DINSDAG 17 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. ir GEMEENTERAAD VAN ALPHEN a. d. RIJN DE ARTIKELSGEWIJZE BEHANDELING DER BEGROOTING. DE HEER TEN CATE BROUWER HEEFT GEEN SUCCES MET ZIJN BEZUINIGINGSPLANNEN. DE AMBTENAARSSA LARISSEN VERDEDIGD —EEN NIEUW RAADHUIS? HET SCHOONHOUDEN VAN DE GEMEENTEGEBOUWEN. VER HOOGDE SUBSIDIE VOOR DE T.B.C.-BESTRIJDING. TELE- FONEEREN OP ZONDAG. DE BELASTING VERHOOGD. SCHORSING VAN EEN RAADSLID. Gisteravond om 7 uur kwam de ge meenteraad alhier ten derden male in acht dagen tijds bijeen ter behandeling van de rest der agenda bevattende de artikelsgewijze behandeling der begroo- ting. Voorzitter dr. H. Lovink. Afwezig de heer Ruting met kennis geving. De voorz. opent do vergadering met gebed. Een eervol ontslag. Na opening wordt op diens verzoek eervol ontsla-g verleend aan den heer Tolk, hoofd der O. L. S. alhier. De voor zitter wijdt aan dit verslag enkele har telijke woorden. Wederom de begrooting. Hierna wordt, overgegaan tot artikels gewijze behandeling der begrooting. Bij vlgn. 19 der bedrijven vermeldend diverse uitgaven der Gasfabriek vraagt de heer ten Cate Brouwer toelichting be treffende deze uitgaven. Weth. Hern green antwoordt dat de auto der gas fabriek hieruit niet Tvordt betaald. De heer ten Cate Brouwer meent, dat zulk een post eerst wel ter kennis der raads leden mag worden gebracht. Zulk een post is groot genoeg om niet gecamou fleerd te worden. Wethouder Herngreen zegt, dat de auto is gekocht uit de kapitaal dienst in 't begin van dit jaar, wat dus eerst het volgend jaar uit de rekeningen zal blij ken. De heer ten Cate Brouwer acht de priisraming voor de steenkolen te hoog. Wethouder Herngreen zect dat er ook voor veel minder n.l. beneden de 10 en niet voor 13 gekocht is. Bij de begrooting van het Algemeen Armbestuur zegt de heer den Uyl bij de jaarwedde der geneesheeren den indruk te hebben, dat deze jaarwedde niet in overeenstemming met de prestaties is, terwijl bovendien de behandeling van armlastige patiënten te wenschen over laat. Spr. is het eens met een adres van een fondsvereeniging „Ziekenzorg" om een geneesheer aan te stellen voor de armenpraktijk, tegen een salaris van 1500, zoodat tevens 500 wordt be zuinigd. Het voorstel wordt door den voorz. ontraden, en verworpen met 12 tegen 2 stemmen. Vóór de S. D. A. P. Na de bedrijven komt. aan de orde de behandeling der begrooting. De voorstellen van den heer ten Cate Brouwer om de salarissen der wethou ders te halveeren en het presentiegeld der raadsleden voor avondvergaderingen te doen vervallen worden niet onder steund. Geen salarisverlaging. Het voorstel on^ de salarissen van het gemeent'epersoneel met 5 pet. te verla gen, wordt door den heer ten Cate Brou wer nog eens toegelicht. Spr. acht de loonen veel hooger dan in andere ge meenten. Bovendien wil het Rijk de sa larissen met 3 pet. verminderen, een be zuiniging, die spr. in dezen tijd nood zakelijk acht. Wordt dit voorstel ver worpen, dan zou spr. de loonen met. 3 pet. willen korten. Waar de prijzen der le vensmiddelen belangrijk zijn gedaald, doet spr. hiermede geen aanval op het levenspeil. De heer Spreij wil afwachten wat het Rijk zal doen. De heer den Uyl is het met dit voor stel niet eens. Dat in tijden van druk direct een aanval wordt gedaan op de loonen, acht spr. uit den booze. Boven dien beschikken we over een goed amb tenarencorps on maakt de toestand der gemeente verlaging niet noodzakelijk. De