WAALS RECHTZAKEN Agenda UIT DE OMGEVING WOENSDAG 11 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Haarlemmerstraat 130-136 VERFDOOS, ff el akt metaal, onscha delijk voor kinderen, Ö.321/<-, 0.65, 0.80, 1.10 SCHOOLBORDEN OP EZEL. ver stelbaar, nuttig en duurzaam ge schenk 0.60, 1.10, 1.95, 2.30 PERSONENAUTO'S, groote ver scheidenheid, 0.32' 0.40, 0.55, 0.95 BRANDWEERAUTO'S, met verstel bare ladder, ook kraan en slangen wagens, 0-42'; 0.70, 0.95, 1.10 SPOORTREINEN, solide uitvoering, groote sorteering in onderdeelen, 0.65, 0.85, 1.10, 1.40 B0UWD00ZEN, prima hardhout. Vervolgdoozen, in alle soorten en prijzen, 0.11, 0.17, 0.35, 0.60 THEESERVIEZEN, mooi porselein, 0 70, 0.95, 1.05, 1.35. TOOVERLANTAARNS, electriech, 0.80. 1.15, 1.35, 1.60. STOOMMACHINES, mooie uitvoe ring, uitgebreide sorteering drijt- werktuigen, 1.45, 2.20, 3.35, 5.35 „TRIX" METAAL B0UWD00ZEN, zeer solide en voordeeligc con structiedoos, alle vervolgdoozen, een prijs per doos 0.45. VLIEGMACHINES (Zeppelins), 0.40. 0.75, I—, 1.20 Geweldige sorteering SPEARS SPELEN, 0.25, 0.30, 0.45, 0.75 Speciale modelafdeeling voor Speelgoederen en Gezelschapsspelen TWEEDE KAMER. BEHANDELING DER STAATS- BEGROOTING. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. MINISTER RUYS AAN HET WOORD. Bij voortzetting der algemeen© be schouwingen over de Rijksbegrooting be handelt Minister R u y s de Beeren- b r o u c k eerst eenige detailpunten, al lereerst de bevordering van Neder- landsch fabrikaat. Hij heeft aan Ged. Staten een circulaire gericht om te be vorderen, dat door de gemeenten zoo veel mogelijk Xederlandsohe steenkolen worden gebruikt. Bij de bezuinigingen van den Staat om aan de crkismoeilijk- heden het hoofd te bieden, mag en moet van de onderdeelen van den Staat hetzelfde worden geëischt. Zeker is de autonomie een waardeerbaar goed, maar daarvan mag niet een zoodanig gebruik worden gemaakt, dat daardoor de finan ciën gevaar loopen. Daarom is ook het .Koninklijk vernietigingsrecht ingesteld. Wanneer dit recht wordt uitgeoefend, worden de gemeenten slechts schijnbaar in hun recht bekort. Gevallen zijn niet aan te wijzen, waar in de autonomie onnoodig in het ge drang is gekomen. De werkeloosheid is inderdaad buiten gewoon groot en het aantal werkeloozen zal dezen winter nog stijgen. De werk verschaffing wordt zooveel mogelijk be vorderd. Juist in de komende maanden zijn belangrijke subsidies toegezegd voor ontginning door particulieren. Waar een onvoldoende steun wordt verleend door gemeenten aan werkeloozen, pleegt de regeering overleg met die gemeenten. De kassen van de landarbeiders. De regeering is bereid, met toepassing van 300 pet. bijslag de kassen voor de landarbeiders, in staat te stellen tot een reglementaire uitkeering van 13 in plaats van 7 weken. Tot verdere uitbreiding kan niet worden overgegaan. In den landbouw ziet ook de regee ring een groot nationaal belang. Steunverleening landbouw. De regeering is dagelijks diligent om de landbouwende bevolking te helpen. De Tarwe wet heeft bewezen een goede hulp te zijn. De suikerbietensteun komt wel degelijk aan de boeren ten goede, maar de betalingen hebben nog niet plaats gehad. Het ontwerp tot beper king van den invoer kan ook voor den landbouw van groote beteekenis zijn. De Noord-Hollandsche tuinders lijden onder een belangrijke depressie. De regeering heeft besloten steun te verleenen aan den aardappelteelt in Noord-Holland. De S. D. A. P. over de crisis. Spr. komt op tegen de wijze, waarop de sociaal-democraten over de crisis spraken. Zij stellen het voor, alsof do schuld bij de kapitalistische regeering schuilt. Datgene wat de wereld geluk kig of ongelukkig maakt is slechts voor een uitermate klein deel afhankelijk van de regeering van een klein land. Geluk kig heeft spr. uit den mond van den heer Albarda