HARTEVELT'S JENEVER KINADRUPPELS RECHTZAKEN VRIJDAG 13 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT GIERDE BLAD PAG. 1' TOEZICHT OP HET BANKWEZEN. Op den eind dezer maand te houden Raad onzer Staatspartij zullen o.m in be handeling komen de door de heereu H. F. M. Kahmann en prof. H. A. Kaag uitge brachte praeadviezen. Aan de orde komt dan het onderwerp: „Toezicht op het bank wezen", waarover, naar men hopen en ver wachten mag, zich een levendig debat zal ontspinnen. Het is gelukkig, dat bij ons te lande de baniksituatie noch momliter, noch finan cieel, dringend om toezicht vraagt. Men mag zelfs zeggen, dat de groote banken zich in deze crisis voortreffelijk hebben ge houden. Het heeft dan ook weinig zin om onverkwikkelijkheden, die zich bij de cri sis van 1921 hebben afgespeeld, alsnog als oude koeien uit de sloot te halen. Men dient de zaak zoo actueel mogelijk te stel len. De heer Kahnmann ziet dan ook de urgentie van toezicht op het bedrijf der groote banken niet in. Buitendien zou zij moeilijk zijn door te voeren. En de groote banken hebben het er allerminst naar ge maakt, dat zij aldus onder voogdij zouden moeten worden gesteld. Buitendien: de re geering beschikt via de Ned. Bank nog wel over imponderabele maohtsmiddeeln om kwaadwillende haute finance s'il y en a, te herinneren aan haar plichten jegens de gemeenschap. De heer Kahnmann concentreert zijn toe- zicht-aspiraties dan ook op de kleine ban ken. Niet aangeroerd wordt de wenschelij Ik heid, om ook het voeren van den naam „bank" aan beperkende wettelijke bepalin gen te binden. Toch is dit zeer noociig, ge tuige de tallooze parasiteerende malafide bucket-siiop-bankjes, die het land onveilig maken. Men zal vragen: What is in a nam e? Maar dan miskent men de suggesti biliteit en het, euphemistisch gezegd, ge brek aan onderscheidingsvermogen van het groote publiek. De eerste praeadviseur betoogt, dat „de kleinere banken, "mits goed opgezet en vol gens strenge technische regels geleid, per se evenmin gevaar voor de maatschappij (behoeven) te vormen als de gröotere. Hier wordt een zeer teer punt aangeraakt. Voor kleine credietinstellingen is in abnormale tijden geen kruid gewassen. Daarin ligt het kernpunt. In eenigszins normale tijden kaïi ieder bona fide handelsman, ook de kleine bankier, heb wel bolwerken. Maar juist in tijden van abnormale gebeurlijkheden, als de waarde van ook door lederen controleur voldoend geacht onderpand denkbeeldig wordt, de meerderheid van kleine debiteu ren niet of slechts met moeite aan haar ver plichtingen zou kunnen voldoen, en de de posanten hun gelden beginnen weg te trek ken, kan geen enkele kleine instelling het liooid boven water houden. De gevallen van waarlijk malafide bankbeheer zijn niet noe menswaardig talrijk bij instellingen, die ook bij het bestaan van regeeringstoezioht gemakkelijk het officieele facit zouden heb ben verkregen. Maar het ongeluk wil juist, dat voor de kleintjes op de kritieke oogen- blikken geen bankiersbank inspringt. Daar om dient gestreefd te worden naar het doen verdwijnen van kleine credietinstel- lingen, sive banken. Niet te verwarren echter met provinciale effectenmakelaar s- firma's van beperkten omvang, die door haar meer persoonlijk contact met de be volking een zeer nuttige taak hebben te vervullen. Juist in het zuiver scheiden van de grenzen tusschen effectenmakelaardij en bankbedrijf ware hier reeds zeer veel te bereiken. Wij raken hier aan een teer punt, om niet te zeggen aan een heilig huisje: Moet de effecteiimakeiaardij (m.m. het „commis- sionnairschap") aan de banken worden ont nomen? Wij stippen dit punt slechts aan om te toonen, hoe ongemeen veel facetten het aangesneden thema heeft. Uitwerken kunnen wij het te dezer plaatse en in dit bestek uiteraard niet. De heer Kahmann is, wat de groote ban ken