VRIJDAG 13 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Zaterdag 14 November. Huizen 1875 M Uitsl. K(RO-Uitzending 8,008,15 Gramofoonpl. 10,00 Concert KRO-Trio 11,30 Godsd. Halfuurtje 12 15 Concert KR O-sex tet I,45 Gramofoonpl. 2,30 Kinderuurtje. 4,00 Gramofoonpl. 4,30 Concert KRO-Kunstensemble 5,155,30 Sportpraatje 6 00 Journ. Weekoverzicht 6,40 Cursus Esperanto 7,10 Causerie over Bevolkingscijfers. 7,45 Acoordeonmuziek door K. Wester en A. Dekker 8,00 Concert KRO Salon-orkest m.m.v. de twee accordeonisten. O.a. Potp. Czar- dasfuerstin, Kalman II,0012,00 Concert uit café „De Waag" te Groningen Hilversum, 298 M. V AR A-uitzending. 6,457,00 en 7,307,45 Gymnastiekles. 8,00 Gramofoonpl. 10,00 Morgenwijding 10,15 Concert. The four Serenaders (ac cordeon en VA'RfA-tooneel o.l.v W v Cap- pel len. en 12,00 Concert VARA-septet en Gramo foonpl. 2,15 A. H. Gerhard: Kennis en bescha ving 2,30 Gramofoonpl. 2,50 Causerie door Ds. Bakker 3.10 Kamermuziek. Da af Win s (piano) en Nap de Klijn (viool) 4,30 Causerie over de positie der Han delsbedienden in NO.I. 4,50 Beoefening der Huismuziek 5,40 Biologische causerie 6,10 Gramofoonpl. 6.20 SDAP-kwartiertje. 6,35 Gramofoonpl. 6,45 Literair halfuurtje door A. M. de Jong 7,15 Volksliederen door „De Wielewaal", o.l.v. P Tiggers 7,45 Bestuursmededeelingen door A. de Vries 7,55 VARA-Varia 8,00 Avondprogramma. VAR A-orkest o.Lv, H de Groot. Teun de Klepperman (Bij de pomp), Los Catalanos en Joh. Jong. 10,00 Vaz Dias 10,10 Vervolg avondpr. 12,00 Sluiting 5,35 Kinderuurtje 6,20 Nieuws'ber. 6.50 Moderne pianomuziek 7,10 Tuinpraatje 7,30 Lezing 7,50 Variété. Jack en zijn band 9,20 Nieuws 9,40 Edgar Wallace: The World of crime 10,10 BBC-licht orkest o.l.v. S. Robinson, oh Rosenkavalier, Strauss, Wiener walsen 10,5512,20 Dansmuziek Radio Par is 1725 M 8,05 Gramofoonpl. 9,20 Orkestconcert 12 50 Gramofoonpl. 5.05 Orkestconcert 9,05 ,-Dédé", operette van Christiné Langenberg 473 M. 6,257,20 Gramofoonpl. 12,251 50 Orkestconcert 1,552 45 Gramofoonpl. 4,205,20 Mandolineconcert m.m.v, so listen 7,20 Vroolijke avond. Hierna tot 11,20 I Avondconcert en Dansmuziek, 112012,50 Nachtconcert Ka 1 u n d b o r g 1153 M. 11-201,20 Strijkconcert 1,50—2,20 Gramofoonpl. 2.504,50 Orkestconcert 7,208,20 Oude Fransche Dansmuziek 8 20 Deensche muziek cn declamatie 9,10 Vioolsoli door M. Kjeldgaard. 9,4510,20 Oostersche muziek. O.a Per zische Markt, Ketelbey. 10,2011,35 Dansmuziek Brussel 508 en 338 M 5 20 Concert 6,50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert. Werken van A. Bi- arent 8,20 Populaire avonduitzending 338 M.5.20 Orkestconcert 6,50 Gramofoonpl. 8,20 „De Ploegbaas" van H 't Sas 9,20 Concert Omroeporkest on Soliste. O.a. Werk van Rimsky—Korsakoff Rome (Napels) 441 M. 8,20 Opera „Bastien et Bastionne", Mo zart. Hierna Concert (Koor en orkest). Z e e s e n 1635 M. 7 20 Weldadigheidsfeest van de „Frauen- hilfsverein bei der staatliehen Polizeiver- waltung". 