gehoord, dat overgang naar het socialisme met groote techni sche moeilijkheden gepaard zou gaan. Spr. ziet het practische nut niet in van een dergelijk debat. Het gaat er nu ïnaar om, het hoofd boven water te kun nen houden. Te ontkennen valt infcus- schen niet, dat er vele fouten kleven aan de huidige maatschappelijke orde, fouten die voortspruiten uit de fouten der men- schen zelf. Die fouten welke nu begaan zijn, zouden ieder ander stelsel in de war hebben gebracht. Spr. bestrijdt het- socialisme, dat de menschelijke zielsbe- hoeften niet verstaat. Het moet zich meer matigen in de oritiek op het be staande. Hiermede wil spr. de fouten van het bestaande niet vergoelijken. Met den heer Merchant is spr. het eens, dat er is een tekort aan organisatie en een te veel aan naar eigen inzicht gebruikte vrijheid. Onze exportindustrieën. De Minister betoogt, dat men er niet in zal slagen de stelling op het debet der regeering te plaatsen: de loonen moeten over de heele linie omlaag. De noodzakelijkheid oischt echter, dat onze exportindustrieën mogelijkheid van be staan hebben. Gaan die ten onder, dan is het met onze welvaart voorgoed ge daan. Hier ligt een taak voor de regee ring. Overleg met het bedrijfsleven. Spr. zet uiteen, dat de Commissie voor Werkverruiming een onderhoud vroeg met de regeering in zake overleg met het bedrijfsleven. Gevraagd is toen of de regeering de leiding wilde nemen. Hierop is toen de conferentie van 12 October gevolgd. Deze is dus niet van de regeering uitgegaan. Eenige loonda ling is dikwijls noodig om een veel scha delijker loondaling te voorkomen. De re- geering wil rich bij dit overleg ook ver zetten tegen een verdere loondaling dan noodig ie. Bij het overleg heeft de regeering het oog gericht op de moeilijkheden in 't al gemeen, al zal het loon vraagstuk daarbij niet kunnen worden vermeden. Spr. hoopt ook, dat het werk van de commissie-Kan met succes zal worden bekroond. Maar dan moet het wantrouwen verdwijnen. De heer Albarda zeide, dat een alge- meene aanslag gepleegd wordt op groote groepen der bevolking. Ernstiger kan de bedoeling der regeering niet worden misverstaan. Inkrimping uitgaven van den Staat. De minister legt voorts den nadruk op de noodzakelijkheid van inkrimping der uitgaven van den Staat. Ook de handels balans zal gunstiger moeten worden. Overwogen zal worden of overtollige in voer niet geheel moet worden geweerd. Spr. komt vervolgens op de beste in deeling der departementen. De motie-Marchant dient de Kamer niet aan te nemen. Spr. acht het beter, het rechtstreeks economische en het sociale bij elkaar te houden. De statis tiek zal dan echter bij Economische Za ken komen. Spr. meent te mogen vaststellen, dat in deze ernstige gedachtenwisseling de ernstige toestand zakelijk onder het oog is gezien. De Kamer heeft een gewetens vol verantwoordelijkheidsgevoel getoond. Spr. hoopt, dat dit verantwoordelijkheids gevoel tot geheel het volk zal doordrin gen en dat men beseffen zal, dat sober heid een eerste vereischte is. Als het waar is, dat een tijdperk van verarming voor de heele wereld is- ingeluid, dan zal blijken, dat wij terug moeten naar een lager levenspeil. De regeering meent haar zware taak te begrijpen. Zij meent de verwachting te mogen uitspreken, dat de Kamer ook haar verantwoordelijk heidsgevoel zal blijven beseffen. MINISTER DE GEER AAN HET WOORD. De Minister van Financiën, de heer De Geer, wenscht sommige punter nader toe te lichten en aan te too- nen, dat de dekkingsniaatvegelen, die som mige leden wilden, ontoereikend zijn. Als de geweldige toeneming van den schulden last tengevolge van de Zuiderzeewerken eenige jaren wordt stopgezet, dan moet men die niet langs een anderen weg weer opvoeren. Het overbrengen van de 8 mil- lioen naar „buitengewoon'" acht hij verant woord. re regeling