WAALS UIT DE OMGEVING ZATERDAG 7 NOVEMEER 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 111111 ii 111 ii 1111 ii 111111111 in 111111 ii 1111111 ii 111 ii 1111 111 ii 11 ii Haarlemmerstraat 130 333 miii i mini 11 mill mi 11 ii fi i ii i in in Hi hi ii iiiii minimi in ETUI MET 6 MESSEN. compleet 1.75 3.25 4.50 6.50 ETUI S MET 12 MESSEN, compleet 4.50 5.90 9.75 12.75 ETUI S MET 12 LEPELS. 12 VORKEN. vlekvrij 10.75 12.25 14.— 15.75 ETUI'S MET 12 THEELEPELS, vlekvrij 1.70 2.— 2.40 2.75 ETUI'S MET 28 STUKS, vlekvrij Alpaca 18.75 20.75 23.50 LEPELS EN VORKEN, reclame aanbieding 0.08 IM. TINNEN SIERKANNEN 1.70 2.35 3.85 MODERNE HAARDKETELS, diverse uitvoeringen 2.50 3.60 3.90 KOEKDOOZEN, met nikkelen deksel 2.25 2.75 3.25 THEELICHTJES, nieuwste modellen 2.25 2.50 3.50 4.90 rookstellEW, 4-deelig koper of brons 2.25 2.60 3.30 4.50 BOTERWARMERS (nikkel) 1.25 1.50 THEEBLADEN, met nikkelen rand 0.55 0.95 1.30 1.75 LEPELS V3RKEN MESSEN HET BAKKERSBEDRIJF. Hoe de C. A. 0. werd opgezegd. „De Bazuin", het orgaan van den N. C. V. V. B., zet uiteen, hoe het tot opzegging van de collectieve arbeidsovereenkomst is gekomen. De patroons hadden bezwaar gemaakt tegon de automatische verlenging van de C. A. O. met telkens zes maanden, wan neer niet tot opzegging werd overgegaan. Zij stelden voor dezen termijn van zes maanden te wijzigen in drie maanden. „Na besprekingen van deze zaak in de Centrale Bedrijfscommissie werd besloten, aldus „De Bazuin", omdat voorstel aan de contracteerende partijen voor te leggen, terwijl de vertegenwoordigers van alle contracteerende organisaties in de Cen trale Bedrijfscommissie, zoowel van pa troon- als arbeidersorganisaties, eenstem mig besloten de contracteeernde partijen in overweging te geven dit voorstel te aanvaarden. De berichten van de genomen beslissin gen werden vóór 15 October tegemoet ge zien. Van de 4 werknemers- en 3 patroonsor ganisaties, verklaarde alleen de moderne bond zich niet bereid deze wijziging van 6 in 3 maanden te aanvaarden. Een beslissing, welke niet dekte het standpunt van voorzitter en secretaris van dezen bond in hun kwaliteit als lid van de Centrale Bedrijfscommissie. Waar door deze belissing de voorgestel de wijziging niet kon worden aanvaard, kon de opzegging van de C. A. O. voor het bakkersbedrijf een voldongen feit wor den. Dd. 28 October heeft de Nederlandsche Bakkersbond bij aangeteekend schrijven de C. A. O. opgezegd. Deze opzegging is gevolgd door de op zegging van de beide ander patroonsor ganisaties, n.l. de Ned. Vereenicing van Werkgevers in het Bakkersbedrijf en den R.-K. Bakkerspatroonsbond.' KORTING UITKEERING GEMEENTEFONDS. Protest van de Ver. van Nederlandsche Gemeenten. Het bestuur der Vereeniging van Ne derlandsche Gemeenten is in zijn verga dering van 5 dezer eenstemmig tot het besluit gekomen, zich in zake het ont werp van wet tot tijdelijke korting op de uit keering per inwoners uit het Ge meentefonds met een adres te richten tot de Tweede Kamer d.er Staton-Gene- raal, aan welk adres de inhoud, naast bezwaren tegen een aantal bijzonderhe den in hoofdzaak zal zijn, dat het zich nadrukkelijk keert tegen het karakter van het wetsontwerp, tegen de methode van wetgeving, toegepast in dat ontwerp in zijn verhouding tot de landswetgeving in het algemeen en de wet op de finan- cieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten in het bijzonder. DE KASPOSITIE VAN ROTTERDAM. En de hulp van het Rijk. Naar wij vernemen, heeft het rijk, na de vervroegde uitkeering uit het ge meentefonds (waaruit de salarissen per 31 October zijn betaald), aan de ge meente Rotterdam een voorschot van 4 millioen gegeven tegen 4% pet. rente, in afbetaling op latere uitkeering voor woningbouw, enz. Hieruit zijn de per 1 November vervallende coupons en de aflossingen van leeningen betaald kun nen worden. Daarbij is medegedeeld, dat indien de