Van Uitvinders en Uitvindingen. MARKTBERICHTEN VRIJDAG 13 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Wie waren de uitvinders van de photografie, de automobiel en de vliegmachine? Naar aanleiding van bovengenoemde stang, grijpend op het voorwiel. Zooals door een onzer lezers gestelde vragen, la ten we hier een en ander volgen over ge noemde uitvindingen, wat ook anderen dan den vragensteller wel zal interessee ren. DE PHOTOGRAFIE. De photografie heeft zich zeer langzaam ontwikkeld, zoodat als eerste ontdekkers verschillende personen worden aangeduid, naar gelang men onder photografie wil verstaan. Verstaat men er onder het maken van min of meer licht- bestendige beelden op papier, glas of me taal, dan is Joseph Nicéphore Niepce de ontdekker, daar hij op 9 Mei 1816 vond, dat inwerking van het lioht een geprepa reerde asphaltlaag onoplosbaar maakte, waarna het overtollig asphalt kon worden weggewasschen. Daguerre, van 1820 af, met hem geasso cieerd, kon in 1837 beelden toonen op ge- jodeerde zilverplaten, die door kwikdam pen waren ontwikkeld, waardoor de be lichtingstijd tot meer bruikbare grenzen werd teruggebracht. In 1839 was nog een poseeren van een half uur in de felle zon noodig om een behoorlijk beeld te verkrijgen. Door invoe ring van lichtsterkere lenzen (Petzoab) en verbetering der daguerro typplaten, door naast jodium broom en chloor te gebruiken, waardoor de snelheid zeer werd vergroot, werden in 1841 opnamen binnen één secon de mogelijk, portretopnamen in 15 h 30 se conden. DE AUTOMOBIEL. Over den uitvinder van den automobiel kunnen we niet zooveel mededeelen. Als bij alle uitvindingen stond de uit vinding van den „automobiel" heel ver van den tegenwoordigen automobiel af. In 1889 gelukte het den Franschman Serpollet een zich zelf voortbewegende wagen te c-onstrueeren. Van de hand van den heer H. Neumann vinden we hierover het volgende in een nummer van de „Autokampioen", uit een interview met den Hollandschen Parijze- naar Johannes Pierson. In dit interview vertelde de heer Pier son het volgende: Een gloeiende plaat en een waterdrup pel zijn de uitgangspunten van Serpollet geweest. In dien druppel ontdekte hij een geweldige energie en in de gloeiende plaat het middel om de energie uit dien drup pel te voorschijn te brengen. Verder kwam het er alleen maar op aan, om de zóó vrij gekomen calorieën om te zetten in bewe ging. En in 1889 was dit den vernuftigen Franschman gelukt. De machine, die hij geconstrueerd had, was niet een stoomma chine in den gewonen zin des woords. De ketel, die een naar verhouding, zeer dikken wand had, bezat maar een geririgen in houd. Hierdoor verdampte het water bijna onmiddellijk en de stoom werkte op een zuiger, die op een kamwiel geschakeld was. Deze bracht een ketting in beweging en de auto was er, of beter de „automo bile", het zelf-rijdende voertuig. Door mid del van een pomp werd de watertoevoer in den ketel geregeld. Natuurlijk waren er nog groote problemen en een der meest re calcitrante was wel, dat Serpollet geen constante energie-ontwikkeling realisee- ren kon. 