23ste Jaargang VRIJDAG 20 NOVEMBER 1931 No. 7058 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND UIT DE RIJNSTREEK S)e £cicAócHe0ou^cHit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voot Leiden 19 oenl pei «eek f 2.50 pej kwartaal Bq onze Agent«n 20 oent pei week 12.60 pet kwartaal Franoo pei pod f 2.95 pet kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad t» rooi de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling ran 50 oent pet kwartaal bq vooruitbetaling Afzonderlijke nummert 5 oent. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent- TEL. INT. ADMINISTRATIE 935. REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, b verhuur, koop eD verkoop f 0.50. regel Dit nummer bestaat uit vier bladen V Bezuiniging door inkrimping van personeel. Wij hebben verleden week als onye mee ning uitgesproken, dat het beter is, een (noodige) bezuiniging te verkrijgen door inkrimping van personeel, waar mogelijk, dan door lagere bezoldiging. Onze collega van de „Nieuwe Haacl. Crt." betoogt het hiermede niet eens te zijn. Wij citeeren hier het Haarlemsch Katholieke Dagblad: „Staat het vast, dat er in een bedrijf van overheid of van particulieren een teveel aan personeel is, dat daar naar normale verhoudingen te on-ekonomisch gewerkt wordt, of dat een deel van het personeel zich aan lanterfanterij schuldig maakt, dan zal er inkrimping van personeel ontslag moeten volgen, afgescheiden van de vraag, of een cri sis al dan niet tot be zuiniging dwingt. Gezond ekonomisch beheer verstaat zich nooit met een teveel aan per soneel of lanterfanterij. De krisis kan echter extra bezui niging noodig makende krisis kan dicteeren, dat er óók indien alle \Verkers voor de volle 100 pet. hun krachten geven nog extra be zuinigd wordt. En eerst dan dient de vraag ge steld wat moet nu voorgaan, ontslag van enkelen of loonsverlaging voor allen? Voor de efficiency onderschatten wij niet de waarde van een ruim-bezol- digd keur-personeel, maar juist in kri- sis-tijd hebben wij met nog andere (en voornamere) dingen te maken dan met efficiency. In krisis-tijd is het we zouden willen zeggen geweten s-plieht, zooveel mogelijk mensehen aan het werk te houden en zooveel mogelijk collect ief de lasten te doen dragen. Wat is nu beter, wat is nu christe lijker: een. keur van efficiency-wer- kers op hooge bezoldiging te behouden en een deel van het personeel op straat te zei ten. of een evenredige verlaging van bezoldiging door te voeren, zoodat alle (noodige) werkers aan den arbeid kunnen blijven? Voor ons is het niet moeilijk, een keuze te doen: wij moeten leven en laten leven, en hef is onbarmhartig en onchristelijk, omwille van HO a 85 pet. van een per soneel (waarvan men efficiency-arbeid verwacht) 10 a 15 pet. van datzelfde personeel geheel werkloos te maken'" Wij willen hierbij eerst een opmerking plaatsen van meer bijkomstigen aard. Het is vaak moeilijk uit te maken, wan neer nu precies de grens is bereikt van de volle 100 pet. krachtsinspanning van alle werkers in een onderneming. Ons inziens, kan er> als alle werkers de volle 100 pet. geven, nooit bezuinigd worden door in krimping van personeel, indien men het zelfde nuttige resultaat van den arbeid wil behouden, maar zal de (noodige) bezuini ging dan a 1 t ij d op loonsverlaging (ge steld dat er geen andere middelen zijn, om de productie-kbsten voldoende te verlagen) moeten worden gevonden. Doch er zijn in overheidsdiensten méér dan in particu liere ondernemingen gevallen, waarin, ook zonder dat er gesproken mag wor den van „lanterfanterij", de vraag gewet tigd is: Zou er, nu er op de totale loon- uitkeering bezuinigd moet worden, niet tot inkrimping van het