betreft, geneigd staatscontrole te la ten uitdijen tot staats-medebestuurder- schap, maar ook dit kan hem, allicht, slechts matig bekoren. Op andere wijze schijnt hem staatscontrole slechts een was sen neus. Veeleer zoekt hij dus heil in de scherpere wettelijke bepalingen, en denkt daarbij zelfs aan persoonlijke aansprake lijkheid van bestuurders en commissarissen. Een knuppel in het hoenderhok. Samenvattend komt deze praeadviseur dan tot de volgende stelling: „Met betrekking tot de zuiver commer- cieele bankinstellingen (zijn er ook niet- commercieele en de zgn. particuliere za ken.... is controle van staatswege ge- wenscht en noodzakelijk". „Wat de groote banken betreft: wegens de onmogelijkheid van afdoend toezicht en ter vermijding van staatsmedebeheer zou de controle zich moeten beperken tot wat men misschien mag noemen de groote lij nen". Gelijk hierboven gezegd, zijn wij van meening, dat geen enkele controle in staat zal zijn kleine credietinstellingen in abnor male tijden bij tegenslag solvabel te hou den, wanneer men haar bedrijf ten minste in normale tijden niet zoodanig aan banden wil leggen, dat winstgevende exploitatie onmogelijk wordt gemaakt. Hetgeen niet zeggen wil, dat wij staatstoezicht op die kleintjes in beginsel verwerpelijk achten. Veel preventieve werking kan er misschien van uitgaan. Men verbeelde zich echter niet, dat een zoo langzaam werkende in stantie, als staatstoezicht ook bij de meest practische toepassing moet zijn, in paniek- of crisistijden iets kan verhoeden, wat an ders toch zou zijn gebeurd. Tegen schie lijke koersdalingen en/of waardeverminde ringen van onderpanden b.v. door prijsda ling van landbouw voortbrengselen, huizen etc., is c.q. niets bestand, tenzij dan een zeer groote instelling met enorme stille re serves en een achterdeurtje op de centrale credie tinstelling. De tweede praeadviseur werpt het over een anderen boeg. Kort gezegd, ziet hij heil in splitsing tusschen banken, werkend voor kort crediet, en dezulke, die lang crediet op haar hoorns mogen nemen. Prof. Kaag meent dus baat te kunnen vinden bij de oprichting van speciale banken voor liet verleenen van lang crediet. Theoretisch is deze oplossing natuurlijk schitterend. Zelfs brengt deze praeadviseur er den somwijlen nijpenden beleggingsnood der pensioenfond sen etc. bij te pas, die voor deze langter- mijnbanken o.a. gelden zouden kunnen four- Wie de rest der gelden zou moeten four- neeren, als de bank geen lastige deposan ten mag hebben, die „ex officio" het recht hebben hun geld op ongelegen tijdstippen op te vragen, kan men slechts tusschen de regels door lezen. Indien men inflatie (schepping van willekeurige fiducia;:e koopkracht van staatswege) wil vermijden, zal de staat er met zijn schatkist toch in een of anderen vorm voor moeten op draaien. En dit zal noodzakelijk zéér ver gaande medezeggenschap impliceeren. Daarvoor geldt hetzelfde als hetgeen deze praeadviseur zoo snedig opmerkt ten aan zien van de Ned. Bank, n.l. dat deze Cen trale langtermijnbank zelf wel rijp zou zijn voor haar socialiseering, echter niet het staatsbestuur! Dit groote bezwaar tegen bedoelde nieuwe centrale bank onderschat de heer Kaag. Velen zullen ongetwijfeld huiveren bij de gedachte, wat zulk'een cen trale, bank voor onheil zou kunnen aanrich ten, wanneer het schip van staat eens be stuurd werd door, laat ons maar ronduit zeggen, de S. D. A. P. Wij meenen daarom dezen preaadviseur de gedachte aan de levensvatbaarheid van zulk een centrale bank voor lang crediet te moeten ontnemen. In het beste geval zou zij nieuwe gevaren scheppen, die minstens zou groot zijn als het uit te drijven kwaad. Naar onze meening moet en kan 't groote publiek ten slotte de functie van deze lang- termijn-bank vervullen, als het emissiewe zen slechts de kans krijgt om op ie bloeien 1). De normale en