UIT DE RIJNSTREEK ACADEMIENIEUWS STADSNIEUWS Agenda DINSDAG 17 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Te Utrecht overleed Zondag in den ouderdom van 81 jaar, de heer H. J. W i g- man, die jaren lang te Amsterdam als architect werkzaam was en een bekende fi guur was in de toenmalige architecten w e reld. Gisternacht is in het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar op 59-jarigcn leeftijd overleden de heer A. Visser, burgemees ter van Nieuwe N i e d o r p. Do overle dene, die te Nieuwe Niedorp geboren was cn daar een wijnhandel had werd in 1917 benoemd tot lid van den Raad en volgde in 1926 den overleden ourgemees- ter Koopman op. Hij was zeer gezien cn nam in het vcreenigingslevsn een grooto plaats in. ALPHEN AAN DEN RIJN. DE VLEESCH VERGIFTIGING. Bestrijding van de paratyphus-epidemie. Hedenmorgen heeft onder leiding van den burgemeester dr. II. J. Lovink in het gemeentehuis een conferentie plaat.- ge had met den inspecteur voor de Volksge zondheid, dr. Hulshoff Pol uit s-Graven- hago cn de plaatselijke gcneeshccren be treffende de paratyphus-epidemie ter plaatse in verband met het gebruik -i ondeugdelijk vleesch. Alle te nemen maat regelen werden besproken, vooral zal de aandacht gevestigd worden op de lichtere gevallen, opdat deze door onwetendheid de epidemie niet verder verbreiden. voorts op de voedingsbedrijven. Op heden bedragen de paratyhpusgevallen negentien, waarbij wellicht nog enkele zullen bijko men. Het algemeen verloop der ziekte is bevredigend. Lijst van onbestelbare brieven enz. Ie helft November. Brieven binnenland. 1 N.V. Margarine Verkoopcentrale, Rot terdam; 2 T. do Wit, Hazerswoudc; 3 Jan Joukrs, Alphen aan den Rijn. AARLANDERVEEN. Volksbond. Den laatsten tijd zit er goede b^oei in de afd. van den 'R.K. Volks bond. Er is thans ook een begin gemankt met het organiseeren van vakbonden. Zoo is de afdee ing de laatste weken vooruitge gaan met een onderafdeeling „St. Deus Ded.t", terwijl men van de afd. Transport arbeiders een 12-tal verspreide leden heeft onder de afdeeling Alfen aan den Rijn. Ook voor de afdeeling „bouwvakarbeiders" is men met warme propaganda in deze afdee ling aan de arbeid. Men zal trachten hier van een correspondentschap te vormen. De standsorganisatie is den laatsten tijd met een 30 tal leden vooruitgegaan, terwijl het meerendeel nu ook in de vakbonden is ondergebracht. Zoo gaat hot goed Do Ke,!-. wederom bewaakt. Naar aan leiding van de inbraken in pastorién cn ke-'">n de 'aatste weken, is in onze paro chie de anest om het hart geslagen. Men denkt: 't is beter voorkomen dan genezen. In deze parochie is een beroep gedaan op op mannen, die waken zullen Voor nachte lijke kerkgangers. 'ht hebben reeds voor het eerst tfwee gewapende manspersonen hun be hulp/aam werk verricht. Persona'ia. De heer S. Postma, onder wijzer aan de Chr. Nat. School alhier, is in °elijke betrekking benoemd tc Tzumma- rura. „Eendramht". De pluim veevereeni- ging „Eendracht" alhier heeft voor hare te houden tentoonstcling niet minder dan 139 eerenrijzen ontvangen. Polderbestuur. Het bestuur van don dronggemnokten polder Westzijde heeft het volgend dubbeltal gesteld voor secretaris van genopmde po'der; de heeren H. Ouwer- kerk en .T. J. Rozenstraten, zulks door het eervol ontslag verleend aan den heer Mr. C. v. d. Lee. NIEUWVEEN. FranscJie ballon gedaald. Dezer da gen is in onze gemeente een Fransche luchtballon gedaald. De oorzaak der nood landing was gebrek aan gas. Zij kwam neer aan den rand van cei: wegsloot, ter hoogte van de graanmaalderij van den heer Habcrmehl alhier. Persoonlijke ongevallen hadden