lederhandel A. VERHOOG v BEENKAPPEN f. 2.75 (Leder) BEENPIJPEN f. 3.90 (Waterdicht) ACTE TASSCHEN f. 1.65 (Leder) LEGER EN VLOOT LUCHTVAART SPORT WOENSDAG 18 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Auto-botsing. Eenige koeien het „slachtoffer". Gisteravond had er op den Amsterdam- schen Straatweg bij Utrecht een botsing plaats tusschen een personenauto en een vrachtwagen, welke laatste beladen was met eenige koeien. De vrachtauto sloeg om, waardoor de koeien zoodanig werden verwond, dat zij anar het vlakbij gelegen abattoir moesten worden gebracht. Beide wagens waren ernstig beschadigd. De be stuurders kwamen er ongedeerd af. Door een drijfriem gegrepen. De 62-jarige machinebankwerker C. S. uit Capel'.e a. d. IJsel is in de fabriek aan den Sohaardijk te Rotterdam door een drijf riem gegrepen. Zijn kleeren werden van het lijf gescheurd. De linkerarm en het lin kerbeen werden verbrijzeld. Voorts kreeg hij een hersenschudding en een ernstige wond aan het achterhoofd. Tn zeer zorg- wek-kenden toestand is de man naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar hij is opgenomen. AUTO'S GESTOLEN. Vier nieuwsgierigen verdacht. Maandagavond bezocht de reiziger J. v. d. H. uit Schiedam een slager aan de Maas kade te Roterdam. Hij had zijn auto, waar in een portefeuille met 300 zat, afgeslo ten, maar toen hij na 10 minuten buiten kwam, was de auto verdwenen. Hij deed terstond aangifte van den diefstal bij de politie en reeds een half uur later werd de gestolen auto onbeheerd aangetroffen op den Groenen Hilledijk. Het geld was ech ter verdwenen. Terwijl de politie aan het onderzoeken was, hoe de dief de deur van den auto had kunnen openen immers er waren geen sporen van braak hield een auto stil, waarin 4 jongelui zaten, die met groote belangstelling het onderzoek gade sloegen. Een van de agenten vond deze be langstelling wat verdacht en stapte op dezen tweeden auto toe. De bestuurder wachtte de komst vair den agent niet af, maar gaf gas enverdween. Dit maakte de zaak nog veel verdachter, en terstond wer den nummer en signalement van den twee den auto telefonisch verspreid, met het gevolg, dat kort daarna de auto op de Ko- ninginnebrug werd aangehouden. De 4 in zittenden werden naar het bureau aan de Nassaukade gebracht, waar als poedig bleek, dat men met 4 passagierende jongelui uit het noordelijk stadsgedeelte had te doen, die noch aan den diefstal van den eersten auto, noch aan den diefstal van de 300 schuldig waren. Zij waren, toen de agent op hen afkwam, voor de aardigheid vlug weg gereden dat was alles. De reiziger v. d. H. heeft zijn auto terug, maar de dief is nog zoek, evenals de 300. In de Witte de Withstraat te Rotter dam is Maandagavond ten nadeele van O. S. van den Ouddorpweg een 5 persoons Buick-auto gestolen. Gistermorgen is de auto te Barendrecht opgespoord en in be slag genomen. In verband hiermee zijn 7 jongelui uit Rotterdam aangehouden en op transport naar hier gesteld. Arrestant ontsnapt, doch weer gepakt. Toen een dienstplichtige te Ede, die we gens een te 's-Gravenhage gepleegde in braak in de kazerne in voorarrest zat, gis teren in de celgang gelucht werd, zag hij kans, door een tuimelraam te ontsnap pen. Op een fiets, die hij zich toeëigende, nam hij de vlucht. De wachtcommandant slaagde er later in, den man, die zich aan vankelijk verzette, doch na bedreiging met een revolver zijn verzet