STADSNIEUWS Agenda DONDERDAG 19 NOVEMBER 1931 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BELG IE'S TRIEFPLANNEN. Ook margarine er in betrok ken, doch tabak niet. Rechten op vleesch en boter te vermenigvuldigen met ze ven. Indiening volgende week. Uit Brussel wordt aan het „Hbld." ge seind, dat hot wetsontwerp, om de Bel gische invoerrechten op boter en vleesch te vorhoogen, reeds volgende week bij do Kamer zal worden ingediend. De Katholieke boerenafgevaardigdcn in Kamer en Senaat hebben aan de ministers van Financiën en Landbouw gevraagd, om de invoerrechten op boter, gekoeld velesch, tabak en margarine met zeven te verme nigvuldigen. De ministers, die aanvankelijk van plan waren, om de rechten op gekoeld vleesch en margarine met vijf te vermenigvuldigen, en die op boter met" zeven, schenen zich met dit voorstel te kunnen verecnigen, doch bleken niet bereid te zijn, de invoer rechten op tabak er in te betrekken. ZORGWEKKENDE TOESTAND IN DE METAALNIJVERHEID. Adres aan Minister Verschuur. De R. K. Vereeniging van Werkgevers ii do metaalnijverheid heeft een adres ge zonden aan den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid, betreffende den zorg- wekkenden toestand, waarin de Noder- landsche metaalnijverheid zich bevindt. Volgens de statistieken van het Cen traal Bureau voor de Statistiek bedroeg de verkoopwaarde der totale productie der tien voornaamste onderdeelen v^n de me taalnijverheid in het gunstigste jaar 1329 niet minder dan 423.170.000.— de 111- koopwaarde der verbruikte materialen, verpakkingsmiddelen, brandstoffen, stroom enz. en de hulpdiensten bedroeg 156.251.000.In dat jaar waren op 15 September 104.721 personen in deze in dustrie werkzaam. Hieruit volgt, dat do metaalnijverheid in genoemd jaar een bedrag van 266.925.000 aau het nationaal vermogen toevoegde, ter wijl naar schatting ruim 100.000.000 aan loonen en salarissen werd uitbetaald. Teneinde een voorstelling te geven van de verwoesting, die de crisis nu reeds in deze nijverheid heeft aangericht, is aaa hot adres een overzicht toegevoegd van de inkrimping der werkgelegenheid geduren de het laatste jaar. In do ondernemingen, die bij den Melaalbond en bij de R. K. Ver eeniging zijn georganiseerd, waren om streeks het midden van het jaar 1930 onge veer 52.500 arbeiders werkzaam. Op 1 October 1.1. wa» dat aantal inge krompen tot 33.853. In percenten uitge drukt, wil dat zeggen, dat nog slechts 62 pet. der arbeiders in dienst waren, terwijl voor den winter het ergste wordt ge vreesd. In het adres wordt dan aangedrongen op verlaging van productiekosten en op hot aanbrengen van eenigè toohnisehe wij zigingen in de Tardefwet, waardoor hot mo gelijk zou worden onbewerkt gietwerk van allzu aard aan invoerrecht te onderwer pen en wordt in overweging gegeven voor een beperkt aantal producten der metaal nijverheid binnen het fiscale invoerrecht een beschermend reoht te heffen. Ten slotte wordt de aandacht gevestigd op het zeer groote gewicht, dat voor onze nijverheid gelogen 19 in het verleenen van voorkeur aan het eigen fabrikaat door de overheid en de officieele en semi-officieele lichamen. Met groote waardeering en er kentelijkheid maakt het adres gewag van het heilzame werk, dat de Rijkscommis sie Werkverruiming speciaal ten bate van de metaalnijverheid heeft verricht en nog steeds verricht. Geen enkele tak van pro ductie heeft daarbij meer belaag dan de metaalnijverheid-. GROOTE MANNEN EEREN! In het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's-Gravenhage heeft gister avond een grootsche feestelijkheid plaats gehad, die enorm veel heeft bijgedragen om de roem van 0119 vaderland op gepaste wijze te verboofïen. Eoht een gebeurtenis, die waardig is, dat er een speciaal, een ge bouw voor kunsten en wetenschappen wordt opgetrokken om haar te doen plaats vinden. Een gebeurtenis, waar kunst on wetenschap in heege mate mee gediend zijn: de Euio- paesche kampioen lichtgewicht, Bep van Klaveren, heeft