BUITENLAND SPORT LUCHTVAART UIT DE OMGEVING DINSDAG 10 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DUITSCHLAND ALGEMEENE PRIJSDALING IN DUITSCHLAND? Actie der regeering. Een Berlijnsch blad maakt melding van een te verwachten algemeene prijsverla ging van 20 pet. Van bevoegde zijde wordt in verband hiermede verklaard, dat het geen geheim meer is, dat de rijksregeering een belangrijke daling van het prijsniveau tracht te bewerkstelligen. De rijkskanse lier heeft nog onlangs in zijn rede voor de rijkscommissie van het Centrum op de noodzakelijkheid van een verlaging der prijzen gewezen, waarbij hij verklaarde, dat die daling natuurlijk niet alleen door loons verlagingen mag worden verkregen.. De rijksminister van Arbeid, Stegerwald, heeft zich in gelijken zin geuit. Overigens, aldus wordt van bevoegde zijde verder ver klaard, is het de taak van de economische commisie van advies, de middelen ter be reiking van het doel te bestudeeren. In welke mate de prijsverlaging op de ver schillende economische gebieden bereikt kan worden, is thans nog niet te zeggen. „TeL" SPANJE ERNSTIGE BOTSINGEN TUSSCHEN KATHOLIEKEN EN SOCIALISTEN. Ter gelegenheid van een Katholiek con gres te Valencia is het tot eenige botsin gen gekomen tusschen socialisten en con gressisten. De Katholieken werden met steenen gegooid en met stokken aangeval len. Verscheidene auto's werden in brand gestoken. Talrijke personen werden ge wond. Ook de extratreinen waarmede de Katholieken naar Valencia werden getrans porteerd, werden onderweg met steenen ge bombardeerd.- Op eenige plaatsen werd ge tracht spoorwagens af te haken en de pas sagiers uit de wagens te verdrijven. De politie moest herhaaldelijk ingrijpen. Bij de terugkeer van een extratrein uit Bur gos is het opnieuw tot incidenten geko men. Toen de demonstranten met steenen naar de politie gooiden, maakten de agen ten van de vuurwapenen gebruik. Een vrouw werd gedood, verscheidene perso nen min of meer ernstig. JOEGO-SLAVIE KALME VERKIEZINGEN IN JOEGO-SLAVIE. Slechts enkele incidenten. Zondag hebben in geheel Joego-Slavië op grond van de- door de regeering opge stelde candidatenlijsten verkiezingen plaats gehad voor de nieuwe Skoepsjtina. Gistermorgen was de uitslag vrij volle dig bekend, hoewel de officieele resultaten eerst later op den dag zullen worden gepu bliceerd. Daar het oppositiebloc niet aan de verkiezingen had deelgenomen, stond •bet reeds bij voorbaat vast, dat de regee- ringsgezinden alle .zetels zouden verove ren. De verkiezing werd mondeling gehou den. De kiezers moesten den voorzitter van het stembureau mededeelen, hoe zij hun stem wenschten uit te brengen. Naar verluidt, nam in het geheele land 70 pet. van het kiezerscorps aan de stemming deel, doch uit de Kroatische gebieden ont breken dienaangaande nog gegevens. Daar de leden van het ministerie in hun kiesdis tricten geen tegencandidaten tegenover zich hadden, was hun verkiezing verze kerd. De studenten te Belgrado hebben gede monstreerd. Zij hadden- in hun tehuis aan de Alexanderstraat groote plakkaten opge hangen met het opschrift: „Leve de vrij heid. Weg met Pera Zinkowitsj". Verschil lende personen spraken van het balkon de menigte toe, en eischten de opheffing van de dictatuur. Politieagenten, die de samen scholingen wilden verhinderen, werden met steenen gegooid. Aangezien de menigte zich steeds weer verzamelde, begaf tegen de middaguren een groot aantal agenten zich met, met scherp geladen, geweren naar de Alexanderstraat, waar