WAALS Wetenschappelijke Berichten UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK ACADEMIENIEUWS STADSNIEUWS Agenda VRIJDAG 13 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Haarlemmerstraat 130-136 Blauw keper jassen 2.90, 2.40, 2.20, 1.90 Blauw keper broeken 2.90, 2.20, 1.80 Blauw keper overalls 3.20, 2.80, 2.35 Kaki overalls 2.90, 2.60, 2.35 Grijze stof jassen 2.90, 2.60, 2.25, 1.90. Manchester broeken 3.50, 3. 2.60, 2.20 Moleskin broeken 5.25, 4.30, 3.70 Gestreepte fantasie broeken 3.50, 2.75, 2/25, 1.85 Grijze katoenen bakkersbroeken 4.28, 4. 3.50-Grijze molt. jekkers m. wol gcv. 19.50 14.50 11.25 8.90 Sporthemden 1.90, 1.50, 1.10, 0.76 Legerhemden 3.70, 2.25, 1.85 Geel katoenen manshemden 0.92, 0.70, 0.65 Extra zware katoenen manshemden 1/20, 1.05 Ge kleurde dril boezeroens 1.65, 1.45, 0.98. Bakkersjassen 3.2.60, 2.40 Slagersjassen 3.2.50, 2.2o Kappersjassen 3. 2.50, 2.20 Laboratoriumjas- sen 4.50, 4.—, 3.50 Dok- tersjassen met prima stift- knoopen 6.75. Bedrijfs- en Vakkleeding moet sterk zijn en goed passen. ZOO KOOPT U 'T BIJ WAALS DE BENZINEBELASTING. De zuivelindustrie en de melkveehouderij. De Vereeniging voor zuivelindustrie en melkhygiëne verzoekt in een adres aan do Tweede Kamer, bij de verdere behandeling van het wetsvoorstel „tijdei :jkc heffing van een bijzonder invoerrecht op benzine" dusdanige wijziging van de betreffende be palingen te bevorderen, dat de zuivelin dustrie en melkveehouderij ontheven wor den van het opbrengen van deze speciale belasting, „die zij hoe ook de toestand van 's Rijks financiën moge zijn niet kun nen dragen en welke naar stiikte recht vaardigheid beoordeeld hen ook zeker niet mag worden opgelegd." ARBEIDSTIJD IN BROOD BAKKERIJEN. Overwerkvergunning voor St. Nicolaas, Kerstmis én Oudejaar. Dc Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft aan hoofden of bestuurders van broodbakkerijen, waarin tevens kook-, banket-, chocolade- en suikerwerken wor den vervaardigd, in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in het tijdvak van 16 November tot en met 5 December 1931, op werkdagen en bovendien op 22, 23, 24, 29, 30 en 31 December 1931: le. de werktijd van de in hunne onder neming werkzame bakkersgezellen per dag met ten hoogste twee uren en per week met ten hoogste 12 uren wordt verlengd 2e. door de in hunne onderneming werkzame jongens van 16 en 17 jaren ge durende ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid wo«*dt verricht, onder voorwaarde, dat: a. de arbeidstijd dezer jongens in zijn geheel gelegen is tuschen uur des voor middags en 7 uur des namiddags; b. de betrokken jongens, indien zij op Zaterdag na 1 uur des namiddags arbeid verrichten, in dezelfde week ''et/ij op ten minste één anderen werkdag na 1 uur des namiddags, hetzij op Maandag vóór 12.30 uur des namiddags geen arbeid verrichten. HET CONFLICT IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. Omtrent het dreigend conflict in de tex tielindustrie kan nader worden gemeld, dat er ten opzichte van het in te nemen •tandpunt tusschen dc vier arbeidersorga nisaties geen volledige overeenstemming bestaat. „Unitas" en „St. Lambertus" wen- schen het voorstel van- den Rijksbemidde laar, inzake de loonsverlaging, wèl e aan vaarden, terwijl de „Eendracht" en de Lan delijke Federatie op eon ander standpunt staan. Wèl bestaat er overeenstemming inzake het ultimatum bij :1e firma Jannink en Zonen. „Unita-s" en „St. Lambertus" wenschen deze zaak afgescheiden van de andere te beschouwen en zullen hun leden, evenals de „Een-dracht" on de Federatie adviseeren, aanstaanden Maandag het werk bij de firma Jannink neer te leggen. BRUGGENBOUW TE HAARLEM. Geen brug over het Donkere Spaarne. Naar wij vernemen lebben Ged. .Sta ten het besluit van den gemeenteraad van Haarlem tot het doen bouwen van een brug over het Donkere