8,40 „Vijftig minuten spanning". Potpour ri o.l.v. M. Bing Hierna tot 12,35 Dansmu ziek van het Film-Bal BUITENLAND FRANKRIJK DE FRANSCHE BEGROOTING. Verhooging der tarieven. Uit het gisteren bij de Fransche Kamer ingediende ontwerp-begrooting voor 1932, dat loopt over de periode 1 April31 De cember blijkt, dat de inkomsten geschat worden op 41.037 millioen en de uitgaven op 40.935 millioen, zoodat het voordeeüg overschot bedraagt 102 millioen franc. Uit het ontwerp blijkt, dat de uitgaven voor de uitvoering der sociale wetten zijn geste gen. In de memorie van toelichting wordt gepleit voor het heffen van een extra-be lasting op goederen, welke komen uit lau den met een gedeprecieerde valuta, her ziening der inkomstenbelasting en der om zetbelasting. De regeering is van plan, de invoerrechten te wijzigen, en wel zal het recht van 2 pet. op den invoer van grond stoffen gehandhaafd blijven, terwijl dat op half- en geheel afgewerkte fabricaten op resp. 4 pet. en 6 pet. zal worden verhoogd. Er wordt op gewezen, dat het hier niet gaat om een nieuwe belasting of om groo- tere protectie, maar om de ongelijkheid der lasten, die drukken op Fransche en buitenlandsche producten, op te heffen. ENGELAND HET DUMPING-VRAAGSTUK IN ENGELAND. Spoedige verklaring van MacDonald. Met een langdurig en enthousiast gejuich hebben de protectionisten in het Lagerhuis gisteren de toezegging van MacDonald be groet, volgens welke de regeering haar houding in zake het dumpingsvraagstuk onverwijld zal bekend maken, in elk geval nog voor het einde der debatten over het antwoord op de troonrede, dus voor Maan dagavond. MacDonald gaf deze toezeg ging, nadat verscheiden conservatieven vra gen hadden gesteld over de anti-dumping plannen der regeering en voortdurend meer aandrongen op bijzondere bescherming van den landbouw tegen de dumping van bui tenlandsche aardappelen en boter. De eisch om maatregelen te nemen te gen de dumping is een begin van het of fensief der protectionisten in het Lager huis. Deze hebben Maandag een vergade ring gehouden, waaraan door 200 hunner werd deelgenomen. Zij hebben sir Henry Page Croft afgevaardigd om hun verlan gens kenbaar te maken aan MacDonald. Op een desbetreffende, hem in het La gerhuis gestelde vraag, heeft MacDonald geantwoord, dat hij op het oogenblik geen verklaring kan afleggen over den gouden standaard. Het Huis kan er echter verze kerd van zijn, dat de'regeering de situatie nauwlettend gadeslaat. FEUILLETON. ACHTER EEN MASKER Uit het Engelsch van HAEDON HILL. 3) Ik ben bang dat ik u ongelegen kom? zei hij eerbiedig. O neen, geen kwestie van, antwoord de Mr. Wenslade met die nederbuigende minzaamheid die hij bij voorkeur tegen de ondergeschikte van zijn broer toonde. Misschien hebt u een boodschap van Char les van Lord Monksilver? Dat niet, maar ik dacht, dat u mij misschien een inlichting zou kunnen geven, die zijn lordschap zal interesseeren, was 't antwoord van den secrtaris. Ik heb een paar telegrammen naar het postkantoor gebracht en nu kom ik op den terugweg even vragen, of mevrouw Wenslade haar ring al terug gevonden heeft. Toen Lord Monksilver hier vroeg in den middag was, was mevrouw erg verdrietig over het ver lies. Dominee Wenslade schudde ontkennend het hoofd. Mijn vrouw maakt zich ern stig bezorgd over dingen van meer belang, dan 't verlies van twee honderd guinjes, zei hij. Wij moesten Yvonne's gouvernante op staanden voet ontslaan en mrs. Wens lade heeft voor haar spoedig vertrek ge zorgd. U heeft miss Vaughan weggestuurd? Heeft zij dan bekend? riep Ravenscar, terwijl hij snel de studeerkamer binnen slipte. In parlementaire kringen te Londen was men gisteravond algemeen van meening, dat MacDonald in zijn verklaring, die hij 16 dezer in het Lagerhuis zal afleggen, zal mededeelen, dat de regeering heeft beslo ten direct een wetsvoorstel in te dienen, dat haar moet