DINSDAG 17 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 LEIMUlDEN. Missietooneelclub „St. Ursula". Zon dag 15 November gaf de Missietooneelclub „St. Ursula" uit Leiden in de groote zaal van den heer J. Sneeboer alhier een bij zondere uitvoering ten bate van de Oegan- da-missies. Opgevoerd werd 't tooneelstuk „Maria's Maoht te Lourdes", 't bekende successtuk van den heer F. Heggelman. Gespeeld werd in de origineele kleeder dracht van dien tijd, wat zeer bijdroeg tot 't prachtige effect van 't stuk. De requisie- ten wren door den schrijver ontworpen cn getuigden van diens kunstzin en goeden smaak. De lichtinstallatie was geheel aan passend aan t' stuk en voldeed aan de hoog ste eischen. Oudergewoonte werd niet op den aangegeven tijd, 7 uur, begonnen, doch 't was c.a. halfacht toen mej. Speel 't po dium beklom. Zij zette 't doei van deze uitvoering uiteen, heette alien van harte welkom, in 't bijzonder den zeereerw. heer Pastoor Sprengers, die zoo welwillend was geweest om door zijn tegenwoordigheid zijn belangstelling te toonen. Zij verzocht allen om hunne medewerking om dezen avond te doen slagen ook door niet of zoo min mogelijk te rooken en hoopte, dat iedereen een recht gezellige avond mocht hebben, waarna zij deze bijeenkomst opende met den chr. groet. 't Belletjes rinkelde en 't scherm ging op. 't Prachtig tooneel met zijn décors toonde reeds hoe 't stuk zou zijn. 't Was muisstil in de tjokvolle zaal. Er werd mooi gespoeld en duidelijk gesproken, zoodat alles in de uiterste hoeken van de zaal kon gehoord worden en iedereen met belangstelling kon volgen. Circa tien uur werd gepauzeerd. In de pauze werd een verloting gehouden ten bate der missie en een collecte gehouden door een klein meisje gekleed als zusterke. Na de pauze werd 't jammer genoeg wat .rumoerig in de zaal waardoor veel van 't prachtige spel verloren ging. Na de op voering van dit Stuk, werd 't schitterende tableau vivant „Maria Hemelkoningin" vertoond. Deze apotheose is eigendom van den schrijver en niet in den handel ver krijgbaar. Gedurende dit tableau, werd prachtig gezongen met begeleiding van piano en viool, welke zich ook gedurende de pauze deden hooren. Hievruee was 't programma van dezen avond afgewerkt en sprak de zeereerw. heer pastoor een woord van dank tot de aanwezigen waarna mej. Speel den avond sloot met een dankwoord aan allen voor hun verleende medewer king waardoor alles zoo schi»lerend slaag de, in 't bijzonder den zeereerw. heer pas toor. Ongeveer kwart over e'f togfen allen in de beste stemming welvolr.aan naar huis Muziekuitvoering. Op Maandagavond 23 Nov. 7.30 uur precies, zal de Muziek- vereeniging „Symphonie" alhier haar eer ste winteruitvoering geven in de zaal van 't „Wapen van Leimuiden" van den heer J. Sneeboer. Daar medewerking wordt ver leend door mr. Carter en Miss Corrxna (Worlds Famous Universal Artists in an act entrirely New) belooft 't een schitte rende avond te worden. Een reuzen-lach- programma. Na afloop als gewoon gezellig bal. NOORDWIJKERHOUT. Wildstroopers per auto. Een zekere P. uit Den Haag was in den nacht van ]2 op 13 November j.l met een auto van uit Den Haag naar Noordwijkérhout gekomen en maakte zich in het jachtveld Leeuwen horst aan wildstroopen schuldig. Hij werd hierbij door de gemeente-poli tie betrapt. Inbeslagneming van een jacht geweer, 20 patronen en een