VRAGENBUS DINSDAG 10 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. ir DE DUBBELE KINDERMOORD TE WATERINGEN. Over den dubbelen kindermoord te Wa teringen is nog geen volledige klaarheid gebracht. Wel is thans uit geneeskundig onderzoek gebleken, dat de moeder van de beide slachtoffertjes niet toerekenbaar moet worden geacht en geruimen tijd in hel krankzinnigengesticht te Loosduinen zal moeten worden verpleegd. EEN GEVAARLIJK HEER GEPAKT. Dcor de Haarlcmsche politic werd Zon dagmiddag op aanwijzing van een burger, die hem meende te herkennen in de Groote Houtstraat aldaar, een 28-jarig Duitscher gearresteerd, verdacht van een in October te Haarlem gepleegden diefstal, waarbij een bontmantel, en pluche mantel en een bontkraag, gezamenlijk ter waarde van ƒ500 werden ontvreemd. Dc aangehoudene had een koffertje bij zich. Hij verklaarde dat hier zijn voetbal- kleeding in zat. Toen het onderzocht werd kwam er eon vergulde piek van een vaan del uit. Op weg naar het politie-bureau probeerde de man een handschoen weg te werpen, waarin vijf medai les bleken te zitten, ontvreemd uit een sociëteit aan den Zeiiweg. Bovendien werd op den aange houdene in beslag genomen een recu van de. Ned. Spoorwegen, waarop te Amster dam een koffer weid in beslag genomen, waarin bleek een schrijfmachine te zitten. De politie stelt een onderzoek in. C ii trent den vaandelpiek waarvan de herkomst nog niet is. vastgesteld, kan wor den gemeld dat die van verguld koper is, in ctn vorm van eeo kruis, waaromheen een breede krans gevlochten is. Watt en Halfwatt als inbrekers. Gisternacht te ongeveer twee uur had te Driewegen (Z.-Bev.) een inbraak plaats bij de alleenwonende mej. L. Op de vraag van de inbrekers, waar het geld was, zei de bewoonster: „In het schuurtje. Ik zal het wel even halen." Inplaats van naar het schuurtje, ging ze echter de buren roepen, waarop de inbre kers het hazenpad kozen. Van de daders wist de bewoonster alleen te vertellen, dat het een lange magere en een korte dikke man waren. Do politie heeft de zaak in onderzoek. Tumult in een bioscoop. Toen de politie te Ede Zaterdagavond in de bioscoop een woonwagen„juffrouw", met wie zij nog iets te vereffenen had, wil de aanhouden, stuitten de politiemannen op krachtig verzet van de zijde der fami lieleden, hetgeen in de zaal nogal eenig tumult teweeg bracht. Eén der woonwa genbewoners werd ten slotte, zwaar ge boeid, met de bewuste „juffrouw" naar het poliHebnveni gebracht. Dr. H. MANNING'S SUPPOSITORIA (Zetpillen teqen aambeien.) fff jffl»v Vraag: Bestaat er in Leiden gelegen heid een dameskapeursus te volgen en een cursus in het leeren aanleggen van radio? Antwoord: Noch voor het eerste noch voor het tweede vak bestaat te Lei den een speciale cursus, maar bij goecle vaklieden kan men steeds in opleiding ko men, voorzoover er tenminste plaats is. Daarvoor kunnen we echter geen adressen noemen en zult u in de advertentie-rubriek onder de rubriek: Gevraagd, maar eens moeten zien. Vraag: Ik zou graag wat meer willen weten over het damspel. Zoudt u mij kun nen zeggen waar ik een dergelijk werkje lean bekomen? Antwoord: Iedere goede boekhandel kan het u verschaffen. Is het niet voorra dig, dan kan het toch aangevraagd worden. Informeer u dus bij een boekhandel. Vraag: Wij hebben last van rupsen. Deze zitten aan het houtwerk van den hooi berg en komen via den stal naar binnen. Weet u een middel om het ongedierte te bestrijden. Antwoord: U moet in de eerste plaats trachten op te sporen waar de rup sen vandaan komen. De omgeving daarvan moet u bespuiten met petroleum of andere