23ste Jaargang VRIJDAG 6 NOVEMBER 1931 No. 7046 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De proefneming op kinderen in de Leidsche Kliniek BINNENLAND 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor LeideD 19 cent pei week f 2ü0 p« kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week 12.60 per kwartaal Franoo per port ff 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is roor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal bij ▼ooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad I oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele ran het tarief berekend. Kleine advertentiën, ran ten hoogste 30 woorden, *m betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen V De dansexcessen. Verschenen is een rapport van een door de regeering ingestelde commissie inzake het dansvraagstuk. De commissie is eenstemmig van oor deel, dat de vraag, of ook voor ons land het dansen in het openbaar zoodanigen omvang en aard heeft aangenomen, dat de overheid hier een taak heeft, bevestigend dient te worden beantwoord, doch dat het hier allereerst een taak der gemeentelijke overheid betreft. Ingrijpen van de overheid wordt dus noodzakelijk geacht. En dit moet volgens de commissie uit wier rapport de „Tel." een en ander publiceert geschieden door eisohen te stellen aan de lokalen, waarin publiek gedanst wordt, en door een ver bod voor minderjarigen beneden achttien jaar. De commissie, in wier rapport voor zoover althans nu gepubliceerd verder niet veel positiefs ter bestrijding van het dansen wordt gegeven, maakj. eenige be- hartenswaardige opmerkingen: Wat zij van de publieke dancing consta teert is, helaas, volstrekt niet overdreven. De publieke dancing bleek vooral voor minderjarigen een uiterst gevaar lijke plaats. Vooral daar waar perso nen elkaar ontmoeten, die elkaar niet kennen en zich dus ook niet voor el kaar verantwoordelijk voelen; en dat is de normale situatie in onze groo tere bevolkingscentra. In vele dorpen Is het niet veel anders, nu ten gevolge van het betere verkeer ook daar in de dansgelegenheid vreemden elkaar vinden. Men leze goed, dat de publieke dancing vooral voor minderjarigen een uiterst gevaarlijke plaats is. Er staat: vooral voor minderjarigen, wat, te recht, inhoudt, dat ook voor anderen daar zeer groote gevaren liggen Verder wordt in het rapport o.m. gecon stateerd Ivan men voor de grootste steden zeggen dat de zucht naar dansen de laatste jaren verminderd is, in de klei nere steden is er van afneming van het dansen nog geen sprake, althans is het dansen daar zeker niet vermin derd in die mate als waarvan sprake is voor de grootste steden in ons land. De beteekenis van het dansvraag stuk voor het platteland aangeven, is zeer moeilijk. Er zijn streken in ons land, die betrekkelijk verwijderd zijn van steden of andere groote gemeen ten en die in haar isolement nog verre zijn van de zucht naar genot, waardoor de grootere meer in het verkeer lig gende plaatsen zich meer en meer kenmerken. Het dansen beteekent voor derge lijke streken dan ook niets, behou dens steeds gedurende de drie of vier jaarlijksche kermisdagen, waarop wel gedanst wordt. Daarentegen zijn er dorpen, die gelegen in den naasten omtrek van een grootere plaats met moer ontspanningsgelegenheden wel degelijk met het dansvraagstuk te ma ken hebben, echter op een bijzondere wijze. De jeugd trekt op Zaterdag en Zondag naar elders om te dansen, daar er in eigen gemeente daartoe geen gelegenheid bestaat. Van over heidswege wordt ten plattelande veel al de zucht naar dansen, waar men het noodig acht, zooveel doenlijk te gengegaan, maar dit neemt niet weg, dat het dansvraagstuk daar in de toe komst- een vraagstuk van beteekenis kan worden. Overal, ook ten plattelande, grijpt rond om zich heen de danswoede, in het rap port terecht