zij de menigte in de zijstraten terug drongen. Later rukte de brandweer uit om de menigte uiteen te spuiten. Naar gemeld wordt, werd gisteren te Zagreb een betooging tegen de regeering gehouden. Voor het overige werd de rust nergens verstoord. CHINA HET CONFLICT IN MANDSJOERIJE. Briands waarschuwingen helpen weinig. Het eenige resultaat van de hernieuwde waarschuwing van Briand van 6 dezer aan de Chineesche en Japansche regeeringen is geweest, dat in de antwoorden China de schuld op Japan schuift en Japan verklaart, dat de toestand niet verergeren zou. wan neer de Ohineezen zich maar van verdere vijandelijkheden onthielden. Nu echter vol gens alile nota's de oorzaak van de inciden ten doorloopend aan de legen partij wordt toegeschreven, is het moeilijk eenige nade rende oplossing te zien, te meer nu de be richten uit Tokio steeds zorgwekender wor den. Stappen van Washington verwacht. Naar Associated Press uit Washington meldt, zou de Amerikaansche regeering een belangrijken stap in het Mandsjoerijsehe conflict overwegen. De minister van Bui- tenlandsche Zaken, Stimson, had heden ochtend met president Hoover een bespre king en zou den president later op den dag weer bezoeken. Men neemt aan, dat de di plomatieke vertegenwoordiger van Amerika zich opnieuw tot de Japansche en de Chi neesche regeering zal wenden. Over het re sultaat zijner besprekingen met den presi dent toonde Stimson terughoudendheid. Hij weigerde antwoord te geven op de vraag, of Amerika van plan is zijn strijdkrachten in het verre Oosten te versterken. Later zou Stimson hebben verklaard, dat zijn weige ring niet beschouwd moet worden als een teeken, dat een dergelijke maatregel wordt overwogen. Samenwerking tusschen Japanners en Wit-Russen? Van officieele 'PJassische zijde wordt een mededeelri'ng gepubliceerd, voïlgens welike een bericht uit Oharbin meldt, dat het lid van de Japansche militaire bezetting al daar, overste van den generalen staf Osawa, in een onderhoud met den leider van de Wit-R.ussische emigranten in Oharbin, den voormaligen Czaristisohen generaal KasöhL rin, verklaard heeft, dat de Wit Russen met behulp van de Japansche officieele in stanties den Oost-Ohineesöhen spoorweg zouden kunnen bezetten en de Ohineesche troepen zouden kunnen ontwapenen. Wape nen en munitie zouden te hunner beschik king worden gesteld. Zoo noodig zouden de Witte troepen ook nog op actieve Japan sche ondersteuning kunnen rekenen Deze officieele Russische mededeeling heeft in Moskou groot opzien gebaard. Men meenit, dat de Witte Russen met ondersteu ning der Japanners van zelf sprekend zeer gemakkelijk den Oost- Chineeschen spoor weg zouden kunnen bezetten, doch dat een dergelijke stap, tot verdere conflicten niet alleen tuschen Moskou en Tokio, maar ook tusschen Japan en andere landen zou voe ren, voor zoover die belang hebben bij den Oost-Chineeschen spoorweg. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. NOODLOTTIG ONGEVAL IN EEN STEENGROEVE. Waarschijnlijk 12 dooden. In een steengroexe te Hauenstein (dis trict Pirmasens), heeft gisteren een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen door een ex plosie een rotsblok was losgemaakt en een aantal arbeiders toeliep om de oprui mingswerkzaamheden te beginnen, sDiit- ste zich het rotsblok plotseling, waardoor vijf arbeiders er onder bedolven werden. Vier hunner moesten als lijk geborgen wor den, terwijl de andere nog onder de steen massa's begraven ligt. Men neemt aan, dat hij eveneens om het leven