STADSNIEUWS VRIJDAG 6 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 praten aldus verklaarde de wethouder aan een red. van het „Leidach Dagblad" wanneer de kapitaalmarkt voor de ge meente weer normaal is. Tot zoolang zal naar sprekers persoonlijke meening o.a. het veemarktplan moeten wachten). Wat is overigens uw indruk over het economisch leven in onze stad. Absoluut niet ongunstig. Den fabrie ken gaat het over het algemeen niet slecht; er zijn er zelfs die volop werk hebben. Ook de Middenstand heeft geen reden tot kla gen. Het zal dan ook niet noodig zijn, dat wij hier, zooals elders wel Jjet geval is, tot invoering van nieuwe belastingen zullen be hoeven over te gaan. Maar toch zullen we zeer zuinig moeten zijn, alle onnoodige uitgaven moeten ver mijden en zeker de gemeentelijke bemoei ingen niet moeten uitbreiden. De veel be- critiseerde aankoop van den grond aan de Oegstgeesterlaan hadden wij dringend noo dig uit verkeersbelang en dat schijnt men geheel uit het oog verloren te hebben. Ten slotte moet men wat den economi- schen toestand betreft niet vergeten, dat we in 1932 er met zuinigheid wel zullen komen, maar dat de belastingen toen nog gebaseerd waren op de inkomsten van 1930; het jaar 1933 zie ik als een zeer moeilijk jaar, omdat dat jaar gebaseerd zal worden op de inkomsten van 1931, die niet mee zullen vallen. Dus vóór alles, aldus besloot de heer Goslinga het aangename onder houd, is zuinigheid geboden. „RECLASSEERING". Op Donderdag 17 September j.l. ver soheen in de „Leidsc-he Courant" een op roep van het sub-comité Leiden van de R.K. Reclasseeringsvereeniging. Xn bedoeld artikel werd niet alleen uit eengezet het groote nut van het reclassee- ringswerk, maar bovendien overtuigend aangetoond, dat wij katholieken ook op dit terrein eene bijzondere taak hebben te ver vullen. In dat artikel is U verklaard wat het R.K. Reclasseeringswerk beoogt en welke zegenrijke gevolgen dit werk kan opleve ren en reeds opgeleverd heeft. Beha I've de daarin genoemde werkzaam heden heeft de R.K. Reclasseering nog een andere taak te vervullen. T Nijmegen aan de Muohterstraat ligt het R.K. Nationaal Tehuis „Luctor et Emergo". Dit is een Tehuis voornamelijk voor hen, die uit de gevangenis zijn ontslagen; een rustige haven voor hen, die schipbreuk leden op de woelige wereldzee; een toevluchtsoord voor de uitgestoote- nen der maatschappij. Méér dan 80 mannen (d.i. pl.m. 250 per jaar) herbergt het binnen zijn gastvrije mu ren, die daar worden heropgevoed tot bruik bare leden der samenleving. Hoe dit geschiedt? Ie. Door hen te verplichten tot geregel- den arbeid. „Luctor et Emergo" is geen bedelaarsko- Lonie, waar men in zalig nietsdoen zijn uren slijt. Neen, er wordt daar gewerkt, hard ge werkt zelfs. 2e. Door de verpleegden te brengen tot een matig leven. 3e. Door de opwekking en versterking van de godsdienstige gevoelens in de eerste plaats In het 'Kbomsch Tehuis „Luctor et Emer go" wordt weer gebeden; gaat men dage lijks naar de H. Mis; heeft men wekelijksch catechismus; heeft men jaarlijks Retraite enz. Iu de ruim acht jaren, dat bedoeld Te huis „Luctor et Emergo" bestaat, werden ruim achthonderd personen in diverse be trekkingen geplaatst, zoowel in binnen- als buitenland. Aan tienduizenden doortrekkende en plaatselijke armen werd een gratis portie warm eten verstrekt. Aan duizenden gratis nachtlogies voor één of meer nachten, nog daargelaten hetgeen aan kleeding en reisgelegenheid naar el ders werd verstrekt. Het devies van het R.K. Nationaal Te huis was en blijft: „Luotor et Emergo", hetgeen beteekent „Ik worstel en overwin". Evenals zoovele andere nuttige R.K. In stellingen heeft ook dit R.K. Thuis te wor- UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Zaterdag 7 November. Huizen 1875 M Uitsl. KR.O.