl. Armbestuur. Voor de steunregeling van de crisis-wer- keloozen en van de werkeloozen, dit via B. en W. gesteund worden, alsmede voor event, werkverschaffing zijn op de laatst vastgestelde begrooting (voor 1932) posten uitgetrokken tot een gezamenlijk bedrag van 14.009.wat aanmerkelijk hooger is dan het vorig jaar. Onze Raad heeft getoond haar taak en haar plicht ten opzichte van de door de crisis het zwaarst getroffenen wel te be grijpen, door niet zooveel als mogelijk is gen, daUhiermede nu alles gedaan is. Ten slotte hebben alle den plicht om het donkere spook der werkeloosheid te helpen bestrijden en haie gevolgen zooveel moge lijk te verzachten, ieder op zijne wijze. De arbeiders, als de direct-betrokkenen, moe ten er op de allereerste plaats voor zorgen, vooral in dezen tijd, aangesloten te zijn bij hun Vakbond. Wanneer zij dan door werkeloosheid worden getroffen, hebben zij zich zelf een recht verschaft op uitkeering uit hun eigen werkeloozen-kassen. En, voor- zoover mij bekend, zijn er hier, ook onder de R. K. arbeiders, nog al te veel, die niet bij hun Vakbond zijn aangesolten. Zij too- nen daarmede heel slecht nun plicht te be grijpen, daar niet zooveel als mogelijk is voor hun toekomst te zorgen. Hun eerste taak zij dus zich op to geven als lid van hun Vakbond. Ook zij, die niet tot de arbeidersklasse behooren, kunnen er toe medewerken de werkeloosheid m Bodegraven zoo gering mogelijk te houden. Laut men, wanneer men het zich veroorloven kan, zijn uitga ven niet onnoodig inkrimpen; veel beter is het, wanneer men thans herstellingswerk- zaamheden ea. laat verrichten, die anders DE SALARISSEN VAN OVERHEIDSPERSONEEL. Neen, niet over de verlaging en al wat daaraan vastzit of gehecht werd zullen we ?t hier hebben. Nu het uitstel der salariskorting van Rijkspersoneel tot 1 Maart '32 wat aan 'L eind dier maand dus verrekend zal wor den zelfs het bezwaard gemoed van den hoer Max van Pol voorloopig heeft ge rustgesteld, is een tijdperk van kalmte in getreden, waarin het van nut kan wezen, de aandacht te vestigen op een andere zijde van het salarisvraagstuk. En wel deze: het verband tusschen wat aan overheidspersoneel wordt uitgekeerd en de looncn, welke in de vrije maatschap pij verdiend kunnen worden. Wat weet men daarvan? Vaak hoort men zeggen, dat ambtena ren en beambten van Staat, gewest en ge meente Ie veel ontvangen in verhouding tot hetgeen particulieren laten verdienen, maar is dienaangaande wel eens een nauw keurige vergelijking gemaakt Wij meenen van niet en opperen daar om dc vraag, of het niet wenschelijk ware, dat zulks eens geschiedde. Een onderzoek over de gansche linie zou natuurlijk indien al mogelijk te tijd- roovend wezen, maar met een aantal steek proeven zoii men bereids een aardig eind op den goeden weg kunnen komen. En dan zou mon b.v. kunnen vergelijken: wat het personeel van een groot particu lier kantoor verdient in vergelijking met departements-ambtenaren hoeveel scheepvaartmaatschappijen be talen en hoeveel varend waterstaats-per soneel ontvangt het loon van Rijksveldwachters en van particuliere jachtopzieners De bezoldiging van technisch Rijksper soneel en van daarmede gelijkstaande wer kers in particuliere bedrijven; de geldelijke positie van secretarie-per soneel en van de klerken enz. bij het bank wezen. We noemen hier maar eenige voorbeel den, welke we natuurlijk gaarne voor beter geven, want het gaat er voornamelijk om, gelijksoortige werkzaamheden mot de daaraan verbonden honoraria te vergelij ken. 't Zou o.i. hoogst leerzaam kunnen we zen, indien daaromtrent eens wat be trouwbare gegevens werden verzameld. Overheidspersoneel klaagt soms en dan daveren groote vergaderzalen daarvan dat het achterstaat bij gelijksoortige werknemers in het particuliere bedrijf. Wat weten we daar evenwel met zekerheid van Men zou eer het tegendeel kunnen op maken uit het niet te miskennen feit, dat menigeen een toch altijd riskante positie bij een patroon of onderneming gaarne ruilt met een betrekking bij Staat, gewest of gemeente, waar ontslag enz. reglemen tair geregeld is. En in 't algemeen wordt overheidspersoneel eer benijd den be klaagd. Een vergelijkend onderzoek zou zeer ge- wenscht licht kunnen verschaffen. Nu moet men al zeer kwaaddenkend wezen om uit het bovenstaande te willen in het komende jaar eerst aan de beurt "zouden zijn. Men verschaft daarmede werk gelegenheid. Houd ook uw arbeiders, zoo langs als eenigszins mogelijk is, in dienst en praat hen niet over loonsverlaging, al vorens dit een gebiedenden eisch- van zelf behoud zou zijn. Op deze wijze belééft men ook werkelijk zijn kath. beginselen, zooals deze in don laats ten tijd ten overvloede nog eens door onze Hoogw. Bisschoppen ten opzichte van de werkeloosheid zijn aange geven. Moge wij zoo allen er toe mede werken/ om op de best mogelijke wijze dezen win ter, die met bange zorgen, zoowel door ar beider als patroon, wordt tegemoet gezien, door te komen. Moge de toekomst dan wat minder donker zijn en zich aan de horizont de eerste symptonen van een naderend herstel af teekenen! STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JOH AN DE WITT (thuisr.) vertr. 