is gekomen. Voorts werden twee personen gewond. Nader wordt gemeld: Het ongeluk m de steengroeve bij Hauenstein schijnt volgens nadere berich ten veel ernstiger te zijn dan oox-spronke- lijk leek. Toen het bewuste schot weigerde, was een groot aantal nieuwsgierigen nader bij gekomen met het gevolg, dat toen de lading eindelijk ontplofte ongeveer 15 per sonen bedolven werden. Naar verluidt zijn reeds 6 lijken geborgen, terwijl twee perso nen zwaar gewond naar het ziekenhuis van Pirmasens werden overgebracht. Men ver wacht stellig, dat er onder dc rotsblokken nog zes lijken bedolven zullen liggen. BRAND IN KRANKZINNIGEN GESTICHT. Patiënten gered door Zusters van St. Augustinus. Gistermorgen is door nog onbekende oor zaak brand uitgebroken in het krankzin nigengesticht voor vrouwen te Ditchling (Sussex). Door het kalm en moedig optre den van de Zusters van St. Augustinus echter kon een ontzaggelijke tragedie wor den voorkomen. De dertig zusters snelden n.l. onmiddellijk toen de brand ontdekt was naar haar posten, terwijl de moeder overste de brand.weer waarschuwde. Even kalm alsof het een brandoefening betrof, werden de patiënten, 73 in getal, naar den hall geleid, terwijl diegenen, die bedlegerig waren, gedragen werden. Andere zusters tastten onmiddellijk het vuur aan met che mische brandbluschapparaten e.d., hetgeen zoo'n goed resultaat had, dat zij het vuur wisten te beperken tot de muziekzaal. In middels was de brandweer gearriveerd, die echter nog 6 volle uren noodig had om het vuur geheel te bedwingen. BANDIETENBESTRIJDING OP CORSICA. Krachtige maatregelen genomen. De aangekondigde uitroeiingsactie tegen het bandietenwezen op het eiland Corsica is thans begonnen. Gisteren zijn te Ajac- cio ongeveer 600 Fransche gendarmen aan gekomen en vandaag worden nog S00 an dere Fransche politie-beambten verwacht. Ook pantserauto's en vliegtuigen zullen aan den strijd tegen de struikroovers deel nemen. Naar Corsica zijn bovendien drie kleine Fransche oorlogsschepen vertrok ken, welke moeten verhinderen, dat de Ck>r- sicaansche roovers per schip het eiland ver laten, om aldus aan de achtervolging te I ontkomen.. i In het geheele eiland is de staat van be- i leg afgekondigd en voor de Corsicaansohe couranten, alsmede voor per stelegrammen, j is censuur ingesteld. Te Ajaccia zijn tot dusver 500 personen in hechtenis genomen. BLOEDIG DRAMA IN EEN DORP IN J0EG0SLAVIEE. Acht personen door boerenjongens gedood. In een Joegoslavisch dorpje heeft zich een ontzettende gebeurtenis afgespeeld. Een pas uit de gevangenis ontslagen boe renjongen, die reeds vroeger wegens roof en doodslag veroordeeld was, vermoordde, toen hij in zijn geboortedorp was terugge keerd., uit wraak den burgemeester van net dorp en den dorpsveldwachter. Daarna liep hij als een dolleman door het plaatsje en sloeg met een bijl zes personen, die hem in den weg kwamen, dood. Uit Belgrado is een groote politiemacht vertrokken om den jeugdigen misdadiger gevangen te ne men. HET PANAMA-KANAAL GESLOTEN. Wegens heerschenden storm. Ten gevolge van den op het oogenblik heerschenden hevigen storm moest het Panamakanaal gesloten worden. Sedert het aanleggen van het kanaal is dit de eerste keer, dat de vaart op het kanaal moest wor den stopgezet. Koffieboonen als brandstof bij Braziliaansche spoorwegen. Naar vernomen wordt, bestaat er bij de Braziliaansche spoorwegen een plan om de door groote overproductie opgestapelde koffievoorraden, waarvan kort geledeo nog een groote hoeveelheid