UIT DE RIJNSTREEK WOENSDAG 11 NOVEMBER 1931 DE LE1DSCHE COURAN1 TWEEDE BLAD PAG. 6 NOORDWIJKERHOUT. Verbetering weg naar Schippersloot. Kaar wij vernemen bestaan er administra tieve bezwaren tegen het voornemen van het Gemeentebestuur om den weg Schip pershavenLeidsche vaart te verbeteren en te onderhouden, en de kosten daarvan op belanghebbenden te verhalen. Deze administratieve bezwaren gelden niet, indien het Polderbestuur doet, wat anders de gemeente zoude hebben gedaan en dus den weg verhardt en onderhoudt op kosten van belanghebbenen, eventueel met medewerking van de gemeente. Het zoude daarom voor de bewoners van de Leidsche vaart wel wenscbelijk zijn, dat het bestuur van den Hoogeveenschen pol der contact zoekt met het gemeentebestuur ten einde de verbetering van den weg ■welke toch dringend noodig is te be vorderen. Programma Bazar St. Martha-Vereen. Ten bate van de armen der parochie St. Victor, alhier, zullen door de St. Martha- Vereeniging <op Zondag 15 November 1931 de volegnde vermakelijkheden worden go- houden in het Patronaat aan de Kerk straat: Aanvang direct na de Hoogmis tot 1 uur. Voorts van 3G uur. 1. Hengelsport, 2. Ballen werpen. 3. Amerikaansche Hoepla. 4. Grabbelen met draaibord. 5. Eenige aar dige verrassingen. Alsmede: Bad van avontuur. Gedurende den gedieelen dag tentoon stelling van de genaaide goederen en van de schitterende prijzen aan de verloting verbonden. Des avonds te 7 uur zal de groote verloting plaats vinden. Geest Adv. Z. H. Ex. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot geestelijk ad viseur van L.T.B., Hanze en St. Isidorus alhier den weleerw. heer J. Dekker, kape laan St. Jozef-parochie. Auto-ongeval. üp den Heerenweg al hier had een verkeersongeval plaats. Ken zekere T. G. uit Katwijk reed met zijn auto over gemelden weg nabij de Cornelin- brug en sloeg als gevolg van de gladheid van den weg met zijn auto aan de achter zijde plotseling dwars over den weg. Of schoon de bestuurder krachtig remde kon hij niet verhinderen, dat de auto van het xijdek schoot en terecht kwam tegen een langs den weg staand rasterwerk. Dit ras terwerk werd beschadigd.. Ter plaatse der botsing stond een rijwiel van K. uit deze gemeente en werd in elkaar gedrukt. Ge lukkig was de wielrijder niet ter plaatse en bleef het ongeval tot materieele schade beperkt. Do politie was vrij spoedig aanwe zig, regelde het verkeer en maakte van het geval rapport op. WARMOND. Kiesvereeniging. Gisteravond hield de B.-K. Kiesvereeniging „Kiesrecht is Kies- plcht" alhier een algemeene vergadering in Hotel „de Zon" onder voorzitterschap van den heer A. H. A. Burksen alhier. Nadat deze de bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze had geopend, drukte de voorzitter zijn spijt uit, dat zoo weinigen waren opgekomen hetgeen hij toeschreef aan het slechte weer en de niet veel om handen hebbende agenda. Na een woord van welkom te hebben gericht tot de op- gekomenen en inzonder tot den geestelij ken adviseur, den pastoor, herdacht spr. het afsterven van den heer A. J. Schöl- vinck, oud-burgemeester, die in den waren zin des woords voor deze gemeente een burgervader was en een steun voor de ver- eeniging. Ook bij het overlijden van Mgr. W. Nolens stond spreker uitvoerig stil en schetste zijn groote verdienste voor de goede zaak. Spreker verzocht den adviseur voor de zielerust van beiden een Onze Vader te bidden. Vervolgens gaf de voor zitter een terugblik op de geoouden ver kiezingen voor den gemeenteraa.l, waarbij de R.