't Water onttrok een groote hoe veelheid calorieën aan den gloeienden ke tel en deze op zijn beurt deed hetzelfde met de brandstof. Die brandstof bestond uit kolen en Serpollet kreeg geen oonstan- te verhitting van zijn ketel. Na een eind gereden te hebben, moest hij stoppen om weer op „temperatuur" te komen. Het pu bliek mocht natuurlijk niet weten waarom hij eigenlijk stopte en dus vond Serpollet steeds weer een plausibel motief om niet den argwaan te wekken van de toekom stige autorijders. Alleen de ingewijde wist, dat de uitvinder dat moest- doen om weer de noodige calorieën te verzamelen. Intusschen was heel Parijs in rep en roer. De kranten hadden geen plaats ge noeg om uiting te geven aan haar bewon dering. De mensohen keken naar het vreemdsoortige voertuig als naar een ko meet. En ik reed intusschen naast Serpol let en voelde mij den koning te rijk. Ik moet nog lachen als ik aan dien tijd te rugdenk. Stel u voor: een vehikeltje op drie wielen, één voor en twee achter, heel primitief zonder eenig oomfort. Serpollet stuurde door middel van een draaibare toen de mode voorschreef, hadden wij ge regeld een hoogen hoed op, maar het wa gentje met zijn rechte lijnen en scherpe hoeken, kortom, zijn stuggen en stijven vorm, paste heelemaal niet bij ons cos- tuum. Dit alles zou in dezen tijd wel zoo vermakelijk geweest zijn, dat heel Parijs er zich vroolijk om gemaakt zou hebben. Wij evenwel hadden het grootste succes van de wereld. Als een rasecht uitvinder was ook Serpollet geheel ontbloot van practisch zakengevoel, en hieraan moet in hoofdzaak geweten worden, dat zijn con structie niet nog meer ingang gevonden heeft. Tengevolge van kapitaalgebrek heeft hij zijn uitvinding niet kunnen perfectio- neeren. Ik nam de exploitatie van den Serpollet voor Engeland op mij en dit is wel een van de meest merkwaardige perioden van mijn leven geworden. Met een „automobile" scheepte ik mij in en kwam te Londen al onmiddellijk tot de ontdekking, dat ik voor de meest eigenaardige moeilijkheden stond. Om te beginnen mocht ik heele maal niet rijden en hierom was eigenlijk alles begonnen. De automobiel werd alleen maar in de wereld-city t-oegelaten op straat als hij getrokken werd door een paard. Eindelooze besprekingen met de stads- autoriteiten. Toen deze ervan overtuigd waren, dat dit voertuig het best zonder paard stellen kon, waren zij er nog heele maal niet van overtuigd, dat dit dan ook moest worden toegelaten, vanwege de ein delooze gevaren, die het zou opleveren. Doch ik was niet van plan om me hiermee te laten afschepen en ten slotte kreeg ik de vergunning om te rijden. Mijn permis luid de: dat ik van den Serpollet zonder paard gebruik mocht maken tueschen tien uur des avonds en vijf uur 's morgens; m. a. w. als er zich zoo goed als geen sterveling meer op straat- bevond. De mij opgelegde maximumsnelheid yfas 3 mijl per uur, ter wijl ik juist wilde bewijzen, dat mijn auto veel sneller kon. En. ten- slotte moest ik op een eerbiedingen afstand vóór en achter den wagen een map laten loopen met een roode lantaarn in cle 'nand, die tijdig de voet gangers moesten waarschuwen, dat ze uit den weg moesten of mij niet te dioht naderen. Voor een dergelijk Londensch experiment was ik begrijpelijkerwijze niet te vinden. Heit gold hier een ernstige zaak en geen carnavals vertooning. Ik dus op zoek naar andere, mogelijkheden om te rij den met- de maximum-snelheid, die in den wagen zat, in het volle daglicht en niet tusschen twee roode lantaarns. Verdere stappen bij de stad's-autoriteiten hadden geen enkel nuttig resultaat. Toen ontdek te ik, dat de South Metropolitan Gasworks op hun terrein over een weg beschikten, die voldoende geschikt was voor mijn auto