schijnwerper met accu van een auto volgde. P. en diens helper K. werden bekeard wegens overtreding der Jachtwet eu Wa penwet. De gevolgen van heb nachtelijk gebeu ren zullen de overtreders van den Kanton rechter te Leiden Van iemand geschrokken. ln d«ïn na middag van Zaterdag 14 November j.l. om streeks 3 uur, schrok een voor een voer tuig gespannen paard van een zekeren H. alhier. Het paard kwam met het voertuig in een bollenveld naast de Dorpsstraat al hier terecht. De naast dezen weg staande haag werd beschadigd. Overigens liep het ongeval goed af. Per soonlijke ongelukken kwamen iet voor. De politie regelde ter plaatse het verkeer. Waar twee kijvenEen zekere W. alhier heeft aangifte gedaan van op hem gepleegde mishandeling door K., terwijl deze K. op zijn beurt aangifte deed van op hem gepleegde mishandeling door W. De politie zal trachten dit geval tot klaarheid te brengen. STOMPWIJK. Geboren: Leonardus Marinus, Willi- brordus, z. van H. A. Smits en E. M. v. d. Valk. Helena Adriana, d. van J. G. Ha- ket en H. E. C. v. d. Helm. VEUR. Geboren: Maria Hendrika Wilhcl- mina, d. van J. P. Pijnacker en H. M. Fran- zen. Johanna Maria, d. van A. G. J. Gij ben en J. H. v. d. Heijden. Gehuwd: C. H. Remmerswaal en W. M. Heijne. Overleden: S. M. Borst 3S j. GEMEENTERAAD VAN KATWIJK Zaterdagmiddag vergaderde de raad de zer gemeente. Voorzitter was burgemeester J. Schokking. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd. Punt 1 was mededeeling van ingekomen stukken, o.m. eenig missi ven van ged. staten. Ook is ingekomen bericht van ged. sta ten, dat zij het raadsbesluit van 20 Juli 1.1. tot onhewoonbaarverklaring van de wonin gen Parlevlietslop 8 a en 8 b te Katwijk aan Zee hebben vernietigd. Voorts worden aan den raad aangebo den de gemeenterekening over 1930, met een batig saldo van ruim 28000.en de reke ning van het grondbedrijf over 1930. Deze rekeningen worden in handen gesteld van de in een vorige raadszitting benoemde commissies, welke de rekeningen zullen nazien. Voorstellen tot verkoop van grond. De Katwijksche Bouwvereèniging vraagt in koop te mogen hebben een perceel grond, groot 5153 M2. gelegen ten noorden van de De Waal, Malefijtstraat, benoodigd voor den bouw van 57 arbeiderswoningen, pdjs 3 per M2. De heer A. de Best vraagt een perceel grond te koopen gelegen aan de Haring straat groot 42,50 M2. Prijs 5.— per M2. Na een opmerking van den heer P. Guijt wdrden deze voorstelen aangenomen. Voorstel tot het sloopen van het perceel „Landbouwlust" aan de Valkenburgerweg te Katwijk a. d. Rijn. Het perceel is in zeer bouwvalligen toestand en reeds door den bewoner ontruimd. Hiertoe wordt z.h.st.. besloten. De straatbelasting. Voorstel tot het vaststellen van een ver- menigvuldigingscijfer voor de straatbelas ting, kohier 1931. Het kohier voor 1930 geeft een eindbedr0" aan van 46359,68. Wanneer hierbij rekening wordt gehouden met de normale verhooging als gevolg van uitbrei ding der gemeente ad 2500.kan de op brengst van het kohier 1931 gevoegelijk worden geraamd op rond 490000.Voor het dier.stj .r 1931 is echter straat- belasting uitgetrokken 39,700, dit als ge volg van dl door den raad geuitte wensch om tot verlaging dier belasting te geraken. Met het bedrag ad J 39,700 dient het ver- menigvuldigingscijfer bepaald te worden op 0.81. De begrooting voor 1931 kon slechts met zeer veel moeite