-K. partij een zetel heeft verloren, wat te wijten is aan de Katholieken zelf. Vol gens de gemaakte aanteekeningen nebben 725 R.-K. kiezers aan de stemming deel genomen, waarvan 662 gestemd hebben op de R.-K. lijst. Dus 63 R.-K. kiezers hebben of te wel blanco of op oen andere lijst ge stemd. Voeg hierbij, aldus spreker, de stem men van hen, die om de een of andere re den niet zijn opgekomen, vandaar het ver lies van een zetel. Waar de oorzaak ligt, hierop wil spreker niet. ingaan maar het moet hem van het. hart, dat 't het bestuur pijnlijk aandoet wanner hun moeite voor de Katholieke zaak op dergelijke wijze be loond wordt. Spreker hoopte, dat met alle macht en met alle ten dienste staande mid delen zal worden geijverd en gewerkt om over vier jaren dit verlies weder in te ha len. De heer H. L. van Delft het woord ver krijgende, wijst er op dat zijn inziens een groote schuld van het niet stemmen door velen op de R.-K. lijst zijn oorzaak vindt in de onorganisatorische wijze, van vrij willige plaatsverwisseling in de volgorde zooals deze lijst bij stemming door de R.K. stemgerechtigden was vastgesteld. Waar om, vroeg spreker,, deze stemmingen, wan neer later daarvan kan afgeweken wor den zonder de kiezers hieromtrent uitspraak te laten doen. Hij had het beter gevonden wanneer een nieuw© stemming was uitge schreven om de kiezers uitspraak te laten doen voor de plaatsen van de heeren On derwater en Weyers. Bovendien vond spre ker het van vele leden der eigen ver- eeniging verkeerd, reeds voor de stemming een hetze inzake de wethoudersverkiezing op touw te zetten. Het ware verstandiger geweest, aldus spreker, eerst de beer te Bcbieten en dan de huid te verdeelen. Ver scheidene kiezers hebben hem zelf ver klaard zich thans niet meer gebonden te achten aan de groslijst, wijl deze niet meer was de lijst zooals deze door stemming was vastgesteld. Verstandiger ware het geweest dat de stemming gehouden was op de oorspronkelijk vastgestelde lijst, dan toch had de heer Onderwater zijn lidmaat schap als raadslid beschikbaar kunnen stellen voor den heer Wevers en was hij zelfs eerste plaatsvervanger geworden. De voorzitter zegt, dat het nog zijn meening is, dat de laksheid van velen ons parten gespeeld heeft want hij voor zich kan niet begrijpen dat om de door den heer van Delft aangevoerde reden, er kiezers ge weest zijn die om bovengnoemde reden de R.-K. lijst hebben verlaten. De heer Th. de Vroomen zoekt de oor zaak in het feit, dat vele vooraanstaande Katholieken geteekend hebben op de vrije lijst-Oudshoorn. De voorz. zegt, dat ook het bestuur nog steeds afkeurt dat er Ka tholieken te vinden waren die op bedoel den lijst hebben geteekend, waarop de heer van Delft antwoordde dat dit kwam om de meergenoemde Oudshoorn-hetze. Hierna worden door den secretaris de notulen der vorige vergadering voorgele zen en zonder op- of aanmerkingen onder dankzegging vastgesteld. Alsnu deed de voorzitter voorlezing van e>en ingekomen schrijven van den heer H. J. Weyers, waar bij deze bedankte als bestuurslid wegens zijn benoeming tot lid van den Raad. In zijn plaats werd benoemd verklaard de heer Th. de Vroomen welke aan de bestuurstafel plaats nam en door den voor zitter werd welkom geheeten. De agenda voor de te houden