insectviiwerende middelen, welke u in ver schillende kwaliteiten bij een drogist kunt bekomen. Vraag: Welke is de kortste en beste weg van Leiden naar Renkum? Hoeveel K.M.? Antwoord: Leiden, Alphen aan den Rijn, Bodegraven, Woerden, Oudenrijn, Utrecht, Zeist, Woudeaberg, Scherpenzeel, De Klomp, Ede, Bennekom, Renkum. Af stand 110 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg van Aarlanderveeu naar Gorcum? Hoeveel K.M.? Antwoord: Aarlanderveen, Zwam- nurdam, Bodegraven, Gouda, Haastrecht, Schoonhoven, Nieuwpoort, Goudriaan, Schelluinen, Gorinohem. Afstand 42 K. M. Vraag: Welke is de kortste weg van Veur naar Assendelft? Hoeveel K.M.? Antwoord: Veur, Voorschoten, de Vink, Oegstgeest, Sassenheim, Lisse, Hil- legom, Bennebroek, Haarlem, Spaarndam, Zuidereinde, Assendelft. Afetajid 49 K.M. DE BANKOVERVAL TE SCHIPLUIDEN. HET VERDER ONDERZOEK. Omtrent het onderzoek naar dc daders van den roofoverval op de Boerenleen bank te Schipluiden vernemen wij nog het volgende. De politie gaf den Delftscnen pontiehond lucht aan het voetspoor. Het dier liep den straatweg op in de richting van Delit. Een paar honderd meter verder is een zijweggetje, dat naar de boerderij van de familie van Vliet leidt. De hond ging dit weggetje een wilgenlaantje in liep de boerderij voorbij en ging den polder achter de boerderij in. Daar stuitte uien al spoedig op een hek; achter dit hek ligt een groote modderpoel en daarin raakte de hond het spoor bijster. Opnieuw gaf men den hond lucht en hij volgde toen weer precies üenzelfden weg. Gisterochtend heeft men een hond van de Haagsche poli tie bij het voetspoor lucht gegeven. Dit dier volgde precies denzelfden weg en raakte ook in den niidderpoel het spoor bijster. Wie door den polder goed den weg weet, kan vrij gemakkelijk uen straatweg van Delft naar Naaldwijk bereiken. Men moet dan over tal van slooien, waarover vonders liggen. Om in het donker hier den weg te vinden, moet men al heel goed met de situatie op de hoogte zijn. Men kan echter ook uit het polderland den weg van Delft naar Schipluiden bereiken langs een min der omslacktigen weg en het is niet on waarschijnlijk, dat de dieven dezen weg hebben gevolgd, want gisterochtend heeft men aan dien weg, bij het stoomgemaal, een gabardine regenjas gevonden. Een wu dc hieven heeft een dergelijke jas aange had. Voorts is nabij het zijweggetje naar de boeiderij van Van Vliet een pet gevon den. De mannen die in het kantoor zijn geweest hadden evenwel hoeden op. Bovendien is uit het onderzoek gebleken, dat in den tijd, dat de mannen in het kan toor waren, een vrouw bij de R.-K. kerk heen en weer heeft geloopen en dat deze vrouw dadelijk daarna spoorloos was ver wenen. Er was over den straatweg een vrij drukke passage, maar niemand heeft de vrouw erkend, wat in het plaatsje als Schipluiden, waar uien elkaar natuurlijk allemaal kent, vrij vreemd is. Terstond heeft de politie de recherches te 's-Gravenhage, te Amsterdam en te Rot terdam gewaarschuwd; ook de grensplaat sen zijn gewaarschuwd en gisterochtend is over den overval een extra politiebericht draadloos verspreid. Uit het onderzoek zijn nog eenige bij zonderheden gebleken, welke evenwel in het belang van het onderzoek niet gepubli ceerd mogen worden. De luiken van het privékantoor waren gesloten, zoodat de overval van buiten af niet te zien was. Het kantoor heeft geen Te lefoon. Zondagochtend heeft het parket uit Den Haag, o.w. de officier van justitie, mr. van Asch van Wyck, een onderzoek ter plaatse ingesteld. ONDERHOUD MET DEN KASSIER. Zondagavond heeft de correspondent van „De Tijd" te Delft een