23ste Jaargang WOENSDAG 18 NOVEMBER 1931 No. 7056 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND HET ZEVENDE EEUWFEEST VAN ST. ANTONIUS K r !l,ra's011 m *51' 3)e QoidóohzOou/cct/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor LeideD 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Franoo per port f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ii roor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaaL bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummera 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935. REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur an verhuur, koop en verkoop f 0.50. ERNST DER TIJDEN. ALGEMEENE GEBEDSACTIE. Naar de „Maasbode" verneemt, zal Zondag a.s. in alle katholieke kerken des lands een brief van het Hoogwaar dig Episcopaat van Nederland worden voorgelezen met den oproep voor een algemeene gebedsactie in verband met den ernst der tijden. Een gelijksoortige oproep zal in de protestantsche en oud-Katholieke kerken worden gedaan, alsmede in de synagogen van de beide Israëlietische kerkgenoot schappen. TWEEDE KAMER Verhooging van invoerrech ten. Volgens den heer Colijn zal aan een prijsverhooging niet kunnen worden ontko len. Buitenlandsche Za ken. op 10 pet., maatregel, waarvan van 11 millioen in de schatkist wordt ver wacht, heeft nog uren van debat gevergd. De middag, die inzette met Minister de Geer's antwoord, ging verder heen aan re plieken die behalve het in eerste in stantie achterwege gebleven geluid van dr Colijn niets nieuws brachten. De Minister van financi n, de heer De Geer, betoogde, dat het hem verwonderd heeft, dat de strijd tusschen protectie en vrijhandel weer is gevoerd. Daar was op dit oogenblik geen aanlei ding voor, aangezien dit wetsontwerp van zuiver fiscale strekking is. Of een tarief fiscaal is, is minder afhankelijk van de ab solute hoogte dan wel van de relatieve hoogte in vergelijking met hetgeen elders wordt geheven. Spr. beroept zich op mr. Pierson. die destijds voorzitter was van de Vereeniging voor den Vrijhandel. De tegenstanders van het ontwerp die nen zich de vraag te stellen, of zij van de voorgestelde verhooging voldoende na deel voor het land verwachten om het niet te kunnen aanvaarden. Die vraag zul len zij ontkennend moeten beantwoorden. Hiervoor moet hetzelfde gelden als voor de benzinebelasting. Een meer onschuldige heffing is er niet voor in de plaats te stellen. Er bestaat daarom alle aanleiding dit ontwerp te aan vaarden. Verschillende sprekers klaagden over het niet tijdelijke van de voorgesteld verboo ts Een tijdelijke heffing geeft een reel te groote ongewisheid aan de bedrijven. Ook fiscale rechten hebben een economische werking. Tegen een tijdelijke heffing be staat dus een groot bezwaar. De heer Colijn (A.-R.) die 't ontwerp natuurlijk niet met warmte kon verdedi gen, zou het niettemin aanvaarden, daar hij inzag, dat de 11 millioen niet kunnen worden gemist. Dat er beschermende wer king van de verhooging zou uitgaan, meen de ook hij op grond van de ervaring na 1924 te moeten betwijfelen. Doch wel vreesde hij, dat in sommige gevallen, waar in de binnenlandsche producent thang bij het tarief van 8 pet. de markt reeds be- heerscht, aan een prijsverhooging niet zal kunnen worden ontkomen. De beslissing is gevallen over een amen- ment -Oud, dat gericht was tegen de hulp middelen van de industrie, die minister Co lijn in 1924 eigenlijk geheel onbelast had willen laten. Dit zijn geen artikelen, die voor dadelijk gebruik geschikt zijn, geen toonbankartikelen. Als ten slotte in 1924 toch het oude invoerrecht van 5 pet. voor deze artikelen is gehandhaafd, viel dat hieraan toe te schrijven, dat de bedrij ven, die in bet binnenland deze artikelen vervaardigen, beweerden, dat zij de sinds jaar en dag bestaande bescherming niet meer tegenover de buitenlandsche