vergade ring der Kamer Centrale werd door den voorzitter toegelicht. Tevens werd beslo ten op 22 November a.s. een plechtige H. Mis te doen opdragen voor de zielerust van wijlen Mgr. Nolens in de parochiekerk al hier. Dit zal ook geschieden te Gouda op den dag der vergadering der Kamer Cen trale. Wat betreft de verkiezing van een afgevaardigde en een plaatsvervanger in land- en tuinbouwvertegenwoordiging naar de Partijraad ter voorziening in de vacatu ren Balvers Hillegom en Schippers uit Voorschoten, wordt den afgevaardigde vrij mandaat gegeven, daar uit de vergadering zelf zich niemand hiervoor beschikbaar stelt. Het verslag van de laatstgehouden vergadering der R.-K. Kamer Centrale Leiden wordt wegens afwezigheid van hem, die deze vergadering heeft bijgewoond, aangehouden tot de eerstvolgende bijeen komst. Bij de gebruikelijke rondvraag vraagt de heer J. H. van Egmond of het bestuur iets bekend is omtrent een weige ring door het gemeentebestuur voor den bouw van werkmanshuizen hetgeen hem ter oore is gekomen. Noch den voorzitter, noch den aanwezigen wethouder C. Zwet- sloot, noch den secretaris der gemeente is hieromtrent iets bekend, waarop de heer van Egmond zegt dat het dan wel een loos gerust ia geweest. Niemand meer het woord verlangende wordt^le bijeenkomst door den voorzitter onder dankzegging voor de opkomst gesloten. WASSENAAR. Tuinbouwvereeniging W. en 0. Dins dagavond hield de tuinbouwvereeniging Wassenaar en Omtreken een ledenverga dering in „Het Wapen van Wassenaar". Door den voorz., den heer A. G. van Tol werd met een kort woord deze verga dering geopend. Hierop doet de voorzitter mededeeling dat het lid D. de Gans, hier eveneens als inzender tegenwoordig, op dezen dag op de groote Chrysanthemumtentoonstelling en keuring, uitgeschreven door de Kon Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde en gehouden te Amsterdam, met zijn grootbloemige Chrysanthemums den zilveren wisselbeker en met zijn troslChry- santhemums een verguld zilveren plaquette beiden uitgeloofd door de Ned. Chrysan themumclub heeft weten te bemachtigen. Het doet den voorzitter groot genoegen dat de heer de Gans heden zoo'n groote overwinning heeft weten te behalen, ook in vorige jaren wisten leden dezer ver- eeniging o.a. de heer Zegwaard buiten Was senaar met hun Chrysanthemums belang rijke succesen te oogsten, waaruit volgens spreker wederom blijkt, dat hier te Wasse naar deze bloemen met de noodige vak kennis worden gekweekt en verzorgd. Het doet spreker groot genoegen den heer de Gans met zijn behaalde succes geluk te kunnen wenschen en ook met zijn patroon den heer D. Th. Ruys, die hem in de gelegenheid stelt zulke mooie bloe men en planten te kweeken. Vervolgens wordt een vijftal candidaat- leden gestemd welke tot lid worden aan genomen, terwijl door den secretaris een nieuw candidaat-lid wordt voorgesteld. Hierop werd door de jury, bestaande uit de heeren A. van Linschoten, M. Sjouke en D. Schnitzler bij monde van den heer Sjouke, den uitslag der gehouden keuring medegedeeld. Voor prijsvraag I. De schoonste verza meling afgesneden tros-chrysanthemums werd toegekend aan de inzending van den heer D. de Gans le, Kooyman en J. Sie- tinga 2e en van Dijk 3e prijs. Prijsvraag II: 3 tros-chrysanthemums op stam de heer P. Zegwaard le prijs met lof der jury. Prijsvraag III: 12 afgesneden groot bloemige chrysanthemum-bloemen