-uitzending. 8,009,15 Gramofoonpl. 10,00—11,30 Concert KRO-trio. 11,30 Godsdienstig halfuurtje. 12,151,45 Concert KRO-sextet. 1,45—2,30 Gramofoonpl. 2,30 Kinderuurtje. 4,154,30 Gramofoonpl. 4,30 Esperanto. 4,45 Dinerconcert. KR O-kunstensemble. 6,00 Journalistiek weekoverzicht 6,20 Vervolg concert. 6,40 Esperanto. 7,10 Praatje over cactussen. 7,459,20 Concert door het Philharmo- nisCh orkest v. Weenen oJ.v. Fr Lehar Frag menten uit de operettes van Fr. Lehar. Hilversum, 298 M. Uitsl. VAR A-uitzending. 10,00 VPRO. 6,457,00 en 7,307,45 Gymnastiek 8,00 Gramofoonpl 10,00 Morgenwijding VPRO. 10,15 Muziek v d. film „Taboe", m.m.v. W van Capelien. 11,35 Gramofoonpl 12 15 Concert VAR A-septet en gramo foonpl. 2,30 Lezing over de 4 VAIR'A. 2,45 Gramofoonpl. 2,50 Lezing over Rusland 3,10 Kamermuziek. Haydnkwartet. 4,30 SDAP-kwartiertje. 4,45 Gramofoonpl. 4,50 Beoefening der huismuziek. 5,40 Lezing over China. 6,10 Gramofoonpl. 6,20 Literair halfuurtje. 6,50 Gramofoonpl. 7,00 Schaak-simultaanseance door Dr. M. Eeuwe. 8,15 Teun de klepperman 8,30 R.VII", hoorspel. 9,30 Concert VAR A-orkest. Rococo-liebes- lied, MeijerHe'tmund 10.15 Persb. 11,30 Ensemble Kees Pruis. 11,00 Vervolg concert o.a. Wa-lzer der Wellt, Robrecht. 11,3012,00 Ensemble Kees Pruis. D a v e n t ry 1554 M. 10,35 Morgenwijding. 11,05 Lezing 1,20 Orkestconcert 3,50 Concert BBC-kwintet 5.05 Concertorgelbespeling 5,35 Kinderpraatje 6,20 Nieuwsber. 6,50 Pianomuziek van Schumann 7,10 Tuinpraatje 7,30 Lezing 7,50 L^iar-concert uit Weenen. Zde Huizen stelen en te tobben om de zoo noodige gel delijke middelen te verkrijgen teneinde zijn zegenrijk werk te kunnen blijven voortzet ten. Het bestuur van dit R.K. Nationaal Te huis, bisschoppelijk en Koninklijk goedge keurd, en door het Ned. Episcopaat als „Nationaal" erkend, heeft van Burgemees ter en Wethouders dezer gemeente, bij be sluit van 4 Februari 1931 toestemming ver kregen tot het houden van eene collecte, teneinde tot een zoo hoog noodige ver sterking der geldmiddelen te kunnen gera ken. Het bestuur van de Alg. R.K. Propagan- dacl'ub „Dr Schaepman" heeft zich desge vraagd bereid verklaard deze collecte te organiseeren en stelt zich voor Zondag 22 November a.s. voor dit doel een Bloempjes dag te houden. In de komende weken zullen wij nog wel gelegenheid vinden U nader op de hoogte te brengen met het doel en streven van dit RK. Tehuis „Luctor et Emergo", dat op Zondag 22 November a.s. derhalve een be roep zal doen op uwe bekende en groote offervaardigheid. Meerdere bekendheid toch zal Leiden's DE FINANCIEELE TOESTAND. De wethouder van financiën meent, dat de salarissen van het gerr.eentepersoneel met 3 pet. zullen moeten worden verlaagd. De daad van minister De Geer heeft aanstekelijk gewerkt; een daad, die ook de heer Aalberse in zijn voor de regeering zoo welwillende en vriendelijke rede Woensdag nog even heeft willen afkeuren. Wij bedoe len hier, dat minister De Geer zijn plannen inzake salariskorting voor het Rijksperso neel in een interview