1212-Jarig Bestaansfeest R. K. Bond voor Groote Gezinnen WOENSDAG 11 NOVEMBER 1931 DE LE1DSCHE COURAN1 TWEEDE BLAD PAG. 7 verwachten JPeLbedrag dat per kind wordt d/gjiro i - miniem, dat wel niemand hier zal wil .en beweren, dat bedoelde be waarschool ook maar zelfs de meest nood zakelijke^ kosten hiermede kan dekken en de Katholieken in onze gemeenten moeten zich dan ook tot instandhouding van deze school jaarlijks nog belangrijke offers ge troosten. Ik vlei mij niet met de hoop, den heer La-mens tot andere gedachten ten op zichte van deze kwestie te brengen, hiervoor zijn zijne opvattingen te eng in 't bijzonder daar. waar nu sprake is van een katholieke instelling. De andere heeren zou ik echter wel in overweging willen geven deze kwestie niet door het enge brilletje van den heer Lamens te bezien. Laten de heeren toch be denken dat ook een Katholieke instelling recht, heeft op een belangstelling en zoo noodig steun van onze gemeente, daar waar het geldt dat deze instelling zulk buiten gewoon nuttig werk verricht voor een groo te groep ingezetenen uit onze gemeente. Tegen stemmen tegen deze post op de be grooting is dan ook in hooge mate onbil lijk, en grievend voor de katholieke bevol king en onze gemeente, die niet als een „quantité négligeafele" kunnen worden be schouwd. Eenige leden spreken over deze aange legenheid. De heer Lamens zegt tegen den heer Smits, dat hij het begrip naastenliefde niet juist stelt en gevraagd of hij vóór subsidie zou stemmen, als die werd gevraagd voor een andere bewoarschool, antwoordde hij, dat dit dan een bewaarschool moest zijn ▼an positief hervormde beginselen. De post in stemming gebracht, bleef ge handhaafd met de volgende stemmenver houding, voor de heeren Roos. Smits Van Well en Van Duyvenbode; tegen de heeren Lamens. Zegwaard en Van R tra alen. Oomerkingen van ondergeschikten aard werden tot genoegen beantwoord en hier mede waren de uitgaven afgehandeld Bij de entvangsten werd de vaststelling van het vermenigvuldiringsietal heffing opcenten gemeentefondsbelasting op 1.25 bepaald. Een wijziging der begrooting 1931 werd goedgekeurd Bij de instel'ing steun ver] eening werden door den heer Smits dezelfde opmerkingen gemaakt als door den heer Gareman in den raad van Zoetermeer. Overeenkomstig de recreling van Zoetermeer werd deze vastge steld, met dit verschil, dat. ongeorganiseer den hier 10 pCt. minder krijgen dan in Zoe te-meer. Aldaar is het 20 pCt. Na een onbelangrijke rondvraag sluiting der vergadering. TER AAR. Oprichting T.b.c.-vereeniging. Maan dagavond werd in de Chr. Nat. school te Aardam een bijeenkomst gehouden, ten doel hebbende het oprichten van een t b.c.-vereeniging. De voorz. van het voorloopig bestuur, dr. Quartel, opende de bijeenkomst en heette de aanwezigen,* die ondanks^.het slechte weer, nog flink zijn opgekomen, van harte welkom. Spr. releveert nog even, dat in Ter Aar zich de behoefte deed gevoelen, om een vereeniging op te richten tot bestrijding van de tuberculose. Er is een voorloopig bestuur gekozen, •bestaande uit de heeren B. Hoogcboom, van Rooven, ds. Warnink, S. A. v. Zwie- ten en dr. Quartel. Vanavond zal begon nen worden tot oprichting van zoo'n ver eeniging. Als inleiding zal er eerst een T.b.c.