machtigen buitensporige in voeren bij decreet te beperken. Deze pro cedure zal worden gevolgd gedurende den tijd, dat het diepgaande onderzoek naar de handelsbalans wordt gehouden. SPANJE DE KERK IN SPANJE. Adhaesiebetuigingen van buitenlandsche Katholieken. Naar „El Mati" uit Madrid verneemt, heeft het bestuur van de Duitsohe cen trumspartij aan de Spaansche Katholieken een schrijven gericht, waarin o.a. gezegd wordt, dat de Duitsche Katholieken het groote gewicht van den strijd dien hun Spaansohe medebroeders voor het behoud der christelijke beschaving in hun land voeren, erkennen en hun een algeheele overwinning toewenschen. Het schrijven is onderteekend door mgr. Kaas, vorst von Loewenstein, den oud kanselier dr. Marx, den oud-minister van arbeid, Brauns, en verschillende rijksdagaf gevaardigden. Verder meldt het blad, dat te Boedapest een vergadering is gehouden door de ver- eeniging van Katholieke Hongaarsche schrijvers, om te protesteeren tegen de anti-Katholieke campagne in Spanje. Op deze vergadering werd het woord gevoerd door eenige professoren van de universi teit van Boedapest en door den directeur van de „Nemzeti Ujsdg, Louis Toth. Ook uit Oostenrijk werden bewijzen van deelneming ontvangen. De president van de „Acción popular" ontving ter gelegenheid van haar eerste vergadering, die de vorige week in het be roemde Benedictijnenklooster van Mont- serrat gehouden werd, een schrijven van het bestuur der Oostenrijksche Katholieke Actie, waarin de wensch wordt uitgespro ken, dat het Katholieke leven in Spanje juist door de vervolging tot grooteren bloei moge geraken. De kruistocht van naastenliefde. De Katholieke Spaansche bladen publi- ceeren een rondschrijven van den bisschop van Madrid, aan de geestelijken van zijn diocees gericht, waarin de bisschop zijn groote bezorgdheid te kennen geeft over de voortdurende kapitaalvlucht en de ont trekking van kapitaal aan de productie door de vermogende klassen, die er hier door, zoo gaat de bisschop voort, toe bij dragen, dat het openbare crediet geschokt wordt en dat de industrie en handel ver lamd worden, wat wederom een vermeer dering van de werkloosheid en den onder gang van arme gezinnen ten gevolge heeft. Overeenkomstig den wensch van Z. H. den Paus, uitgesproken in Zijn laatste en Bekend? mompelde de predikant. Hij keek den spreker eerst verbluft aan en vervolgde toen, terwijl uit zijn harde oogen een begin van begrijpen oplichtte. Wat zou zij hebben te vertellen, Ra venscar 1 De particuliere secretaris aarzelfde. Ik liet me iets ontvallen misschien zon der voldoenden grond, begon hij stotte rend. Ik heb veel te veel gezegd, in de meening, dat u Maar Mr. Wenslade viel hem met een autoritair handgebaar in de rede: In tegendeel, u hebt veel te weinig gezegd. Neem als 't u blieft' dien stoel daar, Ra venscar, en vertel me eens, wat er in uw hoofd omging, toen u het woord „bekend" uitsprak Schijnbaar tegen zijn zin, alsof hij slechts gehoorzaamde aan het bevel van een onaf wendbaar noodlot, ging Lord Monksilver's secretaris zitten en leunde vertrouwelijk naar voren, naar den predikant, die brand de van nieuwsgierigheid. HOOFDSTUK II. Vlucht of zelfmoord? Den volgenden middag stapte Elisha Crowe 's middags behoedzaam uit zijn huisje in het begin van de hoofdstraat van Beacon Audley en liep zachtjes over het kiezelpad, dat naar het houten hek aan den weg leidde. Hij was klein en al