een „zedenverwildering" ge noemd. Tegenover de dansexcessen van dezen tijd móeten ton krachtigste stelling ne men allen, die in overheid zijn geplaatst! MET HET VACCIN VAN CALMETTE. Geen verband met de Lübecksche geschiedenis. Dezer dagen vermeldden de bladen het ontstellende feit, dat aan de Rijksuniversi teit te Leiden inspuitingsproeven waren genomen op zeer jonge kinderen met het sinds de Lübecksche geschiedenis zoo be kende vaccin van Calmette. Daar dit bericht eenige onrust heeft ver wekt, is een nadere beschouwing gewensebt. Het betreft hier proeven, welke gedaan zijn in de kinderkliniek van prof. Gorter en onder diens verantwoordelijke leiding verricht werden door dr. Boer te Wasse naar ten behoeve van zijn dissertatie, waar mede hij in Juli 1929 aan de Leidsche Uni versiteit promoveerde. Een recent geval is liet dus niet (do proe ven werden genomen in de wintermaanden van 19281929) en evenmin is er sprake van een ontdekking of van een ontmaske ring van geheime practijken, want het meer dan twee jaar ouue proefschrift spreekt er openlijk en uitvoerig over. Een geheimzin nig tintje bezit deze kwestie dus aller minst en uat neemt veei weg van het sen- satioiieeie van net geval. Hoewel het pi oef schrift van dr. Boer dus reeds twee jaar lang voor ïeueren be langstellende te veiKnjgtm was en oe daar in neschreven en bestudeerde feiten voor iedereen te lezen waren, is aan net geval eerst ruchtbaarheid gegeven buiten nen uiteraaicl beper&ien kring van de lezers van het medische proexschrilt, door een brochure van den Haagschen arts B. Bijl, voorzitter van de stichting „Anti-vivisectie bona welke brochure dezer dagen ver- bciieen ander den titel „Vivisectie op men seden". Volgens het genoemde proefschrift wer den de proeven 111 de kliniek genomen op rU kind ei en; net uoel was de reactie van deze kinderen te observeeren op onder- nuiusche inspuitingen met het vaccin van Galmette, in het proefschrift genaamd B.G.G., hetgeen een afkorting is va^i: jJi- lie-Gadmette- Guerin. Dit vaccin is het zelfde als gebruikt weid in Lubecü, waar het werd toegediend ui den vorm van een praeparaat, in de voe ding der zuigelingen vermengd, en waai het praeparaat op de een of andere wijze een zóó gevaarlijke uitw erkuig neeft gekre gen, dat n bü a ïu kinaeren er aan gestor ven zijn. De oedoeling van dit vaccin is: kinderen, die in de nabijheid van lijders aan z.g. „open tuberculose moeten opgroeien, te ïin- muniseeren, d.i. onvatbaar te maken voor ue herhaalde besmetting met tuberkel bacillen. Het praeparaat van Galmette is reeds op duizenuen milderen toegepast en heeft zeer goede resultaten opgeleverd, zoodat er niets tegen is, dit vooibehoedmiddef toe te passen in gevallen, waar groot gevaar voor besmetting bestaat. Hoe dit praeparaat in Lu beek een zoo fatale uitw erlang kon heb ben, is tot nog toe een raadsel en maakt op het oogenblik een onderwerp uit van een languurig proces te Lubeck en van veel twisigescnrijf in medische kringen. Waarschijnlijk is er te Lübeck een fout gemaakt, maar de mogelijkheid bestaat, dat het praeparaat niet altijd zoo onschul dig is als men aanvankelijk meende. Eu wanneer dit het geval mocht zijn met een praeparaat, dat via de maag in het lichaam wordt gebracht, dan moet men dubbel voor zichtig zijn met onderhuideche inspuitin gen, wier werking altijd krachtiger en di recter is. Zoowel in den tijd, toen dr. Boer zijn proeven deed, als nu nog, zijn de medici het niet eens over de werking van de inge spoten B.C.G., evenmin trouwens als over het Calmette-praeparaat. Wij zijn het niet eens met degenen, die beweren, dat nimmer proeven met men- schen mogen worden genomen, maar achten dergelijke proeven alleen verantwoord in gevallen, waarin dat noodig is. Wanneer een medicus een zieke meent te kunnen ge nezen met een nieuw en na ernstig