Spaarne, waarmede een bedrag van 15.1200 zou zijn gemoeid, niet goedgekeurd. Zij achten :n verband met oen financieelen 'bestand der gemeente deze uitgaaf, die door het verkeer niet ab soluut wordt vereischt, niet verantwoord. OP EEN ENKEL LETTERTJE NA. Humor van Mr. Heemskerk. Mr. Heemskerk, aldus begint de Kamer- overzichtschrijver van de ,.N. Rott. Crt." zyn artikel over de vergadering van Vrij dag, Mr. Heemskerk, wa-s het bijna met mr. Marehant eens, op één enkel lettertje na. ,(De Kamer", aldus de vrijzinnig-demo- craiische motie, „van oordeel, dat korting op de salarissen van het personeel in rijks dienst en van de onderwijzers onder de gegeven omstandigheden niet is gerecht vaardigd, gaat over tot de orde van den dag", plaats een „z" voor dat woordje „on der", animeerde de anii-rcvolutionaire af gevaardigde en ik ben uw man. Deze „z" was een goede zet tevens en mr. H. had er zelf evenveel schik in als de afgevaardigden, die niet in de buurt van mr. Marehant zaten. Do 79-jarige nestor der Kamer heeft nog niets van zijn s-chalksoh- heid en speelsohen humor verloren; even krachtig ook nog klinkt zijn stem als twintig jaren geleden. Alle ouderdomsge breken schijnen van hem af te vallen zoo dra hij aan het woord komt. Ach, bezat slechts een kwart der Kamer de helft van zijn 'redenaarstalent, van zijn humor, van zijn debaters-gaven Het is overigens niet alleen met grapjes en woordspelingen, dat mr. Heemskerk zijn auditorium boeit. Er is de ondertoon van ernst, die met het klimmen der jaren nog aan warme menschclijkheid gewonnen heeft; er is de verrassende overgang van het klemmende betoog naar de ironische beeldspraak, de dartelende kortswijl. Wat de heer Heemskerk over de heden- daagsche „omstandigheden" gezegd heeft, over veler gedaalde inkomens, over lage in dexcijfers. over de gevaren van een deficit-, was evenmin als zijn verwijzing naar de bijkan-salarmeerende woorden van Aal- bcrce en Colijn luchtige scherts zonder meer Maar er is een „charme" in zijn woord en gebaar, die men bij schier alle andere sprekers tevergeefs zoekt. Door den gemeenteraad van Rotter dam is benoemd tot direcTeur van markten en beurzen, de heer N. K 1 a a s s e n, tot op heden hoofdspecteur van politie, ver bonden aan het bureau Nassaukade. GEEN NOBELPRIJS VOOR NATUUR KUNDE. De Koninklijke Academie voor Weten schappen heeft besloten, dat de Nobelprijs voor de Natuurkunde voor het jaar 1931 niet zal worden toegekend. DE NOBELPRIJS VOOR CHEMIE. De Nobelprijs voor Chemie voor het jaar 1931 werd Donderdagavond toegekend aan de Duitschers Prof. Bosch en directeur-ge neraal Bergius. Van de vijf Nobelprijzen welke jaarlijks ter beschikking worden gesteld is, behal ve voor dien van den vrede welke begeven wordt door het Noorsche Btorthing, thans de beslissing gevallen. Aangezien de Nobelprijs voor literatuur is toegekend aan den overleden Zweedsohen lyricus Karlfeldt zullen op het groote feest dat tien December a.s. wordt gehouden de drie begiftigden Duitschers zijn, aangezien, zooals bekend de Nobelprijs voor Genees kunde is toegewezen aan prof. Warburg uit Berlijn. VOORSCHOTEN. Aanrijding. Nabij café Overbosch is gisteravond J. W. op zijn -el aangereden door den motorrijder Z. uit den Haag- J- W. bekwam hcomwonden en het rijwiel werd vermeld. In de zijspan zat A. d. H. van al'hier. üeze werd door den schok uit de zijspan geworpen op 1 4 Ni on derzocht te zijn door Dr. M. v. d. Stoel is hij naar huis gebracht. Het motorrijwiel en de motorrijder Z. zijn naar het politiebureau gebracht. WASSENAAR. Schuur met hooi afgebrand. Door omwonenden werd gisteravond te ongeveer ha-lf 12 brand ontdekt in de schuur van den landbouwer Etuigrok aan de Molenstraat a hier, welke schur geheel met hooi gevuld was. Op het. gegeven alarm rukte de brandweer met groot materiaal uit en wist het blusschingswcrk vrij