mobiel. Ik kreeg een onvoorwaardelijke vergunning en hier heb ik een nuttig ge bruik van gemaakt. Op het oogenb'lik van de eerste demonstratie waren niet minder dan 20 verslaggevers aanwezig. En toen zij mij zonder paard, ige,t het vehikel alleen, over den weg zagen Vliegen, stonden zij stomverbaasd, hetgeen niet verhinderde, dat zij den volgendein dag en nog dagen daarna op de meest welsprekende wijze in vers-lagen van kolommen lang aan hun bewondering den vrijen loop gaven. En kort hierna wekten ia de Londensche stra ten tallooze aanplakbiljetten, waarop met groote letters vermeld stond„Mr. Pier son and his Serpollet-steamcarriage", de nieuwsgierigheid van de geheele stad op. De bekende professor Kennedy interes seerde zich in hoogemate voor mijn auto. In zijn laboratorium' heeft hij goed ge slaagde proeven genomen met de Serpol- 1 et-ketel en prachtige consumptie-resulta ten behaald, doch de aarts-conservatieve Engelschen wilden er niet aan. Het paard gold toen aan de overzijde' van het Kanaal als een heilig dier, waar je je bij houden moest, ook al kon je zonder hem veel snel ler vooruit. Tot zaken ben ik dus niet ge komen, dooh ik heb hiermee een zekere reputatie bereikt in de Engelsohe hoofd stad en mij kostbare relaties verworven. De eenige twee wagens die ik ooit heb ge leverd, waren besteld door een tweetal Engelsch-Indische Maharadja's en het is zeer twijfelachtig of deze Serpollet wel ooit gereden hebben. Intusschen ging het ook te Parijs niet met Serpollet's Maatschappij. Hij wist niets af "van de verkoopsorganisatie en hield zich uitsluitend bezig met- verbeteringen. Zijn generator met oogenblikkelijke stoom- productie evolueerde op den goeden weg, doch zijn zaak ging over den kop. Gelukkig RIJNSBURG. Tuinbouw. Steeds pessimistische be richten ten opzichte van den tuinbouw. Bloemkool geen waarde, eerste soort 2.30 5.40 per 100, gele en roode kool van ƒ4.40 6.10 per 100 en uien, alhoewel iet-s beter dxn de overige producten, irnnno.i toch ook niet meer opbrengen dan 4.60 tot 5.30 per 100 K.G. En hiervan profiteeren nog maar heel enkele tuinders. Peen waarvan heel veel geteeld wordt, kan op heden heel moeilijk koopers vinden zoodat ieder de/c opkuilt m afwachting wat het dezen wii--er worden zal 't Ts tot heden droevig met de inkomsten en de verwachting is zeer laag gespannen. NIEUWKOOP. Geboren: Margaretha Hendrika, d. van C. Schellingerhout en A. Voorsluis. G e "t r o u w dC. J. Krocké 25 j., wo nende te Apeldoorn en J. C. van Noort 25 j. W0UBRUGGE. Nachtwakers in den ouden tijd. Nu de inbraken des nachts in deze omgeving we der plaats grepen, willen wij eens herinne ren hoe onze vaderen in de dorpen voor heen voor de veiligheid van personen en goederen zorgden. Op last van het plaatselijk bestuur in „opdracht van den Gouverneur van Zuid- Holland"' moest ieder mannelijk ingeze tene, boven de 20 jaren, daartoe medewer ken, boven de aangestelde naohtwakers. Deze laatstgenoemden werden benoemd voor de wintermaanden en haalden weke lijks bij de ingezetenen hun loon op, vol gens de „zetting" van B. en W.. Meestal beliep dit loon ƒ3.20 a 3.50 per week. Met deze nachtwakers, betrokken eiken nacht 3 ingezetenen de wacht, 1 hoofdman met piek en 2 manschappen. Voor wacht- locaal, vuur, lioht, consumptie en zijdge weer werd gezorgd; ieder verrichtte de wacht op zijn beurt. De oude nachtwacht J. Hoogeboom te Hoogmade was nog in bezit- van zoo'n piek, en de zijdgeweren vonden een plaats in ons museum alhier; ook zijn alle stukken daarop betrekking hebbende, zoowel van Hoogmade als Woubrugge in het archief bewaard. Verkooping. Het huis van den heer M. van Zaal stond in bod op 2300.en is afgemijnd op 400.door gebroeders P. en C. van Zaal. Geboren: Sander Klasiuus, z. van J. M. van Lutterveld en C. K. van Lutter- veld. WARMOND. Volksbond. Gisteren hield de afdee- ling Warmond van de R.