personeel kunnen worden overgegaan, in de gegronde ver wachting, dat bij (nóg betere) krachtsin spanning van het arbeidende personeel waarschijnlijk hetzelfde nuttige effect zal worden behouden? Is het niet beter, dit te doen dit er desnoods op te wagen dan loonsverlaging in te voeren? Op deze laatste vraag meenden wij, en meenen wij nog, bevestigend te moeten antwoorden. Dus in zekere gevallen dan maar perso neel op straat zetten, geheel werkloos ma ken? Mceten wij dan zoo „onbarmhartig en onchristelijk" zijn? N e e n, antwoorden wij onzen Haarlem- schen collega! Als er personeel op straat zou moeten worden gezet, zouden ook wij in heel veel gevallen lieve- *ot loons verlaging besloten zien. Maar dat hebben wij ook zóó geschreven in onze door het Haarlemsch orgaan gewraakte beschou wing! Wij betwijfelen hot, of onze Haar- lemsche collega het betreffende artikeltje gehéél heeft gelezen;' na wat hij daaruit citeert schreven wij nl. verder: „Er "kan dus, als men er ernstig naar streeft, bezuinigd worden door het aantal werklieden en ambtenaren in te krimpen. Dat kan, naar onze bescheiden overtui ging om een voorbeeld dicht bij huis te nemen óók in de gemeente Leiden! En hoe? Door ontslag is niet veel bezuiniging te verkrijgen, omdat gelukkig iemand in vasten dienst, die ontslagen wordt, wacht geld moet worden verleend. Gelukkig kan iemand, die een vaste aanstelling heeft, niet zonder eigen schuld „op straat wor den gezet". Gelukkig een menschelijke arbeidskracht is geen machine, die men, als we haar niet meer noodig heeft, zonder complimenten of plichtplegingen kan en mag afdanken! Daarom is 't ook o. moreel afkeurenswaardig, als men perso nen, reeds meerdere jaren in dienst, een vaste aanstelling onthoudt om er, zoo men wil, gemakkelijk van af te kunnen komen Maar men kan ook het aantal werklie den en ambtenaren inkrimpen door vaca tures niet aan te vullen. En dan zal het niet zoo heel lang duren, voordat men aan 3 pet. bezuiniging is gekomen. En deze bezui-' :,ig is o.i. in elk opzicht te verkie zen boven die van loonsverlaging". Een meivschelijke arbeidskracht is geen machine, die men, als men haar niet meer noodig heeft, zonder complimenten of plichtplegingen kan en mag afdanken! Zoo schreven wij; en dit geldt, natuurlijk, niet alleen voor werkers ir. overheidsdien sten. Wij meenen, niet zoo „onbarmhartig en onchristelijk" te zijn, als de „N. Haarl. Crt." het aan zijn lezers voorstelt! Maar nu zal men ons nc~ kunnen tegen werpen: als gij de (noodige) bezuiniging wilt verkrijgen door vacatures open te la ten, indien 't maar eenigszins mogelijk kan worden geacht, dan werkt gij daardoor toch *t mede, om het aantal werkloozen in te krimpen. Ja een directe bestrijding van den omvang der werkloosheid geven wij op de/.e wijze niet; dat moet erkend. Maar door de (noodige) bezuiniging in overheidsdiensten en part. bedrijven in te voeren (ook al wordt deze niet door indi- vidueele loonsverlagii:._ verkregen) wordt er toch geschapen een oeconomische toe stand, waarin eenige der voorwaarden lig gen, welke voor een radicale werkloosheids bestrijding vereisoht worden. Ons denkbeeld heeft zijn schaduwzijden. M -i verlaging van loonen, welke, ge zien de arbeidspraestalie en behoeften, niet hoog zijn, heeft óók schaduwzijden, va .dividueelen en socialen aard! En dit zij nog even gezegd als wij ons lang mogelijk tegen loonsverlaging willen verzetten, dan hebben wij daarbij, zoo al nie' uitsluitend dan toch voorna- n- "jk, op 't oog die 1 ion, welke vooral als er een gezin van moet worden qnderhouden toch al zóó zijn, dat de ar- b' er zich volstrekt geen luxe kan veroor loven! En zóó zijn de -» :n verschil lende particuliere