DONDERDAG 19 NOVEMBER 1C31 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Vrachtauto tegen personen auto gebotst. Op den spoorwegovergang in den Nieuw- land—Middelburg vlak bij deze gemeente ree l Dinsdagmiddag een links van en weg zijnde vraohtauto tegen een langzaam rij denden personcn-èuto aan. Deze auto werd zwaar beschadigd, terwijl de vrachtauto het er iets beter afbracht. De bestuurder van den personenauto, en de chauffeur, die naast hem zat, kwamen met den schrik vrij, doch een dochtertje van den chauf feur, dat achter in zat werd licht ver wond. De vrachtauto is door de politie in af wachting van verder onderzoek in beslag genomen. Zwaar gewonde man langs den den weg gevonden. Op den Amersfoortschen straatweg is gistermorgen een zwaar gewonde man in bewusteloozen toestand gevonden, die ver- moedel ijk fietsend is aangereden door een auto. Volgens onderzoek van dr. Zweers uit Zeist had de man een hersenschudding, benevens een arm- en beenbreuk. Hij is overgebracht naar de rijkskliniek te Utrecht, waar hij nog niet tot bewustzijn is gekomen. Van den auto, noch van den be stuurder is een spoor ontdekt. De politie stelt een streng onderzoek in. Motorrijder aangereden. Gistermorgen elf uur heeft op den Mep- pelerweg nabij de Lichtmis, een vrij ern stig ongeluk plaats gehad. Uit de richting Meopel kwam een Fordautomobiel uit de richting Zwolle een motorrijwiel. Plotseling kwam achter de auto met groote snelheid nog een vrachtauto met aanhangwagen, die den motorrijder aanreed. Deze bleef ernstig gewond op den weg liggen, terwijl de bestuurder van den vrachtauto door reed. De bestuurder van den Fordauto zag kans den vrachtauto te achterhalen en letter en nummer op te nemen. De motor rijder werd ernstig gewond per auto naar Zwolle vervoerd. Het bleek te zijn de heër J. Th. J. Hij is er ernstig aan toe. Eén der beenen was zoo gekwetst, dat het gebroken been nabij de heup door het vleesch naar buiten stak. Ook de knieschijf was gebroken. WEER EEN MIJN-ONGELUK. Een houwer bekneld geraakt en gedood. In de ondergrondsche werken van Staatsmijn „Maurits" te Lutteradc is de houwer P. Killman, uit Geleen, terwijl hij bezig was een stut weg te nemen, bekneld geraakt. Hij liep daarbij een schcdelbasis- en ledenwervelbreuk op, waardoor hij on middellijk gedood werd. De getroffene was Duitscher, 37 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen. Doodelijk ongeluk. A. L., werkzaam in de machinale seba- verij van de firma B. en Dc B. te Klun- dert, kreeg daar de schaaf op een harden kwast in het hout afstiet, de, te schaven plank tegen het hoofd. L. was onmiddellijk dood. Verdronken. Te Emmercompascum werd sedert eeni- ge dagen vermist de 35-jarige ongehuwde J. F. Gisteren is zijn lijk drijvende gevon den in het Oosterdiep. Vermoed wordt, dat de man door de duisternis misleid te water is geloopen. Een kostganger van de familie F., die op zoek gegaan is naar F. is tot heden spoorloos verdwenen. CHEQUE VAN 29 MILLE VERLOREN. In een trein in België teruggevonden. Op 15 October verzond de administratie van Werkspoor te Amsterdam een cheque van 29.000 aan de fabriek te Zuilen nabij Utrecht, zooals reeds herhaaldelijk was gebeurd. De brief, waarin ed chèque gedaan was, werd als expresse verstuurd, terwijl de chèque zelf op naam was gesteld van een der hoogere ambtenaren van Werk spoor aldaar. Deze chèque nu heeft een zonderlingen weg naar Zuilen afgelegd. Het