IfifRJ 1 N.V. DE LEME COURANT f I 32 I GEDISTILLEERD EN WIJNEN „DE BLAUWE DRUIF" E. J. COSJ ER UIT DE OMGEVING STADSNIEUW* ALLERLEI Agenda LEE If EREN DRUKWERK r 1 VRIJDAG 20 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Ingekomen van Bellingwoldc Jo- hannc Diekenia echlgenootc van E. A. Haln. zonder Zaal bergstraat 21. Katwijk, Carolina A. J. de Haan zondder Hooft- straat Groningen, J. Burgers, letter zetter, Bloemhofstraat 12. Bodegraven H. Linzel en gezin, opzichtr, Hoorn <^3. Bottrdame, A. F. Huisman, zonder, Raad huisstraat 44 Wijchen, II L. Hendriks, grondwerker, Gouwsl. weg 55 Holten, Th. H. te Beest, molenaarskn. Iloofststraat 158 Valburg, 8. Th. J van Vliet en ge zin, zonder, Steekterweg 55 Leimuiden, Hendrika Witte zonder, Steekterweg 278 Boskoop, E'.sje Keizer echlgenootc van W. van Ofwegen, zonder. Leliestraat 4 -- 01- denzaal, Grada Croes, zonder, II. de Groot straat 3 Aubing Duitschland Gustav Kar- ner, zonder, van Mandersloostraal 43 a. Gouda, Anna M. Bartel, cchtgenoote van J. van der Nagel, zonder, Vinkebuurt 17. V ertrokken: Rarwohtswaarder, Cornelia van den Brink, dienstbode, Kr. Ziendeweg 4 Kockengerf S. A. Walraven, broodb.kn. Noordeinde 82 Hilligersberg, Johanna van Mannekes. Juliana van Stol- berg!aan 33, huishoudster Jaagpad 0 Zwammcrdam, M van der Panne en gezin, schoenmaker. Hoorn 110 Zwammerdam, Johanna van Wijngaarden, dienstbode, Vinkebuurt 30 Voorburg, Clazina M. Vonk, dienstbode Anrkade 30 Duitsch land H. Laermann en geziii, metaaldraaier, Gouwsl. weg 79 Duitschland J. Laermann en gezin, metaaldrnuier, Gouwsl. weg 81 Zwammerdam Sijbregjc Wagennar, zonder Steekterweg 20 Amsterdam. J. H. van Leeuwen, Gerard Doustraat 149 II, chauffeur. Stationsweg 6 Leeuwarden, J. J. Zwaneveld, 2c T.tmibrandstraat 13, boekdrukker, Concordiastraat 2 -- Zwam merdam, G. van Harselaar, los werkman, Vinkebuurt 66 Kolumerland, Akke fost- ma, dienstbode, Hoorn 4*22. HAZERSW0UDE. Verdwijnende korenmolèn. De koren molen van den heer S. Vcllekoop gaat bin nenkort verdwijnen. Do onderhandelingen met do vereeniging „De Hollandsche Mo len" hebben tot geen resultaat geleid. Het bedrijf wordt electrisch voortgezet. LEIDERDORP. Op heeterdaad betrapt. Bij den land bouwer P. de J. werd den laatsten tijd ge regeld veevoeder vermist, zonder dat er maar eenig spoor van diefstal was te ont dekken. Dezer dagen werd de aldaar wer kende arbeider des avonds door den pa troon op heeterdaad betrapt, met gevolg, dat deze arbeider welke op deze boerderij al sedert verschillende jaren werkzaam is. op staande voet door zijn patroon werd ontslagen. GROENENDIJK. Uitslag verloting. Bij de gisteravond gehouden trekking der verloting, let! bate der kas der sportvereeniging „St. Bemar- dus" is den eersten prijs, een hecren- of damesrijwiel gevallen oj> het lot nummer 252, houdster van dit lot was raej. Grietje Groen ILL Voor dit meisje die nog niet in het bezit is van een fiets, zal deze prijs zeker niet onpas komen. NIEUWKOOP. Waterleiding. Kort ge'eden heeft een bericht gecirculeerd, waarbij werd mede gedeeld hot tarief voor de watorafname. ge baseerd op een schaal van de geschatte huurwaarde. Ve'en meenen, dat deze huur waarde slaat op de huurwaarde van de personeele belasting, wat echter niet in zijn geheel juist is. Hel vastrecht tarief is zoodanig samengesteld, dat als grondslag is opgenomen de huurwaarde