bedrijven of ondernemin gen, maar óók in verschillende takken van overheidsdienst. A' en lie d*»-e loonen zou willen verlagen, dan vacatures ortvervuld laten, d - zijn wij het daarmede niet eens al zouden w ij dezen van de onze afwijkende c, ':ng nog niet 's „onbarr - tig en onchristelijk" willen beschouwd zien! TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft gistermiddag de Begrooting van Justitie afgehandeld. Minister Donner/ had heel veel wenschen in ontvangst te nemen. Ten aanzien waarvan hij heel vriendelijk overweging toezegde; maar waarbij hij tevens vasthield aan de than» nood zakelijke zuinigheid. Bij de afdeeling uitvoering der psy- chopathenwet verklaarde Mevr. v. Ital- lie v. Embden, dat zij de opheffing van het asyl in Leiden zou betreuren, waarop de Minister antwoordde, dat het oneconomisch zou zijn, om het asyl te Leiden te handhaven als het gesticht te Avereest wordt opgeheven. Vervolgens is de Kamer begonnen met „Waterstaat". Gisteren was weer „Buitenlandsche Zaken" aan de orde. De geopperde desiderata zullen weer terugkeeren in het antwoord van den Minister, waarop wij meenen te kunnen wachten. R.-K. CENTRALE VAN BURGERLIJK OVERHEIDSPERSONEEL. De R.-K. Centrale van Burgerlijk Over heidspersoneel heeft aan de Tweede Ka mer een adres doen toekomen, waarin wordt verzocht het wetsontwerp inzake tij delijke korting op de Rijksuitkecring aan gemeenten en de provinciën niet te aanvaarden. Voorts heeft te Amsterdam een gecom bineerde vergadering plaats gehad van de hoofdbesturen der bij de R.-K. Centrale aangesloten organisaties, ter bespreking van gemeld onderwerp, waarbij als inlei ders optraden de heeren mr. J. H. van Maarseveen, rechtskundig adviseur van.het R.-K. Werkliedenverbond en mr. G. C. J. J. D. Kropman, wethouder van Amster dam. Besloten werd de beide redevoeringen in druk te doen verschijnen cn toe te zen den aan de leden der Eerste cn Tweede Kamer, aan do Katholieke leden der Pro vinciale Staten in de onderscheidene pro vinciën, aan de Katholieke raadsleden van een groot aantal meer belangrijke gemeen ten, benevens aan de' besturen der afdce- lingen in de bij def R.-K. Centrale aange sloten organisatie. Teneinde op nog «ndere wijze uiting te geven aan de zeer overwegende bezwaren, welke tegen het wetsontwerp kunnen wor den aangevoerd, zullen in een 20-tal der voornaamste gemeenten vergaderingen worden gehouden, te organiseeren door de gezamenlijke ter plaat.se gevestigde afdee- lingen van R.-K. Overheidspersoneel. Vergaderingen 'Zullen worden voorbe reid in Groningen, Leeuwarden, Enschede, Arnhem, Nijmegen, Utrecht, Amsterdam. Haarlem Rotterdam, Den Haag. Leiden, Den Bosch, Breda, Eindhoven. Tilburg, Tcerlen, Maastricht cn Roermond, alsmede in nog eenige ander plaatsen. Een en ander zal op korten termijn worden ten uibvoer geegd omdat de open bare behandeling van het wetsontwerp door de Tweede Kamer weldra kan worden wacht. DE TENTOONSTELLING TE VINCENNES. De brand in het Ned. Paviljoen. In de Memorie van Antwoord op de Begrooting van Buitenlandsche Zaken verklaart Minister de Graaff, dat hij van oordeel ir, dat de met de dagelijksche leiding van de Nederlandsche afdeeling op de tentoonstelling te Vincennes be laste personen te kortzijn geschoten in zake de beveiliging der Indische pre- DE STAKING TE ALMELO. Moet zoo spoedig mogelijk worden opgeheven. Woensdagmiddag had te Almelo een druk bezochte vergadering van „De Een dracht" plaats, waarin de heer Stuvé, hoofdbestuurder, uitvoerig het stand punt van het hoofdbestuur uiteenzette. Naar het oordeel van het hoofdbestuur moet getracht worden weer aan 't werk te komen. En nadrukkelijk wees hij er op, dat aan de stakers