sluitend worden ge maakt. Na (ben is die begrooting nog be last geworden met een uitgaaf van 15000,— wegens kosten van werkver- schaffing. Waarschijnlijk zal de rekening met een nadee dg saldo sluiten hetgeen zijn terugslag zal vinden op de begrooting voor 1933, waarvan de samenstelling toch al een ijk probleem zal opleveren, o.a. in verband met de daling van het belast bar inkomen. Up grond van genoemde stelleft B. en W. voor het vermenigvu'.di- gingscijfer der straatbelasting voor het jaar 1931 te bepalen op I. Over dit voorstel wordt uitvoerig ge debatteerd. De heer V. v. Tongeren leest enkele gedeelten voor uit de 'notulen van 13 (Jetober 1930, waaruit blijkt, dat het niet de bedoeling van den raad was, om door de wijziging van de verordening tot een hoo- gere opbrengst van het kohier te komen. Als er toen geen moeilijkheden waren ge weest, was er dadelijk reeds een factorcij- fr vastgeste.d. B. en W ziden de vaststel ling van zul'k een cijfer in overweging te hebben. Daarom doet het spr. vreemd aan, thans een voorstel aan te treffen het fac- torcijfer 1 te handhaven. Hij meent, dat, al zijn de omstandigheden gewijzigd, de raad er toch niet toe mag besluiten. Als er meer geld moet zijn, dan moet dat uit andere be lastingen gevonden worden. De voorzitter geeft een uitvoerig ant woord. De heer v Tongeren heeft volko men gelijk wat betreft het geciteerde uit der notulen. De omstandigheden zijn sinds dien tijd niet een beetje, maar wel zooda nig gewijzigd, dat het verkeerd zou zijn niet met dit voorstel te komen. De begrooting van 1931 is niet dan met moeite sluitend gemaakt. De heer L. v. d. Zwan wijst ook op de veranderde tijdsomstandigheden. Er zijn veel menschen die verliesposten hebben ge boekt. Deze zullen toch de straatbelasting moeten bétalen. In de heffing zijn te veel kanten, die niet juist zijn. Hij sluit zich daarom aan bij het betoog van den heer v. Tongeren. Dr. Eikelenboom vindt ook de heffing buitengewoon onbillijk. Hij vraagt waarom de begfooting nog niet is verschenen. Vol gens de gemeentewet behoort die in Sep tember aan den raad to worden aangeboden en nu is het al half Nov. Was de begroo ting verschenen, dan' was de beoordeeling vandit punt veel gemakkelijker. De voor zitter. Dat het ook voor B. en W. niet aan genaam is dat de nieuwe begrooting nog niet is verschenen. De moeilijkheden zijn niet het minst veroorzaakt door het inge diende wetsontwerp der regeering, waarbij de uitkeeing uit het gemeentefonds zal wor den verminderd. Dit al wel zeker, dat de 25 opcenten op de gemeentefondsbelasting zeker wel zullen stijgen tot 40. Spr. her innert aan het bedrag voor werkverschaf fing, dat is uitgegeven. Wethouder Veltkamp zegt, dat we de za ken niet ingewikelder moeten maken dan ze zijn. De inkomsten en uitgaven over 1931 zijn van dien aard, dat inplaats van een batig saldo er waarschijnlijk een te kort zal zijn. De heer J. v. d. Perk spreekt in gelijken geest. Nadat nog is getripliceerd, dient de heer C. v. Toneeren een voorstel in om het ver- menigvuldigingscijfer vast te stellen op 0,81. Het voorstel wordt echter niet ondersteund en komt dus niet in behandeling, waarmee het voorste! van B. en W. is aangenomen. Punt 6. Voorstel tol het overnemen van grond voor trottoiraanleg aan de Zuidzijde van de Nieuwsteeg te Katwijk aan den Rijn langs de huizen van de Katwijksche Bouw- vereeniging en voor de huizen van de N.V. Leidsohe Duinwatermaatschappij die de grond hiervoor gratis aan de gemeente wil afstaan. B. en W. stellen voor de aange boden grond te aanvaarden en een trot toir te, doen aanleggen waartoe de raad besluit. Punt 7. Voorstel tot het verhoogen van e>en toegekende ondersteuning. De heer Goemaai verzoekt de bijdrage in de kosten van verpleging van zijn zoon in de stich ting van lenders aan va'lende ziekte te ver hoogen van 300.