UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK R.K. LANDBOUWWINTERSCHOOL ACADEMIENIEUWS DINSDAG 10 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Professorsbenoeming te Warmond. Heden is de officieele benoeming af gekomen van den zeereerw. heer N. Greite- mann tot hoogleeraar in de H. Schrift aan het Groot-Seminarie te Warmond als op volger van prof. P. G. Groenen, die on langs door het Nederlandsch Episcopaat werd aangesteld tot directeur van het Centraal Koloniaal Katholiek Bureau te Den Haag. De zeereerw. heer N. Greitemann werd geboren 29 December 1903 te Tiel en stu deerde achtereenvolgens aan het Klein Seminarie „Hageveld" te Voorhout en het Groot-Seminarie te Warmond, waarna hij 11 Juni 1927 tot priester werd gewijd. Aan vankelijk in de parochieel zielzorg te Voorhout werkzaam gesteld, studeerde hij vervolgens aan het Pauselijk Bijbel-In stituut te Rome, waar hij begin Julie 1929 met gunstig gevolg het baccalaureaats- examen in de H. Schrift aflegde. In Juni j.l. legde hij' met goed gevolg aldaar het can- diaatsexamen af voor het doctoraat in de H. Schrift. Ter voltooiing van zijn studies begaf hij zich daarop naar den Oriënt, op welke reis hij achtereenvolgens Grieken land, Turkije, Syrië, Palestina en Egypte bezocht. Pater Damasus Sloots herstelt. Pater Damasus Sloots O.F.M., te Weert, secretaris d«r Nederlandsche Provincie van Minderbroeders, die vorige week van de laatste H. Sacramenten werd vorzien, is in zooverre aan de beterhand, dat hij reeds zijn bed mag verlaten gedurende een gedeelte van den dag. H00GMADE. Patroonsfeest Volksbond. Op Zon dag j.l. vierde de Volksbond zijn Pa troonsfeest voor leden en donateurs in café Opdam, met medewerking van de tooneelvereeniging „St. Genesius", onder- afd. van bovengenoemden bond. De voor zitter opende om half acht dezen feest avond met den chr. groet, heette leden en donateurs met hunne dames van har te welkom en verzocht tevens aller medewerking, om dezen feestavond zoo gezellig mogelijk te maken. Daarna werd het Bondslied uit volle borst gezongen. De solo werd gezongen door den heer Joh. J. v. Goozen. Daarna ging het scherm open en werü opgevoerd „De Gierige Erfoom", blijspel in drie bedrij ven; vervolgens de voordracht van Teu- nis Big en Tienus Koffiestroop; daarna „Het Lokkende Ongeluk", tooneelspel in één bedrijf. Na de pauze: „De Nachtwacht op de Maan", klucht in één bedrijf en ten laatste „Dubbel Serenade". De voorzitter dankte alle spelers af zonderlijk voor hetgeen zij gegeven had den, om dezeiï feestavond zoo gezellig mogelijk te maken. Na het zingen van het Strijdlied gingen allen zeer voldaan huiswaarts. Voor de grimeering zorgde de heer van der Pijl, terwijl mej. Opdam de stemming er goed in hield met haar muziek. De collecte voor het Vaandel fonds bracht op 6.46. KATWIJK AAN DEN RIJN. Aanbesteding. De uitslag der aan besteding van een te bouwen garage voor rekening van den heer F. J. Luy- ten was als volgt: J. P. Bekker en A. Haasnoot 724.50; G. Vooys Sr. 740. Jac. Th. Remmerswaal 753.C. Aan- hane Hz. en A. van Schie 802.