niefc plaats, daar zij onbemand was. Haar afmetingen kwamen n.l. over een met die van haar soortgenoolcn. welke aan kinderen veelal ter redame worden aangeboden. De ballon bleek opgelaten in St. Méén— Legrand, een plaatsje in he: departement Ille et Yilaine, gelegen ten N. van Nan tes. Op een aan het ba Honk oord bevestigde kaart stond het adres vermeld van Mad.elle Raymonde Duverger te St. Méén, aan wie de heer H. Spek. de vinder, bereids ge noemde kaart heeft toegezonden. Geboren: Annie d. v. Marinus Kar- semeijer en Geertr. Moelker. Overleden: Piet^r Resting 71 j. echtgen. van Francina Uitcrwaart. Hen drik C. van Middelkoop -15 j. Z0ETERW0UDE. Tooneeluitvoering. Zondag a.s., zal door de tooneelclub „St. Genesius'onderafdee ling der St. Joscph-Gezollenvereeniging een tooneeluitvoering worden gegeven. Opge voerd zal worden „Offerande", drama in 4 bedrijven door Jan Grosfeld. Men wordt beleefd verzocht, zich tijdig van toegangs bewijzen, welke bij de leden der Gezellen- vereeniging verkrijgbaar zijn. te voorzien, daar dit stuk slechts eenmaal zal worden opgevoerd. DE ROODE VAMPIER EN DE DAKLOOZE KINDEREN. door Wilhelm baron von Blumenthal. De" bloedige burgeroorlogen met de daarop volgende verwarring, de hongers nood en de langdurige cns*s hebben vele Russische kinueren uit hun kuis verjaagd en van hun ouders berooid, in de straten van de groote steden kon men soms heele troepen van deze verwaarloosde en dak- looze kinderen, jongens en meisjes van acht tot zeventien jaar ontmoeten. Deze „Bes- pnsornye dakioozen, gingen gekleed in lompen, ze waren verschrikkelijk mager en met. huiduitslag en zweren overdekt. Des nachts sliepen ze in vuilnisbakken, asfjUi- kctels, verlaten kelders en rioleu ol onder üe biaderhoopcn in ue parken van de stad. De giftplanten van de prostitutie bloeiden weeldeng. De dakloozcn waren met vene rische ziekten besmet, hun slaapplaatsen waren rooveisliolen, voor moord noch dood slag ueinsdcn ze terug. Yvie hun oen aal moes weigerde werd gebeten, geslagen en berooid van aües wat hij bij zien had. Maar wanneer oe koude winter wind begon te waaien over de wijde vlakten van iuiuueu- Kusijind, aan trokken zy naar het zoelere zuiden, naai de ivrnu en de Kaukasus. vele waaghalzen reisuen als verstekelingen on eer ne spoorwagens, waar zy zich vastklem- uen aan rembiokken en verwarmingsbuizen. Wie net niet kon uithouden, viel op de spooibaan en werd overreuen. Tauoo/e uakloozcn verloren hun leven op de spoor lijn Leningrad, Moskou, OharKov, Uuessa, Rostov, tanouzen kwamen om van koude in ue groote sieueu van de Sovjet-Unie. Nooit zal ik vergeten, wat ik een paar jaar geleuen m Aioscou heb- gezien. Up do binnenplaats van een politieouieau lag een stapel bevroren kinderlijkjes. Dit waien „Besprisornyje' aakioozen, die de stausrei- iiigmg in vuilnisbakken en riolen en onder blauernoopen gevondeu had. Ze werden m kuilen buiten ue slaasmuren geworpen en met stiaatvuil bcackt. En toen zongen de sneeuwvlokken het Requiem boven hun graf De Bespnsornye vormden een pijnlijk vraagstuk voor Musoou; laliooze nuuüeien werucn beprucid umi een eniae te. maken aan het ten uemel sciirerenu kwaau. Maar geen enkele poging siaagae. Bet staasoe- stuur besloot kiaderbewaarplaatseii, inter naten en iiacirtasylen te sucüten. Van al uezo besjuiten weid evenwel weinig ol niets uitgevoerd, ue meeste tehuizen bestonden alleen op papier.... Totdat op zekeien dag de Uepeoe ueze aange.egenneia ging régelen. issei'ScniQ&ki, de ruode V aiupyr, liet een kinoernuis openen, dat door zyii weelderige inrichting als een magneet de dakioozen aaiitrók. lieeie scharen