OPRUIMING Ce prijzen zijn zoo laag als nooit te voren DINSDAG 17 NOVEMBER 1931 ROOFOVERVAL TE ASPEREN. Aanvaller slaat op do vlucht. Gisteravond omstreeks zeven uur werd de winkelbediende van de firma Albert Hein te Leerdam, die op een fiets twee klanten had bezocht, onder de gemeente Asperen onverhoeds aangevallen door een onbekend persoon, die uit een greppel te voorschijn sprong en hem een zwaren slag op het achterhoofd toebracht, waarop de onverlaat het geld, dat de jongeman bij zich had, opeischte. De bediende verzette zich, naar de ,,Tel." meldt, hevig, zoodat de aanvaller ten slotte op de vlucht sloeg, zonder kans te hebben gezien zich van het geld meester te maken. De gemeentepolitie uit Leerlam heeft, in samenwerking met de rijksveldwacht, een uitgebreid onderzoek ingesteld. Er is slechts 'n vaag signalement van den aanval ler bekend, daar de bediende door de duis ternis den man. slecht kon onderscheiden. EEN WIELRIJDER AANGEVALLEN. De aanvaller gevlucht. Op de Mooksclie bann onder Mook, ter hoogte van café Spoeltman, is Zaterdag avond een heer, die 111 de richting Plasmo- len reed, aangerand door een tot nu toe onbekend gebleven persoon, die plotseling van achter een boom te voorschijn kwam en den heer met een scherp voorwerp een slag toebracht. De aangeval'ene verdedigde zich met een electrisrhc zaklantaarn en deelde hirmede verschillende slagen uit. De aangevallene zelf ontving hierbij nog een hevigen slag op de rechterhand. Blijk baar verrast door liet verzet, nam de aan rander hierop de vlucht Dc politïc, die 011- midde'lijk gewaarschuwd werd, is er tot heden niet in geslaagd den aanrander te vinden. Brand te Doesburg. Zondagnacht heeft een felle brand ge woed in de wonine van den heer .J. H. J eigenaar der stoomwasscherij en strijkerij ,.De IJsseltroom" te Doesburg. Met moeite wisten de bewoners zich door een boven venster te redden. Het vuur breidde zich snel uit en verteerde in korten tijd de wo ning en de aansrenzende wasscherii. De brandweer was zeer snoedig ter plaaatse en wist verdere uitbreidng té voorkomen. Onregelmatigheden te Soesterberg? Naar „Het Volk" bericht, is door een op zichter van fortificatiën te Soesterberg rap port aan den Minister van Defensie gezon den, waarin hij een bedrijfs-administrateur van de Luchtvaart-afdecling van verschil lende handelingen beschuldigt, waardoor het Kijk zou zijn benadeeld. Blijkbaar zijn deze beschuldigingen van bijzonder ernstigen aard, want, de Minister heeft onverwijld een commissie van onder zoek in het leven geroepen, om hem nu omtrent deze beschuldigingen te rappor- tecrcn. Als voorz. deze commissie treedt op generaal-mn joor Donk commandant van de TTIde divisie ie Breda, terwijl als leden in deze commissie zitting hebben de kolonel der Genie Hardeman en de hee- ren Moret en Schiltcn te Den Haag, resp. particulier accountant en accountant bij de VTITo afdeeling van het Departement van Defensie, als leden. Terwijl deze commissie met haar onder zoek bezig is, is ook nog een ander on derzoek gaande. De Minister heeft n.l. vol gens het blad een onderzoek bevolen naai den gang van zaken bij de levering van vliegtuigen en vliegtuigmotoren aan de Luchtvaart-afdecling, waarmede het klaar blijkelijk niet geheel in orde is. Brood-oorlog te Leerdam. Te Leerdam is een „brood-oorlog" uitge broken. Door de bakkersorganisatie was een vergadering belegd om te komen tot een prijsverlaging van het brood. Vooruit- loopende op de beslissing van deze verga dering maakte een bakker bekend, dat