in 12 soorten: 1ste prijs en 2.50 de heer D. de Gans; le prijs de heer H. Verboog. Prijsvraag IV3 soorten afgesneden grootebloemige chrysanthemumbloemen van ieder 3 stuks: le prijs met lof der jury: D. de Gans, 2e prijs de heeren J. Gips en H. Verboog. Prijsvraag V3 grootbloemige chrysan themums op stam le prijs de heer P. Zeg waard. Prijsvraag VI. De schoonste grootbloe mige chrysanthemumplant in pot ge kweekt, zonder grondscheutenle priis de heer P. Zegwaard2e prijs de heer D. de Gans. Prijsvraag VII. De schoonste tros-chry- santhemumplant in pot gekweekt zonder grondscheuten le prijs de heer P. Zeg waard. Prijsvraag VIII: Het schoonste stuk bloemwerk van chysanthemumbloemen, bladplanten en groen geoorloofdle prijs de heer D. de Gans, 2e prijs de heeren C. van Tol en Sietinga. Prijsvaag IX: 6 cyclamen: le prijs met lof der jury: P. Zegwaard, 2e prijs G. A. Henkes en D. de Gans. Prijsvraag X: 6 Primula's 2© prijs de heeren D. A. de Eooy en P. Zegwaard. Prijsvraag XI: 3 Begonia's Gloira de Lorraine: P. Zegwaard le prijs en ƒ2.50; le prijs C. Filius en 2e prijs D. de Gans. Prijsvraag XII: 3e Begonia's: D. de Gans le prijs. Prijsvraag XIII: 3e Varens: le prijs D. de Gans en C. Filius2e prijs P. Zeg waard en C. van Tol. Prijsvraag XIV3 potplanten in vorige vragen niet genoemd: D. de Gans en G. A. Henkes le prijs, D. A. de Booy, P. Zegwaard en C. van Tol, ieder 2e prijs. Terwijl de extraprijs, bestaande uit een groote vergulde plaquette, geschonken door den heer Sjouke voor prijsvraag 6 beschikbaar gesteld werd gewonnen door den heer P. Zegwaard. Verder werden nog ingezonden voor het puntenstelsel door C. van Tol Euqaris Amaxowika, 9 punten; P. Zegwaard: 1 tros druiven Black Aliance 10 punten en 1 Lilium aurotum 7 puntendoor den heer N. van den Heuvel Freesia repacto Alta, 10 punten. Daar geen der leden noch aanmerkingen maakte op den uitslag of over de keuring, dankte de voorzitter na deze uitslag de jury voor haar moeilijke en omvangrijke taak en eveneens de inzenders, die zich vele moeiten hadden getroost om een der gelijke prachtig verzameling bijeen te brengen. Na de pauze werd de bespreking inge leid tot het houden van een jaarfeest. Aangezien de financiën zulks niet zullen toelaten, heeft men gemeend een tentoon stelling zooals té doen gebruikelijk is bij het vieren van een jublié (volgend jaar het 29-jarig bestaan der vereeniging) en een feest te moeten organiseeren dat meer spe ciaal een intiem-vereenigingskarakter zal dragen. Over de wijze der te houden feestver- gadering bleken de meeningen ver uiteen te loopen. De heer de Rooy, die namens de commissie rapport uitbracht zotte uitr voerig de bedoeling dezer commissie uit een. Er ontspon zich over deze kwestie een uitvoerige discussie. Ten slotte werd beslo ten dat de Commissie met het bestuur deze zaak onder oogen zal zien en verder zal afwikkelen. Daar er zich geen vragen in de vra- genbus bevonden en geen der leden bij de rondvraag het woord verlangde, sloot ten slotte de voorzitter deze zeer geanimeerde en succesvolle avond. BOSKOOP. Gemeenteraad. De raad dezer gemeen te zal Donderdagavond ten 7 uur in het gemeentehuis bijeenkomen. Notulen: 1 Opening; trekking van num mer voor stemming; 2 vaststelling der no tulen der vergadering van 16 Oct, 1931; 3 Ingekomen stukken; 4 Mededeelingen; 5 Prae-advies van B. en W. op het verzoek van den heer F. A. Daniël