23 ste Jaargang DONDERDAG 19 NOVEMBER 1931 No. 7057 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 oent per week ...MH 12.50 per kwartaal By onze Agenten 20 oent per week 12.60 per kwartaal Franco per poft 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van SO oent per kwartaaL bij vooruitbetaling Afzonderlijke aunimers 5 oent, met Geïllustreerd Zoud&gnbl&d 9 oent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van bet tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verbuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen V Een voorbeeld voor onze oogen Daar is heel veel in den huidigen mar laise-toestand, in de huidige crisis-om standigheden, wat mcnsohelijke kracht niet verbeteren kan. Daar is nog veel en heel veel meer, wat menschelijke kracht wel zou kunnen ver beteren, maar waarvoor de menschen nu eenmaal internationaal niet voldoende bekwame gewilligheid blijken te hebben. Zoo de feiten aanvaardend moet er door ieder individueel en door allen daar toe in aangewezen vereeniging georgani seerd worden gedaan zooveel als maar mogelijk is, om den nood van den tijd, die op zoo velen in meerdere of mindere zwaarte drukt, mede te dragen. Waf rechtvaardigheid eischt ten opzichte van den evenmensch mag nooit, maar ze ker niet in dezen moeilijken tijd, worden ■verwaarloosd. Maar met de toepassing van de recht vaardigheid alléén kunnen wij elkander niet redden. De liefde die offers brengt moet in practijk worden gebracht! Vandaag is het zeven eeuwen geleden, dat de Heilige Elisabeth van Thüringen is gestorven. St. Elisabeth is een voorbeeld voor de beoefening der naastenliefde in onze dagen. Wij lezen in een levensbeschrijving van deze heilige vorstin. „Onverschillig waar wij haör zien, ofwel bij het onschuldige vermaak der kinderen ofwel als zij in gebed verzonken is ofwel omringd door arme en in lompen gekleede bedelaars ofwel bij de schitterende feesten op den Wartburg aan de zijde van haar gemaal ofwel ten tijde van vervolging en verachting, altijd straalt uit heel haar we zen de adel van haar reine ziel. Elisabeth droeg in zich een warm klop- kend hart, brandend van liefde, die haar oc ..d in de eeuwige liefde Gods. Niet alleen, dat zij de hongerigen spijzig de en aan de zieken geneesmiddelen gaf, maar zij wilde vooral de liefde Gods doen ontbranden in de koude harten der men schen. Zoo beoefende Elisabeth haar aposto laat van naastenliefde, terwijl zij zich zelf opofferde en innig deelnam aan het lijden van den gekruisigden Ohristus. Vooral de heerlijke opgeruimdheid des harten van Elisabeth was overweldigend. Zij wist dat de menschen soms meer naar vriendelijkheid en vreugde verlangen dan naar brood. Als zij de hutten der armen binnentrad, dan bracht zij daar blijheid, en de warme zonneglans van haar opgeruim de ziel c:r.g naar de hospitalen en wees huizen, naar de neest troostelooze en ver laten lreken van het leven. Elisabeth's ziel was geheel en al het werktuig Gods, die het zwakke uitlost om het sterke te beschamen." Dat ook nu de menschheid moge worden gedreven door den geest van liefde, die uit God geboren is, en die de H. Elisabeth doorgloeide. Thans moet die liefde ook den socialen nood trachten te lenigen. Die liefde, die in veler harten dreigt te ver stikken. Dat groote, dat ontstellende tekort aan liefde moet door verhoogde vurigheid van de liefde der ware Christus worden aangevuld Als de nood groot is dan moet de liefde nog grooter zijn. De ware liefde overwint alles. Voor het verkeer opengesteld. Het heeft lang geduurd, doch thans is de nieuwe burg over de Hoofdvaart te Hoofddorp in de Haarlemmermeer voor het groote verkeer opengesteld. TWEEDE KAMER VERHOOGING INVOERRECHTEN. De strijd liep gisteren voornamelijk over twee amendementen. De heer van den Heuvel (A.R.) had voorgesteld het invoerrecht op suiker voor 2 jaar van 2.40 tot 5.40 te verhoogea. ten einde den bietenbouw te hulp te ko men. Het andere stel amendementen, van den heer L o v i n k (Chr. H.), wilde den Landbouw op één lijn stellen met de In dustrie. Vo'orgestel,d werd een invoerrecht op paarden van 12.50 per stuk, 20 p(Jt. van de waarde (de bestaande 10 pCt. is compensatie voor den accijns) van rund- vleesch en 10 pCt. voor aardappelen. Na uitvoerige discussie