in zee werd gewor pen, tot briketten te persen en die als brandstof te gebruiken. Bovendien doet men pogingen uit de koffieboonen alcohol en olie te winnen. Men hoopt op deze wijze de voorraden minderwaardige koffie op te ruimen en daardoor de kwaliteit, zoowel als den prijs der koffie, welke voor export bestemd is, op te drijven, dooh de overtol lige voorraden toch nog ergens voor tc kun nen gebruiken. Wolvenplaag in Noord-Zweden. Terwijl de wolven, die vroeger in Noord- Zweden in grooten getale voorkwamen, sindsdien minder veelvuldig werden gezien, hebben deze dieren ih den herfst van dit jaar in het z.g. Alpengebied van Lapland groote verwoestingen aangericht. Vooral in de streek van Dorotea, Taenia en Sor- sele zijn zeer veel wolvepgezien; tal van rendieren zijn door ïien verscheurd. Hier begint het Voorkom! Gorgel droog me' Wybert 10430 WATERPOLO L.Z.C. I—S.V.H. I 44. Een fanatieke strijd. Voor de le klasse der wintercompetitie werd gisteravond in de Regentes te 's Gra- venhage een wedstrijd gespeeld tusschen L. Z.C. 1 (Leiden) en S.V.H. (Rotterdam). Om ruim 10 uur-kwamen de volgende zeventallen in het water: L.Z.C. 1: v. d. Reyden, doel; Hofsteenge en van Ingen Schenau, achter; Heivert, midden; Buys, de la Court en de Reede, voor. S.V.H.: Molenaar, doel; Verhoek en Kos- tering, achter; v. d. Heyden, midden; Ba- rends, Koninck en Langhut/h, voor. Alhoewel de Leidenaars techuisch zwak ker waren en vooral in hot opzwemmen bij hun tegenstanders ten achter stonden, had den zij in het begin al talrijke kansen en hun enthousiasme was oorzaak, dat zij al spoedig de leiding hadden. Doordat de Rotterdammers daarna fanatiek aanpak ten, werd het een levendige strijd met af en toe ruwe momenten. De groote hardneK- kigheid en doorzettingsvermogen welke door beide teams aan den dag werden ge legd, maakten dat van een bepaalde meer derheid geen sprake was. Het was oen op en neergaande strijd met afwisselenue sterkte. Daardat eenige malen een der Lei denaars uit het water werd gezonden, was het meermalen een ongelijke strijd, met een gelijk resultaat. De Leidenaars moesten het eerst het diepe gedeelte verdedigen, wat niet weg nam, dat zij direct sterk in den aanval wa ren en na enkele minuten door de la Court zich van de leiding verzekerden (10). En kele goede aanvallen van de Rotterdam mers gingen door schitterend verdedigen van den Leidschen keeper verloren. Ko ninck slaagde er in de partijen op gelijxe voet te brengen (11). S.V.H. was hierna sterk in de meerder heid en Langhubh zag kans de Rotterdam mers de leiding te bezorgen (12). Nog voordat de eerste helft was verstreken, on dernamen de Leidenaars enkele snelle aanvallen, waarbij het de Reede gelukte de partijen andermaal op gelijken voet te brengen (22). In den aanvang ging het spel inde twee de helft gelijk op, doch weldra waren de Leidenaars sterker en door Buys werd het 32. S.V.H. gaf echter geen kamp erf bij een snellen aanval slaagde Verhoef er in den stand op 33 te brengen. Na enkele mniuten slaagde Langhubh er in voor HU- legersberg een keurig doelpunt te maken (34). Wel waren de Leidenaars steeds sterker, doch de doelverdediger van S.V.H. hield er op zeer verdienstelijke wijze en kele schoten uit. Ook de doelverdediger der Leidenaars was volkomen voor zijn taak berekend. Kort voor het einde weet de la Court uit een straf worp gelijk te ma ken (44). „Va-d." De woning van de weduwe Van Ailriohcm te SCHIPLUIDEN aan do achterzijde waarvan het kantoor der boeicnleenbank is gevestigd, waar de brutale roofoverval heeft plaats gehad. BILJARTEN Biljartkring Lisse. De eerste uitslagen van de competitie van den Lisser Biljartkring luiren ah volgt: Eerste klasse. Excelsior IV.I.O.S. I 31; Studio I O.N.A. I 22; V.I.O.S. I—L.U.T.O. I 2—2. Tweede klasse. Excelsior IIStudio II 22; V.I.O.S. II Studio III 04. Derde klasse. Schoonoord IIIO.N.A. II 22; Excel- siör IIIStudio IV 40; L.U.T.