—. Onderaanbesteding schilderwerk: P. Haasnoot 62.P. N. van der Drift 78.P. A. Schone veld 89. Het werk is gegund aan de laagste inschrijvers. LEIMUI DEN. Een bijzondere uitvoering. De Missie- Tooneelclub „St. Ursula" uit Leiden komt a.s. Zondag 15 Nov. in de groote zaal van den heer Sneeboer een uitvoering geven ten bate der Oeganda Missies. Opgevoerd wordt „Maria's Macht te Lourdes", het bekende successtuk van den heer Frans Heggelman. Gespeeld wordt in originee'o kleederdracht van dien tijd. De requisieten zijn door den schrijver ontwor pen. De lichtinstallatie geheel aanpassend aan het stuk voldoet aan de hoogste eischen Iets nieuws is de groote massa-verheer lijking aan het eind van het stuk, voorstel lende de Kroning van Maria tot Koningin der Engelen Deze „Apotheose" ie eigendom van den schrijver en is dus niet in den han del verkrijgbaar. Onnoodig is, U er toe aan te sporen, om deze uitvoering bij te wonen gezien. Het overgroote succes, dat de club gehad heeft op verschillende plaatsen door de opvoe ring van dit prachtig Mariastuk, is wel een bewijs dat het in den geest viel. Men zij er aan herinnerd, dat er onherroe pelijk precies 7 uur begonnen wordt. N00RDWIJK. Crisis-comité. In onze parochie is vorige week een crisis-comité saamge- steld, dat door het inzamelen van gif ten, de nooden in den komenden winter zooveel mogelijk zal verhelpen. Jubileum. Volgende week Dinsdag 17 November, zal zuster v. d. Helm het feit herdenken, dat zij 25 jaar als wijk zuster in onze gemeente werkzaam is. Gezien de toewijding, waarmede zij steeds deze taak heeft vervult, mogen wij verwachten, dat deze dag voor haar niet onopgemerkt zal voorbijgaan. 0EGSTGEEST. Winkelweek. Besprekingen om om streeks Augustus een winkelweek te houden hadden geen goed resultaat. De R.K. Middenstand prefereerde een winkelweek omstreeks St. Nicolaas. De neutrale winkejiersvereenigmg kon zich daarmede niet vereenigen. Het afwijzend besluit, genomen op een vergadering, waar slechts een zeer gering aantal leden tegen woordig was, werd „de Hanze" medege deeld. De Hanzeleden meenden te weten, dat verschillende leden de neutrale winke- liersver. wel wilden medewerken tot het organiseeren eener winkelweek. Een tweetal Hanzeleden zochten contact met andere winkeliers. Een voorloopig co mité werd gevormd, en hield gisterenavond een vergadering, waartoe alle winkeliers waren uitgenoodigd. De belangstelling was vrij groot en er viel een opgewekte t-oon te be. lusteren. De voorzitter, de heer Gaspari, gaf een uiteenzetting over de samenstelling van 't voorloopig comité en het doel dezer bij eenkomst. Besloten werd het houden eener winkelweek van 28 Nov. tot 5 Dec. Het aan tal deelnemers bedraagt reeds 35. Medewerking tot het houden van muzi kale omgangen zal worden verzocht aan de tramharmonie en de R.K. Harmonie „Tri umph", terwijl reeds bij aankoop van 50 cent, bonnen zullen worden afgegeven, waardoor 't publiek in 't bezit kan komen der prijzen, die door de winkeliers worden beschikbaar gesteld en in de respectieve lijke étalages zullen worden geëtaleerd. De controle der bonnen bij vaststelling der prijzen gesohiedt door den redacteur van „Ons Oegstgeest" en de oorresponden ten der dagbladen. Met algen, ine stemmen werd het voor loopig comité tot definitieve winkelweek commissie benoemd. Op de verdere bijzon derheden komen we nog wel nader terug. VOORSCHOTEN. Bernadette. De damesbooneelvereeni- ging „Bernadette" gaf gisteravond een uitvoering in het R. K. Verecnigingsge- bouw. De zaal was goed bezet. Opge voerd werd het tooneelspel „De Tweede Moeder" en een blijspel, getiteld „De groote Erfenis"", wat goed van stapel liep. Tusschen de pauzen zongen de da mes eenige liederen. Voldaan keerde men huiswaarts. ALPHEN AAN DEN RIJN. Begin van brand. In het ketelhuis van de stoomwasschcrij „De Ster" ont stond een begin van brand, dat door be woners aan de overzijde van den Rijn werd opgemerkt, op