voorstelde, maar dat een amendement-Troelstra werd aangenomen om die voor de zittende leden niet te doen gelden. De heer Kersten hoopte, dat het Ko ninklijk Huis zou voorgaan in bezuiniging. In dit verband deelt spr. mede, dat de Ko ningin-Moeder en de Prinses hebben mede gedeeld, dat zij over 1932 10 pet. van haar inkomen wenschen te laten staan. De Ko ningin heeft vermindering van pacht toe gestaan, zoodal de inkomsten uit het Kroondomein aanzienlijk dalen. Het offer van H.M. komt neer op veel meer dan 10 pet. van haar totaal-inkomen. De gemeenten en provinciën. Ten slotte komt spr. tot tot de hoofd gedachte van het ontwerp, dat de bijdra gen kort aan de gemeenten en provinciën. Het Rijk kan :et toestaan, dat, waar het zelf tot het uiterste moet bezuinigen, de gemeenten op den ouden voet blijven voortgaan. De gemeenten, die het breed hebben, kunnen het breed laten hangen, maar kunnen het Rijk niet euvel duiden, dat dit het niet kan doen. Interruptie: Maar de bijdrage gold toch voor 5 jaar? De M i n i s t e r: Zeker, maar dit schept geen recht. Het beteekent slechts, dat om de jaren het bedrag kan worden her zien, het beteekent, >dat de bedragen niet voor onbepaalden tijd golden. Van schending van beloften kan hier geen sprake zijn. De heer Vliegen vroeg den minister: Zijn de gemeentelüke obli gaties te vertrouwen, ja of neen Spr. kan deze vraag zoo niet beantwoorden. Dit is meer bankiers-, dan ministers werk. De in nerlijke waarde van effecten blijft altijd een kwestie van persoonlijke appreciatie. In den loop der laatste weken heeft menige gemeentelijke obligatie echter een peil bereikt beneden haar innerlijke waarde. Ten laatste is spr. geen pessimist. Het gaat er slechts om, ons aan te passen bii de overgangsperiode, waarin wij leven. Het is de vraag, of onze. geperatie een belang rijk herstel der wereld zal beleven. Maar na ons komt een nieuwe generatie. Met vertrouwen en optimisme dienen wij de mogeliikheid te scheppen voor latere nieu we welvaart. De heer B r( a at (P.B.) repliceert. Hij zal tegen de beide moties-Marchant stem- De vergadering wordt geschorst tot 8 uur. WATERSTAATSBEG ROOTING. compleet wordt, doch met de belangen van dit personeel zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden. Veel over compleet zal er niet komen, omdat er onder het telefoonpersoneel een zeer groot verloop is. De dienst kan niet op Zondag geheel en al worden stopgezet en het deed spr. genoegen, dat de heer Bakker dit er kende. Of het noodig is kantoren op Zondag open te stellen of te houden wordt door spr. geval voor geval nage gaan. Üpr. komt thans tot De Radio. Wat zou het heerlijk zijn ook voor den Minister als er algeineene tevredenheid kwam op radiogebied! Er moet naar ge streefd worden om de zaak zoo goed mogelijk voor elkaar te krijgen. In het buitenland is ook niet alles botertje tot den boom. Wat den zendtijd betreft herhaalt spr. nog eens, dat de radio van het algemeen program was, dat men zou komen tot samenwerking op voet van algemeene gelijkheid. Als de A.V.R.O. daartoe nu maar bereid was, waren wij een grooten stap verder. Spr. heeft aan de A.V.R.O. nooit een bepaald cachet opgedrukt; hij vormde vier groote geestestroomingende Ka tholieken, de Orthodox-protestantsohe, de Socialistische en daarnaaast de groote groep van hen, die zich vereenigden in de A.V.R.O. De heer Boon (Lib.): De liberale om roep. De Minister van Waterstaat: Ik heb dat woord nooit gebruikt. De A.V.R.O. is nu eenmaal niet be reid tot samenwerking, en dit wreekt zich nu ook ten aanzien van den zender- bouw. De vier groote omroepvereenigin- gen moeten daartoe samenwerken, doch spr. kan die samenwerking niet opdrin gen. Intusschen er moet een beslissing komen en na de begrooting zal spr. de zaak ter hand nemen; hij zal de advie zen nauwkeurig nagaan en