zijn be wegingen duiden op het verlangen niet opgemerkt te worden, ja, op een verbor gen angst. Toen hij echter zijn naam hoorde noe men, keek hij om en antwoordde met een dreunende stem, die een belachelijke te genstelling vormde met zijn postuur: cycliek, roept de bisschop in de eerste plaats de geestelijken op tot een kruis tocht van naastenliefde vooral ten gunste van de werkloozen en de behoeftige kin deren. Priesterhaat. Naar „El Mati" meldt, werden te Bar celona op een geestelijke, terwijl hij rustig de trap opging naar een bovenverdieping, waar hij woont, plotseling door een onbe kenden dader drie revolverschoten gelost. De kogels doorboorden een deur, maar de geestelijke bekwam wonder boven won der geenerlei letsel. CHINA HET CONFLICT IN MANDSJ0ERIJE. Dreigende Japansche opmarsch. Gisteren is te Genève een uiterst be langrijke nota van den Chineeschen ver tegenwoordiger in den Volkenbondsraad, dr. Sze, bekend gemaakt. De inhoud van deze nota werd gistermorgen speciaal door dr. Sze ter kennis van den secre taris-generaal gebracht. Na afloop van dit persoonlijk onderhoud zou dr. Sze hebben verklaard, dat de toestand nog nooit zoo ernstig i® geweest als op het oogenblik. De Raadspresident wordt in de nota in kennis gesteld van een gisteren uit Tsitsihar ontvangen telegram, volgens hetwelk generaal Honjo aan generaal Ma Tsjang-sjen een ultimatum heeft ge zonden, waarin geëischt wordt, dat ge neraal Ma zijn functie neerlegt en on middellijk Tsitsihar ontruimt. De Japan sche troepen, zoo wordt in de nota ver der gezegd, staan gereed om langs de spoorlijn TaunanAngantsji de stad te bezetten. De Ohineesche troepen hebben zich naar Santsjienfangsje op 17 mijl af stand van het station Taahsin terugge trokken. Dit station zelf bevindt zioh in handen der Japanners. Indien werkelijk de Japanners er toe overgaan Tsitsihar te bezetten, zou, dit in flagranten strijd zijn met de belofte, welke aan den Raad is gedaan en zou elk oogenblik het uit breken van heftigen strijd kunnen wor den verwacht. Dr. Sze heeft dan ook een dringend verzoek gericht aan Briand om onmid dellijk bij de Japansche regeering een demarche te ondernemen. Indien dit telegram waarheid bevat, zou Japan voornemens zijn de hoofdste den der drie provincies in handen te krij gen. Dat de bezettfftgf van Tsitsihar zoo gemakkelijk zal zijn als die van Moek- den en Kirin, valt te betwijfelen. Be halve bezorgdheid omtrent de door dr. Sze voorspelde ernstige geveohten, doet zic-h bovendien de vraag voor, wat sov jet-Rusland in dit geval zal doen. Tsitsi har ligt immers aan den onder Russi- sche bescherming staanden Oosterspoor weg. Het bericht heeft in Volkenbands- kringen dan ook eenige ongerustheid ver oorzaakt, al hoopt men dat de toesband wat al te donker is geschilderd. Wel wat is er? Elisha Crouwe's huisje was er een van een tweetal precies gelijke woningen, die als zij vijf maal zoo groot waren geweest, wellicht aangeduid zouden zijn geweest als half-vrijstaande villa's. De man, die hem riep, stond op het pad naar de deur van het andere huisje, een rijzige militaire ge stalte, ondanks zijn zestig jaar, maar met de teekeneii van chronische onmatigheid aan den top van zijn neus en op zijn vlek kerige wangen. Wat wilt u, kapitein Vaughan her haalde Elisha, toen de ander geen haast scheen te maken om te antwoorden. In- plaats hiervan wenkte hij zijn buurman om naderbij te komen