aan de pers heeft verdedigd en verklaard als onafwijsbaar, terwijl er nog overleg tusschen regeering en volksvertegenwoordigers moest plaats hebben. De wethouder van financiën te Leiden, de heer Goslinga, heeft in dit verkeerde voorbeeld minister de Geer's voetspoor ge volgd. Hij heeft aan een tweetal dagblad-verte genwoordigers, die dat hadden gevraagd, een onderhoud toegestaan. Daarin heeft de wethouder weinig nieuws gezegd, behalve juist dat wat o.i. nu n i e t door hem gezegd had moeten worden, n.l. dat de salarissen van het gemeenteperso- neel met 3 pet. zullen moeten worden ver laagd. In moeilijke politieke kwesties en dit is er een moet vooral in dezen tijd door overleg naar een zoo groot mogelijke een stemmigheid worden gestreefd. En niet moet vóór zulk 'n overleg een meening worden als 't ware gedecreteerd. Daarom achten wij het jammer, dat de bekwame wethouder van financiën niet even langer heeft weten te zwijgen. Hier volgt dan wat de oorr. van de „N. R. Crt." in zijn blad schrijft: Naar aanleiding van het antwoord, door den wethouder van financiën gegeven op de in de vorige raadsvergadering door den heer de Reede gestelde vragen in zake den financieclen toestand der - gemeente, heb ben wij dezen wethouder verzocht ons eeni- ge nadere inlichtingen betreffende den fi- nancieelen toestand van de Sleutelstad te willen verstrekken. Bij het onderhoud dat de heer Goslinga ons gistermiddag heeft toegestaan, deelde hij ons onder meer het volgende mede: Zooals ik reeds in den raad heb gezegd, is de financieele toestand van Leiden op het oogenblik in zooverre gunstig, dat we voorloopig nog over voldoende kasmidde len beschikken, d.w.z. ruim vier ton zelf benevens ruim twee ton bij de lichtfabrie ken beschikbaar. Tot het einde van het jaar komen wij daarmee uit, maar in het begin van het volgende jaar moeten er rente en aflossingen worden betaald o.a. aan het pensioenfonds van ambtenaren, rente van leeningen enz.; en hoewel de gewone uit betaling van de salarissen dan ook niet direct gevaar loopt moeten wij voor de be taling van deze groote bedragen toch weer over geleend geld kunnen beschikken, het zij van onze gewone geldschieters of an ders hoewel we niet hopen daartoe te moeten overgaan van het rijk. In verge lijking met andere gemeenten staat Leiden er dus zeer gunstig voor, hetgeen echter niet wegneemt, dat ook wij hier op crediet zijn aangewezen. Leiden behoort tot die gemeenten, die een vrij constant bedrag aan inkomsten heeft; noch groote ups noch groote downs komen hier voor. Maar de inkomens zijn hier over het algemeen niet hoog hetgeen het volgende duidelijk be wijst: van de aangeslagenen in de belas ting verdienen 87 pet. 3000, of minder, 9.5 pet. 5000 of minder, terwijl slechts 260 aangeslagenen of ongeveer 1 ys pet. een in komen hebben van meer dan 10.000. Een FEUILLETON. LIEFDE OVERWINT Naar een oud verhaal bewerkt door P. G. HUCKS. (Nadruk verboden). 