heer van Clcef meent, dat bij hoogconjunctuur de ambtenaren steeds drie jaar achter komen met salarisver- hooging. Daarom wil spr. nu niet direct er bij zijn om de loonen te verlagen. De voorz. meent dat hangende het wetsontwerp der loonsverlaging voor ge meente-ambtenaren niet' tot verlaging moet worden overgegaaan. Bovendien zijn de salarissen der gemeente-ambte naren over 't algemeen lager dan die der Rijksambtenaren. De heer ten Cate Brouwer repliceert hierop en betoogt op een interruptie van den heer den Uyl, dat er door allerlei sociale maatregelen, waaraan het kapi taal gebonden is.... geen kapitalisme bestaat. Er ontspint zich dan een debat over salarissen van Rijks- en gemeente-amb tenaren. De heer ten Cate Brouwer handhaaft tenslotte zijn voorstel. De heer Boeren kan dit voorstel niet steunen, omdat hem de noodzakelijkheid niet is duidelijk gemaakt. Er zijn in een salarisregeling altijd salarissen aan te wijzen, die te hoog zijn. Bij een verge lijking moet men niet generaliseeren. Tegenover de stek achter de deur der Regeering verwijst spr. naar Ged. Sta ten, die ondanks dat, dezelfde afwachten de houding aannemen. Het voorstel wordt niet ondersteund. Bij de posten schrijf- en bureaubehoef ten en bindwerk, meent de heer Boeren 750 verlaging te zien aan de hand van de uitgaven van het vorig jaar en tevens om dit geld te gebruiken voor de t.b.c.- bestrijding. Do voorz. antwoordt dat die posten ramingen zijn en dat men dat geld later toch noodig kan hebben. Men mag op deze dekking niet rekenen. De heer ten Cate Brouwer zegt reeds 10 pet. verlaging te hebben voorgesteld met het motief, dat de inkoop lager is, zooals blijkt uit de kolen voor de gas fabriek die 3 lager per ton zijn inge kocht. De heer ten Cate Brouwer wil over al zijn voorstellen tot verlaging van ver schillende posten.niet meer spreken, om dat zij toch ten d -ode zijn opgeschreven. De voorz. zegt., dat in ieder geval met verschillende voorstellen van den heer ten Cate Brouwer rekening zal worden gehouden. Verschillende andere posten waarop bezuiniging is voorgesteld door den heer ten Cate Brouwer, worden door den voorzitter onder 't oog gezien. De groote schoonmaak. Bij de post schoonhouden van het secretarie stelt de heer Koren voor, deze post te verhoogen tot de werkelijke uit gaven, die de concierge daarvoor heeft. De heer Boeren is het met dit voor stel eens. Hij heeft het onderzocht en is gekomen tot een uitgave van 813, de gemeente teert dus hierin op een be ambte. Spr. specificeert dit bedrag en meent dus dat het bedrag van 600 te laag is. De heer van Cleef becritiseert de pos ten voor onderhoud van openbare gebou wen tot een bedrag van 8700. Spr. heeft hierdoor gedacht aan een nieuw gemeentehuis, wat in exploitatie veel voordeeliger zou zijn. In 1916 werd bij de annexatie van andere gemeenten reeds de bouw van oen nieuwe gemeentehuis als motief naar voren gebracht. Spr. verwijst naar het nieuwe gemeentehuis van Boskoop en Hazerswoude en fantaseert, een Buiten- „Hof" en een „Vijverberg" met omliggen de gemeentegebouwen. Spr. stelt voor bij de kapitaaldienst een post pro memorie voor dit doel te De voorz. meent hierop dat de in structie van den concierge luidt dat hij het secretarie moet schoonhouden. Hij heeft het dus op zich genomen. B. en W. hebben het bedrag reeds met 80 ver hoogd. Spr. zegt dat B. en W. dit nog eens zullen nagaan en de billijkheid zullen betrachten. B. en W. zullen er iets aan