P^G- }ste Jaargang DINSDAG 17 NOVEMBER 1931 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN KKEI Ne vriende rijven ik hiei veret is bi ng dl 7 symtf i J] hierl ov ha e si el met rgenoi ympat e £eicbelve Gou/fca/rtï la IE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling ooi Leiden 19 cent pei week f 2J>0 pei kwartaal lij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal 'ranoo per poet f 2.95 per kwartaal Gedlustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- 'ijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij itbetaling Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent a Tljgba Tooruii TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele ran het tarief berekend. Kleine advertentiën, ran ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. eDit nummer bestaat uit drie bladen lat W •paganf* Waar beginnen met 1 't b bezuinigen? n 't b 1 't Is een gezonde opvatting, dat iemand, lie een ander iets voorhoudt, beginnen noet met, zoo mogelijk, dat zelf in praetijk je brengen. Dit is een eisch, die het volk vaak on bewust stelt aan hen, die het willen leiden. Wie van een ander verlangt, dat hij met minder inkomen tevreden is, dat hij zich 'j neerlegt bij een salarisverlaging, moet be ginnen met, zoo mogelijk, zichzelf eenzelfde offer op te leggen. Wie zegt, dat er bezuinigd moet worden, moet, zoo mogelijk, die bezuiniging bij zich zelf beginnen. De Tweede Kamer nu heeft dezer dagon, ons inziens, met dezen psychologisclien eisoh, met dezen eisch, uit een gezonde op vatting van het volk voortspruitend, te wei nig rekening gehouden. Wij hebben in de debatten over de sala risverlaging iets gemist, wat wij zoo graag daarin hadden vernomen..- Wij hebben er in gemist een verklaring, dat, als de salarissen moeten worden vei- laagd, de Kamerleden zelf vrijwillig af stand behooren te doen van een deel van ji salaris. Wij hebben er in gemist een verklaring, dat, als anderen op hun tractement bezuinigd zien, de Kamerleden voor zich zelf een éind behooren te maken aan de cumulatie van tractementen cn pensioenen, zooals deze nu in de praetijk bestaat. Of in Leiden op de salarissen van het gemeentepersoneel zal moeten worden be zuinigd, is een vraag, die nog niet beant woord behoeft te worden.. Maar, indien het zou moeben gebeuren dan zou de vroedschap ook in zulk een verlaging moeten betrekken alle leden van het gemeentebestuur zelf, ook zelfs de geringe presentiegelden van de Raads leden. d, 1931. kt m en vo )p ho ize lo doen< moo nds n zie straa b on? 1 een oni ren be- ïohtj' BINNENLAND DE TOLMUREN. THANS OOK BELGIE? Regeeringsvoorstel, om de in voerrechten op boter en vleesch op goudbasis te bren gen, d. i. met zeven te ver menigvuldigen. .Uit Brussel wordt gemeld, dat de Op perste Economische Raad een regeerings voorstel heeft goedgekeurd, om de voor- ooriogsche invoerrechten op boter en vleesch met zeven te vermenigvuldigen. Het „Handelsblad" teekent hierbij aan, dat België op het oogenblik nog de eenige zuiveimarkt van beteekenis is. waar aan onze export geen noemenswaardige moei lijkheden in don weg worden gelegd. Het invoerrecht op boter bedraagt er slechts nog steeds, evenals v<£or den oorlog, 20 francs, d.i. pl.m. 1.40 per 100 K.G. De Belgische Boerenbond dringt reeds langen tijd aan op verhooging der invoertarieven. Het door den Economischen Raad thans goedgekeurde regeeringsvoorstel houdt dus in, dat de invoerrechten op goudbasis ge bracht worden. Wanneer deze regeling óók door de Bel gische volksvertegenwoordiging wordt aan genomen, zal het invoerrecht op boter, dat thans 20 francs bedraagt, 150 francs, dat is dus 10.50 worden en dat op vleesch 105 francs of wel 7.35 inplaats van 15 frs. In dc eerste negen maanden van het loopende jaar heeft ons land 4 miliioen KG. (van de 26 1/2 mill. K.G. totaal) naar Bel gië uitgevoerd, dat is dus pl.m. 15 pet. Van onzen totalen varkensvleeschexport (versch), betrok België 101/4 miliioen KG. of ruim 40 pet., en van onzen rund- en kalfs- vleeschexport nam België bijna 31/2 mil iioen K.G. af of wel meer dan de