ELMAS GEURIGGOEDGOEDKOOP VOOR HUIS EN HOF VRAGENBUS VRIJDAG 20 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 15 STOMPWIJK. DUBBELE RAAD. Woensdag 7.45 uur kwam de commissie van ingezetenen bedoeld bij art. 158. der gemeentewet (Dubbele Rbad) onder voor zitterschap van burg. W. Keijzer in open bare ver_ lering bijeen. De voorz. opent de vergadering met ge bed. Afwezig zijn de heeren Bontje, De Baars en Slingerland, de laatste met ken nisgeving. De notulen worden ongewijzigd vastge steld, waarna de voorzitter onder dank aan de commissie voor het belangeloos verricht te werk. de vergadering op de gebruikelijke wijze sluit. RIJNSBURG. Tuinbouw. Het zijn alleen -de uien, waarvoor goede vraag is met redelijke prij zen van j 4.50 tot 4.90 per 100 K.K. Voor u3 overige producten is weinig of geen ani mo. B oemkool gaat zeer slecht met prijzen van 2,50 t-ct f 4,rer 100 voor 1ste kwa liteit. Tweede soort kan zelfs voor den minimumprijs van 0,75 per 10C geen koo- pers vinden. Met peen gaat het evenzoo zeer slecht. De beste kwaliteit gaat voor 2,50 tot 3,50 per 100 K.K. Roode en ge le kool gaat voor 4,10 tot f 4,90 in de eerste kwaliteit. De aanvoer is op heden zeer mati1?. Men hoont als er winterweer komt, dat de prijs iets zal oploopen. Van daar dat velen de winterproducten zoolang opbergen. W0UBRUGGE. Geboren: NicoLaas Adrianus, zoon van G. J. den Dubbelden en J. C. Straat hof. Overleden: C. A. J. van Dishoeek, oud bo jaren echtgenoot van F. A. Kampers. K0RENB0ND „ST. WILLIBRORDUS". EEP TE LUSTRUM. We zijn thans in de mogelijkheid een en ander van het programma van de viering van hot ustrum van den Kor- L „St. Willibrordus" mee te deelen. De vie ring heeft plaats te Katwijk aan den Rijn. 's Morgens te 11 uur zal de plechtige Hoog mis in de parochiekerk worden opgedragen door pastoor Tholenaar met-assistentie van pastoor Schiphorst en kapelaan Roest. De predion tie zal worden cehouden door pater Respiciu8 van Valkenhoef O.F.M., leeraar aan het St. Willibrordus Missie-College. Na de Hoogmis gelegenheid voor koffie drinken in het Parochiehuis. Te 2 uur feest vergadering in het Paro chiehuis. Het openingswoord zal worden gesproken door pastoor Tholenaar. De Wel- eerw. heer Paap, directeur van de Schola Cantorum van het Groot-Seminarium te Warmond, zal een openbare les geven over den Gregoriaanschen Kerkzang. De Scho la Cantorum zal hierbij demonstratie's geven onder leiding van den weleerw. heer Paap. Te 4,30 gemeenschappelijke maaltijd. Tc 6:30 is er Pleohtig Lof in de Kapel der Ec.w. ^aters Franciscanen. De gezangen te zingen door de Schola van Warmond. Hierna feestavond in de groote Aula van genoemd college. De studenten van Het Missie-College verleenen hierbij medewer king, en enke'e zangkoren zullen zangnum mers uitvoeren. Het belooft een schitteren den mooie dag te worden. INGEZONDEN STUKKEN Mijne Heeren, Beleefd verzoeken wij u plaatsing als ingezonden stuk (indien mogelijk zonder inkorting) in uw' veelgelezen blad. Telkens lezende, dat er door de Re geering commissies benoemd worden voor: bezuiniging, werkloosheidsvraag stukken en anderen ter bestudeering hiervan en dan toch dagelijks te moeten zien, dat de malaise aanhoudt, doet mij denken, dat deze commissies het ook niet verbeteren kunnen. Reden waarom ik onderstaande gaarne eens onder de aandacht van bevoegde autoriteiten zou gebracht zien. Mocht eohter dit alles al onder de oogen zijn gezien, wij worden er niet minder mee. Dezer dagen sprekende met verschil