-film vertoond worden. De film, genaamd „Achter de wolken schijnt de zon" was zeer interessant. Men zag op de film, hoe vreeselijk de t.b.c. is, en hoe gevaarlijk. We zagen hoe deze ziekte ontstaat, hoe ze wordt ge nezen en hoe ze kan worden voorkomen. Goede voeding, licht, lucht en geregelde leefwijze kunnen niet alleen tuberculose voorkomen, doch ook de genezing tot stand brengen i~ een sanatorium. Dr. Quartel gaf na deze film nog eens een uiteenzetting van al de besprekin gen, die gevoerd zijn voordat een voor loopig bestuur tot stand is gekomen. Er is geconfereerd met de besturen van 't Wit Gele Kruis en van 't Groene Kruis Er zouden in dat voorloopig bestuur ge kozen worden 2 R. K. en 2 niet-katho- lieken. Dit is gebeurd en dat. voorloopig bestuur bestond uit pastoor Bonnet, S. v. Zwieten, ds. Warnink en van Rooijen, doch pastoor Bonnet heeft bedankt en hiervoor is gekozen B. Hoogeboom. Dit voorloopig bestuur heeft tot voor zitter gekozen dr. Quartel. We kregen een sohrijven van het Wit Gele Kruis, dat er een vergissing begaan was n.l. dat een onpartijdige voorzitter gekozen moest worden. Dr. Quartel betreurde het dat het bestuur van het W. G. Kruis zich vergist. Er wordt niet gesproken van een commissie maar van een plaat selijke vereeniging. En er is geen wets artikel waar dit verboden wordt. Voorts zegt spr. is er nog hedenmid dag een schrijven binnen gekomen van het bestuur van 't W. G. Kruis, dat het op Zondagmiddag een ledenvergadering gehouden heeft, waarin nogmaals wordt geschreven, dat wij een vergissing begaan hebben, en dat de vereen, 't W. G. Kruis zelf de bestrijding van de t.b.c. ter hand neemt, waartoe door de ledenvergadering besloten is. Dr. Quartel zegt, dat het voorloopig bestuur eenparig besloten heeft op te richten een plaatselijke vereen, tot be strijding van tuberculose. Van een ver gissing onzerzijds is geen sprake. Er gaven 55 leden zioh op. De Statuten werden ongewijzigd vast gesteld. Het reglement onderging enkele kleine veranderingende contributie werd vast gesteld op 50 oent per lid. Tot bestuur van de nieuwe vereeni ging werd bij acclamatie benoemd het voorloopig bestuur. Verder werd met algemeene stemmen besloten de Kon. goedkeuring aan te vragen. Dr. Quartel hoopte dat de nieuw op gerichte vereeniging moge bloeien tot heil van degenen, die er voor in aan merking komen. Hierna sluiting. VOORSCHOTEN. Verkooping Haagsche Schouw. Gister avond heeft ten overstaan van notaris Jan sen te Den Haag de gunning plaats gehad van het hotel-restaurant „Het Haagsche Schouw" te Voorschoten. Het werd ge gund voor 24.000. ALPHEN AAN DEN RIJN. DE BESCHOEIINGSWERKEN LANGS DEN RIJN. In Mei 1932 gereed. Reeds geruimen tijd worden in de om geving Alphen, Hazerswoude, Koudekerk in opdracht en onder toezicht van den Prov. Waterstaat langs den Rijn verschillende werkzaamheden uitgevoerd. Velen zullen zich wellicht hebben afgevraagd de betee- kenis van deze nieuwe beschoeiingswerkcn, waarmede op sommige plaatsen de thans gehouden boorddijn der beschoeiing som wijlen vele meters van de bestaande be schoeiing afwijkt, verband houdt. Uit goede bron vernemen wij, dat de vernieuwing der beschoeiing, wat de hooge Rijndijk betreft, uitsluitend in verband staat met de verbreeding van den Rijks straatweg ter plaatse, waardoor deze op een breedte van lt> Meter zal worden ge bracht. De werkzaamheden langs de Lage Rijndijk staan hoofdzakelijk in verband met de nieuwe boordlijn der Rijn, waarbij vooral gelet wordt om de bestaande boch ten in de oude beschoeiing te doen verval len. De nieuwe beschoeiing wordt op een gemiddelde afstand van pl.m. 6 Meter van de bestaande oude beschoeiing aange bracht. De afstand en het traject, waarover deze werkzaamheden worden uitgevoerd, bedraagt langs den Hooge Rijndijk onge veer 1SU0 meter en loopt vanaf den grens AlphenHazeiswoude in de richting Lei den. Langs den Lage Rijndijk werd met het werk aangevangen nabij de kalkbran derij der fa. Clant te Koudekerk, vanwaar deze werkzaamheden worden voortgezet tot aan VMolenaars onder deze gemeente. Deze afstand bedraagt pl.m. 17U0 Meter. Als gevolg