Ü. IV L.U.T.O. V S-2. SCHAKEN Om het kampioenschap van Leiden en Omstreken. De Schaakbond voor Leiden en Omstre ken schrijft wederom als het vorigo jaar een wedstrijd uit om het kampioenschap van Leiden en O. Iedere schaaklicfhebbor kan hieraan deelnemen; voor do leden der aangesloten clubs is de deelname kosteloos, voor hen, die geen lid van oon dergelijke vereeniging zijn, bedraagt hot in leggeld ƒ1.50. Men moet zich vóór Vrijdag 27 No vember a.s. aanmelden bij den secretaris n den Schaakbond, den heer H. I. de Nie, De Wetstraat 8, alhier. Ook lean men zich opgeven bij den secretaris van zijn club. De regeling van den wedstrijd zal ongeveer dezelfde zijn, als die van het vorigo jaar. De deelnemers worden ingedeeld in grje- pen van 5 of 6, spelen 1 ronde, dus elk 4 of 5 partijen. De winnaars der groepen spo- len in den eindstrijd mede. Dit is thans de 4e maal dat het kampioenschap ver speeld. wordt. VIEGTUIG NEERGESTORT. Zondag is boven Cottbus (Duitschland) een vliegtuig van de Vereeniging tot Be vordering van de Luchtvaart kort na het opstijgen neergestort. De machine kwam terecht op het dak van een barak en kwain tenslotte op den bodem neer dc licht- en telefoonpalen in haar val meesleurend. Hoewel het toestel ernstig word besoüa- digd, bleven de beide inzittenden onge deerd-. BUTLER VERBETERD HET RECORD VAN SCOTT. EngelandAustralië. De nog jeugdige Engelschc aviateur Charles Butler, die in het kleinste vlieg tuig ter wereld een poging deod om het record op den afstand Engeland—Australië, dat met 9 dagen en 3 uur op naam van Scott stond, te verbeteren, is daarin ge slaagd. Gistermiddag te 4 uur 23 (plaatse lijke tijd) kwam hij te Port Darwin aan, zoodat hij het record van Scott met ruim een uur heeft verbetexd. Zaterdagochtend, 31 October j.l., vertrok Butler van het vliegveld Lympne en arri veerde 2 November te Aleppo, vanwaar hij weer diienzelfden dag jzijn reis voortzette. 4 November kwam de aviateur to Karachi aan, 6 November te Rangoon, 7 November te Batavia. Hier had hij een voorsprong van 300 mijl op Scott, zoodat toen reeds vaat stond, dat Butler, onvoorziene omstan digheden buiten beschouwing gelaten, een mooie kans maakte, zijn doel te bereiken. Gisteren arriveerde Butler om 8 uur (plaatselijke tijd) te Koepang, terwijl het laatste telegram de heugelijke tijding bracht, dat de kranige vlieger den inspan- nenden tocht met succes volbracht. RIJNSBURG. Gemeenteraad. De gemeentebegrooting werd door den Raad na uitvoerige bespreking vast gesteld op een bedrag van 157.135.21 voor den gewonen dienst en 71.239.46 voor den kapitaaldienst. TER AAR. Wil Gele Kruis en T.b.c.-vereeniging. Zondagmiddag hield de R. K. Vereen. „Het Wit Gele Kruis"' alhier een spoed- eischende ledenvergadering in het Pa tronaatsgebouw. Dc voorz., do lieer J. Hoogeboom opent de bijeenkomst met den Chr. groet, heet allen van liarto welkom, bijzonder den pastoor, Rector Elzebroek en de medisch adviseur dr. Post Uiterweer. De notulen worden uitgesteld tot oen volgende vergadering. De redenen waarom wij een spoed- eischende vergadering bijeen geroepen hebben, aldus de voorz., is, dat er Maan dag een bijeenkomst in do school aan do Aardam gehouden wordt ter oprich ting van een t.b.c.