BUITENLAND UIT DE OMGEVING DONDERDAG 19 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 BELG1E BESTRIJDING DER CRISIS IN BELGIE. Uitvoering van openbare werken. In antwoord op do interpellatie, welke door de Kamerleden waren ingediend over de middelen om de industricele crisi te be strijden, zei de Belgische minister van Ar beid, dat alles wat de regeering kan doen is een onderzoek in te stellen naar de middelen om de ellende van de crisis te verzachten. Een vermindering van den duur van den arbeidsdag zou een omwen teling in het nationale leven ten gevolge hebben. De minister van Openbare Werken deel de mede, dat 100 millioen francs voor het Albcrt-kanaal zullen worden uitgegeven. Bo vendien is do regeering van plan werken uit te voeren, welke niet het gebruik van groote machines eischen, maar van een groot aantal werklieden. De minister van Verkeer deelde mede, dat het spoorweg materiaal op groote schaal zal worden ver- 'nieuwd en aangevuld, terwijl het spoor wegnet zal worden verbeterd. Voor dit doel zal over een periode van 20 jaar een bedrag van 200 millioen francs worden uit gegeven. Het materiaal zal in België wor den gefabriceerd of veranderd. ENGELAND VAN SOCIALIST TOT BURGGRAAF. ƒ20.000 voor een sinecure. De voormalige arbeiderslcider en minis ter in het Labourkabinet Philip Snowden is tot „peer"' verheven en zal volgens de bladen den titel aannemen van burggraaf Snowden van Iskornshaw. Snowden werd in het stadje Cowling in de West Riding van Yorkshire geboren en bracht er zijn jeugd oor. Het huis waar hij geboren werd staat in Iskornshaw, zooals een gedeelte van het stadje heet. Op een vraag in het Lagerhuis betref fende positie en salaris van den lord privy seal (Snowden) heeft MaoDonald meegedeeld dat de lord privy ^eal lid is van het kabinet. Hij heeft geen zuiver de partementale taak en daarom is het niet noodig dat hij lid is van het Lagerhuis. Het salaris aan den post verbonden be draagt 2000 pd.st. per jaar, waarvan ech ter de verlaging afgaat waartoe de vorige regeering heeft besloten. Er is geen be paald lid der regeering aangewezen, zoo deelde de premier nog mede, om zich met de werkloosheid bezig te houden. Het ambt van Snowden, aldus MacDonald verder, is een sinecure en evenals de andere „sine- cure '-ministers zal de lord privy seal voor speciaal werk worden gebezigd, nu eens werkloosheid, dan weer Een Labourlid: Spreken voor de radio. (Gelach). Dat ook wel, antwoordde de premier, maar het is toch ook nuttig. (Nieuw ge lach). Een ander Labourlid deed de na de toe lichting van MacDonald overbodige vraag waarom salaris moest worden betaald voor wat als een sinecure wordt omschre ven. NEHROE ACHT TOESTAND IN INDIE ONHOUDBAAR. „Geen zelfbestuur zonder nieuwen strijd". De Congresleider Pandit Jawaharlal Nehroe heeft in een rede verklaard, dat Indië onmogelijk zelfbestuur kan verkrij gen zonder nieuwen strijd, die wellicht reeds spoedig zal beginnen. De huidige wa penstilstand, aldus Ne.hroe, schept een on- mogelijken toestand, die niet lang meer mag voortduren. Zoo noodig zullen wij de lijdelijk verzet-campagne hervatten, zon der Gandhi's terugkeer af te wachten. CHINA DE OPMARSCH DER JAPANNERS. Weer twee steden bezet. Volgens een officieel bericht uit Moek- den hebben de Japansche troepeu het le ger van generaal Ma Tsjang-sjen verplet terd. Om 1 uur gistermiddag hadden de Japanners Angantsji bezet en daarmede den Chineeschen Oosterspoorweg bereikt. Vandaar hebben zij hun opmarsch