spoe dig te volt-ooien. Van de schuur met haar brandbare inhoud bleef evenwel weinig over. Verzekering dekt de schade. De po litie stelt een onderzok in naar de oorzaak van den brand. AARLANDERVEEN. Volksbond. Donderdagavond hield de Volksbond alhier een vergadering met te vens viering van zijn Patroonsfeest, in lo- caliteit van de heer W. v. d. Berg. Door den heer M. Heiman werd deze zeer goed bezochte vergadering geopend met den Chr. Groet en een woord van welkom aan de aanwezigen. Na het zingen van het Bondslied leest dc secretaris de notulen. Bij de mededee- lingen wordt bekend gemaakt, dat de af- deeling Aarlanderveen een agendapunt aan den Gentralen Raad heeft toegezonden over het weer instellen van gewestverga deringen. Voor het verdedigen van dit voorstel zal de heer Th. Verhage de Cen trale Raadsvergadering te Amsterdam bij wonen. Van Herwonnen Levenskracht is een schrijven ingekomen om loten te doen verkoopen. Het afdeelingscomité wordt hiermede belast. Nog wordt medegedeeld, dat een dank betuiging is ingekomen van een Duitsche parochie waarvoor in de voorlaatste ver gadering gecollecteerd was. Als punt der agenda is dan aan de orde: armen-voor- ziening Hiervoor zal men dezen winter een uitvoering geven, waarvan de baten de ar men ten goede zullen komen. Daar deze vergadering de laatste is voor December wordt ook het St. Nicolaasfeest bespro ken. De vergadering gaat er mede ac- coord de voorbereiding daarvan aan het bestuur over te laten. Op den St. Nicolaasavond voor de leden zal men tevens een tombola houden ter be strijding der onkosten van de Volkskrant. Zij, die hiervoor iets te missen hebben, kunnen zich bij het bestuur vervoegen. Op verzoek van den voorz. brengt de commis sie van controle haar drie-maandelijksch verslag uit over het beheer van de boeken en gelden van den penningmeester. De heer J. Poelwijk deelt mede, dat deze in stipte orde zijn bevonden. Bij de rondvraag worden nog enkele zaken besproken. Hierna maakt men ge zellig gebruik van een kopje koffie met spe culaas, onderwijl de tooneelisten Jac. Aartman en C. Groen in 't Woud enkele koddige nummertjes uitvoeren. De voorz. bracht dank aan beide hee- ren voor hunne bereidwilligheid, en de ver gadering voor de goede en trouwe op komst. Voor de vergadering af werd door den voorz. medegedeeld, dat de geest. adv. kennis gegeven had de vergadering niet te kunne bijwonen. Hulp in Nood bracht op 1.33. ALPHEN AAN DEN RIJN. Aanrijding. In de Buitenruststraat werd gisteren door een melkauto uit Ter Aar een bakkerswagen aangereden van den broodbakker J. De wagen werd aanzienlijk beschadigd. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Gevestigd: Else Langenberg van Huikenswagen (Dl.) C. J. Mulder van Hazerswoude Janna W. Bouwmeesters van Dinteloord D. den Boer van Dor drecht J. P. den Boer van Dordrecht J. Kleinveld van Bodegraven Cor nelia Zimmerman van Nieuwkoop Martha Zapf van Waarder A. Kerk- viet en gezin van Hazerswoude J. Burggraaf en gezin van Hazerswoude Geertruide Uijterlinde, echtg. van A. J. Dekker van Rotterdam. Vertrokken: N. C. Kinkel en ge zin naar Woubrugge P. Kalshoven naar Ter Aar Antonia Vergeer naar Gouda J- J. van Veen naar den Haag Lena Verkerk naar Warmond Ja- coba E. Vellekoop naar Leiden A. van Harskamp en gezin naar Boskoop Elisabeth van den IJssel naar Boskoop J. M. Rijkelijkhuizen en gezin naar Uithoorn. BOSKOOP. Muziekuitvoering. Woensdag 11 No vember j.l. gaf de R. K. Harmonie „St. Caecilia" onder leiding van haar bekwa men directeur, den heer M. J. Markx, in het R. K. Vereenigingsgebouw haar na jaarsuitvoering, welke bijzonder geslaagd mag heeten. Te half acht uur opende <^e voorzitter, de heer W. J. Schalkwijk dezen avond met een hartelijk welkom. Het met zorg samengestelde programma werd achter eenvolgens afgewerkt. Na ieder nummer mochten de spelers