wiens waarschuwing nog tijdig erger kon worden voorkomen. Ook een tolbestormer. Door een auto bestuurder uit Boskoop werd de langs het Goudsche rijpad staande tol stuk gereden. AARLANDERVEEN. Jubileum als koorzanger. Zondag herdacht de heer J. Rozestraten den dag zijner 25-jarige echtvereeniging benevens het feit, dat hij gedurende 25 jaar als wer kend lid en later als Directeur aan het R. K. Par. Zangkoor was verbonden. Deze dag is voor den jubilaris lang niet onge merkt voorbijgegaan. Te 10 uur werd door den zeereerw. heer Pastoor de Hoogmis opgedragen, waarbij het Zangkoor op ver dienstelijke wijze de 3 stemmige Missa „Lauda Sion" van Kuipers ten gehoore bracht. Na de H. Mis werd de jubilaris en zijn echtgenoote door het koor een feestcan tate toe-gezongen. In tegenwoordigheid van familieleden en het. zangkoor, werd de jubilaris daarna in de Pastorie een groote verrassing be reid. In een kernachtige toespraak, gehou den door den Pastoor, deelde deze den ju bilaris mede, dat het Z. H. de Paus be haagd heeft hem het gouden eere-kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" te verleenen. Zichtbaar ontroerd brachf; de jubilaris dank voor de hem verleende onderschei ding. Als slot van dezen dag bracht de Har- monievereeniging „Door samenwerking Sterk" den jubilaris en zijn echtgenoote een goed geslaagde serenade. Ziekenhuisverpleging. Donderdag avond j.l. had een buitengewone ledenver gadering plaats voor Ziekenhuisverpleging, in het lokaal, van den heer W. van der Berg. De voorzitter, de heer M. A. Hooge- veen, opende de vergadering en de secre taris, de heer Jac. Bogaard, sprak het ge bed uit. De voorzitter zeide, dat deze ver gadering belegd was omdat heb reserve fonds steeds minder word. De penningmees ter, de heer J. van Vliet, gaf een overzicht van den financieelen toestand der la&tste 4 jaren, waar de uitgaven steeds grooter waren dan de ontvangsten. Het bestuur kwam dan met het voorstel om tot contri butie verhooging over te gaan; er werd nu sHchts betaald voor boven de 15 jaar 1 oent per lid. Het bestuur zeide met het oog op de crisistijd alleen te verhoogen boven de 15 jaar met I oent per lid, zoodat groo te gezinnen daarvan nu geen schade heb ben. Daar enkele leden met het oog op de slechte tijden er niet voor waren, werd met algemeene stemmen het bestuursvoorstel aangenomen. De voorzitter dankt daar voor. Daarna een verzoek uit Ter Aar, om bij de Aarlanderveensche Ziekenhuisver pleging te worden ingeschreven; het aan tal is voorloopig 62 leden. Hier werd lang over gesproken. De secretaris merkte op, dat in Aarlanderveen de verhouding met alle religies zeer goed is met het bestuur in vergaderingen, en hoopte dat als andere VOORHOUT. Vakschool voor boeren en veehouders, met internaat 10444 gemeenten aansluiten dit ook zoo blijven zal. Het verzoek van Ter Aar werd aange nomen onder voorwaarden, die het bestuur zal handhaven bij inschrijving. De vergade ring goed bezocht. Van de rondvraag werd weinig gebruik gemaakt. De voorzitter sloot onder dankzegging aan de leden de openbare verga-dering. De secretaris sprak het dankgebed uit. De adviseur der ver een iging, ds. v. d. Wind, was ook tegen woordig. Volksbond. Donderdagavond houdt de Volksbond alhier zijn patroonsfeest in de zaal van den heer W. v. d. Berg. Komen alle leden met hunne huisgenooten om deze gezellige avond mee te maken? Serenade. Zondagmiddag bracht de muziekvereeniging D. S. een serenade aan het zilveren echtpaar