voortr gezet en Tsitsihar bezet. Het bericht van de inneming van Tsitsi har, veroorzaakte een onaangename stem ming onder de gedelegeerden van den Vol kenbondsraad, die te Parijs bijeen zijn, aan gezien Japan aan Frankrijk en Engeland de plechtige belofte had gedaan, daartoe niet te zullen overgaan. Het zal echter wel worden verklaard als de riposte op een aanval van de Chineezen, zooals de Japan sche nota van den vorigen dag dit reeds had doen voorzien. Ondanks alle vergaderingen en bespre kingen komt men geen stap verder. Naar Reuter uit Tokio meedeelt, heeft de gedelegeerde van Japan te Parijs een plan uitgewerkt dat hij ter goedkeuring aan zijn regeering heeft voorgedragen. Het ministerie van buitenlandsche zaken te To kio weigert hierover mededeelingen te ver strekken. Men meent te weten dat het olan een voorstel inhoudt dat de Volken bond een commissie van onderzoek naar Mandsjoerije zal zenden die moet beoor- deelen of China in staat is, de orde in Mandsjoerije te handhaven. Opgewonden stemming te Tokio. Uit Tokio wordt gemeld, dat zich hier een opgewonden oorlogsstemming van de bevolking meester gemaakt. De berichten over een verscherping van den strijd en over de aankomst van versche troepen in Mandsjoerije, alsmede de verontwaardiging gewekt door de beweerde inbreuken van den kant van generaal Ma Tsjang-sjen op door hem gedane beloften, geven aan deze vijandige stemming steeds nieuw voedsel. Het militaire hoofdkwartier te Moekden beschuldigde de Chineezen er van, dat zij van de plotseling invallen koude gebruik hebben gemaakt tot het doen van een po ging om de Japanners te omsingelen. Poe-ji gaat naar Japan. De Japansche regeering heeft den voor- maligen Chineeschen keizer Poe-ji verlof gegeven, zich in Japan te vestigen. Dit is het einde van het Mandsjoerijpohe avontuur. De inbeslagneming van Tsjang Hsoe Liang's vermogen. Nadat Tsjang Hsoe Liang een paar maanden lang in angst en vreeze heeft ge leefd, is ten slotte toch, zooals gemeld, dat gene gebeurd, waarvoor hij al dien tijd zoo beducht was. De Japanners hebben zijn ge- heele particuliere kapitaal, dat zich nog altijd te Moekden bevond, in beslag geno men en het geld bij de Yokohama Specie Bank gedeponeerd. En wat nog erger is: zij hebben beloofd, het met interest te zul len teruggeven aan een nieuwe regeering van Mandsjocrije} die, als Japan althans zijn zin krijgt, in geen geval er een onder Tsjang Hsoe Liang leiding zal zijn. Hot gaat hierbij om een waarlijk niet te versmaden som, want toen maarschalk Tsjang voor Nippon's oprukkende zonen hals over kop zijn hoofdstad Moekden moest ontvluchten, liet hij in de kelders van zijn paleis de enorme som van omstreeks 50.000.000 gulden, grootendeels in gouden en zilveren munten, achter. Duidelijker dan iets anders illustreert dit wel, hoe weinig de Chinecsche oorlogsheeren hebben ge loofd, dat het den Japanners ditmaal in derdaad ernst zou zijn. Behalve de 50 millioen aan goud en zil ver bezat Tsjang in zijn uitgestrekt paleis nog een groote hoeveelheid kunstschatten. Generaal Honjo, de opperbevelhebber der Japansche strijdkrachten, heeft zich ge haast, om onmiddellijk na Tsjang's over ijld vertrek dezen een groote bezending kunstvoorwerpen achterna te sturen, maar de Chineezen houden bij hoog en bij laag vol, dat de Japansche generaal de kost baarste stukken zelf heeft gehouden en dat sommige er van zelfs reeds weer bij anti quairs te koop staan. AMERIKA DE ITALIAANSCHE MINISTER GRANDI IN DE