opgaf, in het dorp te arresteeren. SMOKKELHANDEL AAN DE GRENS. De Duitsche douane treft scherper controle-maatregelen. Den laats ten tijd had de smokkelhandel aan de Geldersch-Duitsche grens een om vang genomen, dat de Duitsche douane den toestand moeilijk kon meester worden. De handel in koffie, thee en sigaretten was zóó groot, dat de winkeliers in de Duit sche grenssteden het goed in hun zaken konden bemerken, dat de menschen bediend werden door de sluiters. Nadat de douane afdoende maatregelen getroffen had, welke leidden tot beperking van den tarwe-sraok- ke'handel, welke menigen grensboei; flinke winst had opgeleverd, zijn nu maatregelen getroffen om ook den verboden handel in koloniale waren den kop in te drukken. Naar wij vernemen, zijn thans op de voor naamste knooppunten van de douane-con trole met verlof gestuurde rijksweersolda- ten aangekomen, die bet consigne hebben zoo streng mogelijk tegen iedereen vorm van smokkelhandel op te treden. Boven dien zijn Duitsche kommiezen, die eerst slechts voorzien waren van een pistool, nu gewapend met karabijnen. Soms ziet men ze met 4 a 5 man tegelijk langs de grenswegen controleeren en vooral de chauffeurs van de smokkelauto's met dubbele bodems en dubbele wanden hebben nu den schrik gekregen, zoodat zelfs de ge pantserde wagens, als vroeger de „Blauwe Vogel", wegbleven. Naar wij van officieele Duitsche zijde ver namen is het opvallend dat den laatsten tijd de grootsmokkelhandel, waartegen vooral zeer streng wordt opgetreden, zeer bejeikt is en dat z.g. grensvinkeltjes, wel ke op Hollandsch gebied stonden en de smokkelhandel van verschd'ende artikelen voorzagen, een voor een gesloten worden. De verwachting is. dat de smokkelaars nu de grenswachten versterkt zijn een afwach tende houding aannemer, en een voor hen gunstiger periode afwachten. Zij, die thans nog smokkelen aan Duitsche zijde, zijn meestal werklooze, berooide Duitschers, die geen ander middel zier om aan geld te komen, dan ir. den smokklhandel. Ondanks hun betere bewapening wordt er door de kommiezen niet zoovee! geschoten, als men wel denkt; de meesten lossen waarschu wingsschoten en tot heden zijn er in het uitgebreide gebied tussschen Venlo, Strae- len, Goch en Kleef, slechts drie dooden ge vallen. Dat groote benden smokkelaars de grenzen onveilig zouden maken, moet on der de legenden gerangschikt worden. Op het oogenblik is de smokkelhandel in sigaretten en tabak, welke die.p Duitsch- land ingevoerd worden wel het grootst. Hierbij wordt veelal gebruik gemaakt van auto's, welke, zooals bekend, soms gepant serd zijn. Menige eigenaar spant er een vreemden chauffeur voor om de smokkel waar over de grens te brengen. De douane vraagt evenwel niet aan wien de smokkel waar toebehoort, doch wie de goederen het land binnensmokke'en. Zoo ziften er thans op den Schwanenturm te Kleef twee jonge Nijmegenaars, die beweren, dat zij een auto over de grens brachten, waarvan zij niet wisten, dat deze smokkelwaar bevatte. „Msb." Poging tot moord. Te Amersfoort heeft de politie gearre steerd J. V., die Maandagavond heeft ge tracht zijn broer, die in een café woont, te vermoorden. Eenige bezoekers van het café kwamen tusschenbeiden. HAARLEMM ERSTR. 