lende menschen. o.a. met een fabrikant, een veehouder, een tuinder, begreep ik, dat er arbeid genoeg is voor de vele werkloozen, dat de producten echter te weinig opbrengen im dien arbeid vol doende te betalen en dat de onderne mers daarom liever hun land braak en hun fabrieken stil laten liggen, doch dat het particulier initiatief terstond weder om zou beginnen te werken als de pro ductiekosten zoo verlaagd zouden kun nen worden, dat arbeiden weer mogelijk zou zijn, 'zij het dan ook met bescheiden winst. Gezien nu wat de Gemeenten en Rijk ia 193o aan de werkloozen betaalden, terwijl de werkloozen van hetgene, dat zij als uitkeering ontvingen, ternauwer nood kunnen leven, meen ik, dat de Ge meenten en Rijk beter de uitkeeringen aan de werkgevers, welken personeel in dienst nemen, kunnen betalen in de vorm van premie, daar hiermede zoowel werk nemer als werkgever gebaat zijn en er productieve arbeid wordt verricht en door productiekostenverlaging onze ex portmogelijkheid grooter wordt. Ik meen een voorbeeld te mogen de mons treeren: De Gemeenten en Rijk geven een sub sidie aan het particulier bedrijf en wel zoo, dat iedere patroon voor elke arbei der welke hij aanneemt boven het aantal waarmede hij in 1930 werkte een zekere toeslag ontvangt. Hiermede wordt bereikt: 1. dat elk bedrijf door meerdere ar beiders in dienst te nemen zijn produc tiekosten kan verlagen; 2. dat de nu werklooze arbeiders een behoorlijk loon kunnen verdienen 3. dat voor het geld aan uitkeering, door Gemeenten en Rijk gedaan, produc tieve arbeid wordt verricht; 4. dat, doordat meerder loon verdiend wordt, dan dat anders door een werk looze wordt ontvangen als werkloozen- uitkeering, het consumptievermogen groo ter wordt; 5". dat doordat de productiekosten over het geheele bedrijf dalen onze export mogelijkheid grooter wordt; 6. dat, doordat onze fabrieken, land bouwbedrijven e.a. aan den arbeid blijven en niet vastroesten, onze positie op de wereldmarkt gehandhaafd blijft; 7. dat deze regeling, mits goed en grondig ingevoerd, zeker niet meer aan de Gemeenten en Rijk zal kosten, dan dat de werkloozenverzorging thans kost, en dat er in de vorm van inkomstenbe lasting ook weer meer terugkomt, door dat er meer verdiend wordt; 8. dat door geleidelijk naar verloop van tijd de subsidie te verminderen de werk loozen geheel naar het particulier be drijf zouden kunnen afvloeien en wij misschien zoodoende uit de malaise zou den kunnen raken. Mochten er lezers zijn die sympathie voor mijn denkbeeld hebben of mochten er zeer groote bezwaren aan kleven, welke ik niet zie, zoo zou ik het op prijs stellen, dit door middel dezer courant to vernemen. R. Van een gemeen tel ij ken steun air hier bedoeld (de inzender bedoelt: steun van r ij k en gemeente) heeft de Minister van Binn. Zaken geschreven (zie L. Crt. van Maandag): „De gedachte welke aan dit stelsel ten grondslag ligt n.l. den arbeider zooveel mogelijk in zijn gewoon werk te laten, is ongetwijfeld sympathiek. Hiertegenover staat evenwel, dat het normale bedrijfs leven, ook al gaat het met den land bouw en den tuinbouw niet goed, wil het zoo snel mogelijk door de moeilijke tijden heenkomen, niet te veel aan de overheid moet zijn gebonden. Dit laat ste nu is het geval, wanneer kunstmatig, regelingen als hier bedoeld, toepassing vinden". IN STOMPWIJK IS HET WATER DUURDER DAN DE MELK Het is bij Rusland afl S t o m p w ij k, 17 November. M. R. Ik verzoek u beleefd om eenige plaats ruimte in uw geeerd blad. Bij