mFb RUBRIEK f/V'.'/TW VROEG NAAR BED. De algemeene uitspraak der dokto ren is, dat een behoorlijke nachtrust een van de vele noodzakelijkheden is, ter verkrijging, bevordering en behoud van een goede gezondheid. Het kind vooral, in den groei zijnde, heeft behoefte aan veel slaap. De stu- deerende jongen en het meisje op H.B.S. of Lyceum behoort tot de groep, die wel het allermeest behoef te hebben aan een flinke nachtrust. Maar, hoe is het er dikwijls mee gesteld? De jongen en het meisje van H.B.S. Gymnasium en Lyceum krijgen een overvloed van huiswerk mee, waar mede ze veelal heel den avond bezig zijn, soms tot 10 of 11 uur. Hoe kan zoo'n meisje of jongen, in den groeitijd nu gezond en fiksch blij ven als er een te kort is aan uren, voor het slapen bedoeld? Zou met een beetje minder schoolwerk niet èn het Opkomende kind èn zijn gezond heid gebaat zijn? Waar is het voor noodig zooveel te laten leeren, als te weinig uren slapen weer nadeelig is voor het leeren? De gulden middenweg is ook hier wenschelijk, BEATRICE. VAN EEN LUCIFERSDOOSJE. Van een gewone, zoowel als van een groote lucifersdoos, die, als ze leeg zijn, altijd worden weggegooid kunnen aardige doosjes worden ge maakt. De doos wordt overtrokken met een lapje zijde. Dit kan men er het beste omheen lijmen. Het laadje, dat men natuurlijk moet kunnen uittrekken, krijgt een kwastje, dat er aan den bin nenkant met een knoopje aan is be vestigd. De smalle kanten van het laadje schildert men in den kleur van de zijde. Men kan er de letters op borduren van den. naam dergene, voor wie de doosjes bestemd zijn. Als een huisvrouw er een werk tafeltje op na houdt, is het heel aar dig in plaats van een kwast op den buitenkant, het voorwerp dat 't doosje bevat er op te naaien, b.v. linnen knoopjes, beenen knoopjes, haakjes, drukkers, enz. In plaats van lucifersdoosjes kan men ook heel goed poederdoosjes gebruiken. EEN TANDENBORSTEL-HANGER. Voor onze jongens hebben we een aardig knutselwerkje, n.l. het maken van een tandenborstel-hanger. Hiervoor is noodig de deksel van een sigarenkist als achterstuk. Hier aan wordt 'n ander iets dikker plankje bevestigd, door het vast te schroeven met twee schroeven aan de achter zijde. In dit stuk wordt een langwer pige opening gemaakt, waar een tan denborstel in kan blijven hangen. Bo venaan in het achterstuk wordt een gaatje geboord om het geheel aan een spijker te kunnen hangen. De hanger is nu gereed en behoeft nog slechts geschilderd of gelakt te worden in de gewenschte kleur en uw zoon h'eeft zijn cadeau gereed. EEN MODERN SCHRIJFBUREAU. Een timmerwerkje voor de oudere jongens laten we hier volgen, wat uit stekend als Sint Nicolaas-cadeau ge maakt kan worden Er is voor noodig; een bodem, groot 5/8 x 6 x 25 1/4 in ches (één inches is 2h cm.), dan vier opstanden, resp. 5/8x6x7 1/2 inches 10 1/4 inches, 12 3/4 inches en 13 3/8 inches. Dan nog de achterwand; 5/8 x 6 x 12 inches, twee planken, ieder 5/8x6x6 inches, twee latjes 1/4x1/4 x 4 inches, een latje van 1/4 x 1 1/2 x 12 inches, twee latjes vjor den inkt pot 1/4x1x6 inches en één voor het pennenbakje van 1/4x3/4x6 inches Begin met de verschillende onder- deelen in de vereischte grootte te zagen en te voorzien van ploegen, waar de verschillende schotten moe ten komen. De onderkant der schotten wordt voorzien van een geschaafd deel, dat juist in de, daarvoor bestem de ploeg past. Het in elkaar zetten is heel eenvoudig. Gebruik er echter al leen een uitstekende soort houtlijm voor, die voldoende warm is. Veeg direct de overtóllige lijm weg voor deze hard is geworden. De