57 t/o. CITY. VERSOBERING BIJ HET LEGER. Een reorganisatie-commissie. De dezer dagen verschijnende Legeror ders bevatten de volgende ministeriecle beschikking van den minister van Defensie: Ten einde mij van voorlichting te dienon nopens mogelijke versobering in de vredes- samenstellingen van de onderdeden der infanterie- en artillenebrigades, heb ik bij een beschikking van 23 Juli j.l. een commis sie ingesteld, waarvan luit.-generaal H. A. Seyffardt, chef van den Generalen Staf, voorzitter is. Als secretaris der commissie treedt op de kapitein J. N. Breunese, ad judant van den commandant der le divisie. De commissie heeft de bevoegdheid zich met alle daarvoor naar haar meening in aanmerking komende officieren, en desge- wenscht militairen beneden den rang van tweede luitenant, rechtstreeks in verbin ding te stellen, ten einde de inlichtingen en gegevens te verkrijgen, welke zij voor haar onderzoek behoeft; na overleg met de betrokken chefs kan zij, tot gelijk doel, hoofd- en subalterne officieren, zoomede militairen beneden den rang van tweede inliohtmgeh en gegevens ook wenden tot den minister van Defensie of rechtstreeks tot de hoofden der afdeelingen van het De partement van Defensie. Zij kan zich tot het verkrijgen van nédere luitenant, uit andere garnizoenen naar 's-Gravenhage doen komen. Alle militairen zijn gehouden aan de le den der commissie de door deze gewensch- te inlichtingen te verstrekken en hun overi gens alle medewerking te verleenen. „Tel." LETTEREN EN KUNST BUZIAU NA 1932 NIET MEER OP TOURNEE. Op den dag, dat het stoffelijk overschot van wijlen Louis Bouwmeester Jr. te Wes- terveld verasoht werd, speelde zijn ensemble te Deventer de revue Ohampagne. Deze samenloop i6 voor een redacteur van hot „Deventer Dagblad" aanleiding geweest tot een onderhoud met de heeren Buziau en Nieuwenhuyzen. Buziau heeft in dit gesprek bevestigd, dat hij het volgend jaar nog in het revue ensemble blijft, maar ook, dat er sprake van is, hem na 1932 alleen nog maar te doen optreden in de hoofdsteden van ons land en dus niet meer op tournées in .,de provincie". Voor 't overige, zeide hij, staat nu nog niets vast. Aan Siem Niewenhuyzen vroeg de re dacteur, of het bericht (in ons blad) juist was, dat Louis Bouwmeester Jr. als direc teur zal worden opgevolgd tijdelijk dan wel voor goed door zijn schoonvader, den heer K. .Sandbergen. Hierop heeft Niewenhuyzen geantw*-ord, dat men daar- UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Donderdag 19 Nov. Huizen 1875 M 8.009.15 Gramofoonpl. 10.0010.15 Gramofoonpl. 10.15 Ziekendienst. 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. Halfuurtje. 12.15 Concert K.R.O.-orkest o. 1. v. J. Gerritsen. 2.00 Handwerkcursu6. 3.003.45 Vrouwenuurtje. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Cursus Handenarbeid voor de jeugd. 5.45—6.45 Concert. 6.45 Knipcursus. 7.00 Vraaghalfuurtje. 7.45 Ohr. Persbureau. 8.00 Mej. G. H. J. v. d. Molen: „De gezindheid der volken". 8.3011.00 Concert Enka's Mannenkoor 9.009.20 A. J. Drewes: Vader en Moe der. 11.0011.30 Gramofoonpl. Hilversum, 298 M. Uitsl. A.V.R.O.-uifczending. 8.0010.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Mevr. E. de VriesKellersmann: „Dolle Jan's droom" van Heyermans. 11.00 Orgelconcert Pierre Palla. Dzjobs Ising (zang). 12.00 Concert door Trio (viool, cello en piano). 2.00 Halfuur voor de Vrouw. 3.00 Knipcursus. 3.45 Gramofoonpl. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Russisch Balalaika-Ensemble „De Vijf Schiray". 6.00 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. 