voorbaat mijn dank. Vrijdag en Zaterdag zijn de menschen van de Buurtschap de stuipen op het lijf gejaagd. Door zoo'n reuzen schrijver van het Lichl bedrijf met nog iemand van het bedrijf. Je moet zoo en zoo veel betalen voor je waterleiding of je wordt in het donker gezet. Zeker omdat het zoo goed koop is Ik heb verbruikt 21 M3. water,t waarvoor ik moet betalen 36.91. De boeren krijgen aan de veiling zoo veel haast niet voor de melk. De ambtenaar kwam bij een, die geen gas of electriciteit had. Wat nu? Wel, daar heeft hij de waterleiding maar af gesloten. Leve de gezondheid Deze afnemer heeft nog aangeboden om elke week 50 ct. te betalen. Het .is bij Rusland af: die niet werkt, krijgt geen eten. En die in de Buurt schap Stompwijk geen waterleiding kan betalen, krijgt geen licht en ook geen water En zooals men in Rusland uitziet naar den Paus van Rome, zoo zie ik uit naar den R. K. Volksbond, opdat op de- agenda komt: „verlaging van de Water leiding". Want zoo men zegt, is er het eerste boekjaar een winst gemaakt van 11.000, zegge elf duizend gulden. En gaat men alleen naar B. en W. dan wordt men naar een liefdadigheidsin stelling verwezen. Maar, Mijnheer Redacteur. Kan nu zoo'n gemeenteverordening van kracht zijn voor een derde van de gemeente, terwijl twee derde van de ge meente goedkoop water heeft van Voor burg. Een gedupeerde Kruidenier. Ontevredenheid over de waterleidjng te Alkemade. .Alkcmade, 19 Nov. '31. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding'van het zoetsappig stuk je van Zaterdag van den heer J. Verkleij verzoek ik u beleefd ook eenige plaatsruim te. Genoemde heer heeft zich ongetwijfeld tot tolk gemaakt van vele ingezetenen van Alkeraade, vooral van de boeren en tuin ders, die toch al zoo'n benarde tijd meema ken en die nu met schrik bemerken, welke zware last de waterleiding nu weer op huu budget legt, nu hun de rekening wordt ge presenteerd. Waren de tarieven nog maar wat soepel gemaakt, zooals in vele anzei naburige gemeenten, dat zou nog veel ver zachten. Ziet men echter nog verder, naar b.v. den. Haag, dan springt direct een groot verschil in ons nadeel m het oog, wat aan slag volgens huurwaarde en meterhuur be treft! Bovendien heeft men daar nog echt duinwater, terwijl het bij ons meer op ge reinigd slootwater gelijkt! En dan die aan slagen, waarom die niet volgens de Perso- neele belasting genomen, zooals toch ook in het reglement is vastgelegd? Een groote bron van ontevredenheid zou zijn voorko men! Ten slotte was allee nog met3. als men niet werd gedwongen, of als men naar afname betalen kon, maar dat schijnt ook al niet anders te kunnen. Natuurlijk is een en ander voor de ambtenaren wel eers bui tenkante; die hebben zich over aanleg enz. nie- bezorgd te maken. Die haor": men ook in l geheel niet klagen! In de hoop, dat deze tfegelen er toe mo gen bij dragen dat het bestuur der Water leiding „De Drie Gemeenten die toch ook gaarne voor wijze mannen doorgaan, alsnog besluiten mogen de tarieven en aans'a- gen f.e herzien, eindig 'k 'inei u. M. de Red., te danken voor de plahts'ruimte. J. S. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. IN MOES- EN BLOEMTUIN, KEUKEN EN KELDER. 