KOOPT IN KOHSCHULTE's Opheffingsuitverkoop ggr spotkoopjes KERKNIEUWS LUCHTVAART ZATERDAG 7 NOVEMBER 1931 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 Brand te Gouda. Donderdagavond werd brand ontdekt in de rijwielherstelplaats van den heer A. Nieuwenhuyzen aan het Verloren Kost te Gouda. In weinige oogenblikken tastte het vuur ook den aan de straatzijde gelegen winkel aan, zoodat toen de brandweer arriveerde het pand van voor tot achter in lichte laaie stond. De brand-, die zich ernstig liet aanzien, leverde gevaar op voor de naastliggende woningen, die met het brandende pand on der een dak waren gebouwd. Uit voorzorg werd een er van daarom gedeeltelijk ont ruimd en waren de bewoners tijdelijk elders onder gebracht. De gemeentelijke brandweer en de spuit van de Plateelbakkerij Zuid-Holland wa ren het vuur meester, zoodat de vernieling beperkt bleef tot de herstelplaats en den winkel, die geheel uitbrandden. Een 300 tal fietsbanden, alsmede een aantal rijwielen en benoodigdheden gingen verloren. Pand en inboedel zijn verzekerd. Vermoed wordt, dat de brand is ontstaan doordat uit een kacheltje een kool is geval len op in de nabijheid liggende fietsbanden. DE MOORD OP NOTARIS COURRECH STAAL TE GOR1NCHEM. Uiteraard hectf de opzienbarende moord op notaris \V. J. Courrech Staal te Gorin- chem een groote consternatie verwekt en allerlei geruchten doen de ronde. In hoe verre deze op waarheid berusten, val moei lijk va-st te stellen, aangezien de politie met het verstrekken van officieel© mede- deelingen althans voorloopig uiterst karig is in het belang van het onderzoek, dat wordt geleid door den commissaris van politie, den heer v. d. Marei, terwijl het par ket uit Dordrecht is overgekomen. De ontdekking van het dienst meisje. Gistermorgen tusschen zeven en acht is do 17-jarige dienst-bade v. 't Hof, zooals zij altijd doet, naar het huis van den notaris gegaan. Zij had een sleutel van de buiten deur en kon dus binnenkomen. De situatie van het pand is als volgt: achter de straat deur ligt een breede gang, welke leidt naar de keuken, die achter in het pand is gele gen. Naast de gang ligt een suite, waarvan de voorkamer dienst doet als privékantoor. In dit vertrek staat ook de brandkast. De achterkamer i-s het kantoor voor het perso neel, dat bestaat uit drie heeren en een dame. Boven liggen de woonvertrekken. De notaris is gehuwd en heeft twee kindereu. Zijn gezin woont echter in Den Haag, om dat mevrouw in Gorinchem niet kan wen nen De notaris ging geregeld voor week ends naar Den Haag. Voor het overige woonde hij alleen in het pand. De dienstbode vond het vreemd, dat zij den notaris niet hoorde of zag en zij door zocht de woonvertrekken, echter zonder resultaat. In de slaapkamer vond zij het bed onbeslapen, waarna zij naar beneden is gegaan, maar het bleek haar, dat de kantoren gesloten waren. Van deze ver trekken had zij geen sleutel en omdat zij ongerust begon te worden, is zij een van de klerken, die in de buurt woont en een sleutel van het kantoorlokaal heeft, gaan roepen. Samen zijn zij het privékantoor binnengegaan, waar zij tot de ontstellende ontdekking kwamen, dat de notaris was vermoord. Het lijk lag in een groote bloed plas naast de kachel, gedeeltelijk onder den schoorsteen en allies wees erop, dat er een hevige worsteling heeft plaats gehad. Bij deze worsteling is zelfs een stuk uit den schoorsteenmantel gebroken. De brand kast was geforceerd en de papieren lagen in wilde wanorde over den grond er voor verspreid, en er was kennelijk een groote greep gedaan in een