bijdragen. De heer Boeren vraagt of B. en W. do cijfers eens juist willen onderzoeken, wat de voorz. toezegt. Spr. bestrijdt de instructie omdat het secretarie zeer is uitgebreid. De taak in dc instructie is onuitvoerbaar, omdat hij hulp moet hebben, daar hij zelf in be slag is genomen door duizend andere karweitjes. Do voorz. zegt toe dat B. en W. de zaak nog eens nader zullen be zien en zoo noodig in den Raad hiermee zullen terugkomen. De heer Koren trekt zijn voorstel daarop in. De voorz. zegt in antwoord op het voorstel van den heer van Kleef, dat B. en W. de posten voor een nieuw Raadhuis pro memorie op de begrooting zullen zetten. Spr. heeft hiernaar reedr inlichtingen ingewonnen, een nieuw Raad huis zal ongeveer 250.000 kosten. Er was zooveel te doen, dat spr. meende, dat het niet kon. Bij de post verlichting en verwarming meent de heer ten Cate Brouwer, dat hierop belangrijk zou kunnen worden bezuinigd. De lieer Herngreen zegt hierop, dat de begrooting is vastgesteld voordat de prijs der cokes bekend was. De voorz. zegt, dat er geen cent meer wordt uitgegeven dan noodig is. De kos ten van de uitbreiding Kullen, aldus do voorz., aan een herziening worden on derworpen en wellicht met ongeveer 1000 kunnen worden verlaagd. De heer van 't Riet acht verlaging van de post kleeding en uitrusting van politie-ambtenaren tot de helft mogelijk. De heer ten Cate Brouwer: C. en A. is toch voordeeliger. De voorz. zal deze mogelijkheid on derzoeken. Bij vlgn. 268 bepleit de heer Koren vervanging van gaslantaarns in electri- sche lantaarns. Vóó de S. D. A. P. en de heer Van Kleef. Bij de post kosten voor den Burger wacht en B. V. L. wil de heer den Uyl de gemeente een dienst bewijzen door deze post van de begrooting te schrap pen. In stemming gebracht wordt dit voor stel verworpen met 13 tegen 3 stemmen. Bij de post wachtgelden zegt de heer van Kleef, dat het wachtgeld van den vroegeren commissaris van politie reeds is opgeloopen tot 12.400, wat nog op- loopen zal tot 26.000. De voorz. antwoordt dat B. en W. alle moeite hebben gedaan om dezen wacht gelder in een andere betrekking te plaat sen. De subsidie voor de t.b.c.-be- strijding wordt verhoogd. De heer Boeren wil bij de post on kosten bestrijding t.b.c. het groote volks belang weer naar voren brengen. Spr. zegt dat de gemeente de meer dere kosten wel kan betalen. 'De begroo ting laat het toe en spr. wil niet ver onderstellen dat B. en W. nietJ willen meewerken aan de uitzending van t.b.c.- patiënten. Het voorstel van B. en W. maakt de subsidie afhankelijk van het particulier initiatief. Aan de hand van de lijst der bijdragen heeft spr. geconstateerd dat zij, die het hardst schreeuwen over par ticulier initiatief zoo goed als niets bij dragen. Dat" is niet fair. Bovendien maakt dit voorstel de' uitzending onge wis. Er wordt door particulieren al zoo veel gedaan, daar komt een eind aan. Spr. verwijst naar Leiden waar ge contribueerd wordt 572.90, terwijl Al phen ruim f 900 geeft. Het particulier initiatief hier voldoet dus- aan de ver wachtingen. In Leiden geeft de gemeente daarbij 6000, in 1930 aangevuld met 3550. Spr. meent dan dat zijn voorstel tot een hooger subsidie zeer bescheiden is. Spr. vraagt of de patient nu de dupe mag worden en wijst op de sociale taak der volksgezondheid die de gemeente heeft. Die schriele subsidieering is geen be zuiniging, daar in anderen vorm veel meer wordt betaald, wat spr. met feiten aantoont. Is dat nu wijze