zal door de uitvoering dezer nieuwe besohoeiingswerken de Rijn en het vaarwater op tal van plaatsen belangrijk smaller worden. Door de afwisselende bo- demsgesteldheid van den Rijn vordert het werk intussohen veel tijd. Deze bodemsge steldheid maakt het dan ook noodzakelijk, dat voor het aanbrengen van de eigenlijke beschoeiing, welke bestaat uit gewapend beton, steeds eerst een sleuf moet worden gespoten, alvorens kan worden overgegaan met het inheien van de platen welke uit ge wapend beton bestaan. Deze platen wor den onderling weer bevestigd en bewapend, met een z.g. U-balk. De benoodigde platen ten getale van 10.000 worden geleverd door Wernink's Beton Mij. te Leiden. De ruim te, die ontstaat tussohen oude en nieuwe beschoeiing, zal worden aangevuld met z.g. diepgrond, hetwelk wordt opgebaggerd op de plaatsen waar de Rijn op profiel moet worden gebracht, üp dezen aangevulden grond zal een nieuw jaagpad worden aange legd. Men hoopt met het werk ongeveer Mei van 1932 gereed te komen. Auto-ongelukken. Gistermiddag om streeks 12 uur is langs den Westkanaal weg een auto, bestuurd door den heer V. uit Gouda, na eerst in botsing te zijn geweest met een telefoonpaal, daarna omgeslagen en in de sloot terecht gekomen. De bestuui- der, benevens een huisgenoote van V., wis ten zich door het openen van het portier te bevrijden. De juffrouw klaagde over in wendige pijn en had zich aan haar hand verwond. Bij een omwonende werden bei den van andeer kleeren voorzien; de auto wordt heden door een kraan wagen uit de gerage „De Driehoorn" van den heer Jac. Boot alhier gelicht. In de Brugstraat moest gistermorgen het melkwagentje van J. de V. het weer ontgelden, waardoor een groote hoeveel heid melk verloren ging. De autobestuur der, die de wagen aanreed, zal de schade vergoeden. EEN MOOIE PROPAGANDA-AVOND. De afdeeling Leiden van den Ned. R. K. Boni voor Gioote Gezinnen heeft op fees telijke wijze haar koperen bestaansfeest her dacht. Te dezer gelegenheid werd Zondagmor gen te 9 uur in de Mon Pèrekerk een II. Mis opgedragen voor de levende en over leden leden van den Bond, terwijl gister avond in den foyer der Stadsgehoorzaal een groote propaganda-feestvorgadering werd gehouden. De belangstelling van Leiden's Katho lieken was op dezen avond verblijdend, ver blijdend in de verwording en ontwrichting onzer hypermoderne maatschappij. De hoogeerw. heer A. H. M. J. Homulle, deken van Leiden, schreef zoo terecht in het feestprogramma: „Tegenover de moreele ellende en he meltergende boosheid van dezen tijd is het zoo verblijdend den groei en bloei te zien van den Bond voor Groote Gezinnen, de vereeniging van hen, die het leven door willen gaan, boven alles de oogen richtend op God, boven alles Zijn heilige wetten nemend tot riohtsnoer hunner gedachten, hunner begeerten, hunner daden, doende hun plicht en blij aanvaardend zorgen en la-sten, omdat zij weten, dat Gods genade in die zorgen hulpe biedt en bij die lasten kracht geeft en steun, omdat zij ver trouwen op Gods vaderlijke Voorzienig heid". Dien indruk hebben de vele bezoekers ongetwijfeld van dezen avond meegenomen. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op de zeereerw. heeren pastoors Heiiing en V yverberg en kapelaan Jorna, terwijl aan de bestuurstafel hadden plaats genomen de weleerw. heer rector Reynen, adviseur en kapelaan Kramer, die de feestrede zou houden, benevens de heer drs. de Boer, lid van het Hoofdbestuur. De foyer der {Stadsgehoorzaal was ge heel gevuld, toen te ruim kwart over acn- ten de bijeenkomst werd geopend door den heer Th. Meeuwese, die allen een hartelijk elkom toeriep en zeide, dat de herden king van dit jubileum zoo feestelijk