bevreemd de de directie van de fabriek, dat het gelds waardige papier niet was aangekomen. Er werd over en weer getelefoneerd. Am sterdam beweerde met stelligheid den brief te hebben verzonden, Zuilen met even groote beslistheid, dat de chèque niet was gearriveerd. Er werd nagegaan wie de brief had weg gebracht en met welken trein hij was ver zonden. Het bleek een trein te zijn, die geen postrijtuig had en de hoofdconduc- tcur moest dus de brief hebben aangepakt en deze te Utrecht hebben overgedragen aan de posterijen, wat de gewone gang van zaken is. Het onderzoek echter had geen resul taat. De bank werd gewaarschuwd voor 't geval iemand de cheque onder valsche handteekeniug en valsche legitimatie zou presenteeren. Doch niemand vervoegde zich aan de bank. Een paar dagen geleden ont^ig Werk spoor een telegram uit een plaatsje in Bel gië, in de nabijheid van Antwerpen. In dat telegram stond, dat de chèque aldaar gevonden was op den vlo^r van een bagage- rijtuig. Een enveloppe "was er niet omheen. De chèque werd overgezonden en opnieuw werd een onderzoek ingesteld. Evenmin had dit resultaat. Waarschijnlijk heeft een onbevoegde den brief in handen gekregen. Toen hij zag dat de chèque aan toonder gesteld was, heeft hij haar vermoedelijk weggeworpen. Waar dat is gebeurd, kon natuurlijk niet vastgesteld worden. De politie van het bu reau Kattenburg stelt daarnaar een on derzoek in. »»Tel." INBREKERS EN PENSION. Ze maakten het zich gezellig. In het pensioen „Kennemerduin" te Wijk aan Zee, dat gedurende de winter maanden onbewoond is, hebben inbrekers zich toegang weten te verschaffen en een drietal dagen verblijf gehouden, zonder dat de politie of de omwonenden er iets van hebben bespeurd. De indringers hadden alles overhoop gehaald en wat van hun gading was, o.m. zilveren lepels en vor ken, biljartballen, linnengoed, enz. mede genomen, terwijl nog een groot aantal ar tikelen stond ingepakt, gereed om te wor den vervoerd. De onverwachte thuiskomst van den pensionhouder voorkwam dit ech ter. De heeren hadden het zich behaaglijk weten te maken. Alles wat eetbaar was werd verorberd, terwijl de welvoorziene wijnkelder duchtig werd aangesproken. Ze deden zich, blijkens de sporen duchtig te goed aan wijn, likeuren en advocaat. Over dag sliepen de „gasten" hun roes uit in de slaapkamers. Drie ledikanten vertoonden de sporen te zijn beslapen. Het onderzoek is in handen van de ge- meente-politie en de rijksveldwacht. Inbraak in een schouwburg. Gisternacht hebben onbekend gebleven personen zich langs de brandtrap toegang verschaft tot den stadsschouwburg te Til burg. Met een beitel wisten ze de buiten deur te openen, waarna zij in het gebouw nog een afgesloten deur forceerden, die toegang geeft tot het kantoortje van den bureaulist. Hier braken zij het bureau j open, waaruit een bedrag van 85.werd ontvreemd. In het aangrenzende directie kantoor lag in een bus een bedrag van ƒ2200, de ontvangst van den Frtiz Hirsch- avond op Dinsdag, benevens een bedrag van 40 aan stuivertjes in andere bus sen. Dit is aan den speurzin der inbre kers ontgaan. Vergiftigingsverschijnselen onder vee. Te Poortugaal en omgeving doen zich, naar de „Tel." meldt, ernstige vergifti gingsverschijnselen voor bij het vee, voor al bij de koeien, waarvan sommige reeds met doodelijken afloop. De in verschillende gevallen ontboden dierenarts constateerde ernstige vergiftigingsverschijnselen, doch kon nog geen