der gebouwen, volgens schatting door het dage'ijksch be stuur van e'.ke gemeente, en naar den maatstaf der personeele belasting. Over een of hoogstens twee weken kan bekend zijn welk bedrag dit. voor elke woning uitmaakt. Jubileum. Onder zeer vele blijken van belangstelling vierde de Eerw. Overste van het R.K. Liefdegesticht alhier haar 25- jarig professie-feest Tank-auto te water. Op don Xieuw- veenschen weg geraakte in een naast'ig- gende trebt te water een groote benzine- tank-auto. Persoonlijke ongelukken kwa men daarbij niet voor. Politie. Door een zekeren V. alhier is ten nadeele van den caféhouder Langeslag een kistje sigaren ontvreemd. Door de ge meentepolitie is proces-verbaal opgemaakt. Getrouwd: Th. van der Weijden, van C. A. Schutter en 0. M. Wahle Jan- ny Annie, dochter van W. Blijleven en T. van 5t Kruis Getrouwd: Th. van der Weijdden, oud 23 jaren en E. M. van Leeuwen oud 22 paren. ZEVENHOVEN. Persona'ia. Tot Rijksveldwachter is benoemd J. Scheepmaker te Dordrecht. Uitvoering. A.s. Zondagavond te 7 uur wordt door de B.K. Tooneelvereeni- ging in het R.K. Bondsgcbouw een-uitvoe ring gegeven. AARLANDERVEEN. „St. Deus Dedit". Donderdagavond hield de Lan-d- en Tuinbouwarbcidcrsbonvl „St. Deus Dedit" een propaganda en cur susavond in de zaal van den heer W. v. d. Berg. Op deze vergadering was de hoofdleider de Centraalbestuurder de heer J. Dekker, die na de opening door den voorzitter, dcvi heer J. Zundert, het woord verkreeg. Door den heer- Dekker werden behandeld de geestel-.ke en maatschappelijke belangen van den arbeider in het organisatie leven. Alsook de rechten en de plichten zoowel Tan werknemers en werkgevers. Met dui Ruime keuze ALFIIEV A.D. - KAADHl ISSIKAAT £08 TEE. 242 LblIIKK SI LEKSTRAAT 8 - TEL. 1361. Origineele St.icolaasgcschenken en Surprises. ZIET ONZE ETALAGES. delijke bewoordingen zette spr. uiteen hoe de Christelijke verhoudingen hebben moe ten zijn. Spreker wees er op, om contact te zoeken met do werkgevers bijv. met het bestuur der plaatselijke afdeeling L. T. R. Vervolgens werden nog behandeld de klassen der werkloozenkas en de uitkee- ring bij ziekte aan wcrkloozen, die voor geen wettelijke steun.in aanmerking ko men. Allereerst moed gde de heer Dek ker de aanwezigen aan om te beginnen de jeugdige afdeeling sterk te maken door op huisbezoek te gaan bij hen die nog lid kunnen zijn van de afdeeling. Aan den lieer Dekker worden dan nog enkele vragen gesteld welke naar wensoh door hem worden beantwoord. Hierna wordt nog een commissie van oontrole benoemd, bestaande uit de hecren J. Poelwijk, Th. van Veen en L. R.ios, waarna sluiting door den voorzitter. VOORSCHOTEN. Heel goed afgeloopen. Eon auto toebehoorende aan den heer N. W. aan den Rijndijk alhier, kwam gisteravond omstreeks uit de garage rijden bestuurd door R. en wilde draaien op den Haag- weg. Vanaf richting Haagsche Schouw kwam een auto, bestuurd door P. uit Lisse en reed tegen de auto van N. R.. waarin de heeren zaten. De wagen van N. R. werd omvergeworpen en totaal vernield en de auto van P. zwaar be schadigd. Wonder boven wonder kwamen de 4 heeren zonder eenig letsel uit de vernielde auto te voorschijn, zocdat dit ongeval zonder persoonlijke ongelukken afliep. „RECLASSEERINO". „EEN LAATSTE WOORD". Op Zondag, lo Mei van dit jaar, sprak voor den Katholieken Radio-Omroep, de zeereerw. Pater Lector