hij den broodprijs met vier centen had ver laagd. Alle pogingen om hem te bewegen op zijn prijsverlaging terug te komen en de beslissing der vergadering af te wach ten, mislukten. Als tegenmaatregel bren gen de andere 26 leden der bakkersorgani satie thans het brood gratis bij de klanten van dien bakker en zij zullen dit volhou d/ui tot hij weder tot andere gedachten zal zijn gekomen. Inmiddels hopen de klan ten, dat dit niet al te gauw zal gebeuren. „Tel." LUCHTVAART HET EINDE DER R. 100. Luchtschip wordt gesloopt. Het groote bestuurbare Eugelsche lucht schip R. 100 is aan een metaal-handelsfir ma verkoolit, ten einde te worden gesloopt. Voorwaarde voor de toewijzing aan de be treffende firma is, dat de ontmanteling te C'ardington zal plaats vinden, waardoor een groot aantal personen aldaar nog twee a drie maanden volledig van werk voor zien zullen blijven. De romp van liet gevaarte bevat een enorme hoeveelheid metaal. Waarvoor dit motaal zal worden gebruikt, staat nog niet vast. Een deel ervan zal echter tot souve nirs worden verwerkt en een ander deel vermoedelijk naar do industriecentra in het Noorden des lands worden gezonden. Vóór de verzending zal alle metaal te Car- 'ington worden samengeperst. De machines van de R 100 zijn intusschen iceds gedemonteerd. Ze zijn evenwel nog niet verkocht. Een buitengewone gelegenheid om U voor spotprijzen te voorzien van wordt U geboden door onze opruiming ZBET DE ETALAGES SPAANSCH MARINEVLIEGTUIG NEERGESTORT. Drie doode'n. Bij Barcelona is door lol dusverre on bekende oorzaak een marine-watervlieg tuig in zee gestort. De inzittenden,'3 offi cieren," zijn verdronken. RECHTZAKEN DE SUCCESSIERECHTEN VAN HET PAPE-FONDS. Het Haagsche Gerechtshof heeft arrest gewezen in een zaak tusschcn de stichting „Pape-fonds" en d-en ontvanger der succes sierechten no. 2 te 's-Gravenhage. Het Pape-fonds had bij inleidende dag vaarding van 8 Januari 1027 van den staat teruggevorderd een bedrag van 1,414,810,08, welk bedrag met inbegrip van rente, sedert den dag der dagvaarding te veel zou zijn betaald aan successierech ten over de nalatenschap van den op 26 Mei 1022 overleden mr C. P. D. Pape. De Haagsche rechtbank had het Pape fonds nict-ontvankelijk verklaard in zijn vordering. Het Gerechtshof bevestigde thans het De „gevaarlijke" fascistengroet. De bekende fascistengroet, het opsteken van de hand, werkt zeer verwarringstich tend' en is voor ons land weinig geëigend. Tal van cheuffeurs. wielrijders en andere weggebruikers worden er de dupe van. Zoo ook de 10-jarige slagersknecht J. H. M. uit Rijswijk. Op 5 Augustus j.l. gelastte een agent hem op het Stuyvesantplein te VGravenliage niet zijn auto te stoppen, doch M. die zeide veel kennissen onder de politie te hebben, zag het teeken voor den bovengenoemden groet aan(!) en reed door. Een proces verbaal wegens wedersnannigheid volgde en M. hoorde heden 25 boete, subs. 25 dagen tegen zich eischen. De politierechter te 's-Gravcnhage legde deze straf op. UIT DE OMGEVING GEMEENTERAAD VA.N UT" HILLEGOM. Bij een tooneelafscheid. In den a.s. ast iij11 wordt alhier en elders opge voerd: „De verloren Zoon", familiespel in 3 bedrijven door J. van H. alhier. De schrij ver, de heer Joh. van Houten, gaat zich uit de toonee'wereld terugtrekken, doch zal boveneen^emd stuk opvoeren als afscheid en wel uitsluitend met eigen gezin (vrouw en 'Und-ren). Van Houten heeft als amateur-tooneel- speler-dichter eei. schitterend en werkzaam verleden achter zich. waaruit we het vol gende