23ste Jaargang DONDERDAG 12 NOVEMBER 1931 No. 7051 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND UIT DE OMGEVING DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Frajioo per port -f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal bij fooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur an verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V De Radio. De Deensohe Radio-omroep heeft aan de luisteraars gevraagd, naar welk pro gram zij het liefst luisterden. De 27.363 antwoorden waren aldus ver deeld Militaire muziek 3015 stemmen 2917 Hoorspelen 2559 2193 2059 1860 Gemengd programma 1647 Moderne dansmuziek 1560 Koorzang 1472 Lezingen 1441 Operettes 1371 Klassieke orkestmuziek 1267 Solozang 1106 Concertzaal-uit z 975 Kamermuziek 767 Symphonie-concerten 720 488 Dus lezingen 1441 .op de 27.363 of goed vijf percent en niet meer! Wij meenen, dat een omvraag in Ne derland tot een ander resultaat zou lei den dat hier meer naar lezingen wordt geluisterd. Maar al was dat niet zoo, al zou ook in Nederland vijf percent en niet meer naar lezingen luisteren, dan zou dat o.i. nog geen voldoende reden zijn, om cul tuur en smaak van het luisterend publiek in twijfel te trekken, zooals wij ergens lazen Eerstens zou men dan nog eerst moe ten nagaan, naar wélke muziek wordt geluisterd. Er is toch heel veel muziek, die ontwikkelt en veredelt! Maar, vervolgens, het is toch ook wel verklaarbaar, dat heel veel lezingen door heel veel luisteraars worden uitgescha keld. Dat is heel verklaarbaar. En dikwijls ook heel verstandig. En hier hebben we een aanleiding, om met een enkel woord er even op te wijzen, dat ook bij de radio evenals bij lectuur voorzichtigheid geboden is; voorzichtigheid, die een zichzelf over schattende hoogmoed verontachtzamen wil, maar die een verstandig mensch met zelfkennis zal in acht nemen voor zich en voor zijn gezin! Dit terloops. Dat door de K. R. O. worden uitge zonden lezingen en voordrachten enz., welke, schoon van vorm, leerzaam zijn voor die er van genieten, en niemand kwetsen of grieven dat moet door alle Katholieken op prijs worden gesteld. En dat mogelijk te doen blijven, op hoog peil te houden en hooger op te voeren daartoe mogen alle Katholieken op hun passende wijze medewerken! V De minister grijpe in! „Vooiuit" (het „Volk") maakt melding van schanddaden bij het ontgroenen op de Koninklijke Militaire Academie te Breda. Men schijnt daar het ontgroenen na te apen, zooals dat bij studentencorp sen plaats vindt. Wij weten niet, of het „Volk" de fei ten overdrijft, maar wij hebben alle re den, om het tegendeel te veronderstellen. Wij hebben ook uit andere bron van der gelijke wandaden vernomen. „Vooruit" vraagt, wat minister Dec kers denkt „van deze misselijke wanda den". En deze vraag is gemotiveerd. 't Zou goed zijn, als de minister openlijk door een daad liet blijken, dat a.s. offi cieren, die de „meerderen" in het leger zullen zijn, niet Al te zeer de minde ren mogen zijn van een fatsoenlijk, i n- n e r 1 ij k-beschaafd mensch, bij wie de cultuur óók het zuiver-geestelijk leven heeft beïnvloed! TWEEDE KAMER. BEHANDELING DER STAATS- BEGROOTING. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Bij de replieken verklaarde de heer Albarda (S. D.), dat de S. D. A. P. in dezen crisistijd geen mede-verantwoorde lijkheid voor de regeering kan aanvaarden. Een standpunt, dat erg gemakkelijk is Critiseeren is gemakkelijker dan regeeren in dezen crisistijd Ook de heer Aalberse (R.