"C Zijden Veloutine VRIJDAG 20 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 1 BUITENLAND DUITSCHLAND DE HERSTELKWESTIE. Heden de Duitsche démarche te Bazel. De rijksregeering heeft besloten, heden, Vrijdag, in een memorandum aan de bank voor internationale betalingen te Bazel en aan de regeeringen der sctiuldeischerssta- ten het voorstel te doen, om de in net Young-plan bedoelde commissie bijeen te roepen. In het memorandum zullen de oorzaken en het doel van het Duitsche voorstel uit een worden gezet. Het memoiaudum wordt gepubliceerd, zoodra dit in het bezit van de bank voor internationale betalingen en de overige belanghebbenden zal zijn. ENGELAND WETGEVING TEGEN HET DUMPEN. In derde lezing in het Lagerhuis aangenomen. Het Lagerhuis hield zich gisteren in der de lezing bezig met het wetsontwerp tot het verhinueren van abnoimaieji invoer van waren. Drie amendementen van de op positie werden met 415, 44 en 45 stemmen voor verwoipen. Deze amendementen had den ten doei, ue draagwijdte van het wets ontwerp te wijzigen, o.a. door het niet te doen slaau op aigeweikie fabrikaten en hauiabi laaien, die in anuere industrieën ais gronustotien zouden kunnen worden ge- bruiat. ±iet Lagerhuis heeft daarop met 329 te gen 44 s-teinmen het wetsontwerp tegen de aüiit-ruiaie invoeren aangenomen. De Engelsche bloeir.kweekers in actie, in het bizonder tegen Nederland. Lenen van het paiiement ontvangen nog vcortuureiiü eeii groot aantal aansporingen tut veiniiiaeriiig van uuinpmg m de vei- scmllenue ïmiustiieen. Gisteravond maaKte een depuiaue van bloemkweeaers haar op wachting oij een aantal Lageruuisleden o:n aan te uringen op oesccermiug tegen ovcr- matigen invoer van buitenlandscne bi >e- men in het bizonder uit Neuarland. De zaak zal woruen behandeld bij stappen, die 24 November namens oen lanubouw in bet al gemeen bij aen premier zuilen worden ge- SPANJE KATHOLIEKE ACTIE IN BARCELONA. Voor de vrijheid van onderwijs. Naar „El Debate'' uit Barcelona ver neemt, ontwikkelen de Katholieken aldaar een be wondei ens waardige activiteit ten gunste van de vnjheia van onderwijs. In de s-tad is men bezig, ruim nonderd vercenigingen op te richten van gezinshoof den met ae bijzonaere scholen als centrum van actie, terwijl m de provincie binnen kort twee nunueici van dergelijke vereein- gingen een campagne voor het behoud van het onderwijs op godsdienstigen grondslag zullen beginnen. Het spreekt van zelf, dat de protestant- sche, theosophische en rationalistische scholen de constitutioneele artikelen be- treitende het onderwijs indertijd met een zekere sympathie ontvangen hebben en van deze hachelijke positie der katholieke scho len profiteeren, om haar eigen terrein uvt te breiden. Van protestantsche zijde is reeds het plan geopperd, om Anglicaansche zendelingen naar Barcelona en waarschijn lijk ook naar andere deelen van Spanje te zenden. Anderzijds neemt ook het „smdicato uni- co" de gelegenheid waar, om scholen te stichten, waar aan de kinderen de „begin selen" van 't anarchisme zullen worden on derwezen. Meer dan ooit is daarom thans de Ka tholieke Actie is het geweer, om de Ka tholieke stellingen, te verdedigen. 0.a. wor den er ook plannen gemaakt voor liet stichten van een Katholieke radio-omroep te Barcelona, om de propaganda van „Ra dio Barcelona' die het monopolie der liuk- scho groepen is, te neutraliseeren. TOCH WEL EEN COMPLOT. Naar uit uitvoerige berichten in de Spaansche bladen blijkt, is de algemeene directeur van den veiligheidsdienst, Galar- za, inderdaad een uitgebreid complot up het spoor, waarbij ongeveer vijf honderd peisor.en zouden betrokken zijn. De samen- zweeraers zouden verdeeld zijn in groepen van tien en de opperste le-ider van het com plot s-chijnt Fernandez de (Jordoba te zijn. De tegenspraken, die de laatste dagen van het bosiaan van dit complot gegeven werden, zijn waarschijnlijk hieruit te ver klaren, dat personen, die aanvankelijk van medeplichtigheid verdacht en gearresteerd werden, later bleken