aanstippenOp 18-jarigen leeftijd werd Van H. lid der Tooneclvcreeniging „Vo .vaarts", die haar uitvoeringen gaf in „Flora", toen eigendom van wijlen den hoer Jar. Staats. Dit was in 1897. Na 10 ■aar trok hij zich terug daarvan en sticht te een nieuwe vereeniging „Vondel". Dit had plaats in het tegenwoordige gebouw van den R.K. Volksbond, toen café Ruig- rok. Wanneer in het a.s. voorjaar de man zich uit dc tooneelwereld terugtrekt, heeft hij als zoodanig rond 35 dienstjaren. Niet alleen is hij geweest een goed speler, doch ook a's auteur heeft hij zich zeer verdien stelijk gemaakt. Moer dan 200 voordrach ten werden door hem gemaakt, die mede door hem of met hem werden voorgedragen en bij het publiek zeer in den smaak vielen. Daartoe aangezocht, schreef de heer Van Hort. (Mi <"ok oen tweetal revue's beide voor lietdadiT doeleinden. In 1921 verscheen van hem: „Waar bliif je nou?" en het volgend jaar: „Daar kun je niet meer af!" Deze re vue's werden te zamen 43 keer opgevoerd voor stampvolle zalen en met overweldigend succes, respectievelijk ten bate van den bouw der nieuwe St. Josephkerk en van de Afrikaansohe Missie van Pater van West einden. In beide revues had Van Houten een der hoofdrollen. In totaal werden 145 tooneeluitvoeringen gegeven, waarbij Van H. optrad, in meer dan 100 gevallen ver tolkte hij de hoofdrol. Offervaardigheid De in de Ger. Kerk alhier gehouden oogstcol.ecte bracht de aanzienlijke som op van 2054.Gezien de huidige tijdsomstandigheden zeker een schitterend bedrag. KATWIJK AAN DEN RIJN. Defect Waarschuwingssignaal. Ge woonlijk verstaat ..men onder een defect waarschuwingssignaal zulk een dat niet werkt. Dit is echter niet het geval met het signaal bij den Noordwijkerweg. Al is er geen tram in de velden of wegen te zien, toch luidt meermalen de bel en flikkert net licht. Tot ongerief, der omwonenden gebeur de dit laatst tot diep in den nacht. Ook gisterenavond had het signaal weer „malle" kuren. Pachtprijzen. De nood, die er in de bekend. Ook wij meldden hierover reeds 'n bekend. Ook wij meldde hierover reeds een en ander. Arbeiders zijn ontslagen, anderen hebben loonsverlaging gekregen, op alles is bezuinigd moeten worden. Ook is onlangs een bijeenkomst van de tuinders alhier, ge houden, m welke bijeenkomst een commis sie is benoemd die voornamelijk tot taak had, zich te wenden tot de verschillende landeigenaren om diens medewerking te vragen om in den onhoudbare» toestand verlichting te brengen. Met meerdere eige naren heeft de commisie geeorrepondeerd en geconfereerd en uiet groote dankbaar heid is de commissie vervuld ten opzichte van Baron van Wassenaer van Oatwyek die zoo welwillend was alle huurders, een zestigtal, van de nog te betalen huursom, te betalen per 15 November, 50 pet. te redn- ccercn. Dat beteekent 25 pet. van de jaar- huur. Begrijpelijk dat men in tuinbouwkrm- gen met vreugde en tevens met dankbaar heid deze mededeeling vernam. Bij de vete verplichtingen, die men tegenover Baron v. W. v. heeft kan deze, als zijnde van groote beteekenis, gevoegd worden. Er wordt gehoopt, dat deze prachtige daad tot navolging zal stemmen en het een aanwijzing moge zijn voor andere verhuur ders, particulieren, en openbare colleges. Die spoedig helpt, helpt dubbel. LEIDSCHENDAM. Volksbond. De R.K. Volksbond te Leid- sohendam hield de maandelijksche leden vergadering in het patronaat. Bij afwezigheid van den voorzitter, open de dc 2e voorzitter om pl.ru. 7 uur.de ver gadering met den Christelijker, groet en heette allen