bepaalde oorzaak aangeven. In afwachting van het officieele onderzoek wordt thans verondersteld, dat de oorzaak gezocht moet worden in het eten van bie tenblad, dat sterk met luis is bezet ge weest. Diefstal uit een dienstbrief. In verband met den diefstal van dui zend gulden uit een dienstbrief van het postkantoor te Nieuwe-Pekala naar het postkantoor te Winschoten heeft men te Winschoten gearresteerd den ongeveer 40- jarigen gehuwden post- en telegraaf bestel ler A. S., woonachtig te Winschoten. ZWAAR GEDREUN WAARGENOMEN. Geen sprake van aardschokken. Gistermorgen omstreeks vier uur con stateerde een kweeker, wonende aan den Aalsmeerder weg. een zwaar gedreun. Zijn huisgenooten en knechts kwamen ver schrikt toegeloopen om te vragen, wat er gebeurd was. Tijdens het gedreun schud den de verwarmingsbuizen in de kassei». Ook uit Den Haag was te De Bilt be richt over gedreun of trillingen binnenge komen, naar men meende afkomstig van aardschokken. Naar aanleiding hervan deelde de direc teur van het Meteorologisch Instituut te De Bilt on$ Woensdagavond mede, dat ook daart rillingen zijn waargenomen. De seismograaf heeft echter aangetoond, dat van aardschokken geen sprake kan zijn ge weest. Men vermoedt, dat deze trillingen door de lucht zijn overgebracht. Niet on mogelijk is het voorts, dat het gedreun en de trillingen afkomstige zijn van het ge bruik van zwaar geschut. Of in Nederland Woensdag oefeningen zijn gehouden, en waar deze zouden hebben plaats gevon den, is ons niet bekend. UIT DE RADIO-WERELD SPORT INTERACADEMIALE WEDSTRIJD. LeidenDelft 12—3. Op het A.S.C.-terreip te Oegstgeest werd gistermiddag voor de interacademiale voet balcompetitie de wedstrijd LeidenDelft gespeeld. In de eerste ha^t wogen de partijen goed tegen elkaar op, al waren de Leicï- sche aanvallen veel gevaarlijker. Goethart miste een mooie kans om zijn elftal de lei ding te geven toen hij, na den keeper uit zijn doel gelokt te hebben en gepasseerd te zijn nog kans zag naast te schieten. De rust ging in met 10 voor de Leidenaars. In de tweede helft ontwikkelde zich da delijk een vinnig spel. De combinatie vooral bij de Leidenaars was veel beter en er werd danig geschoten. Binnen korten tijd was de stand dan oojc ^4CL De gasten wer den daarna wat actiever en vooral Pasteur wist wat leven in de voorhoede te bren gen. Het was dan ook voornamelijk aan hem te danken, dat het spoedig 42 was. Daarmee was hun kruit echter verschoten. Niet echter dat der Leidenaars. Zij voer den den stand op tot 82. De Delftenaren kregen daarna een penalty toegewezen wegens vermeend hands. De keeper stopte •het schot weliswaar verdienstelijk, maar de bal was juist de doellijn gepas-seerd (83). De Leidenaars, mede profiteerend van het wisselen van doelverdediger bij de gasten, voerden geleidelijk den stand op totdat het dozijn vol was, zoodat het einde kwam met 12—3. Programma's voor Vrijdag 19 Novembor. Huizen 1875 M. Algem. Programma verzorgd door de K.R.O. 8.009.15 Gramofoonplaten. 10.0011.30 Gramofoonplaten. 11.30 Voor zieken cn ouuen van dagen. 12.15 Concert K.ILU.-Kwintet. I.45 Gramofoonplaten. 2.303.30 Orgelconcert door E. Haak. 4.00 Zevende symphonic in E-dur van Bruckner. 5.00ü.30 K.R.O.-Kunstensemble oJ.v. P. Lustenhouwer. ü.000.15 W. Graziano „Wintersport in Zwitserland". 0.30 Lanü- en tuinbouwhalfuurtje. 7.00 Praatje over papier. 