J. Rozcnstraten-v. d. Berg. BODEGRAVEN. Uitvoering R. K. Volksbond. Zondag werd in het patronaat door den R. K. Volksbond een feestavond gegeven. De voorzitter, de heer S. Steenbergen, heette allen welkom, bijzonder den gees telijk adviseur en afgevaardigden van Al phen en Woerden. Spr. deed eenige medo- deelingen over de indeeling en wenschte allen een gezelligen avond. Het woord was daarna aan den Geest Adviseur kapelaan v. Kessel. ZijnEerw. was verheugd over de bijzonder groote opkomst der leden en dames. Hij spoorde vervolgens de leden aan ook in groot en getale naar de vergaderingen te komen. Over het bezoek daarvan had hij niet te klagen, doch het kon beter. Vervol-gens wees Z.E. op de noodzakelijkheid van de aaneensluiting van de R. K. arbeiders, vooral met het oog op het communisme, en las eenige berichten voor over den toe stand in Rusland. Het spel dat zou worden opgevoerd en waarvan hij de repetitie had bijgewoond was af. Het stuk „de Waterduivel" werd keu rig gespeeld, vooral de^hoofdrollen waren in goede handen. Van begin tot einde werd het stuk met alle aandacht gevolgd, wel een bewijs, dat allen met het spel meegin gen. Het was een succesavond voor de tooneelvereeniging „Eendracht". Werd met andere uitvoeringen in het patronaat door luidruchtigheid, vooral achter in de zaal, het volgen van hetgeen gegeven werd onmogelijk gemaakt, daarvan was de zen avond niets te bespeuren. Wij zullen hopen, dat het zoo mog blijven. De Volks- bonders hebben een goed voorbeeld gege ven. In de pauze bracht de voorzitter der afdeeling Alphen, dank voor de uit-noodi- ging, dezen avond te kunnen bijwonen, een bewijs van samenhoorigheid der ver schillende afdeeüngen van den Volksbond. Spr. spoorde allen aande deugden van hun patroon-Heilige, de H. Willibrordus, na te volgen en trouw deel te nemen aan de gezamenlijke H. Communie eens per maand, tot lof va-^ f*qd en heil van de leden en hun gezinnen. NIEUWKOOP. Smedenindustrie. Gisteren vergader den ten Gemeentehuize van Nieuwkoop Burgemeester en Wethouders der ge meente met den Secretaris-Generaal cn Adjunct-Secretaris van de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs de heeren W. Graadt van Roggen en C. J. van Wijn gaarden van Rees te Utrecht en den Directeur van het Rijksnijverheidslabo- ratorium met assistent de heeren inge nieur H. F. G. J. Grevers te Delft en S. Sijtsma te 's-Gravenhage ter voortzetting van hun pogingen en voor het vaststel len van een werkprogramma, om de 40 kleinsmedenbedrijven ter plaatse voor on dergang te behoeden. Besloten werd op 12 November de smeden weder bijeen te roepen. Daarbij zal ingenieur Grevers een uiteenzetting geven omtrent de Rijksvoorlichtingsdienst ten overstaan van de industrie en de heer Sijtsma zal mede aan de hand van lichtbeelden verschillende vakbelangen bespreken en verklaren. Dergelijke bijeenkomsten zullen op re gelmatige tijden, gedacht werd eens per maand, gehouden worden, terwijl als technisch adviseur zal optreden de heer Sijtsma, die dikwijls- de smeden in hun werkplaats zal bezoeken. De propaganda en het zoeken van af zetgebied zal de taak zijn van het Ge meentebestuur gezamelijk met het Se cretariaat van de Jaarbeurs. Waterleiding. Het ligt in de stellig© bedoeling van het bestuur van de Drink waterleiding De Elf Gemeenten het bedrijf nog vóór 1932 te openen, vermoedelijk in de Kerstweek. Ongeval. Toen gisteren het orgel der evangelisatie uit Gouda in deze Gemeente rondging waren een paar kinderen op de auto, waarop het orgel staat