met het complot niets uitstaande te hebben en weer vrijgelaien werden. Dit was ook het geval met de groep personen, die in de kerk der Concep- cion gearresteerd werd en kort daarna weer op vrije voeten werd gesteld, nadat aan ïeaer hunner toch nog een geldboete van duizend peseta's was opgelegd. Naar „El Debate" meldt, verklaarde Ga- lazza met betrekking tot de in genoemde kerk verrichte arrestaties, dat daar een bij eenkomst werd gehouden, waarop de mid delen besproken werden ter verdediging van het keikgebouw tegen eventueele aan vallen. De deelnemers aan deze bijeen komst, zeide Galarza, waren van meening, dat de regeering hieraan geen voldoenue aandacht schenkt. Deze veronderstelling is echter volgens Galarza geheel ongegrond, daar door de regeeriug alle mogelijke maat regelen voor een eventueele verdediging van kerkgebouwen genomen zijn. CHINA HET CONFLICT IN MANDSJOERIJE. Het Chineesche verzet krachtiger? Naar uit Oharbin wordt gemeld, is, nu Tsitsikar in handen van de Japanners u gevallen, het ecnige strategische punt in Mandsjoerije, dat nog in handen is van de Ohineezen, Ohinchow. Uit Tokio komen echter berichten, vol gens welke er aanwijzingen zijn gegeven, dat deze stad het volgende doel zal vor men van den opmarsch der Japansche troepen. Intussehen schijnt echter het Chinee sche verzet krach'iger te worden. Gister heeft Maarschalk Tsjang Kai-Sjek, met het cog op den ernst van den toestand, beslo ten zelf naar den oorlogszone te gaan. Ge meld wordt, dat in Nanking groote span ning heerscht, waarbij nu nog het bericht komt van de inneming van Tsitsikar door de Japanners.. Te Sjanghai hebben 15000 Chineesche studenten een vacan'ie genomen van drie dagen, welken tijd zij besteden voor het bijeen-colleeteeren van een oorlogsfonds ter ondersteuning van generaal Ma. De felle koude in Mandsjoerije dcet de troepen aldaar onder groote moeilijkheden hun operaties verrichten. Het draait weer uit op een commissie. Naar de „Journal des Débat s" van be trouwbare zijde zegt vernomen te hebben zou aan de Japansche regeering door den volkenbond, in overleg met generaal Da wes, zijn voorgesteld, een enquête-oommis- sie- naar Mandsjoerije te zenden. Deze oommissie zal zich hebben uit te spreken over het volgende punt: 90 c.M, breed Qr -X IN 10 KLEUREN LI. Is China in staat, de veiligheid der Ja pansche onderdanen in Mandsjoerije en verder in heel China te waarborgen? Ofschoon dc Japansche regeering haar standpunt ten aanzien van dit voorstel nog niet heeft bekend gemaakt, acht men het in welingelichte kringeu zeker, dat Japan met de zending van een dergelijke com missie accoord zal gaan. Vermoedelijk zou ook een vertegen- •woordiger der Vereertigde Staten als waar nemer in die commissie zitting hebben. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. jcheepsbotsing in de Zee van Marmora Gisteren ging het gerucht, dat op de 7ee een Spaansch graanschip, de ..Harwa ?ie", met 25 opvarenden vergaan zou zijn. Blijkbaar gaat he^ hier echter om een bot- ring, die op 15 dezer, heeft nlaats gehad in de zee van Marmpra. tusschen het Spaan sche schip „Arangur' en de Frnnsche tank boot ,.Loing". Eerstgenoemd schip zonk doch on den kok na,konden alle opvaren den worden gered. BR'MniFS IH HET Br'TMSCHE PAVILJOENl TE PARIJS. Geringe schade aangericht. De serie branden óp de koloniale ten toonstelling te Parijs, waardoor ook het Nederlandsche paviljoen werd getroffen, heeft bij de sluitng der tentoonstelling nog liet opgehouden. Thans is een brandje uit gebroken onder het dak van het Belgische naviljoen, dat reeds gedeeltelijk is afge broken. Tegen twaalf uur des morgens zag de 'lersopeolcbef gisteren rook opstijgen uit het dak en direct \verd de brandweer ge waarschuwd, die reeds binnen zes minuten ter plaatse was. Onderwijl trachtte het aanwezige personeel den brand met andere hulpmiddelen te blusschen, hetgeen niet veel baatte Na tien minuten was de brand oor de brandweer gebluscht, doch 't ach tergedeelte van het strooien dak was