18) „Omdat ik je vertrouw, Hanna. Daarom vertel ik 't je. Jij bent verstandig en jij kunt het gebeurde verstandig beoordeelen. Haatdragend ben je ook niet. Dat heb je heel je leven bewezen. De oude houtvester is heel anders, die wordt dadelijk zoo woest als een dolle stier en telt ons, boe ren, voor niks. En jij zult ook nog wel me delijden hebben met Frans." „Ik riep Hanna. En haar oogen scho ten vlammen. „Ik, sparrenboer? Ik, met den moordenaar van Karei? Denk je soms, dat ik geen hart in de borst en geen bloed in mijn aderen heb?" „Zeker, zeker. Maar je moet mijn woorden niet dadelijk verkeerd opnemen. Juist omdat ik weet, dat je wèl een hart hebt, kom ik met je praten. Karei zal wel weer beter worden en als hij genezen is, is alle leed vergeten bij jou en bij den hout vester, maar de familie van Frans moet de schande blijven dragen, levenslang. En wat zal het later een heerlijke gedachte voor je zijn en wat een troost zal het je geven, dat je die brave mnschen wanl dat zijn het voor schande gevrijwaard hebt." „Je bent 'n goeie advocaa-, sparren- boer", zei Hanna. somber. „Dat weet ik zoo netjes nog niet. Maar dusdanige samenstelling van de bevolking noopt tot een uiterst voorzichtig financieel beleid. Zeer juist is dit door den voormaligen burgemeester, jhr. mr. dr. N. C. de Gijse- laar reeds ingezien; het is vooral zijn fi nancieele politiek, die ook na hem geko men colleges van B. en W. hebben gevolgd en onze gemeente heeft zich daar steeds wèl bij bevonden. Maar onze eerste taak is ervoor te zorgen, dat onze stad haar cre- dietwaurdigheid behoudt. Zoo ge weet, al dus wethouder Goslinga, hadden wij zoowel in 1931 als voor 1932 een sluitende begroo ting, terwijl wij een reservefonds van onge veer een half millioen gulden bezitten. De dienst der gemeente loopt van 1 Ja nuari tot 30 Juni van dat zelfde jaar, ter wijl de „zware" ontvangsten in het 3Jc kwartaal van het jaar vallen. Maar gelijk gezegd, begin Januari zullen wij er aan toe zijn een beroep op de kapitaalmarkt te doen althans zeker voor wat de aflossin gen betreft. U bent hiermede toch zeker al bezig? Ja, we hebben de onderhandelingen voor verlenging der loopende oredieien reeds geopend. Kasgeldleeningen zijn in ieder geval nog gemakkelijker te plaatsen dan vaste leeningen, die neemt geen bank of fonds op het oogenblik. En deze veste leeningen hebben we noodig voor de uit voering van groote werken; we hebben op het oogenblik voor ongeveer een millioen gulden aan werken onder handen. Maar daarvoor moeten we de kapitaalmarkt weer open hebben. Wat zullen de gevolgen voor Leiden zijn van het ingediend wetsontwerp tot in trekking van 3 pet. van de door de gemeen te uitbetaalde salarissen van het gemeen- tepersoneel? vroegen wij den heer Gos linga. De kwestie is, dat er voor de gemeen te maar één weg is om het belang van de bevolking te dienen en die ia om met de regeering samen te werken. Zouden wij niet voldoen aan den eisch van de regeering om ook een korting van 3 pet. toe te passen op de salarissen van het gemeentepersoneel, dan zou de regee ring op de uitkeering die ze aan Leiden uitbetaalt 15 per inwoner uit het ge meentefonds) namelijk 1 millioen gulden korten met het bedrag dat gelijk staat met het bedrag' dat de gemeente in tegenstel ling met den eisch der regeering te veel aan loon uitbetaalt. Leiden betaalt per jaar 2.500.000 aan loon aan zijn personeel; 3 pet. hiervan bedraagt dus 75.000, dat dan minder van het rijk ontvangen zou worden en waarin op andere wijze zou moeten worden voorzien. Maar voor onze gemeente, aldus wethouder Goslinga, is' het versohil nog veel grooter. Er wordt hier immers 60 opcenten geheven, of meer dan 40, boven welk getal aan opcenten het rijk geen korting op de uitkeering toepast, mits de gemeente voor wie de uitkeering be stemd is, een korting van 3 pet. op de sa-> larissen toepast. Hoewel