A. Winkel O. P. Het zij ons vergund uit diens radio rede nog enkele punten onder uwe aan dacht te brengen als laatste aansporing om Zondag 22 November a.s. opnieuw en spontaan een goede daad te verrichten door het koopen van een bloempje. Pater Winkel zei o.a., sprekende over het R. K. Nationaal Tehuis „Luctor et Emergo": „Wij gaan naar binnen: een groote zaal, eenvoudig en smaakvol aangekleed; een 60 tot 70-tal mannen van eiken leeftijd; oude doorgroefde koppen, ver weerd door de stormen des levens; man nen in de kracht der jaren; jonge kc reis niet de levensverwachting in de oogen. En bij alle verschil toch iets, wat ze allen hebben, wat je bij allen opvalt: een zekere tevredenheid, de zekerheid van het geborgen zijn, van het weten: een dak boven je hoofd te hebben, eten om je honger te stillen, werk voor je handen. Zij zijn dankbaar, die mannenf ze we ten, dat ze bij alle levensellende toch behooren tot de uitverkorenenonder de velen, die helaas moesten worden afge wezen, de bevoorrechten, die in Luctor et Emergo werden opgenomen, die er hun tehuis vinden, hun veilige haven. Luctor et Emergo is het eenige Ka tholieke Tehuis, waar dakloozo zwervers, ontslagen gevangenen, goedwillende maar zwakke broeders, werkloozen worden op genomen, waar-zij onderdak, voeding en kleeding ontvangen. Het hoofddoel is en blijft echter: die mensehen weer ge schikt te maken voor het leven, sterken tegenover de gevaren, die hen in 't bij zonder bedreigen en wel op do allereer ste en voornaamste plaat? door het. be vorderen van het godsdienstig leven". Tot zoover de eerw. Pater Winkel. In een onzer vorige artikelen hebben wij u gewezen op een uitspraak van Mgr. Dr. Ariëns z. g. Het zij ons vergund hier nog enkele andere getuigenissen aan te halen. Prof. Pompe. do Katholieke hoogleer aar op de strafrechtszetel te Utrecht toonde in een artikel in het maandblad van Luctor et Emergo de noodzakelijk heid aan van het bestaan dezer instel ling en hij vatte zijn betoog aldus samen: „Luctor et Emergo" heeft veel steun noo dig, maar is dien steun ook ten volle waa rd". Mr. Cluyseneer, president van de Ar rondissement s-Recht bank te Winschoten, een niet-katholiek, sprak verleden jaar in zijn prae-advies over „Voorkomen, en bestrijden van bedelarij" zijn groote be wondering uit voor het werk, dat door het R. K. Nationaal Tehuis Luctor et Emergo" tot stand wordt gebracht. Z.Eminentie Kardinaal van Rossum gaf niet alleen schriftelijk blijk van zijn sympathie, doch schonk bovendien een ruime gift tot steun. Ook onze. Hoogw. Bisschoppen bleven niet achter, rnpar gaven blijk van waar deering voor dit hoogst verdienstelijk werk. Wij zouden zoo verder kunnen gaan en getuigenissen kunnen aanhalen van Ministers, Presidenten van Rechtbanken, en andere vooraanstaande en onbevoor oordeelde autoriteiter?. Genoeg zal het echter zijn vernomen te hebben wat een pracht katholieke in stelling „Luctor et Emergo" is. Hoevele honderden gevallenen en arme verlaten zwervers daar hun toevlucht vinden, worden Voortgeholpen in de maatschap pij hoe zij behoed worJen voor dieperen val, geestelijk en maatschappelijk worden opgeheven, geschraagd en geharnast om bestand te blijven tegen de mjeilijkheden van het leven. Wij vertrouwen dan ook, dat de op brengst van den Bloemendag a.s. Zondag evenredig mege zijn aan het schoone deel, waarvoor wij uw offertje