6.40 Causerie over Volkenbond en Ont wapening. 7.00 Vervolg orkestconcert. 7.30. Engelsche les. 8.00 Vervolg concert, o.a. Lustspiel- ouverture. Keler Bela. 8.40 Sportpraatje H. Hollander. 9.00 Gramofonopl. 10.00 Vaz Dias. 10.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. Ref reinzang Bob Scholte. 11.1012.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelconcert door Reginald Foorfc. 1.20 Gramofoonpl. over nog niets met volkomen zekerheid kon zeggen. De voorstellingen van Ohampagne loopen over enkele dagen af en in de nieuwe revue is, zoo deelde de geïnterviewde mee, nu al voor ruim 20.000 verwerkt, zoodat van stopzetten wel geen sprake meer zal kun nen zijn. De loop van zaken zal overigens natuurlijk door de financieele aangelegen heden worden beheerscht. Nieuwenhuyzen vertelde nog, dat Bouw meester al negen jaar aan een hartkwaal leed en in verband daarmede zeer groote matigheid en voorzichtigheid in acht m^est nemen. In de laatste dagen vóór zijn dood werd hij door pijnen gekweld, waarover hij dikwijls klaagde. „In zijn groote revueplannen", zoo be sloot Nieuwenhuyzen, „is nu plotseling de dood gekomen, die algemeen wordt be treurd, want Bouwmeester was een uitste kend directeur en een vriend voor zijn ar- tisten, wier belangen hij boven alles be hartigde Drie dooden bij vliegongeval in Spanje. Uit Barcelona wordt gemeld: Een wa tervliegtuig van de marine is op zee neer gestort. Drie inzittenden werden gedood. I.35 Orkestconcert. Onvoltooide Sym phonic Schubert. 2.25 Voor de Scholen. 3.20 Kerkdienst. 4.30 Dansmuziek, Jack Payne en zijn orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Volksliederen uit West-Europa (gramofoonpl.). 7.10, 7.40 en 7.50 Lezingen. 8.20 „The Ridgeway Parade", zang en dans-revue. 9.20 Berichten. 9.40 „What I would do with the world" 10.10 Solistenconcert o.a. uit „Saonson", Handel. 10.50 Kerkdienst. Radio Par is 1725 M 8.05, 12.50, 1.25 Gramofoonpl. 8.20 Vroolijk halfuurtje. 9.05 Radio-tooneel „Le passé" van G. de Porto-Riche. 9.50 Gramofoonpl. Langenberg 473 M. 6.25—7.20, 9.35—10.35, 11.30 Gramofoon platen. 12.251.50 Orkestconcert. 4.20y.20 Orkestconcert. 8.05 «Das Hörspiel von der heiligen Elisabeth" van F. J. Weinrich. Muziek G. Kneip, Hierna berichten en tot 11.20 Avondconcert. Kalundborg 1153 M. II.201.20 Orkestconcort. 3.504.20 Gramofoonpl. 7.309.35 Symphonieconcert. Oa. Sym phonic D-Dur, Fr. Schubert. 9.5511.50 Moderne Dansmuziek. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 5.20 Orkestconoert. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkeetcimcert. O-a. Ouverture Zampa, Herold en Symphonie in B. Schumann. 338 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Orkestconcert. 8.20 Orkest en solistenconcert. O.a. Ouverture Rosamunde, Schubert. 9.20 Vervolg concert. Rome, 441 M. 8.20 Instrumentaal en vocaal concert. Oa. 5e Symphonie in e-moll, Dvorak. Zessen, 1635 M. 7.20 Populair orkestconcert. 7.50 Causerie. 8.05 Zie Langenberg. 