dan de zaak aan de hand van de wet regelen. De proefnemingen te Kootwijk mogen niet worden beschouwd als een begin van Staatsexploitatie. Men wil slechts beproeven wat met een 298 M. golf is te bereiken. Over de uitzending naar de overzee- sche gewesten heeft s-pr. nog geen ad vies van den Radioraad. De kwestie van de controle is een moeilijke zaak. Preventieve controle is voorshands nog niet te missen. De heer Duys heeft enkele voorbeelden aange haald, waarbij het optreden der controle commissie niet gelukkig is geweest. Spr. zal zich daarin niet begeven. De con trolecommissie heeft een zware taak. Van een beroepsinstantie moet men zich geen illusies maken. Ook die zal aan critiek, vaak onredelijke critiek bloot staan, en algemeene tevredenheid zal niet worden verkregen. Spr. is in overleg met zijn ambtgenoot van Justitie over een rege ling van het beroep. Het algemeen programma kan, naar spr. meent, het beste worden verzorgd door samenwerking der vier groote om roep vereenigingen. De begrooting wordt na repliek z. h. st. aangenomen. De vergadering wordt te 1 uur 25 ver daagd tot hedenmiddag 1 uur. DE TIJDELIJKE KORTING AAN DE GEMEENTEN. Adres van de Ver. van Ned. Gemeenten. Het bestuur van de Ver. van Ned. Ge meenten heeft in een adres aan de Tweede Kamer uitvoerig uiteengezet zijn bezwaren tegen het wetsontwerp tot tijdelijke kor ting op de uitkeeringen aan de gemeenten. Teleurstelling wordt uitgesproken over het ingrijpen in de nauwelijks in werking getreden wet op de financieele verhouding. Ernstig bezwaar wordt gemaakt tegen de aantasting van de gemeentelijke zelf standigheid. Betoogd wordt, dat, indien salarisver laging voor de Rijksambtenaren over de geheele linie redelijk moet worden geacht, dit nog niet zou insluiten eenzelfde rede lijkheid voor het gemeentepersoneel. Wan neer gemeentelijke loonen te hoog moeten worden geacht, bestaan daartegen naar mate rechtsmiddelen aldus het adres. Verder worden nog verschillende andere bezwaren naar voren gebracht. Onschuldige wegens brandstichting veroordeeld? Op 28 Mei van het vorige jaar werd de smid A. de B. te Wormerveer door de Iiaarlemsche Rechtbank vrijgesproken van de hem ten laste gelegde brandstichting in zijn smederij. Het O. M. ging in hooger beroep en het Amsterdamsche Hof veroor deelde de man wegens opzettelijke brand stichting tot een gevangenisstraf van één jaar. Het beroep in cassatie werd op 2 Nov. jl. door den Hoogen Raad verworpen. De verdediger Mr. Benno J. Stokvis richtte heden een gratieverzoek tot H. M. de Koningin. In dit verzoekschrift geeft Mr. Stokvis te kennen, dat de B. onschuldig is, en Dinsdag. Donderdag, Zaterdaa. Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. Woensdag, R. K Rijtuig- en Wagenma kerspatroons vereeniging „Sint Joseph", Kring Leiden, Concordia 4 uur. Woensdag. K. J. M. V. „St, Peter Kanis". Buitengew. ledenberg, wegens be stuursverkiezing „Eigen Huis", half negen. Donderdag, R. K. Bond van Transportar beiders „St. Bonifacius", Bondsge- bouw, 8 uur. Donderdag, Ver. tot Bev. der Belangen van Slechthoorenden, Volkshuis, 8 uur. Vrijdag. K. J. M. V „St. Peter Kanis". Aanvang biijartoompetitie „Eigen Huis", half negen. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Nov. a.s. waargeno men door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, telef. 