de houding van het college van B. en W. nog niet is vast gesteld omdat het vraagstuk nog niet iu een vergadering behandeld is, zal het col lege moeilijk anders kunnen besluiten, dan den raad voor te stellen, de salarissen der gemeente-ambtenaren met 3 pet. te korten. Hiermede zullen in de eerste plaats de arbeiders gediend zijn, omdat er dank zij deze verlaging van uitgaven gelden voor werkverruiming vrij zullen komen, maar ook omdat door samenwerking met de re geering het gemakkelijker zal vallen lee ningen bij het rijk te plaatsen dan wan neer men de geëischte verlaging op de sa larissen niet zou toepassen. En hoe is de toestand bij de bedrij ven? Deze is gunstig te noemen, hoewel de lichtfabrieken als gevolg van den algemeen ongunstigen toestand de dagstroomafne- ming zien verminderen. Er wachten, gelijk bekend, groote wer ken op uitvoering. Behoort de dringende verbetering aan den spoorwegovergang Rijns burger weg Stationsweg, waarover men nu reeds jaren doende is, daar ook toe? Neen; deze aangelegenheid is verder van een oplossing af dan ooit. Op de staatsbegrooting 1932 is hiervoor ook niets uitgetrokken. (Over nieuwe groote werken valt eerst te wat ik zeg, dat meen ik. Jij hebt alle re den om Frans aan te irlage i en toch zou jij, met je goeie hart, er larer grooten spijt van hebben dat je die menschen in hun nood niet geholpen had. Ze hebben al hun hoop en vertrouwen op jou gesteld. Jij alleen kan ze helpen. En dan moet je ook eens bedenken, hóe de jonge houtvester Frans gesard heeft. Hij was doof voor al diens smeekingen en in blinde woede is Frans toen op hem aangevlogen en zoo is het ongeluk gebeurd. „En hoe weet u dat alles zoo precies?" „Van Gerhard. Die heeft het me zoo verteld. Hij was gisteravoni op den mo len. Ze zaten daar gezellig reet elkaar te praten, toen Frans, die er eerst ook bii was en dien ze niet hadden hooren weg gaan, plotseling geheel verward naar bin nen kwam stormen met gescheurde klee- ren en vol bloed. De molenaar zakte bij dat gezicht in mekaar als bomijs en ze dachten, dat hij een beroerte had gekre gen. De vrouwen begonnen hard te hui len, terwijl Frans aldoor riep: ..Ik heb Karei Kraus doodgeslagenIk heb Karei Kraus doodgeslagen „Die arme menschenzuchtte Hanna onbewust. „Ja, wel arme menschen. HannaDaar in heb je gelijk", zei de slimme boer. ge bruik makend van dit gunstige oogenblik. „Jij hebt medelijden met hen en daaron zal je wel een goed woordje voor hen wil len doen bij den houtvester, want van hem hangt alles af. Frans zal zijn straf ook niet ontgaan. Daar heeft mijn Gerhard al reeds voor gezorgd. Ze waren op den mo len allemaal hun hoofd kwijt, dat begrijp je, maar hij hield zijn verstand goed bij elkaar. Hij sloot dadelijk de deur, zoodat niemand van de dienstboden iets kon mer ken. Toen hebben ze Frans gewasschen en verbonden, want de hond van den houtves ter had hem leelijke knauwen gegeven, en toen hebben ze hem anderer kleeren laten aantrekken, zijn boeltje bij elkaar g.viakt en hem geld gegeven. Gerhard is toen met hem naar de stad gereden en heeft hem vanmorgen op den trein gezet. Hij gaat naar Amerika naar een verren neef van den molenaar, die ergens in Canada op een groote boerderij vormt midden in de wildernise geloof ik. Daar moet hij nu maar eens aan 't werk en een beetje tot bedaren zien te komen. Weet je ook, of de houtvester al aangifte bij de politie heeft