politiek? Spr. komt daarom ook in het belang der ge meentekas terug op zijn tusschenvoorstel, behelzend 75 te geven per patiënt per 6 maanden tot een bedrag van f 1500. Do heer van Kleef ondersteunt het voorstel van den lieer Boeren. De heer Spreij kan met dit voorstel niet meegaan erndat hij een particuliere bijdrage van 1C00 te weinig acht. De heeren den Uyl, Veltman en Koren verklaren zich voor het voorstel van den heer Boeren. De voorz. zegt dat de Rijkssubsidie is teruggegaan en dat de gemeenten nu kunnen betalen. Zuid-Holland alleen is 50.000 teruggegaan. De heer Boeren zegt dat de voorz. wel er op wijst, dat wij niet achter zijn, maar de practijk wijst toch uit dat wij niet uitzenden. Spr. vraagt dan zijn voorstel maar te bezien als een bezuinigingsvoor stel. De heer van Kleef zegt dat de gemeen te het maar moet doen als het Rijk het niet doet. De heer ten Cate Brouwer kan alleen met dit voorstel meegaan als de subsidie alleen wordt gebruikt voor uitzendingen en ook de vereeniging aan de uitzending bijdraagt. In stemming gebracht wordt het voor- stel-Boeren aangenomen met 10 tegen 6 stemmen. Vóór R. K., Vrijz., S. D. A. P. en de heeren Koren en Verdonk. De heer ten Cate Brouwer stelt bij het bestreffende punt voor dat aan 't best. van het Alphensch Zwembad wordt opgedra gen het zwembad des Zondags open te stellen tot des morgens 9 uur. De heer Boeren meent dat de vrije Zaterdagmiddag voldoende is om van de zweminrichting gebruik te maken. Het voorstel wordt met 11 tegen 5 stemmen verworpen. Voor Vrijz. en S. D. A. P. De post kosten beplantingen straten en wegen, waarover de heer ten Cate Brouwer bij de algemeene beschouwingen heeft gesproken, kan aldus de voorz., worden verminderd, daar de gemeente in de gelegenheid is geweest goedkoop te koopen. De heer Lam wenscht de subsidie aan het comité ter bestrijding van de iep ziekte ten bedrage van 40 te doen vervallen. Dit voorstel wordt verworpen met 11 tegen 5 stemmen. Voor stemden de Vrijz. en S. D. A. P. De heer Cocx vraagt bij volgn. 455 subsidie voor de R. K. Bewaarschool te Aarlanderveen. De voorz. zegt dat die subsidie te laat is aangevraagd. De heer Cocx kan ech ter de volgende raadsvergadering een schriftelijk voorstel daartoe strekkend indienen. Bij volgn. 465 subsidie inzake het middelbaar onderwijs stelt de heer ten Cate Brouwer voor, deze subsidie te ver- leenen alleen indien het godsdienstonder wijs aan de Ohr. H. B. S. facultatief wordt gesteld. jKefc voorstel wordt verworpen met 11 togen 5 stemmen. Voor stemden de 3 Vrijz. en 2 S. D. A. P. Bij de post steunverleening aan werk- loozen wijst de heer den Uyl er op, dat in de steun veroidening, welke in de laatste vergadering is vastgesteld, een leemte is gebleven. Het geval kan zich nu n.l. voordoen, dat een georganiseerde werklooze, die uit zijn werkloozenkas trekt minder, ontvangt dan een ongeorganiseer de, doordat hij uit de gemeente-werkloo- zenkas geen steun ontvangt. De voorz. zegt toe, dat een en ander zoo spoedig mogelijk onder de oogen zal worden gezien. Zondagsheiliging. Bij volgn. 