7.45 Cor öchneider (L/eclainator). S.0011.00"Uit Kozondaal: Concert K.R.O. Orkest m.m.v. Jaqueline Verhnden (zang), o.a. uit „i'igaros H och ze it". Mozart. II.00—12.00 Gramofoonplaten. Hilversum 298 M. 6.457.00 Gymnastiek. 7.307.45 Gymnastiek. 8.00 Concert V.A.K.A.-Septet en Gramo foonplaten. 10.00 Morgenwijding V.P.R.O. 10.15 V ooruraciit door J. v. Oogen. 10.3012.00 Gramofoonp>aten. 12.002.00 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep 2.00 Voor de scnolen: „Middelen van ver voer voorheen en thans". 2.304.00 Gramoplaienconcert. 4.00 Gramofoonplaten. 4.30 Voor de kinderen. 5.15 Concert V.A.R.A.-Orkest o.l.v. H. de Groot. O.uO Voordracht door M. Erfmann. 6.^0 Vervolg concert. 6.45 Causerie over het kapitalisme. 7.15 Vervolg concert. 7.30 Toespraak „V olkenbond en Vrede". 7.508.00 Vervolg concert. 8.00 Causerie door Mej. Dr. N. A. Bruining 8.30 Concert. 9.00 Causene door Prof. Dr. J. Lindeboom 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Lezing over Schumann door Her man Ruiters. 10.45 Gramofoonplaten. 11.0012.00 Gramofoonpl. van de VARA. Daventry 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Solistenconcert (Alt-tenor-harp) 1.00 Orgelconcert door Helen T. Young. 1 t "'">1 jry-rr* - 1.50 Gramofoonplaten. 2.45 Voor de scholon. 4.05 Voor do scholen (kwartet). 4.50 Lichte muziok. Moechetto en zijn or kest, 5.35 K4nderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Volksliederen uit West-Europa (Gra mofoonplaten). 7.10—7.30 en 7.50 Lezingen. S.20 Liedereu uit de Revue s van Monek- fcon en Caryll. Solisten koor en orkest o.l.v. L. Woodgate. 9.40 Lezing door Sir William Roth ens tem. 10.25 Serenadenconcert, o.l.v. Victor He- ly-Hutchmson. o.a. suite „Le tombeau de Couperin", Ravel. „R a d i o-P a r ij s 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. I.25 Gramofoonplaten. 5.05 Muzikale causerie met illustraties. 8.20 .„Les Beatudes" van Cesar FrancJc, Koor, Orkest en Solisten. Lange a berg 473 M. 6.257.20 Gramofoonplaten. 10.0010.35 Gramoioonplaten. II.00 Gramoloonptaten. 11.251.50 Urkesicoucert. 4.205.20 Orkestconcert. 7.20 Vroolijke Avond. 9.25 Berichten en hierna tot 11.00 popu lair concert en dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 11.2012.35 Orkestconcert. 2.201.20 Orkestooucert. 7.30 Cello-duetten door de Gebr. Dicti- mann. 7.50 „Die Nunuuer Liiuft", hoorspel van M. Ge-org en A. H. Kobor. .930 Werken, van N. W. Gade, o.a. Strijk kwintet m e-moll, op. 8. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Moderne dansmuziek. 9.05 Sonate voor hoorn en piano, llaydn, 9.35 Ardeensche liederenavond. 338 M.: 5.20 Orkestconcort. 6.35 Gramofoonplaten. 8.20 „Gravin Maritza" operette van Em merich Kalman. Rome, 44i M. 8.20 Operette „B&mbu" in drie acten van E. Carabella. Z e e s e n, 1635 M. 6.50 Dansmuziek van Barnabas van Geczy en zijn orkest. 8.20 Berichten, i 8.35 Goethe-herdcnking. "I VI Bij de N.V. 1TAL1AANSCHE OPERA zijn te Den Haag dc i<- cut u-s "<2" um „Fallstaff van Verdi. V. L nr F. N. Ferroni (Piatola), Mariotti (Bardolfo), pi» Mariona Stabile (Fallstaff). FEUILLETON. ACHTER EEN MASKER Uit het Engelsch van HAEDON HILL. 8) Ravenscar vroeg zich af, of het mogelijk was, dat de jonge man zich zijn eigen posi tie niet realiseerde. Kon hij zoo blind zijn, dat hij niet begreep, dat hij, schuldig of niet, 't grootste gevaar liep, verdacht te worden van den moord op zijn vader? Ra venscar liep de kamer op en neer en zette eenigen tijd zijn inspectie voort, keek naar de