gemeente dit voorschot later in een lee ning bij het rijk zou wenschen om te zetten, het rijk voorwaarden zou moeten stellen om het crediet der gemeente te herstellen. Voor hoe lang de gemeente hiermede uit den brand is, wist men niet te zeg gen. Op 1 December moet in elk geval weer een aanmerkelijk grooter bedrag dan op 1 November aan coupons en af lossingen betaald worden (bijna 3 maal zooveel). SARRASANI. De première in den Haag. Den Haag heeft gisteravond den storm loop naar Sarrasani ondernomen. Een onaf gebroken 6troom van menschen is naar het Alexanderveld gestroomd, waar werkelijk in korten tijd een tentenstad en wagen park is verrezen met een uauwkeurighexd en ordelijkheid alsof dat alles daar al jaren stond. Gistermiddag om vijf uur waren wij in do gelegenheid die tentenstad te bewon deren bij de ontvangst der persvertegen woordigers. Het bleek, dat een gids noodzakelijk was, bij de wandeling door de keurige stra ten, gevormd door de onafzienbare rijen groen-witte wagens, de lange rijen tenten en de geweldige stallen van dit groote be drijf. En vooral trof ons wat bij de meeste circussen ontbreekt, de netheid, de schoon- :eid zouden wij haast zeggen. t De stallen zagen er niet uit, alsof deze li oen paar dagen tijde waren verrezen; '.ij leken meer op de zindelijke, heldere stallen van een Hollandsche boerderij. Langs de wanden schoon en helder atroo, afgezet door een breede band helder wit zand en alle paarden door dekken van elkaar gescheiden. De mooiste paarden zelfs in groen-witte boxen, die den indruk geven of men in een vaste renstal is. De uitgebreide dierenverzameling is on overtroffen. En de keurige verzorging spreekt hieruit vooral, dat in de auto-wa gens voor de roofdieren achter de cabine van den chauffeur een woon- en slaapka mertje voor dezen is afgescheiden, waarin zelfs een radio is aangebracht, zoodat deze zich niet behoeft te vervelen en de dieren nimmer zonder bewaking zijn. Het treft ons, die toch reeds verscheide ne inrichtingen op dat gebied gezien heb ben, al bijzonder, als wij de kantoor- en perswagens van binnen beschouwen. Alles keurig, helder en practisoh ingericht en vooral goed onderhouden. Frappant is wel, dat in een dier wagens twee advocaten werken, een Duitsche en een Hollandsche, die vast aan Sarrasani verbonden zijn. Neen, een circus-organisa tie die niet alleen zoo nauwgezet, maar on danks het vele reizen en trekken zoo goed verzorgd is in comfort en afwerking, heb ben wij nog nooit gezien. Een eigen verkeersagent, een groote brandweerauto met 16 brandweerlieden, welke onderneming kan daarop wijzen? En wat bij de gansche inrichting en or ganisatie treit, dat trof ons ook bij de pre mière van gisteravond in de residentie. De kleeding, de ensceneering is als in een eerste klas variëté, als op het tooneel. De talrijke controleurs en circusknecht» zijn in livrei, maar niet in de gewone, iet wat smoezelige circuslivrei, neen in keu rige, schitterend onderhouden costuuins in rood met zwart fluweel of in grijs flu weel met gouden oplegsels. Wij hebben het 's middags in de „Schneiderei" van het cir cus kunnen constateeren. Daar hingen al die costuuins, allen met witte hoezen over hangen en voor de eerste voorstelling deed de strijkbout haar werk, druk was men be zig de costumes op te persen. Reeds bij het binnenkomen treft dit al les op duidelijke en aangename wijze. Het groote en zeer goed spelende orchest con certeert nog naast den ingang, eveneens in keurige costuuins. Men behoeft ook niet door modder of zand te waden, vanaf de circusingang is een breed plankier gelegd tot aan de straat. Het gelieele circusdorp is door een alweer goed-onderhouden groen-wit hek afgesloten. Niet» is verveloos of vuil. Wat andere circussen trachten te berei ken door een felle opeenvolging, door een opeenhooping van programman ummers in drie manéges soms, dat bereikt