van Besprisornyje stroom den toe; de G.P.Ue nam hen allen op, cn.... veruiooruue ze. Dit biueubau duur de jaren achtereen en tenslotte werd Mos kou door ue kinderen gemeuen als de pest. Maar het Kremlin kun tevrouen zijn: in Moskou waren geen Besprisornyje uieer te vinnen. Dseiscliinski stierf; de dakioozen her ademden en schuchter trokken weei nieu we groepen van verwaarloosde kinueren naar Moekuu, waar ze (hans met rust ge laten weraen, omdat de. G.P.Oe belaugi ij ker werk had te verrichten. Maar hun aan tal nam weer toe en in Mei 1931 werd men zich bewust van het nieuwe gevaar Het Kremlin dikteerde het bevel: „Binnen drie BOSKOOP. Kiesvereeniging. Vrijdag 13 Nov. j.l. hie.d de li'.K. Kicrvereen. een vergadering in het R.K. Verenigingsgebouw. Ue op komst was echter matig. De voprzitter, de heer Th. lloudijk, opende de«e vergadering met de Chr. groeien heette de aanwezigen welkom. Spr. stelde voor even te overwegen het overlijden van Hons. Dr Nolens, zijn groote verdiensten en het verlies in dezen groolen staatsman, zoowel nationaal als in ternationaal. Hoerna werd staande door de vergadering op verzoek van den voorzitter een „onze vader" voor zijn zielerust gebe den. Deze veragdering was belegd ter behan deling van de agenda der veragdering van de R.K. Kamer-centrale Leiden, welke zal worden gehouden te Gouda op 21 Nov. a.s. in Café-Restaurant de ..Harmonie" .des na middags te 1,30 uur. Des 's morgens te 10 uur zal er een H. Mis worden opgedragen voor de zielerust van Mons. Nolens in de kerk van O.L. Vrouw Hemelvaart aan de Kleiweg te Gouda. Den leden werd verzocht deze H. Mis zoo mogelijk bij te wonen. Hierna volgde voorlezing der notulen van de vergadering op 26 Jan. en 19 Febr. welke onveranderd werden vastgesteld. Do voorzitter deelde mede, dat er een vacature is in den partijraad en stelde het bestuur voor, den heer A. Brand Pz. candidaat te ste'len, wat inmiddels reeds was geschied. In verband met het feit, dat de agenda te laat was ontvangen moest host uur aldus handelen. De voorz. hoopte dat de vergade ring hiermede aceoord gaat. De heer Ma thol merkte op dat de vraag moet worden overwogen, of de candidaat georganiseerd is. De heer van Koppen verzoekt over het te laat inzenden der aesndn een bemerking te maken op de vergadering. De heer Binken brengt een keurig verslag uit der laatstgehouden vergadering der ka mercentrale te Leiden. Na 'nog enke'e besnrekingen van onder geschikten aard sloot de voorzitter deze vergadering met de Chr. groet. WOERDEN. Het huis van een „moordenaar"! Tn verband met de moordzaak te Gorcum moe ten we nog even mededeeling doen van de luk-raak foto-berichtgeving van „Het Le ven". In het nummer van Zaterdag 14 No vember is opgenomen een foto van de ge arresteerde S., de moordenaar, en hot huis aan de Wilhelminaweg, waar hij woonde. Hoe de fotograaf van „Het Levenaan deze foto van het huis is gekomen, is een maanden moeten de „Besprisornyje" geli- kwideerd zijn!'' En ©enigen tijd laten kon men in de officieele „Iswestija", in de Mos- kouscho „Wesschernjaja" en in de „Kras- naja Gazeta" uit Leningrad lezen, dat hot aantal der dakioozen belangrijk was ge daald. Het was weer stil aan dit „front". Wat had het Kremlin met het leger der Besprisornyje gedaan? Friedrich Mucker- mann b.J. schreef over dit onderwerp een artikel in het Juui-nummer van de „Stim- inen der Zeit" en gaf daarin onomstootbare bewijzen van het beslaan van dien gruwel. Het politiek bureau van het Kremlin had vroeger steeds getracht het werk' van Dr. Muckermann iu diskrediet te brengen in de Communistische peis, maar dezen keer bleef Moskou