telkens een dank baar applaus in ontvangst nemen. Na de pauze w*d de avond verder aangevuld door het optreden van het ge zelschap de Laat uit Tilburg. De voor drachten van den heer de Laat vielen zeer in den smaak van het talrijke pu bliek, hetwelk dan ook niet karig was met zijn applaus. De eerw. heer Fransen sloot deze ge zellige avond met een woord van dank aan de Harmonie en aan het gezelschap de Laat, die mogen terugzien op een uitstekend geslaagden avond. BODEGRAVEN. R. K. Vrouwenbond. Werd door de R. K. Vrouwenbond na Huwelijksmissen gecollecteerd voor een Theresiabeeld, nu het beeld in de kerk geplaatst is, heeft deze collecte een andere bestemming ge kregen. De opbrengst zal bestemd wor den voor gewaden voor arme kerken en voor een Mïs-sie. „Willem Teil". De sohietvereeniging „Willem Teil" zal weder een groote na tionale wedstrijd houden van 19 Januari tot 6 Fe.br. 1932 in een baan van Hotel v. Haaften. KOUDEKERK. Gouden huwelijksfeest. Op Maan dag 23 November a.s. zal het 50 jaar ge leden zijn, dat het echtpaar M. de Wit en A. van der Sluijs in het huwelijk zijn getreden. Het krasse echtpaar, wel bij ieder Koudekerker ongetwijfeld bekend, is dus reeds in zijn bruidsdagen en het is te begrijpen dat de kinderen en ook zij® zelf dit feit niet onopgemerkt willen laten pacseeren.. De bruidegom is S4 jaar oud en heeft een welbesteed leven achter zich op de pannenfabriek van de fa. Jac. Oppelaar, waarvan hij reeds geruimen tijd de vruch ten geniet. De bruid is 69 jaar en beiden genieten nog een uitstekende gezondheid. Ondank» hun het leed in het huwe lijksleven ook niet is gespaard, zal toch het gouden echtpaar met dankbare her innering op dezen dag terugzien en voe gen daarbij onze wenschen, dat zij nog langen tijd voor elkaar gespaard mogen blijven. Geboren: Masje d. van W. van Harskamp en H. Robbertsen. ZEVENHOVEN. Gehuwd: M. J. Reurings en A. C. M. Koeleman M. J. Schutter en W. Wahle. LEIDEN. Geslaagd: econ. doctoraal-examen indol. de heer Th. H. Sanders (den Haag); arts-examen eerste gedeelte de heeren: F. M. Havermans (den Haag), D. W. Duis ter (L e i d e n) en T. P. Ongkiehong (L e i- den). Bevorderd tot arts de heeren J. M. Heuff (den Haag) en J. Visser (Vlaardingen). Bevorderd is bot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld „Schijnzwan- gerschap" mejuffrouw M. Sprey, geboren te Alphen aan den Rijn. K. J. M. V. St. PETER KANIS. Buitengewone Ledenvergadering. Gisteravond vergaderden de leden van bovengenoemde vereeniging m het Eigen- IIuis. Om negen uur opende de voorzitter, de heer H. de Graaf de bijeenkomst met den Chr. groet. Spr. memoreerde in zijn ope ningswoord, hoe deze vergadering was uit geschreven, omdat de plaats van den secre taris tot zijn grooten spijt vacant was ge komen. Spr. betreurde dit ten zeerste, maar moest zich bij het besluit van den heer Engels neerleggen, omdat hij de re denen die tot zijn ontslagname hadden ge leid, volkomen kan billijken. Vervolgens worden de notulen der vorige verg. voorgelezen en onveranderd goedge keurd. Bij de ingekomen stukken leest de secretaris er een voor van den penning meester van het vaaiidelcomité. Hierin brengt de heer W. O. R ijsbergen verslag uit van het behaalde finantieel resultaat. In het geheel heeft het comité een bed-rag van 159.ingezameld. De voorzitter betuigt naar aanleiding hiervan zijn hartelijken dank voor hetgeen de heeren J. Dieben, W. Rijsbergen, G. Monta-nus, J. Smulders, E. Keuss, Ant. Ge- nang, W. Pierrot en Th. Schrijvers in het belang van de vereeniging hebben gedaan. Speciaal bedankte de voorzitter nog den moderator, Kap. Gudde, die er zelf op uit was getrokken om de noodige slachtoffers te vinden, die voor een geldelijke aderla ting in aanmerking kwamen en de heeren J. Dieben en W. Rijsbergen, die beiden een bijzondere activiteit aan den dag hadden gelegd. Het deed spreker vooral veel ge noegen te kunnen constateeren, dat de ver- eeniguigsvlag er gekomen is door de sa menwerking van den Katholieken Midden stand in zijn geheel. Spreker wilde daarom in het bijzonder ook nog aan de donateurs en donatrices en verdere milde schenkers de erkentelijkheid van de vereeniging be tuigen. Hierna doet de voorzitter eenige mede- deeiingen over het insieilen van enkele dansavondjes m dit seizoen. Deze zijn uit sluitend- toegankelijk voor de P.K.