onder zoek zich beter voordoend middel dan elk vroeger geneesmiddel, dan is de toepas sing van zoo'n nieuwe methode verant woord. Wat ons echter in dit geval zoo erger lijk voorkomt is-: Ten eerste, dat deze proeven genomen werden niet met het doel de kinderen te gen dreigende t.b.c. te beveiligen, maar al leen om de reactie van het vaccin te ob serveeren. De kinderen dienden als proef konijn zonder eenig voor hen te verwach ten nut. Ten tweede, dat het hier kinderen be treft. Wanneer volwassenen zich als proef konijn laten gebruiken, moeten zij dat zelf weten. Is hier de toestemming van de ouders of voogden gevraagd en verkregen! Ten derde, dat de' experimentator van te voren wist, dat er niet alleen geen nut was te verwachten voor de kinderen zelf, maar dat er ook geen noemenswaardig we tenschappelijk materiaal uit de proeven ie halen was. ('t Is te lezen in het proef schrift). Het geval wordt nog ernstiger doordat een der kinderen is overleden. Het kind was herstellende van griep, werd ingespo ten en stierf na eenigen tijd aan hersen vliesontsteking. Het is heel goed mogelijk, dat de doodsoorzaak niets met de inspui tingen te maken heeft gehad, maar men vraagt zich toch af, of de inspuitingen niet hebben meegeholpen om het weerstands vermogen van het kind te verzwakken. Wij achten het voorgevallene in de kli niek een ernstig en betreuren® waardig feit, omdat het zoo moeizaam verworven vertrouwen van het volk in de ziekenhuis- verple-ging weer te loor dreigt te gaan. Maar al te vaak is men bevreesd, speciaal in het academisch ziekenhuis opgenomen te worden, omdat men de gedachte bij zich heeft, als proefkonijn te worden gebruikt. En welke moeder zal haar kind willen af staan als zij er maar aan denkt, dat er proeven mee genomen worden, welke niet in het belang van het kind zijn. Proeven in het belang van de wetenschap zijn ge oorloofd, maar een medicus wachte zich ervoor, misbruik te maken van het vertrou wen, dat in hem gesteld wordt, door zon der volledig medeweten en volledige toe stemming van hem dien het aangaat te be schikken over een lichaam een van de kostbaarste goederen van den inensch zij het ook voor proefnemingen, welke hem onschadelijk en ongevaarlijk mochten toe schijnen. ROOFMOORD TE GORCUM. EEN NOTARIS OVERVALLEN EN VERMOORD. Van den dader geen spoor. Toen hedenmorgen het personeel van notaris W. J. Courrech Staal, wonende in de Brugstraat 59 te Gorkum in het kan toor verscheen, kwam het tot de ontstel lende ontdekking, dat de notaris dood in zijn kantoor lag. De politie werd onmiddellijk gewaar schuwd, die ter plaatse een uitgebreid onderzoek instelde. De heer Courrech Staal woonde alleen in het gebouw, waar zoowel het woonhuis als het kantoor waren ondergebracht. Ge bleken is, dat de brandkast op normale wijze was geopend, doch het schijnt dat er op het kantoor een hevige worsteling heeft plaats gehad. Naar wij nader vernemen, staat het wel vast, dat de heer W. J. Courrech Staal, notaris in de gemeente Gorkum, het slacht offer van een roofmoord is geworden. De moord is ontdekt door de 17-jarige dienstbode mej. W. van Hof. Deze kwam schoorsteen, eveneens van marmer, is ont wricht en op den grond is terecht geko men. Na het plegen van den moord heeft do dader de sleutels van de brandkast geno men en deze geopend. Een pak bankpa-pier wordt vermist. Het juiste bedrag kan ech ter nog niet worden opgegeven. De politie heeft hedenmorgen op het kantoor foto's laten maken en andere waarnemingen laten verrichten, die kunnen leiden tot het ontdekken van den tot nu toe onbekenden dader. De eigenlijke doodsoorzaak kon tot dusver nog niet wor den vastgesteld, en hiervoor is dr. Hulst uit Leiden ontboden om de sectie op het lijk te verrichten. Voor zoover op het oogenblik valt na te gaan heeft men gisteren niets bijzonders do omgeving