alhier, tot verbe tering van den toestand der Zuidkade; 6 Voorstel van B. en W tot verhooging van het voor werkverschaffing verleende cre- diet; 7 Voorstel van B. en W om te be sluiten tot onderhandsche verhuring van het perceel Burgemeester Colijnstraat 39; 8 Voorstel van B en W, inzake de verhuring van de woningen plaatselijk gemerkt Rey- erskoop 353, 355, 357, 359, 361 en 363; 9 Vaststelling van een eoncept-besltuit tot wijziging van de gemeente-bgrooting dienst 1931; 10 Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van twee geldleeningen11 Sluiting. Te water. Door de gladheid van bag ger en vuil geraakte mej. T. Akerboom te water. Het ongeval werd opgemerkt door den heer A. C. v. Wilgen, die zich te water begaf en het genoegen mocht smaken mej. A. te redden. Gevonden voorwerpen. Een heerenrij wiel, een zilveren rozenkrans, een dames- tasch met inhoud, een huisleutel, een zak mes, een damesschort. Inlichtingen politie bureau Zaterdagmiddag tusschen 23 uur. Gevestigd. D. v. Teylingen, reizi ger. Goudsche rijweg 26 A C J. Ben schop, boomkweekersknecht, Reyerskoop 201 J. H. D. Hofstede, kapelaan, Reyers koop 14 C Wilschut, boomkweekers knecht, Boetstr 5 P. v. Soest, huisschil der, Puttekade 99 P. A Voorkamp, huis schilder, Julianastr. 55 N. C den Yul, laboratoriumbediende, Etdderbuurt 48 J. Verwoerd, timmerman, Zijde 330. Vertrokken: S. v. Rijn van Zwarte- weg 18 naar Wassenaar F. J Binken van Ridderbuurt 71 naar Alphen aan den Rijn C. Havenaar, van Biezen 60 naar Wad- dinxveen D. v. d Ham van Laag-Bos- koop JS8 naar Reeuwijk C. Wezelenburg van Nieuwstr. 115 naar Gouda. NIEUWKOOP. Smedenvergaderïng. Het gemeentebe stuur heeft de smeden andermaal tot een ibijty.ujkomst uf bgenoodigd in het patro naatsgebouw op Donderdagavond as. te zeven uur. De agenda vermeldt: 1 Opening door den burgemeseter en toelichting omtrent de huishoudelijke rege ling van de te voeren aotie; 2 Uiteenzet ting omtrent de toepassing van den Rijks voorlichtingsdienst ten opzichte van de in dustrie alhier door den directeur van het Rijksnijverheidslaboratorium te Delft, Ing. H. F. G. J Grevers aldaar; 3 Toelichting en bespreking van verschillende vakbelan gen, mede aan den hand van lichtbeelden, door den assistent van voornoemd laborato rium, den heer Sijtsma. Rijksveldwacht. De minister van jus tit-ie heeft aangesteld tot rijksveldwachter alhier den heer J. Scheepmaker, thans agent van politie te Dordrecht. Vergadering van Zegwaart's raad op Maandagavond 1.1. Aanwezig alle leden. Na opening door den voorzitter, met het voorgeschreven gebed, lezing der notulen door den secretaris van de vorige vergade ring. Deze werden zonder op- of aanmer kingen goedgekeurd. Medeg<fleeld werden een schrijven van de dames Bierhuizen te 's-Gravenhage, waarin zij toestemmen tot overname van een gedeelte trottoir aan de Molenstraat; een schrijven van den N N.P.B om subsidie voor politiecursus en eenige andere stuk ken, die voor kennisgeving worden aange nomen. Voorlezing werd gedaan van een schrij ven der commissie tot nazien der gemeente rekening 1930. waarin geadviseerd werd die rekening voorloopig vast te stellen. Aldus besloten. De heer Lamens ontevreden. Hierna geeft de voorzitter gelegenheid al gemeene besohouwingen te houden. De heer Lamens opent de rij der spre kers en zegt hot volgende: M. de V. Of schoon nooit door mij gebruik gemaakt werd van