helft Ter vergelijking deelen wij nog mede, dat in Frankrijk een boterinvoerrecht wordt geheven van 20 per 100 KG., thans ge paard gaande met een contingenteering, terwijl Duitschland 30 heft, doch boven dien onzen uitvoer bemoeilijkt door een De- visenverordnung. FRANKRIJKS C 0NTING ENTEER INGS- P0LITIEK. Het Nederlandsche schapen- vleesch-contingent voor No vember reeds bereikt Zooals bekend is, heeft de Fransche re geering vastgesteld, dat gedurende den tijd van 11 tot 30 November, de invoer van schapenvleesch afkomstig uit Nederland beperkt is tot 96.000 K.G. Teneinde te voorkomen, dat zendingen aan de Fransche grens worden opgehouden wanneer dat quantum zal zijn bereikt, heeft de Directie van den Landbouw door bemiddeling van den rijkskeurmeester van voor uitvoer bestemd vleesch, cijfers ver zameld omtrent het aantal in de week van 8 tot 15 November geslachte schapen be stemd voor Frankrijk. De hoeveelheid bleek te bedragen 5471 stuks, aangezien het gemidJelde gewicht der geslachte schapen plus minus 26 K.G. bedraagt, moet worden aangenomen dat het vastgesteld contingent reeds is bereikt, zoodat te verwachten is, dal vóór 1 Decem ber a.s. in Frankrijk géén schapenvleesch, afkomstig uit Nederland, meer zal worden toegelaten. „Hbld." DE RIJKSMIDDELEN. De opbrengst der rijksmiddelen over Oc tober 1931 bedraagt 33.259..161 tegen over ƒ41.064.505 over dezelfde maand van het vorig jaar. (De raming bedroeg 39.158.020). De inkomsten ten bate van het „Wegen fonds" bedragen in October jl. 812.670.32 tegen ƒ704.644.07 in October 1930. De inkomsten ten bate van het „Ge meentefonds" bedragen in October jl. ƒ5.673.190.53. De inkomsten ten bate van het „Lee- ningsfonds 1914" bedragen over de maand October jJ. 4 068.612.33 tegen 5.226.877.88 in. October 1930. VERHOOGING INVOERRECHTEN. De Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel heeft in een adres aan de Tweede Kamer met aandrang verzocht, om, wanneer de verhooging van invoerrech ten onver- 1 oijk >rot geacht, het wets ontwerp in dien zin te amendeeren, dat de verhooging een tijdelijke zal zijn en voor niet langer dan drie jaar zal worden vast gesteld. HET UITREIKEN VAN RIJBEWIJZEN. Maatregelen tegen misbruik bij het afleggen van vaardigheidsproeven. Blijkens de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op de Waterstaatsbe- grooting worden maatregelen overwogen teneinde voor het vervolg het misbruik, dat wordt gemaakt bij het afleggen van proef ritten, zooveel mogelijk te voorkomen. Bij de algemeene herziening der Motor en Rijwielwet zal in het bijzonder aandacht worden geschonken aan de vraag, in hoe verre de bij het aanvragen van rijbewijzen in acht te nemen formaliteiten vereenvou digd kunnen worden. Daarbij kan tevens worden overwogen, of de keuring, aan de afgifte van het rij bewijs voorafgaande, moet worden ver scherpt, of de termijn, gedurende welken de bevoegdheid, tot het besturen van mo torrijtuigen. ontzegd kan worden, behoort te worden verlengd en of de leeftijdsgrens moet worden verhoogd. Dat het onderzoek naar de rijvaardig heid, indien dit uitsluitend van Rijkswege zou geschieden, voor het Rijk een bron van inkomsten zou behooren te worden, meent de minister te moeten betwijfelen. Er moet veeleer naar gestreefd worden, de kosten voor belanghebbenden zoo gering mogelijk te doen zijn. Door de wijze, waarop het onderzoek tot nog toe is verricht, is dit resultaat in het algemeen bereikt. GEEN LAGERE SPOORWEG- TARIEVEN. In het Voorl. Verslag der Tweede Kamer op de begrooting van Waterstaat werd de vraag gesteld of, nu het indexcijfer in ons land sterk is gedaald, de spoorwegtarieven daarmede in overeenstemming behooren ie worden gebracht. De minister wijst er in zijn Memorie van Antwoord op, dat de verwachte vervoers- vermindering in sterke mate ingetreden is en dat de stijging van den benzineprijs en de uitbreiding van het autoverkeer niet de gevolgtrekking wettigen, dat tariefver laging in 't belang van het spoorwegbedrijf zou zijn. „EEN ROZENKRANS VAN DEN PAUS". Een relletje om een nietigheid. In het „Volk" kwam