van het huis van den no taris bemerkt. hedenmorgen als gewoonlijk te half acht aan de woning van den notaris, waarvan zij een sleutel heeft. Op het kantoor vond zij haar meester dood op den grond liggen. Onmiddellijk heeft zij de politie ge waarschuwd, die onder leiding van den commissaris, den heer W. van Marei, een voorloopig onderzoek instelde. Uit dit onderzoek is gebleken, dat de moord gisteravond na het vertrek van het kantoorpersoneel, toen de notaris alleen in het gebouw vertoefde, heeft plaats ge had. Het bed was niet beslapen en het is waarschijnlijk, dat de moordenaar zich ge woon als cliënt bij den notaris heeft aan gediend. Uit de situatie op het kantoor, zooals deze hedenmorgen werd gevonden, valt op te maken, dat de heer Courrech Staal moet zijn aangevallen terwij] hij voor zijn schrijfbureau zat. Een hevige worsteling moet hebben plaats gehad, wel ke met den dood van den notaris is ge ëindigd. Het slachtoffer lag hedenmorgen met het hoofd tusschen de kachel en de schoorsteen. De worsteling moet zoo he vig zijn geweest en de val van het slacht offer zoo zwaar, dat niet alleen de kachel werd verschoven, doch dat tevens de mar meren plaat van den schoorsteenmantel is gebroken en de rechter zijstijl van den DE ONBEWAAKTE OVERWEG AUTO DOOR TRAM GEGREPEN. Eén doode, twee ernstig gewonden. Hedenmorgen omstreeks half negen is op den onbewaakten overweg over den Oudelandschendijk onder de gemeente Sommelsdijk de auto van een rondreizend koopman in huishoudelijke artikelen, door de tram gegrepen. De auto werd wegge slingerd en zeer ernstig beschadigd. Van de inzittenden werd de koopman direct gedood. De chauffeur en een tweede pas sagier werden ernstig gewond. Zij zijn voorloopig naar hotel „Spee" te Sommels dijk overgebracht. Een vierde inzittende kreeg geen letsel. Het uitzicht op dezen overweg is zeer goed, doch vermoedelijk is het ongeval te wijten aan den dikken mist, die op het tijdstip van het ongeval hing. TWEEDE KAMER BEHANDELING DER STAATS- BEGROOTING. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Voortgezet worden de algemeene be schouwingen over de Rijksbcgrooting. De heer Colijn spreekt. Do heer C o 1 ij n (A.-R.) wijst er op, dat het hier een waar crisisdebat betreft. De Regcering heeft haar handen vol aan de crisis, maar toch mag spr. er zijn verwon dering over uitspreken, dat het Kabinet geen aandacht besteedt aan sommige an dere volksbelangen, b.v. de Zondagsvie ring. Intusschen erkent spr., dat het be leid van het Kabinet thans beheerscht wordt door de tijdsomstandigheden. Wat do oorzaken der crisis betreft denkt spr. aan den ontzaglijken schuldenlast, die is aangegaan om oorlog te kunnen voeren. Engeland zuchtte aan het einde van den oorlog onder een oorlogsschuld van 96 mil liard gulden, hetgeen zou neerkomen op 16 milliard voor Nederland. Na den oorlog is het Verdrag van Ver sailles gekomen, dat de heer Aalberse reeds gekwaliiceerd heeft. Dan zijn er herstelbetalingen, de tarieven, de groote daling van het emigratiecijfer, en de onoordeelkundige leeningspolitiek. Het gevólg is nu een groote onderconsumptie, die geen verband houdt met het huidigo economische stelsel, maar met een aards- domme economische politiek. Het groei proces van het huidige stelsel gaat door. Het vertoont zeker uitwassen. Hiertegen moet de overheid krachtens haar roeping optreden. Van een ander productie sys teem weet niemand wat het brengen zal. Het socialisme kan nationaal geen oplos sing brengen en zou dit internationaal kun nen als er een machthebber was, gelijk die in het 13de Boek der Openbaring. Dc Rc- gecring kan aiet anders doen dan afweer- politiek voeren. Zij weet niet van welke zijde haar de slagen zullen worden toege bracht. Daarom kan men ook geen vast plan eischen. Op één punt kan de Regee ring meer doen, zij kan het volk behoe den voor de grootste ramp, die het kan overkomen de inflatie. De Regeering moet voorzien in een dek king van 95 millioen gulden. Het jaar 1933 zal nog heel veel slechter zijn dan 1932 en ook daarna is veel verbetering nog niet te verwachten, omdat spr. de crisis ziet als een liquidatiecrisis, die ons brengt naar een lager niveau. In dit verband be schouwd acht spr. de voorgestelde maatre- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het nieuwe Britsche kabinet. (Buitenl. 