-K.) repli ceerde. Hij verklaart, dat de Katholieken het Kabinet steunen, omdat zij van twee kwa den het minste willen kiezen. Wat niet zeg gen wil, dat alle leden der Katholieke fractie instemmen met alle daden en voor nemens van het Kabinet. Hij betoogt, dat de heer Marchant zich niet te zeer ongerust behoeft te maken over de eenheid in de Katholieke Kamer fractie. In deze fractie is geen stemdwang. Ieder stemt naar eigen inzicht. Dat er over belangrijke punten zoo vaak als één man gestemd wordt, ligt hierin, dat men vaak van twee kwaden het minste moet kiezen. De heer Wijnkoop sprak van capriolen van enkele van sprekers partijgenooten, maar is hij, die in aller bijzijn aan Moskou beterschap moest beloven, wel de man. om zóó schamper over een ander te spreken 1 De motie-Marchant inzake de departe mentale indeeling is te ruim geformuleerd. Bovendien kan de Kamer aan de Kroon niet voorschrijven hoe ze van haar prero gatief in dezen gebruik zal maken. Als de heer Knottenbelt geen beperking van invoer wenscht, hoe wil hij dan de handelsbalans in evenwicht brengen. Ziet hij dan kans onzen export met 400 millioen te vergrooten Spr. acht zich verplicht, in dezen tijd de regeering te steunen, al zal de hou ding van degenen, die dit doen, niet altijd begrepen worden. Hij doet een beroep op de katholieke arbeiders, die ook niet alles zullen begrijpen, omdat hun niet alles ge zegd kan worden. Spr. dankt de regeering voor haar toe zegging. Het spijt hem, dat verlenging der uitkeering voor de plattelandskassen niet tot alle kassen kan worden uitgebreid. De regeering wil nu drang uitoefenen op ge meenten, waar geen voldoende steunrege ling bestaat. Spr. zou gaarne de toezeg ging hebben, dat, waar die moreele drang niet helpt, de regeering zal overgaan tot dwang. Laat de regeering bij de salariskorting alle onnoodige hardheden vermijden. Met name vraagt spr. de salariskorting eenige maanden uit te stellen totdat de winter voorbij is. Kan de regeering uitspreken, dat, wan neer in de volgende drie jaren de index cijfers weer aanmerkelijk stijgen, ook de korting weer zal moeten worden herzien? Later drongen ook de heeren C o 1 ij n (A.-R.) en Schokking (Chr.-H.) er op aan, om de salaris-korting voor de ambte naren te doen ingaan op 1 April inplaats van op 1 Januari a.s. De replieken zijn gisteren nog niet geëin digd. Wij melden er nog uit, dat de heer C o- l ij n ondersteunde een denkbeeld van den heer Knottenbelt (V. B.) om verdere bezuiniging in te voeren op de onderwijs uitgaven door het doen herleven van het stopwetje. R. K. Kamer-Centrale Leiden. Als aanvullingsagenda van de vergade ring van de R. K. Kamer-Centrale Lei den is verschenen 5a. Verkiezing van een afgevaardigde en plaatsvervanger in den Partijraad. Candida ten zijn: L. J. v. d. Bosch, Bleiswijk, gesteld door de Kiesvereeni- ging te Bleiswijk, Bergschenhoek, Hille- gersberg en Berkel en Rodenrijs. A. Brand Pzn., Boskoop, gesteld door Boskoop en Waddinxveen. J. Kortekaas, Lisse, gesteld door Lisse. B. N. Loerakker, Hillegom, gesteld door Hillegom. Alleen plaatsvervangend: A. Th. Goemans, Hillegom, gesteld door Hillegom. J. Groenewegen, Bleiswijk, gesteld door Bleiswijk, Bergschenhoek, Hillegers- berg en Berkel en Rodenrijs. HET CRISIS-COMITE. Het persbureau VJ). verneemt, lat jhr. S. van Citters, die door Prinses J uliana is aangezocht om als voorzitter op te tre den van het te vormen Nationaal Crisis- Comité 52 personen heeft uitgenoodigd om zitting te nemen in het Comité, o.m. dr. C. J. K. van Aalst, directeur der Neder landsche Handel Maatschappij te Amster dam, A. C. de Bruyn, voorzitter van