-K. Volksbond een algemeene vergadering onder voorzitter schap van den heer J. Hogenboom in hotel de Stad Rome alhier. Nadat deze de bij eenkomst op cle gebruikelijke wijze had geopend, sprak hij er zijn groote voldoe ning over uit, dat zoo velen tej vergade ring waren gekomen. Het spijt mij, aldus spreker, dat het Centraal Bestuur zoo wei nig haast gemaakt heeft met het oprich ten van een ziekenfonds. Hierna werd het woord verleend aan den spreker van den avond, den heer Angenent, die een zeer leerzame causerie hield over het op te richten doktersfonds. In groote lijnen zet te spreker uiteen de noodzakelijkheid en nuttigheid van het toetreden tot dit fonds, waarbij hij liet uitkomen dat oprichting van een dergelijk fonds behoorde tot de taak van den Volksbond. Helder en voor een ieder begrijpelijk zette spreker het doei, het streven en de werking van het fonds uiteen en een krachtig applaus be loonde spreker voor zijn zeer op prijs ge stelde uiteenzetting. De collecte voor Hulp in Nood bracht een bedrag op van 3.90. Hierna werden door den secretaris de no tulen der vorige bijeenkomst voorgeiezen en zonder op- of aanmerkingen onder dank zegging vastgesteld. Uit het hierna door den penningmeester uitgebrach verslag bleek, dat over het afgeloopen kwartaal een batig saldo te boeken viel van 36.30. Bij de bespreking van de agenda voor de vergadering van den Gent-ralen Raad werd den afgevaardigden een vrij mandaat ver leend. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat op 22 November a.s. een feest- vergadering zal plaats vinden. Hij spoorde do leden aan op dien dag des morgens de H. Mis bij te wonen, die zal worden op gedragen voor de levende en overleden leden van den Bond. Des avonds zal een feest uitvoering plaats vinden. Opwekking tot bijwoning van dezen avond achtte spr. overbodig. Namens het comité voor het St. Nicolaasfecst bracht spreker dank aan een ieder, die had bijgedragen om dit feest te doen slagen waaraa-n hij geen oogenblik twijfelde. Bij de gebruikelijke rondvraag informeert de heer P. Koppers of het Comité voor den Volkscourant nog bestaat, hetgeen bevestigend door den voorziter wordt boantwoord. De heer Mes kers vraagt of het niet mogelijk is, dat de te houden vergaderingen tijdig aan de le den worden bekend gemaakt hetgeen den voorz. toezegt. Tevens vraagt dit lid, of er nog personen zijn die bereid zijn de taak van kerkwacht op zich te nemen. Nadat de voorzitter nog had medegedeeld dat de retraite voor gehuwden wordt gehouden van 12 tot 15 Januari en voor ongehuwden van 12 tot 15 December a.s wordt de bij eenkomst door den voorz. onder dankzeg ging voor dc opkomst gesloten. ST00MVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. C'HIUSTIAAN HUYGENS (uitr.) arr. 12 Nov. te Southampton. MAR NIX VAN ST. ALDOONDE arr. 12 Nov. van Amsterdam te Batavia. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. N.-ZEELAND vertr. 11 Nov. v. Adelaide naar Singapore. TASMAN vertr. 