dezer dagen een sensationeel bericht voor over een „rozen krans van den Paus", die te Haarlem in beslag was genomen. Deze rozenkrans was een eereprijs van een verloting van „Hel- iomare", de Vereeniging van R. K. Her stellingsoorden voor Longlijders en Zwakke Kinderen te Amsterdam, en stond aange kondigd als een rozenkrans van jaspisstoe- nen met goud gekettingd. Deze prijs viel ten doel aan een schilders knecht te Haarlem, die* aangezien hij niet- katholiek was, aan een rozenkrans ge schonken door den Paus al heel weinig had. De katholieke patroon van den schil dersknecht, die, zooals wij allen, het bezit van zulk een rozenkrans door den Paus ge wijd, op hoogen prijs stelde, bood hem 1000.—. Maar de schildersknecht ging daar niet op in, en dacht, als er grif zoo veel voor geboden wordt, zal de rozen krans wel meer waard zijn! Dit is hem echter bitter tegengevallen. Toen de schilder de prijs in ontvangst nam, overtuigden deskundigen en niet-deskun- digen hem, dat de stoffelijke waarde zelfs geen 150.— bedroeg. De rozenkrans bleek namelijk van verguld-zilver met lapiskralen. Dit geeft voor dé waarde ©enig, hoewel ge ring verschil. Tusschen jaspis cn lapis beide half-edelsteenen bestaat nauwe lijks verschil in prijs. De winnaar van den prijs heeft daarop een dreigbrief naar „Hcliomare" gezon den, welke brief gerust een „poging tot afpersing" kan worden genoemd, gelijk uit het slot van het epistel moge blijken: „Om dien en andere reedeuen eisch ik een schadevergoeding van 5000.— zegge vijf duizend gulden. Ik wil zoo als U het waarschijnlijk ook liever zult willen deze zaak netjes behandelen, zonder ruchtbaar heid aan te geven, nviar verlang dan ook door U op dezelfde"ltiauïer te worden be handelt". Natuurlijk behandelde het bestuur de zaak „netjes" door den man te verzekeren, dat hij inderdaad den uit Rome gezonden rozenkrans had ontvangen, terwijl het hem bovendien zijn bemiddeling aanbood, om in Rome verdere inlichtingen in te win nen. Maar ziende, dat het zaakje niet lukte, zooals hij het onderhands gedacht had klaar te spelen, ging hij miuder „netjes" te werk en haalde er de politie en het |„Volk"» bij. Heeft de Paus nu werkelijk een gouden rozenkrans beloofd en een verguld-zilveren gestuurd? Natuurlijk niet! Mgr. Eras, de procurator der Nederlandsche bisschoppen bij de H. Stoel, heeft de toedracht der zaak gegeven. ISa een door mgr. voorgedragen verzoek bij Z. H. den Paus bezorgde een beamule van het VatioaaD het geschenk bij mgr. Eras zonder eenige toevoeging. De qualifi- catie van jaspissteenen met goud geket tingd is dus niet van Z.H. den Paus afkom stig. Het was de persoonlijke meening van mgr. Eras, die den ketting voor goud hield cn dit te goeder trouw schreef. Ware de rozenkrans hetzij te Rome, hetzij te Am sterdam ter toetsing gegeven, dan had ook het geringe misverstand voorkomen gewor den, waarvan de winnaar een gewiekst ge bruik trachtte te maken, om zich te verrij ken en den Roomschen een hak te zetten. DE STADHUISBOUW TE 'S-GRAVENHAGE. Ook in Den Haag vordert de stadhuis bouw niet zoo snel Bij het afdeelingsonderzoek der gemeen- tcbegrooting is gevraagd of inzake den Stadhuisbouw reeds opdracht aan archi tecten is verstrekt. Zoo niet, wanneer zal dit dan plaats vinden en welke termijn wordt alsdan daarbij gesteld? Weer an dere leden vroegen of dit werk niet uit gesteld moet worden tot bei ere tijden. B. en W. hebben geantwoord, dat de on derhandelingen nog in een stadium zijn, dat daaromtrent hier bezwaarlijk inlich tingen kunnen worden gegeven, maar ze vertrouwen, dat de gevoerde besprekingen tot een bevredigenden uitslag zullen leiden. De commissie van advies legt de laatste hand aan een programma van eischen voor den ideeënwedstrijd voor het maken van een plan voor den bouw van een stad huis en voor de omgeving daarvan, over welk programma tezijnertijd de Stadhuis commissie zal gehoord worden. Overeenkomstig de mededeeling in de Raadsvergadering van 29 Sept. 1930, is aan de architecten Dudok, Kropholler, Luth- mann. Roosenburg en Staal gevraagd, of zjj in beginsel bereid waren aan den wed strijd deel te nemen. B. en W. stellen zich voor, zoodra het programma van cisehen is xastgesteld, zich nader met de architec ten in verbinding te stellen. DE HAAGSCHE RAAD VOOR ANNEXATIE. Met 2815 stemmen. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft gisteravond met 2S15 stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen om Gedep. Staten te antwoorden, dat hij met hun voorstel in zake de grenswijziging ae- coord gaat. Vóór hebben gestemd de leden Spiesz, Mobach, mevr. De Vries, Stokvis, Van Lan gen, Buisman, Van Harmelen, Luberli, Drees cn Vrijenhoek (soc.-dem.), De Vries (a.-r.), Quant, Feber, mej. Loeff, Neder pel, Van den Gever, Moonen, De Jong en Mooy- man (r.-k.), De Visser (comm.), Marchanl, Josephus Jitta en Joëls (v.-d.). Tegen waren de leden: Van JJeresteyn, Van der Bilt, Eymers, Van Bommel, mej. Blaauw, Varenkainp en Polak (lib.), Snoeck Henkemans, Folmer, De Niet (c.-h.), Duy- ineur van Twist, Van Steenbergen, Van der Loo cn Smitskanip (a.-r.) en Michon (H. G. S.). De heer Schaddelee (comm.) was afwezig ei. de heer Hartmann kwam te laat do zaal binnen. N DE STAKINGEN IN TWENTE. Communistische invloeden. Maandagmorgen had „De Volkskrant" een onderhoud met den heer Mensink, hoofdbestuurder van den R.K. Textielar- beidersbond „St. Lambertus" te Enschedé. De heer Mensink deelde mee, dat in Enschedé overeenkomstig het parool der organisaties de arbeidèrs op normale wijze den arbeid hebben hervat, uitgezon derd bij de firma Jannink, waar de organi saties besloten heben. den arbeid neer te loggen, op grond van liet feit, dat de zaak Jannink een op zich zelf staande kwes tie is. De heer Mensink vestigde er de aan dacht op, dat de staking bij Jannink al leen geldt voor de wevers, in hoofdzauk ten gevolge van de lage loonen bij ver doorge voerde rationalisatie. Voor de firma Jannink is het parool der organisaties algemeen opgevolgd. Er heerschte Maandagmorgen een vol maakte kalmte bij de voor de fabriek aan wezigen. Alleen door het feit, dat vele menschen zich van de fabriek verwijderden, kon men zien, dat er iets bijzonders aan de hand was. Burgemeester Bergsma en politie waren in de omgeving der fabriek aanwezig, doch er gebeurde vanzelfsprekend niets bijzon ders. Vermoedelijk communisten hebben Zater dag bij het pitgaail der fabriek in duizend tallen. een oproep verspreid, met mislei dende onderteekening, om Maandag bij allo bedrijven het werk neer te leggen. De samenwerkende organisaties hebben Zaterdagmiddag zoo vlug mogelijk haar menschen op deze misleiding gewezen, met het gevolg dat in Enschedé deze onrustzaai ers geen succes hadden. Maandagmorgen werden door dezelfde onverantwoordelijke personen weer biljet ten verspreid om de arbeiders tegen hun organisatiebesturen op te zetten. Het be hoeft geen betoog, dat wie aan den oproep van deze lieden gehoor geeft, zelf de con sequenties van zijn optreden heeft te aan vaarden en zichzelf en zijn gezin niet an ders dan in ernstige mate kan dupeeren. De heer Mensink vertelde tenslotte, een bericht te hebben ontvangen, dat in A 1- mclo bij de katoenspinnerij „Twente", bhoeudens door enkele arbeiders, de arbeid niet was hervat, hetgeen er dus op zou dui den, dat zooeven bedoelde onrustzaaiers daar wel succes hebben gehad. Een staking, op deze wijze uitgebroken, kan niet anders worden aangeduid dan als „directe actie", welke door de organisatie- besturen niet erkend wordt, zoodat de ver antwoordelijkheid en de gevolgen dus op de mensehen zelve terugva'len. De heer Mensing gaf nog als zijn meening te kennen, dat het drijven van communis tische zijde in niet geringe mate, ja, zeer sterk, in de hand gewerkt wordt, door het optreden van de werkgevers, die zonder nadere motiveeringen na onvoldoende over leg zijn overgegaan tot aankondiging der 5 percent loonsverlaging, zonder rekening te houden met het feit, dat reeds door ver doorgevoerde rationalisatie-maatregelen, matig geschat, de taricfloonen met £0—30 percent verlaagd zijn. HET DEENSCHE VLEESCH IN NEDERLAND. De Minister overweegt beperking van