geleidelijke ont wikkeling van een staat van zaken, die nu in deze duistere tijden als oorzaak van alle kwaad wordt uitgekreten, omdat hij de meest voor de hand liggende zonden- bok is, is waarlijk nog zoo kwaad niet. Een onnatuurlijke factor als een nieuwe centrale bank ware in dit normale proces slechts een „Fremdkörper", dat zich c.q. zelfs wel als maligne tiunor zou kunnen ontwikke len. Voor .het overige staan beicle praeadvie zen vol met belangwekkende en snedige opmerkingen, zoo b.v. over het schrikbaren de euvel van de accumulatie van commis sariaten in de handen van enkele bankiers, waardoor deze renumeraties en emolumen ten genieten, die verre uitgaan boven nor male belooning voor verrichten arbeid. Hier kan de wetgever veel goed werk doen. Ja, dat euvel, om niet te zeggen, dat pa rasiteerende gezwel van het commissaria- tenwezen en aankleve. But that is another story.Waarover nog nimmer, een prac- advies werd uitgebracht. GEMENGDE BERICHTEN 1) Over toezicht op het emissiewezen, dat immers zber overwegend door het in termediair der banken pleegt te geschie den, ware in de praeadviezen een woordje wel op zijn plaats geweest. Zoo zou b.v. ge makkelijk te bepalen zijn, dat tusschen comptabele gegevens (in uitvoerigheid na der voorgeschreven) en den datum van het prospectus niet meer dan een zeker tijds verloop mag liggen. Ook moet de aanspra kelijkheid van de onderteekenaren van het prospectus aanmerkelijk worden ver zwaard, zelfs indien eerst later uitkomt, dat de verstrekte gegevens onjuist waren. Wie zich op een zoó verantwoordelijk ter rein als het emissiebedrijf begeeft, moet geacht worden zich het door hem aangebo den* object voldoende te hebben georiën teerd. Ook of juist wat buitenlandsche emissies betreft, zou zulk een verzwaarde aansprakelijkheid emit tenten c.q. aanlei ding moeten geven nauwkeuriger en volle diger gegevens te verzamelen. Wat cre die tbehoevende staten betreft, zouden met ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Taxi rijdt tegen een bieten wagen die geen achterlicht had. Te Putten op de Veluwe is gisteren dm ongeveer zes uur een taxi uit Amersfoort, doordat een voor hein rijdende wagen met bieten geen achterlicht had, tegen dit voer tuig opgebotst. Het paard van den wagen sloeg op hol, waardoor de voerman, D. Lut- tersen, van den wagen werd geslingerd en zwaar werd gewond. De man is in zorgwek- kenden toestand in het St. Elizabeth-Gasfc- huis te Amersfoort opgenomen. Verdronken. Sedert Woensdagavond werd vermist de 49-jange gehuwde schipper H. vv. d. Hoek, aan' boord van een schip, liggende in 't Hoendiep onder Noordhorn. Gistermiddag is zijn lijk opgehaald uit het Hoendiep, op 30 M. afstand van het schip. Men vermoedt, dat de man Woensdagavond bij het aau boord gaan van de loopplank is gevallen en verdronken. De gevaarlijke benzine. .Gisteravond heeft in het café-restaurant van J. v. T. te Laren een ernstig ongeval plaats gegrepen. De 21-jange dochter van clen heer v. T. heelt, nauat zij het haar met benzine had gewasschen, een petroleum kachel willen aansteken, waardoor de zich in de kamer bevindende benzinedamp out- ploite. in een minimum van tijd sloegen de vlammen om het'-'meisje heen. Zij heelt aanvankelijk getraCui het vuur te bius- sehen, doch uooiüat haar kleeren vlam vatten, werd haar dit onmogelijk. Haar va der wist ten slotte de vlammen te dooven. Een telefonisch gewaarschuwde genees heer constateerde ernstige brandwonden over het gekeeie lichaam. De brand, in het badkamertje ontstaan, is met eigen middelen geblusclit. Man iq brand. Te Wanroy wilde <Jeri zoon van den heer H. W. v. d.. Burgtffrijwielhandelaar, een „Kitchen Koock", welke eenige dagen niet gebruikt was, met benzine bijvullen. Ver- moeuelijk is hij echter komen te vallen, met het gevolg dat de benzine in aanraking kwam met een brandend