-leden en hun introducées. De voorzitter verzoekt enkele leden in een voorloopig bestuur zitting te 'willen nemen. Vrijdagavond 20 Nov. a.s. zal er een aparte bijeenkomst niervoor in het Eigen- Huis worden gehouden. Hierna wordt de bestuursverkiezing ge houden, wegens het aftreden van den se cretaris, den heer H. Engels. Bij eerste stemming wordt de heer B. Vreeburg geko zen, die door het bestuur geadviseerd, was. De heer B. Vreeburg brengt zijn dank aan de vergadering voor deze onderscheiding. Hij zegt langen tijd geaarzeld te hebben wat het aanvaarden van deze functie be treft, vooral juist door de voortreffelijke wijze waarop de heer Engels zijn bestuurs functie heelt vervuld. Spreker doet daar om een dringend beroep op de clementie en vooral op de medewerking der leden. Hier na houdt de scheidende secretaris, de heer Engels een afscheidsrede. Hij memoreert in het kort de geschiedenis der afgeloopen twee jaren. Hieruit blijkt dat er in die twee jaren veel is gebeurd en veel is veranderd, vooral veranderd ten goede. Spreker wijst er op hoe de K. J. M. V.-gedachte nog steeds groeiende is in het Bisdom Haarlem en hoe ook in Leiden die nieuwe gedachte, welke het eerst door mgr, Aengenent onder woorden is gebracht, zijn vruchtbaren in vloed heeft d-oen gelden. Spreker herdenkt de groote opbloei der vereeniging in liet jaar 1930, toen het Eigen-Huis, in dien tijd het tweede in het Bisdom Haarlem, ge opend kon worden; hoe het bestuur er ui geslaagd was het leden aantal tot 104 op te voeren en hoe P.K. voor het eerst in de vereenjgingsgeschiedenis in den Schouw burg den Katholieken Leidschen Midden stand het bewijs kon geven, wat eensge zinde samenwerking tussohen bestuur en leden vermag. Wanneer spreker den toe stand van het oogenbiik hiermede verge lijkt, dan moet hij met eenige bezorgdheid constateeren, dat deze niet meer zoo is als een jaar geleden. Als de voornaamste oor zaak geeft de heer Engels dan aan, de ver minderde belangstelling der leden zelf. Hiertegen waarschuwt hij met den meesten aandrang. Hij spoort de leden krachtig aan het bestuur te blijven steunen in zijn moei lijke taak, omdat hij uit eigen ervaring weet, dat alleen zóó een blijvend resultaat te behalen valt. Hij wijst er nadrukkelijk op, dat het lidmaatschap van de K. J. M. V. St. Peter Kanis met alleen bestaat in het betalen van de maandelijkste contri butie. Het lidmaatschap van een vereeni ging als P.K. legt wel degelijk andere ver- Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vinoentiua- Bibliotheek, geopend 'a avonds van 7.308.30 uur. Vrijdag. K. J. M. V. „St. Peter Kanis". Aanvang biijartcompetitie „Eigen Huis", half negen. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Nov. a.s. waargeno men door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. J. van Dries um, Mare 76, telef. 