11 Nov. van Port Natal naar Beira. HOLLAND—AFRIKA LIJN. NIEUWKERK vertr. 12 Nov. van Rot terdam via Antwerpen naar Zuid-Afrika. RANDFONTEIN arr. 13 Nov. van Ham burg te Amsterdam. HOLLAND—AMERIKA LIJN. DINTELDIJK, Rott.-Pacific., 1. v. Lon den, pass. 11 Nov. Dover. DRECHTDIJK, Rotterdam naar de Pa- cifickust, arr. 12 Nov. te Willemstad. BDAM, Rott.-N. Orleans pass. 11 Nov. Dungeness. STATENDAM, N. York-Rotterdam, wordt 14 Nov. 2 uur voorin, te Plymouth en 14 Nov. 's nachts te Rotterdam verwacht, 15 Nov. 8 uur voonn. ontscheping van pas sagiers. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. TANIMBAR (thuisr.) arr. 12 November te Duinkerken. interesseerde zich toen de Lyonneesche Vennootschap „La Buire" voor hem, maar jammer genoeg concentreerde de geniale ingenieur zich hier meer op trammachines. Toch dateert uit dezen tijd Serpollet's le gendarische tocht ParijsLyon in drie da gen. Dat was een prestatie boven iederen lof verheven, want hiermede bewees hij Tevens de kracht van zijn machine, die mid den op een zware helling démarreerde, om onmiddellijk full speel de hoogte op te rennen. Doch de momenten van machine- inertie heeft Serpollet niet kunnen voor komen, en toen de explosie-motor met zijn regelmatige werking zijn intrede deed, was voor hem iedere kans op een algemeene toepassing verdwenen. Serpollet, teleurge- een berekening van een vliegtuig. Naar die berekening werd door hem ook een model steld en ontmoedigd door de vele decep ties, gaf het op, d. w. z. liet zijn eigen uit vinding in den steek om naar het vijande lijke kamp over te loopen. Niet dat hij hier in de schaduw is gebleven, dooh wat er verder met hem gebeurd is, is een an dere geschiedenis. Op de Place St. Ferdinand te Parijs heeft de groote man zijn standbeeld. Deze hulde is welverdiend, omdat niemand het ontkennen zal, dat Serpollet in ieder ge val de eerste is geweest, die een practisch bruik'baren wagen heeft geconstrueerd, met eigen beweegkracht. De Cugnot, die al uit de laatste helft van de 18de eeuw dateert, was practisch onbruikbaar." DE VLIEGMACHINE. Reeds in de oudheid werd de mensch beziggehouden door het vliegprobleem. Zoo wel fantastische denkbeelden als ook wer kelijke proefmachines zijn in de geschie denis bekend. De eerste proeven, die wer kelijk tot de eerste schreden gerekend kunnen worden, werden gehouden in het begin der 19e eeuw. In die eerste produc ten waren de elementen van het tegen woordige vliegtuig reeds aanwezig. Begin van de 19de eeuw publiceerde George Cayley in het „Journal Nicholson" gebouwd. Een tweede model met motor verongelukte bij de proefnemingen. Later, in 1842, trachtte Henson eenzelf de model te maken, echter zonder succes. Zoo duurde het tot 1856, voordat men over uitgebreide proefnemingen rlam. Deze proeven bestonden hoofdzakelijk uit zweefvluchten met bemande vliegers. Den Franschman le Bris gelukte het met een vlieger, welke snel werd voorgetrok ken, te zweven. In 1866 maakte Wenham een glijvlucht met een drievlakvlieger. In denzelfden tijd (1860) beg-onnen Nar dar, Ponton d'Amecourt en de la Landeile hun pioniersarbeid. In 1862 bouwde Ponton d'Amecourt een groot model van door stoom gedreven toe stel, welk model nog in de archieven in Frankrijk aanwezig is. Een ander dergelijk model werd ge bouwd door Enrico; beproefd in 1878, bleek dat het zich van den grond kon verheffen. De eerste drie