fornuis. Direct stonden keuken en zolder in lichte laaie. De jongeman bekwam ernstige brandwon den en zijn kleeren vatten vlam. Brandend liep hij naar buiten waar een monteur der P. N. E. M. de vlammen met zand doofde. Er bestaat geen -direéV levensgevaar. Kind door een rat aangevallen. Te Ouderkerk werd een kind van 8 maan den in het wiegje door een rat op drie ver schillende plaatsen ernstig in het gelaat gewond. Toen de moeder het arme wicht hoorde schreeuwen en op de wieg toetrad sprong het ongure dier te voorschijn. De vrouw schrok hiervan zoo, dat zij ineen zakte. Door huisgeilddCën werd het dier met stokslagen aigemaakt. DE VERNIELINGEN OP WAALSDORP. Omtrent de vernielingen iu een meetge- bouw bij het Kamp Waalsdorp, verneemt het „Vad.nog na de»:: Het gebouwtje, da:, door den onver laat werd bezocht, heet Acconstica cn wordt gebruikt voor 1 laisterproeven. Het staat rechts achter Adn de vlakte, ten noorden van de geboüwfn der Storm- school. Slechts weinig Wordt in dit gebouw tje, dat van zeer bescheiden afmetingen is, gewerkt en dan alleen Js nachts. Zijn wij wel ingelicht dan wórden kostbare instru menten, als zij 's nachts gebruikt zijn, ver wijderd, zoodat alleen een luisterinstrument oes'aande voornamelijk uit buizen en klankbordjes, achterblijft benevens een hou ten luisterschelp die op pl.m. 25 M. af stand van het huisje in de duinen is ge steld. Uit deze omstandigheden valt dus af te leiden, dat de man volkomen op de hoog te moet zijn geweest, van het feit, dat er dien nacht wellicht geluisterd zou worden, waaromtrent wij geen bevestiging konden verkrijgen. Meer voor de hand ligt o.i. echter, dat de man uit domme vernielzucht heeft ge handeld, daar in de vlakte gebouwen staan die voorwerpen van veel grootere waarde inhouden. De geheele opzet heeft iets demonstratief dilettantisch. In elk ge val moet de schade nog al meegevallen zijn, gezien het gevaar van veel ernstiger verwoestingen, die in de andere gebouwen hadden kunnen zijn aangericht. De bewaking van de vlakte is toever trouwd aan de mi!, politie, de den anar chist dan ook op hëeterdaad betrapte. Ze maakt op ongeregelde tijden ronden langs de militaire gebouwen. Een even- tueele herhaling van het geval blijft echter steeds mogelijk, daar slechts een draad versperring als bescherming dient. Een voortdurende bewaking is te kostbaar. een zekeren voorgeschreven graad van re centheid bijgewerkte begrootingsstatisrie- ken, gegevens nopens handelsbeweging, volksvermogen etc. moeten worden gc- eisoht, een en ander onder verantwoorde lijkheid der Nederlandsche einittentcn. Bij een bespreking, die het toezicht op het bankwezen behandelt, moet het emissie wezen worden aangeroerd. Het beleggend publiek is ree<(s vaak genoeg de dupe ge weest. DE BANKROOF TE SCHIPLUIDEN. VERHOOR DER VERDACHTEN. De hoofddader ontkent. Omtrent den bankroof te Schipluiden meldt men ons, dat do politie te Rotter dam gisteren den hoofddader van den rouf- overval, D., een verhoor heeft afgenomen. Hierbij heeft D. ontkend iets met de zaak uitstaande te hebben. Voorts wordt uog gemeld, dat Van U. geen werkelijk aandeel in den overval heeft gehad doch alleen inlichtingen heeft verstrekt. L. heeft Vau U. als medeplichtige in deze zaak genoemd. Hedenmiddag zal de Deltschc politie D. en mej. B. een verhoor afnemen. Brand in een café. Gisteravond omstreeks tien uur is brand ontdekt in het cAfé „Het Schippersveer- huis" van B. A. Aartsboom, Haringvliet 3a, te Rotterdam. De bewoners waren afwezig, maar buren, die boven hot café wonen, hadden rook en vonken gezien in een lan taarn van een binnenplaats. Deze buren hebben de brandweer gewaarschuwd, na dat zij ijlings de vlucht hadden genomen in hun nachtgewaad, omdat de brand zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. Het vuur was n.l. door een lichtkoker naar boven