406. plichtingen op de leden dan de finantieele alleen. Bij zijn heengaan als bestuurslid vraagt &ij daar-oui twee dingen van de le den. Op de eerste plaats het koesteren van daadwerkelijke belangstelling voor de ver eeniging en op de tweede plaats het trou we bezoeken van de ledenvergaderingen en bijeenkomsten. Spreker is er van overtuigd, dat dit niet te veel gevraagd is. Indien de leden deze twee punten slechts in het oog willen houden dan is spreker ervan over tuigd, dat het voortbestaan en de groei van de vereeniging gewaarborgd is. Daarom geeft spreker de leden in overweging toen vooral te willen bedenken, dat zij 'n groo te verantwoordelijkheid op zich nemen, wanneer zij op lichtvaardige wijze de door het bestuur gevraagde medewerking wei geren. De heer Engels hoopt daarom, dat de komende periode er weer een zal iijn van een eensgezinde en vruchtbare samen werking tusschen de leden en het bestuur. Slechts op deze basis kan er sprake zijn van een bloeiend vereemgingsleven. Wij allen weten wat ons thans te doen staat, al dus eindigde spreker, laten wij daarom be wijzen, dat wij werkelijk zijn, wat van ons gezegd wordt in het bondslied: Mannen van karakter en mannen van de daad! De voorzitter bedankte hierna den heer Engels voor het vele werk, dat hij voor do vereeniging gedaan heeft. Van de hierop volgende rondvraag werd door verschillende leden gebruik gemaakt, waarna de voorzitter de vergadering met den chr. groet sloot. EEN „M0SC0USCHE" ZAAK? In onze stad wordt een biljet verspreid met een opwekking aan de „Arbeiders en arbeidersvrouwen", om lid te worden van de vereeniging tot vertoonmg van verboden films. Deze vereeniging noemt zich V.V.S.U. en wil, volgens het biljetje, „in Leidens grootste bioscoop', filmochtenden organi- seeren. Het lidmaatschap kost een dubbel tje ineens. Voor dit bedrag wordt men, naar het schijnt, lid voor het leven, zooils dat bij de A.S.W.B. heet. Per voorstelling betaalt men dan vijftig cent- Bij informatie is gebleken, dat geen der Leidsche bioscopen iets van deze zaak af- wet en dat het dubbeltje voor het leven eigenlijk een dubbeltje per maand is. Uit den aard. der films leiden wij af, dat deze V.V.S.U. een Moscousche zaak is. Dat blijkt ook uit de brutaliteit, waarmede men propaganda wil maken met films van een moreel laag gedoe. Zoo wil men opvoe den en ontwikkelen, op z'n Russisch 't Is afschuwelijk. Oscor Tijtgat over Vlaamsche humor. Oscar Tijtgat, voor onzen lezerskring zoo langzamerhand geen onbekende meer, heeft gisteravond in de groote Burohtzaal voor de leden van de afdeeling Leiden der Ned-. Reisvereeniging zijn reeds meer malen gerecenseerde lezing over Vlaams-cue humor gehouden. Ook thans weer vond hij bij de vrij tal rijke aanwezigen een aandachtig gehoor. Uitvoerig zette de spreker uiteen, dat het Vlaamsche volk een aangeboren zin voor humor heeft en deze gedurende eeuwen achtereen heeft weten te bewaren ondanks de nivelleerende werking der mo derne beschaving. De natuurlijke opge wektheid van den Vlaming verklaart zijn neiging om voor elk wissewasje feest te vieren. Zijn humor spruit voort uit zijn na tuurlijken eenvoud-, uit zijn naieviteit, wel ke hij ook tegenover geestelijke zaken de monstreert door de heiligen te vereenzel vigen met personen uit zijn omgeving. Al is hij ook wel eens ruw en onbehouwen, het bewijst, dat de geest van Pieter Breughel en Uilenspiegel er voortleeft. Daarvan ge tuigt ook het geweldige groot aantal volks verhalen, welke van geslacht op geslacht zijn overgegaan, vaak van heidenschen oor sprong zijn en in den loop der eeuwen steeds meer gekerstend. Na de pauze liet spr. een aantal lan taarnplaatjes zien van bouwwerken uit de voornaamste Vlaamsche steden. De heer J. A. A. van der Horst, die den spreker ook had ingeleid, was de tolk al ler aanwezigen, toen hij den heer Tijtgat dank bracht voor zijn interessante en rij kelijk met anecdoten doorspekte voor dracht en hem een „tot weerziens" toeriep. De bouwvereeniging „Tuinstadwijk" ver zoekt ons mede te willen deelen, dat mor gen, Zaterdagmiddag te 3 uur met eenige plechtigheid een gevelsteen zal worden ont huld aan perceel Koninginnelaan 49. Bij de politie alhier zijn inlichtingen te bekomen betreffende een houtvlot, hetwelk onlangs drijvende in een der openbare vaarwateren is aangetroffen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2