modellen van vliegtuigen werd geconstrueerd door A. Pénaud, Vic tor Patin en Prof. Langley. Deze modellen hebben werkelijk gevlogen. Pénaud ver vaardigde een enkelvlak met stabilisee- rende staart; Victor Ta tin maakte een ap paraat, gedreven door twee schroeven, in beweging gebracht door samengeperste lucht. Langley's toestel had twee vlakken achter elkaar, gedreven door een kleine stoommachine. Toen Langley een toestel bouwde, waarin een bestuurder kon wor den geplaatst ging het door een bestu- ringsfout kapot. De proefnemingen werden voortgezet door Hirom Maxim en Clément Ader. Eerstgenoemde besteedde een millioen francs voor den bouw van een vliegtuig met stoommachine. Door gebrek aan sta biliteit hadden de proeven geen succes (1890). Ader was gelukkiger en bouwde' in 1890 en 1896 twee toestellen; de tweede maal werd zelfs een vlucht van 300 M. uit gevoerd. Door een rukwind werd het toe stel echter geheel vernield. Het was Liliën Thai, die het eigenlijke „vliegen" in toepassing wilde brengen en daarin reeds mooie vorderingen had ge maakt, toen hij op 6 Augustus 1896 om het leven kwAm. In Engeland, Amerika, Frank rijk en Oostenrijk werden de proeven op bovengenoemd systeem echter voortgezet. De meest belangrijke resultaten zijn ech ter bereikt door de gebrs. Wright. Systema tisch en voorzichtig deden zij hun proeven (1900), daarna pasten zij ze ook toe (1903). Eerst in September 1904 begonnen zij met het prebeeren van tochten en slaagden erin vluchten uit te voeren met een snel heid van 60 a 65 km. per uur. Daarna werd het vliegtuig geleidelijk verbeterd en is het gekomen tot het hoogtepuint, waarop het thans staat. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. OOSTKERK (thuisr.) vertr. 10 Nov. van Manila. OUDERKERK (thuisr.) vertr. 11 Nov. van Kobe. RJTTERDAMSCHE LL0YD. DEMPO (thuisr.) vertr. 12 Nov. van Gibraltar. DJEMBER (thuisr.) pass. 12 November Perim. PATRIA (uitr.) arr. 12 Nov. 11 uur v.m. te Marseille. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. MERIONES, Japan-Amsterdam arr. 11 Nov. te Dairen. MYRMIDON, Liverp.-Batavia arr. 10 Nov. te Port Said. LISSE, 11 Nov. Bloembollenveiling H. B. G. Gladiolen Flam. Sword 14-op 0.90, idem 12-op 0.400.50, idem 10 12 0.25; Cat'harina 12-op 0.60; White Giant 12-op 0.60—0.65, idem 10—12 0.30 Harmonie 17-op 1.05, idem 14-op 0.80, idem 12-op 0.50; Brilliant 14-op 1. idem 12-op 0.700.80; Foch 12-op 0.35 0.40; America 14-op 0.75, idem 12-op 0.45; White City 12-op 0.55; Pr. of Wa les 12-op 0.60; Edison 12-op 0.50; Gen. Petain 12-op 0.60, idem 1012 0.25; An- ny Wigmann 12-op 0.80, idem 1012 0.30; Presa Harding 12-op 0.85, idem 10—12 0.25; Jos Hulet 10—12 0.25; Chris 12-op 0.60; idem 1012 0.30; Gol den West 1012 0.30; Princeps 1012 0.25; Pink Perfection 1012 0.30; Ve nus 14-op 0.85, idem 12-op 0.55, idem 10—12 0.30; Wilbrink 12-op 0.45—0.50; idem 10—12 0.25; Odin 12-op 0.50; Yvonne 12-op 0.45; Rubini 12-op 0.50; Bleriot 12-op 0.85, idem 1012 0.30; LTmmaculee 12-op 0.60, idem 1012 0.30; Grimson Glow 12-op 0.60, idem 1012 0.30; Quo Vadis 12-op 0.65, idem 1012 0.30; Electra 12-op 0.45; L'Inni- cence 12-op 0.50; stamroos Columbia 22.Klimroos Paul Scarjet 22.Li- gustrum 2.45; Tritoma Uvaria 1.Sp. Queen Alexandra 3.Montbr. gemengd 0.40; idem Metor 0.40; idem Crocos- miaflora 0.45; Crown Imp. 7.Lil. Tigr. Splendis 20-op 4.