UIT DE OMGEVING Wrijf pijnlijke spieren VRIJDAG 13 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Enkele figuren uit het MARIONETTEN-THEATER VAN PAUL BRANN, dat a.s. Zaterdag naar Leiden komt UITEENZETTING VAN DE KATHO LIEKE LEER. - De eerste voordracht i geweldig succes. Woensdag begon met een H. Mis van den H. Geest, om Gods bizonderen Zegen te vragen voor het groot gebeuren in de St. Josephkerk, in Roomsch Hillegom. Des avonds zou de eerste voordracht ge houden worden door kapelaan Bosch uit Amsterdam over God de eerste der 6 voor drachten over bovenstaande materie. Reeds te 7 uur begon zich het ruime kerkgebouw te vullen en toen het half acht geslagen was, toen de klokken een „kom" hadden gesproken.... toen waren er naar schatting 1300 menschen aanwezig! Ze waren er van beide parochies, van St. Joseph het talrijkst, jong en oud, rijk en arm, mannen en vrouwen, ook andersden kenden, maar hun aantal had nog grooter kunnen zijn. Pastoor B. van Leeuwen opent, spreekt een woord van hartelijk welkom. Hij geeft een korte uiteenzetting, hoe deze Groote Uiteenzetting is tot stand gekomen, hoe er al in 1914 en 1924 over werd gesproken. Er is een groote stroom, het Gilde der Klare Waarheid: hier is de stille bron, die de groote stroom voedtDaarna werd het woord gegeven aan Kapelaan W. Bosch, den bekenden redenaar en geloofseverde- diger. Deze begint met het symbool van een officier, wiens oppasser zijn heer wijst op de sporen van een leeuw, die zeker in de nabijheid is geweest. Zoo moet de denkende mensch overal de sporen zien van het Gods bestaan. Hierna geeft spr. de bewijzen voor dat bestaan. Het aantal dergenen, die werkelijk niet in een God gelooven is zeer klein en hun bewijzen houden geen stand. In verband hiermede haalt de gewijde re denaar verschillende schrijvers aan. „Er kend wordt, dat het bewijs van dat niet bestaan van een God niet te leveren is." Vervolgens komt spr. tot de twijfelaars. Deze ontstaan, doordat ze weinig kennis hebben van God en Godsdienst, doch of schoon vaak al wat godsdienst ademt stel selmatig van hen werd geweerd, voelen zij de stem der natuur. Als laatste punt be sprak Kap. Bosch de vraag: hoe komen de menschen tot het atheisme? Gemak zucht speelt daarbij een groote rol. Spr. eindigt met de beschrijving van het sterf bed va-n Voltaire, die eerst nog zijn zaken met zijn ziel vereffende, later door de om standers werd verstoken gehouden van den troost van den Godsdienst en in wanhoop sterft. Na deze voordracht werd een kort Lof ge celebreerd. Volgende keer zal gecolporteerd worden met lectuur, die aanpast bij het behandel de, opdat men het geleerde beter kan vast houden. We twijfelen niet, of velen zullen daarvan gebruik willen maken. Het was een succesavond in den besten zin des woords. Voegen we hieraan toe, dat het interessante bij iedere voordracht over vloediger wordt! Daartoe eigenen zich de volgende onderwerpen nog meer bijzonder dan het thans behandelde. ONDERSCHEIDING VAN DEN HEER JONKHEER. Het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Dinsdagmorgen werd in de St. Martinus- kerk een H. Mis opgedragen voor de leven de en overleden leden der St. Vincentius- vereeniging alhier, waaronder de leden tot de H. Tafel naderden. Des avonds te 8 uur werd de jaarvergade ring gehouden in het patronaatsgebouw aan de 'Remise. De belangstelling was schit terend. Pastoor Krook opende de vergadering met gebed, waarna de voorzitter, de heer Th. Jonkheer, een woord van welkom tot allen richtte, in het bijzonder tot de aan wezige Geestelijkheid en prof. Laurier, den spreker van den avond. Hierna wer den de notulen gelezen, die onveranderd onder dankzegging werden goedgekeurd. Vervolgens bracht de penningmeester, de heer S. J. Witteman het finantieel verslag uit. Deze memoreerde, dat thans een be hoorlijk batig saldo in kas is; dit vindt zijn oorzaak hierin, dat vorig jaar geen ex tra bedeeling werd gehouden, omdat de kas daartoe niet toereikend was. De voorzitter hoopt, dat de weldoeners