het R. K. Werklieden Verbond in Nederland, te Utrecht, prof. mr. P. A. Diepenhorst, voorzitter van den Christel ijken Boereu en Tuindersbond in Nederland, H. P. Gel derman, voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers te Oldenzaal, Joan Geldernxan, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Oldenzaal, mr.C. H. Guépm, voorzitter der Nederlandsche Maatscüappij voor Handel en Nijverheid te bantpoort, D. Hans, voorzitter van den NederiancLschen Journalisten Kring, te Den Haag, mr. A. J. A. A. Baron vau Heem stra, oud-gouverneur van Suriname te Oos terbeek, mr. A. O. Josephus Jitta, secre taris van den Hoogen Raad van Arbeid, te Den Haag, E. lvupers, voorzitter van het Nederlandsoh Verbond van Vakvereenigin- gen, te Amsterdam, Jhr. Air. D. E. van Len- nep, lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland te Heemstede, Mr. J. T. Linthorst Homan, Oud-Commissaris der Koningin in de Provincie Drenthe, te Ha- velte, Dr. E. E. Posthuma, voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Zuivel- bond, te Den Haag, Jhr. Air. A. F. O. van basse van Ysselt, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te 's-Hertogenboscü, E. G. Schürman, voorzitter van den Konink lijken Nederlands oliën Middenstandsbond la Rotterdam, Mr, H. Smeenge, Voorzitter der Vereeniging „Schuttevaer", te Bloe- mendaal, Jac. Smits, Voorzitter van den Nederlandschen Tuinbouwraad, te Naar- den, Air. M. P. Steenberghe, voorzitter van de Aigemeene il.K. WerJtgeversvereeniging te Goirle, Air. L. G. M. J. A. Struycken, Voorzitter van „De HanzeBond van R.K. Vereenigingen van den Handeldrij- venden en industrieelen Middenstand te Den Haag, B. Vlas, Commandant van het Leger des Heils te Amsterdam, Mevrouw M. Wibaut-Berdenis van Berlekom, voor zitster van de Sociaal-democratisohe Vrou wenclub te Amsterdam en J. A. van Zut- phen, voorzitter van „Zonnestraal", ver eeniging tot het oprichten van arbeidsko- lonies voor t.b.c.-lijders in Nederland, te Amsterdam. UIT DE TEXTIELNIJVERHEID. Een voorstel van den Rijksbemiddelaar. De Haagsche correspondent van het „Hbld." meldt: Gisteren is in het Dept. van Arbeid, H. en N. te Den Haag, onder leiding van den Rijksbemiddelaar n. H. A. van IJ sselstein, opnieuw een conferentie gehouden tué- sonen partijen, betrokken in het dreigend conflict in de Twentsche textielindustrie. Na afloop van deze besprekingen, weike verscheidene uren duurden, vernamen wij, dat de Rijksbeimddelaar het volgende voor stel heeft gedaan: a. Het ultimatum bij de firma Gerhard Jannings wordt ingetrokken; b. de aange kondigde loonsverlaging van 5 pet. wordt aanvaard; zij is echter met toepasselijk op: le. de volwassen kostwinners(sters) in uur loon, die normaliter 48 uren per week ple gen te werken, en wier loon, op basis van 48-urige werkweek in Enschede, Lonneker, Hengelo, Almelo en Borne 20 of minder bedraagt of zou bedragen en in de andere plaats 18; 2e. De groepen wevers bij de firma Jannings en Zonen te Enschede, wier werkzaamheden gerationaliseerd zijn, en wier loon in dispuut was ;3e. de arbeiders op wier tarieven evenals dat bij sub. 2 genoemd het geval is bij uitbreiding van het getouwenstelsel op ongeveer gelijk waardige, niet -geautoriseerde getouwen de volgende theoretische aftrek of weer is of wordt toegepast (theoretische aftrek be draagt in percenten van het oorspronkelijk tarief uitgedrukt 100 maal het getal, waar mede oorspronkelijk het aantal getouwen vermeerderd is, gedeeld door het aantal touwen na de uitbreiding). Met dit voorstel zijn partijen uiteenge