KERKNIEUWS VRIJDAG 6 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 16 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Auto te water. Klein k:ndje verdronken. Vier inzitten den gered. Te Foxhol is gistermorgen een auto, be stuurd door den heer Bijl uit Musseikanaal door nog onbekende oorzaak in het Win- schoterdiep gereden. Van de inzittenden ■werden de heer Bijl, diens broeder, die de eigenaar van de auto is, de heer J. Benos en mej Drenth met groote moeite gered en naar bet ziekenhuis te Groningen vervoerd. Een klein kindje, dat mej Drenthe bij zich had en dat in een wagen lag, is echter niet teruggevonden. Tot gistermiddag twaalf uur had men het kindje nog niet opgehaald. Nog een der inzittenden overleden. De heer J. B., een der inzittenden van de auto die Donderdagmorgen bij Foxhol in het Winschoterdiep is gereden, is nog dienzelfden middag in het. Academisch Ziekenhuis te Groningen overleden. Omtrent het ongeluk verneemt de „Tel." nog: Uit de richting Hoogezand naar Gro ningen reed de auto van den heer Geert Bijl, van Musselkanaal, die bestuurd werd door zijn broer uit Stadskana^ Zeer waarschijnlijk is deze auto, toen hij een andere wilde voorbijrijden, daar mede in botsing gekomen, met het ge volg, dat hij in het Winschoterdiep te rechtkwam. De auto sloeg over den kop. In de auto zaten behalve de gebroe ders Bijl, de heer Joh. Benes en mej. Drent met haar circa halfjarig kindje. De inzittenden zijn met groote moeite gered. Nadat zij ongeveer vijf minuten in het water waren geweest, zijn zij dooi de toeschietende menschen er uit gehaald Twee er van waren er erg aan toe en werden door twee doktoren uit Hooge zand, nadat zij binnengebracht waren bij den heer Benthem, onmiddellijk met behulp van zuurstofapparaten behandeld. Bij beiden werden de levensgeesten weer opgewekt. Alle vier volwassenen zijn daarna per ziekenauto naar Gronin gen vervoerd .Het kindje, dat waarschijn lijk uit den wagen is gevallen, was zoek. Onmiddellijk is men met dreggen aange vangen, maar om één uur had men het lijkje nog niet gevonden. Auto met zeven personen te water. Woensdagmiddag omstreeks halfvier is de heer P. W. J K., wonende in de Coper- nicuslaan te Den Haag met zijn auto, waar in ook zijn vrouw en vijf kinderen waren gezeten, nabij hotel De Wyckcrbrug te Voor burg. in een sloot gereden. -De heer K. zet te zijn auto in beweging om over de Wye- kerbrug naar den Westvlietweg te rijden, doch drukte op een verkeerde versnelling, waardoor hij achteruit in de sloot terecht kwam. Gelukkig konden al,e inzittenden spoedig in veiligheid worden gebracht en kwamen zij er met bemodderde kleeren af. De auto, die licht werd beschadigd, is later met een kraanwagen aan den kant gebracht. Autobotsing onder Huiten. Drie gewonden. Een Belgische auto is gistermiddag te circa drie uur op den Bredascheweg onder de gemeente Huiten tegenover het café „De Stad Parijs" op den ten ge volge van den regen gladden weg ge slipt en tegen een uit de richting Breda komende personenauto gebotst. De Bel gische mevr. Slootmans, die met haai man en den heer Reinders uit Tilburg in eerst genoemden wagen zat, bekwam door het ongeval een ernstige hersenschudding terwijl bij haar man een ribkneuzing en inwendige kwetsuren geconstateerd wer den. De heer Reinders kwam er met en kele lichte verwondingen af. De Gemeeutolijke Geneeskundige dienst zorgde voor het vervoer der drie ge wonden naar Tilburg. De auto's zijn deerlijk gehavend weggesleept. Ernstige aanrijding. De heer J. van Kleef, leeraar aan de M. T. S. te Dordrecht, is gisteravond, toen hij per rijwiel op den Singel daar ter stede reed en, na een teeken te heb ben gegeven, linksaf wilde slaan, aange reden door een achter hem rijdende auto, bestuurd door den operettezanger A. M., op weg van den Haag naar Antwerpen. De heer van K. werd zwaar gewond. De auto, die tegen een boom gereden was kreeg eenige schade Nadat proces-verbaal was- opgemaakt, kon de heer M. naar Antwerpen verder reizen. Jongen door een tram overreden. De 14-jarige jongen M. S. uit de Wei- marstraat te 's-Gravenhage had gister middag even na vijf uur het ongeluk in de Paul Krugerlaan met zijn fiets te vallen vlak voor een