ge schiedde om meerdere propaganda voor de afdeeling met alleen, maar ook om den 1c den eenige afwisseling te bieden bij de ver gaderingen, die wel eens saai waren. De heer Meuwese deelde mede, dat de voorzitter der feestcommissie, dr. Simons, verhinderd was de vergadering bij te wo nen. Voorts was bericht van verhindering ingekomen van pastoor Beukers, wethou der mr. Tepe, en de raadsleden Manders en Simonis. Hierna verkreeg de weleerw. heer kape laan A. Kramer net woord. Rede kapelaan Kramer. Met een woord van harlelijken geluk- wenech tot de feestvierende afdeeling ving kapelaan Kramer zijn rede aan, en hij ver geleek dit jubileum met het koperen Hu welijksfeest. Mogen uwe idealen, aldus spr., in alle opzichten bevredigd worden. Aan de goe de organisaties danken velen in dezen slechten tijd een zeker inkomen, moge ook de afdeeling van den B. v. G. G. voor zijn leden aldus tot in lengte van dagen zor gen. Spr. is blij te mogen spreken tot gezins hoofden, tot ouders, tot vaders en moedert, tot wie niet meer gesproken behoeft te worden over hetgeen komen gaat, maar over hetgeen reeds gekomen is en over wat nog gTooter worden moet. Spr. zeide niet bevreesd te zijn te spre ken over groote gezinnen, want hij weet wat het zeggen wil: een groot gezin. Hij heeft, de laatste jaren vele groote gezin nen bezocht, weet dus wat er omgaat en hij ie zelf de twaalfde uit het ouderlijk ge zin en hij dankt er God en zijn vader en moeder voor. De moderne gezinsopvattingen zijn ver lokkelijk voor velen, men zocat meer ge mak en meer pleizier, minder lasten en zorgen, men neemt tegenwoordig meubelen in zijn Huis inpiaats van kinderen. Daarom moet men de ooren stoppen voor die ver leidingen. De tegenwoordige tijd met al zijn verkeerue opvattingen voorai ten aan zien van het neo-maithusiaisme vraagt van ue katholieken strijd en otler om Herjc en vont ui stand te nouden. Het eerste ideaal, dat nagestreefd moet wuiaeu is net geiooi, uet vurig öeieeiue ee- looi. immers, wat oaat he uen mensen, indien inj de geneeie wereld wint, maar scnaue lijdt aan zijn ziel. Aoek eerst not rija Gods en zija gerecntignedeu, aldus sprak Ghristus, en net overige zal u toege worpen worden. Wanneer dat geloof maar vleesch en bloed is, uan zal het benouden blijven. Het leven gaat steeds ziju uageujkschen gang met veel leed en moeilijmieuen, zor gen en iaaten, met zoo nu en dan wat vreugde. Zoo loopt het leven uit op den doou, maar wanueer wij dat schijnbaar op- perviaakige leven laten beacuijnea door net geiooi, dan wordt het een Kostbare pa- rei, uan wordt het een wachtkamer om te wacnten op een eeuwigen hemel vau scnooniüeid. Zouaer ziel is het leven dood, zonder ge loot heelt geen enkele daad waarde, maar met het geloof heelt het waarde voor de eeuwigheid. Uit dat geloof vloeit voort de zorg voor het gezin, de liefde voor het kind, dat üe- scnouwd moet worden als een geschenk van God. Men noemt onze eeuw de eeuw van het kind. Duizenderlei methoden worden aan gewend voor opvoeding en paedagogie, maar ondanks dat wordt het kind be schouwd als een last. De ouders zijn er voor het kind, het kind niet voor ue ouders. Jezus zelf sprak: „Laat de kleinen tot Mij komen Hij zegende ze en streelde ze. Dat is het ideaal: het kind voor den hemel. Het kind is een zegen, niet een last, dat moot het ideaal zijn voor de ouders. Daarom is er voor de ouders geen grooter kroon dan zioh omringd te zien van een schare kin deren. Wat een ontzettend verwijt zal het voor eon vader of moeder zijn, indien or rond hun sterfbed slechts een of twee kinderen staan, wanneer er meer hadden kunnen en meer hadden moeten zijn. is men buiten schuld zonder kinderen, dan kan