vragen. Ten slotte zij nog medegedeeld aan de jonge dames, die zich reeds bereiJ ver klaard hebben of alsnog bereid zijn a.s. Zond ig de behulpzame Land te b.edan, dat de busjes en bloempjes kunnen wor den afgehaald aan het adres Static*"5 weg 8a en wel Zaterdag, a.s. vanaf i middags 4 uur tot des avonds 10 uur. Het Bestuur van de Alg. R. K. Propagandacliib „Dr. Soliaep- man' Mr. H. F. A. DONDERS, Voorzitter. H. LOMBERT, le Secretaris. Vorming van een Crisiscomité. Naar wij vernemen is onze Burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuijzen, be/ig met de samenstelling van een z.g. Crisis comité, in den gepst als door H. K. H. Prinses Juliana bedoeld. Het doel van het Comité is te trachten de individueele nooden zooveel moge: ijk te lenigen en de nadcelige gevolgen van den crisistijd zoo dragelijk mogelijk te ma ken. In het Comité zullen voornamelijk de besturen van verschillende vereenigingen, stichtingen, enz., werkzaam op het gebied van Weldadigheid, vertegenwoordigd zijn. Uit de rijdende tram gesprongen. Gisteravond omstreeks 7 uur is de 33- jarige mej. J. v. d. B., alhier woonachtig, bij ue halte Posthof op den Rijnsburgerweg te vroeg uit de tram gestapt. Zij viel op den grond, bekwam een hersenschudding, een. linkersleut el been fractuur en eenige ontvellingen. Door den E. H. D. werd zij naar het Acad. Ziekenhuis gevoerd. Door de politie alhier is aangehouden Ia. A. H. C., uit Haarlem, die nog zes da gen hechtenis moest ondergaan voor een vonnis wegens be .elarij. Hij is ter beschik king gesteld van den Officier van Justitie te Den Haag. In arrest is gesteld zekere M de S., ver dacht van medeplichtigheid aan rijwiel diefstal. EEN SCHERVEN GESCIEDENIS door Buster Keaton. De mensch wikt, de regisseur beschikt! Hoe kunt u het anders verklaren, dat ik al tijd met alles wat ik doe, zoo'n ellendige pech heb. Waarom moet mij nu steeds alles tegenloopen? Waarom moet ik nu juist uit glijden over iedere schil, die op den grond ligt? Waarom is de bus waarop ik al een vol uur sta te wachten, altijd vol als ik instappen wil? Waaro mmoet ik als ik hierdoor te laat voor een afspraak kom mijn aangebedene juist met een ande.cn man een café zien binnen gaan? Waaorm moet de bouquet, die ik meege bracht heb, onderweg door een geit of een koe of een ander nuttig huisdier opgegeten worden? Waarom moeten alle politieagen ten het op mij gemunt hebben, terwijl oog veel meer verdachte individuen op siraat loopen Maar onlangs heb ik toch kans gezien een ander te pakekn te nemen. U kent toch mijn vriend Adolphe Men- jou, die een- gevoelig hart heeft voor al net schoons? Hij is een ernstig verzamelaar van antieke vazen. In zijn werkkamer heeft hij prachtige exemplaren en als hij ergens een bijzonder of zeldzaam exemplaar ziet, slaat zijn verzamelaars-hart sneller en hij rust niet voor hij deze de zijne kan noemen. Nu dacht ik zoo bij mezelve, waaorm moet ik altijd degene zijn, om wien men lacht. Ik wil ook wel eens lachen en ik zal Adolphe. den kaimen .ironisc-hen man een poets bakken. En spoedig wist ik hoe ik *"et kon aanleggen. Ik stelde mij in verbinding met een decorateur van de Metro Goldwyn Mayer en liet een paar schetsjes maken van de mooiste vazen van Adolphe Menj.m. Na deze schetsjes werden copieën gemaakt, die zoo zuiver overeenkwamen met de ec:i1e vazen, dat men ze bijna niet onderschei