2de helft November. Eiker bezitter van een cenigszins groe ten tuin zal goed doen er een compost- hoop op na te houden. Hierop komt aller lei afval uit den tuin, voorzoover deze len minste geen ziekten beibergt, of eieren of poppen van schadelijke Insecten bevat. De huis- en keukenafval, ejii alles wat verteer baar is, wordt mede naar den cómposthoop gebracht. Kan men er zoo nu en dan wat dierlijken mest opbrèngen, des te beter. Ook is 't zeer goed van tijd tot tijd wat gier over den composihoop uit te gieten. Het geheel wordt zoo vast mogelijk in el kaar gestampt en overdekt met een laag aarde, om het vervluchtigen van den am moniak (stikstof) tegen te gaan, daar dit de voedingswaarde van den compost zeer zou verminderen Bij het verplanten van boomen en heesters komt deze compost, mits ze goed verteerd i$, zeer goed te pas. Ook is 't een geschikt materiaal om tus- schen vaste planten onder te spitten. Waar sl KJten gebaggerd zijn,kan men nu deze ba-ggerhoopen laten omzetten; liefst zóó, dat de bagger op ruggen komt te liggen, opdat zoovéél mogelijk ervan aan den in vloed van de vorst blootgesteld zij. Na zoo doorgevroren te zijn, is de bagger in t voorjaar geschikt, om over 't gras ('t gazon) te worden gebracht. De bladhoqp wordt ook nog eens doorgewerkt, meteen om plaals te maken voor 't nieuwe blad, dat in t voorjaar daar zal komen, na voor wallen en dekking te zijn gebracht. Denk aan uw klimplanten! Ofschoon we het ook tot het voorjaar kunnen uitstellen, kunnen ook de klimplanten, zooals Ampelopsis, Clema tis en dergelijke thans worden aangebon den. Dit is een tijdroovend werk waarvoor de tijd in 't voorjaar dikwijls te kort schiet. In den vruchtentuin: Bessonstruiken moeten van meetaf zóó gevormd worden dat we struiken krijgen met 10 tot 15 tak ken, en als we eonmaal een bepaald aan tal hebben, laat men dit door vergaffelen niet meer grooter worden. De eenmaal ver kregen takken luat men dus telkenjare m lengte toenemen, terwijl het hout, dat zich op ueze takken voordoet, nimmer zoo zwaar mag worden, dat het door kan gaan voor een zijtak, t Moet vruohthout worden en anders mets; dat te bereiken, is volstreat geen kuij&t. En voor wie eenmaal dat onder houd kent is 't snoeien der struiken een oogenbük werk. Voor de struiken zelf is dat beperkt aantal takken, bezet met koit hout zeer gewensoht. De zon kun zoodoenUe ïeuere tak en onderdeel ervan beschijnen; daardoor stijgt de kwaliteit der vruenten, tetrwijl de meerdere warmte van niet min der invloed is op den smaak. Do lengte der jauriijksche 'veriégenis laat zich niet aan geven. W e moeten ïekeuing houden met het gewas zelf, en eerder oi we met jonge, of ouueie struiken te doen hebben. Bij jong plantsoen is t gewas uit den aard krueutig, en aangezien uo struik zien nog moet vor men, is een korte terugsnoei in zijn nadoel» Hoe ouder tie struik des te korter moet de jaariijkscue verlegem» worden terugge snoeid; ja, kunnen 2 tot 3 oogen zeile vol doende zijn. öteeds hebben we er voor te zuigen, dat iedere tak op zich zelf van be neden tot boven bezet is met vruchtbom, en 'hoe ouder de tak is, 'hoe moeilijker dit op ueu duur worut. Voor dezen keer moe ten we 't hierbij laieu. in den Bloemen tuin: Wanneer buiten door vorst of regen niet gewerkt kan woideu, kunnen we biu- nensiiuis nog veie werkzuamneuen verncu- ten, die aan onzen bloementuin ten gueJe komen. Het zaad, dat we gedurende den zomer verzameld hebben, aunnen we nu schoonmaken, d.w.z. van de droge zaad- huisels ontdoen, van stoi en al val reinigen enz. \V ij bewaren het verder op een droge plaats, tot dat do zaaitijd is aangebroken, btokken, die zomers bij ue planton hebben gestaan, worden nagezien. Dikwijls zqn de onuereiuden dan vergaan en moeten er nieuwe punten aan wuruen gesneden. Hiet- na woracn