ver nield. Dat de brand niet naar beneden was uitgeslagen, is te danken aan de zinken pla ten. die tusschen het dak en de tentoon- stellinasruimte zijn aangebracht, nadat het Nederlandsche paviljoen was verbrand. De aangerichte schadejs gering. BRAND IN DE SVENSKA-METAAL- FABRIEKEN. Een groot brand heeft gistermiddag in het hoofdmagazijn van de Svenska Me- taalfabrieken te Vaesteras (Zweden) ge woed. Het vuur breidde zich zóó snel uit. dat, niettegenstaande alle beschikbare spuiten, ook uit de omgeving, hulp verleen den, binnen énkele uren nog slechts de naakte muren overeind stonden. Ook de meubelinakerswcrkplaats werd vorwoest. Groote voorraden grondstoffen en halffabrikaten zijn verloren gegaan, ter wijl oojc een hoeveelheid munitie voor ge weren, die op de .zolders opgeslagen lag, in de lucht is gevlogen. BLOEDIGE FAMILIETWIST. Eén doode, drie zwaargewonden. Een chauffeur die to Coblenz-Lutzel bij zijn broer, een meester-bakker, en zijn moeder inwoont, heeft gisteravond zijn broer door het hoofd geschoten en go- dood. Vervolgens schoot hij zijn moeder in den mond en verwondde zijn schoonzuster doo- delijk met een schot, dat den wervolkolom dc longen en het hart trof. De dader bracht zichzelf ten slotte een levensgevaarlijke wonde in het hoofd toe. In de familie bestond sedert cenigen tijd twist over een erfenis. INTERNATIONE DIEF GEARRESTEERD. Hij „decoreerde" indertijd generaal Allen. Te Graz is Stephen Otto gearresteerd, een der meest „talentvolle" internationale dieven en oplichters. Ulto is een Belg. die ongeloofdijk bru tale stukjes heeft uitgehaald. Hij spreekt vloeiend zes talen en heeft een grooto charme over zich, waardoor hij zich overal aangenaam weet te maken. Hij was de „held' eener episode in 1919 bij bet begin van dc bezetting van het Rijnland, toeu „ütto de Borney" den Aine- .ikaauBchen bevelhebber te Koblenz, gene raal Allen, de hoogste militaire orde uit reikte voor het front der troepen. Na af loop van het daarop volgend diner bleek, dat hij verschillende Hofoficieren had be stolen. Als „een zoon van koning Albert decoreerde hij persoonlijk den sultan van Marokko van welke gelegenheid hij gw- bruik maakte om den sultan te berooven van een kostbaar juweel. In Juni 1925 Lwam ütto als zoon van koning Albert te Berlijn, waar hij voor zijn later komend gevolg een heele etage in een groot hotel "f huurde. Aan de kromme sprongen van Otto zal tu wel een einde worden gemaakt. Sarrasani in België toegelaten. De Brusselsche correspondent van do Msbd." meldt: De regecrins heeft eindelijk haar goed keuring gebeeht aan dc komst van Sarra sani in België. Naar verluidt zou de directie het ver zoek hebben gekregen eerst de provincie te bezoeken en in laatste instantie naar Brussel te komen. Dc ruzie is hier n.l. nog niet uitgevochten met de „Goede Belgen" lie niets van het Duitsche circus in do hoofdstad willen weten. Wanhoopsdaad van een geleerde. In zijn kleine villa te Pcnraarch in Brc- tagne heeft de oud-zeco.'ficer Benard te Pontois, ontdekkingsreiziger en plant kun- dge van naam, zich tezamen met zijn beide liindcren, een twaalfjarige knaap en een tienjarig meisje, door middel van kolen damp van het leven beroofd. Hij had de kinderen eerst een stuk laten teekenen, waarin hij zijn voornemen kenbaar maak te. Familie-aangelegenheden en financicele moeilijkheden schijnen hem tot het nood lottig besluit te hebben gebracht. Radio Distributie! CRYSTALPHONE (EDISON) Luidspreker aan de spits Proefondervindelijk de beste ge bleken (üe Etalages) Vraag demonstratie (Vrijblijvend) IN PRIJZEN VAN F 28.50 L. v. GEELEN, Haarlemmerstraat 55 tegenover City-Theater TEL. 593 Bénard lo Pontois is vijf en vijftig jaar oud geworden. In den oorlog streed hij bij Ypeven en Dixsmuiden onder bovol van ad miraal Ronarcli. Op het gebied der archeo logie hoeft hij belangwekkcndo dingen verrichthij stichtte to Penmarch een oud heidkundig museum en was voorzitter van hot Listitut ministérien d'études préhistori- ques. In Novembor 1930 