het antwoord schuldig. In het begin van Juni schreef men mij uit Moskou: „Tegenwoordig zijn er bijna geen dakioozen meer te zien. Do G.P.Oe. drukt ze allen aan haar moederlijke borjt. U moet evenwel niet meenen, dat men ze alle in tehuizen onderbrengt, want die zijn er niet genoeg. In tegenstelling met vroe ger houdt hei stedelijk garnizoen van de G.P.Ue. tegenwoordig haar oefeningen op een terrein, dat nog duidelijk de sporen draagt van versch opgeworpen aarde. Ik geloof, dat ze de massa-graven van „gcli- kwideerde" Besprisornyje plat moeten loo- pen. Zelfs in de kringen van partijgenooten jnompelt men iets dergelijks, en er gaan stemmen op, dat er een eind gemaakt moot worden aan deze nieuwe midoelen om het kwaad te bestrijden". Dezo nieuwe weg is thans door Se- maschko, de Volkscommissaris voor Volks gezondheid betreden, in de Moskouseno „Prawda" van 3 October 1931, No. 273 (5078) lezen w ij de volgende regels van zijne hand: „Het aantal der daklooze kin deren is in Moskou thans weer verontrin tend hoog gestegen. Uit. een enquête die werd. ingesteld is gebleken, dat een üc- langryk deel van hen ontsnapt is uit de kinüeitehuizen. De ervaring leert, dat uit goed bestuurde tehuizen de kinderen niet ontvluchten. Ongelukkigerwijze is het aan tal internaten, die aan hun doel beaut- wooruen bij ons zeer gering. Ook het on derwijzend personeel is met geschikt voor zijn taak. De tucht is slecht, ie..ore dak looze, die wij op straat ontmoeten, bewijst ons, dat wij ons werk slecht verrichten. Laat ons van Lenin leeren de goede voor beelden na te volgen en aan anderen voor te houden. Het (Joruité voor kinderbescher ming aangesloten by het Groot-Russisch Centraal Comité heeft besloten een wed strijd uit te schrijven over het onderwerp „Kinderbescherming, bestrijding van het g#v aar der dakioozen, en bestrijding van ue kinder ver w&arloozing". Bestuurslicna- men mogen met aan de prijsvraag deelne men, want alleen inzendingen, die met op de officieele bureaux in elkaar gezet zijn, kunnen beslissende beteekems krijgen voor de openbare meening". Is dit een bekentenis van eigen on macht? Nog niet lang geleden in de maand Mei dikteerde liet Kremlin: „üe dakioozen moeten binnen drie maanden gelikwiaeerd zijn. En nu in October een hulpkreet tot het publiek, oen prijsvraag met piemies! Bet'eekent dit het bankroet der diktatuur? Neen, zoover is uien in Moskou nog mee. Hel is alleen een concessie aan een invloed rijke groep in de partij, die bet regime wil consolideeren mei behulp van ue openbare meening, de „beSiuiten van de mas-sa In naam der wereldrevolutie geeft het Krem lin hieraan tegenwoordig gaarne gehoor raadsel. Veimoeaelijk heelt hy ergens een oude ansichtkaart opgescharreld v<yi de Wilhelminaweg en deze over laten druk ken. Het huis toch op dc foto is gelegen aan den geheel andere zijde van do straat. Het kruisje merkt Wilhelminaweg 7 (toevallig het huis van mij, correspon dent) terwijl het huis van de moorde naar Wilhelminaweg 38 is. Deze twee perceelen liggen zeker 100 M. van elkaar, 't Is te hopen, dat „Het Leven voortaan pienterder fotografen kiest voor de vul ling van het sensatieblad! Gemeenteraad. De raad vergadert Donderdagmiddag te 2 1/2 uur. Agenda: 1 Ingekomen stukken: 2 Ver koop grond Steenkuilen; 3 Aanbieding re keningen bedrijven en gemeenterekening ir:0; 1 Aanbieding begrooting 1932 (met bedrijfsbeercot'ngen); 5 Adres Bestuur Vereen, tot Bev. van het Landb. onderwijs inzake aankoop grond; 0 Straatverlichting Nieuwendrk: 7 Aanwijzing t"'-1 - van dienst bedoeld in art. 232 G.W.; 8 Vast stelling woningihureu 1932; 9 Wijziging raadsbesluit