onderhoud gehad met den heer van V elzen, het slachtoffer van den overval te Schipluiden. Aan dit onderhoud ontleenen wij hier een en ander. Op j.l. Zaterdagavond waren er geduren de de kantooruren van zeven tot negen uur nog heel wat zaken gedaan; en toen de laatste cliënt door den kassier zou worden uitgeleid, bleek er in de gang een persoon van middelbaren leeftijd te staan, die be leefd vroeg of hem ook nog gelegenheid kon worden verschaft om te sparen. „O, dat kan nog heel goed", zei de niets kwaads vermoedende kassier, die dan ook een spaarboekje voor den „mijnheer" in orde maakte, die trouwens een alleszins geloofwaardigen naam en adres van de streek opgaf. Toen de kassier vroeg, welk bedrag hij op het boekje voor de eerste maal moest invullen, kreeg hij ten ant woord, dat de cliënt den volgenden Zater dag met geld zou komen; het was hem nu alleen maar te doen om de zekerheid, of hij geld op de R. K. Boerenleenbank zou kun nen sparen. Bewusteloos geslagen. Toen de „cliënt" even weg was, riep hij in de vergaderzaal, dat zijn vriend ook n-jg een boekje wilde hebben. Dat kaD ook nog gebeuren, was het antwoord van den kas sier. En toen deze bezig was om een boekje nemen en het wou invullen, kreeg hij onverwachts van den tweeden bandiet, dien hij slechts vaag had gezien, een slag met een hard voorwerp op het hoofd; het kon een ploertendooder of een gummistok of een stuk hout zijn geweest; de kassier ver moedt het laatste. Onwillekeurig had het slachtoffer natuurlijk de hand aan het hoofd gebracht, en dat was zijn geluk, want anders was een tweede slag hem hoogst waarschijnlijk noodlottig geweest; nu werd er een kantje van zijn duim verbrijzeld. Na nog een slag viel de kassier van zijn stoel, en toen hij geheel hulpeloos op den vloer lag, richtte de eerste bandiet een revol ver op zijn gelaat, steeds schreeuwende: Geld of je leven! Maar mail, sprak de kas sier, dan behoef je je zoo druk toch niet te maken: de kas staat immers open. En toen viel de kassier daarna bewusteloos neer. Toen hij korten tijd daarna weer bij kwam riep hij om hulp, waarna eindelijk de zoon van de weduwe van Adrichein kwam opdagen. De lampen uitgedraaid. Noch in de veigaderzaal noch in de wachtkamer kon het electrisch licht, dat geuooiu was, weer women aangedraaid, omdat de lampen verdwenen biexeii. Onmiddellijk werden de burgemeester, de heer van Gent en de politie upgebelu; er was ook een politienulp uit Dellu getele foneerd. Ook pastoor Moerel en een pater' op assistentie waren spuedig aanwezig, duch benoefden geen geestelijK.cn bijstand te verleenen. Dr. Reyndeis van Schipluiden verleende de eerste geueesKunuige huip. Men heeft wijselijk net kantoor en de geüecle entourage gesloten in den toe stand, waarin ze waren. Er blijkt een bedrag van 10.800, groo- tendeels aan bankpapier, te zijn gesuolon. De kassier heeft er nog eenige neugenis van dat een der bandieten een gris in de specie deed. De R. K. Boereuleenbank lijdt echter door verzekering geeiierlei scnade. Toen de kassier, die een verband om het hootd heeit, waarvan een wonue is aan genaaid en een verband om den gebles- seeruen duim, had uitverteld, was net de beurt aan de liuisüoudster van de drie ge broeders Van V elzen. Deze vertelde, ciat zij het zeer vreemd vond, dat mijnheer om tien uur nog niet thuis was. En toen het half elf werd en mijnheer reeds thuis had kunnen zijn, als iuj het eind te voet en niet zooals gewoon lijk met de bus had afgelegd, clacht zij aan tie mogelijkheid vgm een overval in dc boerenleenbank. Daar mijnheer zich 's Zaterdagsavonds nog laat scueren, ging