en donateurs het liefdewerk zullen blijven steunen, opdat we dezen winter de armen extra zullen kun nen bedeelen. Daarna werd het woord ge geven aan prof. Laurier. Deze zet uiteen een tweetal punten, n.l. Ie. de hartstoch telijke begeerlijkheid naar genoegens ver vult de wereld en 2e. de zelfzucht viert hoogtij in onze dagen. Op hoogst interes sante wijze gaf spr. een uiteenzetting van een en ander en vergeleek daarmee het werken van een St. Vincentius, hetwelk na gevolgd wordt door de leden dezer chari tatieve instelling. Spr. sloot zijn rede met een Hartelijke opwekking, steeds onze arme medebroeders te gedenken. Pastoor Krook dankte den geleerden in leider, van wien hij weet, dat deze altoos bereid gevonden wordt een opwekkend woord te spreken, waar het een goed doel betreft. Nu richt zich de pastoor tot den Heer Jonkheer, de volijverige president der ver- eeniging. Deze heeft bij zijn andere bezig heden altijd nog tijd voor de armen. Deze dank strekt zich ook uit tot mevrouw Jonkheer, die bij St. Elisabeth-vereeniging als anderszins zooveel voor de armen doet. De Kerkelijke Overheid heeft de groote ver diensten van den heer Jonkheer willen er kennen en hem begiftigd met het gouden eerekruis Pro eclesia et Pontifice. De pas toor hoopt, dat dit verdiend eerbewijs nog vele jaren diens borst moge sieren en ver zoekt mevrouw Jonkheer het eeretceken haar echtgenoot op de borst te spelden (daverend applaus). De heer Jonkheer neemt nu het woord. Op een dergelijke verrasing was spr. niet voorbereid, daarom is het hem moeilijk hier te spreken. Zeer onder den indruk brengt hij dank aan hen, die stappen heb ben gedaan, om hem deze hooge onder scheiding te doen geworden; hij hoopt, dat het hem gegeven is. nog vele jaren in dienst der Roomsehe liefdadigheid te arbeiden. Vervolgens werd de heer Jonkheer per soonlijk gefeliciteerd door alle leden en alle aanwezigen. Hierna werd door den heer H. Th. Seijsener de film: ..Hij, zij en Hottentot" gedraaid, hetgeen zeer in den smaak viel. Niet willende afwijken van de goede gewoonte, werd nog aan het eind ge collecteerd, hetwelk een aanzienlijk bedrag opleverde. Hierna sluiting met gebed. Het patronaat op zolder. Gisteravond gaf het St. Aloysiuspatronaat een uitvoering voor haar leden, ouders en donateurs. De zaal van het Patronaatsgebouw was vol. Aanwezig waren ook pastoor Van Leeuwen en kapelaan Verhaar, de directeur, alsmede de heeren commissieleden. Pastoor Van Leeuwen sprak een kort openingswoord en wees erop, dat heden het 3e Lustrum wordt herdacht. Z.E.W. schetsle even in het kort, hoe we voor 15 jaar begonnen waren op den zolder van de kosterswoning, dus op de armoedigste manier. Hierna ver huisden we, dank zij de goedheid van pas toor Krook naar de oude pastorie van St. Martinus en vervolgens naar de Remise. Thans zijn we in dit gebouw, onze oude, eerste kerk, welk gebouw wel niet luxueus ingericht is, maar dat toch voldoende ruim te biedt aan alle patronaatsjongens. Bij deze gelegenheid wil de pastoor een bij zonder woord van dank richten tot den heer Jac. van Leeuwen, die gedurende al die 15 jaar voor het patronaat een groote steun is geweest. Als stoffelijk bewijs van die dankbaarheid wordt den heer Van Leeuwen een souvenir aangeboden. Toen begon men met het stuk. Opgevoerd werd: „Per vliegmachine naar Droomen- land". Het stuk stelt voor een baron, die een zoontje heeft dat niet wil leeren en dat bovendien ontzettend ondeugend is. Er spelen in het stuk een twintigtal kabouters en deze brengen met hun eigen vliegmachi ne den jongen Baron naar het droomen- land. Vandaar keert hij als een welopgevoe de jongen terug. Bijzonder mooi werd gespeeld de rol van Jonker Frans. Grim en décor waren uitnemend verzorgd. De R.K. Harmonie „Crescendo" had zich voor dezen avond beschikbaar gesteld en gaf eenige schitterende nummers. Tc rond half elf toog men uiterst voldaan huistoe. Maan dag 16 dezer zal de uitvoering worden her haald. Gaarne bevelen we een bezoek dan KATWIJK. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Zaterdagmiddag te 2.35 uur. Punten van behandeling: 1. Vaststel ling notulen d.d. 1 September 1931. 2. Me- dedeeling van ingekomen stukken, w.o. be hoort; Voorstel tot wijziging rekeningen van het Grondbedrijf 1928 en 1929. 3. Voor stellen tot verkoop van grond. 4. Voorstel tot het sloopen van het perceel „Landbouw- lust".5. Voorstel tot het vaststellen van een vermenigvuldigingscijfer voor de Straatbelasting kohier 1931. 6. Voorstel tot het overnemen van grond voor trottoir- aanleg. 7. Voorstel tot het verhoogen van een toegekende ondersteuning. 8. Voorstel tot het toekennen van een voorschot aan de Katwijksche Bouwvereeniging voor wo ningbouw. 9. Stemming over het voorstel C. van Tongeren, inzake het beschikbaar stellen van de Gemeentezaal voor Bioscoop- voorstellen. 10. Voorstel tot het vcrlee- nen van dispensatie van het bepaalde bij artikel 22 der Bouwverordening. 11. Voor stel tot het doen van een verzoek om vrij stelling van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening. 12. Rondvraag. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Nadat gedurende een pe riode van eenige dagen de producten, voornamelijk de bloe moid geen wa irde hadden en daarna de strenge nachtvorst de noodige schade had berokkend, waar door de voorraad goede kwaliteit aanzien lijk verminderd was, werd gehoopt, dat voor het overblijvende gedeelte wel een re delijke prijs zou kunnen worden geboekt. Ook dit is op niets uitgeloopen. De laat ste dagen daalde de prijs en het kwam voor dat op de veiling eenige duizenden stuks, soms een vierdp van den aanvoer, de minimumprijs niet konden opbrengen en vernietigd moesten worden. Alles loopt dus wel tegen en de> achterstand bij alle tuihders wordt er nsteedp grooter door. Ook de overige producten brengen een te lagen prijs op, zoodat als vaststaand kan worden aangenomen dat de totaal uit komsten der tuinbouwbedrijven, geen en kele uitgezonderd, verliesgevend zal zijn. Aanrijding. Een begtelauto van den heer D., fruithandelaar,-»te Leiden, kwam in de Boorstraat in aanraking met de elec- trische tram. De train nam de auto over een afstand van ongeveer 20 M. mee en werd daardoor erg beschadigd. De chauf feur was in de cabine in een allesbehalve benijdenswaardige positie, want de auto viel ten slotte om en de inhoud, banaon enz. lag door de auto en op den weg. Te gen de verwachting van ooggetuigen kwam de bestuurder er echter goed af. Het geval trok veel belangstelling en gaf de tram eenigen tijd vertraging in den dienst. Te 2 uur was de auto weer gerepareerd. N00RDWIJK. Hanze. Gisteravond vergaderde de Hanze in het Juvenaatsgebouw onder lei ding van den waarnemenden voorzitter, den heer V. !Ph. Braun, welke de wensch uit dat de besprekingen aangenaam en nuttig zouden zijn, en het komende winter seizoen er toe zou bijdragen, het vereeni- gingsleven in de afdegling steeds hechter te doen worden. Na lezing der notijlep, kwamen enkele der ingekomen stuken in bespreking. Op een schrijven van B. 'éii W. inzake de win kelsluitingswet werd ha breedvoerige be sprekingen besloten, als gunstige uitzon dering te verzoeken gbdurende Juni, Juli en Augustus tot 's avohds 10 uur, in dezelf de maanden Zondags tot 1 uur de winkels tot verkoop te mogen open hebben. Een schrijven van het Retraitcnhuis „St. Cle mens" te Noordwijkerhout om in de afd. op te richten een Retraitenclub, hetwelk door den Geest. Adv. niet klem werd aan bevolen, zal op de eerstvolgende vergade ring nogmaals ter sprake worden gebracht. Inzake mededeelyig van de afd. Delft over haar 25-jarig bestaan, zal door de afd. een gelukwensch worden verzonden. Hét verslag der Centr. Raadsvergadering zal wegens verhindering der afgevaardigde op de eerstvolgende vergadering worden uit gebracht. Deze vergadering werd door een 12-tal leden dezer afcleeling bezocht, waar aan zij de aangenaamste herinneringen hadden. Verkiezing 2 bestuursleden wegens pe riodiek aftreden van de heeren V. Ph. Braun en Joh. v. d. \Veijden, had