9.20 Berichten en hierna tot 11.50 Dansmuziek door Alfred Beres en zijn orkest. lat. Een vindingrijke vader. ATHLET1EK Nieuw wereldrecord gewichtheffen. De athleot Schaefer stootte te Stuttgart met beide armen in de bantamgewiohtklas- se: 240.4 kg., hetgeen een nieuw wereldre cord beteekent. FEUILLETON. ACHTER EEN MASKER Uit het Engelsch van HAEDON HILL. Juist wat ik al tegen Ravenscar zei, toen we hier naar t-oe gingenzei hij met een boosaardigen blik op zijn broer. Ik dacht wel, dat mijn waarde neef de onbe wuste oorzaak was van dit onheil. Volgens' mij was je houding tegenover het meisje heel verkeerd en hard, Chaloner, maar als je haar je verdenking niet hebt meege deeld, zie ik niet in, dat haar dood jou ten laste gelegd kan worden. Dan maak te zij waarschijnlijk een einde aan haar leven, omdat ze genoodzaakt werd bij den ouden Phil in te moeten trekken, 't Moet ook eén droevig vooruitzicht voor haar zijn geweest, nadt dat kleine ding ge dacht had, een fatsoenlijk lid van de groo te wereld te worden. Dick kwam met groote passen op zijn oom toe en keek hem met brandende oogen aan. U meent het goed en ik dank u, oom, zei hij. Maar hiermee is er nog geen vrede in dit huis. Mijn vader heeft in elk op zicht ongelijk. Hij en hij alleen, heeft mijn liefste in den dood gedreven. Als ze geen zelfmoord heeft gepleegd om zijn gemeenen laster, dan moet ze het gedaan hebben door de beleedigende manier, waarop hij haar behandelde, teen hij ons samen vond en de schande dat ze hier als een hond is weggejaagd. Phyllis is trotsch en gevoelig. Hij dacht even na en vervolgde toen: Maar zij was ook dapper en trouw en daarom kan ik ten slotte niet gelooven, dat zij mij dezen doodelijken slag zou heb ben toegebracht, als er niet iets veel er- gers is gebeurd. Ik denk. dat de praatjes over den ring haar bereikt hebben en dat zal te veel voor haar zijn geweest. U kunt Phyllis' dood niet goed maken, oom, door de zaak in den doofpot te stoppen. Er moet een andere manier van afrekening zijn. De jongen draaide zich op zijn hielen om en voor iemand nog een woord kon zeg gen, had hij de kamer verlaten. Er viel een pijnlijke stilte in, waarin alleen het snik ken van mevrouw Wenslade hoorbaar was. Lord Monksilver stond langzaam op, toen hij Carter Ravenscar voorbij het raam zag gaan. De burggraaf scheen niet zoo heel erg onder den indruk van de uitbar sting van zijn neef. De jongen vat het verkeerd op, maar dat zal wel overgaan, zei bij kalmeerend. terwijl hij naar de deur ging. Ik heb in ieder geval de ondeugdelijkheid van je ab surde theorie over dien ring aangetoond. Chaloner en ik waarschuw je, dat je met mijn wenschen rekening houdtNu moet ik gaan. Ik heb mijn secretaris al te lang laten wachten. De oude lord gaf mevrouw Wenslade een hand. kneep Yvonne in 't oor in antwoord op den dankbaren blik die het jonge meisie hem gaf en volgde zijn broer naar de hall. Waar wil je langs? door de stu- i deerkamer of door de voordeur? vroeg de predikant stroef. Door de voordeur maar. Dat zal de korste weg zijn om Ravenscar op te pikken. Hij ging dien kant uit toen hij een mi nuut geleden langs 't raam liep. Dominee Wenslade liep de hall door en opende de deur, waardoor de beide man nen den secretaris konden zien, die de ro zen in het ronde bed bewonderde. Jij bent nooit jong geweest, zei Lord Monksilver bij het afscheid nemen tot zijn broer, maar ik eenmaal. Ik kan me in Dick's gevoelens verplaatsen en voel sym pathie voor hem. Neem mijn raad aan, en bak zoete broodjes dezen keer, dan zal je rustiger en pleizieriger leven U hebt een vermoeide strijd gehad, vrees ik, milord? zei Ravenscar die zich weer bij de burggraaf voegde. Had u nog moeite met uw neef? De jongen gaf dien eigenwij-zen Cha loner er geducht van langs. Als het geen twist tusschen vader en zoon was geweest, was het waarachtig misschien nog tot moord