23ste Jaargang VRIJDAG 13 NOVEMBER 1931 No. 7052 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND 3)e ÊcidiclieöoiiAGmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vooj Leiden 19 cent pen week f JL50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Fra-noo per port ff 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia roor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gawooe Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen V 13Y2 millioen bezuiniging I Dertien en half millioen per jaar bezui nigen aan salarissen. Op slechts één tak van Rijksdienst zij 't dan ook verreweg de uitgebreidste en kostbaarste. En dat zonder één cent salaris verlaging! En dat terwijl van deskundige zijde wordt verklaard, dat deze bezuiniging rede lijk is! Is dat geen ideale manier om te bezui nigen, in een tijd, dat de Rijksuitgaven in gekrompen moeten worden, om het on heil van tekort op de begrooting te voor komen Wij schreven Maandag in een artikeltje: Onze overtuiging is, dat men beter veel werk kan laten verrichten door zoo weinig mogelijk goed beloonde arbeids krachten dan dat men meer arbeids krachten aan het nverk zet tegen een zelfde bedrag aan loon, zoodat er even veel wordt uitbetaald, maar individueel minder wordt ontvangen. M.a.w.: Onze overtuiging is, dat het inderdaad beter is, om noodige (en óók niet absoluut noo- dige) bezuiniging te zoeken in het aan tal personeel, dan in de individueele bezoldiging. Dat is beter, wanneer 't mogelijk is. En 't i s mogelijk althans op veel terrein van overheidsdienst. Deze laatste bewering willen wij nu met een zeer sprekend voorbeeld illustreeren. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek gingen er op 31 December 192.9 op de openbare en bijzondere gewone la gere scholen hier te lande 1.161.411 leerlin gen. Op dienzelfden datum dus nadat de bovenomschreven gedifferentieerde schaal weer ingevoerd was waren er aan die scholen 24.878 volle leerkrachten ver bonden en dientengevolge 34.878 lokalen met toebehooren in gebruik. Gemiddeld had dus iedere leerkracht 33 leerlingen, precies becijferd 33.3 leerling. Voert de Regeering door- wetswijziging dat gemiddelde op tot 40 leerlingen, dan zijn er maar 29.035 leerkraohten noodig of 5.843 minder. Stelt men het gemiddeld sa laris op 2000.wat aan den lagen kant is, dan bedraagt de besparing aan sala rissen 4.843 X 2000.— 11.686.000, ruim elf en een half millioen gulden; bo vendien komen 5.843 schoollokalen met toe behooren disponibel, wat practisch neer komt op jarenlange beperking van den scholenbouw. Op de openbare en bijzondere scholen voor U. L. O. gingen op 31 December 1929 volgens het Centraal Bureau voor de Sta tistiek 56.970 leerlingen, die onderwezen werden door 3.003 volle leerkrachten. Het gemiddeld aantal leerlingen per leerkracht was alzoo 1S.97. Voert men dat op tot 24, dan bespaart men 629 maal het gemiddeld salaris, dat op 3000.— niet te hoog ge raamd is, dus 1.877.000, en komen 629 schoollokalen met toebehooren ter beschik king voor de toekomst. Samenvattend komen we dus tot de con clusie, dat als het gemiddeld aantal leer lingen per leerkracht wordt opgevoerd bij het gewoon L. O. tot 40 en bij het U. L. O. tot 24, in totaal aan salarissen bespaard wordt 13.573.000, ruim 13y3 millioen gul den; bovendien komen dan voor de toe komst ter beschikking 6472 schoollokalen met toebehooren. Onze bedoeling zou zijn die besparing geleidel ij k te verkrijgen door ontstaande vacatures boven zekere grens niet aan te vullen. En nu worden tegen een dergelijke be zuiniging wel uit onderwijzerskringen be zwaren gemaakt maar het is zeker, dat ook van andere deskundige zijde een der gelijke bezuiniging als redelijk wordt aan geprezen vooral in de tegenwoordige om standigheden. Zoo kan bezuinigd worden op onderwijs terrein, zonder salarisverlaging. TWEEDE KAMER. BEHANDELING DER STAATS- BEGROOTING. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Gisteren zijn de replieken voortgezet. Van de Katholieken heeft nog de heer Max v. Poll (R..K.) het woord gevoerd. Spr. gelooft niet, dat loonsverlaging jdraagt tot oplossing van de crisis. Inte gendeel gelooft hij, dat bij loonsverlaging de overproductie nog grooter zal worden. Hij bestrijdt de theorie, dat lage Joonen ook lage prijzen beteekenen en maant de regeering tot voorzichtigheid aan bij het leiding geven ten deze. Van de noodzakelijkheid, noch van de billijkheid van de aangekondigde salaris korting op dit oogenblik is sph overtuigd. Tot voor kort had het loonpeil van groote groepen nog niet het peil van koopkracht van vóór 1914 bereikt. De ambtenaren staan reeds achter bij het welvaartspeil van 1914. Echter kan spr. niet voortuit zien, hoe de toesband zal zijn na den kor ten termijn van uitstel, die gevraagd is. Stemt de regeering toe in dit uitstel, dan acht spr. zich niet verantwoord, vóór de motie te stemmen. DE MINISTERS AAN 'T WOORD. Minister Ruys de Beerenbrouck repliceert. Hij herhaalt, dat de regeering niet ver der kan gaan met steun aan de werkeloo- zenkassen. Het oogenblik is nog niet aan gebroken om in dezen dwang uit te oefe nen op de gemeenten. Het is spr. nog niet gebleken, dat geen gevolg is gegeven over sprekers verzoek om verbetering der steun regeling. Mocht blijken, dat er onwillige ge meentebesturen zijn, dan zal spr. overwe gen, welke stappen moeten worden gedaan. Het is sprekers streven te voorkomen, dat waar te lande ook gebrek zal worden gele den. In verband met het rapport van de hoog leeraren Kaag en Polak deelt spr. me de, dat de minister van Arbeid meer derge lijke onderzoeken overweegt. De minister bestrijdt uitvoerig den heer Albarda en zet uiteen 't verschil tusschen 't Engelsehe en het vaste-lands-socialismo. Henderson, die voor het vastelands socia lisme d e man is, is doortrokken van reii- gieuse gevoelens. Hiertegenover stelt spr. de meening van Sam de Wolf, een Neder- landsch sociaal-democraat, die gezegd heeft, dat voor het religieuse geen plaats is in de S.D.A.P. Ten betooge van het a-religieuse karakter van het vastelands- socialisme leest spr. eenige citaten voor uit een werk van Hendrik de Man. Spr. meent, dat meer aandacht geschon ken moet worden aan practisohe maatrege len voor het oogenblik, dat het oog gericht moet worden op verre horizonnen. Hij hoopt, dat de partijen zich thans zullen stellen boven de partijgeschiillen en alleen het landsbelang zullen zien. Minister De Geer repliceert. Hij be toogt, dat de besparing op Defensie van 2% millioen geen concessie was aan de motie-Albarda. Pe bezuinigingen op Onderwijs kunnen het best besproken worden bij die begroo ting. Spr. gaat terug in de geschiedenis der wet op de financieele verhouding, om te betoogen, dat 't verwijt, als zou hij nu min der eervol handelen tegenover de gemeen ten, ongegrond is. Nergens uit blijkt, dat gedurende de periode van vijf jaren die wet aan wijziging onttrokken zou zijn. Spr. komt er tegen op, dat men de re- geering een zekere vijandigheid in de schoenen schuift. Op de vraag van den heer Aalberse, of een verandering in de salarisregeling zal worden aangebracht als de indexcijfers plotseling veranderen, beantwoordt spr. be vestigend. De regeering is bereid de salariskorting uit te stellen tot 1 Maart met dien verstan de, dat zij het eerst zal worden toegepast aan het einde dier maand. En zou dat op ander terrein ook niet mo gelijk zijn? Wij twijfelen er niet aan; ook daar zal het kunnen. De salarisverlaging voor het Rijksperso neel is uitgesteld tot einde Maart. Er is dus nog betrekkelijk geruime tijd voor overleg en beraadslaging, wat moge leiden tot bezuinigingen als die wij hier bepleiten, wat van grooten invloed zou kunnen zijn op het regeeringsplan inzake salarisverlaging. De heer Aalberse (R.K.) verklaart, dat de Katholieken tegen de motie-Mar- chant zullen stemmen, vooral ook om de politieke en economische gevolgen, die aan neming zou hebben. Van twee kwaden wenschen zij het minste te kiezen. De m o t i e-A 1 b a r d a (25 pCt. bespa ring op Defensie) wordt verworpen 5535. Vóór: socialisten en vrijz.