concur rentie konden ontberen. Dat oude recht van 5 pet. wordt thans tot 6 pet. verhoogd. Dat brengt 8 of 9 ton meer op en minister De Geer wil blijkbaar die som niet missen. Ondanks dit breed betoog vermocht mr. Oud het pleit niet te winnen. Met 52 tegen 37 stemmen is zijn amendement verwor pen. Rechts tegen links, met dien verstan de, dat de plattelander Braat zich bij de rechterzijde voegde en de Katholiek Schaepman bij vergissing voor stemde. Over andere amendementen moet nog worden gestemd. Hierover morgen. In de avondvergadering is Buitenland sche Zaken aan do orde gekomen. Ofschoon minister Beelaerts van Blok land in de memorie van antwoord maar weinig over de betrekkingen met België geschreven heeft en in ander woorden de Kamer verzocht heeft, voorshands hem hierover zoo weinig mogelijk lastig te val len hebben verschillende Kamerleden dit onderwerp ter sprake gebracht. De minis ter is nog niet aan het woord gekomen. Op diena antwoord willen wij wachten. NATIONAAL CRISIS-COMITE. H.K.H. Prinses Juliana zal Maandag 23 November iu den namiddag »u de Trevés- zaa; het nationaal crais-comité instaliee- ren Ais algemeen secretaris van het Comité za' opl reden mr. dr. K. J. Frederiks, secre taris-generaal bij het I "»parten.ent van Bin- ne: landsche Zaken en Landbouw. De zetel van hc, comité zal gevestigd worden in het paleis aan den Kneuter dijk. DE WERKLOOSHEID IN ONS LAND. Meer dan verdubbeld. Hoe hei in de groote steden is gesteld. Men schrijft aan het „Vad.": Hoewel de jongste werkloosheidsgege- vens voor Nederland gepubliceerd door het Centraal Bureau voor de Statisiek nog slechts betrekking hebben op den toe stand der arbeidsmarkt tot en met den zo mer van dit jaar, zijn zij toch van genoeg zame beteekeiiis om even afzonderlijk ver meld te worden. Een vergelijking met het vorige jaar stelt in staat zich een oordeel te vormen omtrent de toeneming van de werkloos heid onder invloed van de crisis. Die vergelijking volgt hier: Indexcijfers van de werkloosheid. 1930 1931 Januari 10.7 17.9 Februari 9.17.1 Maart 6.3 16.4 April 5.3 11.8 Mei 5.1 10.7 Juni 4.6 10.3 Juli 5.6 11.7 Augustus 6.3 12.2 Gemiddelde 6.6 13.5 De werkloosheid is dus méér dan ver dubbeld sinds verleden jaar Dit wat het geheele land betreft, dus voor alle georganiseerde en tegen werk loosheid verzekerde arbeiders, dat is ruim 460.000 personen, waarvan er 70.479 als werkloos te boek stonden in Augustus van dit jaar. DE.... SPOEDCOMMISSIE. Een lid krijgt er genoeg van. Er kwam verleden jaar een spoedcom- missie om over de verlaging van spoor- tarieven voor tuinbouwproducten voor te lichten en die Commissie zit nu nog als maar te studeeren. Daar komt echter het bericht, dat de heer Valstar, de voor zitter van het Centraal Bureau voor de veilingen in Nederland, die als eenig be langhebbende voor den tuinbouw in deze commissie zitting had, ontslag heeft ge nomen. Hij heeft den minister bericht, dat hij zich niet meer vereenigen kan met de opvatting, die de commissie van haar taak heeft. Deze wijkt geheel af van wat naar zijn meening aan de com missie is opgedragen, n.l. een op korten termijn beantwoorden van de door den minister gestelde vragen. Naar aanleiding hiervan merkt de „Nieuwe Haarlemsche Courant" op: „Nu het lid van de commissie, dat daar krachtens zijn functie in den Nederland - schen tuinbouw zitting in had, ontslag heeft genomen en het vanzelfsprekend is, dat nu ook geen ander lid van de tuin bouworganisaties die plaats meer zal innemen, is hierdoor, wat men zou kun nen noemen, een crisis in de commissie ontstaan. Bij de begrooting van Waterstaat, waaronder de spoorwegen ressorteeren, wordt nu de kwestie wel heel scherp ge steld 'en de minister zal de gemoederen niet tot bedaren kunnen brengen, door te zeggen, dat het rapport spoedig te gemoet mag worden gezien. Waar land- en tuinbouw toch reeds