tot uit slag dat beiden met groote meerderheid van stemmen werden herkozen, in de vaca ture wegens bedanken van den heer H. J. v. d. Werf werd alsnog niet voorzien, doch uitgesteld tot de volgende vergadering om ieder in de gelegenheid te «'tellen hiervoor de meest geschikte candidaat. aan te wij zen. De voorz. deelde mede, dat Maandag 16 Nov. op de gewestelijke bijeenkomst te Lisse Rector Bots de nieuwe Encycliek Quadragesimo Anno zal bespreken en wek te allen op deze bijeenkomst bij te wonen, gedurende deze winter zal door het be stuur getracht worden een spr. uit te noo- digen om ook in de afd. cleze Encycliek te doen belichten. Gezien de tijdsomslandig» heden stelde het bestuur voor dit jaar geen feestvergadering te houden, doch zoo noo- dig inplaats hiervoor een bedrag te votee- ren uit de kas voor het crisis-comité, waarmede de vergadering accoord ging. De geest. adv. wilde, nu Jit comité toch ter sprake werd gebracht, ten zeerste deze actie bij de leden aanbevelen. De voorz. weer er nog op, dat de aanmelding voor de deelname aan de St. Nicolaas-reclame kan geschieden tot en met 12 November; even zoo dat de opgaven voor de collectieve ledenlijst voor de gemeentelijke en reken- plichlige lichamen kan geschieden tot 15 Nov. bij den secretaris. '^acsaeasaaramiiMiu ,iwn wwmub w.jwilw^ irwïA Stramheid, rheumatiek en spierpijn verdwijnen even vlug als ze kwamen, als Ge U vanavond eens grondig laat wrijven met de diep in de huid dringende Akker's Kloosterbalsem. Uw pijn verdwijnt. Uw spieren worden lenig. Ge slaapt vannacht weer heerlijk rustig en morgenochtend zult Ge de verrassende uit- werking eerst goed waardeeren Pijn en stramheid zijn dan weg akker-s Klooster balsemoo goed" I «qp-'VYVOT iWTEF-* Ttf Na de gebruikelijk rondvraag, sprak den geest. adv. nog een woord van dank -.ot den afgetreden voorzitter en hoopte, dat 1 ij, evenals hij dit was als voorzitter, ook in de toekomst ccuoons actief moge zijn. Hierna dankte de voov.i'tcv voor 'de opkomst en sloot op de gebruikelijke wijze. R0EL0FARENDSVEEN. Uitvoering. Woensdagavond gaf de Tooneelvereeniging „O. V. O." haar eer ste uitvoering in hotel „De Vier Heemskin deren". Voor een tamelijk bezette zaal werd opgevoerd „De gesmolten Veldwach ter", kluchtspel in drie bedrijven. Gezien de eerste uitvoering en vele nieuwe too- neelisten werd het stuk tamelijk gespeeld. Het was een aardige historie, en er is flink gelachen. De heer W. v. Ruiten, on der wiens leiding werd gespeeld, opende den avond en gaf tevens een uitlegging van het op te voeren stuk. Na het blijspel droeg de heer v. Ruiten, op verzoek nog voor „Oude Sientje", waarvoor hij met da verend applaus werd beloond. Tusschcn do bedrijven door werd er zeer mooie muziek gegeven op piano en accordéon, wat door de aanwezigen zeer op prijs werd gesteld. Onder de aanwezigen merkten we op dr. P. C. G. v. Dooren alsook het bestuur der R.-K. S. V. „D. O. S.". Nu volgde gezellig samenzijn. De mu ziek werd uitgebreid tot een trio en nog menig dansje werd er gemaakt. Het was voor velen dan ook veel te gauw sluitings tijd. Allen keerden met aangename herin neringen huiswaarts. „O. V. O."' kan op een goedgeslaagden avond terugzien. SASSENHEIM. Eerste hulp bij ongelukken. In de par ticuliere woning van den directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor. Hoofd straat 180 is gevestigd een meldingsposi van den Kon. Nat. Bond voor Reddings wezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Hot Oranjekruis". ST0MPWIJK. DE NIEUWE GRENSREGELING. Storr.pwijk zou financieel in de put raken. Naar aanleiding van de grensregelings- voorstellen van Ged. Staten, hebben B. en W. van Stompwijk een uitgebreid, doch af wijzend prae^advies uitgebracht. B. en W. hebben in dit prae-advies duidelijk uiteen gezet, waarom zij tegen de voorgestel Ie grensregeling zijn. O.rn. zeggen B. en W., dat deze grensregeling de verdere ontwik keling van Stompwijk geheel zou tegen gaan en Stompwijk, door hot afsnijden van de beste