voorraad bankbiljet ten. Zeer waarschijnlijk is er een aanzien lijk bedrag in contanten in de brandkast geweest. Uit een nauwkeurig onderzoek van de boeken zal echter eerst kunnen blij ken hoeveel er is gestolen. Men vermoedt, dat de buit niet gering zal zijn. De draden" van de telefoon waren door gesneden en naar men ons mededeelde, wa ren ook de stoppen van de electrische lichtleiding uitgeschroefd. De notaris was eerst sedert een jaar of vier te Gorinchem gevestigd. Hij gerioot een groot aanzien en had een drukke prac- tijk. Hij was een van de voornaamste leden van de sociëteit. De politie heeft een aantal personen een verhoor afgenomen, o.a. ook een dame, die Donderdagavond omstreeks kwart over acht langs het kantoor is gekomen. Er brandde toen licht in het kantoor en zij hoorde binnen druk gepraat. Buiten stond «en oude fiets. Zij heeft er toen niet veel aandacht aan geschonken, maar toen zij gistermorgen van den moord hoorde, heeft zij zich gehaast de politie met haar bevin dingen in kennis te stellen en daarbij beeft zij een vrij nauwkeurige beschrijving van de fiets kunnen geven. Men neemt dan ook algemeen aan, dat de moord reeds Donderdagavond is ge pleegd. De notaris had de gewoonte om tot des avonds heel laat, dikwijls tot diep in den nacht, in het privékantoor door te werken. Nader bericht men ons: Uit het politie-onderzoek naar het drama te Gorinchem, is komen vast te staan, dat notaris W. J. Courrech Staal het slachtof fer van een roofmoord is geworden. Het is zoo goed als zeker, dat de moord Donder dagavond vóór half elf is geschied. In ver band met het onderzoek zijn aangekomen de heer C. J. van Ledden Hulsebosch, poli- tie-scheikundige, dr. Hulst en dr. Tas. Vrijdagavond te zes uur had de politie nog geen enkel spoor gevonden, dat een aanwijzing in de richting van den dader zou kunnen zijn. Hedenochtend zal de sectie op het lijk y;orden verricht. De Nachtveiligheidsdienst, die Donder dagavond en in den loop van den nacht op de gewone tijden het huis heeft gecontro leerd, heeft niets vreemds bemerkt. Nog eenige bijzonderheden. Dr. van Ledden Hulsebosch vertelde aan een verslaggever, dat hij, te Gorinchem aangekomen, in het kantoor van den nota ris alles onveranderd vond. Dit stelde hij zeer op prijs, omdat dit voor hem het on derzoek belangrijk gemakkelijker maakt. „Hadden zij dat in de moordzaak Lans te Rotterdam ook maar gedaan", zeide hij. Het parket te Dordrecht heeft voorts naar Gorinchem ontboden den heer J. v. Tas, inspecteur van politie te Rotterdam, chef van de afdeeling fotografie en dacty loscopie. De heer v. Tas, die reserve-officier is ,was juist met een batterij onder Delft aan het oefenen. Men heeft hem zoo snel mogelijk den oproep telefonisch doorgege ven en even later was hij per auto op weg naar Gorinchem, na te Rotterdam zijn in strumenten te hebben opgehaald. In Gorinchem wordt het huis van den verslagene algemeen „het spookhuis" ge noemd. Eenige jaren geleden heeft een van de bewoners zich daar van het leven be roofd; kort daarna is er weer een zelf moord gepleegd en thans is er dit misdrijf ontdekt. Men verwacht niet, dat er nog iemand gevonden zal worden, die bereid zou zijn in dat huis te gaan wonen, nu drie opeenvolgende bewoners er een onnatuur- lijken dood zijn gestorven. De commissaris van politie te Gorin chem kon gisteravond, in het belang van het onderzoek, nog geen nadere mededee- lingen doen. EEN BRUTALE POGING TOT AFPERSING. Twee revolverhelden in een manufacturenwinkel. Donderdagavond heeft een tweetal jonge kerels getracht, onder