-democraten, communisten, Eloris Vos en Braat. De moti e-M a r c h a n t (geen salaris korting) wordt verworpen 5734. Vóór: socialisten en vrij.-democraten, de communisten en Eloris Vos. Hoofdstuk I komt in stemming. De heer Albarda verklaart, dat de soc.-dem. genoegzaam hebben doen blijken, dat zij het beleid der regeering niet goed keuren. Zij hebben geen behoefte tegen dit hoofdstuk te stemmen. Hoofdstuk I wordt goedgekeurd 863. Tegen: communisten en Floris Vos. De vergadering wordt geschorst tot 8 uur 's avonds. BEGROOTING VAN JUSTITIE. Gisteravond was de begroot mg van Ju stitie aan de orde. Verschillende sprekers voerden het woord. De Minister, van Justitie, de heer D o n n e r, beantwoordt de gemaakte opmerkingen, en deelt o.m. het volgende mede: Na turalisatie. Indien men de kos ten hiervan zou willen verlagen moet dit geschieden door wetswijziging. Men kan zeggen, dat het verkrijgen van het Neder landerschap iemand wel iets waard behoort te zijn. Men moet in ieder geval de zeker heid hebben, dat iemand, die genaturali seerd wil worden, üA. zelfstandig bosbaan zal kunnen voeren. Wie zonder verlof in vreemden staats dienst treedt en in Rusland is elke dienst feitelijk staatsdienst verliest het N ederlanderschap. Bestrijding der pornografie. Deze kwestie is zeker heel ernstig; maar de heer Zandt heeft niet het recht te zeg gen, dat de maatregelen van den Minister geen effect hebben. Wetswijziging acht spr. voorloopig nog niet noodig. Intusschen blijft spr. diligent. De pers. Ten aanzien van de versla gen over misdaden in de pers moet men wat vertrouwen hebben in de pers zelf. Do Journalistenkring overweegt of er niet iets kan worden gedaan tegen het in bijzonder heden mededeelen van verslagen van moordzaken, e.d. Dat de Tribnne betreft, vindt spr. het niet aanbevelenswaardig om staaltjes uit dat blad, die aanstoot geven, voor te le zen en dus op staatskosten verder te pu- bliceeren. Hij zal, indien de noodzakelijk heid blijkt, n.l. als ernstige misdrijven door de drukpers gepleegd, onvervolgbaar zou den zijn, onverwijld de noodige voorstellen doen. Zondagswet. Den heer Duymaer van Twist antwoordt spr., dat bij de de monstratie van den R,. K. Werkliedenbond te Utrecht geen klachten zijn ingekomen over verstoring van godsdienstoefeningen. Doodstraf. De wederinvoering van de doodstraf vindt in spr. een principieel voorstander, doch men moet die niet uit opportuniteitsgronden eisohen. Spr. wil dit punt verder laten rusten, omdat er éoch geen meerderheid voor is te vinden, zoo dat het van spr. een schijnbeweging zou zijn. Het verkeer. Do fietsers geven tuurlijk gaarne de schuld aan de chauffeurs en ook omgekeerd. Scherpere straffen zijn gevraagd, doch spr. verwacht meer van preventieve maatregelon. De intrekking van het rijbewijs moet niet inhaerenb wor den gemaakt aan een bepaald strafgeding. De algemeene beraadslagingen worden gesloten. Hierna is een aanvang gemaakt met de behandeling der artikelen. De Tweede Kamer heeft nog zonder hoofdelijke stemming aangenomen het ont werp van wet, waarbij de minister van fi nanciën wordt gemachtigd, over te gaan tot het uitgeven van een of meer leeningen tot een bedrag van ten hoogste 300 mil lioen gulden, ter conversie van de 6 pet. staats leeningen 1922 A en B in een of meer leeningen met lageren rentevoet. Eveneens is z. h. s. aangenomen het wetsontwerp inzake onteigening voor den aanleg van een weg van Aalsmeer naar Uithoorn. WEER EEN ROOFOVERVAL. EEN KOOPMAN AANGERAND. Beroofd van een bedrag van 1700 gulden. Gisterenavond te ongeveer zeven uur is de koopman I. Spier uit Amersfoort op den Randenbroekerweg, aangerand door twee betrekkelijk kleine personen, die bei den een fiets bij zich hadden. Een hunner bedreigde de heer S. met een revolver, terwijl de ander hem met een hard voor werp een klap op het hoofd gaf en hem een bedrag van 1700.