den invoer. Op de vragen van den heer Braat be treffende het nemen van maatregelen tot beperking van den invoer van Deensch vee hier te lande heeft minister Ver schuur geantwoord, dat blijkens de sta- tistick van den in-, uit- en doorvoer in 1929 in ons land uit Denemarken werd ingevoerd aan versc-h rund- en kalfs- vleesch 200 ton, in 1930: 11.038 ton, gc- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Zal er een linksch front in Duitschland gevormd worden tegen de nationaal-socia- listen? (Buitenland, 2de blad). De invoerrechten, welke Engeland wil gaan heffen. (Buitenl., 2de blad). De toestand in Mandsjoerije. Verscher ping van de Japansch-Russiche betrekkin gen. (Buitenl., 2de blad). BINNENLAND. De regeering overweegt maatregelen, om den invoer van vleesch te beperken. (lste blad). De stakingen in Twente, (lste blad) De opbrengst der Rijksmiddelen, (lste blad). Nederlandsche invoer in België en Frank rijk. (lste blad). durende de eerste negen maanden van het loopende jaar: 9049 ton. De uitvoer van vleesch uit Denemarken wordt in dat land direct noch indirect met regcc- ri'ngsgeld gesteund. De vleeschprijzen zijn in den loop der laatste maanden aanmerkelijk gedaald en het is niet twijfelachtig, dat do invoer van het Deensche vleesch, hoewel dezo niet meer dan pl.m. 10 pet. van het to tale verbruik aan rundvleesch hier te lande bedraagt, daarop een belangrijken invloed heeft uitgeoefend. Aanwijzingen, dat dc aanbiedingen van Deensch vleesch op dc Nederland sche markt binnenkort beduidend zul len verminderen, acht dc minister niet aanwezig. Hot is hem bekend, dut de huidige, grooto invoer van versch rundvleesch ernstige ontevredenheid wekt in do krin gen der Nederlandsche veehouders. Zoo als bekend is zijnerzijds in overleg getre den met de Deensche Rogeering over de vraag, of het mogelijk zou zijn, dat van Deensche zijde de uitvoer van vleesch naar ons land kon worden beperkt. Deze stappen hebben niet tot het gewenschte resultaat geleid. Thans overweegt de minister om den invoer van vleesch te beperken. Indien het onlangs ingediende invoer-contingen- teerings-wetsontwerp tot wet wordt ver heven, zal worden overwogen, of daar van gebruik kan worden gemaakt, om den invoer van vleesch tijdelijk te bo- p erken. EEN NIEUWE PHARMACEUTISCHE FABRIEK. Om de smokkelarij tegen te gaan. Dezer dagen is het aantal pharmaccuti- sche fabrieken ins ons land vergroot door do vestiging van een nieuwe pharmaceutisoho fabriek in Den Haag. De eigenaar van deze fabriek, dc heer Opfennann, een bekend figuur op het ter rein der pharinaceutische industrie gaat hier zijn ,.Dolorsan"-preparaten vervaardi gen, die vier verschillende producten om vat. Dc reden, dat wij hiervan melding ma ken, ligt in de oorzaak, die den oigenaar ondanks de malaise tot oprichting van een nieuwe fabriek heeft gedrongen. Want bij de uitgebreide smokkelhandel die reeds aan onze grenzen gedreven wordt, was ook die in dc praeparaten van deze fabriek zeer groot. Dit vond zijn oorzaak in het feit, dal de producten alcoholhoudend zijn, zo'dat zeer hooge invoerreohten moesren worden betaald. Dat dit werkelijk het geval is blijkt uit oen verklaring van dr. Kuhn in dc Schlcsi- scho Aerztc-Korrespondenz. „Dolorsan bevat kampfer, ammoniak, bo vendien rozemarynolie en jodium, alles in alrohol opgelost, welke tengevolge van zijn oplosbaarheid in lipaid als medicijndrager fungeert en de afzonderlijke, opbouwmdo stoffen van het middel diep in het weefsel brengt." De producten, het pijnstillende Dolor san, aegrosan (tot verbetering der blood- same»stclling( anginasin (tegen angina) on laryngsan (tegen verkoudheid) zullen nu in ons land worden vervaardigd, zoodat de smokkelhandel hierin zal verdwijnen. Daar bovendien ook do Hollandscho Pharmaceutische fabrieken hiervan zullen kunnen profiteeren, daar Brocades cn Stheeman, Nanning e.a. deze producten reeds in commisie hebben genomen en cr met doktoren wordt samengewerkt is dezo nieuwe fabriek in dezen tijd een verheu gend verschijnsel te noemen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1