zij naar den barbier op ue Markt, die liaar niuest teleurstellen met de niededeeiing, uat nnjniieer van V el zen zich na afloop van kantoortijd nog met had laten scheren. En toen de huishoudster hoorde, dat de barbier aan een overval in de bank begon te geiooven, want, zei hij, we beleven zulke gekke tijden was zij nog moer verstrekt, in haar vermoeden, dat hei op de bank s avonds bepaald geen zui vere koffie was geweest. De huisgenooten ingelicht. Met een broeder van den kassier begaf ze zich nu naar het bui eau van politie op het Oude Delft. Daar het haar in liet wachtlokaal te lang duurde, besloot ze; om maar weer naar huis te gaan, als men uaai toch niets wist. In de gang hoorde ze ecu ter eenige politiemannen tegen elkander zeggen: dat is een broer van hem. Toen zij bijna aan de deut_,was, werd ze door een agent in het lokaal-van den inspecteur ge leid. Over den op, -zijn gemak rookenden inspecteur was ze met te spreken. Er werd nog gevraagd, wie ze was en wat voor een boodschap ze had. En toen kwam er einde lijk. uit, dat er een roofoverval op de Boe renleenbank te Schipluiden had plaats ge had. Rechercheurs en inspecteur uit Delft waren er reeds heen gei eden. Dood was haar meester, de kassier van Velzen niet: hij zou wel spoedig met de politie-auio worden thuis gebracht. De auto kwam om over twaalven in de Laan Van Overvest. De nasporiiigen naar de daders zijn bit nog toe tevergeefsch geweest. De kassier kin den eersten bandiet niet herkennen uit de collectie crimineele portretten van do politie. DE MALAISE IN HET BLOEMBOLLEN- BEDRIJF. Onze corr. te Hillegom schrijft ons: De invloed der huidige wereldcrisis mist zijn invloed natuurlijk niet op de streek, en op onze plaats. Toch zijn er be drijven, die veel zwaarder getroffen wor den. Het kweeken van bloembollen en de daaraan verbonden cxporthandel was steeds onderhevig aan „up en downs". Mo menteel staan we volop in her teeken van down. Een tot oordeelcn bevoegd vakman met een lange ervaring op het gebied van den exporthandel acht ae toestand niet bijzonder hoopvol. Toch waren de hya cinthen dit jaar tweemaal zoo duur als vo rig jaar. De leverbare soorten zijn tot den laatsten leverbaren bol verkocht en ver zonden zelfs was er een tekort aan dit artikel. Bij al de narigheid in het vak was dit voor Hillegom verblijdend, daar de hyacinthencultuur en -handel hier in hoofdzaak wordt beoefend. Met de tulpen is heb heel anders: ze zi,n goedkoop en er is overproductie. Die overproductie is feitelijk niet plaatselijk ontstaan, daar de uitplant hier voor tul pen zelfs werd beperkt. De gebieden bui ten het eigenlijke bollen iisuricfc als Zee land. Friesland, Groningen hebben dit op hun geweten. Daar heeft, men in 't bijzon der het kweeken van goedkoope tulpen aangepakt en werden groote kwantums op de markt gegooid. In het buitenland werd feitelijk te goed koop verkocht, omdat men een stijging der hyacinthenprijzen niet in die mate had verwacht. Wie speculeerde op 'tn best ge was en op overproductie stond er naast Deze handelsonaangenaamheid wordt eenigszins gecompenseerd door het feit, dat de meeste exporteurs tevens kwee kers zijn. zoodat we van een verdeeling van het risico kunnen spreken over de kweekerij en den exporthandel. Feit is, dat geen enkel bolgewas met winst dit jaar kon worden geteeldde uitsluitend kwee kers kunnen dus zonder eenige overdrij ving spreken van een bijzonder slecht jaar. Met dc- exporteurs had het nog aardig gegaan, ware de val der ponden niet ge komen. Wel zouden door hen geen groote winsten behaald zijn, doch daar zij de aan vulling hunner