de stokken naar lengte gesor teerd en in bossen gebonden. Wie be lang in zijn tuin stelt en er verscheiuonneid van planten in heelt, weet ook gaarne de juiste namen zijner planten. Daarom zorgen we etiquetten van verschiilenae soorten in voorruad te hebben ci\ vervan gen dezulke die dreigen onleesbaar te worden door anueie, oi ze worden over- gescnilderd. Bij het plaatsen of hangen voor etiquetten bij of aan planten, zorgen we, dat liet cliques hoewel goed zicntbaar, toch met te veel m liet oog vult. Alpenpian- planten lijden dikwijls in natie winters van te veel vocht van de wortels, vooral als de ondergrond niet zeor dounatend ib. Wij kunnen de hiervoor gevoelige soorten be schermen tegen te veel regen door ze ecu afuakje te ge\cn, bestaande uit een glas ruit op een paar stokjes, op een decimeter boven de plant gelegd. De Kerstrozen (ilel- lebornsj komen nu langzamerhand in bloei. We moeten ons best doen deze planten zoo graaf mogelijk te bewaren. Kunnen wo do bloemen eenigszms togen slagregens be schutten, dan verdient dit aanbeveling, want de teere, witte bloemen woren spoe dig beschadigd. Men kan dat ook doen door een paar ruiten tegen elkaar over de planten te zetten. Behalve de gewone witte, of liever witgroene Kerstroos,Helleborush niger, zijn er nog andere soorten met unn of meer gekleurde bloemen. De behandeling van Yoghurt-plantje». Naar aanleiding van do vraag omtrent de behandeling en voortteling van het z.g. Yoghurt plantje, deelt een onzer abonné's ons hot volgende mede: Het plantje of stukjes daarvan, op een zeef goed schoonmaken onder de kr&an, niet met de handen Ann ra k e n; daarna het plantje of stukjes daarvan overbrengen in een schaal of kan, en goed onder vorsohe melk zetten, (geen gepas teuriseerde) en dit 24 uur op kamertempe ratuur 1518 gr. C. laten staan; de massa op een zeef overbrengen, bo ven een voorwerp om do vloeistof op te vangene welke vloeistof Yoghurt heet en dit gebruiken mot suiker. Na deze behandeling do vaste Yoghurt- deelen welke op de zeef achterblijven, goed wasschen, als voren beschreven; versche en meer melk toevoegen al naar gelang de plantjes zich ontwikkelen. Eens per week de plantjes één nacht onder water zetten. Dit is beslist noodig tot zuivering en groei der plantjes. Van het gebruiken van Yokburt word! men over het algemeen dikkerhet is bloedzuiverend, vele doktoren schrijven het gebruik ervan voor. Yoghurt wordt aan melkinrichtingen ook op andere wijze gemaakt, telkens ook door overenting, niet met plantjes, doch met cultuur zelve, op een zekere tempera tuur. Wat het aanzuren betreft om melk of room karnrijp te maken, zou Yoghurt uit den aard ook geschikt zijn, doeh over den smaak der boter zou misschien vallen te redetwisten immers, aan boterfabriekrn zuurt men melk of room ook aan mef cul tuur, welke verkregen is door 1 enting, doch deze cultuur, (het zuur maken is een werking van bacteriën, welke smaak en arorria aan boter geven), behooren bij een andere groep thuis. Een ander abonné schrijft ons: Daar ik dagelijks met die plantjes om ga, kan ik u ook eenige inlichting geven. Het is een teer plantje, dat zich vanzelf kweekt door geregeld in de melk te staan. Als men het 's morgens gebruikt heeft bij het ontbijt, spoelt men het weer af tot het water weer helder is. Dan doet men de melk er op en laat het zoo staan een dag en nacht, tot het volgendo ontbijt. Dan be hoeft er ook niet gekarnd te worden want het is al dik van zichzelf. Maar niet van één plantje