bedreiging met een vuurwapen, de winkelierster, mej. A. Roo- de, aan de Laan van Nieuw-Oost-Indië 67 te Den Haag geld af te persen. Op het hulpgeroep van mej. B. en haar twee win keljuffrouwen namen de daders echter de vlucht. Het was ongeveer half 6 uur, Donderdag avond, toen zioh in den manufacturenwin kel van mej. B., aan de Laan van Nieuw- Oost-Indië 67, een jonge man vervoegde, die zeide een stukje zeep te willen koopen. Toen de winkeljuffrouw bezig was hem te bedienen, kwam een tweede bezoeker den winkel binnen, die bij de deur bleef wach ten. Toen mej. B. zelf hem vroeg, wat hij verlangde, zeide hij niets noodig te heb ben, doch bij den anderen te behooren. Meteen schoof hij het gordijn voor het deur raam dicht. Dit beviel mej. B., die reeds den vorigen avond een verdacht persoon in den winkel had gehad, heelemaal niet en zij verzocht den man dringend, dat hij het gordijn weer onmiddellijk zou openschui ven. Toen hij hieraan niet terstond voldeed, liep zij op de deur toe om het gordijn weer open te trekken, maar de man bij de deur richtte nu een revolver op haar. Mej. R. schrok hiervan weliswaar hevig, maar had toch de tegenwoordigheid van geest om luidkeels hulp te roepen. Ook de beide win keljuffrouwen, de eene, die in den winkel was en de andere, die op het geroep uit een achter den winkel gelegen kamer kwam aangeloopen, riepen ook zoo hard zij kon den om hulp. Hierdoor kregen de beide re volverhelden zoodanig den schrik te pak ken, dat zij de winkeldeur openden en er vandoor gingen. Op het geroep kwamen voorbijgangers toegeschoten en een achtervolging begon, waaraan ook spoedig de politie deelnam. Echter zonder resultaat. De overvallers hébben zich waarschijnlijk in een voortuin tje in een der zijstraten verborgen. Of de bedreiging in den winkel met een echte revolver dan wel met een vrij on schuldig kinderpistooltje heeft plaats gehad staat nog niet vast. Maar wel kan men er zich van overtuigd houden, dat de beide kerels het op het geld in de winkellade ge munt hadden. INBRAKEN TE FRANEKER. Vier personen in arrest. De vele inbraken die te Franeker de laatste dagen zijn gepleegd, zijn, naar thans blijkt, door dezelfde personen be dreven. Twee hunner werden in het begin van deze week in hechtenis genomen, ter wijl de politie thans ook nog de hand heeft gelégd op twee anderen. De „Tel." vernam nog, dat bij het voortgezet onder zoek naar de inbraken was gebleken, dat behalve de twee personén die zich reeds in voorloopige hechtenis bevonden, nog meer personen daaraan schuldig waren. In verband daarmede is Dinsdag op telegra fisch verzoek van den burgemeester, op Wieringen aangehouden en Woensdag naar Franeker overgebracht een 22-jarig los ar beider, wonende te Franeker. Voorts werd aangehouden een 33-jarig meubelmaker. Beide personen zijn aan het bureau van politie in verzekerde bewaring gesteld en daarna geleid voor den Officier van Justi tie te Leeuwarden. Voorts is proces-ver baal opgemaakt tegen de moeder van een der arrestanten, die verdacht wordt dat zij een deel van het bij Hoekstra aan den Harlingerweg ontvreemde geld in huis heeft gehad, wetende dat het van mis drijf afkomstig was. Verder vernam het blad, dat het in hech tenis zijnde viertal van de inbraak moet afweten, die twee jaar gelden bij den heer Merckx aldaar plaats had, waarbij veel goud- en zilverwerk werd ontvreemd. Een der verdachten moet reeds bekend hebben de gestolen kostbaarheden destijds in een vijver te hebben geworpen. Donderdag is men in bedoelden vijver begonnen te dreg gen. 10228 Het stroopersdrama