gedeelten, financieel geheel in de put zou geraken. B. en W. adviseeren den Raad ten sterkste do voorstellen van Ged. Staten niet aan te nemen. Aanvullingssubsidie. In de Raadsver gadering van Stompwijk op Vrijdag a.s. zal in behandeling komen een voorstel van B. en W. om aan het Burgerlijk Armbestuur een aanvullingssubsidie te verstrekken van 4000.het bedrag van 1931, groot 12.000.is reeds verbruikt. De 4000. wordt als volgt geraamd, stoun uitgetrok ken werkloozen 2000.bedeoling in ver schillende vormen 1350.en ziekcnhuis- of gestichtsverpleging 650. TER AAR. De veilingen. In het vervolg is alleen Donderdag de dag waarop de veiling ge houden zal worden. De gezellen op nachtwacht. De in braken, die de laatste woken in den om trek geschied zijn in pastorieën en kerken heeft verschillende leden van de Gezellen aangespoord een besluit te nemen om een nachtwacht op te richten. Ruim 60 leden gaven zich er voor op. Van Woensdag op Donderdag is de wacht begonnen, wélke nu voortgezet wordt. Iedere nacht zullen een tweetal perso nen dit moedig werk volbrengen. Laten wij hopen, dat degenen, die zich er voor op gegeven hebben, ook zullen vasthouden om het Huis van God en do korkolijke goede ren te beschermen. SMEEKBEDE OM HULP EN TOCH VERBLIJDEND ROOMSCH NIEUWS. Eindelijk wordt na 210 jaar weer een R.K. Kerk gebouwd te Aals meer en wel onder den titel van O. L. Vrouw v. d. Berg Carmel of van het H. Scapulier. In die kerk wordt ook een kapel opgericht ter eere van de Kleine H. Teresia. Wat bcteekent dat „na 240 jaar" zult gij zeggen. Lees verder s. v. p. Tijdens de Her vorming werd aan de Katholieken hun kerk. toegewijd aan de H.H. Apostelen Petrus en Paulus ontnomen. Deze kerk bestaat nog en is gelegen in de nabij heid der ringvaart van den Haarlemmermeer- polder. Doch do groot ste ramp kwam over Aalsmeer op godsdien stig gebied; toen de overgebleven Katholie ken met hun pastoor inclusief op het einde der 17e eeuw tot het Jansenisme afvielen. Jarenlang heeft geen enkel Katholiek in Aalsmeer gewoond. In deze eeuw hebben zich enkele Katholieke ge zinnen aldaar gevestigd. Zij waren echter 1 a, 2 uur van een R. K. kerk verwijderd. In 1921 mochten de E.E.P.P. Carmelieten aldaar een klooster stichten en een hulp- kerk oprichten. De eetzaal, later in ver binding met gastenkamer van het kloos ter werd tot hulpkerk ingericht. Tien jaar lang hebben dc Katholieken van Aalsmeer hun godsdienstplichten op die wijze kunnen waarnemen. Ook dezo ruim te werd te klein, uitbreiding der kerk in het klooster was onmogelijk en er moest worden overgegaan tot den bouw van eene afzonderlijke kerk. De bouw is be gonnen, doch de middelen ontbreken. Immers in de tien jaren van ons verblijf te Aalsmeer hebben wij buitengewone hulp van buiten Aalsmeer noodig gehad om te kunnen blijven bestaan. Hoe groot worden nu de finantieele zorgen in dat Hollandsch missiegebied, in deze parochie van 20 Kilometer omtrek, waar de pastoor met den trein op huisbezoek gaat, richting Haarlem en Amsterdam, en waar nu, na 210 jaar weer e*>n R. K. kerk verrijst. Die kor'. i>r>. Ti/i scheiden zijn, ruimte bieden voor -100 plaatsen en de kosten zullen bedragen, niettegenstaande hot ontzettend heiwerk in Stommeerpolder circa 62.000 gulden. Het inwendige der kerk, zooals altaar, banken (althans gedeeltelijk), biechtstoe len, St. Teresiakapel etc. wordt, op on geveer 15.000 gulden geschat. Wie helpt nu den eersten pastoor, Pater Heggelman, bij dezen bouw? U helpt door uw gaven te schenken, groot of klein; U helpt door uw geld op deze kerk te beleggen tegen matige ren te bijv. 4 of lager of renteloos' voor schot; U helpt een heiligdom van Maria met Teresia-kapel stichten, door een som golds tegen lijfrente te schenken zoodat uw inkomen tijdens uw leven onvermin derd blijft. Ter liefde van Maria en Jo zef, ter liefde van de kleine II. Teresia, help mij. Minzaam aanbevelend, Pater H. M. C. HEGGELMAN, Pastoor te Aalsmeer. Gironummer 53007.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5