en met hem te praten over het muurtje, dat de tweelingtuinen van elkaar scheidde. Ik wou je even over mijn dochter spreken, Crowe, zei de kapitein toen Eli sha op zijn schreden was teruggekeerd. Zij ging na het ontbijt uit om een wande ling te doen en is nog niet terug geko men. Ik maak me ongerust over haar. Gis termiddag kwam zij thuisze was op staanden voet uit haar betrekking op de pastorie ontslagen. Er is daar het een of ander gepasseerd, maar zij wilde mij niet vertellen wat het was. Elisha, aan wiens scherpe, kraalachtige oogjes niets ontging, had aan zijn raam gestaan en gezien, dat Phyllis den vori- gen dag het huisje van haar vader was binnengegaan en dat kort daarop een ezelwagen gekomen was waarmee haar bagage werd gebracht. Hij had geconclu deerd, dat aan haar betrekking op de pastorie een einde was gekomen en hij was blij dat kapitein Vaughan hem staande hield omdat hij nu kans zag nadere bij D a v e n t ry 1554 M 1035 Morgenwijding 11,05 Lezing 1,20—2,20 Commodore grand orkest 3,50 Sydney Baynes en zijn orkest, o.m. Chant du voyageur, Paderewski. 5,05 Cinema-orgel concert Hevig gevecht in Mandsjoerije. Woensdagavond heeft in de nabijheid van Koengtsjoeling ten Noorden van Moekden, een hevig gevecht met Japan sche troepen en bandieten plaats gehad, van wie er 50 werden gedood. Voorts vielen den Japanners 300 gewonde ban dieten in handen, o.w. zich een vrouw bevond, die in de uniform van een Ohi- neesoh soldaat was gekleed. Ondanks de pogingen, die in het werk zijn gesteld, om haar in het leven te behouden, is de vrouw aan haar verwondingen bezweken. Bij het gevecht werden slechts vier Ja panners gewond. NED OOST-INDIE Builenpest. Aneta seint uit Cheribon: Een Europeesch kind is alhier eergis teren aan builenpest overleden. zonderheden gewaar te worden. Zijn be langstelling was in de eerste plaats een ge volg van de zuivere genegenheid, die do bejaarde man koesterde voor het mooie meisje, dat hij van klein kind af gekend had en in de tweede plaats van het feit dat het een tweede natuur van hem was geworden, om zijn neus te steken in alles wat er in Beacon Audley gebeurde. Men noemde hem in het plaatsje „De menschelijke fret" en de neigingen, die hem dezen titel hadden bezorgd, hadden hem bij de inwoners niet bemind gemaakt. Ofschoon in het dorp geboren, was hij er uit verdwenen toen hij twintig jaar was, om er terug te keeren als 'n vrocg-oud man van vijftig, die een diep stilzwijgen be waarde over hetgeen hij in dien tusschen- tijd geweest was of gedaan had. Hij ver heugde zich in een matigen welstand waarvan niemand wist, hoe hij deze ge kregen had en hij woonde nu al vijftien jaar naast kapitein Vaughan. Verwoed drank bestrijder, als hij was, verachtte en veraf schuwde hij -den aan den drank verslaaf den oud-militair, dien Lord Monksilver, om de een of andere onbegrijpelijke reden in het aangrenzende huis liet wonen, zon der dat hij huur hoefde te betalen. De kapitein, gemakzuchtig als hij was, had geen idee van den afkeer, die hij zijn geheelonthouder-buurman had ingeboe zemd. Het spijt mij te hooren, dat miss Phyl lis haar betrekking verloren heeft, zei Mr. Crowe. Dan kun je begrijpen hoe het mij spijt, Crowe, antwoordde de kapitein naar waarheid. Het is een verschrikkelijk ding om een gezond jong meisje tot je last te hebben, waar tegenwoordig een flesch be Aanvtilling van Zondag 8 November Z e e s e n 1635 M. 7.50 