de gelegenheid voor algemeene besohouwingen, voel ik me nu genoodzaakt dit -wel te doen en daar ik op de j.l. ge houden vergadering de wensch had uitge sproken in verband met de wethoudersbe noeming zoo wil ik daar gaarne mee aan vangen. Waar dan de uitslag der Raadsverkiezing te Zoetermeer, als gemeente door verschil lende omstandigheden aan ons nauw ver want. een teleurstelling opleverde voor de waarlijk protestanten, daar kwam onze ge meente uit als een ongekende verrassing, .temeer waar ook het protestantisme meen de zelfstandig, d.w.z. verdeeld te moeten optrekken en tot onze diepe schaamte een uitkomst, die wij niet verdiend hadden. Als vanzelf kom ik nu tot de wethoudersver kiezing, die ons. gezien het verloop pijnlijk aandeed, waar wij gehoopt en uitgesproken hebben, dat de heer Van Stra-alen een man, die getoond heeft door woord en daad op de bres te staan waar het de belangen van onze gemeente geldt, een plaats zou worden ingeruimd in het college van burg en weth. Waar wij wel weten, dat de mogelijk heid niet bestond voor twee protestantsche wethouders, had 't zeker wel billijk ge weest, tenminste één daarvan .te benoe men, doch de nie~ ~e coalitie heeft, anders geredeneerd, met als slotbepaling geen plaats voor hem die ook getoond heeft te waken, waar het onze protestantsche be langen gold. Persoonlijk mocht ik met den heer Van Duyvenbode over deze zaak spre ken en is door mij duid^nV uiteengezet, dat zijn persoon en dat college mij niet. in den weg stond, doch dat ik, persoonlijk gezien van mijn standpunt van verdere beraadsla gingen afza.g, die als vruchteloos beschou wende. De meerderheid „onderdrukt" de minderheid. Mij is ter oore gekomen, dat de heer Van Straalen kans heeft gehad, maar niet in kon gaan, door Winters hein ':n door de Liberale Staatsp-rtij. M. de V. Wat komt er van zoo'n vrijheid terecht, is dat geen tyrannie? Eon zekere dichter heeft eeji vers vervaardigd, waarven ik een paar regels wil aar.' „Wij zijn r~J "ik Liberaal, wee, wie niet denkt als wij". En zoo zien we dan ook in onze gemeente de leerlingen den meester overtreffen. Want als dit niet kan, dan moeten de meerderheden de minderheden maar onderdrukken. En zco kom ik dan tot mijn beechouwin- dat van dit col'ege geen principiee'e daden zijn te wachten. M. de V. Van A.R. zijde heeft men ge juicht, toen uw benoeming afkwam en te recht er was voor hen reden, maar met dat alles heeft men ook om dien vrijheidsboom heen gedanst en niet geschroomd, door den heer Van Straalen uit dit college te roeien, 't er zoo moeilijk mogelijk te maken. Open lijk schuld bekennen, ook van die zijde is zeer gewenscht. Moeilijk zult gij zeggen. M. de V., waarin zal dat bestaan. Dan wil ik direct de hoofdschotel op dienen, waar 't betreft benoeming leer krachten op de school, waar men in het college nooit heeft getracht (op een uit zondering na) gevolg te geven aan het verzoek een leerkracht te benoemen, die zich niet schaamt voor 't Evangelie van Je zus Christus, ofschoon men wel weet, dat al leen in dien weg er redding is voor ons volk, omdat 't revolutionnaire begint met het loslaten van den Woord Gods. Nog een punt, m. d. V en wel de in het afgeloopen jaar gehouden festiviteiten ter gelegenheid der verjaardag van de Koningin. Over deze viering wil ik niet uitweiden, doch wel even aanstippen. Ofschoon u al Burgemeester was, treft U in deze geen