hartelijk welkom, in het bij^ zonder den Geestelijken Adviseur, die eeni- gen tijd in het ziekenhuis had vertoefd en nu weer geheel hersteld ter vergadering aanwezig was, en ook vooral den Centraal President, den heer v. d. Akker. Het strijdlied wordt gezongen, waarna de notulen worden gelezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. De 2e voorz. deelde mede, dat de le voor zitter wegens raadsvergadering verhinderd is. Hij vraagt de secretarissen der ver schillende onderafdeelingen, of zij hun jaar vers a gen willen inzenden. Hierna werd het woord gegeven aan den heer v. d. Akker, die op zeer duidelijke wijze het ziekenfonds uiteenzette. Verschillende door dc leden gestelde vragen, werden naar genoegen beantwoord. Er werden intee- kenformulieren verstrekt voor handteeke- •ningen voor het Katholieke Ziekenfonds; deze intcckeningen zijn geheel vrijblijvend; het is alleen om te zien, hoeveel handtee- keningen men krijgt om zoodoende een overzicht te krijgen. Dan krijgen wij het. kardinale punt: ver- hooging contributie voor kindervaeantie en St. Nicnlaasfeest. Daar een en ander niet duide.ijk omschreven was, ontstond er eenige ontevredenheid in de vergadering, doch dit duurde niet lang, daar de secr. dit punt uiteenzette. Op de vorige vergadering Vergadering van den Raad der gemeen te Uithoorn op Woensdagmiddag te 2 uur. Voorzitter: Burgemeester G. A. L. M. Vos de Waal. Allen present. Een adres van den L. T. B. Na de behandeling der ingekomen stuk ken volgt een adres van den Boeren- en Tuindersbond, afd. Kwakel, dat hedenmor gen inkwam. B. en W. steljen voor, dit in banden van B. en W. te stellen. De heer v. Diepen is er voor een commissie in het leven te roepen, om deze zaak eens nauw keurig te onderzoeken. De heer Corseh vreest voor „op de lange baan schuiven" en wil onmiddellijk ingrijpen. De spreker brengt ter kennis eenzelfde adres van werkgevers. Hij wil den weg op van Die pen. De voorzitter brengt beide onder 't oog dat B. en W. dit zoo spoedig zullen afhandelen, en dan desnoods een raadsver gadering, indien noodig, bijeen te roepen ter afdoening. Aldus goedgekeurd. Aan Mej. C. Schiere, verloskundige, wordt met ingang van 15 Januari 1932 we gens benoeming te Epe eervol ontslag ge geven. De heer v. Diepen wenscht haar een eervolle vermelding te geven. Bij de benoeming van een nieuwe func- tionaresse zullen B. en W. komen met een voordracht van drie. Aan den heer D. J. Halstein, opzichter slachthuis, wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend met ingang van 16 Oct. 1931, wegens zijn benoeming als hulpkeur- meester-administrateur te Tiel. Wegens onbevredigende bedrijfsresulta ten stellen B. en W. voor, voorloopig geen nieuwe functionaris aan te stellen. De di recteur van 't slachtbedrijf kan zich ook hiermede vereenigen. Aldus besloten. Een kaderverordening wordt z. h. s. aan genomen. Ook een aanvulling in de bouw verordening en een wijziging in de beheers verordening. De huur van een stuk tuin grond van den heer D. Zeldenthuis werd dermate herzien, dat het bedrag der huur verminderd werd met 8.40, waardoor dit weid 130.