gedaan?" „Neen, want hij weet immers nog niet eens, dat Frans de schuldige is." „Dan zal Frans nog wel weg kunnen ko men, geloof ik. Overigens kan 't me wei nig schelen, of hij ontsnapt, ja of neen. Als de zaak voor 't gerecht komt, i3 de ra>de- naar toch geschandaliseerd en van dat hu welijk met Regi komt niets. Daar moet de houtvester ook eens aan denken e den menschen die schande niet aandoen. Hij is, wel is waar, een hardvochtige kerel, maar als jij je er voor spant, zou hij de zaak misschien wel laten rusten." Om Hanna's lippen speelde een ver achtelijk lachje. Het egoisme van den boer stuitte haar tegen de borst, doch met de molenaarsfamilie had ze innig medelij den. „Dus jij 'spreekt wel eens met den ouden houtvester, Hanna. Ik heb 't je al eerder gezegd, 't zal je geen schade zijn en je moeder ook niet. Wie den sparrenboer tot vriend heeft, kan geen kwaad doen in het doep en is bij iedereen gezien, dat weet je en ik beloof je, dat ik jullie zal zal beloo- nen, jou en je moeder." „Als ik 't doe, dan doe ik 't voor de menschen op den molen en niet voor u", zei Hanna scherp, „en dank verlang ik niet. Frans heeft me bitter leed aange daan, maar dat kunnen de ouders niet hel pen. Dat zijn door en door brave men- schn. Ze zijn wel niet zoo slim als u, maar het zijn menschen met oen hart en dat geeft bij mij den doorslag." De boer slikte het verwijt, keek naar de boomtoppen en deel, alsof hij niets ge hoord had. „Dus dan wil je me dat pleizier toch doen?" vroeg hij. „Al ben je later houtves tersvrouw, dan kan je me misschien i og wel eens noodig hebben en je in den steek laten, zal ik zeker niet, jou niet en je man niet. Meer kan ik niet zeggen. Hanna. Denk daar ook eens aan. Onschuldige menschen in 't ongeluk storten, brengt al tijd ongeluk aan. Je eigen geweten zal je dat eeuwig verwijten." Hanna's hart was overvol. Karei zou, dat geloofde ze vast, wel beter worden. Ze had den heelen nacht voor hem gebeden en ze vertrouwde er vast op, dat Onze Lieve Heer haar gebed zou vorhooren. Ze mocht niet haatdragend wezen en de oude houtvester had zoo pas nog gezegd, dat hij alles goed zou maken. Dat hield niets an ders in, dan dat hij de keuze van zijn zoon zou billijken en dat zij met Karei zou trouwen. Ze mocht anderen niet in 't ongeluk storten. Moeilijk was 't wel, maar ze moest vergeven. Gods gebod luidde toch: Bemint God bovenal en uw naasten als u zeiven. „De houtvester zal den molenaar niet in 't ongeluk storten", zei ze na een poosje, 9,40 Lezing door Edgar Wallace (The world of crime). 10,10, Concert. Militaire kapel. 10,5512,20 Dansmuziek. Ambrose's band. Radio Parie 1725 M. 8 05 Gramofoonpl. 9,20 Orkestooncert. 12,50 Gramofoonpl. 5,20 Orkestconcert 9,05 Concert. Avond van de Chanson niers. Langenberg 473 M. 6,25—7,20, 9 35—9,50, 11,30—11,50 Gramo foonpl. 12,251,50 Orkestooncert. 4,205,30 Orkestconcert 7 50 Leharconcert, zie Huizen. Daarna tot 12,20 Dansmuziek Ka lundborg 1153 M 11,201.20 Orkestconcert 1,502,20 Gramofoonpl 2,504,50 Orkestooncert 7 208.20 Concert. Werken van Strauss, Lanner e.a. Weensohe muziek. 9,25 Deensche muziek o.a.. Noorsche volksdansen, Hartmann 10,2011,35 Dansmuziek Brussel 508 en 338 M 508 M. 5,20 Orkestconcert 6 35 Gramofoonpl.' 8,20 Gramofoonpl. 8,50 Orkestconcert o.a. 5e Symphonic, Beethoven. 338 M. 5,20 Orkestconcert. 6,50 Gramofoonpl. 7,10 Zie Langenberg. 9,35 Dansmuziek Rome (Napels) 441 M. 7,30 Gramofoonpl. 