in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te 's-Gravenhage don Belgische bokser Henry Scillie knock out (d.w.z. „buiten westen'') geslagen. Ge lukkig, dat wij eon gebouw voor Kunsten en Wetenschappen hebben om zoo iets te 'aten gebeuren I Laten wij den grooten man eeren, want hij heeft onze cultuur behoed togen den smaad-, dat er een Belg kam pioen lichtgewicht zou zijn. „Tijd". COöP. MELKFABRIEK „F UNA ART". Naar de „Tel.'' verneemt, is door de V«r- •enigde Blikfabneken te Amsterdam het faillissement aangevraagd van de in liqui datie zijnde fabriek van melkproducten te Fijnaart. In verband hiermede zijn reeds het be stuur der fabriek en de secretaris van don Ned. Zuivelbond in Raadkamer van de Arr. Rechtbank te Breda gehoord. Het re sultaat dezer besprekingen is geweest, dat de beslissing op het verzoek is aangehou den tot Vrijdag 27 November a.s., in ver band met de pogingen tot stichting van een nieuwe coöperatie. 'Naar aanleiding hiervan zal de termijn om alsnog kooien voor de nieuwe coöpera- io bij den secretaris der fabriek te doen ischrijven op Zaterdag 21 Nov. a.s. wor den gesloten. OPHEFFING VAN SPOORLIJNEN IN BEHANDELING BIJ DEN SPOORWEG- RAAD. Naar wij vernemen, zijn er bij de Spoor wegen plannen in overweging om op baan vakken, waar het reizigersverkeer in be langrijke mate is afgenomen en tot zoo laag peil is gedaald, dat zelfs de directe kosten zij lange na niet uit de exploitatie kunnen worden gedekt, het lokale perso nenverkeer te beperken of op te heffen. In het bijzonder geldt dit voor de baan vakken, waar de autobus een zeer belang rijk gedeelte van het lokale verkeer van de Spoorwegen heeft overgenomen, zoodat de treinen voor lokaalverkeer op die baan vakken zonder voldoende bezetting rijden. Het ligt nu in de bedoeling van de spoorwegdirectie om tegenover deze be perking van hot lokale verkeer op die baanvakken, waar daarvoor aanleiding be staat, van de gcheele of gedeeltelijke op heffing van het lokale verkeer gebruik U maken om het snelverkeer te verbeteren. In verband hiermede heeft de Minister van Waterstaat het oordeel van den Spoor- wegraad gevraagd over onderstaande vraag: „Wanneer do bediening van het locale reizigersverkeer voor een bepaalde streek zonder bezwaar aan den autobuadienst kan worden overgelaten, zal het dan gewenscht zijn het lokale vorkeer op de spoorwegen in die streek to beperken of zoo mogelijk op te heffen, eensdeels ter bezuiniging, an derdeels om het verkeer op grooiere af standen te versnellen en verbeteren". In de jongste zitting van den Spoor- wegraad is, na brcedvoedige besprekingen besloten, deze vraag bevestigend te beant woorden. DE AUTOBUS OP DE SPOORLIJNEN. Naar ons wordt medegedeeld, hoeft de directie van de Nederlandsche Spoorwe gen een commissie samengesteld, bestaan de uit de heoren J. Ente, inspecteur van bet Vorvoer te Amsterdam, F. F. Baron v. Haersolte, inspecteur van het Vervoer te Groningen en Ir. W. van Houten, afdee- lingschef eerste klasse bij den Dienst der Exploitatie te Utrecht, die een onderzoek zal instellen of het in Frankrijk door de spoorwegen in gebruik genomen voertuig, te weten een groote autobus, zoodanig in gericht dat ze zoowel op de spoorwegen als op den gewonen weg kan worden ge bruikt, ook in Holland nuLtig zou kunnen werden aangewend in die go reelI en van het land, waar thans het spoorweg!erkecr voornamelijk door lokaallijuen wordt be diend. UIT DE TEXTIEL-INDUSTRIE. Wijziging der Arbeidsvoorwaarden. Dinsdagmiddag had, naar ,JDe Volks krant' 'bericht, te 's-Hertogeubosch een be spreking plaats tusschen de Nederlandsche R. K. Vereeniging van werkgevers in dc textiel-nijverheid en de drie arbeidersorga nisaties, inzake een voorstel der werkge vers om wijziging to brengen in dearbeiels- voorwaarden. Voor behoud van het concurrentievermo gen der textielondernemingen acht deze werkgeversvereeniging een besparing op do totale loonkosten noodzakelijk. Deze zienswijze werd van werkgeverszij de nader