zijn de amende- menten-Lovink( ten doel hebbende bescher ming van den boerenstand) (nadat de heer Lovink ze aldus had gewijzigd, dat het slechts voor twee jaar zal gelden) aange nomen met 57 tegen 35 stemmen; net amendement v. d. Heuvel (invoerrecht op suiker) is verworpen met 49 tegen 43 stemmen. Tegen de amendementen-Lovink stem den: S.D., V.D., Communisten en de libe ralen Vos en Knottenbelt. Tegen het amendement-Van den Heuvel stemden: S.D., V.D., liberalen, oommunisten en van de C.H. de heeren Sohokking, Tila- nus, Snoeck Henkemans, Rutgers van Ro zenburg, Bakker, Van Boetzelaer en mei. Katz; benevens de heeren Van Vuuren (R.K.) en Floris Vos (Middenpartij). De Tweede Kamer heeft ten slotte mot 56 tegen 36 stemmen aangenomen het wetsontwerp tot tijdelijke verhooging van het tarief van invoerrechten, nadat de re geering een amendement-Oud had overge nomen, inhoudende, dat de wet op 1 Ja nuari 1935 zal vervallen. KONINKLIJKE BESLUITEN. Rechtswezen. Bij Kon. besluit is benoemd tot substi tuut olficier van justitie bij de arrondisse mentrechtbank te Amsterdam mr. J. W. Bosch, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten te 's-Gravenhage, Delft, Alphen en Woerden. Burgemeester. is benoemd tot burgemeester der ge meente Opperdoes J. de Bruyne; NATIONAAL CRISIS-COMITÉ. De toespraken van Prinses Juliana en Jhr. van Citters. Zooals reeds bekend is zal Maandag a.s. om 2 uur des middags in de Trèveszaal van het Depaitement van Waterstaat de in stallatie plaats hebben van het Crisis-Co- mite. Daarbij zullen toespraken worden gehou den door H. K. H. Prinses Juliana, eere voorzitster en Jhr. van Citters, voorzitter van het Comité. Deze toespraken zullen door de A. V. R. O. (op 298 M. golf) en de N. C. R. V. (op 1875 M. golf) worden uitgezonden. ENGELSCHE INVOER UIT NI EU W-ZE EL AND. BOTER EN KAAS. „Eerste definitieve stap". Uit Londen wordt dd. gisteren gemeld: Vandaag arriveerde bier het stoomschip „Somerset'', het eerste schip der „kaas- vloot", welke dit seizoen uit Nieuw-Zee- land naar Engeland zal stoomen. De la ding bestaat uit 17.000 kisten, met in to taal 1250 ton van een nieuw soort room kaas. Het vetgehalte bedraagt meer dan 50 percent. Volgens de verkoopers is het de vetste vollemerkkaas ter wereld. De „Somerset" werd verwelkomd door den lord-mayor (burgemeester) in staatsie- kleedij, als admiraal van de Londensche ha ven, onder de fanfares der zilveren trom petten van de Royal Horse Guards. De lord-mayor riep de „Somerset" het welkom toe als het eerste van de reeks Britsche schepen, welke bijna 180.000 ton in het empire (het Britsche wereldrijk) ver vaardigde boter en waarschijnlijk 120.000 ton empirekaas naar Engeland zullen voe ren. Dit betcekent een definitieve handels- koers, een actie tegen den geweldigen bui- teulandschen invoer, vooral van levensmid delen, welke een der voornaamste oor zaken van de huidige handelsdepressie is. Kunsthistorisch onderzoek te Rome. is in vasten dienst aangesteld tot ge schiedkundig medewerker bij het Neder- landsch Instituut voor geschiedkundig en kunsthistorisch onderzoek te Rome dr. R. Post, thans tijdelijk als zoodanig werk zaam, en is hem de persoonlijke titel van secretaris bij dit instituut toegekend. DR. J. P. LOTSY, secretaris der Holland- sche Maatschappij van Wetenschappen, die te Haarlem is overleden. HET JUVENAAT IN HET BISDOM HAARLEM. Jaarvergadering in Den Haag. Onder voorzitterschap van den zeereerw. deken J. M. Lucassen uit Beverwijk is gis teren in het gebouw „Custodia" don Haag de jaarvergadering gehouden van het R. K. Juvenaat in het bisdom Haarlem. Na de aanwezige directeuren en besturen van patronaten en den voorzitter van den Diocesanen Jeugdraad prof. Niekel, te heo- ben welkom geheeten, wees de voorzitter op het belang van het patronaaiswerk, waar het gaat om de zielen van onze Rooin- sche jongens. Na goedkeuring der notulen werd het jaarrapport besproken. Hieruit bleek, dat er zijn 170 patronaten met in het geheel 10.256 beschermelingen tegen 10.550 in het vorige jaar. üp een desbetreffende vraag deelde de secretaris, rector S. Braakman, mede, dat het aantal katholieke jeugdorganisaties voor jongens zioh wel uitbreidt, vooral in den vorm van godsdienstige vereenigingcn, zooals