eigen partij (behalve dan de hyacinthen) voor vrijwel niets erlang den, zou de rekening óf „quite" zijn, óf een klein overschot gegeven heben. De wereldschokkende geldgebeurtenis in En geland sloeg deze verwachting de bodem in. Men heeft deze gelddepressie hier niet kunnen voorzien: de slag kwam juist, toen alle orders gereed of verzonden waren. Een lichtpunt is, dat er zeer weinig ex porteurs zijn, die alleen op Engeland stu ren. Maar vergeten mag niet worden, dat Engeland een zeer belangrijk kwantum van het totaal ooeischt. Het vooruitzicht voor den handel en de vraag, hoe het met de ponden zal gaan, is onzeker en werkt drukkend. Het spreekt vanzelf, dat men thans op alles bedacht is wat de productiekosten kan verminderen. Dit is niet afkeurenswaardig. Sommige patroons hebben hun velden met stroo inplaats van met riet gedekt, omdat stroo goedkooper is anderen verminderen 't aantal buitenlandsche reizigers of vei- kleinden hun loon, wéér anderen deden één of meer luxe-automomielen weg. Dat het in de streek begon te niinen was in het vroege voorjaar reeds merkbaar; andere jaren zagen we beduidend veel nieuwe auto's, zoodra de jaarlijksche tentoonstel ling te Amsterdam was gehouden, dit voor jaar trok het de opmerkzaamheid als men een nieuwen wagen zag. De aulo-hande- laars gevoelen dan ook zeer zeker den te rugslag in hun zaken. Algemeen heerscht de gedachte, dat de loonen zullen worden verlaagd. Dit is een teere kwestie en al kan dit niet gebeuren vóór Maart 1932, he^ is wel een beschouwing waard. Niet vergeten mag worden, dat in de bloembollenstreek momenteel 8 millioen gulden aan arbeidsloon wordt uitgegeven. Dit is een zeer groot bedrag en juist in de bloembollenstreek is vaak een zeer I groot loonbedrag in één hand. Werkge vers met meer dan 100.000 jaarloon in DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. één bedrijf vindt men hier niet als titzon- dering: we kennen er met het dubbele en hooger. Nu is het moeilijk, om een oor deel te geven over de al- of niet gemoti veerdheid in dezen. Wij, die de toestanden in het bedrijf paren van zeer nabij mee maakten, weten zeker, dat de patroons al leen noodgedwongen tot dien harden maat regel zullen overgaan. De hoofdfactor, die van loonsverlaging moet afhouden, is wel deze, dat de werklust er niet door vooruit zal gaan. Als wij als niet-vakman onze meening mochten geven, zou deze dezelfde zijn als vóór 17 jaar, toen men bij 't uit breken van den wereldoorlog ons oordeel vroeg. Men herinnert zich, dat toen 1/3 werd gekort, welk derde later werd bijbe taald. Ons advies was toen: „bezuinig wat ge kunt, houdt er geen één uit medelijden, maar die ge houdt, betaal die goed". Datzejfde advies zouden we nu weer dur ven geven. Er zijn ook andere mogelijkhe den, maar ook die geven allerlei moeilijk heden. Het gemiddeld weekloon van een gehuwd arbeider, die b.v. 4 kinderen heeft, waarvan er geen nog iets „inbrengt" kan feitelijk niet verminderd worden, temeer c^iar de huishuur niet te laag is, om van 'belasting, schoolgeld, contributie voor de vakorganisatie, voor ziekenfonds, dokters bus etc. maar niet te spreken. Anders wordt het voor den volwassen, ongehuwden arbeider op wiens inkomen zou kunnen worden gekort, zonder dat hij het voor zich nog slecht had. Hoe het zij er zal zeker eens zakelijk tusschen de organisaties van werkgevers en werknemers gesproken moeten worden en als dan beide „partijen" van goeden wil zijn, komt de zaak in 't reine. De goede bewerking van het bloembol lenland in de voorbije jaren heeft ge maakt, dat de grond in goed conditie is. Zij die op