en doodslag gekomen Om den korteren weg over het kerkhof t® kunnen volgen, moesten ze om den hoek van het huis heen en het grasveld over steken, waarop de ramen van voornaamste aamers van het huis uitzagen, waaronder ook die van de studeerkamer. Zij waren ongeveer halverwege het grasveld, toen cr duidelijk hoorbaar vlak achter hen, een re volverschot klonk. Ze bleven onw-iilkeu- rig beiden staan en keken elkaar ver schrikt aan. Dat was in het huis, zei Lor Monk- "ilver, met een angstige trilling in zi4n stem. Ik ben er ook bang voor, zei Raven scar, terwijl hij aandachtig naar den be groeiden gevel keek. Zal ik gauw terug loopen om te zien, wat er aan de hand is, milord Maar voor ze een van beiden nog iets konden doen, rende Dick Wenslade als een krankzinnige de studeerkamer uit, ter wijl bij wild om zich heen keek, toen hij 't tweetal op het grasveld zag. Komt u gauw I alötublief, schreeuwde hij. Ik ben bang, dat vader erg gewond is. Zag u ook iemand wegloopen? Er is niemand uit de deur karnen loopen dan jij; wij draaiden ons na het schot dadelijk om, zei lord Monksilvei h ;el ernstig, toen zij bij den jongen man kwa men. Later herinnerde hij zich, dat Dick zonder aarzeling de studeerkamer weer binnen ging, even voor de andere. Een moment later bogen zij zich over dc deftige, in zwart geklecde figuur, die vlak bij de schrijftafel lag. Chaloner Wenslade was waarschijnlijk neergeschoten, toen hij juist wou gaan zitten, om do preek te ma ken, die onvoltooid op de lessenaar lag. Ravenscar, de kalmste van de drie, stel de een haastig onderzoek in, maar stond dadelijk weer overeind, terwijl hij de som bere kamer rond keek. alsof hij naar eenig spoor van den moordenaar zocht. Hij is dood. zei de secretaris, terwijl hij het hoofd ontblootte. De kogel trof hem in den rug, en ging door het hart, denk ik. En. kijkDaar ligt de revolver bij de deur, minstens vijftien voet van het lichaam af. Hij kan onmogelijk zichzelf ge dood hebben. HOOFDSTUK IV. De misdaad en het probleem. De drie mannen staarden elkaar hulpe loos aan,- maar eindelijk begrepen ze, dat or iets gedaan moest worden. In do hall klonken opgewonden vrouwenstemmen die de richting van de studeerkamer uitkwa men. Mevrouw Wenslade en Yvonne wa ren klaarblijkelijk gealarmeerd door het schot. Zij moeten hier niet komen, zei lord Monksilvèr. Ik zal ze voorzichtig voor bereiden en ik zal om de politie en den dokter zenden. Niets moet worden aange raakt, tot de politie een onderzoek heeft ingesteld. Hij slipte do hall binnen, terwijl hij Dick en Ravenscar alleen liet bij den doodo. De secretaris keek den jongen Wenslade nieuwsgierig aan. 't Gedrag van Dick scheen hem buitengewoon te interes seoren. Er «was niet het minste blijk van smart bij den jongen te ontdekken hij toonde meer de verbijsterende nieuwsgie righeid van iemand die plotseling voor een luguber raadsel wordt geplaatst. Ik begrijp er niets van, zei Dick, toon hij den doordringenden blik van den ander op zich gericht voelde. Die het deed, moet zich onzichtbaar hebben kunnen ma ken. Ik kwam tien seconden nadat het schot viel, de kamer binnen. Ik was op de trap, toen er geschoten werd en zou ieder een gezien moeten hebben, die door de deur zou gevlucht zijn. U en mijn oom hadden vanaf het gresveld het gezicht op de ramen, vlak nadt u het schot hoorde, en u zag ook niets ("Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5