toegelicht. Een breedvoerige ge- dachtenwisseling vond plaats over len toestand m de ondernomingen en de moei lijkheden, waarin de textielindustrie en de hierbij betrokkenen zich geplaatst zien. De werkgevers zullen een nader voor stel aan de arbeidersorganisaties doen toe komen. Over dit voorstel der werkgevers zullen dan in een nadien vast te stellen conferen tie de besprekingen worden geopend. De staking bij de firma Jannink. Men meldt uit Enschede aan de „Msbd.": Gelijk we in het kort hebben gemeld, zijn d tel bazen der firma Jannink, in totaal 24 man, aan het weven gegaan. Eveneens worden weverswerkzaamheden verricht door een tiental Kaminghangers, leden 7an het kantoorpersoneel en eenige vreemde werkkrachten. Naar men ons bevestigde is een viertal dochters van den heer Jannink bij deze werkzaamheden behulpzaam door het op steken van „kops". Naar verluidt, loopen momenteel ongeveer twee honderd van do ruim twee duizend getouwen. Woensdagochtend kwamen de stakers opnieuw in vergadering bijeen. De Ensohe- desche politie is wederom versterkt mot Rijksveldwacht en marechaussee. Het verloop der staking zelf was tot nog toe geheel rustig. Er wordt regelmatig ge post, terwijl er tijdens de aanvangsuran gewoonlijk veel belangstelling is voor de fabriekspoorten. De reglementaire uitkee- ringen aan de stakers van de zijde der or ganisaties werden in bet begin der week reeds geregeld, terwijl de organisations van plan zijn een onderling comité in het leven t roepen, dat zal trachten ook iets voor de I ongeorganiseerden, die bij deze staking be trokken zijn, te doen hetzij door met lijsten j te werken onder de burgerij of op andere wijze. Woensdagmorgen heeft de directie der firma Jannink, de stakers, welke in haar j woningen aan den Broekenerweg en Jau- I ninksweg wonen, voor do kous gesteld, het Ru,re Huid PÏJRÖL Buice Banden y. Doos 30 cent Biore Lippen Bjj Apoth en Drogist werk te hervatten of den huur binnen tien dagen opgezegd te krijgen. Door do bestu ren der betrokken organisaties is den ar beiders geadviseerd, te blijven staken. Welke de maatregelen van verweer zul len zijn van de georganiseerde fabrikanten in verband met het conflict bij de firma Jannink is inmiddels nog niet bekend ge worden. Wel is in den loop der week lang durig door het uit de fabrikanten organisa tie gevormde strijdcomité vergaderd. Men wenschte hierover echter geen enkele mo- dedeeling te doen, terwijl uit het 6tation- nair blijven van den toestand valt op te maken, dat de werkgevers, voor eerst de zaak op haar beloop wenschten te laten. Manufacturiersbond St. Willibrordus. De Ned. R.-K. Bond van Handelaren in Manufacturen en Aanverwante Vakken St. Willibordus hield een drukbezochte alge- meene leden(jaar)vergadering in 't Hof van Holland te Hilversum. De voorzitter, de heer H. T. Peters, Amsterdam, opende de vergadering met een rede, waarin hij den toestand in den manufacturen-detail- handel in het afgeloopen jaar weinig bevre digend noemde en ook de vooruitzichten nog weinig hoopvol beoordeelde. In tegen stelling daarmede mag de landelijke orga nisatie van R.-K. Manufacturiers zich ver heugen over een tot groote tevredenheid stemmende toename van hel ledental, ter wijl de vooruitzichten in dit opzicht bui tendien zeer gunstig zijn door de te vei- wachten spoedige tot standkoming van het verplichte lidmaatschap tusschen stands- en vakorganisatie. Met hartelijke woorden van welkom in stalleerde spr. vervolgens den nieuwbe- noemden Geestelijke Adviseur van den Bond, den zeereerw. heer J. B. M. Timp, rector .van St. Joannes de Deo te Haar lem. Aan het hierna onder dankzegging goedgekeurde jaarverslag van den Bonds- secretaris, den heer E. Nooy, Amsterdam, ontleende we dat nieuwe afdeelingen van den Bond tot stand kwamen in Delft en in Lisse en omgeving. Uit het jaarverslag van den penning meester, den heer G. van Raay, Amster dam, die onder applaus werd gedechar geerd voor zijn gevoerd beheer, bleek, dat de rekening en