— afhandig maakte. De heer S. werd aan het achterhoofd lioht gewond, doch kon naar zijn woning terugkeeren. De dadere zijn gevlucht in de richting van den Hoogen Weg. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. Zij heeft de politie van de omlig gende gemeenten telefonisch van het ge beurde in kennis gesteld. De heer S. kon nog mededeelen dat de onverlaten geen jas droegen. Nadere bijzonderheden. Nader vernemen wij, dat de heer Spier op den terugweg was van Barneveld naar Amersfoort. Juist toen hij op een zeer stil gedeelte van den Randerbroekerweg, nabij de grens der gemeente Amersfoort, was gekomen, kwam een fietser hom tegemoet rijden .Deze stak plotseling den weg over, waardoor de heer Spier, die in de veron derstelling was, dat de hem tegemoetko mende persoon beschonken was, afstapte, teneinde een aanrijding te voorkomen. Zoodra hij was afgestapt, werd hij door den carbidlantaam van dén anderen per soon verblind. Tegelijkertijd kreeg hij een klap tegen het achterhoofd, waarna de heer Spier over zijn fiets is gevallen en de kluts is kv ':t geraakt. Vervolgens heeft men zijn jas en vest opengetrokken en een portefeuille die aan een nikkelen ketting met ~en knoop aan het vest was bevestigd van de ketting afgetrokken. De knoop i3 evenwel aan het vest blijven zitten. Toen het slachtoffer zich daarop begon tc verweren, kreeg hij nog een klap in het aangezicht, terwijl een tweede persoon hem een revolver voor den neu6 hield en riep „stil of ik schiet". Het slachtoffer vermoedt, dat de da ders er op gerekend hadden, dat hij nog bij zijn vorige firma in dienst was, aange zien hij in dien tijd veel meer geld bij zich droeg dan thans het geval is. Van de da ders kon hij opgeven, dat zij klein van postuur waren en geen overjas aan had den. De tweede persoon had een electri- sche lamp op zijn rijwiel. Zij zijn gevlucht 'in de richting van den Hoogeweg, welke leidt naar de gemeente Hoevelaken. De politie heeft de kleedingstukken van het slachtoffer in beslag genomen voor een nader onderzoek. Het slachtoffer is zonder hoed thuisgekomen. De politie, die de omgeving heeft afgezocht, heeft noch de daders, noch den hoed gevongen. DE INVOER IN FRANKRIJK. Het contingent voor Nederland. De directie van den Landbouw bericht, dat blijkens telegrafische mededoeling van Rijkslandbouwconsulent te Parijs in het Journal Officiel van 11 dezer de contin genten zijn vastgesteld voor den invoer, o.a. van schapenvlecsch, eieren, gevogelte (levend en geslacht), konijnen (lovend en geslacht). Voor Nederland zijn hiervan voorname lijk van belang de contingenteeringen van scha pen vleesch en eieren. Het totaal contingent voZr versch en gekoeld scha- penvleesch bedraagt voor November 200 ton, voor December 300 ton; hiervan zijn aan Nederland toegewezen 96 ton voor November en 144 ton voor December. Voor eieren bedraagt het totaal contingent 340 ton voor November en 500 ton voor Decem ber. Hiervan zijn toegewezen voor Novem ber, aan België 176 ten, aan Polen 67 ton en aan Turkije 40 ton, samen 283 ton blijft dus over 57 ton, welke door andere landen", waaronder ook Nederland kunnen worden geleverd. Voor December zijn die contingenten als volgt: België 265 ton, Po len 100 ton, Turkije 60 ton, samen 425 ton de overige 75 ton te leveren door „andere landen", waaronder Nederland. Bepaald is voorts, dat eieren slechts ten invoer worden toegelaten, indien de naam van het land van herkomst met on- uitwi6chbare inkt op de schaal is aange geven in letter van tenminste 2 m.R. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Binnenkort zal MacDonald zijn stand punt bekend maken inzake het dumping- vraagstuk. (Buitenl., 2de blad). Dreigende Japansche opmarsch in Mandsjoerije. (Buitenl., 2de blad). BINNENLAND. De salariskorting voor het Rijkspersoneel tot Maart 1932 uitgesteld. (1ste blad). Weer een roofoverval. Een Amers- foortsch koopman aangevallen en beroofd. Onze uitvoer van gevogelte, eieren, ko nijnen en vooral schapenvleesch naar Frankrijk opnieuw ernstig bedreigd door het vaststellen van contingenten. (1ste blad). Het nieuwe terrein der Leidsche Voet bal- en Athletiekver. U. V. S. (.Sport, 4de blad). Wij geven een beschouwing over het toezicht op het bankwezen. (4de blad), (lste blad). Wij geven een geïllustreerde pagina voor de dames. (2de blad). DE REGEERING EN HET ONDERWIJS. Veel critiek. In het Voorloopig Verslag clcr Tweede Kamer op de begrooting van Onderwijs lezen wij: Vele leden verklaarden zich mot hel be leid va.n den minister niet te kunnen ver eenigen. Zij waren van meening. dat van dezen bewindsman geen voldoende krach tige leiding ten aanzien van de behartiging der onderwijsbelangen uitgaat. Opbouwen de wetgevende arbeid der verbetering van het onderwijs blijft achterwege, vcelcpr schijnt eeri' periode van afbraak te zijn in getreden. Deze leden meenden nadrukkelijk als hun oordeel te moeten uitspreken, dat de belangen van onderwijs bij dezen minister niet veildg zijn. Vooral in dezen tijd, 7.00 betoogden zij o.m., is uitbreiding van de leerplicht noo dig en zij betreurden dat de minister daar toe niet wenscht mede te werken. Verscheidene andere leden oordeelden deze critiek op het beleid van den minister niet gerechtvaardigd. Naar het gevoelen van deze leden is in deze tijden van finan- ciclcn nood aan een beperking ook van do onderwijsuitgaven niet te ontkomen. Zij betreurden daarom, dat zulk een hevige ac tie wordt gevoerd tegen het wetsontwerp tot herziening van de L.O.-wet, met name tegen de daarin voorgestelde herziening der leerlingenschaal, die juist voor de kosten an ons Lager onderwijs van overwegend Hiertegen werd nader aangevoerd, dat het onderwijs niet behoorlijk tot zijn recht kan komen, indien inen den onderwijzers te groote klassen geeft. Sommige leden merkten op, dat ook het hooger onderwijs allengs te kostbaar is ge worden. Zij wezen op de voortdurende uit breiding van het aantal studenten. Tal van dure voorzieningen zijn daarvoor noodig, waarvan het nut somtijds in twijfel moet worden getrokken. Men vroeg zich af, hoe al deze studeerenden 11a hot volbrengen van hun studie een hun passenden werk kring in de maatschappij moeten vinden. Eenige leden zouden het daarom gc wenscht achten, indien de eischen om tot een uni versitair examen toegelaten te worden, werden verzwaard, zoodat een scherpere selectie zou waarborgen, dat alleen jonge lui met wetenschappelijken aanleg van het universitair examen gebruik kunnen ma ken. Aangedrongen werd op herstel van de theologische faculteit aan de openbare uni versiteiten. Enkele leden pleitten voor een verhoo ging der collegelden, desnoods tot een zoo danig bedrag, dat de kostprijs van het on derwijs daarmede zou worden betaald. Vele andere leden oordeelden dit denk beeld practisch onuitvoerbaar cn tevens in zichzelf orgewenscht. DE CRISIS EN DE MIDDENSTAND. Iu verband met de instelling van de cri- siscommisie onder voorzitterschap van oud minister Kan wordt gemeld, dat de regee ring behalve met deze commissie tevens afzonderlijk overleg zal plegen mot de groo te middenstandsorganisaties.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1