loiddo hij een we tenschappelijke expeditie in de Sahara en werd bij zijn terugkeer door den voorma- ligon president der republiek, Doumergue, in het Sl.vséo ontvangen, die hem hot. of ficierskruis van hot Legioen van Eci schonk. Sedert enkelo weken leefde hij geschei den van zijn echtgonoote. Deze kwam juist uit Parijs naar Penmarch om haar kin deren te halen, die, krachtens de beslissing dor rechtbank, oenigen tijd bij haar zouden doorbrengon. Kannibalen in West-Afrika. „Er was oen tijd, dat een gezond mensch meer waard was dan een half dozijn run deren". Aldus verklaarde een Afrikaan aan den Ierschen missionaris Collins in do pre fectuur Liberia, dien hij had laten roepen, omdat hij ziek was en wien hij vroeg nie mand iets van zijn ziekte te zeggen. Waar voor deze angst? Omdat men, zooals hij verklaarde, een zieke tijdig ter dood bracht om hem te kunnen roosteren .Reeds eerder was het don missionaris opgevallen, dat er in het gcheele gebied geen kerkhoven wa ren te bespeuren. Do inboorlingen zeiden hem, dat de bodem niet door lijken ontwijd mocht worden on dat het zonde was, net smnkelijko menschcnvloesch een prooi to laten worden voor wilde dieren en wormen. Weliswaar bedreigt do regeering do mon- schcncters met zware straffen, doch de/.e bedreiging heeft nog lang niet het gc- wenechto resultaat. Het banditisme te Chicago. Een politic-agent te Chcago, die twee inbrekers betrapte bij 't leeghalon van een bontmagazijn, geraakte met hen in ge vecht en schol beide inbrekers neer. Het totaal aantal bandieten, dat te Chicago door de politie werd gedood, is hiermede sinds Januari gestegen tot zestig. DE BURGEMEESTER, VAN AMEIDE is Woensdag na zijn huwelijk feesteïljk zijn gemeente ontvangen. Door het Mauritshuis te Den Haag is aangekocht een schilderij van den schilder THOMAS DE KEYSER, uit 1626, voorstel lende een vaandrig der Amsterdamsclie Schutterij Loef Fredericx. KERKNIEUWS 156 „Zoo hebbic weer honger. Dat is lang geleden. „Lang geleden dat ik honger had, Pas toor? Nou, ik I „Neen, dat je hier geweest bent. Honger heb je natuurlijk altijd. Dat merk ik wol aan je stukjes in dc krant. „Nou, of ik honger hebn Wolvenhonger, ccn honger als oen paard, 't Is tegenwoor dig een heele toer om aan de slag to blij ven. I „Ja, het zal voor jou ook niet meevallen. Er zitten er zooveel in zak en ascli en als ze zelf tekort komen, kunnen ze natuur lijk niet aan anderen denken. Bijna iedere dag komt de een of ander aan dc jxistorio klagen. Er zijn soms mensohen bij die al tijd tot mijn royaalste jjarochiuneu boho jrd hebben en die nu zonder inkomsten zitten. Ik begrijp niet hoe jullie zoo n Missiehuis met al die schuld gaande houden. „Wat dat betreft, Pastoor, dut is een even groot raadsel voor ons als voor U, of lievor twee raadsels; eersten» dat wij tot nu toe re door gerold zijn en tweedons hoe wij het onder de huidige omstandigheden redden zullen. Er zijn gcheele streken, die eerst tot onze beste hulpbronnen benoor den en waar nu de menechcn werkelijk net verschrikkelijk hard te verantwoorden heb ben om aan het eten te blijven. Zoo werd, vriend, voor dc zooveel do maal een conversatie voortgezet. En toch bon ik altijd nog optimistisch. Ik zeg maar zoo: als God het wil, kost het Hem niet de minste moeite om deze stichting te doen gedijen; als Hij het wil, kost het Hem mot de minste moeite om oen einde te maken aan de bestaande malaise; en als Zijn uur gekomen i», zal Hij weer betero tijd n doen aanbreken. Nood leert bidden. En hadden vele menschen (laten wij eens eerlijk zijn) niet een extra herinnering noodig aan het feit dat wij L. Heer noodig hebben. Werd C. L. Heer ook onder ons Katholie ken hier en daar niet wat teveel vergeten? Laten we allen, gij en wij met onze stu- dentjos bidden om spoedige uitkomst. Fathor LEFEBEK. St. Bonifacius-Missiehuis, Hoorn, postrek. 120937. Als u wat goeds voor mij hebt, schrijft dan even een kaartje. Ik kom graag zelf de zaak bepraten.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13