in het jachtveld. Omtrent het drama onder de gemeente Fijnaart, waarbij een strooper in Oen rug werd geschoten, tengevolge waarvan de man overleed, wordt van andere zijde het volgende gemeld: Een der laatste nachten werd onder de gemeente Fijnaart door twee rijksveld wachters een drietal personen aangehou den, waarvan één een geweer droeg en de tweede een lichtbak, terwijl de derde, een jongen, in het bezit was van een gescho ten haas. Bij de aanhouding ging plotseling door tot nog toe niet verklaarde oorzaak, het geweer af en trof den lichtbakdrager. Deze werd zwaar gewoud naar het zie kenhuis te Breda vervoerd, alwaar bij is overleden. SMOKKELHANDEL IN TARWE. Uit Zuid-Limburg meldt men aan de „N. R. Crt.": Langs de Oostgrens van Limburg wordt een uitgebreide smokkelhandel in tarwe gevoerd. Op iedere 100 pond tarwe wordt 5 mark verdiend. De benden bestaan in den regel uit 30 a 50 personen. Bijna een geheel grensdorp verleent soms medewer king dóór het uitzenden van posten. Zoo dra een beambte gesignaleerd is, wordt door allerlei teekens de smokkeltroep ge waarschuwd. Enorme kwanta tarwe worden dagelijks met allerlei vehikels over de grens gebracht. De tarwe wordt van Duitschland naar Limburg gebracht, om de hooge uitvoerpremie en invoerbewijzen te bemachtigen. Op Limburgseh gebied wordt de tarwe wederom naar de smok- kellokalen gebracht, en den volgenden nacht gaat de tarwe weer over de grens. Dit spelletje wordt telkens herhaald. Ar restaties van de smokkelaars hebben zel den plaats; door de actieve medewerking van grensdorpen zijn de douane-beambten als het ware tot machteloosheid gedoemd. De aanranding te Uden. Naar de „Msb." meldt, is gebleken, dat K. uit Son, die beweerde te Uden overval len te zijn en van 200 te zijn beroofd, het geld, bij zijn schoonzuster te Boekei in be waring had gegeven. Van een overval blijkt niets waar te zijn. De man zal zich wegens valsohe aangifte te verantwoorden hebben. Fraude bij de Bossche Hanzebank. De Bossche recherche heeft aangehou den een zekeren E. ter H., chauffeur bij de Hanzebank aldaar, die verdacht werd van fraude tot een belangrijk bedrag ten na- deele van die bank. De man heeft een vol ledige' bekentenis afgelegd. Op last van den commissaris van politie is hij voor den Officier van Justite voorgeleid. Een ontvluchte aangehouden. De inbreker, die eenige dagen geleden uit het gemeenteziekenhuis te Arnhem wist te ontsnappen, is gisteren door do Duitsche politie in samenwerking met de Arnhemsche rccherohe. die naar Keulen was vertrokken, aangehouden cn in /erze- kerde bewaring gesteld. De man heeft in Duitschland nog vijf jaar tuchthuisstraf tegoed en wordt boven dien nog vervolgd wegns dooJ.ï-ag en dief stal. Er zit dus een gevaarlijk heerschap achter slot en erend ei Zijne Exc. Mgr. L. Schoppe. Aanstaanden Dinsdag, 10 Nov. zal Zijne Exc. Mgr. L. Schioppa bij gelegenheid van zijn 60sten verjaardda-g in het gebouw der nuntiatuur, Bezuidenlhout 93, een receptie houden van 5 tot 7 uur. VLIEGTUIGBOTSING IN LETLAND. Zes dooden. Bij een oefenvlucht zijn nabij de 6tad Libau. twee marine-wliegtuigen op onge veer 300 M. hoogte met elkaar in botsing gekomen. De twee machines stortten neer, waardoor zes personen werden gedood. Tot de slachtoffers behoort ook de vrouw van een der vliegerofficieren. Nog hooger daen Prof. Piccard. Naar uit Londen wordt gemeld zijn Eus tace en Oswald Short, van de bekende fa briek van watervliegtuigen te Rochester, voornemens de stratosfeer te onderzoeken in een speciaal geconstrueerde ballon waar mede zij vijftien