in groote moeilijkheden verkeeren en de stemming als gevolg daarvan al niet te best is, daar kon dit wel eens tot heele scherpe debatten en tot groote moeilijk heden aanleiding geven. Mogelijk vormt het ook een aanleiding voor dezen bewindsman om thans krach tig in te grijpen en zelf tot stand te brengen, wat de commissie niet heeft kunnen doen. Het zou, daar zijn wij van overtuigd, de beste oplossing zijn en zelfs het eenige middel om den storm die dreigt op te steken, te bezweren". In ieder geval zal de Minister er wel het een en ander over te hooren krijgen bij de behandeling der begrooting". DE APOTHEOSE DOOR PATER BORROMAEUS. Een stampvolle zaal en een heerlijke avond. St. Antonius is een geliefde volksheilige: wie daar nog aan twijfelen mocht, kon de waarheid ervan ondervinden, toen gister avond het zevende eeuwfeest van dezen heilige werd gevierd in een openbare bij eenkomst van Katholiek Leiden in de Groote Stadszaal. Stampvol was do zaal, tot de laatste plaats uitverkocht, terwijl nog tientallen moesten worden afgewezen. Onder de aanwezigen waren talrijke gees telijken, o. a. haast vanzelfsprekend alle paters Franciscanen in onze stad, de di recteur en een der leeraren van het Mis siecollege te Katwijk. Deze eeuwfeestviering was georgani seerd als een vervolg op het triduum in de Hartebrugskerk. De bijeenkomst stond onder praesidium van den heer Th. B. J. Wilmer, daartoe aangezocht door pastoor Heiling. De heer Wilmer opende de vergadering te even 8 uur met een korte inleiding, waarin hij constateerde dat andersdenkenden vaak een verkeerd denkbeeld hebben van onze heiligen-vereering cn meenen, dat wij door de vcreering van de heiligen Christus te rugdringen uit onze harten. Niets is min der waar. Laten wij daarom beginnen met een hartelijke begroeting van den Christus, door wiens genade St. Antonius is heilig geworden. Na deze inleiding kteeg de christelijke groet „Geloofd zij Jezus Christus" een bui tengewoon relief. De voorzitter heette daarna de Leid- sche Katholieken, die in zoo groeten getale waren gekomen, welkom en bracht on*'.er applaus hulde en dank aan Pastoor Hei ling, den organisator, behalve van het tri duum in de Hartebrugskerk met de tref fende predikaties van pater v. d. Helm, ook van dezen avond. Applaus klonk ook, toen spr. den spreker van dezen avond, pater Borromaeus de Greeve verwelkomde en dank zegde aan de kerkzangers der stad, die zich zoo bereidwillig hebben beschik baar gesteld om aan de bijeenkomsten de wijding van religieuze gezangen te geven. Aan deze zangers was het eerste woord. Zij brachten onder de voortreffelijke lei ding van den heer S. T'heelen ten gehoore het „Jubilate Deo" v«n v. Aiblinger en ,,Das Kirohlein" van R. Becker, beide stukjes voor 4-sten^nig mannenkoor, begeleid door den heer A. Martijn op den vleugel. Rede pater Borromaeus. Daarna betrad pater Borromaeus de Greeve onder langdurig en stormachtig applaus het spreekgestoelte. Spreker herinnerde aan den stem van den Paus, uitgaande uit het Vaticaan, wel ke het zevende eeuwfeest van het zalig afsterven van den H. Antonius van Padua heeft ingeluid. De stem van den Paus was hier de weer klank van de stem des volks. De Paus begreep, dat in het hart van het katholie ke volk leefde het verlangen naar jubel en dank om dien hoogst géliefden volksheili ge. Jan-nier is, dat in deze jubel viering Rome moest achterblijven. Het conflict, veroorzaakt door de houding van het Fas cisme, maakte een grootsche viering te Padua onmogelijk. Dit conflict heeft echter de wereld vie ring van het 7e eeuwfeest niet geschaad. Vooral werd het gevierd daar waar de zo nen van St. Franciscus zich hebben geves tigd. Zoo kan het ook niet anders dan dat katholiek Leiden de oproep om St. Anto nius te huldigen heeft gehoord en opge volgd. Spr. ziet zich voor een niet geringe moeilijkheid geplaatst. Gaarne