rekening-courant; 10 Wijziging bouwverordening; 11 Wijziging begrooting 1931; 12 Bes"),:,rbaerstoMing gelden voor 2e vcedin^snunt eleetriseh net Friige Weid; 13 Wijziging verordening heffing op centen grondbelasting. Kerkmeester. Door Z.H.E. de bisschop van Haarlem is tot kerkmesetcr van de parochiekerk „St. Bonaventura-' alhier be noemd de heer Mr. A. F. v. d. Bosch. Kiesvereeniging. Door de R.K. Kies vereeniging „Recht maakt macht" wordt heden (Dinsdagavond) ie S uur een leden vergadering gehouden in hotel Ruys, Voor straat. De agenda verdient een groote op komst der >den. LEIDEN. Geslaagd: doctoraal-examen geneeskunde de hee ren: P. H. den Hartog (den Haag), J. E. Zunder (R'dam) en A. C. S. van Brede Vriesman (Voorburg); candidaats-examen Godgeleerdheid de heer G. W. Scholte (Loppersum): doctoraal-exainen rechtsgeleerdheid mej. A. M. J. van Dcinse (Middelburg) en de heeren P. A. J. Jas (Hoek van Holland) en W. H. van Somcren Greve (den Haag); econ.-cxamen ind. de heer A. L. v. As sendorp (den Haag). „RECLASSEERING". In het nummer van Vrijdag, 6 Nov. jl. hebben wij u medegedeeld, dat het bestuur van de Alg. R. K. Propagandaclub „Dr. Sohaepman", voornemens is op Zondag 22 November a.s. een bloempjesdag te hou den ten bate van de „Armsten onder de Armen" „De Dakioozen" voor wie het R. K. Nationaal Tehuis „Luc- tor et Emergo" tc Nijmegen de zorg op zich heeft genomen. Wij hebben, na U in bedoeld artikel een uiteenzetting te hebben gegeven van het nuttige werk, door „Luctor et Emergo" te Nijmegen verricht, er toen op gewezen, dat wij U nader op de hoogte zouden brengen, met het doel en streven van dit R. K. Na tionaal Tehuis „Luctor et Emergo". „Meerdere schoonheid toch zal Leiden s Katholieken ongetwijfeld opwekken tot een grootere vrijgevigheid en hen tot de overtuiging brengen, dat dit verdienstelijk werk ruimschoots verdient gesteund te wor den"; zoo schreven wij in onze mededee ling van 6 November j,l. Hef spreekwoord toch zegt niet ten on rechte: „Onbekend» maait onbemind". Wij vragen daarom nog eenige oogen- bli'kken uwe aandacht, teneinde mogelijke vooroordeelen uit den weg te ruimen en verkeerde meeningen te doen verdwijnen. Want hoe vreemd het ook moge schij nen ten opzichte van het R. K. Reclassee- ringswerk, in het algemeen en van liet on derdeel van dit reclasseeringswerk als door het R. K. Tehuis „Luctor et Emergo" toegepast in het bijzonder, bestaan onder vele Katholieken nog heel wat verkeerde meeningen. Indien dezo regelen er toe mogen bijdra gen, dat betere denkbeelden omtrent dit reclasseeringswerk mogen gaan heersclien, zal onze moeite ruimschoots beloond zijn. Hoevelen zijn er vooreeist niet, die vaak geheel buiten eigen schuld, hètzij door verkeerde opvoeding of volkomen gebrek daaraan of anderszins, in de bitterste ar moede en ellende geraken. Maar bovendien, afgezien van het feit, dat men gevallenen vaak heel wat minder hard zou beoordeelen, indien men' volledig op de hoogte ware van de omstandigheden, waarin zij leefden en van de oorzaken, die hen ten val brachten, is het allerminst volgens de leer der Kath. Kerk en Haren Goddelijken Stichter, afgedwaalden en ge vallenen aan hun lot over te laten en met een schamper schouderophalen opmerkin gen te maken; als: „aan dezulken geef ik niets, die hadden maar beter op moeten passen" en dergelijke gemeenheden meer. Soortgelijke oordeèlvellingen zijn zeker niet christelijk en allerminst Katholiek. Het evangeliewoord: „Oordeelt niet en ge zult niet veroordeeld worden", is nog altijd van toepassing. Steun en hulp weigeren aan gevallenen is lijnrecht in strijd met het woord van