50o doorloopende openstel ling van telefoonkantoor pleit de heer van 't Riet voor de Zondagsrust en stelt voor 's Zondags de telefoonkantoren ge sloten te houden. De heer Engelsman meent, dat men dit niet te ver moet doorvoeren. Spr. verwijst dienaangaande naar „het don kere Zuiden'. De heer Boeren meent, dat deze post niet moet worden bezien uit het oog punt van Zondagsheiliging, maar uit het oogpunt van algemeen belang. Het blijkt dat de openstelling zeer gunstig heeft gewerkt voor het algemeen welzijn. De heer van 't Riet ziet hierin een gebod Gods. Het voorstel wordt verworpen met 12 tegen 4 stemmen. Voor de heeren v. Muiswinkel, Van 't Riet, Herngreen en Spreij. Bij de verdere behandeling der be grooting kwam nog even de belasting- verhooging ter sprake, de voorstellen van B. en W. werden ongewijzigd aan genomen. De heer Engelsman geschorst. Hierna werd ten slotte behandeld het uitgestelde punt der agenda, voorstel van B. en W. tot schorsing van het Raadslid Engelsman. Het vérloop der zaak geeft de heer van Kleef heel uitvoerig weer, hetwelk wij verleden week reeds hebben gemeld. Gezien de wijziging van de gemeentewet enkele maanden geleden is het de over tuiging van spreker dat in dit geval waar de goede trouw bij den heer En gelsman terdege aanwezig was, schorsing geenszins behoeft te volgen. Uitvoerig staat spr. ook bij enkele andere geval len o.a. van Stompwijk stil, waarbij de Kroon het schorsingsgeval dat door Ged. Staten was goedgekeurd, heeft vernie tigd. Hoewel B. en W. verplicht zijn te handelen zooals ze deden dringt spr. er bij de mede-leden met klem op aan het voorstel van B. en W. te verwerpen en verzoekt ook de wethouders tegen hun voorstel te stemmen. Als B. en W. de zaak niet hadden aangevat had het kun nen gebeuren, dat Ged. Staten B. en W. hierop hadden opmerkzaam gemaakt, zegt de heer Boeren. Hij kan daarom het standpunt van B. en W. wel begrijpen, maar was een waarschuwing alleen niet beter geweest. Ongetwijfeld zal de heer Engelsman zoo iets niet meer doen naar de heer ten Cate Brouwer meent. Met belangstelling heeft de voorzitter de re den van den heer van Kleef gevolgd, maar z. i. gaat de handeling rechtstreeks in tegen art. 26. Spr. had gehoopt zich er uit te kunnen praten, maar de feiten waren overtuigend. Nadat de heer En gelsman een kleine opmerking heeft ge maakt en de heer van Kleef nogmaals met kracht tegen het voorstel van B. en W. is ingegaan, merkt de heer den Ouden op, dat het niet gaat tegen den heer Engelsman of zijn partij, hij" zal stemmen voor het voorstel van B. en W., want als het in dit geval kan, waar blijven we dan met andere gevallen. Het voorstel van B. en W. tot schor sing van den heer Engelsman wordt dan aangenomen met 87 stemmen. Vóór de Chr. Hist. en A. R. Hierna kwam na middernacht het ein de der begrootings vergaderingen. HAARLEMNERMEER. I Geboren: Hendrikus Jonannis, z. van I C. P. Mesman en J. C. Driessen. Geer- truida Maria, d. van Q. C. Kamp en G. Heemskerk. Evert Jan, z. van R. W. Boom en Bras. Heijltje, d. van J. van der Heiden en J. \V. Comans. Pieter, z. van G. C. Verschoor en M. Verzaal. Geert Cornells Marinus,, z. van 1'. Dag- geluera en W. v. d. Koppel. Reintje, d. van J. B. de Jong en VV. Grauwelman. Johannes Nioolaas, z. van A. Verschoor en M. J. van Anrooij. Johanna, d. en Neeitje, d. tweeling van J. v. Tol en J. i Biemondt. Adriana Cornelia Wilhelan na, d. van L. van Rixtel en W. L. Huy- j berts. Elisabeth,_d. van J. R. Jongblood i en V. Bijker. JJina Cecilia Clasma, d. van H. M. Tuien en F. A. M. van Haasitr. Jansje Lidewij, d. van G. Buitelaar en N. Vreugdenhil. Pertertje Jannigje, d. van C. Schoenmakers en G. Peetoom. Ondertrouwd: J. Ravesloot, 28 j. en L. Hulsebos 25 j. F. v. d. Velde, 22 j. on A. M. Luke 18 j. W. J. Hunink 23 j. en J. V erbeek wed. 31 j. Getrouwd: H. J. van Leeuwen 