V. S. De besprekingen verloopen gunstig. De Amerikaansche minister Stimson deelde in de gisteren gehouden persconfe rentie mede, dat hij met Grandi gistermor gen twee-en-een-half uur in het Witte Huis heeft geconfereerd. Verder verklaarde hij, dat Hoover en Grandi alle actueele vraagstukken, zoowel de economische problemen als de Geneef- sohe ontwapeningsconferentie, hebben be sproken. De conferentie had het gewensch- te doel bereikt, n.l. door officieuze bespre kingen het standpunt van den ander pre cies te leeren kennen. MEXICO'S „TEGEN-PAUS". Met de Kerk verzoend gestorven. - Weinigen is het wellicht bekend, meldt de „ReichspoBt", dat er in Mexico sink's 192G een soort tegenpaus geleefd heeft, die- door een gewetenlooze rogeering benoemd was, schrijft de „Msb." Arm en door zijn vroegere aanhangers verlaten, overleed den lOen October deze „patriarch" van de z.g. vrije nationale staatskerk van Mexico, indertijd door de Mexioaansche regecring gesticht, om te be wijzen, dat zij in het geloof niet „antiker kelijk" was, maar zelfs een kerk, die zich naar haar bevelen voegde, met guns'en overlaadde. Terwijl het katholieke volk en ook de geestelijkheid van de nieuwe staatskerk niets wilden weten en gezamenlijk front maakten tegen deze nieuwe instelling, slaagden eenige staatslieden er destijds 'n, een reeds bejaardo priester Perez tot afval van de Katholieke Kerk te brengen; hein stelden ze aan het hoofd der nieuwe secte. Door den staat werd Perez weldra tot „bisschop" verheven, later tot „patriarch" van Mexioo benoemd. Hij ontving daarvoor een zeer bescheiden salaris, dat hem ove rigens, zooals in Mexico meer het geval is, lang niet altijd werd uitbetaald. Den lOen October j.l. zakte de reeds 85- jarige grijsaard, tengevolge van een plotse ling optredende nierkoliok, op straat in- elkaar. Door een ambulance van het roode kruis werd hij opgenomen en naar een hos pitaal vervoerd. Zijn toestand was zeer ernstig; de ge- neesheeren constateerden, dat de oude man reeds stervende was. Den volgenden nacht, richtte Perez zich echter plotseling van zijn ziekbed op en riep: „Broeders, ik sterf, komt, luistert naar de bekentenis, die ik heb af te leg gen Een dertigtal zieken en ook de dienst doende geneesheeren verzamelden zich rondom het ziekbed van den onbekende. Ik ben de bisschop van dc z.g. staats kerk van Mexico, begon de zieke, ik bon het geweest. In het aangezicht van den dood, die mij spoedig zal treffen, wil ik mij echter in uw tegenwoordigheid met God verzoenen. Ik smeek om genade voor allen, die ik door mijn voorbeeld en door het verdedi gen van een dwaalleer van den rechten weg heb afgebracht en in mijn dwalingen heb meegesleept. Ik waarschuw allen voor die dwaalleer en druk u allen, die rond mijn sterfbed staat, op' het hart, u nooit van de ware leer te verwijderen. Na deze met bijkans bovenmenschelijke kracht uitgesproken woorden zonk de grijs aard uitgeput in de kussens terug. Eenige zieken brachten daarop de be kentenis op papier en stelden zioh beschik baar als getuigen. Daar Perez echter te zwak was, om zijn handteekening te zetten bevochtigden de artsen zijn duim met inkt en de zieke zelf drukte dezen op het pa pier. Zoodra de bisschop van de stad Mexi co de verklaring in handen had, zond hij een priester naar het hospitaal, die «Jen stervende de absolutie gaf en de laatste H.H. Sacramenten toediende. Toen kort daarop bekend werd, «lat Perez overleden was, bepaalde de bisschop, dat alle H.H. Missen den volgenden Zon dag in Mexico voor de zielerust van den afgedwaalde, die weer in den schoot -lcr Kerk was teruggekeerd, zouden worden gelezen en dat het document van zijn his torische bekentenis in alle kerken van Mexico zou worden voorgelezen. Met Perez is ook de schismatieke bewe ging in Mexico uitgestorven. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. SPAANSCH STOOMSCHIP GEZONKEN 25 man verdronken. Uit Istambel wordt gemeld, dat de Spaansche graanboot „Harvague" in de Zwarte Zee is gezonken. Dc uit 25 kop pen bestaaande bemanning is cm het le ven gekomen. De „Harvague" meet 7G00 ton. EXPLOSIE OP EEN CHINEESCH SCHIP. Veertien personen omgekomen. In de machinekamer van de „Itu", een der snelvarende motorschepen op den Jangtse, is een petroleumreservoir ont ploft, toen het schip zich in de nabijheid van Tsjoengkipg bevond. Onder de hon derden opvarenden ontstond o?n hevige paniek toen de vlammen naar alle zijden uitsloegen en de motoren stilstonden, maar koelbloedig wist do kapitein het schip op een zandbank vast te zetten, zoodat circa 200 passagiers en de be manning zich in veiligheid konden bren gen. Veertien personen zijn om het le ven gekomen, hezij door <le ontploffing, hetzij doordat zij over boord sprongen en verdronken. BRUIDSPAAR VERDRONKEN. Op weg naar de kerk. De auto waarmede een bruidspaar te Helaingfors gisteren ter kerke reed voor de inzegening van hun huwelijk is van de brug over de rivier in het water ge stort. De chauffeur en Je naast hem zittende persoon konden zich nog op het laatste oogenblik redden. Het bruidspaar verdronk. BOTSING TUSSCHEN LOCOMOTIEF EN PERSONENTREIN. Op het station Eger (Tsjechoslovakije) is gistermiddag om 1 uur een locomotief van een sneltrein achterwaarts op een voor vertrek gereedstaanden geheel be zetten personentrein van het traject Eger—Karlsbad geloopen. Hierdoor ont spoorden de laatste twee wagons, ter wijl de derde wagon van achteren be schadigd werd. Zestien passagiers wer den licht, vier zwaar gewond. GEDACHTENLEZER VEROORDEELD. Wegens misbruik van vertrouwen. Louis Kahn, een Duitscher van geboorte, uit Baden afkomstig, maar die tijdens zijn avontuurlijk leven zooveel nationaliteiten heeft aangenomen en later weer afgezwo ren, dat hij zelf nu niet meer weet tot wolk land hij behoort, heeft voor de lo Kamer der correctioncele rechtbank terecht ge staan wegens misbruik van vertrouwen. Kahn is doctor in de metaphysica en heeft zich te Parijs naam verworven met gedachtenlezen, waarvoor hij naar het oordeel van dr. Osty, directeur van het Instituut métaphysique, buitengewone ga ven moet bezitten. Hij verdiende dan ook tot voor eenige jaren veel geld, doch maakte misbruik van het vertrouwen dat zijn „patiënten" in hem stelden. Zoo beklaagde een „vrouw van do we reld" zich er over dat hij haar 10.000 francs afhandig had gemaakt door haar voor te spiegelen dat zijn tips voor de rennen, dank zij zijn relaties met renstaleigenaren, steeds juist waren de consul der Ver. Staten te Glasgow had hem 25 000 francs gegeven om fondsen te koopen (daar Kahn immers pre cies kon weten wat er in de wereld zou ge beuren 1), doch Kahn deel het niet; een juwelier, die hem twee ringen en een arm band tijdelijk had afgestaan, had ze niet teruggekregen. Louis Kahn werd tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld. RUSLANDS HANDEL MET DE V. S. Een sterke achteruitgang. De Amtorg, de Russische maatschappij die in de Vereenigde Staten den Rus- sischen handel