—. Een voorstel van het raadslid Corsel, medeonderteekend door de socialistische arbeiders internationale en het internatio naal verbond van"vakvereenigingen 'wordt ter fine van advies in handen gesteld van B. en W., daar het te laat. is binnengeko men. De heer Corsel is niet tevreden over de houding van t' advies van B. en W. Hij stelt voor hot petitionnement toch te be handelen. Het wordt niet ondersteund. Daar de heer Ruiter, die de gemeente wagen pachtte voor 150.hierop een verlies moest boeken wenschte hij deze wei weer te huren,' maar voor 100. De Raad gaat iermede accoord. Tot lid van de commissie van het plaat selijk schooltoezicht wordt gekozen met 101 stem, de heer E. Booman. B. en W. vragen machtiging om met dc provincie Noord-Holland te onderhandelen tot- aankoop van een gedeelte Amstelwa- ter ter breedte van 2 meter bij de Wilhel- ir.i" ie. De heer Meuwissen wil van den prijs ad 1.— maken 1.— plus de ge maakte onkosten. De heer Bosman wenscht dit bij overleg met de ProvinJe klaar te spelen. Udus besloten. In het uitbreidingsplan kwam een kleine herziening. Geen radio-centrales toegestaan. Ingekomen was een adres d.d. 10 Octo ber van de heeren Lassohe en Oude Avcn- huis te Amsterdam om toestemming te verkrijgen tot het exploiteeren van een radio-centrale op grond van ontsiering van het dorpsgezicht, en er weinig behoefte bestaat in de gemeente tot aanleg, mede tot beschadiging van het wegdek bij even- tueele ingravingen meenden B. en W. hier op afwijzend te moeten adviseeren. De 'heer Corsel gaat heelemaal niet ac coord met dit advies. Hij vindt dat radio een groote behoefte is geworden. Reeds vroeger was op een aanvraag van den heer Mulckhuijse afwijzend beschikt. Hij wensoht nog eens te overleggen met dezen adressant en weigert deze, dan in overleg te treden met deze adressanten. De voorzitter zegt, dat een radio-centrale voor niemand goedkooper is, dan aanschaf fing van een eigen toestel. De heer v. Vliet voelt wel iets voor dis tributie. Do heer Bosman niet. Luidspre kers moeten dikwijls van ondernemers be trokken worden Wethouder Verwoerd zegt, d-:t m 1 i eerst op dat adres uitspraak moet doen en dan kan de Raad aan 15. en W. vocistcllcn met plaatselijke di.stribuanten te onde.i.in delen, zoo deze erom vragen. Het adres wordt afgewezen en aldus besloten, ah wethouder Verwoerd zegt, met G5 stem men. Een gemeenschappelijk adres van de besturen van de Hoilandsche Maatschappij voor Landbouw, do R. K. Land- en Tuin- bouwbond en de Christ. Boeren- en Tuin dersbond was ontvangen, waarin deze van de gemeente vragen een bijdrage van 50 ad 60 pet. in koslen die de landbouwers besteden aan landbouwwerkzaamheden verricht. B. en W.* stollen voor dit voor kennisgeving tc aanvaarden. Hier komt weer- een commissie tot on derzoek ter sprake. De heer v. Diepen gaat niet accoord met het advies van het Da- gelijkseh Bestuur, de heer Corsel wel. Met 10l stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Een drietal bewoners der Noorddam- merlaan vragen om aangesloten te wor den aan het electrische net. B. en IV. vin den, dat zij zich moeten wenden tot het P. E. N.. De heer Corsel vindt, dat de ge meente beter vragen kan, dan deze perso nen. De Burgemeester zegt, dat dan de gemeente voor de financieele lasten komt. Besloten wordt volgens het voorstel van B. en W. Afwijzend wordt beschikt op een adres van de koffiehuis-, restauranthouders en slijters om wijziging te brengen in de be lastingbedragen der personeele belasting, wat betreft biljarts, enz. Goedgekeurd wordt de aankoop van ge deelte berm aan de Thamerlaan groot 25 M2 voor 200.