Sarrasani door de fijnste afwerking van alle détails. Zoo is het ook met het programma. De inzet was al fijn en gedistingeerd. In de arena, die met een zeil bedekt, den indruk wekte van een betegelde vloer, stond het vijftig man sterke orchest en speelde. Voor het begin verscheen boven op de trap 'n zanger in clownspak en door schijn werpers verlicht, zong hij met zeer goede stem een fragment uit een opera. Toen begon het eigenlijke programma. Een zestiental nummers slechts. Maar aan ieder nummer, dat ruim een kwartier duur de, was de grootste aandacht besteed, elk nummer was verzorgd en af tot in de fijnste onderdeden. Zoo leek bijvoorbeeld de aankleeding van Indianen en cowboys maar niet zoo n beetje in de verte daarop, neen, daar was zorg aan besteed en wie er ook in de are na kwamen, of het Ghineezen waren of Ja panners, of Ryf-kabylen, of Toherkessen, de ensceneering en aankleeding was immer volmaakt. Eerst waren het de moedige Toherkessen, die ongelooflijk gedurfde staaltjes van rij kunst vertoonden, en zoo was het met alle nummers, de toeern, de dres suur, alles, was tot de hoogste volmaakt heid en de fijnste afwerking opgevoerd. Er was het mooie optreden van lenige en sterke Japanners en Ghineezen, er was fijne dressuur van prachtige paarden, er was dressuur van roofdieren, die ook hier weer het fijnste van het fijnste gaf, er waren luchtacrobaten, die de stoutmoedig ste staaltjes van durf vertoonden wij doen slechts een greep uit het mooie ver zorgde programma en zoo werd de to taal-indruk die van een fijn verzorgd eerste klas circus-variété in een circus, dat meer theater dan circus was. De groote ruimte was bovendien aangenaam verwarmd, en zoo hebben velen in het uiterste comfort wat een circus bieden lean, zich geamuseerd in een circus-theater, dat ongetwijfeld aan de spit9 staat van het circuswezen. Een bezoek aan Sarrasani is en blijft iets nieuws, iets grootsch, zelfs voor hen, die reeds meermalen een groot circus be zochten. TOT 1 JANUARI GEEN VEE MEER NAAR FRANKRIJK. Contingenten voor stieren, vaarzen en varkens bereikt. De directie van den Landboüw deelt mede, dat blijkens telefonische mededee- ling aan den Rijkslandbouwconsulenten te Parijs, de contingenten vastgesteld voor de periode van 1 October tot 31 December a.s. voor den invoer in Frankrijk van stieren, vaarzen en varkens zijn bereikt. Invoer van dit vee wordt in verband daarmede tot 1 Januari a.s. niet meer toegestaan. OEGSTGEEST Hanze In „St. Willibrord" hield de Han ze een algemeene ledenvergadering, die goed v/as bezocht. Pastoor de Veten was als altijd ook wederom aanwezig. Het moet dan ook voor de Hanze-leden een groote voldoening zijn, deze groote sympathie van hun pastoor voor de vereeniging. De vergadering werd geleid door den voor- ziter, den heer W. F. de Rooy. Notulen wer den na voorlezing door secretaris de Bruin goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een schrij ven van de vereeniging Nederlandsch fabri- gaat, tot het houden van een Winkelweek. De voorz. bracht een uitgebreid verslag uit van de vergadering van den Centralen Raad. Vervolgens werd besproken de radiodistri butie, dit naar aanleiding van een schrijven van den heer Nouwens tot afwending van de gemeentelijke radiodistributie en tot stichten van een particulier bedrijf. Breedvoerig werd daarover gediscussieerd en besloten een adres te zenden aan den ge meenteraad, om zoo eenigszins mogelijk te besluiten tot particuliere radiodistributie. Aan de raadscommissie inzake de radiodistributie zal een afschrift worden gezonden. De rondvraag leverde niets belangrijks op, waarna men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef. NOOTDORP Wit-Gele-Kruis. De vereeniging het wit- Gele-Kruis, welke kort geleden alhier is op gericht, hield een vergadering in het R.K. vereenigings-gebouw. De opkomst was heel goed. De pastoor opende