geklommen. Toen de auto in beweging werd gezet en verder reed, vielen beide kinderen van den auto af. Een dezer, een kind van J. Sijs, bezeerde zich zoo ernstig, dat het bewus teloos bij P. Verlooij werd binnengedragen en medische hulp noodig bleek. In den avond werd door den geneesheer pas ver gunning gegeven het kind naar de ouder lijke woning te vervoeren. NOORDEN. Drankbestrijding. Kruisverbond en Mariavereeniging hielden een huishoudelij ke ledenvergadering in de St. Antonius- school. Na opening en notulen werd een uitvoerig en interessant verslag voorgele zen van de dames A. van Dam en G. Pie- terse van de in Amsterdam bijgewoonde diocesane vergadering van den Mariabond. De Presidente van de Maria vereeniging bracht een verslag uit van den Speldjes dag op 11 October hier en op 18 October in Nieuwkoop, de opbrengst was resp. 25. en 16.60. De keer A. Noteboom bracht ver slag uit van den bloemenwedstrijd. Het aantal deelnemers bedroeg 60, voor 10. werd uitgegeven aan prijzen, nadeelig saldo ƒ6.50. Van de Sobriëtas-almanak werden 50 exemplaren gekocht en tot heden waren er 39 verkocht, ook de rest raakt men wel kwijt, om-dat de buitenwijken nog bezocht moesten worden. Ieder kooper had men gratis er bij gegeven een brochure: Wat willen kruisverbond en Maria-vereeniging. Het volgende punt der agenda luidde: gelegenheid voor de leden om heel veel voorstellen te doen in zake te voeren actie. Allereerst kwamen de tongen los over de jeugdorganisatie naar aanleiding van den in Alphen a. d. Rijn gehouden jeugdraad, bijgewoond door drie der aanwezigen. Ver volgens werd de vraag gesteld of het niet aardig zou wezen St. Nicolaas uit te noo- digen met zijn knecht op 5 December de s-chool te bezoeken. Een ander wilde een feestavond organiseeren voor een plaatse lijk aanwezig missionaris. Besproken werd de aanwerving van aspirant-leden. Dit alles zal ook de aandacht nog eens hebben van het bestuur. Daarna volgde een lange rij mededee- lingen. Uit de Kruisbanier van 17 Septem ber, dat een speciaal propaganda-nummer was en waarvan men huis aan huis een exemplaar bezorgde, werden verschillende interessante dingen gestipuleerd over een methode voor het aanwerven van leden, over de drankadvertenties in de radio-lee- tuur en over een uitgave „persoonlijke brief" om leden te werven. Van het Kerst nummer „Vredige Vreugde" zal men 290 exemplaren bestellen, eveneens van een datumkalendertje. Voor een lichtbeelden- voordracht zou men samenwerking zoeken. Overigens was het meer kleingoed, waarna sluiting volgde. Aanrijding. De heer A. van den Berghe, die de vorige week Dinsdag met zijn motorrijwiel een aanrijding had met een personenauto en daardoor zoo ernstig gekwetst werd, dat eerst voor zijn leven het ergste werd gevreesd is thans aan de beterende hand. Z0ETERW0UDE (Hooge Rijndijk). 3e Lustrum Volksbond. Gisteren vier de de R.K. Volksbond afdeeling Zoeterwou- de—Leiderdorp het 15-jarig bestaan en te vens het Patroonfeest van St. Wil-iibrordus. Des morgens om half acht werd door den geestelijk Adviseur, Pastoor Meijer, de H. Mis opgedragen voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der leden, waaronder alge meene H. Communie. Na de H Mis vcr- eenigden de leden zich aan een gezamenlijk ontbijt in de feestelijk ingerichte patro naatszaal. Vooraf sprak pastoor Meijer een harte lijke gelnkwensch met dit 3e lustrum, hul digde vooral den voorzitter, den heer I. J. Klaver, voor zijn onvermoeid werken voor den bond en wenschte de afdeeling nog