bezuiniging uit zijn, zullen min der kosten aan de bewerking hunner tui nen besteden. Men is echter te verstandig, dan dat men door overdreven zuinigheid cle wijsheid bedriegt: men spant het paard niet achter den wagenGelukkig zijn er ook bloemisten en kweekers, die de ma gere jaren hebben voorzien en in de vette een appeltje voor den dorst bewaarden. Dat zijn de verstandigen geweest. In een rede van onzen Hoogwaardigen Bisschop wees de Doorluchtige kerkvorst er op, dat wij geen pessimisten moesten zijn, maar optimisten. De Bisschop had daarbij zeker op de eerste plaats op het oog de leiding der Goddelijke Voorzienig heid, maar bedoelde toch evenzeer dat wij ook uit stoffelijk oogpunt in de toekomst mogen schouwen en dat ook nu weer na regen de lieve zon zal doorbreken. We behoeven niet zorgeloos te zijn en evenmin er maar op los te leven, doch im mer en altoos klagen over den slechten toestand helpt geen zier. En invcrant- woordelijk tot misdadig wordt dit, indien het geschiedt door hen, die daartoe nog geen reden hebben. Ook hier in de streek en in de plaats werden voor 3 maanden reeds de somberste voorspellingen gedaan: in September reeds zouden de arbeiders bij bosjes de straat op gaan enz. enz. We vragen ons af: wat voor zin heeft nu zoo iets? Die sombere profetie is geen werkelijkheid geworden, want thans nog is de toestand verre van hopeloos. Vertrouwen we op de toekomst en op den Gever van alle Goeds, die zeker ook uit dit kwaad het goede zal doen geboren wor den. Dit advies mag oi. geen wet zijn van Meden en Perzen. Medelijden mag en moet ook in bepaalde gevallen bij' za ken-doen meespreken. Red. Toen ging de heks naar den kabouter, die niet had kunnen ontkomen. „En nu tus schen ons", zei dc heks tot hem. „Jij zult mij tenminste niet ontsnappen, zooals die vreemde snoeshaan." De kabouter keek haar goedig aan, met over elkaar geslagen armen, alsof hij zeggen wilde: ,.Komp op.' „We zullen jou die praats wel af'ccrcn", dreigde de heks. „Doe, wat je niet laten kan", zei de kabouter. Ze wees hem een hol aan, waarvoor een muis zat. Hier heb je mooi gezelschap. Betooveren kan ik je wel niet, doch je wel gevangen houden", zeide de heks. De ka bouter nam alles rustig op. En hij lachte haar uit. „Je bent een briualc' mo oerde de heks. ..De brutalen hebben de halve wereld", grinnikte de kabouter. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT (thuisr.) vertr. 9 Nov. van Southampton. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE (uitr.) arr. 8 Nov. te Sabang. TAJANDOEN (uitr.) pass. 7 Nov. Perim KON. HOLL. LLOYD. GERWIN (uitr.) arr. 7 Nov. te Rio Ja neiro. MUNSTER (thuisr.) vertr. 6 Nov. van San Francisco. PORTA (uitr.) arr. 6 Nov. te Rio Janeiro KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. TASMAN arr. 6 Nov. van Algoabaai te Kaapstad. HOLLAND—AFRIKA LIJN. KLIPFONTEIN (thuisr.) arr. 9 Novem ber te Mombassa. HOLLANDAMERIKA LIJN. NEBRASKA arr. 7 Nov. van Rotterdam te Vancouver. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. MEERKERK (thuisr.) pass. 6 Novem ber Perim. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN. GAASTERLAND (uitr.) verrt. 6 Nov. van Kotonow. MAASKERK (thuisr.) arr. 7 November te Freetown. REGGESTROOM (thuisr.) arr. 6 Nov. te Gr. Bassa. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALDABI (uitr.) pass. 8 Nov. Dungeness. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. PATROCLUS, Japan-Rotterdam, vertr. 7 November van Dairen. EMZETCO LIJN. JONGE ELISABETH vertr. 6 Nov. van Savona naar Civita Vecchia.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10