—. De instructie van den gemeente-opzich ter wordt dermate gewijzigd, dat hij voort aan op Maandag, Woensdag en Zaterdag na 10 uur tot 1 uur ter secretarie moet aan wezig zijn. Op een adres van „Volksonderwijs" om de behoeftige schoolgaande kinderen te voorzien van .kleeding en voeding, wordt afwijzend beschikt. Armbesturen verrich ten hun taak goed. De gemeente kan het niet betalen. Practisch is het ook onuit voerbaar. De heer Corsel komt tegen deze punten' op. Het ambtenaren-reglement en begroo- ting duren voort na een pauze tot laat in den nacht. Het ambtenarenreglement komt na een kwartier pauze aan de orde. Hierin wor den verschillende veranderingen aange bracht. Het 2e lid van art. 20 betreffende zaken behartigen door ambtenaren, dat dus bijverdiensten worden voor hen en een afbreuk voor andere neringdoenden wordt op initiatief van den heer Bosman ge schrapt. Het aantal werkuren wordt 7 1/2 uur per dag, en 42 uur per week, wat de heer Mëeuwissen bewerkt. Wat de feestda gen betreft, worden Goede Vrijdag en Ko ninginnedag niet als zoodanig beschouwd oor hen die ze niet vieren. De R.-K. feest dagen 15 Aug. en 1 Nov. worden hierbij op genomen. De heer v. Diepen haalt een fiasco op het amendement op de vacantieregeling. Vervolgens wordt het ambtenarenregle ment met algemeene stemmen aangeno men. De begrooting komt aan de orde na de schorsing der vegadering van één uur. De heer Corsel houdt zijn algemeene be schouwingen, die in hoofdzaak hierop neer komen, dat hij het beleid van den Chr. Hist, wethouder aanvalt, gezien het mani fest van de Chr. Hist. Partij, hij betoogt een betere armenzorg, gelegen in een bur gerlijk armbestuur. Hij wenscht een zuiver der raming van de verschillende posten en vraagt van B. en W. een meer open oog voor de sport. Het antwoord van den voorzitter is kortna het beantwoorden der gestelde vragen wordt overgegaan tot het behande len der' begrooling hoofdstuksgewijs. Op veel posten wil de heer Corsel (S. D. A. P.) korten 10 het eene, 5 op het andere om door die bezuinigingen andere doeleinden te bereiken. Hij heeft evenwel in het. geheel niets bereikt. Zoo worden alle hoofdstukken onveranderd aangenomen. De begrooting wordt daarna in zijn ge heel goedgekeurd. De heer Corsel wordt geacht tegen to stemmen, omdat het hem niet gelukt is gelden beschikbaar te krij gen voor sociale maatregelen. Een verordening op het gemeentefonds- belasting wordt vastgesteld. Bij de rondvraag wordt met 9—2 stem men verworpen, dat avondvergaderingen zullen gehouden worden. Hierna sluiting. waren voorstellen gedaan om de contribu tie met 2 cent te verhoogen, met 5 cent en een voorstel van 2 halfjaarlijkschc bijdra gen van 50 cent. Bij deze voorstellen kwam men tot- geen beslissing, zoodat men over ging tot benoeming van een commissie, die op zich nam de verdere maatregelen te treffen om bij de leden dit mooie doel tot stand te krijgen. In de' commissie werden benoemd de heeren C. van Oosten, P. Schil- peroort en M. Vermeulen. De heer v. d. Akker gaf een duidelijke uit eenzetting over de Xovemberaetie; er werd een propaganidiachvb opgericht, waarvoor zich opgaven de heeren P. Sehilperpoort, Adr. Langcveld en A. Franzen Vragen voor de' vragenbus waren niet ingekomen. Van de rondvraag wordt een ruim gebruik gemaakt. De Geestelijke Ad viseur, kap. Campfens bedankte voor de betoonde belaneste'ling tijdens zijn ziekte. Hij beveelt in de gebeden der leden aan het lid Heemskerk, die ziek is, terwijl staande de vergadering voor hem een Onze j Vader en Wees gegroet werd gebeden, j Hierna sloot de voorz. onder dank de ver- gadering met den Christelijken groet. „Heb je van het nieuwe schoonheidsmid del gelezen?" „Ja, ik heb het zelfs gebruikt". „Zoo? Ja, ik dacht wel, dat het zwendel zou zijn."

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6