gaan. Gaan partijen hiermede accoord, zoo wordt dit voorstel ALaandag a.s. van kracht. DE WINKELSLUITING IN AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsserdam heeft gisteren eenige besluiten genomen inzake de winkelsluiting. Besloten is, dat op Zaterdagavond de winkels om 10 uur moeten gesloten wor den. Dit besluit is genomen met 25 tegen 15 stemmen. Een amendement om de la- bak»- en sigarenwinkeliers op Zaterdag avond tot elf uur te doen openhouden werd verworpen met 25 tegen 15 stemmen. Kap pers, alsmede groente- en aardappelhande laars zullen al om negen uur moeten slui ten; dit naar den wensch van hun eigen organisaties. Vervolgens heeft de Raad besloten, dat op Dinsdagmiddag vanaf 1 uur alle winkels gesloten zullen zijn. Dit besluit is genomen met 21 tegen 18 stemmen; met de »oc.-democr. en de communisten hebben meegestemd drie Katholieken, n.l. de hee ren Steinmetz, van Hamersveld en Schlich- ting. Een amendement, dat er op Zaterdag avond tot 10 uur in plaats van tot 11 uur mag worden gevent werd met 27 tegen 9 stemmen verworpen. DE BANKROOF TE SCHIPLUIDEN. KOMT ER LICHT IN DE ZAAK? Een arrestatie te Rotterdam. In verband met den bankroof te Schipluiden wordt uit Rotterdam ge meld, dat daar een man is aangehouden, die in het bezit was van een groot deel van den bij dien overval gemaakten buit. Hij is naar Delft overgebracht. De politie wenscht in verband met het verdere onderzoek geen inlichtingen te geven. Man en vrouw te Amsterdam aangehouden. Een paar rechercheurs uit Rotterdam zijn gistermiddag te Amsterdam gekomen en hebben met assistentie van de Am- sterdamsche politie in een perceel op den O. Z. Voorburgwal gisteravond een man en een vrouw gearresteerd. Deze man en vrouw, die woonachtig zijn te Alblasserdam zijn in hechtenis genomen, in verband met den roofoverval te Schip luiden. Sedert Maandag vertoefden deze man en vrouw in dit perceel. Zij zijn na hun arrestatie op transport gesteld naar Rotterdam. Nog een vijfde medeplichtige. Bij het verder onderzoek in de zaak van den roofoverval te Schipluiden is gebleken, dat er nog een vijfde mede plichtige is. Hedenmorgen is deze vijfde medeplichtige te Vlaardinger-Ambacht gearresteerd. Het is de 27-jarige boeren arbeider A. v. U. aldaar. Hij heeft ver schillende relaties met den hoofdpersoon van den overval. Vermoedelijk ie hij de gene geweest, die het plan voor den overval heeft geopperd. HILLEGOM. Waarschuwing. De burgemeester van Hillegom verzoekt belanghebbenden zich eerst tot hem te wenden alvorens in rela tie te treden tot Petrus Straathof en Lco- nardus Straathof, bloembollenhandelaren, beiden wonende Berkkade te Hillegom, ook handelende onder de naam „Blumen- hof" en „La Reine". LISSE. Begraoting der gemeente. De begrooting, welke den Raad is aan geboden, sluit in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van ƒ390.137.34, voor wat de gewone dienst betreft, en op 106.001.24 voor den kapitaaldienst, met een batig sal do van 28.885.49. Voor de openbare veiligheid is een be drag van 24.882.64 uitgetrokken, open bare werken ƒ78.438,71, voor openbaar on derwijs 17.921,67, voor bijzonder onder wijs 69.837.19, ondersteuning behoeftigen 25.303.57, ondersteuning werkloozen 22660. De opbrengst der belasting wordt ge raamd op 123.063.90 (vorig jaar geraamd op 162.665.65), onvoorziene uitgaven 14786.33. SASSENHEIM. Amicitia. Gisterenavond had voor een goed bezette zaal van het KS.A.