congregaties, maar dat deze zich nog met algemeen bij het li. K. Juvenaat aansluiten. Op een andere \raag deelde de voorzit ter mede, dat, wanneer een congregatie een of meer clubs opricht, deze vallen onder het patronaatswezen. De voorzitter wees er op, dat het aantal abonné's op het maandschrift „Het Patro naat" in het laatste jaar is toegenomen van 359 tot 710. Een mooie vooruitgang. Het aantal abonnementen op „De Jonge Wacht" is iets achteruitgegaan. Spr. wekte op pro paganda voor dit mooie blad te maken. Het maatschappelijk werk der jongens mag niet over het hoofd worden gezien in de patronaten. Ook de R. K. Vakorganisatie mag niet worden vergeten. Spr. wekte op om toch alles in het werk te stellen, dat de jongens zich bij de B. K. Vakorganisatie aanslui ten. Als de jongens met jong in de R. K. Vakorganisatie worden gebracht, dan zijn zij er meestal voor goed voor verloren. Prof. Niekel merkte op, dat het voor komt, dat in sommige R. K. Vakorganisa ties aparte jeugdafdeelingen worden opge richt. Dit is bij de bestaande regeling in ons bisdom niet geoorloofd. Spr. meende, dat het van belang- is de namen der jon gens, die het patronaat verlaten, bekend te maken aan de vakorganisatie, waarbij zij behooren te zijn aangesloten. Hierdoor w ei kt men aansluiting bij de R. K. vakor ganisatie in de hand. Het jaarrapport werd goedgekeurd. Het financieel verslag van den penning meester, den heer A. Backhuis, sloot met een batig saldo van 2815.82 tegen 3394.95 het vorig jaar. Ook dit bedrag werd goed gekeurd. Hierna werden de agenda-punten van het Centraal Comité behandeld. Besloten werd met 48 tegen 13 stemmen de wenschelijkheid uit te spreken van één parochieele jeugdvereeniging, waarin de verschillende jeugdvereenigingen met één bepaald doel worden ingeschoven met be houd van eigen bestuur, eigen reglement enz. Met de interparochiale vereenigingcn zal een accoörd worden getroffen. Om trent de uitwerking van het plan zal over leg gepleegd worden met de betrokken vereenigingen, waarna de Diocesane Jeugd raad beslist. DRIE KINDEREN VERBRAND. TOEN DE MOEDER AFWEZIG WAS. Vreeselijk ongeval te Anna Paulowna. Een vreeselijke slag tlrof gisteravond d6 weduwe Kruithof, die door het verbranden van haar woning gelegen aan de Zand- vaart te Anna-Paulowna, drie harer kin deren verloor. Dc weduwe, die verleden jaar haar man door een electricteitsonge- val moest missen en met zeven kinderen achterbleef, had tegen acht uur even haar woning verlaten. Een kind van haar was uit logeerende twee oudste kinderen wa ren in het huis bezig hun huiswerk te ma ken, terwijl de vier jongste kinderen bo ven sliepen. Zonder dat de beide kinderen beneden iets bemerkten, is door tot nog toe onop gehelderde oorzaak brand ontstaan in het bovengedeelte van het huis, waar de kin deren sliepen. Een jongen van negen jaar, die het vuur bemerkte, heeft de open slaande deuren nog weten open te gooien en is daarop van het pl&t van een uitbouw naar beneden gesprongen, waarna hij do beide andere kinderen gewaarschuwd heeft. Zij zijn daarop met zijn drieën naar buiten gehold en hebben hun moeder, die juist even bij de buren was, van het on heil op de hoogte gesteld. Toen de hevig verschrikte moeder naar haar woning ijlde, bemerkte zij, dat deze reeds een vuurzee was. Omwonenden heb ben nog geprobeerd het huis binnen te dringen, doch moesten in verband met den verstikkenden rook en de geweldige hitte hun pogingen opgeven. De knaap, die zich zelf had weten te redden, heeft nog ge tracht een der andere kinderen mede te nemen, doch hij kon toen reeds niets meer ontdekken. De arme kleinen, resp 1 1/2, 5 en 7 jaar oud, kwamen jammerlijk in de vlammen om. Tegen midernacht is men er in geslaagd de lijkjes van de drie kinderen, die geheel verkoold waren, te vinden. Het gebeurde heeft te B eezand en Anna Paulowna voel consternatie verwekt. De vrouw en de drie geredde hinderen zijn ge durende den nacht bij bekender onderge bracht. Met 56 tegen 9 stemmen werd besloten den naam patronaat door een anderen te vervangen en aan het Centraal Comité op te dragen een nieuwen naam te kiezen. Het voorstel om zoo krachtig mogebjk in de massa-organisatie de hervorming door verplichte groepeeringen door te voeren en plaatselijke cursussen te