blaam, temeer waar u niet bekend is met de mentaliteit der inwoners Voor dat deze zaak ten uit voer is gebracht werd door mij aan den loco-Burgemeester Chardon (tot mijn spijt kan in dit geval z'n naam niet verzwegen worden) gevraagd de dranklocaliteiten, den avond vóór het feest, te sluiten. Uw ant woord was toen lachende, wij zullen het in overweging nemen, met als gevolg, dat de verkapte kermist, met al zijn losbandig heid sterker dan ooit naar voren is getre den. De avond, die daarop volgde, tot den morgen toe is het niet voorgekomen onder een burgemeester van liberale beginselen. Dit alles saamgenomen is er terdege bij ons oorzaak voor teleurstelling en vrees over deze samenstelling van dit ooilege uit te spreken. Een lichtpunt is er nog en wel dit, dat wij hopen en vertrouwen, dat u, M. d. V, zal weten, dat er een belijdend deel in onze gemeente is, nazal on van het fiere Protestantisme, die willei 'even en getuigen van den disoh door God en zijn Woord vastgesteld, opdat zijn Naam de Eere moge ontvangen, op alle terrein des levens, zoo dat 't niet- zal gaan tegen de menschen, maar wel tegen datgene, wat indruischt tegen het Woord Gods. VAN ZEGWAART De heer Van Straalen is het een eer geen wethouder te zijn geworden van Zegwaart, want om het beginsel te worden uitgewor pen is veel grooter, dan dat men schrijft in pamfletten enz., dat men zeer geschikt is voor polders en veel doet voor waterreini ging. Mijn grootste wensch is deze, dat ver deeld optrekken niet meer zal plaats vin den, opdat wij sterk mogen staafi niet in getal, maar wel in datgene, wat ons dier baar en heilig is de zoo duurgekochte Pro testantsche vrijheid. Ik heb gezegd De heer Van Duyvenbode vindt het jam mer, dat de heer Lamens de wethouders- verkiezing thans ter sprake brengt, zij is thans niet op haar plaats, dit had onmid- delijk moeten gescheiden voor die verkie zing. Echter, merkte spr. op, dat 90 pCt. der zaken die behandeld worden, neutraal terrein zijn. De Katholieken in hun recht. Hierop verkrijgt de heer Van Well het woord. Deze zegt, dat de heer Lamens zich niet kan vereenigen met de wijze waarop de wethouderskeuze tot stand is gekomen. Ik kan mij zoo levendig voorstellen, dat wanneer de stemming van hem had afge hangen, hier geen Katholiek op de wethou derszetel zou zijn gekomen. Waar dé ka tholieke en grootste raadsfractie echter van meening was, dat er geen enkele reden be stond om van haar billijke aanspra ken op een wethouderszetel afstand te doen, heeft onze fractie een meerderheid gezocht en ook gevonden, die het ook vol komen billijk achten, dat een der zetels door een Katholiek zou worden bezet. Wat betreft de benoeming van den heer Van Duyvenbode op de andere zetel, dit acht ik een gelukkige keuze. De heer van Duy venbode toch heeft getoond voor zijn taak als wethouder voldoende berekend te zijn, terwijl door deze benoeming aan de samen stelling der verschillende politieke groepen, in het college van Burg. en Weth. geen ver andering is gekomen. Juist'n andere oplos sing in deze kwestie, de heer Lamens heeft mij niet verteld hoe hij deze oplossing zich hadi ingedacht, zou gezien de grootste variatie in de politieke groepen in den raad van Zegwaart, redenen t-ot verwondering hebben kunnen geven. Bovendien is het mij bekend, en ik tart U mij het tegendeel te bewijzen, dat U op zekere voorwaarden aan den heer Van Duy venbode