men zich troosten, want: men kan zijn zorgen uitstrekken tot zoovele andere kinderen. Daar zijn de Vinoentiusvereeni ging en de Elisabeth vereeniging, die gaar ne hulp en verlichting van hun zorgen te gemoet zien. Daar zijn ook de werklooze gezinnen, die dringend steun behoeven, waarom spr. van harte de collecte aanbe val, die aan den uitgang zou worden gehou den. Een derde ideaal om het groote gezin aan te durven is het geluk van een groot ge zin. Niet het genot. Geluk en genot dekken elkaar niet, zooals mgr. Keppler reeds zei de: wij hebben een te voel aan genot, een te weinig aan geluk. Wanneer wij den wil van God vervullen, dan vinden we daarin geluk. Een leven van strijd en zorgen vour het gezin kan geluk geven, want alles is mogelijk met de hulp van God. God be proeft de zijnen, maar geen enkele beproe ving gaat boven des mcnschen kracht. Het leven is de kruisbanier tot in Gods han den dragen. )E AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. Toen het kaboutertje in zijn cel zat, kwam het muisje aangeloopen. „Meneer", piepte ze, heb medelijden met me, doe mij geen kwaad. Ik ben een prinsesje, en die afschuwelijke tooverheks heeft mij betoo- verd in een muis". „Je hoeft niet bang voor mij te zijn", zeide de kabouter en vooral nu ik weet, dat de heks jou ook kwaad heeft gedaan. Maar wees maar niet bezorgd. Mijn vriend Keesie geeft den moed niet op en we zul len eindelijk wel overwinnen. Weet de kruik gaat zoo lang te water tot ze breekt." De kabouter haalde zijn tooverstaf voor den dag en door den glans van den steen kon de kabouter zien, dat het muisje niet gelogen had. Het was inderdaad een lief aardig prinsesje in het wit gekleed en in heur haar droeg zij een zwarten band vol diamanten. „Ik kan wel zien, da/t je een prinsesje bent", zeide de kabouter. „Heb nog wat geduld, lief kind, geduld overwint alles." Een laatste ideaal, waarin de vorige al« het ware culmineeren, dat is de kerk, bet eenige middel, waardoor men het tegen woordige moderne huwelijk kan weerartaan. De kerk vermag alles, wanneer wij haar zien in haar juiste gedaante, als wij haar zien als het mystieke lichaam van Chris tus. Dan zullen we haar niet beschouwen als een menschelijke instelling, maar als een instelling van Christus. Wanneer wij zeggen: onze kerk wil het niet, dus ik doe het niet, dan kan dit onzen wil sterken en ons doen staande houden. Spr. beveelt hierna met geestdriftige woorden aan de Encycliek van den Raus over het Christelijk huwelijk, waarna hij in herinnering brengt het groot geheimenis, door St. Paulus beschreven en door de Kerk opgenomen in de huwelijksmis: Jezus het hoofd, de Kerk en zijn lichaam. De man, het hoofd, zioh gevend, stervend missohien voor het goziu; de vrouw, de kerk, zich offerend en gevend voor man en kinderen. De kerk, werkend en strijdend, haar beste zonen en dochter» uitzendend om zielen voor de kerk te winnen. Jezus en de kerk moet het zinnebeeld zijn voor man en vrouw, in elkander opgaand voor het gezin. De kerk staat pa! tot aan het einde der tijden, tot aan het vergaan der wereld. Zoo hoopt spr. ook, dat de leden van den bond zullen pal staan voor hun gezin en. voor het groote gezin. Een dankbaar applaus, dat lang en krachtig aanhield volgde op deze met geestdrift uitgesproken rede, waarna de heer Meuwese een hartelijk woord van dank sprak tot kapelaan Kramers. Vervolgens heette spr. wolkom de hoog eerw. heer deken Homulle, die tijdens de rede was binnengekomen, doch die wegens een verkoudheid niet Lang kon blijven. Daarna gaf spr. het woord aan den heer drs. de Boer, die een kort woord wilde spreken. De heer de Boer bracht de hartelijke ge- lukwenschen van het hoofdbestuur