vele jaren onder leiding van dezen ijvervollen voorzitter. De heer Klaver dankte pasoor Meijer voor zijn hartelijke woorden en hoopte dat de leden steeds zullen medewerken aan den groei en bloei van den Volksbond. Aan de welvoorziene tafels hebben de leden zich niet onbetuigd gelaten en allen gingen welvoldaan huiswaarts. Gisterenavond na het Lof werd voor de leden met hunne dames een feestvergade- ring gehouden met medewerking van de tooneelvereeniging „Liefde voor Tooneel" in de feestelijk ingerichte zaal van het pa tronaat. De voorzitter van het feest-comité, de heer F. Zand'bergen, opende de feestavond met een hartelijk woord van welkom en complimenteerde het bestuur met het 3de Lustrum en in 't bijzonder den heer S. J. Klaver, die vanaf het begin, dus 15 jaar lang, bestuurslid geweest is, en overhan digde hem als blijk van waardeering een lederen sigarenkoker met zilverplaatje met inscriptie. De voorzitter, die dit niet ver wacht had, dankte voor dit mooie geschenk en hoopte dat allen zullen medewerken en dat het hem gegeven mag zijn nog vele jaren te werken aan den groei en bloei van den Volksbond. Nadat het Bondslied door allen was gezongen gaf het pro-gramma aan „Rede van den heer Van den Akker cen- traalvoorzitter". Deze was eohter niet aan wezig en liet op zich wachten, zoodat he>t 2de of humoristische gedeelte volgde van de tooneelvereeniging „Liefde voor Too neel', die met verschillende voordrachten w.o. „Onder de paraplu" „Het geheimzinnig Logement", „Smokkelaar en Grenskommies" en ,J)e Bremer stadsmuzikanten" allen aangenaam wisten bezig te houden. Tus schen de spelen zorgde de heer Uljée voor goede muziek, terwijl na een aanbeveling van den voorzitter de collecte voor hulp in nood niet werd vergeten. Met een slotwoord van de voorzitter werd deze feestavond be sloten. LEIDEN. Geslaagd doctoraal examen geneeskunde mej. S. J. Oly (den Haag); Taalkundig oandidaats-examen indolo gie de heer K. Huizinga (Leiden); doctoraal examen geneeskunde de heer M. J. Hering (Leiden). Agenda Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vincentiu» Bibliotheek, geopend 's avonds var 7.30- -8.30 uur. Dinsdag, R.K. Bond voor Groote Gezin nen, 12 1'2-jarig bestaan afd. Lei den: Propaganda-Feestvergade- ring, Foyer. Stadsgehoorzaal, 8 uur. Dinsdag. „Geloof en Wetenschap", „Den Burcht", 8 uur. Dinsdag, Maatschappij ter Bevordering van Woordkunst, Kleine Stads- zaal, 8.15 uur. Dinsdag, OeraJ-kozakkenkoor, Stadsge hoorzaal, 8.15 uur. Woensdag, R. K. Rijtuig- en Wagenma kerspatroons vereeniging „Sint Joseph", Kring Leiden, Concordia 4 uur. Woensdag. K. J. M. V. „St. Peter Kanis". Buitengew. ledenberg, wegens be stuursverkiezing „Eigen Huis", half negen. Donderdag, R. K. Bond van Transportar beiders „St. Bonifacius", Bondsge- bouw, 8 uur. Vrijdag. K. J. M. V „St. Peter Kanii». Aanvang biijartoompetitie „Eigen Huis", half negen. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Nov. a.s. waargeno men door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, telef. 