ge slagen en de vlammen sloegen een oogen- blilc boven het dak uit. De brandweer was snel ter plaatse en met drie stralen was hel vuur gedoofd. Een kamer, die achter het café is gelegen, brandde geheel uil- De oorzaak van de brand is onbekend. Brand te Hoogkarspe). Gisternacht 's het huis van den heer if wier Mens te Hoog-Karspel afgebrand. De vrouw en de knecht konden met moeite worden gered, toen 'de heer Mens hen waarschuwde op liet oogenblik dat hij thuis komende van Medomb'.ik, het huis in brand zag staan. Her huis is tot den grond afgebrand. Vier korenmijten afgebrand. Gisternacht om ha.f een zijn te Engel- bert gem. Noordd'jk. vic korenmijten af gebrand, een dorsman ï'no werd gedeelte lijk vernield. Deze nvjtcn behoorden toe aan de heeren W. Bijman te Hakstcde J Linting te Engo'be T cn twee aan den heer L. Éggens te Engelbert. Alles was verzekerd. De brand.;,luit van Noorddijk kon geen hu p ?eyloenon, aangezien deze defect was. De dor-chniachino was het eigendom van de Doi'sohvotfeeniging te Engelbert. Oorzaak onbekend. Boerderij afgebrand. Te Zwiggelte is dc boerderij var. den landbouwer J. Pruilt el afgebrand. De brand is ontstaan doordat de vrouw kwam te vallen met een arm vol hooi cn een lantaarn in de hand. Hot vee kon gered worden, doch de inboedel en verschillende landbouwgereedschappen zijn mede ver brand. Botsingen tusschen communisten en N.A.S.-leden. Gisteravond is het te Amsterdam bui tengewoon rumoerig toegegaan. In het ge bouw van de Diamantbeurs aldaar had liet Nederlandsch Arbeiders Secretariaat een vergadering belegd ter bestrijding van het werkeloozen-vraagstuk. Deze vergadering werd door ongeveer 2500 personen bijge woond, waaronder vele vrouwen. Daar er zeker een duizendtal buiten moest blijven, werd ook het tegenover liet gebouw van do Diamantbeurs liggende Concordia afge huurd. Ook deze zaal was geheel gevuld. Reeds van den beginne af ging het in de vergadering zeer rumoerig toe. Het bleek, dat zich een groot aantal communis ten onder de aanwezigen bevond. De inter pellaties waren niet van de lucht cn her haaldelijk weerklonk de Internationale. Tegen half elf nam dc onrust in die mate toe, dat het bestuur geen kans zag de orde langer te handhaven. Op een gegeven rno- mene vlogen stoelen door dc lucht. Een juf frouw werd door zoo'n projectiel getroffen en aan het hoofd gewond. Zij is naar een ziekenhuis overgebracht. Buiten was een zeer sterke politiemacht aanwezig, die de joelende cn schreeuwen de menschen buiten opwachtte en de massa in verschillende richtingen verspreidde. Het bleef tot laat in den avond iu do omgeving van het Weesperplein en in de binnenstad nog zeer onrustig. Inbrhken te Medemblik. Gisternacht is te Medemblik op 3 plaat sen ingebroken, n.l. bij den rijksontvanger Meijer, die eenig huishoudgeld vermist, bij het bioscoop-theater Geusebroek, waar weinig van waarde wordt vermist en bij den heer P. Geusebrock, sigarenmagazijn, waar het geheele benedenhuis is overhoop gntaald en waar ecu bedrag van 300 k 100 guld«-n wordt vermis; Portefeuille met 3000 verdwenen. Een aardappelhandelaar te Oud-Vosse- mcer heeft, naar het „Hbld." nuldt, aan gifte gedaan bij de politie van dc vermis sing van een portefeuille met ƒ3000. Na dat hij omstreeks middernacht een brief was gaan posten, vond hij do achterdeur van zijn huis open en de portefeuille niet inhoud, die gereed lag om mede naar bo ven genomen te worden, was verdwenen. n Literflesschen f. 3.40 in 1/2 Literfl. f. 1.75 exclusief glas 10321 ALOM VERKRIJGBAAR! Van een kinderwagen en een vacht, een naaimachine en een radiotoestel. Op den Strevelaweg te Rotterdam stond een huis te huur en de buren hadden op zich genomen aan gegadigden do woning te laten zien. In ruil daarvoor inoobten zij, zoolang het huis leeg stond, er hun kinder wagen plaatsen. Het was een mooie kinder