19 Nov. van Genua. SALABANGKA vertr. 19 Nov. van Am sterdam naar Hamburg. KON. NED. ST00MB. MIJ AURORA vertr. 19 Nov. van Amsterdam naar Rotterdam. EUTERPE vertr. 19 November van Rot terdam naar Passages. ARIADNE arr. 19 November van Rot terdam to Amsterdam. NICKERIE (uitr.) pass. 18 November Dungeness. VEST vertr. 19 Nov. van Amsterdam n. Rotterdam. i ^LLAND—AFRIKA LIJN. SPRINGFONTEIN (uitr.) arr. 19 Nov. te Dar-es-Salaam. RAXDFONTEIN (uitr.) pass. 17 Nov. Dungeness. HOLLAND—AMERIKA LIJN. NICTHEROY, Rott.-Vai*. pass. 19 Nov. Vlissingen van Antwerpen. H0LLAND-00ST-AZIE LIJN. OUDERKERK (thuisr.) arr. 16 Novem ber te Tientsin. SEROOSKERK (ex Gemma) vertr. 19 Nov. van Rotterdam naar Antwerpen. concludeeren, dat we bedekkelijk op sa larisvermindering zouden willen aansturen aan die zijde, waar de schaal nu naar be neden zou blijken te slaan. Zeer zeker zou dergelijk pogen niet in de hand worden ge werkt door „Do Leidsche Courant", waar in nog kort geleden werd betoogd, dat de overheid naar vermindering der salaris uitgaven oer behoort te streven door op heffing van vacant komende betrekkingen dan door salarisvermindering. In dit verband zij deze onderstelling geuit: bij bovenbedoeld onderzoek zou wel eens kunnen blijken, dat de ovorheids- loonen in sommige gevallen te hoog zijn voor den daarvoor geleverden arbeid. In het particuliere leven zal men zoo iets niet zoo spoedig aantreffen, want daar wordt gestadig gewikt en gewogenmen wil daar „waar voor z'n geld", wat trou wens ook een allereerste commercieele eisch is. Bij overheidsarbeid klemt dit evenwel minder, waarbij dan nog komt dat salaris- en rangsverhooging als regel er vrij automatisch gaat en lang niet al tijd verband houdt met vermeerdering 'of verzwaring van wat verricht moet worden dit laatste vooral in intellectueelcn zin bedoeld. Dan komt evenwel de Gemeen schap niet aan „waar voor haar ,T«*'d". wat evenmin juist als bij den particulieren arbeid. Hoe hierin nu te voorzien? Ontslag kan, ja mag zelfs niet het cor rectief wezen, want de aangestelde be hoort niet de dupe te worden van een ver keerd systeem. Dit systeem moet gewijzigd worden. Vooreerst dient en hier ontmoeten we de opinie, in dit blad uiteengezet een te duur bezette plaats bij vacant worden niet weer bezet te worden. Voorts ware het met de werkzaamheden zoo te rege len, dat eenvoudig werk aan jeugdige krachten opgedragen blijft en voor promo tie de geschitkheid moet gebleken zijn voor meer eischonden arbeid, na die pro motie dan ook te verrichten. Een voorbeeld hebben we ten deze in de „jongelingen bij de telegrafie", reeds door minister Kuyper in de plaats gesteld voor de telegrambestellers, 't Was immers geen taak voor een volwassen man, om met zulke kleine formuliertnes naar de geadresseerden te loopen. Dit konden jon gens wel doen, uit wie later, wanneer zij op hun beurt te duur werden voor dat een voudige werk, bij gebleken geschiktheid de briovenstellers konden worden gerecru- teerd. Dr. Kuyper voerde dit in wat groote besparing gaf zonder iemand te schaden en 't is nog zoo. Men ziet: zonder aan verkregen rcohten te tornen en zonder iemand te benadee- len valt wel een en ander bij den dienst van Rijk, gewest en gemeente in dezen geest te doen, want bij allerlei takken van dienst vindt men wel van die eenvoudige baantjes, te vervullen door beginnelingen, die later als zij rijp zijn voor promotie voor beter werk kunnen worden gebe zigd. Zijn zij hiervoor niet geschikt, dan eindigt op zekeren leeftijd hun dienstver band, evenals bij dr. Kuyper's „jongelin gen", die immers lang niet allemaal be steller worden. Langs dezen weg moge de bezuiniging langzaam gaan. zij gaat dan zeker en is blijvend bovendien. CIVIS. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. N. HOLLAND vertr. 17 Nov. van Singa pore anar Adelaid. N. ZEELAND vertr. 18 Nov. van Mel bourne naar Singapore. SIGLI arr. 17 Nov. te Belawan. TASMAN arr. 18 Nov. van Beira te Zanzibar. ROTTERDAMSCHE LL0YD. KOTA NOPAN (uitr.) arr. 19 November to Southampton. ROTTERDAM—ZUID-A MER I KA LIJN. ALUDRA (uitr.) arr. 18 November te Montevideo. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. AENEAS vert. 19 Nov. van Rotterdam naar Glasgow. AGAMEMNON arr. 19 Nov. van Dairen DEMO'DOCUS, Japan-Rott. vertr. 19 Nov. van Port Said. MELAMPUS vertr. 19 Nov. van Amster dam naar Londen. JASON, Rott.-Japan, vertr. 17 Nov. van Hongkong. MEDOX arr. 17 Nov. van Londen te Li verpool. EMZETC0 LIJN. JONGE JACOBUS, Cardiff naar Ccula, pass. 15 Nov. Finistcrre. JONGE JOHANNA arr. IS Nov. van Scle te Londen. „Komen hier overigens nog al veel toe risten?" „Neen, om dezen tijd van jaar laten ze ons gewoonlijk met rust."

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6