teekenii.g geeft dit precies aan. Is het dan met lichte of donkere was- bijts, wat u ook maar 't mooiste vindt, gebijtst, laat het dan ongeveer één dag drogen. Daarna moet het bureautje met een harden borstel worden uit- geboend, waardoor een hooge glans wordt verkregen. Als ge lak-verf mooier vindt dan bijts, dan kunt u dat ook gebruiken, b.v. het geheel rood lakken, en alle zichtbare kanten met een zwarte bies afzetten. Met wat zorg is hier een mooi geheel van te maken. HANDWERKJES EN KNUTSEL WERKJES VOOR ONZE KINDEREN. Nu de St. Nicolaastijd weer aan komt, willen onze kinderen zoo graag zelf eens wat maken. Laten wij hen daarin zooveel mogelijk tegemoet ko men door hun ideeën aan de hand te doen. Om u te helpen, stel ik voor u eenige malen achtereen eenvoudige hand werkjes voor onze dochters en knut selwerkjes voor onze jongens te ge ven. Wellicht brengt het u op een aar dig idee, of kan uw kind het gegeven voorbeeld benutten. Hieronder vindt u aangegeven hoe men van oude lappen een alleraardigst kussen kan maken. Het kan zijn van zijde, fluweel ot wol, maar minstens in twee verschillen de kleuren. U neemt b.v. het meest zwart, zooals het plaatje aangeeft en de rest zoo bont mogelijk. Fig. 1 toont hoe de driehoekige lap jes aan elkaar genaaid moeten wor den. Fig. 2 laat het stuk zien als het klaar is, terwijl Fig. 3 aangeeft hoe men een kwast kan maken van wol om een stuk karton of een boek ge wonden. De ronde korte zijden zijn van dezelfde kleur als de donkere driehoekjes. Een binnenkussen wordt gemaakt van een stuk voering en met kapok gevuld. Vindt u dit idee niet aardig? Het is natuurlijk heelemaal niet noodig dat u speciaal een kussen van de lapjes maakt. Uw dochtertje kan er b.v. ook een poppendekentje voor haar vriendinnetje van maken, doch dan moet de lap wel met een aardige kleur satinet worden gevoerd. Inplaats van kwasten kan het kleedje dan met een zijden koord worden afgewerkt WEEST BEDACHTZAAM BIJ HETGEEN U ZEGT. Spreek niet altijd over u zeiven, zou ik vele menschen, waarmede we vaak, ja soms dagelijks omgaan, wel willen toeroepen. Niets wordt zoo on dragelijk als het aanhoorcn van dui zend en één verhalen, die steeds de persoon in kwestie, dus de hoofdper soon" betreffen! Neen, spreek niet te veel over u zelf, nóch goed, nóch kwaad. Wie altijd goed van zich-zelf ver telt, maakt zich belachelijk; goed van zich-zelf mededeelden, is zich-zelf lof bereiden, dat is dwaze ijdelheid. Steeds kwaad van zich-zelf zeggen kan ook ijdelheid zijn. Het kan de bedoeling hebben, daardoor opge merkt en zelfs door dat kwaad bewon derd te worden. Dan is dat kwaad spreken van zich-zelf een nieuw kwaad, want het is behagen scheppen in kwaad. Spreek ook niet altijd over kleine onbeduidende dingen in verband met u-zelf, want dat is de kostbare levens uren vermorsen. Het leven bevat zoovele wonder schoone dingen, die zeer zeker waard zijn besproken te worden. Laten we overal het mooie en goede in willen zien en niet altijd ons be klagen, want dat is heel ondankbaar tegenover God. Het leven kan nog zooveel schoons bevatten, mits wij oog er voor hebben Wie alle naargeestigheid gaarne be spreekt, alle sombere voorvallen en lugubere nieuwtjes uitrafel! en ze an deren op weet te disschen, doet ver keerd. We moeten het leven van den zonnigen kant weten te zien, ook al lijkt soms alles duister en reddeloos verloren. Wij moeten leven door het geloof en niet doen als zij, die geen hoop meer hebben in de toekomst. Wij we ten immers, dat dit korte leven een doortocht is naar een beter, eeuwig leven. Maar gerust mogen wij de