boekenplanken, naar den omgerolden stoel, op de schrijftafel en naar den re volver op de vloer, die hij angstvallig ver meed aan te raken. Toen wendde hij zich tot Dick, die tegen een hoek van den schoorsteenmantel leunde. U bent nooit erg beleefd tegen mij geweest. Mr. Richard, maar u hebt een goeden raad broodnoodig, zei hij, terwijl hij den jongen, die hem aanstaarde, een vreemden blik toewierp. Als u zich wilt verwaardigen, dien van mij aan te nemen, van den toecrewüden dienaar van uw oom. zal het mij verheugen, u dien te kunnen geven, terwille van allen. Ik begrijp niet, wat u bedoelt, zei Dick dof. Ziet u niet, dat uw eigen verhaal, ge voegd bij hetgeen Lord Monksilver en ik zelf zullen moeten verklaren, een zeer sterke aanwijzing zou opleveren, dat uw vader door niemand anders dan door u ge dood kan zijn. Groote God stiet de jongen uit, ter wijl hij huiverend naar de gestalte op den grond keek, maar ik heb hem niet ge- aood Ravenscar boog het hoofd, alsof hij de gestamelde ontkenning accepteerde. Toch, zei hij, zou het verstandig zijn, dat niemand van ons, die uw familie goed gezind is, iets losliet over den twist tus- scnen u en uw vader. De coroner, of wie dan ook van de autoriteiten, zou zich er op werpen, als op een voldoende motief. U zult zeker in verhoor genomen worden, over uw verhouding tot uw vader, of u op goe den voet met hem stond of niet. Maar waarom? hield Dick aan. Ik heb geen kwaad gedaan. Niemand heeft het recht mij van zoo iets vreeselijk te verdenken. Mijn beste jon een, en zijn stem klonk zoo oprecht, dat de toornige verontwaar diging, die een oocenblike in het hart van Dick opkwam, werd onderdrukt. U moet mij niet kwalijk nemen, als ik u zeg, dat u, door uw ei'-en verMarine. daar aanleiding toe geeft. U had het volle gezioht op de stuJeerkamerdeur toen het schot viel, toch zag u niemand uit de kamer komen. Lord Monksilver en ik hadden het volle gezicht op de ramen en wij zagen u daardoor den tuin inloopen. Een vlucht voor den moor denaar door den schoorsteen is uitgeslo ten en er is geen plaats waar iemand zich in de kamer zou kunnen verbergen. Een theorie over'een geheimzinnige verdwijning zal geen ingane vinden V>ii de ooHtie Tn de gegeven omstandigheden is er maar één conclusie mogelijk. Ik besohuldig u niet, maar ik wijs n er alleen op, wat zeker verondersteld zal wordenDe con structie van dit probleem van leven en dood, was zoo duidelijk, dat Dick ten slotte overtuigd werd, van het gevaar, waarin hij verkeerde. Hij verbleekte tot aan zijn lippen en zijn stem trilde toen hij zei: Ik schijn in een valstrik te zijn geraakt. Wat moet ik in Godsnaam doen, om te ontkomen aan iets, dat ik niet verdiend heb? Ravenscar wierp een vluchtige blik op hem. Als ik in uw schoenen stond, zei hij fluisterend, dan zou ik zeggen, dat ik een man uit de studeerkamer door de hall zag vluchtten naar het achterhuis toe. Als u onschuldig bent, kan er geen kwaad in schuilen, de ver denking op een verdacht persoon te schuiven. Dick meende een haast onmerkbaren, spottenden toon te hooren in de stem van den secretaris, toen deze de laatste woorden zei en plotseling werd hij er zich van bewust, dat de schrik zijn wil en zijn verstand dreigde te verlammen. Ik zal mij zelf niet door een mein eed uit de moeilijkheden trachten te be vrijden, antwoordde hij fier. Misschien hebt u gelijk, antwoordde Ravenscar. Als u gewetenswroeging had. zou u zeker niet op die