-gebouw 1 de 29ste uitvoering piaats van het bekende tooneelgezelschap „Amicitia". Deze eerste opvoering in dit seizoen is wederom een succes en het tooneel werd op zeer verdien stelijke wijze verto'-ikt. Het ge-bodene was een tooneelspel in 3 bedrijven van de meest pakkende ernst en momenten van nuchtere luim. De enkele figuren, die de hoofdrol- 1 len zoo schitterend hebben weergegeven, VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Monarchistisch complot in Spanje (Bui- tenl., 2de blad). Een verzoenende nota van Japan aan de V. S. (Buitenl., 2de blad). Een avontuurlijke vlucht van Amster dam naar Indië. (Luchtv., 2de blad). BINNENLAND. De heeren Aalberse, Colijn en Schok» king dringen bij de Regeering aan, om de salariskorting voor de ambtenaren te doen ingaan op 1 April inplaats van op 1 Januari a.s. (1ste blad). De samenstelling van het crisis-comité. (lste blad). De winkelsluiting te Amsterdam, (lste blad). Overleden is Louis Bouwmeester Jr. (L. en K., lete blad). De afzet van bloembollen in Engeland. (L. en T., 3de blad). Knoeierijen 'bij het verzekeren van bloembollen. (Gem. Ber., 3de blad). Er komt licht in den bankoverval te Schipluiden, (lste blad). De roofmoord te Gorcum. (Gem. Ber., 3de blad). Geraffineerd geval van afpersing van f 700 aan een ouden man. (Gem. Ber., 3de blad). Twee nieuwe Nederlandsche zwemre- cords. (Sport, 2de blad). Het Zwaluwen-elftal door het Haagsche met 6—1 geklopt. (Sport, 2de blad). Hoe vandalen op de Kagermeren ver nielen. (Sport, 2de blad). WIJ GEVEN EEN BESCHRIJVING VAN NOORDWIJKERHOUT, DATEE REND VAN HET JAAR 1800. hebben de aanwezigen geboeid en menigeen een traan bezorgd. Het is een stuk vol diepe beteekenis geweest. Daarom, „Amici tia", blijft op dit peil voortgaan. Beter één good spel op een avond, dan meerdere kleine, welke minderwaardig zijn De schit terende meuibil.eering was afkomstig uit Melman's magazijn. Het salonorkest Vine- ta'\ dat dit seizoen de avonden weer zal opluisteren, vulde de pauze met populaire muziek, waarvoor van de zijde van het pu bliek een applaus niet werd onthouden. Het einde van een aardbeving. Giste ren is in de Molenstraat een einde gekomen met het gevreesde monster, dat voor een bouwwerk aan de gasfabriek een 60-tal pa len van 13 M. lengte heeft ingeslagen. Daar de bodem daar ter plaatse veel slappe veen bevat, was men bang voor de omliggende woningen. Waar men aanvankelijk bezwaar maakte, is echter het tegendeel bewezen. Enkele bladen maakten reeds melding van meer verzakking; dit is echter niet waar, daar dit reeds lang geleden is geschied. Geboren Gerarda d. v. W. Smit en J. de Jong. Gehuwd: J. A. Voskuil en M. J. Hoo- geveen. Ingekomen: A. H. Hombergen en gezin, lepenlaan 7 van Leiden. Mevr. T. de RidderSchalk. Kooilaan 3 v. Haarl. meer. N. v. d. Woerd Menneweg 5 van Rotterdam. J. M. Bentum, Kerklaan 31 van Nieuwer-Amstel. T. de Boer en ge zin, Charbonlaan 13 van Leiderdorp. Vertrokken: J. H. Banen v. Lin denlaan 7 naar Leiden. Mej. A. Tib- ben v. Wilhelminalaan 10 naar Lisse. mej. M. J. Hoogeveen van J. P. Gouver- ncurlaan 20 naar Ocgtgcest. H. van Lent v. Rusthofflaan 5 naar Beverwijk. Mej. J. Oudshoorn v. Kerklaan 30 naar Utrecht. Mej. G. Does v. Hortuslaan 10 naar Lisse. A. Guldemond v. Zuider- traat 11 naar Noordwijkerhout. WASSENAAR. Nog meer op zijn geweten. Vorige week is alhier aongehouden de Hongaar H, K., die een drietal diefstallen te dezer plaatse had gepleegd. De Wassenaarsche jjolitie heeft ook een onderzoek ingesteld in een verblijf van den arrestant te Amster dam, waar verschillende sieraden gevonden werden, afkomstig van een inbraak in Aer- denhout.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1