uw stem voor de wethouderszetel heeft gegeven. Waar dus vaststaat, dat U geen bezwaren heeft voor de verkiezing van den heer Van Duyvenbode als wethou der, gaat het niet aan, dat U thans een ver wijt richt aan den heer Bloot of aan zijn partij. Komen wij dus weer terug op het beginpunt dat bij U steeds blijkt, uw groote onhebbelijkheid en onbillijkheid wanneer het gaat tegen de katholieken in onze gemeente. De voorzitter antwoordt den heer Lamens hoewel hij door hem buiten bespreking is gelaten. Hij stelt den heer L gerust, om trent eventueele moeilijkheden en hoopt lijkheden en hoopt dat de verhouding zooals die nu is, steeds mag blijven. Al'-es wordt openlijk en vertrouwend behandeld. De heer Lamens repliceert. Naar aanleiding hiervan roept de heer Van Duyvenbode uit: „Je had hier moeten zijn, hier is je plaats", hiermede bedoelende het wegblijven van L. op den dag der wet- houd e r sb en o eming. Nadat nog over en weer opmerkingen zijn gemaakt, wordt een aanvang gemaakt met de behandeling der begrooting. Voor hands wordt medegedeeld, dat de begroo ting werd vastgesteld, als zij door B en W. was voorgesteld. Ook verschillende punten, worden door de leden inlichtingen gevraagd. Deze wor den tot tevredenheid gegeven De post subsidie R.K. Bewaarschool le verde uitvoerige besprekingen op. De heer Lamens stelt voor, deze post te sohra.ppen en verzocht hoofdelijke stem ming. De heer Van Well, aldus spr., zal we denken, door heb je de kwestie weer, die elk jaar wordt aangeroerd. Die gaat niet tegen personen, doch tegen de zaak. Hel geld geschonken aan de Bewaarschool komt in de R.K. kerk terecht en daaraan wil spr. niet medewerken. De heer Smits wijst vorigen spr op het le en 2e gebod, omtrent de naastenliefde en meent, dat de heer Lamens gaarne het baantje van anti-papist heeft. Daarna zegt de heer Van Wille, dat zooals ieder jaar met de begrooting het gevals is. de heer Lamens stelling neemt tegen de subsidie aan de R.K. Bewaar school Het verwondert mij van hem niets, want hij en zijn partijgenoot-en nemen schier ieder gelegenheid waar om verwilde ring te stichten tusschen het Katholieke gedeelte van onze gemeente en het niet katho'ieke gedeelte Jammer genoeg heeft hij bij sommige heeren succes. Er zijn er ook hier in den raad, die toen er destijds een Christelijke en Katho.ieke Bewaar school om subsidie verzochten, het groote nut van deze instellingen inzagen en dan ook voor subsidie stemden, zoowel voor de Chr. als voor de Kath Bewaarschool. Niet zoodra echter was de Ghr. Bewaar school om welken reden dan ook opgehe ven en vroeg alleen de Kat-h. bewaarschool subsidie, of hunne meening wijzigde zich als bij tooverslag. Gegronde motieven ontbreken m.i. hier voor ten eenen male. Het betreft hier de subsidie voor een instelling, die van ont zaglijk veel nut en belang is voor die in woners onzer gemeente die kleine kinderen hebben en deze voor enkele uren daags nuttige bezigheid en ontspanning wenschen te verschaffen Dat hiervan een ruim ge bruik gemaakt wordt blijkt uit het flink aantal kinderen dat deze school bezoekt Verder wil ik er op wijzen, dat deze school openstaat voor iedereen, dus onverschillig van welke richting dan ook. Het is dus een instelling die wel degelijk ten algemeene nutte werkt en daarom de volle steun en sympathie van het gemeentebestuur mag

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6