Christus zelf, die in de gelijkenis van den Goeden Herder „de negenennegentig scha pen in de woestijn achterliet om het ééne verloren schaap op te zoeken." Het zou niet moeilijk vallen meerdere getuigenissen aan le voeren, omdat zoowel het leven van Christus zelve als de leer en praetijk der Kath. Kerk het krachtigste bewijs leveren voor de stelling, dat bij de verschillende goede werken de zorg en de steun aan gevallenen niet mag worden uit geschakeld. Integendeel dit werk verdient aller steun en medewerking als werk van naastenliefde en christenplicht bij uitne mendheid. Welnu, het R. K. Nationale Tehuis „Luc tor et Emergo", beoogt bij de zorg.voor die arms-ten der armen, de dakioozen, niet al leen de stoffelijke hulp en verbetering, maar meer nog en op de allereerste plaats de behartiging van de geestelijke belan gen der aan zijne zorgen toevertrouwden. Luctor et Emergo roept die meest hulp behoevenden bijeen, praat met hen, luis tert "naar hen, tracht hen de liefdekoepel van den godsdienst te doen bewonderen, houdt hen de eeuwige vergelding van een liefderijken God voor, leert hen de barm hartigheid van 'n tot vergeten en vergeven bereide Vader, bidt voor hen en laat voor hen bidden, maakt hen tot nuttige burgers der maatschappij en tot trouwe zonen der Kath. Kerk. Doch om die stumpers bijeen te roepen en bijeen te houden, hebben zij een huis noodig, en 'n groot, een keuken, en 'n ste vige linnenkast en 'n volle. Dat kost geld! Daarom vraagt L. et E. uw steun. Daarom doet ons bestuur vol vertrouwen een beroep: lste op de j'onge dames, die hunne be reidverklaring om Zondag a.s. dc bloem pjes te verkocpen, nog niet inzonden, om dit alsnog ten spoedigste te doen aan het secretariaat, Stationsweg 8a; 2e. op de Katholieken van Leiden, da mes zoowel als heeren, om Zondag a.s. met groote offervaardigheid het bloempje te koopen ten bate van het R. K. Nationaal Tehuis „Luctor et Emergo" te Nijmegen. Moge de opbrengst zoo groot zijn, dat dc zware finantieele zorgen van genoemd Te huis „Luctor et Emergo" eenigermate mo gen worden verlicht. Door uwe milde gave voor dit doel ver richt gij op de eerste plaats een daad van ware christelijke naastenliefde en vervol gens werkt gij er aan mede, dat ook dit door ons ter hand genomen werk tof een groot succes worde voor onze Alg. R. K. Prop. Club „Dr. Schaepman". Oinsdag. Donderdag, Zaterdag. Vincentius» Bibliotheek, geopend s avonds van - 30 R :*.n uur Dinsdag, Herdenking 7de Eeuwfeest St. Antonius, Stadsgehoorzaal 8.15 uur. Woensdag, R. IC. Kiesvereeniging, Burcht zaal, 8.15 uur. Woensdag 18 Nov. Encycliek Casti Connu- bii, Eigen Huis. halfnegen. Vijdag 20 Nov. Biljartclub, Eigen Huis, halfnegen. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 No v. a.s. waargeno men door apotheek: C. B. Duyster, Nieu we Rijn 18, telcf. 523. BRAND IN HET VOLKSGEBOUW. Een hardnekkig vuur, dat moeilijk te bestrijden was. Hedenmorgen in de vroegte heeft een uiterlijk niet ernstige, maar toch hardnek kige brand gewoed in liet Volksgebouw aan de Heerengracht, waarin de plaatse lijke afdeeling der S. D. A. P. is gevestigd. Te half zes ontdekte een voorbijganger, dat er brand was uitgebroken in de linker- zulderverdieping van het gebouw. Hij wek- to den concierge van het gebouw, die be neden sliep en onmiddellijk werden de brandweer en politie gewaarschuwd. De politie iji-de met eenige minimaxen het gebouw in, doch deze hadden geen re sultaat, wijl het vuur reeds een vrij groo- ten omvang had aangenomen. De politie kon met haar brandslang nieis -uitrichten, aangezien de brandkraan van de waterlei ding te ver van het gebouw