verantwoording sloot met een batig saldo van ƒ1067. De periodiek af tredende bestuursleden, de heeren H. T. Peters en G. van Raay {verden als zooda nig herkozen. Nadat de Geest. Adv. daarna een rede gehouden had over het onderwerp: Naas tenliefde in de Katholieke Organisatie, kwam aan.de orde een voorstel van hot be stuur tot het instellen van een Raad van Bijstand en Advies. Aan de toelichting van hea Bondsbestuur bij dit agendapunt, ontleenen wij bet vol gende: Het Bondsbestuur heeft gemeend, dit voorstel te moeten doen met het oog op de moeilijke tijdsomstandigheden en om juist nu het Katholiek karakter onzer organi satie tot uitdrukking te laten komen. Het Bondsbestuur denkt zich dezen in te stel len Raad van Bijstand en Advies te doen bestaan uit een 4- of" 6-tal leden, ver spreid wonend over het land. De taak van den Raad zal in eersten aanleg niet zijn 't zelf geven van geldelijke ondersteuning, waarvoor ev. ook slechts in aanmerking kunnen komen degenen, die minstens drie jaar lid van den Bond zijn. maar v.n. het geven van raad en het verleenen van mo- reelen bijstand, waarvoor ieder in aanmer king kan komen, ongeacht den duur van zijn lidmaatschap van den Bond. Het Bondsbestuur stelt voor den Raad uit de Bondskas een crediet ter beschikking te stellen van 500.— voor het bestrijden der te maken onkosten (reiskosten voor het bezoeken van ev. aanvragers enz) De Raad zal zijn bemoeiingen ook kunnen uitstrek ken tot het geven van adviezen aan jeug dige personen die zich als manufacturiers willen vestigen. Dit voorstel werd, nadat nog enkele in lichtingen waren gegeven omtrent de prac- tische uitvoering met algcraeene stem men goedgekeurd. Het bondsbestuur ontraadde vervolgens een voorstel tot een actie voor algemeene invoering van den metermaat met afschaf fing van dien per el, met het oog op de ge ringe kansen daarvan op grond van tegen overgestelde belangen. Het adviseerde voorloopig het prijzen per nieter en per el, in do overtuiging, dat do ellemaat geleide lijk van zelf zal verdwijnen. Toegezegd werd, dat het kortingstelsel de aandacht van het Bondsbestuur zal heb ben en getracht zal worden op do hoogte te komen van den omvang daarvan in de ma nufacturenbranche. Na een gemeerschapnelijken lunch werd des middags een bezoek gebracht aan de tapijtfabriek der firma Tymen de Wit te Hilversum. STEUNT DR. SCHAEPMAN'S WERKLOOZEN-ACT1E. Aan de leden van onze Propagandaclub hebben wij een oproep gezonden tot bijwo ning van een vergadering die gehouden zal worden op Vrijdag 20 Nov. 's avonds te 8.15 uur in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal. Als belangrijkst agendapunt komt op de convocatie voor Besproking van onze actie tot steun aan de R. K. Georganiseerde Werkloozen Wij zijn er zeker van dat onze leden in groeten getale op deze gewichtige bijeen komst zullen tegenwoordig zijn. Maar wij zouden onze oproep willen uitbreiden ook tot allen die niet zijn leden van onze vereeniging, maar bereid zijn onze actie daadwerkelijk te steunen. Over de besliste noodzakelijkheid van deze actie willen wij op het oogenblik niet uitweiden. Wie de teekenen des tijde verslaat, zoowel op plaatselijk, nationaal als internationaal terrein kan onmogelijk ontkennen dat er iets gebeuren moet, dat hulo niet mag ui'!blijven. Wij vragen thans slechts daadwerkelijke medewerking voor de door ons te voeren actie. Moge door een massale aanmelding op onze ver gadering van morgen bewezen worden dat alom de teekenen des tijds ook inderdaad verstaan worden. Namens Dr. Schaepman, Mr. H. F. A. DONDERS, Voorzitter. H. LOMBERT, Secretaris. Aan de gevolgen overleden. De 42-jarige W. P., die Zaterdagavond op de Haarlemmertrekvaart door een auto is overreden en in bedenkeüjken toestand naar het Academisch Ziekenhuis werd vervoerd, is thans aan de bekomen ver wondingen overleden. Door de politie is aangehouden zekere W. A. G. C\, verdacht van diefstal van ver schillende rijwielen. K. J. M. V. ST. PETER KANIS. De encycliek