wagen, die wel 60 had gekost. Op 23 Oc tober liet de buurvrouw het huis aan een man zien en op 24 October was de kinder wagen gestolen. Een paar dagen later kwam de buurvrouw den man op den Groe nen Iiilledijk tegen, in gezelschap van een vrouw, die fier en trotsch 'n kinderwagen voortduwde. Deze wagen toonde veel over eenstemming met den gestolen wagon, al leen de kleur was anders. Toen de bena deelde nog eens goed keek, zag zij eohter onder de verf sporen van do oude kleur. Zij waarschuwde de politie en do man werd aangehouden. Hij vertelde den wagen op de markt aan de Binnenrotte te hebben gekocht. Bij huiszoeking in zijn woning werd evenwel een poljc verf aangetrof fen van precies dezelfde kleur, als de kin derwagen kennelijk zeer onlangs had ge kregen. Dc man beweerde, slechts een ons van die verf te hebben gekocht om de kap wat bij te schilderen. Bij navraag bij een schilder in de buurt van 's mans woning bleek echter, dat hij veel meer verf had gekocht en toen-beken de hij, den wagen te hebben gestolen. Maar op den kinderwagen lag een mooie vacht en aangezien de man steuntrekkende is, vermoedde men, dat hij die dure vaoht niet zelf gekocht had. Weldra kwam uit, dat hij ook de vacht had gestolen, en wel ton na- deelo van een rijwielhandelaar in de buurt, bij wien hij een handwagen was wezen hu ren. Bij de huiszoeking was voorts do aan dacht gevallen op een splinternieuwe naai machine, welke eveneens gestolen bleek ie zijn. Voorts vond men een radiotoestel, dat ongeveer 500 waard is. Do man vertel de dit gekocht te hebben voor het geld, dat hij met een loterij zou hebben gewonnen. Ook dit bleek niet waar te zijn. Het toe- stel is gestolen uit een radiohandel aan de Witte de Withstraat. De man is opgesloten. Dr H.NANNING'S EETUJ5T-0PWEKKEND 1.30 p fl. DE NACHTELIJKE SCHIETPARTIJ TE ZUNDERT. De vordering der wed. v. M. afgewezen. Het Haagsche Gerechtshof heeft giste ren arrest gewezen in de procedure van de weduwe van Meer tegen den Staat iu welk proces dc wed van Meer voor zich en haar minderjarige kinderen 50.000 schadever goeding eischt wegens het onrechtmatig doodschieten van haar man, die caféhou der was te Zundert als gevolg van liet op treden van twee marechaussees in Ja nuari 1927. In eerste instantie had de Haagscho Rechtbank deze vordering afgewezen. In hooger beroep had de wed. onder moer ah grief aangevoerd, dat de Recht bank ten onrechte heeft aangenomen dat, indien door de eischeres een beroep op noodweer kan worden gedaan, do vorde ring moet worden afgewezen. Het Hof heeft deze grief ongegrond ver klaard daar toch, indien waar is dat het leven van den marechaussee Gooien in ge vaar verkeerde doordat van Meer met een mes op hem afkwam en daarmede dreigde te steken, de marechaussees volkomen ge rechtigd waren van hun vuurwapenen ge bruik te maken en van Meer onschadelijk te maken, terwijl het feit, dat van Meer dóodeljjk is getroffen, aan die handeling het rechtmatig karakter niet ontneemt. Ten aanzien van een tweede grief-heeft het Hof beslist dat de rechtbank terecht dc noodweer der marechaussees bewezen heeft geacht. Ten slotte overwoog het Hof dat, waar Coolen in de meening mocht verhoeren, dat zijn leven in gevaar was en do, ma rechaussees tegenover den opgewonden met een mes dreigenden van Meer met hun vuurwapenen mochten gebruik maken, de grenzen van noodweer niet zijn over schreden en hun handeling niet een on rechtmatige daad oplevert. Hieromtrent overwoog het Hof nog, dat immers, waar snel handelen geboden was, niet van de marechaussees kon worden gevergd, dat zij hun schoten met zoodanige juistheid zou den richten, dat v. Meer wel onschadelijk werd gemaakt, maar niet doodelijk getrof- i fen. Op deze gronden heeft het Ilof dan ook J het vonnis van de Rechtbank bevestigd.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13