—, idem 1820 3.50; Lil. Tigr. 0.60—1.25; Enk. Galan- thus 0.85; Iris Imperator 0.060.07. Enkele vroege tulpen: Proser pine 1.70; de Keizer 0.65; Rose La Rei ne 0.750.85; Rijzende Zon 1.20; Rose luisante 0.80; Herman Schlegel 0.80; Iféle Prins 1.35; Fred. Moore 0.90; Due de Berlin 1.Oostenrijk 1.001.30; Br. Star 0.751.—Artus 0.45—0.60; Rose Preoose 0.951.05; Cram. Brilliant 0.90; Rose Grisdelin 0.75; Linnaeus 0.55; Wouwerman 1.50; Diana 0.65; Coul. Card, 1.05. Dubb. vroege tulpen: Murillo 0.701.25; Lucretia 0.751.10, Mr. v. d. Hoeff 1.60; Vuurbaak 1.301.75; Salv. Rose 0.75; Tournesoll r. en g. 1-151.75, Imp. Rubr. 1.80, Titiaan 1.55. Narcissen Princeps 0.25Aman da 0.25; Emperor .080—1.40; Victoria 1.10; Paperwhite Gr. 1.50. Darwin Tulpen: La Tul. Noire 1.35; Roi d'Island 0.800.95; Ad. v. d. Heiden 0.85; Le Notre 0.85;' Prof. Su- ringer 0.80; Elisabeth 0.75; Herodiade 0.80; Tonnaj'e 0.65; Vict. d'Oliviere 1.— Sanders 0.80; Clara Butt 0.40 0.70; Krelage 0.85; Copland 0.651. Painted Ewbank 0.80; Bartigon 0.80 1.05; Pr. of Haarlem 0.80; Mr. Stanley 0.80; Dreaan 0.80; Prins der Nederlan den f 0.80. Plantgoedveiling. Enkele vroege tulpen per H. L. Chryselora 13.— Br. Star 15.— Pr. Juliana 13.—; Cram. Br. 8—10; Grand Due 50.Joost v. d. Vondel 12. Due de Berlin 1012; Oostenrijk 18 21! Ibis 15.Flamingo 12.Le Rei ne 10.Fred Moore 1324; Proser pine 42. Dubb. vroege tulpen per H.L. Murilla 1014; Theeroos 32.Mata dor 14.Lucretia 10.Electra z 810 80.— Vuurbaak z 810 44. Darwin Tulpen per H.L.Krelage 79; Copland 816; Elisabeth 10 14; Bartigon 817; Vict.-d'Oliviere 16; Le Notre 12.Rauwen'hoff io.— Centenaire 9.—; Herodiade 13.— St. Miss Ellen Wilmott 8.Bouten d'Or 9.Croc geel 192848. HOOFDDORP, 12 Nov. Granen. Rogge 5.506.00, gerst chevalier 6.006.50, haver 6.256.75, witte duivenboonen 10 11, paardenboonen 7.007.50, bruine boonen 0.5010.50, groene erwten 10 12.50, karwijzaad 2122, geel mosterd zaad 14.0016.50, blauw maanzaad 22 23, kanariezaad 8.509.50, alles per 100 kg. VEUR, 11 Nov. Eierenveiling. Op de heden gehouden eierenveiling in café „Het Wapen van Veur" werden aangevoerd: 15485 kippeneieren 7.25—8.65, 567 een deneieren 4.055.per 100 stuks; 332 kippen 0.801.50, 114 eenden 0.951.25 216 konijnen 0.303.10 en 22 duiven 20 45 cent per stuk. VEURL'DAM, 11 Nov. Vrije veiling. Op de heden gehouden vrije veiling in café „Het Eiland" werden aangevoerd: 12157 kippeneieren 5.007.50, eendeneieren 4.005.25 per 100 stuks; kippen 0.70 1.85, konijnen 0.502.50 en duiven 735 cent per stuk. WOUBRUGGE, 12 Nov. Eierenveiling. Prijzen: kippeneieren 7.208.20, eenden eieren 6.006.50, per 100 stuks; boter 1.301.46 per kg., kool 57 cent per stuk; appelen 67 cent per kg. UITHOORN, 12 Nov. Kaas. Op de kaas markt waren aangevoerd 1615 stuks. Prijs Goudsche kaas 1ste soort R.M. 3537 en 2de soort 3134. BOSKOOP, 12 Nov. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Ophelia 17 41 cent, Golden Opbelia 3063 cent, Mar cel Rouyer 2034 cent, Hadley 5080 ct. Columbia 3171 cent, Butterfly 3553 ct. Mac. 'Keiler 4260 cent, Wil'h. Kordes 60 140 cent, Mad. Jules Bouché 42 cent, Rosalandia 4070 cent, Phoebe 4167 ct., Edith Helen 1.001.60, Germania 46 61 cent, E. G. Hill 6080 cent, Kilham 60 110 cent, Else Poulsen 2255 cent, Joan na Hill 3243 cent, Florex 0.701.10, Po- tin 2533 cent. Diversen: Chrysanten, j grootbloemig 0.801.40, idem tros 1026 cent, Clematis Prins Hendrik 1.90.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6