406. INGEZONDEN STUKKEN Het St. Elisabethsgesticht. Geachte Redactie, Door bevriende hand werd mij toegezon den het nummer van uw blad, waarin gij instemming betuigt met enkele gedachten, door mij op een vergadering van den Chr. Vrouwenbond geuit, naar aanleiding van het Vredesvraagstuk. Evenwel beklaagt gij u in datzelfde artikel terloops, dat mijn antwoord inzake Roornsche propaganda in het St. Elisabethsgesticht, nog steeds was uitgebleven, en ik gesommeerd werd, te antwoorden op uw artikel van 8 Augus tus 1.1. Dit artikel was geschreven naar aanlei ding van een stukje in het Herv. Predik beurtenblad door mij geplaatst, waarin ik de wenischelijkheid had betoogd van meer ziekenhuisruimte voor protestantsche ge meenteleden hier te Leiden, ook wegens de uitgesproken roomsch-katholieke omge ving. Het Predikbeurtenblad leent zich niet voor discussies. Daarom had ik mij beperkt tot een paar regels, waarin ik nog eens het hoofddoel van mijn schrijven op den voor grond stelde; mèèr ziekenhuisruimte voor Protestanten, terwijl ik verklaarde, alle achting te hebben voor den arbeid van toe gewijde verpleegsters, ook wanneer deze Roomseh-Katholiek zijn. Nu is uw ontevredenheid over mijn uit blijven van antwoord op uw artikel voor den dag gekomen in een nummer van uw blad, dat mij niet werd toegezonden. Dat is vreemd. Temeer, omdat ik in uw e e r- s t e artikel een eisch om u te antwoorden, niet kan opmerken. Wat ik beweerd heb over den herdoop van roomsch-katholiek geworden protestan ten in de kapel van het Ziekenhuis, bleek juist te zijn. ,,'t Was toevallig, dat ze daar plaats had"„Onder degenen, die wer den gedoopt, was er niet één die met het ziekenhuis in eenige relatie stond!" U zult begrijpen, dat deze mededeelin- gen mijn bezwaar niet wegnemen. Waartoe, wanneer die bekeerlingen niet in eenige relatie stonden met het ziekenhuis, ze daar dan gedoopt. Was dat dan soms geen re clame? Want dat aan de zaak genoegzaam bekendheid gegeven werd, is voor geen te genspraak vatbaar. Pijnlijk vind ik boven dien het overdoopen van protestanten, waai de Doop, mits overeenkomstig de formuie en met stroomend water toegediend, geldig blijft ook wanneer ze door ïnet-katholieKen geschiedde. De H. Doop is juist nog ecu van de dingen in 't godsdienstig leven, waarin protestant en roomsch-katholiex één konden zijn. Waartoe dan herdoop, als deze menschen reeds gedoopt waren? Of waren deze 15 vóór hun doop nog heide nen? Zulk een plechtigheid behoorde met thuis in de kapel van 'n ziekenhuis, dat voor kllen openstaat; u schrijft trouwens: 't was slechts voor een keer! Voorts komt u op tegen mijn uitdruk king, als zouden R. K. kerkelijke plechtig heden „op vriendelijke uitnoodisfmg dei- zusters" door protestanbsohe verpleegden worden bijgewoond, ik geel toe, dat de uit drukking meer sarcastisch klinkt, dan ze is bedoeld, ik had vernomen, dat een zuster weieens vriendelijk vroeg: „wilt u ook niet eens gaan kijken? 't is in de kapel zoo mooi!" Als u zegt, dat dit nooit kan ge beuren, omdat het tegen 't principe is, aan vaard ik dat gaarne; een booze bij-gedach- te van de zusiers had ik niet verondersteld. Het bericht, dat u „ergerlijk" vinut, en een „insinuatie" noemt: het toedienen van het Sacrament der stervenden aan een ver pleegde buiten weten der protestantscne familieleden, had ik zoo vernomen, als ik het heb gepubliceerd. Van een ander geval heb ik schriftelijke melding, en dat deel ik u gaarne lettelijk mee al ware uet maar om te bewijzen, dat ik niet met „in sinuaties" of dergelijke mooie dingen pleeg te werken „(Enkele) jaren geleden ben ik 1 y, jaar in 't St. Eiisabethsgesticht ver pleegd geweest; toen heb ik ook al een ge val opgemerkt van een ouden man van £u jaar, die geen familie had en dien ze toen ook Katholiek gemaakt hebben, hoewel ze het voor mij, die Ned. Herv. ben, goed verzwegen hadden. Ook heb ik uit zeer i vertrouwbare bron eenige maanden later,

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2