29 j. en C. P. M. Zonneveld 21 j. W. Scheffcr wed. 54 j. on G. Karstens 49 j. J. Th. C. Krom 21'j. en A. Zantman 18 j. C. W. Eland 28 j. en G. Eijk 28 j. N. Tolenaais 29 j. en M. C. v. d. Horst 18 j. A. Kamer man, 24 jaar en J. Pols 24 j. Overleden: Joost Burghout 76 j., wed. van P. Houtkooper. Autje Slinger, 35 j. geh. met C. Markus. Paul us Hijstek 26 j., geh. met E. Verhoeven. Benjamin 17 nind., z. van J. Troost en L. G. Gijsbers. HILLEG0M. Fout. Wij zagen met vette letters geannon ceerd: „Attentie voor 25 November l'Arni- tié". Dit is absoluut niet in den haak. Lamitië bestaat uitsluitend uit kat-h. speelsters en spelers, terwijl vrijwel uit sluitend Katholieken de uitvoeringen bijwo nen. Nu is het sinds ruim een maand bekend, dat op Woensdag 25 November Kap. Bosch uit Amsterdam zijn 2e groote voordracht geeft in de St. Joseph-kerk voor uiteenzet ting der Kath. Leer. is dat nu meewerken? En dat, terwijl zeer vroegtijdig door den zeereerw. heer Pastoor van Leeuwen ver zocht is, op die cursusavonden geen ver gaderingen te houden of uitvoeringen te geven! Wij vertrouwen dan ook, dat het bestuur van 1 Amitié alnsog den datum van 25 Nov. za lkunnen en willen verzetten; dit ook in haar eigen belang. Wij zijn n.l. volop over tuigd, dat de vele Katholieken die graag eens een uitvoering van l'Amitié bijwonen, bij de keuze öf op 25 Nov. naar Kap. Bosch f naar l'Amitié zeker het eerste zullen kiezen. Men overwege dit eerst eens ern stig. Niet georganiseerden. Men schrijft ons De directie der Kunstzandsteenfabriek „Arnoud" alhier verbiedt zijn personeel zich te organiseeren. Men wrijft zich de oogen uit, als men dit leest. Is die directie dan haar tijd 50 jaar ten achter? En dat, terwijl het gaat over bijna 200 arbeids krachten Maar het is ons evenzeer een raadsel, dat die arbeiders zich bij een dergelijk despotisch gedoe neerleggen. Dit is wel het liberalisme van een directeur ook al is het dan een Baron in den slechtsten zin des woords. Wij achten het thans plicht, dit onver antwoordelijk optreden te belichten, omdat het niet-georgaiiioeerd zijn thans door een deel der arbeiders op de meest pijnlijke wijze aan den lijve wordt gevoeld. Nu we toch over deze fabriek schrijven cie grootste in ons vaderland moet ons meteen het eigenaardige uit de pen, dat hier katholieke arbeiders geen plaats vin den kunnen.... Dit echter tusschen haak jes. Door slapte in het bedrijf zijn tot op hedeu 40 man ontslagen, die nu uitsluitend op het Burgerlijk (en Protestantsch) Arm bestuur zijn aangewezen, wijl ze, door niet- georgamseerd zijn, uitgesloten zijn van werkloozen-uitkeeirug en volgens de be palingen niet door de gemeente te werk kunnen worden gesteld en evenmin voor werkloozensteui? in aanmerking komen. Het is werkelijk bedroevend voor die ont slagenen en hun gezinnen. We vragen ons af: hebben de leiders der vakvereemgingen, welke daartoe aangewc- zijn zijn, hier geen taak, of zoudeu zij bij die directie nu niets eens met klem van argumenten gaan praten? Zóó kan het toch niet blijven. Hondenbelasting. B. en W. overwegen het tarief der hondenbelasting te verhoo gen. Wij teekenen hierbij aan: de honden belasting is hier belachelijk laag: 0.75 min. en 1.50 max. per jaar. Toch zal deze belastingverhoogmg op verzet stuiten, in dien de „honden aan de touwtjes" bepaling blijlt bestaan. Het aantal honden is hier n.n. gestaag afgenomen, omdat de honden niet los mogen loopen. AT&t deze bepaling toch is iedere hondenbelasting te hoog, om niet te zeggen onredelijk. De Burgemeester heeft reeds voor 2 'jaar getracht de bepa lingen milder te maken, doch stuitte af op den onwil van de meerderheid van den Raad. Het komt ons voor, dat die meerder heid- weinig vriendschap gevoelt voor den hond, met weet wat het zeggen wil, altoos aan' een ketting te liggen, te trekken aan een riem of touw. Over die bepaling is al heel wat stof opgejaagd; zelfs noemden Ged. Staten van Z.