geen financieele steun vanwege de organisatie zou worden gegeven, aangezien het verleenen van rfteun zou beteekenen sanctionneering der staking en het hoofdbestuur van oordeel is, dat dit conflict zoo spoedig mogelijk moet worden opgelost. Het conflict bij de N.V. Kon. Ver. Tapijtf abrieken. Gisterochtend had ten stadhuize te Rotterdam een ^conferentie plaats tus- schen do afgevaardigden van de Neder landsche R. K. Vereeniging van Werk gevers in de Textielnijverheid en de af gevaardigden der drie arbeidersorgani saties, op initiatief van de burgemeesters van Rotterdam, Moordrecht en Deventer. De bespreking werd geleid door den burgemeester van Rotterdam. Tijdens deze conferentie is door de werkgevers voorgesteld om den arbeid in de 3 fabrieken thans te hervatten op basis .eener onmiddellijk ingaande loons verlaging van 5 pet., terwijl over een tweede verlaging van 5 pet. binnen twee en een halve maand nader overleg zal worden gepleegd. De arbeidersorganisaties steraden er in toe deze voorstellen met hare leden te bespreken. Voorburg en annexatie. In de vergadering van den gemeenteraad van Voorburg kwam in behandeling het voorstel van gedep. staten inzake grei. ij- zigmg. Na ampele besprekingen werd het voorstel verworpen met 12 tegen 4 stemmen, (mevr. Lietz cn de heeren Sla-ppcndcl, de Lange en van den Berg). Met algemeene stemmen werd besloten, aan Gedep. Staten kenbaar te maken, dat bij een eventueelè annexatie de samenvoe ging van het Damsigt gedeelte bij Veur voor de betreffende bewoners een groote onbillijkheid zal beteekenen en ook dit ge deelte in hot voorstel ten opzichte van Voorburg dient te worden opgenomen. HAAGSCHE RECHTBANK. De niet verschenen M. V. uit Koude kerk heeft op 7 Aug. j.l. in een dansgele genheid te Zoeterwoude een 21-jarige ver pleegster uit Oegstgeest mishandeld, om- dal zij niet met hem wilde dansen. Eisch en vonnis 30 boete, subs. 30 d. hechtenis Do 30-jarjge bloemistknccht J. N. v. O. uit L i s s e heeft op 6 September j.l. zeke ren S. uit Sassenheim, die zich met hem in de tram van Leiden naar Haarlem be vond, mishandeld, omdat hem door dezen verzocht werd een ander wijsje te zingen. Verdachte zeide, dat hij onder drankinvloed is geweest. De politierechter legde verd. ■f 15 boete subs. 7 dagen op. A. de G. te L i s s e heeft terecht ge staan wegens mishandeling met een mes van zekeren R. aldaar. Het O. M. eischte met het oog op een gunstig.reclasseerings- rapport een voorwaardelijke straf van drie jaar met 3 paar proeftijd. Vonnis overeen komstig den eisch met toewijzing van 10 schadevergoeding aan den mishandelde. H. I'M uit Leiden, thans wegens rijwieldiefstal gedetineerd, stond heden opnieuw terecht wegens oplichting van een bedrag van 15 ten nadeele van iemand uit Alphen. Verdachte die reeds verschil lende straffen ondergaan heeft hoorde 6 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. De politierechter voordeelde ver dachte tot 4 maanden. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Engelsche anti-dumpingswet aange nomen. (Buitenl., 2de blad. De Japansche opmarsch gaat door. De Volkenbondsraad stelt een commissie voor, (Buitenl., 2de blad). BINNENLAND. De vierde verdachte inzake den mis lukten overval te Den Haag aangehouden (Gem^ Ber., 3de blad). Wat de Gem. Dienst voor Sociale Za ken doet voor werkverschaffing en werk verruiming. (3de blad). RIJNSTREEK. Ten nadeele van het Gas- en Electri- citei tsbedrijf te Woerden zijn verduis- teringe gepleegd. (1ste blad). WIJ GEVEN EEN BESCHOUWING OVER SASSENHEIM IN HET VERLE DEN EN IN HET HEDEN. (2de blad). Wij geven een beschouwing over da werkloosheid in Bodegraven. (2de blad). WOERDEN. VERDUISTERING VAN ƒ0000 BIJ HET GASBEDRIJF. In verband met het door ons medege deelde geval van gasvergiftiging op Maan dagavond, waarbij de eerste boekhouder C. M., alhier, van het gemeentelijk gas- er electriciteitsbedrijf in bewustelooze toe stand werd gevonden is een verduistering van gelden aan het licht gekomen, ge pleegd door genoemde C. M. Deze ver duistering gaat over een tijdperk van ongev. 