Engelsche mijlen dus hoo ger dan prof. Piccard, denken te stijgen. Zij zijn ervaren luchtreizigers en hebben in het begin van de eeuw vele vluohten ge maakt. Zij stellen zich voor, den geleerde uit te noodigen met hen mee te gaan, om observatie te doen. De Raad behandelde op Donderdag 1.1. een belangrijke agenda. De vergadering duurde van 7yK uur tot na het middernachtelijk uur. De vroedschap had echter de voldoening de agenda geheel te hebben afgewerkt. Aanwezig alle leden. Na de gebruikelijke opening, lezing der notulen van de vergade ring van 22 October, die onveranderd werden vastgesteld. De mededeelingen, een dankbetuiging van den Bijz. Vrijw. Landstom voor verleende subsidie en schrijven van Ged. Staten, betref fende wijziging der Bouw- en Woningverorde ning passeerden zonder op- of aanmerkingen. Voorlezing werd gedaan van een schrijven van de commissie tot nazien der gemeente rekening 1930, waarin werd geadviseerd die rekening voorloopig vast te stellen. Conform besloten. Gemeentebegrooting 1932. Daarna behandeling gemeentebegrooting 1932. Zooals gewoonlijk, werden door de le den die punten besproken, die zij van belang achtten, na bestudeering der hun thuis gezon den begrooting. Algemeene beschouwingen werden niet ge houden. Door den heer Duinisveld werd de opmer king gemaakt, de zuinigheid te betrachten, hetwelk door den voorz. werd beaamd. Bij de post jaarwedde wethouders, zegt de heer Duinisveld dat het hem bevreemdde dat de post van 200 op 240 was gebracht, en als bezuiniging voorstelde dit bedrag op 200 te blijven bepalen. De heer Gareman stemt daarin mee. De voorz. antwoordde hierop, dat het uit getrokken bedrag in overeenstemming is met de voorschriften, door Ged. Staten gegeven. Hierop stelt de heer Duinisveld vóór, de post telefoonaansluiting voor de wethouders te doen vervallen, en zegt bij de betrekkelijke post met een dergelijk voorstel te zullen ko men. De heer Groenewegen zegt, dat hij de tele foon niet gewenscht heeft. De heer Scheer valt den heer Duinisveld aan door te zeggen, dat het hem bevreemdt, dat de wethouders geen bedankje krijgen voor hun prestaties. Hij beschouwt de aanmerking op die post als een klap in het gezicht. Dit punt in stemming gebracht, wordt het voorstel van den heer Duinisveld aangenomen met 3 tegen 2 stemmen. De wethouders ont hielden zich van stemming. Door Ged. Staten zal nu wel worden uit gemaakt wie gelijk heeft. Bij kosten telefoon wethouders zeglt de» heer Duinisveld te zullen afwachten. Bij de post nachtwaker stelt de heer Dui nisveld voor deze post te schrappen en deze man aan te stellen als wegwerker. In deze om standigheden (bezuinigng) aldus spr., moet de bijl er ingezet worden zonder aanzien des persoons. Spr. doet verschillende voorstellen om tot bezuiniging te komen, welke na toe lichting van den voorz. en opmerkingen uit den boezem van den Raad echter niet voor inwilliging vatbaar bleken te zijn. De post blijft gehandhaafd. De heer Breukers stelde bij de post subsi die B. V. L. voor, de helft, zijnde 12.50 te geven aan de plaatselijke commissie, en de andere helft aan de gewestelijke commissie. De heer Duinisveld stelt voor de post te schrappen. Bij een desbetreffend verzoek kan hierover nog altijd worden beslist, aldus spr. en verander ik nog van gedachten. Met 43 stemmen blijft de post gehandhaafd. De heer Bos vraagt of de subsidie aan de IJsvereeniging in verband met de steunrege ling niet kan vervallen. De voorz. licht de zaak toe en de post blijft staan. Bij het punt verlichting, stelt de heer Dui nisveld voor om