— op 375.—. Nu d.e heer Goemaat met pensioen is gegaan is zijn in komen aanmerkelijk vermindert. De diaco nie zal 250.- gaan betalen genoemde stichting 75.en adressant 50. De ge meente zou dan de resteerende 375. betalen. Z.h.st. aangenomen. Bouw van 75 woningen. Punt 8. Voorstel tot het toekennen van een voorschot aan de Katwijksche Bouw- vereeniging voor woningbouw. Dit ten be hoeve der 57 woningen waarvan de aanbe steding dezer dagen heeft plaats gehad. De bouwkosten zullen ongeveer f 132682,55, de kosten voor de benoodigde grond 17867,30. De huur wordt geraamd op 3.61 per week. Besloten wordt op voor stel van B. en W. de gevraagde medewer king te xerleenen en aan het Rijk de be noodigde gelden aant te vragen. De heer P. Guijt heeft vernomen, dat de steenen niet betrokken zullen worden van de Ka kzandsteenfabriek te Katwijk aan den Rijn. Waar deze fabriek is stopgezet en daardoor veel Katw ijkers werkloos zijn gew; zou hij als voorwarde willen stellen, dat de steenen van de Kalkzand steenfabriek worden betrokken en dient dienovereenkomstig een voorstel in. Op voorstel van den voorzitter gaat de raad hierop in comité-generaal. Na her opening zegt de heer Guijt, dat' hij - ge hoord de bjespreking zijn voorstel in trekt, en wijzigt zijn voorste' in een motie, die z.h.st. wordt aangenomen. Punt 9. Stemming ever het voorstel van Tongeren, inzake het beschikbaar*, stellen van de gemeentezaal voor bioseoopvoor- stclingen waarover in vorige vergadering de stemmen staakten. De uitslag der stem ming is thans acht st. voor en acht stzm- men tegen. Daar de stemmen voor de twee de maal staken wordt geacht dat het voor- shtel verworpen is. Voor stemden de hee- ren: G. van Duijn. J. v. d. Perk, C. v. Ton geren, H. Parlevliet, A van Rijn, C. A. Veltkamp en Y. P. Guijt. Punt 10. Voorstel tot het verlcenen van dispensatie van het bepaalde bij art. 22 der Bouwverordening. Dit in verband met een aanvraag van L. v Duyn, M. A. de RHiy- terstraat om een houten bergplaats te mo gen bouwen op het open terrein achter per ceel no. 36. B. en W. stellen voor, gezien het rapport van den directeur van gemeen tewerken, de dispensatie te verleenen. Al- zoo besloten. Punt 11. Voorstel tot het doen van een verzoek om vrijstelling van de verplichting to het geven van onderwijs in lichame'ijke oefening. Hiertoe wordt besloten. Rondvraag. Van de heer C. van Tongeren is een vraag ingekomen in verband met de werk zaamheden in de Secr. Varkeviserstraat. Gronden deze werkzaamheden zich op een genomen raadsbesluit! Zoo niet. Waarom is er dan niet een kostenberekening ge maakt en aan den raad de benoodigde gel den aangevraagd! De voorzitter antwoordt, dat inderdaad bij de begrooting van 1931 in dezen .geest is besloten en leest de desbetreffende pas sage voor. De heer v. Tongren zegt, dat het aanbe veling had evrdient, wanneer de rand hier in was ge>kend en de plannen waren mee gedeeld. Hierna sluiting met dankgebed. SPORT FRANKRIJK-NEDERLAND. Het Fransche elftal. Het Fransche elftal, dat 29 dezer het Nederlandsche zal ontmoeten, is gister avond als volgt, van rechts naar links, sa mengesteld: doel: Thepot of Tassin; ach ter: Mattier en Chardar; midden: Finot, Kaucsar en Hornus; vóór: Kaufmann, Vei- nante, Mersier, Luoicn Laurent en Lan- gillier. Reserves: Korb, Durbcc en J. Laurent. Het A. S. C.