organiseeren voor jeugdleiders, werd met algemeene stem men aangenomen. De heer Beekelaar, die zich bereid heeft verklaard deze organisatie te leiden in samenwerking met de R. K. Leergangen te Tilburg, deelde mede, dat deze cursusien eenmaal per week geuurende ecnige weken plaatselijk zullen worden gegeven. Ook werd met algemeene stemmen aan genomen het voorstel om de Patronaat s- wet en de belofte alsinede het costuum door te voeren alleen voor degenen, die in de verplichte groepen zijn ingedeeld en niet dan nadat zij aan bepaalde cischen, door het Juvenaatsbestuur te stellen, hebben voi- daan. Besloten werd het Juvenaatsbestuiir met twee leden uit te breiden. Gekozen werden de heeren Theunissen en Jonkbloed. Medegedeeld werd, dat het jeugdhuis te Beverwijk 600 verplcegdagen heeft gehad. De gang van zaken was zeer bevredigend. Hierna hield prof. Z. de Korte, uit War mond, een inleiding over het Mishooren door de jongens. Hoe kunnen we het H. Misoffer voor onze jongens aantrekkelijk maken? Voor 1 jongens is afwisseling noodig. Er is geen I aantrekkelijker methode dan het volgen j van de veranderlijke mis-tekst. Afwisse- ling is ook mogelijk door de jongens bij I beurten de Hoogmis te laten dienen. Aangenomen werd het voorstel van den Districtsbond Gouda en Omstreken om de samenstelling en de bevoegdheid van het Juvenaatsbestuur zoo te wijzigen en uit te breiden, dat meer recht wordt gedaan aan en intenser propaganda wordt gevoerd voor een meer practische cn vluggere toepassi-ig mogelijk is van het verplichte groeps- en vrije clubsysteem. Een ander voorstel vafi Gouda en Om streken: Het Juvenaatsbestuur roept 7x>o i spoedig mogelijk in het leven een diocesane VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Japanners zetten hun opmarsch voort. (Buitcnl. 2e blad). De besprekingen van den Italiaanschen minister Grandi in de Vereen. Staten heb ben een gunstig verloop. (Buiten). 2c bla-d). BINNENLAND. Dc Tweede Karr.cr heeft het ontwerp tot verhooging van het tarief van invoer rechten aangenomen, (lsto blad). Opheffing van spoorlijnen; De autobus op de :?o«rlijnen? (lstc blad). Eerste bezending aas uit Nieuw-Zee- land te Londen feestelijk binnengehaald. Veelzeggende rede van den lord-mayor. (lste blad). Drie kinderen omgekomen bij een nood- lottigen brand te Anna Paulowna. (Eerste blad). Weer een doodclijk mijn-ongeluk. (Gem. Ber. 2de blad). DE EX-KEIZER VAN DUIT8CHLAND heeft Woensdag een bezoek gebracht aan Baron van llcydt te Zandvoort. examen-commissie, die tot taak heeft, jaar lijks de patronaatsjongens in de gelegen heid te stellen een getuigschrift of diploma te behalen, werd door het bestuur aldus geamendeerd, dat iedero districtsbond de docenten benoemt en dat de vragen w jr- den opgesteld door het Juvenaatsbestuur. Aldus geamendeerd werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Er zal voorts een commissie worden be noemd om een handleiding samen to stel len. Omtrent het voorstel-Gouda en Omstre ken om een of meer docenten aan te stel len, die in een bepaald rayon rondtrekken om een piaatselijkcn cursus tc geven aan leeken-jeugdloiders deelde dc voorzitter mede, dat het bestuur reeds in dio richting werkzaam is. Het voorstel word hierna zonder hoof delijke stemming aangenomen. Omtrent het houden van rctraiton dior jongens deelde de voorzitter mede, dat net voor jeugdige patronaat sleden het bo.«to werd geacht, dat dezen retraite houden m eigen omgevong. Alleen wanneer dc jon gens het patronaat gaan verlaten wordt voor hen aan een gesloten retraite de voor keur gegeven. De volgcndo vergadering van het Juve naat zal to Amsterdam worden gehouden. Vervolgens sloot de voorzitter na een dankwoord tot de aanwez'igcn de vergade ring met den Patronaatsgroct. Drukte in de klompenindustrie. Men schrijft aan de „N. R. Crt.'": In de klompenindustrie te St. Oedcn- rode is het thans zóó druk, dat er mot moor personeel dan ooit gewerkt moet worden en een firma overwerkvergunning heeft ge vraagd en gekregen. Er wordt thans tien uur per dag gewerkt. Bij deze firma is on geveer twee jaar geleden een staking on der de klompenmakers uitgebroken, die nooit is opgeheven er wordt thans met nieuw personeel gewerkt.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1