krijgt men dat, maar wel van drie eetlepels; daar doet men een halve kan melk op. Het is een zeer gezond en aanbevelenswaardig middel. Vraag: Weet U ook rand voor onzen boomgaard. Hij brengt haast geen peren voort en die er af komen, hebben de hui den gescheurd en zijn van binnen steende rig. Antwoord: Een deskundige zal hier ter plaatse een onderzoek moeten instel len. Wij kunnen de vraag niet beantwoor den. Vraag omtrent de verklaring van bij namen welke, aan verschillende inogendhe den worden gegeven. Antwoord: Uncle Sam is een spotnaam voor de Vereen. Staten van Amerika, naar aanleidinw van de letters U. S. Am. (United States of America). Wellicht zinspeelt het ook op Samuel Wilson, con dor keurmeesters, van levens middelen, welke lualsto op dc verpakking deze letters (U. S.) droegen. Broeder Jonathan is geen bij naam voor Duitsehland, maar voor <le Noord-Amerikanen der Vercenigdo Staten, naar een gouverneur van Connecticut, ami wien Washington in den vrijheidsoorlog tegen de Engelschen steeds rand vroeg en dien ook verkreeg. Deze man heette Jonn than Trumbnlt en behoorde evenals Wash ington tot de sekte der Kwakers. John Bull is do humoristische ver porsoonlijking van liet Engclschc volk. Het eerst gebruikt in John Arbuthnot'R History of Europe. Do Engelschinau worJt daarin voorgesteld als een flinke, stevige, welge; dane breedgeschoudeerde vent, die stcod» gereed is om te boksen (Buil =r Stier). Een mof is de Nederl. spotnuam voor de Duitschers. liet ontstaan van dozen naam is onzeker. Duitsehland wordt spot tend ook Moffrika genoemd. Duitsche Michel is een schert sende, minachtende benaming voor hel Duitsohc volk, toen liet nog slaafseh onder worpen was aan zijn vorston en guarim Fransche en andere gebruiken en opval tingen, ais moer besehaafd naiiapte. Marianne is de naam van do Fran scho republikeinsche regeering. Oor-.pron kelijk een wachtwoord, wuarmodo men een democratische en sociale club schijnt bc doe ld te hebben. Met de uitdrukking, de „Zieke M a n" werd in de vorige eeuw het Turksche rijk bedoeld, dat meer on meer zijn leven.' kracht verloor en thans bijna gocn bezit meer heeft in Euorjwi. De Russische Ij e e r. Dc beer is 't zinnebeeld van brute kracht. Denk aan de uitdrukking „ongelikle beer", ongemanierd mcnsch. Vraag: Ik bon mot April 16 jaar geweest en nu heb ik al een aanslagbil jet gekregen. Ben ik nu al bclaatingplich tig? Antwoord: U is belastingplichtig zoodra u een eigen inkomen hebt. Vraag Is er in Leidon een udres, waar hoorinstruinenleu voor hurdhooren- den worden verkocht? Antwoord Adretaen kunnen we iu deze rubriek niet nooinon. Wend u tot de secretaris dor afd. Leiden van de Vorconi ging tot Bevordering der Belangen van Slechthoorenden den heer J. Mater, Xti ncnwteeg 20, Leiden. DE AVONTUREN VAN „Ik was op een dag in den tuin van het kasteel mijns vaders bezig met het voeren van mijn duiven, toen ik een oude vrouw zag naderen. Ze was armoedig gekleed en scheen zoo onschuldig, dat ik heelemaal niet bang voor haar was. Zij kwam op me toe en vroeg mo om wat geld. „Ze begon eerst met zoete broodjes te bakken". EEN VERKEERSAGENTJE. „Ik zeide haar", zoo vertelde het prinsesje, „dat ik geen geld bij me had, doch dat ik een andere keer, als ze weer kwam, zou zorgen, dui ze wat kreeg. De vrouw keek me zoo brutaal aan, dat ik bang werd en haar verlegen aan keek. Ze keek me zoo woest aan, dat het mo was alsof ik op een adder had getrapt".

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 15