-elftal. Het elftal dor roodzwarten is voor den wedstrijd A. S. C.Hillinen a.s. Zondag als volgt samengesteld: Westen Thé Josson Parjatmo De Jongh Brouwer de Ruiter Janssen v. Goor Tissing Tjiam WIF'.RFNNEN DE ZESDAAGSCHE TE STUTTGART. Van Kempen geeft den strijd op. In den nacht-van Zondag op Maandag vonden wederom lange jachten plaats, die tot- na vier uur in den ochtend duurden. Volgens Amerikaansch systeem werden vele ronden gewonnen en verloren, zoodat tegen het slot alles eendrachtig weer bij een was. De verrassing van den nacht vormde het zeer middelmatige rijden van Van KempenFrankenstein. Vanochtend om zes uur bezette het Nederland sch Duitsohe koppel met een achterstand van zeven ronden de zevende plaats, terwijl Rausch-Hiirtgen vooropgingen. Ook Maandagmiddag gunden de renners zich geen rust. Reeds voor het begin van de eerste serie sprints trachtten Gilgéh Bühler hun positie te verbeteren. Zij slaag den ér in, een ronde in te loopen en gaven daarmee het teeken voor een langdurige jacht. De Belgen Oharlier—Deneef toonden zich in grootsehen vorm; zij wisten hun geheelen achterstand van drie ronden op Rausoh-Hürt'gen in te halen, waardoor zij zich aan het hoofd van het klassement plaatsten. Opnieuw stelden de favorieten Van KempenFrankenstein teleur. Het Nederlandsch-Duitsohe koppel geraakte acht ronden bij Charlie;*—Deneef ten ach ter. Om elf uur viel Piet van Kempen uit. Hij was sedert eenige dagen lijdende aan maagkrampen. De stand om 11 uur, nadat in 72 uur tijds 1711.770 K.M. waren afge legd, luidde als volgt: 1. CharlierDeneef 171 punten; 2. RauschHüitgen 46 punten. Op één ronde: 3. RiohliBuschenhagen 177 punten;'4 .Ehmer— Kroschel 51 punten Op twee ronden: 5. KilianPützfeld 132 punten; 6. FundaSkupzynski 69 punten. Op vier ronden: 7. GilgcnBühler 116 punten; 8. Tonani—Merlo 64 punten. Op vijf ronlen: 9. PeixDayen 67 pun ten; 10. Altenburger— Du mm 59 punten, Frankenstein blijft als reserveman rijden. „Tel." DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. ROEIEN SNELR0EIEN VOOR DAMES. Het jongste nummer van „De Waterkam pioen" bevat een artikel over snelrocicn voor dames, waarin het systeem van een gecombineerd snel-stijlroeien voor dames besproken wordt. Aangehaald wordt een artikel in „Wnssersport" van tic bekende roeister Josepha Seidel van de damesaf- decling der R. G. „Wiking" te Leipzig, waarin zij constateert, dat de animo voor snelheidswedstrijden voor dames dalend" is en niet bij die voor stijlroeien vergele ken kan worden. Zij geeft vervolgens aan, waarom h. i. het snelrooien voor enkele zeer sterke vrouwen geschikt, doch voor de moesten ongeschikt is. Tevens heeft zij een open oog voor de ook in Nederland gel dende bezwaren tegen het absolute stijl roeien. Frl. Seidel's betoog is evenwel een sterk pleidooi voor de thans in Nederland gevolgde methode nl. het systeem-Fokker, het gecombineerd snel-stijlroeien. De schrijvor (J. Pinto) gelooft, dat. wij