406. steed-s met den meesten klem heeft ont kend en dat hij ook bij den brand geen belang had. Naar de meening van den smid zijn door den Wormerveersohen inspecteur van politie F. W. de G.. den commissaris en de brandweer-deskundigen Brunet de Ro- chebrune en Mol onjuiste verklaringen af gelegd. In drie processen-verbaal door de 'politie te Wormerveer opgemaakt, heeft Mr. Stokvis ongeveer veertig onjuistheden aangewezen. Door den smid, aldus merkt Mr. Stok vis in zijn gratieverzoek voorts op, zal een klacht terzake meineed worden ingediend tegen de politie-ambtenaren F. W. de G. en S. Z. en terzake verval-sching van stuk ken van overtuiging tegen den deskundige a décharge H. R. M. Mr. Stokvis deelt naar aanleiding hier van in het gratieverzoek mede, dat door hem zeer belangrijk materiaal is verzameld om een revisieverzoek voor te bereiden. Daar de voorbereiding van dit revisiever zoek geruimen tijd zal kunnen duren, acht A. de B. zich tegenover zijn gezin verplicht het gratieverzoek in te dienen. Het re quest besluit met een verzoek tot volledi ge kwijtschelding der opgelegde straf, mede daar de veroordeeling naar verzoeker meent, het rechtsgevoel in den lande on bevredigd heeft gelaten. OUD ADE. INBRAAK IN DE PASTORIE. Ook aan de kerk hebben de dieven een bezoek gebracht. Dc dieven schijnen het de laatste dagen speciaal op de pastories gemunt te heb ben. Na de inbraken te Hoogmade en Nieuwkoop is in den afgeloopen nacht een bezoek gebracht aan de pastorie van Pastoor Derksen te Oud-Ade. De dief of dieven zijn binnengekomen door over de bijkeuken te klimmen en de achterdeur van het huis te openen. Zij deden dit, door een ruitje in de deur te verbreken en daarna de kuip af te schui ven. In de keuken werd een portemonnaie met huishoudgeld, inhoudende 15.—, meegenomen. Hoewel door het rumoerige en stormachtige weer ontdekking door het maken van gerucht wel uitgesloten was, hebben de dieven veiligheidshalve de deur van de slaapkamer der dienstbode geblok keerd door de deur met een touw vast te binden en er een stoel voor te plaatsen. Zij hebben daarna het gehéél ebuis overhoop gehaald. Aan tafelzilver of siera den werd echter niets vermist. In de ar- menkamer is een kleine som gelds go- kaapt; het meeste geld was echter opge borgen in de brandkast, die onaangeroerd is gelaten. Ook zijn de dieven in de kerk geweest, waar alle offerblokken ziin ge licht; vermoedelijk hebben de dieven hier mede een bedrag van ongeveer 10.— in handen gekregen. Dat de heeren zich op hun gemak ge voeld hebben, blijkt wel, daar zij rustig si garetjes gerookt en appelen hebben gege ten. De politie heeft vingerafdrukken geno men en stelt een uitgebreid onderzoek in. HOOGMADE. Meisje door auto gegrepen. Toen hedenmorgen het 5-jarig dochtertje van den heer J. Bax den weg wilde over steken, werd zij gegrepen door de auto van den beer C. Ruigrok van der Werven. Hevig bloedend werd het kind bij haar ouders binnengedragen. Zij was vooral aan haar arm zwaar gewond. Op medisch ad vies van dokter de Bruin is zij onmiddellijk naar het Academisch Ziekenhuis le Lei- I den overgebracht. Volgens roggetuigen treft den chauffeur geen schuld. Ontoereikende dekkings middelen. De heer Albarda stelde drie dekkings middelen voor. De overschotten van voor 1929 hebben reeds lang hun bestemming op den kapitaaldienst. Als men op deze wijze het tekort wil dekken, is er gemakke lijk 5 millioen te vinden. In dezen'tijd van beperkt crediet is deze oplossing bijzonder gevaarlijk. Het tweede dekkingsmiddel, 25 pet. van de Defensiebcgrooting, is ook onbruik baar. In ieder geval had toch geconcreti seerd moeten worden. De motie-Albarda deed spr. denken aan een motie, eenige ja ren geladen ingediend door den heer Braat, die 5 pet. op het budget wilde bezuinigen, maar niet zeide hoe. Een verhooging der inkomstenbelasting zou thans weinig rechtvaardig zijn, nu die aanslagen vaak moeten plaats hebben naar het inkomen van een jaar geleden. Velen zien hun inkomen plotseling sterk dalen. De belastingwetenschap leert, dat derge lijke personen de minste draagkracht heb ben. De dekkingsmiddelen van den heer Wijnkoop kunnen ook niet in aanmerking komen. Een zoo groote heffing op het ver mogen zou groote economische bezwaren hebben. Wat nu de door spr. voorgestelde maat regelen betreft, er