controleert, heeft haar bureauruimten met een derde verminderd en de 'helft van haar personeel ontsla - gen, tengevolge van de vermindering met 52 procent van den omvang van den Russischen handel met de Voroenigdo Sinten, vergeleken bij 1930. Men schrijft deze vermindering toe aan de onmogelijkheid voor Rusland om crcdieten op langen termijn te verkrij gen, tevens echter aan de anti-duinping- maatregelen der Ver. Staten. DE SCHENDING VAN DE ZONDAGS RUST IN ITALIË. Men schrijft uit Rome aan dn Msb.: De „Osservatore Romano" bevatte dezer dagen een uitvoerig artikel, waar in opnieuw het vraagstuk der Zondags heiliging in Italië besproken wordt. Nogmaals wordt er in dit artikel op gewezen, dat het een schande is, dat de Italiaantche staat «n de gemeenten al» werkgevers in de eerste plaals de Zon dagsrust schenden. Noch in het Angli- kaansche Engeland, noch in het protcs- tantsche Duitschland noch in het metho distische Noord-Amerika, zoo schrijft het pauselijk orgaan, wordt het gebod der Zondagsheiliging zoozeer overtreden als in het Katholieke Italië. Sinds jaren stelt de Katholieke Actie alles in het werk, om dezen wantoestand te verbeteren. Door het organiaeeren van optochten, sportfeesten en andere fees telijkheden tracht men echter het werk der Katholieke Actie te bemoeilijken in plaats van het krachtdadig te steunen. GEVECHT MET MISDADIGERS TE BARCELONA. Inspecteur en meisje gedood. Een inspecteur van politie te Barce lona is door 'misdadigers gedood op het moment, dat hij met zijn agenten in een bar zou binnendringen, waar de misda digers een bijeenkomst hadden. Een jong meirje, dat juist passeerde, werd even eens door een kogel gedood, terwijl een agent werd gewond. ZEVEN DOODEN BIJ RELLETJES TE LIMA. Te Lima, de hoofdstad van Peru, ont stonden ernstige ongeregeldheden toen bekend werd, dat de voormalige presi dent der republiek, Leguia, die zich in de gevangenis bevindt, vandaar naar oen ziekenhuis zou worden overgebracht om een operatie te ondergaan. De politie moest met kracht tegen oen groote men- sehennienigto optreden, waarbij zij her haaldelijk van do vuurwapens gebruik moest maken. Zeven personen worden gedurende do relletjes gedood. FRED MARION. De rechtbank to Dresden heeft Fred Ma rion (zijn eigenlijke naam is Joseph Kraus) tot £000 M. boete of 100 dagen gevangenis straf veroordeeld wegens misleidende re clame en bedrog. Als deskundigen had de rechtbank prof. Hans Driesch uit Leipzig en dr. Tischnor uit Miinschen te hulp ge roepen. Onder toezicht van dezo hcereu werd Marion is staat gesteld, zijn helder ziende capaciteiten en het in de reclame aangekondigde te bewijzen. De opdrachten mislukten volkomen, waarna de rechtbank het mecgcdeolde vonnis velde. Ook zijn im- pressario, Leopold Kiessler werd veroor- deld tot 1500 Mark boete of 1 dag gevan genis voor elke 20 M. Sneeuw in het Reuzengebergte. In het Reuzengebergte is gistermorgen veel sneeuw gevallen. In de- bergen heerscht een koude van zes graden en do sneeuw ligt cr ongeveer zes c.M. hoog. In do dalen is do temperatuur nog twee graden boven nul. Per auto door de sneeuw over den Simplonpas. Uit Brig wordt gemeld: Voor do eer ste maal is men pr in geslaagd den Simplonpas des winters met auto's te passeeren. Een aantal wagens was van rupsbanden voorzien en kon den tocht ondanks de lioogo sneeuw ongohindord afleggen. NOORDWIJKERHOUT. Jonge Middenstandsvereeniging. Naar we vernemen worden door den weleerw. heer Kapelaan van Straolcn pogingen