deze vergadering met den christelijken groet, en gal zijn vreugde te kennen, over de goede opkomst. Vervolgens gaf spr. een kleine inleiding over de oprich ting van deze vereeniging, met de groote moei lijkheden, welke reeds ondervonden waren, o.a. dat voor de religeuze ziekenverpleegster jaarlijks 1500 moet worden uitgekeerd. Over deze mededeeling werd menigen keer het woord gevraagd. De heer B. Kennepolh gaf een overzicht van de oprichting, waarbij spr. te kennen gaf, dat de vereeniging thans 198 leden telt, en dat aan contributie plus extra giften was ontvangen 937.25. Aan de orde was een geheel vrije stemming over eenige be stuursleden. Gekozen werden met de meeste stemmen de heeren B. Kennepolh, D. v. Eijk, B. v. Schie en A. beeling. Voor drie volgende bestuursleden werden vijf candidaten gesteld, waarvan werden gekozen C. G. Jansen, G. Zweere en H. de Hollander. De heer Jansen deelde hierna nog mede, dat in dezen econo- mischen crisistijd de contributie, welke 5. zal bedragen, ook in vier termijnen van 1.25 kan worden betaald. De pastoor sloot hierna de vergadering. TER AAR Purfina zocht een zwembad. Het altijd zoo rustige deel van de gemeente, Korter- aar, werd Donderdagmiddag in sensatie ge bracht. Een groote vrachtauto van de firma „Purfina" beladen met eenige vaten olie, moest bij een van zijn klanten een gedeelte lossen. Maar daar de chauffeur niet bekend was, reed hij te vèr, en wilde bij de familie Kr. keeren, doch hij kwam te diep in de kan ten, de vaten gingen aan 't rollen en de auto ging mee rollende te water. De chauffeur kon er nog ijtdig uitspringen. Direct kwam de reddingswagen van den heer Hoogendijk met de kraan, en na enkele uren van noesten ar beid gelukte het de auto en daarna de vaten met olie, op den beganen weg te brengen. VOORSCHOTEN „Bernadette". De R.K. damestooneelver- eeniging „Bernadette" zal Zondag een uitvoe ring geven in het R.K. Vereenigingsgebouw alhier, des avonds te half acht. Opgevoerd zal worden het tooneelspel in drie bedrijven, ge titeld: „De tweede moeder" en het blijspel in twee bedrijven: „De groote erfenis". Tus schen deze tooneelspelen zullen de dames ook eenige zangstukjes uitvoeren. De entreeprijs van 0.25 zal wel voor niemand eenig belet sel zijn om de uitvoering bij te wonen. Men verwacht dan'ook, dat de zaal goed bezet zal WARMOND Vleeschkeuringsgelden. Gedurende de af- gelo9pen maand zijn ter secretarie alhier aan gegeven 12 koeien, 26 varkens, 1 kalf en 4 varkens huisslachtingen, terwijl aan keufloon een totaal bedrag van 226.75 werd ontvangen Gevestigd: S. Muller, uit Duitschland A. Littouw van Rijswijk S. P. van Rijn, van 's Gravenhage J. L. Vollaard van Oegstgeest W. B. A. Bakker, van Napels A. B. Bezuyen van 's Gravenhage. W. M. E. Schnabel v*»a Leiden M. J. Schoots van 6 Gravenhage A. R. L. Bodegraven van Voorburg P. Does van Voorhout. Vertrokken: E. Vorstam naar 's Gra venhage H. R. Weise naar Rijswijk M. Kniewasser naar Rijswijk A. J. Weise naar Oegstgeest. W. J. v. Leeuwen naar 's Gra venhage C. C. van Ingen naar Leiden C. Meyer naar Rotterdam J. P. Marlet naar Leiden B. Landman naar Oegstgeest L. M, Sluys naar Heemstede. Verloren voorwerpen. Bij de politie is aangifte gedaan van het verliezen van een rijwielplaatje en een gouden broche. STOMPWIJK. Kolenbond. Vrijdagavond 6 Nov. had in het café „De Nieuwe Schenkkan", de vergadering plaats van den kolenbond. Aanwezig was de Geestelijk Adviseur. De opkomst der leden was goed. De voorzitter opende de vergadering met den Christe lijken groet, waarna het reglement werd voorgelezen, wat door de leden werd aan genomen. Vervolgens werd overgegaan tot verkie zing van het bestuur, hiervoor gaven 3 leden zich op, bij stemming werden gekozen P. Ammerlaan 15 G. Verhagen 16 en uit het bestuur van den Volksbond J. Granneman, welke laatstgenoemde ook tot voorzitter werd gekozen. Er hebben zich 27 leden op gegeven. Daarna werd overgegaan tot de rondvraag, waarbij door enkele leden ge vraagd werd over contributeebeta'ing. wat tot ieders bevrediging werd opgelost. Vervolgens feliciteerde de Geestelijke Adviseur het bestuur en de leden met de mooie vereeniging, in welke de spaarzaam heid zoo goed beoefend kan worden, wat in dezen tijd zoo hoog noodig is. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering. WASSENAAR Boerenleenbank. Donderdagmiddag wer den door den Raad van Toezicht en het Be stuur der Coöperatieve Boerenleenbank te Wassenaar W. A. gedenksteenen gelegd in het nieuwe bankgebouw aan den Lange Kerk- dam. Aanwezig waren ook namens het architec tenbureau Wouters: de heeren J. Th. Wouters en ir. W. C. Wouters, architect. De aanne mers van der Wel en Bax, de kassier, de as- sistent-kassieren, de opzichter de heer P. v. d Klaauw. Nadat de stichtingsoorkonde gelezen en door de aanwezigen geteekend was, werd deze door den voorziter van den Raad van Toe zicht, den heer L. A. F. Prins, in den ge denksteen geplaatst en ingemetseld. De tweede gedenksteen werd geplaatst door den heer P van der Marei, directeur der bank. Hierna nam de heer Prins het woord. Hij was van verre gekomen, zeide hij, om deze plechtigheid te verrichten. Hij hoopte dat deze steenen steeds een beeld zouden blijven van de soliditeit der bank, die naar hij wenschte voortdurend in groei en bloei zal mogen toe nemen. In zijn terugblik herdacht hij op de eerste plaats den heer D. J. Rotteveel op wiens initiatief de Bank werd opgericht, die heilrijk in deze gemeente heeft gewerkt. Daarna allen, die tot den bloei van de Bank hebben medegewerkt, inzonderheid den voor- maligen kassier, de heer F. P. P. Lazarom, die door zijn accuratesse een stevigen grond slag legde waarop de tegenwoordige kassier de heer A. van der Plas met denzelfden ijver en nauwgezetheid voortbouwt, zoodat de stich ting van dit gebouw dringend noodzakelijk Tenslotte complimenteerde spreker de hee ren D. Kraay Sr. en H. H. v. d. Plas, die van dc oprichting af, nu circa 30 jaren geleden hun beste krachten aan de bank hadden ge geven. Hij roemde de prettige samenwerking van Raad van Toezicht en Bestuur en sprak den wensch uit, dat deze goede verstandhou ding steeds bewaard moge blijven. Bij de aanbieding van den eerewijn dankte de heer A. Versteeg Sr. den voorz. voor zijn hartelijke woorden en sprak ook als zijn over tuiging uit, dat de bloei van de bank te dan ken is aan de toewijding van zijn medebe stuurders en de goede harmonie, die steeds de besprekingen van de belangen der bank kenmerkt, WOUBRUGGE I n g e k o m e n: K. W. van Staveren van Rijnsaterwoude M. Bulk van Rijnsaterwou- de J. van Dijk en gezin, Waddinxveen J Koopman, Alphen aan den Rijn H. E. M Schaminé, Eibergen. Vertrokken: A. J. van der Wilk naar Alkemade J. Glebocki naar Recklinghau sen (D.) M. Wordman naar Leiderdorp G. Meijer naar Weesperkarspel C. J. Baak naar Sassenheim B. ten Brink en gezin naar Alphen a. d. Rijn J. van den Ing naar Zoeterwoude J. de Jong naar Rotter dam W. L. Loth naar Leiden. ZEGWAART. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Maandag 9 Novem ber 1931, des namiddags 6uur, welke ver gadering zoo noodig zal worden voortgezet op Dinsdag 10 November d.a.v., des voorm. tc 9 uur. Agenda: 1. Mededeeelingen. 2. Voorloopige vaststelling gemeenterekening 1930; 3. Vast stelling gemeentebegrooting 1932; 4. Wijziging 'begrooting 1931; 5. Vaststelling steunregeling STADSNIEUWS Schouwburgavond „De Graal" De aanvankelijk op Zondag 15 November vastgestelde Schouwburguitvoering van de Graal is uitgesteld tot Zondag 22 November. Op Zondag 15 November n.l. wordt in de Mon Père-kerk het aanbiding;feest gehou den. Om ieder in de gelegenheid te stellen de uitvoering te kunnen bezoeken is deze nu een week verschoven. De plaatsbespreking vindt plaats op Dins dag 17 Nove'mber bij de firma van Zwicht, Breestraat 126. Gemeentelijke Aankondigingen Afsluiting overweg Haarlemmerweg. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de over weg in den Haarlemmerweg, alhier, in den nacht van Zondag 8 November op Maan dag 9 November a.s. van 11 uur des avonds tot 5 uur des morgens in verband met de vernieuwing van een spoorwegkruising in dien weg, voor bet rijverkeer zal zijn af gesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STR1JEN, Secretaris. Leiden, 7 November 1931. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat H. E. J. Greaves, te Amsterdam, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Oude Rijn no. 27, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 7 November 1931. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den; gezien het verzoek van: a. A. C. Mees ter om vergunning tot het uitbreiden van de ondergrondsche bewaarplaats voor ben zine met bovengrondsche aftapinrichting op het perceel Haven No. 13; b. W. de Lange om vergunning tot het oprichten van een brood-, kook- en banketbakkerij in het perceel Jan Lievensstraat No. 5, gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinderwet Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 21en November e.k. des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen. Agenda Dinsdag. Donderdag, Zaterdag. Vincentius- Bibliotheek, geopend s avonds van 7.30—8.30 uur Zaterdag. Gymnastiekuitvoering Donar, Stadsgehoorzaal, 8 uur. Dinsdag, R.K. Bond voor Groote Gezin nen, 12 1/2-jarig bestaan afd. Lei den: Propaganda-Feestvergade- ring, Foyer, Stadsgehoorzaal, 8 uur. Dinsdag. „Geloof en Wetenschap", „Den Burcht", 8 uur. Donderdag, R. K. Bond van Transportar beiders „St. Bonifacius", Bondsge- bouw, 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren Kors, Ho- vens Grève, Nieuwzwaag. De Zondagsdienst der huisartsen wordt te Oegstgeest waargenomen door dr. Hu- gen hol z. TeL 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Nov. a.s. waargeno men door apotheek: W. Pelle, Kort Ra penburg 12, Tel. 594. LOONSVERLAGING GEMEENTE- PERSONEEL? De mededeelingen, door webhouder Gos- linga in een pers-interview gedaan inzako de dreigende loonsverlaging voor het ge- meentepersonecl, hebben reeds in verschei den kringen onrust gewekt. De heer Goslinga is er blijkbaar zelf ook een weinig van geschrokken en maakt er nu opmerkzaam op: lo. dat de invoering van een eventueele loonsverlaging eerst op 1 Mei moet geschieden, zoodat er dus nog alle tijd voor overleg is; 2o. dat de kans op wijziging van de voorgestelde wet (waarvan de loonsverlaging e«n uitvloeisel is) „zeker niet gering is". Wij zetten dus met volle gerustheid nog een vraagteeken achter loonsverlaging ge- mcentepersoneel. Artistieke boekbanden en leerwerk. .jWat is er toch veel schoons in de mo derne kunstnijverheidHet kunstig hand werk uit de 20e eeuw kan in fijnheid en goeden smaak wedijveren met de beste voortbrengselen van andere tijdperken. Een kijkje op een speciaal soort kunstnij verheid, de bewerking van leer, wordt ge boden in de tentoonstelling, welke heden, Zondag en Maandag wordt gehouden in het Federatiehuis aan het Gerecht. De dames Geertruid de Graaff en Hélène Meyer Timmerman Thijssen exposeeren daar op de eerste plaats lceren boekom slagen, tasschen e d., waarbij zij in ont werp, in kleuring en keuze van leer een zeer verfijnde artisticiteit ten toon sprei den. De vele bibliophile uitgaven maken deze kleine tentoonstelling tot een lust voor minnaars van schoone boeken. Ook wordt een goed inzicht gegeven in de wijze van boekbinden, hoe een boek goed en hoe een boek goedkoop gebonden wordt, en hoe, uit de constructie van de boekband, de versiering logisch wordt op gebouwd. Ongetwijfeld zullen velen aan deze uit gelezen expositie een bezoek brengen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2