-H. de verordening een unicum in den lande. Wij willen niet ver- heelen, dat er aan het vasthouden van hon den ook voordeojen verbonden zijn, doch dat de Raad in deze de burgenj achter zich heeft, ontkennen we positief. En we spreken uit ervaring. Zelf hebben we oen tiental jaren een mooien Hollandschen Her dershond gehad. Dti dier kreeg ten slotte door het altoos aan den ketting liggen won- deplekken op het lichaam, zoodat we het dier te Haarlem pijnloos lieten afmaken. Toen stond bij ons vast, zoolang deze ver ordening er is, nooit meer een hond, hoe veel we ook van dien viervoeter houden. En in onze meening en houding staan we niet alleen. Bovendien werden wij indertijd door Ged. Staten van Z.-H. in het geiijk gesteld, toen we weigerden voor een houd (die een luxe-exemplaar was), die altoos vast moest liggen, de belasting voor „plci- zierhond" te betalen. Hier in Hillegom is door deze bepaling iedere hond een waak hond en de gesmaaie. bepaling maakt iede- ren hond valsch bovendien. Inderdaad is hier uit de hondenbelasting veel meer geid in 't laauje te brengen, mits die verordening verdwijnt of verzacht wordt. (Jok de arme heeft liefde voor zijn eenvoudigen straathond, wil er wat meer belasting voor betalen, mits zijn (lier de vrijheid erlangt. Het verwondert ons zelfs, dat de Ver eeniging voor de Dierenbescnerming nog met getracht heeft, aan die inderdaad wreede bepaling te tornen. Waar het heet, dat de bepaling gemaakt is, omdat de hon den de tuinen „verraggen", zou de bepaling alcius kunnen luiden: art. 1: De honden mo gen los loopen van des morgens 9 tot des middags 4 uur; art. 2: schade aan tuinen ol anderszins, toegebracht door een losloopen den hond, komen voor rekening van den eigenaar van den hond. De aandachtige lezer merkt uit art. 1, dat het eventueel losloopen van een hond alleen kan geschieden overdag, zoodat zelfs in de wintermaanden de schade aan de tuinen kan worden geconstateerd en ver haald. Thans zien we dat meermalen een tuin wordt beschadigd en dat men dat des morgens merkt. L)e dader ligt dan meestal op het kerkhof. De natuur en den drang naar vrijheid ligt o.L ook in de h-ondenna- tuur en komt tot uiting in de praktijk. Laat men dit eens ernstig overwegen; verbetering in deze is o.L werkelijk een gemeentebelang. Werkloozen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden aan de Gemeentelijke Ar beidsbeurs alhier bedraagt volgens de' laat ste opgave 198 n.l. 33 bouwvakarbeiders, 152 landarbeiders, 1 mandenmaker, 1 eta leur, 2 metaal-arbeiders, 2 chauffeurs, 1 bakker, 5 fabrieksarbeiders en 1 kantoor bediende-boekhouder. Grondverkoop. B. en W. zullen den Raad voorstellen het perceel grond aan de Meerstraat, hoek Weth. Balverskade, te verkoopen aan den heer H. P. Rutten en dat naast de kistenfabriek aan den heer G. van den Bosch. Geboren: z. van M. D. C. Hoogkamer- Karei; d. van Th. C. van Dongen-Verhaar. Ondertrouwd J. J. van Öinderen en M. Kieft.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10