8 jaren. M., die intusschen is geschorst, kon gisteren door de politie worden gehoord en heeft een volledige bekentenos afge legd. Gedurende gemeld tijdvak heeft hij zich gelden toegeëigend van quitanties van gas- en electriciteit- en grondbedrijf en deze niet verantwoord. Tekorten heeft hij gedeeltelijk meerdere malen trachten fe dekken, tot op het laatst het gat zoo groot werd, dat aan stoppen niet meer viel te denken. Tot Maandagavond een vergade ring werd gehouden van gemeentebedrij ven, waarop M. niet verscheen. Uit een in gesteld onderzoek is gebleken, dat ecu be drag van ten naaste bij G000 is verduis terd. Een raadsel is liet, hoe dc mogelijk heid heeft bestaan, dat over zoon langdu rig tijdvak een dergelijke verduistering kon plaats vinden, zonder dat deze eerder aan het licht kwam. We meenen wel Ie weten, dat M. eon tamelijk groot ver trouwen genoot bij zijn superieuren, maar lat bij zulk een bedrijf zoo iets kon plaats 'nebben, wijst er toch wel op, dat er iets 'lapert. M. zal .heden (Vrijdag) naar Utrerht .Vorden overgebracht om voor den Officier van Justitie te worden voorgeleid. ALPHEN AAN DEN RIJN. St. Willibrord-feest. Gistoruvund kwam de R.-K. Volksbond op feestelijke wijze in de St. Joseplizaal bijeen ter vie ring van het jaarlijksche St. Willibordus- l'eest. Even half acht opende de voorzitter, de heer A. F. Reyssenaar, met den chr. groet, de flink bezochte bijeenkomst, waar na spr. in zijn verder openingswoord, be halve den hoogeerw. deken en do kape laans, het welkom toeriep aan de bestu ren der afdeelingen Bodegraven, Aarlan- derveen en Reeuwijk. Spr. zette daarna heb doel uiteen van dezen avond: de jaarlijk sche feestviering ter ecre' van St. Willi- brord, den groote patroon Heilige van den Bond. Spr. wees er op om het voorbeeld 'door St. Willibrord na te volgen. Spr. be sloot met allen op te wekken, het lot der werkloozen dezen winter te helpen ver zachten; en ook dc cursusavonden, die zullen gegeven worden zooveel mogelijk to bezoeken. Nadat gezamenlijk het Bondslied was ge zongen, nam de Geest. Adv., kapelaan Koopman, het woord om de nanwzigen in welgekozen woorden te wijzen op het groote voorbeeld van noeste vlijt en door zettingsvermogen, gegeven door St. Willi- bord. Spr. wekte vervolgens de aanwe zigen op dit doorzettingsvermogen na to volgen, niet slechts waar het stoffelijko maar vooral als het geestelijke belangen geldt. Spr. besloot met een opwekking tot leelname aan de Alg. H. Communie op Zondag 22 Nov. en do Maandelijksche H. Communie op elke 3e Zondag der maand. Hot overige doel van den avond werd verzorgd door de R.-K. Tooncelvereeni- ping „Eendracht" te Bodegraven, die op uitstekende wijze het tooneelspel in 3 be drijven, genaamd „De Waterduivel" ver tolkte. Het stuk, dat. ten huidige dagen in de Maasstreek speelt op dc hofstee van Nol van Hedel, viel bijzonder in den smaak, een flink applaus viel de tooneelis- ten ten deel. Deze jaarlijksche feestviering welke op gebruikelijke wijze werd gesloten, is dan ook weer bijzonder goed geslaagd. Personalia. Te 's-Gravcnhape slaagde voor het machinisten-examen diploma A de heer S. P. Wijbenga, alhier. Onze plaatsgenoot H. Wibst slaagde voor het Staatspractijk-diploma voor Han del en Administratie.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1