manier durven optreden. Maar in ieder geval zal uw geweten u een zekere mate van stilzwij gen veroorloven. U bent in geen enkel opzicht verplicht te verklaren, dat uw vader gedood werd, vijf minuten nadai u hemi in woede had verlaten. Niemand kan gedwongen worden den strik om zijn eigen hals te leggen. Gelooft u mij, ik zeg dit alles voor de eer van uw huis. die belichaamd is in den man, dien ik do eer heb te dienen, meer dan uit wel willendheid jegens u. De eer van ons huis gaat mij mper ter harte, dan ze u ooit kon doen, mijn heer, antwoordde de jonge man kortaf. Als ik ondervraagd wordt over mijn verhouding tot mijn vader, dan zal ik naar waarheid antwoorden. De deur ging open en lord Monksilver kw-a-m weer binnen, vergezeld door een niet zeer schrander uitziende veldwach ter en een vriendelijk uitziend man, wiens altijd goedhartig gezicht nu werd versomberd door deze tragische gebeur tenis. Dokter Gidleigh, kerkvoogd van de gemeente, vroeg zich in de diepste diep ten zijner ziel af, wie ter wereld het werk had gedaan, wat hij zelf wel eens heimelijk verlangd had te doen. den pre dikant een kogel door het lijf jagen! Hij zonk op de knieën en deed. wat zijn be roep meebracht, maar hij kon niets an ders doen dan den dood constateercn. Van achteren door. liet hart getrof fen, was de uitspraak. De dood moet dadelijk zijn ingetreden. Hoe gebeurde het in 's hemels naam? Ik wou dat ik het wist, zei Dick slap, ik ik vond hem zoo. Dokter Glidleigh keek de kamer rond en zijn oogen bleven op den revolver rusten, die bij do deur lag. Ts die niet aangeraakt? vroeg hij snel. Wel, zei hij, zonder op het antwoord te wachten, daaruit blijkt althans één ding: hij kan zich zelf niet gedood hebben, noch bij ongeluk, noch met opzet. Niemand zou met zoo'n schot in de borst, de revolver zoo ver hebben kunnen weggooien. Ook niet in zijn doodsstrijd? vroeg Lord Monksilver trillend van zenuwach tigheid. De burggraaf was geheel van streek door het ongeluk. Er is geen rprake van doodsstrijd bij een man met zoo'n gat in zijn hart, zei de dokter. Hij moet als een blok zijn neergevallen, 't Is mijn werk niet, om het onderzoek te leiden, maar wat denk je Smith dit tegen den veld wachter zou je niet 't beste doen het terrein eens te, verkennen, tot jo supe rieuren uit Wroxford er zijn? De moor denaar houdt zich misschien schuil tot hij ongezien denkt te ontsnappen. De veldwachter was heel blij zijn on geschiktheid voor een dergelijk onder zoek te kunnen verbergen door den wenk op te volgen en na zijn vertrek door de glazen deur viel er een diepe stilte in de kamer. De sympathieke dok ter liet zijn oogen stoetsgewijze op Dick rusten, dien hij ter .vereld had helpen brengen en wiens kwajongensstreken hij dikwjjls had meegeholpen te bemantelen. De vroolijke, aardige jongen was altijd een lieveling van hem geweest en dat weinige, dat lord Monksilver hem had toevertrouwd, voor ze de kamer binnen kwamen, vervulde hem met bezorgdheid. De dorpspraatjes over Phyllis Vaughan en den ring, waren den dag te voren ook hem ter oore gekomen. Hij verlang de er naar Dick's lezing van zijn ontdek king te hooren, maar het aschgrauwe ge zicht van den jongen deed hem zijn g, die op zijn lippen laag, binnen houden. Hij wilde hem niet kwellen, door hem dingen te laten vertollen, die hij spoedig genoeg aan mindere sympa thieke hoorders zou moeten mededeelcn. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5