-vcr. en nu heeft hot best-uur het noodig geacht, eerst de le den van het W. G. Kruis eenige nadere, inlichtingen te verstrekken omtrent een t.b.c.-ver., de oprichting, do werkkring enz. Do Bisschoppelijke Inspecteur van de Fed. van Wit Gele Ivruisveroen. zal dit nader toelichten. Wij hebben, aldus Rcct-or Elzenbroek, een vereeniging 't Wit Golo Kruis, die Bisschoppelijk en Koninklijk goodgelcourd is. Die ver. heeft haar zetel in de ge meente Ter Aar. Wij hebben een wijk verpleegster, die in opleiding is voor t.b.c.-bestrijding. Opdat een Wit Gele Kruisver. subsidie zal ontvangen voor t.b.c.-beetrijdiug en zorg voor 'moeder en kind zijn 2 voor waarden noodig: le. do ver. moet Ko ninklijk goedgekeurd zijn; 2 e. zij moet een zuster hebben, die t.b.c.-diploma •heeft of in opleiding is voor t.b.c.-besLrij- ding. Dus: 't bestuur van 't W. G. Kruis te Ter Aar is bevoegd om te beginnen met een t.b.c.-bestTijding. Wanneer zij daar toe besluit, geeft zij kennis daarvan aan dr. Putto in den Haag en vraagt sub sidie door hem van de Provincie. Hot Groene Kruis hier ter plaatse heeft voor zoover spr. goed is ingelicht geen t.b.c.-huisbezoekster, kan dus geen subsidie ontvangen van dc provincie. Want alle subsidie van provincie is af- hankeijk van 't al dan niet hebben van oen l.b.c.-haiisbezoekster. Dus; is het niet noodig, om oon t.b.c.- comuiissie op tc richten. Blijf baas in uw eigen huis, totdat het noodzakelijk wordt om een commissie bijeen to roepen. Het wordt pas noodzakelijk wanneer een an dere Kruisver. in casu 't- Groene Kruis een t.b.c.-huisbczoekster heeft cn ook aan t.b.c.-bestrijding begint. Tot zoolang ontvangt 't W. G. Kruis van Ter Aar alleen de subsidie. Subsidie voor de zuster is 2/9 va,n hot salaris. Men moet een aparte boekhou ding aanleggen voor een t.b.c.-bestrijding vereeniging. Zou 't Groene Kruis aanstel len een t.b.c.-huisbezoekster dan kan 't Groene Kruis aan 't W. G. Kruis vra gen om een commissie te vormen voor t.b.c.-bestrijding. De commissie is als volgt samenge steld (volgens de Wet): 't Wit Gelo Kruis zendt 2 leden als afgevaardigde na-ar die commissie, die gevormd zal j worden alsook 't Groene Kruis 2 lo den. Die 4 leden benoemen een onpar- I tijdigen voorzitter, die niet lid mag we- I zen van een der beide voroenigingen. Voorts gaf de RccLor eenige cijfers, J die verbonden zijn aan heb financieele I gedeelte van een t.b.c.-ver., en spoorde <lc leden van het W. G. Kruis aan, als zij Maandagavond naar de vergadering gaan, waar tevens een film vertoond zal worden, zich niet op tc geven als lid. De voorz. dankt de eerw. Reetor voor zijn duidelijke inlichtingen. Verder werd er van gedachten gowis- sod. Dn heer Robertz wilde gaarne nog eens confereeren met 't Groene Kruip. De voorz. zei dat er nog geen toc- nadering tc verwachten is. Het bestuursvoorstel werd daarna aan- i genomen dat naast het Wit Gele Kruis oon i.b.c.-commissie is gevormd, ter be- i strijding van de t.b.c. Aan de commissie van 't Groene Kruis I zal het besluit, bekend gemaakt worden, j Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt, waarna de voorz. allen dank te voor hun medewerking cn dankte den Rector voor zijn zuivere toelichtingen en hoopte dat dc vereen, veel steun moge brengen aan de t.b.c.-bestrijding. Hierna sluiting met den olir. groot.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5