Casti Connubii. Gisteravond hield de moderator van P. K., uo weleerw. neer Liutlde, een inleidende bespreking over üe Encycliex over het hu welijk. De mudeiator besprak dezen eer sten avond de algemeene beginselen der christelijke leer over het huwelijü. De ge weldige on titers ten ing van het; nedendaag- sche nuwelijk is de groote re^en geweest waarom Paus Plus Ai de Encycliea Uasti connubii heeit uitgevaardigd. Het huwelijk xs een gouuelijke instelling en beoogt duur miuder van de uitbreiding van het menscneiijk geslacht ae uitbreiding van Gods rijk op aarde en 111 den hemel Dit is de verneven opvatting van het ohri j- telijk gezin. Duizenden en duizenuen ver wei pen in onze dagen echter aeze een:g waie opvatting en stellen het genot als eenig doel van de huwelijksverbintenis. Daaioiir zijn deze huwelijken maar al te vaak het graf der ongeboren kinderen en wordt een dergelijke samenleving een hel van zedelijke enenue voor de echtgenooten. De moderator behauuëit in dit ve.band de ve.denelijke leerstellingen die een ongeoor- looide regenng of voorkoming van üe men- sckelijke voortplanting beoogen. Spreker wijst er nadrukkelijk op, hoe de voornaam ste grondregel van ue ieer ner Kinderbeper king onhoudbaar is gebleken. De aaunan- gers van die leer traenten hun practijken goed te praten door er op te wijzen, nat de toename van het menscndoui in sneller tem po gesemedt dan de toename van ue pro ductie uer levensmiddelen. Een tekort aan het laatste zou dus de wereld voor een ver- scurikkelijke crisis moeten plaatsen. Maar wat zien wij thans'! /.eter, de we reld-crisis is er, maar inpiaats dat deze is veroorzaakt door 'n te kort, is er overal te veel! /joo ziet men waar het op uitloopt, in dien do mensch in zijn kortzichtigaeid de voorzienigheid wil spelen! De moueraior toont dan met tal van ieiten en voorbeel den aan, hoet het ware geluk niet te vin den is bij die mensohen, die hun heil ge zocht hebben in het een of twee-kinderen systeem plus een stel aardige meubeltjes tnuis I Ook over de leer der rasverbetering met zijn door de Katnoheken niet te aanvaar den consequenties zegt de moderator het een en ander om dan ten slotte de eenheid en onverbreekbaaiheid van het huwelijk te behanuelen. Vooral met de onverbreekbaar heid van het huwelijk wordt tegenwoordig den spot gedreven.. Op het toon eel, in do bioscoop en door de romanschrijvers wordt deze heilige wet miskend en haar overtre ding vergoelijkt. De gioote lichtzinnigheid van onzen tijd is wel de voornaamste oor zaak. De moderator toont dan aan, tot welke afschuwelijke gevolgen de vermenging van het christelijk huwelijk in Rusland heeft geleid. Het lot van de vrouwen en meisjes is m het zoogenaamde vrije Rusland ver schrikkelijker dan ten tijde van het heiden- sche Rome. De verhouding tusschen ouders en kinderen is daar geheel verstoord. De staat zorgt voor de opvoeding en het ge volg is, dat er momenteel in Rusland 7.0UU.000 verlaten kindei en zijn! Deze trek ken in groote horden door stad en land. Zij rooven en stelen en zien ouk niet op tegen een moord, indien het noodig is! Zij zijn de slachtoffers geworden van drankzucht en afschuwelijke ziekten. Dit is wel het meest ontstellenne voorbeeld, tot welke gevolgen de theorie van het ongeloovig huwelijk leidt. Dit is in de meest waarachtige betec- kenis de ruïne van het cnristeiijK huisge zin. Wanneer het ge.oof uit de ziel ver dwijnt dan gebeurt er iets ve.sohnkiielljks in den me.isch; hij ziakt altoos dieper en dieper, zonder ophouden. Daarom heeft do Paus de encycliek o\er het huwelijk uitge vaardigd om de geloovige menschheid en Gemeentelijke Aankondigingen Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat R K. Groenewold, te 's-Gravenhage, een ver zoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholhou denden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Haarlemmerstraat no. 52 al hier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN S TRI JEN, Secretaris. Leiden, 19 November 1931. Donderdag, Leidsche IJsclub, „In den Ver gulden Turk", 8,30 uur. Donderdag R.K. Vrouwenbond. Theemid dag, Zitaveroeniging Pieterkerk- koorsteeg 2 1/2 uur. Vijdag 20 Nov. Biljartclub, Eigen Huis, halfnegen. Vrijdag, A'lg. R. K. Prop. club „Dr. Schaep man", Kleine Stadszaal, 8.15 uur. Da avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Nov. a.s. waargeno men door apotheek: C. B. Duyster, Nieu we Rijn 18, telef. 