in het werk gesteld om een jongo niiddeii- standsvereenigmg op te richten. Uitvoering. Dinsdag a.s. zal door een comité, bestaande uit afgevaardigden van dc verschillende onderafdeelingon van den Volksbond een feestavond gegeven worden ten bate van het hieuw te stiohlen sana torium te Bilthovrn. De touneelvereenigm* „Oefening baurt kunst" alhier, /.al opvoe ren het tooneelstuk „Het bange wonder Do feoblavond wordt gehouden in het uo- tel v. d. Togt. Propaganda-avond „St. Paulus". In hot eafe de Zwaan alhier, werd een propa ganda vond geaouden uitgaande van de ufcleeling Noordwijkerhout van den bond van overheidspersoneel „St. J'aulus". Dc voorzitter, de heor N. van der Klauw, open de de vergadering, sptekcr zeidc, dat hel hem een groot genoegen deed dat zoovéél ongeorganiseerden aanwezig waren. Hin - na gaf hij het woord aan den heer Spit. vrijgestoldo van den St. Paulus Bond. De/.e spreker hield een mopie propuganda-rodc. Voorlezing w erd ook o.a. gedaun van <k-ii reglement voor georganiseerd overleg, dat door den Bond aan het bestuur der Ver- eeniging van K. K. Gesticht«be«turen in Nederland is gezonden, cn dat vermoede lijk binnenkort zijn beslag zal krijgen. Na dc rede ontvpon zich een zeer vruchtbare geduchteuw isseling wat wel tot resultaat zal hebben, dat vele ongeorgani seerden zich als lid van den bond zullen opgeven. Bazar. De bazar gehouden in het Pa tronaat der St. Victor-Parochie ten bate der aimen, mag als zeer goed gedaagd hee ten. Vanaf de opening na de Hoogmis tol aan het sluiten is het bezoek zeer druk ge weest. De hengelsport, het ballcnwerpcu, Amerikaansche hoepla, Grabbelen mei draaibord en het rad van avontuur hadden druk bezoek. De dames in dc verschillen de stands hebben liet druk gehad, «leze bob ben zich zcor verdienstelijk gemaakt. D« n geheclcn dag werden de goederen welke voor de armen zijn genaaid tentoongesteld, eveneens de prijzen voor dc verloting, wel ke om 7 uur des avonds heeft plaats gehad. Do St. Martha-Verecniging kan met go noegen op dezen dag lej-ug zien. Naar we vernemen zijn de financieele resultaten van den dag zeer bevredigend. OUDEWETERING. Tooneelvereeniging. Naar wij vcme men heeft de R. K. Tooneelvereeniging al hier voor haar Najaarsuitvoering in stu die het bekende Sociaal spel in 4 bedrij ven „De Eikeboom" van G. Nielen. Dit stuk, dat op verschillende plaatsen reed» mcennalen met zeer groot succes is op gevoerd. belooft ons bij een goede vertol king, welke wij van deze vereeniging mo gen verwachten, een Iccrzamen en spannen d-en avond. De uitvoeringen zullen worden gegeven in Hotel Van den Bosch op Dins dag 24 November voor de donateur» en Woensdag 25 November voor het publiek. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. Aangekomen bij den koning der kabouters, vertelde Iveesie van zijn tocht naar de hut der heks en dat een der kabouters- gevangen werd gehoud.-n door de kwade vrouw. Van schrik liet dc koning zijn mantel vallen.'Hij was van zijn troon opgesprongen. „Is dat nu alles waar wat je daar zegt", vroeg Z. M. „Denkt L', dat ik U voor het lapje zal houden", antwoordde do veikeersagent. „Ik zou het niet durven". DE GESCHIEDENIS VAN HET PRINSESJE. Eu het muisje, dat do kabouter, dank zij zijn toover- staf zag al» een heel lief mpisje, vertelde hem haar ge sehiedenis. Het was hem als1 f ze naast bem op de brits had plaats genomen. „Luister", zeide ze, „en geef je ooren goed de kost".

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7