Radio-Potpourri „London—Berlijn", dirigent: Ed. Künneke 9,50 Berichten en hierna tot 11,50 Dans muziek Marek Weber kapel H00FDAANLEGGERS VAN EEN OVERVAL GEPAKT. De bevolking is rustig. Aneta seint uit Buitenzorg: De Resident van Mcnado seinde dat het landschaps-onderdistrictshoofd van Towana, Zuid-Boengkoe, met vier kaïn- ponglieden, die waren uitgezonden om een honderdtal uitgeweken Towana-lie- den terug te brengen, ep 25 October zonder directe aanleiding tijdens het baden met vergiftige pijlen werden be schoten, waardoor dat hoofd en twee man zijn overleden. Daarop is een pa trouille uitgezonden, onder het adjunct- districts'hoofd, om do vier hoofdaanleg- gers te pakken. Onder deze hoofdaan- leggers bevindt zich oen sinds drie jaar ontslagen ontevreden kamponghoofd. De overige Towana^bevolking is volkomen rustig. hoorlijke wishky drie en een halve shilling kost. Oik bedoel niet, dat zij die drinkt -- don spreker lachte om den verontwaardig den afschuw op het gezicht van Elisha, maar ik wou je alleen maar vragen, of je, als je mijn dochter soms ergens tegen komt, je haar vragen wil om direct thuis te komen en haar ouden vader niet langer in angst te laten zitten. Ik zou haar zelf wel gaan zoeken, als ik niet zoo'n helsche aanval van jicht had. Elisha zag dat de rechtervoet van den kapitein in flanel was gepakt. Ze had het over een wandeling over de klippen en dan over de kaap terug, was het antwoord. Maar in dat gevul had ze al meer dan een uur terug moeten zijn. 't Is veel waarschijnlijker dat zij naar do dominee is, misschien had ze wat verge ten. Ik zal eens gaan kijken, zei Elisha en zonder te groeten verdween hij. Hij hunkerde er naar om het geheim van den breuk tusschen haar vriendinnetje en haar laatste werkgever uit tc visschen, want als hij er in slaagde het groote geheim te ontsluieren, zou haar lange afwezigheid vanzelf worden verklaard. Maar Elisha was nog niet ver in de dorpsstraat geko men, toen hij van meening veranderde en verlangender was de oorzaak van Phyllis afwezigheid te weten dan de reden waar om ze bij den predikant ontslagen was, hoe ernstig die reden dan ook wellicht was. Toen hij het postkantoor bereikt had, kwam daar juist een lichtblond meisje van een jaar of zeventien met blauwe oogen uit en toen zij den kleinen man in 't oog kreeg, rende ze de straat over naar hem toe. (Wordt vervolgd). MAARSMANSSTEEG 14 U HfB O M IC O D fïT MAARSMANSSTEEG 21 UURWERKEN IbllllU H LEDERWAREN LUXE-ARTIKELEN TFI FFflflN I9Q^ REISARTIKELEN BYOUTERIEËN lt.l-E.ruUH Kflp EN MAN|CUURD„0ZEN Onze St. Nicolaas-Sorteering in al onze artikelen is zoodanig saamgesteld, dat ondanks alles, ieder dit jaar voor zeer -weinig geld een schitterend cadeau kan geven. Overtuigt U hiervan in onze étalages. 10536 - DE SORTEERING IN ALLES WAT DE GER0-FABRIEK BRENGT IS ZEER GROOT - - U ZULT OVERTUIGD WORDEN DAT U Bil ONS SCHITTEREND TERECHT KUNT Ziehier enkele onzer prijzen: Bronzen Pendules met vazen vanaf 9.90, Wekkers vanaf 1.95, Heerenzakiiorioges vanaf I.5G, Polshorloges vanaf 4.- W ALLES MET I JAAR GARANTIE BYOUTERIEN: Prijzen Spot-Spotgoedkoop, de laatste Nouveaute's - Damestasschen vanaf 50 ct. - Kapdoozen vanaf 85 ct. Zakmanicures vanaf 15 ct. Manicuurdoozen vanaf 60 ct. - Gero Tafelzilver per couvert en in cassettes 'n schitterend cadeau J0F~ Bij ons koopen is bezuinigen, zoo goedkoop!

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9