in Nederland met het gecombineerd stijl- snelroeien volgens het ,.proefreglëment" van den Nederlandsche Roeibond, een heel stuk nader zijn gekomen tot de oplossing van het probleem: damesroeien. SCHAKEN De competitie van den Ned. Schaakbond. Van den wedstrijd L. S. G. III. Wes- terkw, I bleven twee partijen onbeslist. De partij van Demmendal is thans remi.se ver klaard, die van Schoppen verloren. De einduitslag is nu 64 voor do Leidschc club gewórden. Ook werd nog in de/.elfdo groep gespeeld tusachen Disc. Disc. II en Disc. Disc. III. De uitslag hiervan was, dat het tweede tiental dezer ^Haagsche club van het derde met 64 won. Hedenavond speelt het Loidsch Schaak genootschap I zijn tweeden competitiewed strijd. thans thuis tegen het eerste tiental van de Haagsche Arbeidersschaakclub. BILJARTEN NEDERLANDSCHE BILJARTBOND De Competitie. De uitslag van den wedstrijd D. O. S.~ S. D. O. voor de camp. N. B. B. afd. F. luidt J. SI immers (99) (S.D.O.) 99 42 9 2.35 P. Schouten (101) (D.O.S.) 104 41 11 2.53 N.N. (88) 68 33 9 2.09 J. Chrispijn (97) 97 33 12 2.93 N.N. (80) 70 43 10 1.55 C. P. Faeel (88) 68 .45 8 1.93 A. J. Kanteboen (80) 80 41 13 1.95 L. Koning (88) 84 40 8 2.10 D. O. S. 1 en S. D. O. 1 punt. Hij pikte de heks, die haar ring wilde uitgooien in het hoofd en zij wierp daardoor verkeerd, zoodat het agentje vrij bleef. De h'eks was woest, terwijl Keesie met getrokken zwaard haar stond af te wachten. „Dank je lieve vógel", riep hij, toen hij zag wat de vogel had gedaan, ik weet, dat je een vriend van ons bent, „in nood leert men zijn vrien den kennen". Terwijl de heks zoo gauw mogelijk naar huis terugvloog, vloog de witte vogel in een hoogen boom. En hij zag met vreugde, dat zijn vrienden waren gered doordat hij hen had geholpen de heks aan te vallen „Ik zal hier maar de bui afwachten voor ik naar het huis van de hoks terug keer. LEIDSCHE BILJARTBOND. De Competitie. De uitslag van den wedstrijd A. D. O.— 't Groene Laken voor de le klasse L. B. B. luidt: J. Bruinincks ('tGrL.) 148 16 39 9.25 R. Bij le veld (A.D.O.) 200 10 53 1*2.50 200 60 15 3.03 182 65 21 2.80 131 31 27 3.01 150 34 10 4.11 J. Pauw A. v. Rijsdam H. Barendse L. Slootjes P. Meijers 150 41 15 3.40 C. Randera-at 119 43 10 2.76 A. D. O. - en 't Gr. Laken 1 punt. De uitslag van den wedstrijd KI. Rust oordS. D. O. voor de le kl. comp L. B. B. luidt N. N. (S.D.O.) 36 13 14 2.76 J. v. d. Hulst (K.R.) 200 13 64 15.38 C. Schouten 90 43 16 2.09 Jac. J. v. d. Meer 200 43 21 4.65 W. Penseel 67 38 12 2.09 G. Riet': oek 150 32 98 4.68 R. Kantebeen 125 47 17 2.65 P. van Ruiten 150 47 10 3.10 Kl. Rustoord 2 en S. D. O. 0 punten. De uitslag van den wedstrijd—De Krar IZeezicht I voor de 2e klasse oomp. L. B. B. luidt: C. de Jong Jr. (Zeez.) 125 26 18 4 80 B. Montfoort (de Kr.) 74 25 15 2.96 Th. Stam 92 50 11 1.84 J. Zaalberg 125 50 18 2.50 N.N. 125 49 8 2.55 J. Ouwerkerk 116 48 13 2.41 N. Barnhoorn 123 63 10 1.98 C. de Leeuw 72 6 2 5 1.16 Zeezicht 2 en de Krans 0 punten. De uitslag van den wedstrijd A. D. O 2 O. G. 2 voor de 4e klasse comp. L. B. B. luidt: J. Gressie (O.G.) 75 44 9 1.70 N.N. (A.D.O.) 54 43 5 1.03 D. Piket res. 50 32 14 1.56 J. Schuurmans 75 32 10 2.34 H. Bijl 75 29 8 2.38 L. van Roon 73 28 8 2.60 J. Hart velt 75 42 12 1.78 G. Beuk 65 41 7 1.58 O. G. 2 en A. D. O. 0 punten.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11