heeft hij deze spreekbeurt aanvaard, maar in deze profane ruimte moet spr. een heilige ver eeren en dat nadat het leven van den H. Antonius van alle kanten reeds is bezien. Spr. wil dan een soort apotheose uitbeel den, en spreken over de glorie van Sint Antonius, aan de hand der tafereelen te vinden in de basiliek van St. Antonius te Padua, en Antonius' ontmoeting schetsen in de hemelsche glorie met zijn Goddclij- ken Meester, met zijn hemelsche j Moeder en met zijn vader Franciscus. I St. Antonius, die ontvangt, St. Antonius, die geeft en St. Antonius, die bedelt. Na dit leven, dat wij met succes hebben doorgestreden, zullen wij binnengeleid worden in de glorie des hemels, een glorie, die echter evengoed een persoonlijk karak ter zal dragen als ieders leven op aarde. Zoo heeft ook St. Antonius in den he mel een hoogst eigen glorie. Spr. stelt zioh voor hoe de ontmoeting van St. Antonius moet zijn geweest met zijn Heer en Mees ter in den Hemel toen vóór 7 eeuwen zijn levensdraad werd doorgesneden. De arme is dan rijk geworden, de min derbroeder is de meerdere geworden, de strijder is gekroond en de bedelmonnik is geworden tot een uitdeeler van Gods ge naden. Wij zullen zalig worden als mensch en als mensch worden beloond en gekroond. Antonius was op aarde een Maria-kind. Welk een vreugde zal St. Antonius hebben ondervonden bij zijn eerste ontmoeting met de H. Maagd. Antonius was een groote vereerder van Maria, van zijn jeugd af aan. O Gloriosa Domina, o glorierijke gebied ster, was zijn schietgebed en zijn predica te, het werd ook zijn stervenslied. Een derde glorie omstraalt den H. An tonius bij zijn intrede in den hemel, nl. de ontmoeting met den H. Franciscus. In de hemel is de grootste, die de kleinste was op aaide, de verhevenste, die de nederigste was, de rijkste, die de armste was. Welk een ontmoeting tusschen dezen vader en dezen zoon, welk een samenspraak. De moderne mensch is machtig in tech niek en uitvindingen, de materie is in zijn handen. Machtig zijn ook de geestesgaven van den modernen mensch. Maar toch al die materieele grootheid is den mensch ten verderve geworden, omdat hij zich afgewend heeft van God. O, als de mensch eens wilde luisteren naar den H. Antonius. Wat zou de moderne mensch met al zijn vooruitgang een geheele wereld dat lied kunnen laten zingen ter eere van de H. Maagd „O gloriosa Domina". Dé wereld heeft zich afgewend van God. de wereld moet terug naar God! In de nu volgende pauze werd er gele genheid gegeven, zich voor den prijs van een kwartje een mapje aan te schaffen met afbeeldingen van schilderijon betreffende 't leven van St. Antonius, terwijl men zich bovendien kon aanschaffen het buitenge woon aantrekkelijk geschreven Leven van den H. Antonius van de hand van pater Nicolaus Lohuis. Na de pauze voerden de kerkkoren, we der op uitnemende wijze, het „Memorare" uit van L. de Vocht, waarna aan pater Bor romaeus gelegenheid werd gegeven zijn rede tc vervolgen. Na in het eerste gedeel te gesproken te hebben over St. Antonius' glorie in den hemel, gaat spr. bhans een drieluik ophangen van St. Antonius' glorie 'hier op aarde. Het wordt warm in een katholieke ziel, wanneer men leest van de glorieuze fees ten in de St. Pieterskerk te Rome, telkens wanneer weer een nieuwe heilige tot de eer der altaren is verheven. Wanneer apr. de glorie van St. Antonius zou willen schet sen, heeft hij meer noodig dan een wereld tempel als St. Pieter, dan heeft hij noodig de geheele Katholieke Kerk over de vijf werelddeelen. St. Antonius is een wereld- heilige, heel de wereld heeft St. Antonius lief. Antonius ontvangt de wierookwolk van het geheele katholieke volk. Antonius ontvangt niet alleen, hij geeft ook. Men zou over de teekenstift van een Toorop moeten beschikken om dat tafereel te schetsen. Tweemaal heeft spr. het voorrecht ge- bad te mogen dwalen