zonneschijn opvangen, die ons onder weg ten deel valt en ons verheugen daarover. ANGèLE. ONZE BABY. Voor onze allerkleinste moeten we nu ook gaan zorgen, vooral als zoo n kindje buiten stil in den wagen ligt. Ons prentje toont U een mutsje en manteltje van lichtblauwe viyella, dat is een dik soort flanel. De kraag, man chetjes en de overslag van het kapje zijn geschulpt en gefestonneerd met een tint donkerder blauw. Met een blauw smal lintje wordt zoowel het manteltje als het mutsje vastgemaakt. EEN BORDUURWERKJE. Heel eenvoudig moeten we begin nen onze kleine meisjes borduren te leeren. Als voorbeeld geven we hier een prentje, dat uitgeknipt en op een aardig effen lapje genaaid kan wor den. Als uw kleine meid nog heel jong is, gaat het 't allerbeste, al de streep jes met een rijgstreekje te laten na trekken. Is ze al wat ouder, dan kan het kleedje met het borduurwerk en in verschillende kleuren worden ge maakt, b.v. het molentje bruin met zwarte wieken, de boomen en stree- pen op den grond, groen, de gans geel het jongenspakje: jas blauw, ceintuur bruin, knoopen geel, lichte kousen, bruine schoenen, blond of zwart haar en de mand bruin, hengsel geel. Bij het kleine meisje is, om te be HET TOEPASSEN VAN STRAF. Meer en meer treedt het besef naar voren, dat niet het straffen noodzake lijk de misdaad behoort te volgen, maar dat er een andere weg is om de misdadigers te treffen, dat er zooiets bestaat als „opvoedend-straffen". De straftijd wordt opvoedingstijd, als we het juiste verband begrijpen tusschen misdrijf en het opvoeren tot hooger leven. Misschien zou zelfs het toepassen van straf geheel op den achtergrond geschoven kunnen worden ten op zichte van het kind, als reeds vroeg begonnen werd opvoedend te straf fen", dat is door vriendelijke, maar besliste terechtwijzing en door eeni- gen tijd het kind te onttrekken aan de gemeenschap, b.v. uit de huis kamer te houden. Er is gewoonlijk niets wat zulk een heilzamen invloed heeft om het goede de overhand te krijgen, als afzondering. Ga dan nog eens met de kleine boosdoener praten. Zeg niet veel, wees kort en krachtig in uw uitspra ken en wees nooit onredelijk. Als ge u geprikkeld gevoelt, ga dan nooit met een kind redeneeren. Uw oordeel over het kind zal dan niet zuiver en juist zijn. Sla een blik in uw binnenste en uw oordeel over het kind zal milder zijn, zoo ge uw eigen fou ten niet door een beslagen, maar door een helderen bril ziet! Als er dan onvermijdelijk gestraft moet worden, dan moet de straf juist gekozen, niet te groot en niet te klein zijn. Weest rechtvaardig, weest ook niet al te goed, dat zou zwak zijn en weest niet al te streng, dat zou wreed zijn. Ga altijd eerst in uw binnenste te raden als ge uw kind straft. ALMA. KNIPPATRONEN. Van alle op deze pagina voorko mende modellen, stellen wij papieren knippatronen beschikbaar f 1.75 per stuk Bij bestellingen moeten be halve bet nummer der teekening, tevens de gewenschte maat duidelijk opgegeven worden. Het bedrag moet in postzegels bij gevoegd worden; men kan het echter ook vooruit per postwissel voldoen. Men adresseere: Redactie Damesru briek, Coperniscuslaan 205, Den Haag De volgende maten op te geven: AB schouder. BC gebogen arm. C polswijdte DE hals tot taille. EE taillewijdte. EF roklengte. HH rondom heupen JK rug. A s') V\ y A i x l.K /M 1 ✓O .0 \l\ 11 /I A y\ H i i\i n w Ar 1 0 \-i /V' n x k-fr-A Y\— A - *A Nr I \'s jinnen, één kleur het best. I kinderen er zelf van hebben, als ze U zult zien wat een voldoening de zoo n kleedje af hebben.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7