2e blad.) De situatie in Mandsjoerije verscherpt. (Buitenl. 2e blad). BINNENLAND. Het begrootingsdebat in de Tweede Ka mer. (lste blad). De Minister van Waterstaat over het vraagstuk van den Zenderbouw. (lste blad.). De nood der Wcst-Friesche tuinders. Antwoord van de Regeering op de gestel de vragen, (lste blad). Roofmoord op een notaris te Gorcum. (I'Sto blad). Auto door tram op onbewaakten over weg te Sommelsdijk gegrepen. Eén doo de, twee gewonden, (lste blad). Twee dooden bij een auto-ongeluk te Foxhol. (Gem. Ber., 3de blad). Ongelukken met vuurwapenen. (Gem. Berichten, 3de blad.). Een woonschuit met geroofde voorwer pen ontdekt. (Gem. Berichten, 3do blad). De voorzitter van den Kon. Ned. Voet balbond over de verruwing van het voet balspel. (Sport, 4de blad). OMGEVING. Juweelendief aangehouden door Wasse- naarsche en Rotterdamsche politie, (lste blad). Wij' geven een beschouwing over de proefneming op kinderen in de kliniek van prof. Gorter te Leiden, (lste blad). WIJ GEVEN EENIGE HISTORISCHE BIJZONDERHEDEN OVER DE GE MEENTE WASSENAAR. gelen niet voldoende voor langoren tijd, al behoeft men zich over een klein tokort niet te zeer ongerust te maken. Van de voorgestelde maatregelen ont moet alleen de mindere storting in het in- validiteitsfonds totaal geen bedenking bij spr. Tegen de andere maatregelen bestaan wol bezwaren maar toch gelooft spr., dat het geheel aanvaard moet worden. Geen enkele doeltreffende maatregel is aanbe volen, die aanvaardbaar is. De heer De Visser: Ik heb er een hecle reeks genoemd De heer C o 1 ij n herinnert aan dc cri sisbelasting, die dc heer Albarda wilde. Maar ook met deze maatregelen van de regeering zal een crisisbelasting op den duur niet te ontgaan zijn. De 25 pet. be sparing op de militaire uitgaven is niet mogelijk zonder aanzienlijke korting op het personeel van land- en zeemacht. Ook de andere maatregelen van den heer Al barda lijken spr. volkomen verwerpelijk Gaat men over de vroegere overschotten beschikken, dan zal men moeten gaan lce- nen on de leeningsmogelijkhid is niet groot. Het standpunt van de regeering ten op zichte van de Zuiderzeewerken is spr. nog niet duidelijk. Hij komt daarbij terug bij de Zuiderzeefondsbegrooting. Voorts dient dc regcering scherp toe te zien op het beleid der gemeenten, dat óók inflatie kan teweeg brengen. Spr. maakt vervolgens eenige opmer kingen over de handelsbalans en sluit zich aan bij den heer Aalberse. De regee ring beseft het gevaar van een groot de ficit, blijkens het contingenteeringsont- werp. Overtollige invoer dient bestreden te worden. Het contingenteeringsontwerp houdt het streven naar protectionisme te gen. Met een verhooging van het tarief tot 10 pet. is intusschen, naar spr. meent, de fiscale grens bereikt. Is beperking van den invoer dus goed, ook onze uitvoer moet worden uitgebreid. Daarbij is de kostprijs een factor, waarop wij invloed kunnen uitoefenen. Loonsverlaging is in sommige bedrij ven noodzakelijk, vooral in de exportbe drijven. Dat is geen kwaadwilligheid, maar een betreurenswaardige noodzaak. Echter zijn er andere factoren, die invloed uit oefenen op den kostprijs. Generaliseeren kan men hier niet. Wel zullen daarnaast ook de loonen in de betere, b.v. ook in de gemeentebedrijven moeten dalen, anders

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1