de verlichting aan den Voor weg, bij wijze van proef, om de andere te la ten branden, en bij volle maan geheel niet. Door den voorz. wordt toegezegd een proef te zullen nemen en bij voldoening, die toe stand zal worden bestendigd. De vergadering gaat hiermede accoord. Het uurwerk in den toren der R.K. kerk. Bij de postsubsidie torenklokken, komt het verzoekschrift van het R.K. Kerkbestuur om subsidie voor het torenuurwerk ter sprake. B. en W. stellen voor 50 subsidie te ver- leenen. Over dit punt vraagt de heert Scheer het woord en zegt, dat hij als wethouder met dit voorstel niet meegaat. Spr. wijdt uit over de subsidie aan de Ned, Herv. Kerk, dat die niet gegeven wordt voor het uurwerk, doch voor den toren, en bespreekt het gebruik van dien toren voor allerlei doeleinden, waarvoor de toren der R.K. kerk niet geschikt is. Het ver zoek heeft al heel wat kwaad bloed gezet in de gemeente, aldus spr. De heer Groenewegen wijst op een eenige jaren geleden gedaan verzoek om subsidie voor hetzelfde doel, hetwelk is aangenomen door den Raad, doch nimmer is geaccepteerd door het Kerkbestuur. Na over en weer opmerkingen gemaakt te (Berichten, reeds geplaatst in een groot gedeelte onzer vorige oplage). LEIDEN. BRAND IN DE SYNAGOGE. In den aanvang gebluscht. Hedenmiddag omstreeks half drie werd brand ontdekt in het kerkgebouw der Ned. Israëlitisch© Gemeente aan het Leven- daal. Voor den middag was in het gebouw met het oog op den te hov. en kerkdienst de kachel aangemaakt. Te i2 uur was gecon stateerd, dat de kachel normaal brandde, doch ongeveer half drie bemerkte een neefj'e van den koster, die naast het kerk gebouw woont-, doch ziek te bed lag, dat er brand in het kerkgebouw was uitgebro ken. Zeer waarschijnlijk was de kachel, een VAN ZOETERMEER hebben, waarbij de anders zoo koele gemoede ren iets warmer werden, wordt door den voorz. het voorstel in stemming gebracht en aangenomen met 43 stemmen. Vóór de R.K. leden, tegen de protestantsche leden. De heer Bos wenscht in de notulen opgeno men te zien, dat hij tegen subsidie is voor de R.K. bewaarschool. Het voorstel van B. en W. om de aanstelling van den wegwerker M. Uit- denbogert met een jaar te verlengen, wordt, na een vraag van den heer Bunkërs, met al gemeene stemmen aangenomen. De heer Gareman wenscht, dat de post onderhoud vaarten geschrapt wordt en wijst op het feit, dat in de gemeente Zegwaart dit werk door de eigenaren zelf behoort gedaan te worden. De heeren Groenewegen en Duinisveld voe len wel iets voor dit voorstel, en wijzen er op, besloten, in verband met andere tegemoetko- dat 40 a 30 jaar geleden door den Raad is besloten in verband met andere tegemoetko mingen aan de gemeentenaren, dit werk voor rekening der gemeente te doen geschieden.- Toen was het echter nog een tijd, dat Zoeter- meer geen raad wist met zijn geld, aldus eerste spreker. De toestanden zijn dus wel veranderd. Door den voorz. wordt toegezegd, dat B. en W. zullen onderzoeken, in hoeverre zij be voegd zijn, dit besluit ongedaan te maken. De post salaris gemeentegeneesheer is een punt van bespreking. De heeren Scheer en Duinisveld wenschen deze post te verlagen, doch komen terzake met geen voorstellen. Besloten wordt, dat de voorz. met dr. Steen deze aangelegenheid zal bespreken. Hiermede was dit gedeelte der begrooting, de uitgaven, afgehandeld en werden de ont vangsten aan de toetst der critiek onderwor pen, De ontvangsten. Besloten wordt met 52 st. het aantal op centen grondbelasting gebouwen en eigendom men van 40 tot 60 opcenten te verhoogen, overeenkomstig