523. met name de goede en trouwe Katholieken de middelen aan de hand te doen om zich te bewaren tegen de groote verleidingen van de moderne en goddelooze wereld. Over deze middelen tot herstel van het chris telijk huwelijk zal de moderator de volgen de maal spreken. Hierna werd de bijeenkomst gesloten met den christelijken groet. De Leidsche winkelstand. Een nieuwe beddenzaak, genaamd „De Speciaalzaak", werd hedenmiddag geopend in het perceel Haarlemmerstraat 267 (tus schen de Haven en de Pelikaanstraat). Bij dat alles artikeien betreffende het bed denvak in grooten getale in die zaak ver tegenwoordigd waren, tegen uiterst lage 1 prijzen, hetgeen ons onmiddellijk deed be grijpen, dat 'men er voor elke beurs tot volle tevredenheid zal kunnen slagen. Niet alleen dc omgeving, maar geheel Leiden kan in deze zaak een groote aanwinst zien, aangezien wij er niet aan twijfelen of „De Speciaalzaak" zal zich spoedig gaan rangschikken onder de eerste van Leiden. Wij raden U aan zelf eens in de étalage te gaan zien, temeer waar gratis een rook- fauteuil met kussens beschikbaar wordt gosteld, waaromtrent men nadere inlich tingen in de étalage kan vinden. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n. 5649. S. M. S. (f) Al phen aan den Rijn, Raadhuisstraat 225. J Hoofdz.: Amsterdam, Nw. Achtergracht 87, drukkerij, papie: varenfabriek. Boven- j genoemd filiaal is in eigendom overgegaan aan den heer P. J. Snel, te Alphen aan den Rijn, wordt door hem voor eigen re- I kening voortgezet. I 4498. Katwijkschc Visschersvereeni- ging „Draagt Elkanders Las! en", Katwijk aan Zee. E. A. Borgerstraat 22. Doen van 1 uitkeering bij ziekte en onge\van de leden. Uittr. Voorz.: H. van der Plas, Kat wijk. Uittr. Bestuursl.: J. Kuyt, Katwijk a. I Zee en B. van der Plas, Katwijk aan Zee. Uittr. Secr.: L. van Beelen, Katwijk aan Zee; N. Secr., B. van der Plas, Katwijk j aan Zee. N. Voorz.: L. van Beelen, Katwijk aan Zee. N. 2e Penningm. L. van der Plas Katwijk. N. Bestuursl.: D. van der Boon, Katwijk aan Zee en M. Hus, Katwijk aan Zee. Studentcn-vredesactie Leiden. Op de h rzlelijke vergadc l ig van 17 Nov. jl. is het beginsel-programma van bovenge. e: ereeniging als volgt sa mengesteld. De S. V. A. wil alle studenten- verccn'0ingen, die overtuigd zijn, dat iede re oorlog uit zedelijk maatschappelijk oogpunt moet worden veroordeeld en dat hieruit de plicht voortvloeit, on verbid.'el- li..' strijd te voeren tegen iederen oorlog en iedere oorlogsvoorbereiding en te stre ven naar een wereldorde, waarin oorlog zal zijn uitgesloten. Er zijn dit jaar ver schillende werkgi\._:en en lezingen goor- ganisr; J, waar mogelijk in samenwerking met ar lore organisaties. Het ab-actiaat is gevestigd Jan v. Goyenkade 8. De werkloosheid. Bij de Leidsche Arbeidsbeurs waren op 18 November 1833 (v.j. 1170) werkzoekenden ingeschreven. De oud-retraitanten worden uit~enoo- c'"; tot bijwoning van den r.ecollectie- avond. in de Hartebrugskerk op heden avond te S uur. De Vereeniging van Geheelonthouders onder het Ned. Spoor- en Tr: r-wegperso- neel, afd. Leiden, hoopt op Vrijdag 27 No- ver ber, haar tienjarig bes tra te herden ken. Des middags van 56 uur zal in „Huize "eenstra" receptie gehouden wor den, terwijl des avonds een propagar.da- feest-bijeenkomst werd-t gehouden in de G raar.be ars. X-ar men ons neder mededeelt zal prof. dr. J. H. Zaaijer op het in Maart te Ma drid te houden i.-tiem irurgencongres niet als voorzitter ptreden, doch wel een voordracht houden.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2