over, niet in het minst voor de wijze, waarop de heer Heemskerk als voorzitter de afdee ling op zulk een eminente wijze heeft ge leid. Spr. memoreert hoe de Leidena&rs door het beleg in den tachtigjarigeo oorlog be kend zijn geworden door trouw en hard nekkig volhouden. Leiden verkeert nog steeds in staat van beleg. De neomalthttsia- nisten, geholpen door communisten en so cialisten, door liberalen en zelf» overloo- pers van de Katholieken, hebben hot beleg rond Leiden geslagen. Daarom roept spr. allen op, vooral ook de jongeren, om op nieuw bewijzen af te leggen van hun trouw en hardnekkigheid. Spr. neemt het op voor de jongeren, die men tracht te dwingen de neo-malthusiaaasche.praktijken ook in hun leven toe te passen. Spr, doet daarom een beroep op de jongeren, want zonder de hulp der^ jongeren zal de afdeeling op den duur niet haar zegenrijk werk kunnen voortzetten. (Applaus). Na het officieele gedeelte werd het ver dere gedeelte van den avond gevuld mot muziek en tooneel. De tooneelclub der St. Jozefgezellen vereeniging onder regie van den heer L. Bayer kwam het eerst voor het voetlicht met een miniatuur-drama, ge titeld „Zijn Alles", een zeor toepasselijk stukje voor dezen avond. Het werd goed gespeeld, doch het is altijd een moeilijk experiment een stervende ten tooneele te voeren, zeker in den Foyer, waar het straatrumoer steeds sterk doordringt. Voor de toehoorders is het gesprokene niet of zeer moeilijk te verstaan, waardoor er veel vau het effect verloren gaat. Hierna verliet de hoogeerw. heer deken Homulle de bijeenkomst, den voorzitter verzoekenJ namens hem nog een woordje van opwekking te spreken, waaraan deze natuurlijk gaarne voldeed. Alsdan kwamen nog hun belangstelling toonen de kapelaans v. d. Ven en Bangeu, waarna door de tooneelclub werd opge voerd ,,'t Schildei ijtje'een allervermake- lijkste klucht in één bedrijf, vlot en geani meerd gespeeld, waardoor de lachspieren danig in beweging kwamen. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door den heer P. Heemskerk, die allereerst zijn dank betuigde aan degenen, die het initiatief genomen hebben om dezen feeM- avond te organiseeren, in het bijzonder aan het daartoe gevormde comité, waarna hij mede dank brengt aan degenen, die tot wolslagen van den avond hebben medege werkt, den spreker, den muziek en het too neel. Bijzonder erkentelijk is spr. voor de aan- wezigenheid van zoovele geestelijken, waarin hij een groot bewijs van medeleven ziet. Daarin ziet spr. tevens een richten ier voor dogenen, die nog buiten de vereeni ging staan. Een terugblik werpend in het verleden zegt &pr., dat dit feest is een mijlpaal in het leven der vereeniging. Twaalf en een half jaar is er gewerkt en veel is er bereikt. In dit verband wijst spr. erop, dat oen van zijn grootste wenschen den laataten tijd verwezenlijkt is: de oprichting van een moederschapsfonoa. De bloempjes verkoop van dezen avond was mede daarvoor be stemd. Meerdere en voortdurende steun zal vooral in de toekomst noodig blijken en daarom wekt »pr. nogmaals op om toe le treden als lid, in het belang van gezin en maatschappij. (Applaus). Hierna volgden nog eakele voordrachten van den heer van Oyen, die o.m. 'n speoisal voor dit jubileum vervaardigd gedicht lt»i gehoore bracht, waarmede hij veel sucees oostte. Onder leiding van den heer S. Theelen werden de pauzes gedurende den avond gevuld met muziek. Het wae een uitnemend geslaagde avond, waarop de Lei Iscbe afdeeling met groote voldoening mag ten*güeu. Reet one nog le verweiden, dat de ge houden bloempjes* erkoop 45 opbraoht, de oollecie vcor de eeefcelooecn 81.88 H.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7