het voorstel van B. en W. Met 61 st. werd besloten de gemeente te rangschikken in de 3e klasse der gemeenten- fondsbelasting, een voorstel eveneens van B. en W. Door den heer Scheer werden hiertegen bezwaren aangevoerd. Het aantal opcenten hoofdsom gemeentefondsbelasting werd be paald op 60. Op den kapitaaldienst was een post van f 7500 uitgetrokken voor verzorging van den Voorweg. De voorz. licht toe, dat bij wijze van proef een ander procédé van wegvoorziening zal ge bezigd worden. Over een gedeelte zal in 1932 de proef worden uitgevoerd, b.v. in Mei en September, in overleg met den gemeente opzichter en bij voldoening, zal de proef in 1933 en 1934 worden voortgezet. De heer Duinisveld drukte zijn voldoening over dit voorstel uit en wordt met algemeene stemmen daartoe besloten. Een wijziging der begrooting 1931 wordt na een eenvoudige opmerking goedgevonden. Vastgesteld wordt de vergoeding, art. 101 L. O.-wet over 1928. Per leerling bedraagt dit 11.37, in totaal voor de R.K. Jongensschool 1276.28, voor de R.K. Meisjesschool 1262.07. De vaststelling der steunregeling leverde ook eenige besprekingen op. De steunregeling. De heer Gareman neemt verschillende be palingen onder de loupe. Het verschil in uitkeering tusschen georga niseerde en ongeorganiseerde steuntrekkenden is te gering. Hij stelt voor de georganiseerden tijdens dat zij trekken van hunne organisa ties, een toeslag te verleenen van 4. Dit voorstel wordt verworpen. Een voorstel van den heer Gareman, onder steunt door den heer Scheer, om de kinder toeslag in plaats van het derde kind, bij het vierde te doen toevoegen, wordt met 52 st. aangenomen. Een lager percentage van uitkeering aan on georganiseerden wordt door spr. voorgesteld en aangenomen. Verschillende andere voorstellen worden nog besproken. Vele malen kwamen die in bot sing met het principe der ontworpen regeling. De voorz. stelt voor, dat de te benoemen commissie eenigen tijd de gelegenheid zal moeten hebben, de regeling uit te voeren, en waar dan blijkt, dat er fouten zijn, kunnen die nog altijd hersteld worden. De heer Gareman vraagt inlichtingen over de commisie. De voorz. antwoordt, dat eerst de regeling moet worden behandeld in den Raad van Zegwaart en zoo deze overeenkom stig met die van Zoetermeer wordt aange nomen, zal door de gecombineerde raden een commissie van 7 personen worden benoemd, uit de verschillende schakeeringen der ge meente aangezocht. Behoudens de voorgestelde wijzigingen wordt de regeling met algemeene stemmen aangeno men. Na een zeer korte rondvraag sluit de voorz. de vergadering met een woord van dank voor de zakelijke behandeling der belangrijke agenda. salamander, te fel gaan branden en is de pijp verhit geworden. De/.e liep langs de galerij, zoodat de verf en tenslotte 't hout werk was gaan smeulen. Een en ander veroorzaakte een verstikkende rook, zoodat het gebouw bij de ontdekking van den brand geheel vol stond. Dadelijk werd de brandweer gewaar schuwd en waar deze in de onmiddellijke nabijheid gestationneerd is, was zij spoe dig ter plaatse met een motorspuit en werd er met twee stralen water gegeven. Het vuur was spoedig bedwongen, maar de rook bleef nog lang hangen. Een ge deelte van de galerij was verbrand. Het kerkgebouw was juist eenige maanden ge leden geheel gerestaureerd. Op het terrein van den brand waren behalve de commandant en onder-com mandant ter plaatse weth. Splinter, de ge meente-secretaris mr. dr. v. Strijen en de commissaris van politie, de heer Meijer.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10