den kon. Stilletjes verwisselde ik de echte vazen met de copieën en toen heb ik iets heel slechts gedaan, waarover ik mij nog steeds schaam. Maar ik moet het eeilijk beken nen. Ik heb Adolphe's kamerd.e raar om gekocht, dat hij niets verraden zou. Op een avond gaf Menjou een partijtje. Toen al de gasten aanwezig waren, slenter de ik door de kamer en bekeek met groote belangstelling de kostbare vazen, die over al op tafetljes en in nissen stonden. Adolphe keek meerdere malen wantrou wend in mijn richting en toen mijn belaig- stelling zoo ver ging, dat ik een van lijn mooiste stukken, een waardevolle Chinee- sche vaas uit de Ming-periode, in den hand nam, riep hij opgewonden tot mij: „In 's hemelsnaam Buster laat niet val len". „Wel neen", zeide ik, en zag hem ver drietig over zoo veel wantrouwen aan, „net is zoo'n mooie kleine vaas". Rinkeldeking!de vaas lag in dui zend stukken op den grond. Inwendig had ik het grootste plezier, maar ik deed zeer bedroefd en beloorde Adclphe voorzichtig te zijn. „Luister", zei ik, „dat was maar een >oe- val, anders ben ik werkelijk heel handig! Let maar op, hoe ik met deze groote por;e- leine vaas balanceeren kan". Ondanks Ad.lophe:s heftige protesten nam ik de vaas en begon hiermede te joag- leeien, tot Adolphe zijn knecht wenkte om de rest op te ruimen. Zoo ging het nog verder, met eenige mooie vazen en schalen, tot de radelooze Adolphe niets meer >:on zeggen en op het punt stond de politie op te bellen, omdat hij aan mijn verstand oe- gon te twijfelen. Toen riep ik: „Wacht nog even". Ik open de de deur van een zijkameren daar stonden gerangschikt naar groote alle ech te vazen en schalen, die Adolphe al een bedroefd vaarwel toegeroepen had. Natuurlijk had ik slechts de copieën ge bruikt voor mijn balanceer-experimenten U kut zich voorstellen, hoe gelukkig Adolphe waa. Gemeentelijke Aankondigingen Overtreding verordening op den Keurings dienst van Vee en Vleesch. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien artikel 44 der Verordening van den 27en Maart 1922 (Gemeenteblad No. 13), op den Keuringsdienst van ^Vce en Vleesch in de Gemeente Leiden, brengen ter openbare kennis, dat: le. Dirk Koore man, wonende Sophiastraat 76, Leiden, op den 5en Februari 1931 werd bekeurd we gens het vervoeren van vleesch anders dan op zindelijke wijze en dat hij deswege op den 4en Maart 1931 werd veroordeeld tot ƒ5.boete of 3 dagen hechtenis; 2e. Hen- drikus Theodorus Heeman, wonende De Genestetstraat 4, Leiden, op den 24en Fe bruari 1931 werd bekeurd wegens het in voorraaad hebben van ingevoerde ongekeur de vleeschwaren, en dat hij deswege op den 20en April 1931 werd veroordeeld tot 5. boete of 3 dageii hechtenis; 3e. Maurits van Tol, wonende Kerkplein 1, te Valken burg, op den 16en April 1931 werd bekeurd wegens het vervoeren van vleesch anders dan op zindelijke wijze, en dat hij deswege werd veroordeeld tot 2.boete of 1 dag hechtenis; 4e. Simon Jacob us van Egmond, wonende Haarlemmerstraat 89, Leiden, op den 16en April 1931 werd bekeurd wegens het in voorraad hebben van ongekeurd in gevoerde vleeschwaren, en dat hij deswege op oen lSen Mei 1931 werd veroordeeld tot 5.boete of 3 dagen hechtenis; 5e. Bas- tiaaai Souljé, wonende van Reynstraat, te Rotterdam, op den 29en Mei 1931 werd be keurd wegens het vervoeren van ingevoerd vleesch anders dan langs de voorgeschre ven wegen, en dat hij deswege op den 7en September 1931 werd veroordeeld tot 15 boete of 10 dagen hechtenis; 6e Petrus Yerdegaal, wonende Heerenweg 318, te Lisse, op oen 23en Juni 1931 werd bekeurd wegens het invoeren respectievelijk door voeren van vleeschwaren in strijd met de verordening, en dat hij deswege op den 27en Juli 1931 werd veroordeeld tot 6. boete of 3 dagen hechtenis. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 20 November 1931. Dinsdag Donderdag, Zaterdag. Vincentiua» Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. I Vijdag 20 Nov. Biljartclub, Eigen Huis, halfnegen. Vrijdag, Alg. R. K. Prop. club „Dr. Schaep- j man", Kleine Stadszaal, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot j en met Zondag 22 Nov. a.s. waargeno men door apotheek: C. B. Duyster, Nieu we Rijn 18, telef. 523. r 111111iiiii11111111111li1111li111111111111111111111111111111111111111111111iiih ALLE 1 SOORTEN SPECIAAL INGERICHT VOOR DRIE- EN MEER KLEURENDRUK I PAPEÜGRACHT 1 LEIOEN TELEFOON 935 I 11111II111111111111111111111II f II1111II1111111111111IIII11111 f II111111111111111 ZWARTE FILMSPELERS TERUG IN AFRIKA. Deze beide zwarte filmspelers, Mutia en Riano, die belangrijke rollen vervulden in de Metro Goldwyn Mayer film „Trader Horn" en gedurende twee jaar in Holly wood bleven om nog bij het opnemen van enkele scènes tegenwoordig te zijn, had den, toen zij Afrika verlieten, nooit 9°.n telefoon gezien noch wisten zij wat een vliegmachine of een zeeschip was. Van heo standpunt hunner stamgenooten beschouwd keerden zij als rijke mannen naar Afrika terug. Mutia "was de rijkste van de twee, want hij had 1200 Dollar opgespaard, ge noeg om de rest van zijn leven rustig te kunnen doorbrengen. Philip Rifkind, hun blanke tolk, schreef in een brief aan den regisseur van „Trader Horn", W. S. van Dyke, het volgende over de beide zwarten. „Eerst scheen het, dat het vele geld zelfs de rustige en voorzichtige Mutia naar het hoofd gestegeit was. In de eerste twee weken na zijn terugkeer scheen hij al zijn voorzichtigheid verloren te hebben. Niet dat hij alle dorpsgenooten vrijhield, of op feesten inviteerde, maar hij kocht een twee- de-handsch Fordje, waarmede hij de stra ten van Nairobi onveilig maakte. Hij invi teerde zooveel zwarten voor een ronlrit als het wagentje maar kon bevatten. Eens zaten er zelfs 14 personen in! „Toen ging hij uitrekenen wat hem nog overgebleven waa en ruilde zijn personen auto in voor een vrachtwagen. Hij verliet Nairobi om weer naar zijn stam terug to keeren. Daar betaalde hij den laatsten ter mijn voor zijn derde vrouw (voor hij Afrika verliet had hij er een op afbetaling gere serveerd). Hij kocht een kleinen winkel, waar hij alles verhandelde, wat de inboor lingen maar noodig zouden kunnen heb ben. Met zijn vrachtauto maakt hij tochten om zijn voorraad aan te vullen en het ziet e. naar uit, dat hij binnen korten tijd tot de rijkste van zijn stam zal behooren. „De verzekering, die hij dien tijd in Ame rika gaf, dat hij zijn stamgenooten nooit iets over zijn ervaringen in Hollywood zou vertellen is hij tot nu toe streng nageko men. Hij is nog steeds overtuigd, dat de menschen hem voor gek zouden verklaren als hij hen zou verteilen, wat hij alzoo in de onbekende geheimzinnige wereld der blanken gezien en beleefd heeft".

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2