is iets te zeggen voor onthouding van een groote bedrag aan het Invaliditeitsfonds. Dit komt aan de orde bij behandeling van het betreffende ont werp. Wat de benzinebelasting betreft, gelooft ook spr.. dat de laatste verhooging ook de laatste star» moet zijn. De kwestie van het invoerrecht kan be ter besproken worden bij het betreffende ontwerp. De salariskorting. Thans komt spr. tot de salariskwestis. Een indexsalaris bestaat er niet. Zonder andere redenen behoeven de salarissen de indexcijfers niet te volgen, maar wel kan het indexcijfer te berde worden ge bracht in verband met de noodzakelijke bezuiniging. Uit alle hoeken en gaten moet het geld gehaald worden. Een tijdig aan gekondigde korting op de salarissen zal blijken in het belang der ambtenaren te zijn geweest. Anders had de- regeering door een zoodanige financieele depressie kunnen worden overvallen, dat zij nog grooter moeilijkheden zou hebben te over winnen. Het denkbeeld van den heer Knot tenbelt om 3 pet. over de heele linie te korten en het volgend jaar het Bezoldi- gingsbeluit te herzien, kan spr. niet aan vaarden. Deze tijd is weinig geschkt, de normen te gaan herzien. Ook de ministers salarissen zullen in de korting worden be grepen. Wat betreft de nonactivileitstrastemen- ten der Kamerleden herinnert de minister er aan, dat de regeering in 1923 een ande In de avondvergadering is de Water staat sbegrooting behandeld en afgehan deld. Nadat verschillende leden het woord hadden gevoerd heeft Minister Reymer deze beantwoord. MIN. REYMER AAN HET WOORD. De Minister van Waterstaat, de heer Reymer, begint met een woord van dank aan den leden, die aan deze begrooting hun aandacht hebben geschonken. Spr. waardeert de welwillende beoor deeling van de luchtpostdienst op Indië, die uitgebreid is tot een wekelijksohen dienst. Aan den heer Guit kan spr. ant woorden, dat daardoor het verkeer nu reeds met 100 pet. is gestegen. Als de wekelijksche dienst eenigen tijd in wer king is, zal hij aan de Kamer een over zicht van de resultaten overleggen. Aan verlaging van briefport zou in de tegenwoordige omstandigheden niet worden gedacht. Dat zou onverantwoor delijk zijn; het huidige port is waarlijk niet zoo hoog. De heer v. d. Bilt drong aan op reor ganisatie van den dienst, doch bracht zelf de grootste hulde aan de leiding. Waarom dan verandering? Men streeft naar de beste resultaten onder het te genwoordige beheer. De stelling, dat het. bedrijf er is voor het publiek wordt door spr. onderschre ven. Klachten over de mindere medewer king van de posterijen aan de bezor ging van de dagbladen zijn door den heer Schaepman geuit. Ook ten aan zien van de tarieven. Een beroep is ge daan op het buitenland, maar als men gaat vergelijken dan blijkt, dat het hier wat gunstiger is dan bij ons, daar wat minder gunstig. Spr. kan verklaren dat men zooveel mogelijk de pers ter wille is; maar als men bij telegraaf en tele foon de pers zou laten vóórgaan, zullen er weer klachten komen van andere be langhebbenden. Als in andere landen speciale goedkoope tarieven voor de pers voorkomen, dan is dat toch waarschijnlijk niet in het belang van het bedrijf. De pers geniet overigens de voordeden van den persdienst, van het bedrijf en van den radiodienst. De veiligheid van de postauto's is naar spr.'s meening voldoende. De dief stal van een zak geld uit een postauto te 's-Gravenhage is mogelijk geweest, omdat de besteller den wagen niet had gesloten met het Lipsslot. Het gesprekkentarief voor den localen telefoondienst is geen belemme ring geweest voor een buitengewoon groote toeneming van het aantal abon- né's. De automatiseering is een nuttige maatregel, die toejuiching verdient. De automatiseering zal natuurlijk ten gevolge hebben, dat er personeel over

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2