8,20 „l6aheau", muziek van Mascagni. Z e e s e n 1635 M. 7.20 „Dreher Sehultz wird gekündigt", leerspel van het arbeidsrecht 7,50 Leharconcert. Zie Huizen 9,2011,50 Dansmuziek. Dajos Bela. Radio-communicatie met de missionarissen op de Solomon-eilanden. Op een bijeenkomst van missionarissen to Parijs heeft mgr. Raucaz, vicaris-aposto- licus van de zuidelijke Solomon-eilanden zijn plan bekend gemaakt voor de inrichting van een radio-telefonische communicatie met de missionarissen. Op het vasteland heeft men geen begrip van de isolatie der missionarissen op de Pacific-eilanden. Zij zijn gewoonlijk door een groote oppervlakte water van elkaar gescheiden. Monseigneur heeft een centraal station ontworpen te Visale, Guadalvaval en ver der onderposten in de verschilende mis siestaties. Er zijn verschillende technische en financieele moeilijkheden op te lossen, doch hij hoopt deze te kunnen overwinnen. Katholieken opwekken tot grootere vrijge vigheid en tot de overtuiging brengen, dat dit verdienstelijk werk naar behooren ver dient gesteund te worden. Dit verdienstelijk werk, waarvan Mgr. Dr. Ariëns zeer terecht heeft gezegd: „Als „Luctor et Emergo" zou ophouden te bestaan, zou er een gaping zijn in onze R'oomsohe Charitas, een leemte door niets te vullen." Wij meenen voor heden hiermede te kun nen volstaan. Binnen enkele dagen zal ons bestuur een beroep doen op de medewer king van onze Roomsche jonge dames, om ons op Zondag 22 November a.s. wederom de behulpzame hand te bieden bij het verkoo- pen der bloempjes. Wij rekenen er op, dat met de bekende bereidwilligheid aan ons verzoek zal wor den gehoor gegeven en een zeer groot getal briefjes zal worden bezorgd aan het adres van onzen secretaris, Stationsweg, no. 8a. Namens het bestuur van de Alg. R.K. Propagandaclub, „Dr. SCHAEPMAN". Mr. H. F. A. DONDERS, Voorzitter. H. LOMBERT, Secretaris. altijd als ik 't verhinderen kan. Dat moet u goed begrijpen, sparrenboer. Ik kan niets meer doen dan mijn best. Maar waarom komt de molenaar zelf niet 1 Het verzoek van een vaderhart dringt eerder tot een vaderhart door dan het verzoek van een vreemde. U zult nooit kunnen zeggen, sparrenboer, dat u Hanna Mertens te vergeefs om hulp hebt gevraagd en daar om zeg tegen den molenaar, dat hij zelf hier komt en dan wil ik voor hem spreken. Maar komen moet hij zelf." „Ik zal 't hem zeggen, maar of hij zal durven.. Hij is nooit een held geweest en verstand heeft hij ook al niet veel." Do boer haalde de schouders op. In zijn waan geloofde hij veel wijzer te zijn dan de molenaar. „Nou, tot ziens dan, Hanna. Houd je woord en wat ik je beloofd heb, zal ik na komen. Ik ben de sparrenboer. Laat je dat voldoende wezen." Hij verliet het erf, onverschillig voorts stappend, alsof hij onderhandeld had over den verkoop van een stuk vee en niet over een zaak, waarvan het wel en wee van een geheele familie afhing. „En zulke menschen hebben over moe der den staf gebroken en de nagedachte nis van mijn vader verguisd", mompelde ze verachtelijk. Toen vielen haar de laat ste woorden van den houtvester in. Hij had haar vader gekend, hij wist misschien wie hem vermoord had en kon opheldering geven over alles, wat er toenmaals voor gevallen was. Zoo vlug als ze kon, ging ze naar de ziekenkamer terug vol verlangen meer te vernemen uit den mond van den hout vester. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9