door Padua. De tweede maal ging de reis over Parijs, waar spr. het graf van Napoleon bezocht, het graf van den werelddwinger, van den ver overaar in zoovele oorlogen. Geweldig is dat graf, maar, als gij heen gaat, fluistert gij: „IJdelheid der ijdelheden en alles is ijdelheid." Daar is er niet een, die bidt. In Padua is het graf van St. Antonius, waarboven zich een schitterend altaar ver heft in een luisterrijke basiliek. Daar vindt men ook een internationale wereld maar een wereld, die bidt. Als men dat ziet, be grijpt men, dat hier St. Antonius is, die geeft. Spr. zou dit kunnen uitwerken, maar ieder weet het, ieder, die al eens iets ge vraagd heeft aan St. Antonius, heeft in zijn ziel de overtuiging, dat hij verhoord Dit nummer bestaat uit twee bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een gunstige wending ter Ronde Tafel conferentie. (Buitenland 2e blad.) Voortdurende onrust in Spanje. (Buitenl. 2e blad). De toestand in Mandsjoerije ongewijzigd. (Buitenl. 2e blad). BINNENLAND. Een algemeene Nederlandsche bededag. (lste blad). De verhooging van invoerrechten in de Tweede Kamer behandeld, (lste blad). is. Wie in Padua is geweest, ziet den heilige voor zich als de groote wonderdoener. St. Antonius, die bedelt. Gij kent allen het liefdewerk der brooden. Bij het beeld van St. Antonius ontmoeten zich de rijken en de armen. De rijken gaan a. h. w. een contract aan met St. Antonius en beloven brood aan de armen als zij verhoord wor den. En de armen vragen en verkrijgen, en- het is een ruil van goud en genade. Anto nius blijft de heilige bedelmonnik. Met het du volgend To Deum zal de viering van St. Antonius ten einde zijn. Neen, niet ten einde, want de wereld zal doorgaan met St. Antonius te vereeren. Zorgt dat gij een dezer velen zijt. Want wie bloemen brengt aan St. Antonius vlecht zich een bloem in de eigen glorie kroon. Als het applaus na deze gloedvolle en zoo heerlijke rede van pater Borromaeus is uitgestorven klinkt het forsch en wellui dend door de groote zaal: „Te Deum Lau- damus", U, o God. loven wij. Het 8-stemmig Te Deum van Hub. Cuypers. Aan het slot van dezen schitterenden avond sprak de heer Wilmer een woord van dank aan Pat^r Borromaeus de Gree ve, welk woord daverend werd onderstreept door een langdurig applaus. Moge ieder uit die rede een gedachte meedragen tot nut in zijn verder leven. Dank ook aan de kerkzangers. Het zoo voortreffelijk gezongen Te Deum heeft in allen doen opvlammen groote dankbaar heid aan God voor wat hij in St. Antonius ons geschonken hoeft. Dank ook aan de genen, die in stilte zooveel hebben bijge- gedragen aan de organisatie van dezen avond. Met een opwekkend woord tot ruime mededeelzaamheid aan de collecte bij de uitgang voor de werkloozen, sloot spr. deze bijeenkomst met den Chr. groet en onder 't zingen van: „Roomschen, dat zijn wij" ging men uiteen. De collecte voor het R. K. Werkloozen- comité heeft opgebracht 140.42 1/2. DR. J. P. LOTSY f Op 64-jarigen leeftijd is te 's-Graven- •hage overleden dr. J. P. Lotsy, woon- achtig te Velp, een zeer bekende bio loog. Na in Duitschland zijn doctorstitel te hebben behaald, vertrok dr. Lotsy naar Amerika, waar hij als lector aan een hoogeschool werkzaam was. Behalve verschillende werken over bio logie, versoheen van zijn hanad een boek over zijn reis naar Amerika. De overledene was achtereenvolgens directeur van den proeftuin van den Plantentuin in Ned.-Indië cn directeur van het Rijkslaboratorium te Leiden. Verscheidene jaren was hij secretaris van de Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen en voorzitter van de commissie van toezicht op de Kon. Mid delbare Landbouwschool te Deventer. Hij verbleef veel in het buitenland, het laatst in Egypte, waar dr. Lotsy als hoogleeraar aan oen hoogeschool te Cairo optrad.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1