verwijderd lag. Zoo was de taak aan de brandweer, die onmiddellijk na aankomst twee slangen het gebouw invoerde en langs de verschillende trappen naar de zolderverdieping bracht. Twee slangen werden vervolgens over de inmiddels opgestelde brandladder geleid naar het platdak van het zijgebouw, dat links van het hoofdgebouw staat. Het vuur had zich inmiddels een grooien voorsprong weten te verwerven. In den hoek van de zolderverdieping stond een kachel met pijp voerend naar den schoorsteen. Daar ligt de vermoede lijke oorzaak van den brand. Of de kachel te hard gebrand heeft, of er vuur uitgevallen is of dat de fout in den schoorsteen gezocht moet worden, zal wel een onopgeloste vraag blijven. Niet onmogelijk is het ook, dat gister avond een weggeworpen sigaret de oor zaak is geweest. Deze zolderverdieping wordt overdag gebruikt als conversatiezaal voor de werk- looze me aalbewerkers, terwijl er gisteren avond naar wij vernamen, een bokswedstrijd was gehouden. Feit is echter, dat op dezen zolder in den hoek de brand ontstaan is. Het vuur deelde zich daarop merle aan de zoldering en den vlcer, die daarop doorbrandde. Ier- wijl het zich van boven een uitweg zocht door het dak, drong het beneden door in de kamer, waar de afd. Leiden van den Transportarbeidersbond gevestigd is. De grootste moeilijkheid voor de brandweer was echter, dat het vuur woedde tnsschen de plafond van dit lokaal en den vloer der zolderverdieping. Om het intensiever te bestrijden wer den nog twee slangen op het vuur gericht. Een werd via den erker boven den hoofd ingang naar binnen geleid, terwijl de an dere op de ruit bleef gericht. Deze weer stond den druk echter, zooclat zij eerst van binnen uit moest worden ingeslagen. Daar op werd geruimen tijd met zes stralen wa ter gegeven en een ontzaglijke hoeveelheid water w erd erin gesmeten.- Zoo is er vijf kwartier water gegeven. Hoe hevig het vuur echter voortwoe kerde, bleek ons echter bij een bezoek ter plaatse. Toen wij nl. te kwart over zeven onder leiding van den commandant, den heer P. J. Verhoog, een bezoek binnen het gebouw brachten, braken de brandweerlieden juist den vloer van de zolderverdieping open. Daar woedde het vuur nog steeds voort maar met een flinken straal water werd het ook hier spoedig bedwongen. Te half acht kon men zeggen, dat het gevaar voor uitbreiding geweken was en werden de verschillende slangen achtereen volgens ingenomen. De brandschado zal vermoedelijk nog wel meevallen. Het dak is doorgebrand cn ook de verbinding- tusschen zolder en bene- dengeiegen verdieping heeft brandschade bekomen. De waterschade is echter zeer groot. De papieren van den Transportarbeiders bond werden later.uit het kantoor gehaald, doorweekt weliswaar, maar niet door het vuur aangetast. Op het terrein van den brand waren behalve de commandant en de onder-com mandant der brandweer mede aanwezig de commissaris van politie, de heer Meijer, de hoofdinspecteur, een tweetal inspecteurs verschillende fractieleden der S. D. A. P„ terwijl later ook de burgemeester nog ee" kijkje kwam nemen. Het gebouw is in de eerste jaren van 1890, door den heer Verhoog, vader van den tegenwoordigen brandweercommandant onder architectuur van den heer Mulder gebouwd voor rekening Van den heer Juta, die later wethouder dezer gemeente werd. De 41-jarige granietbewerker A. A. M. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hedennacht ingebroken is in zijn werk plaats aan de Caeciliastraat. Een handwa gen met gereedschappen werd ontvreemd. De dieven hebben het hangslot van de deur verbroken.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2