naderende tram, met het gevolg dat hij overreden werd. Het slachtoffer was deerlijk verminkt cn men moest de 'tram opvijzelen om den jongen te kunnen bevrijden. Aan beide beenen was hij ernstig gewond en in zorgwekkenden toestand is hij door den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Zuichval gebracht. De geneesheeren oor deelden het noodzakelijk, dat een zijner beenen werd geamputeerd. Zijn toestand was gisteravond zorgelijk. Mamaa it «an Pe' Namaak büjft Namaak! M IAHl—1| Wanneer een artikel nagemaakt wordt, is zulks het beste bewijs voor de buitengewone eigenschappen van dat artikelHoe dikwijls heeft men niet geprobeerd, Persii na te maken. Steeds weer bleek het een mislukking te zijn. Wanneer Persii niet iets bizonders was, dan had het niet 500 dikwijls als voor beeld gediend voor de vele namaaksels. •Precies zoo goed als Persii» en »beter dan Persii» zijn redeneeringen, die niets bewijzen. Wanneer er werkelijk iets beters was dan Persii, zouden zoovele millioenen huisvrouwen geen Persii gebruiken INBRAAK IN R. K. PASTORIE TE VOGELENZANG. Woensdagnacht werd ingebroken in de R. K. pastorie te Vogelenzang. Nadat de inbrekers eerst vergeefs go- tracht hadden door een tuimelraam aan den kant van het kerkhof in de kerk te ko men (een tafel, stoel en touwen waren daar toe uit den pastorietuin „geleend"), kwam men ten slotte aan de achterzijde van de pastorie door middel van een tuimelraam binnen. Een deur met een Lipsslot versper de verderen toegang, maar werd uit de scharnieren gelicht. De kamers van de be nedenverdieping werdon grondig onder zocht, alles was hier overhoop gehaald. Be halve eenig geld uit de taschjes van de dienstboden werd hier niets medegenomen. Er bleek slechts alleen naar geld gezocht te zijn. Het onderzoek strekte zich toen uit tot de kerk, waar de twee offerblokken gele digd werden en het St. Antoniusbakje voor de kerk te Bentveld. Ook de sacristie werd niet vergeten. Hier werd echter alleen het „uitgaanspotje" van de misdienaars gevon den en geledigd. De buit in totaal zal niet meer dan 20 bedragen hebben. Men ve-rmoedt met beroepsinbrekers te doen gehad te hebben. Eerst des morgéns werd de inbraak ontdekt. De Bloemendaalsche politie heeft een onderzoek ingesteld. POSTAMBTENAAR GEARRESTEERD. Op heeterdaad bij diefstal betrapt. Al eenigen tijd was op het postkantoor te Roozendaal gebleken, dat brieven voornamelijk afkomstig uit Engeland en bestemd voor studenten in het Missiehuis te Roosendaal werden geopend, waar uit dan het geld, dat ouders aan hun stu- deerende zoons zonden werd ontvreemd. Deze brieven werden steeds in een postbox gedeponeerd en, wijl de box 's avonds nooit werd gelicht, bleven zij vaak des nachts liggen. Van die gelegenheid werd dan door een der ambtenaren blijkbaar ge bruik gemaakt, om zich de brieven toe te eigenen. Toen nu de politie in de zaak werd ge moeid en men eenige aanwijzing meende te hebben ten opzichte van den ambte-, naar, dien men van deze handelingen ver dacht, werd in overleg met den directeur van het Missiehuis een brief, welke Dins dagmorgen was ontvangen, des avonds weer in de postbox gedeponeerd, nadat een Engelsch bankbiljet in het couvert was gesloten. De inspecteur van politie en een rechercheur stelden zich verdekt op en wachtten den nachtdienst van den on der verdenking staande ambtenaar af. Deze manoeuvre bleef niet zonder succes. Op een gegeven oogenblik zag men den verdachte, toen hij zich alleen waande, de postbox inspecteeren. Hij nam den bewus- ten brief er uit en eigende zich dien toe. Toen kwamen de politiemannen uit hun schuilhoek en volgde 's mans arrestatie. Gebleken is, dat dergelijke onregel matigheden reeds sedert ongeveer een jaar hebben plaats gehad. De brieven wel ke werden vermist, bevatten meermalen biljetten van één of meer Engelsche pon den. welke niet ter bestemder adresse arriveerden. De verdachte, die gehuwd is en vader van eenige kinderen, is gisteren ter be schikking van de justitie gesteld. „Msbd." WOONSCHIP VOL GESTOLEN VOORWERPEN. Reeks oude diefstallen in Friesland opgehelderd. De politie te Leeuwarden heeft aange houden een 25-jarigen woonschipbewö- ner, die verdacht werd van diefstal van eenige voorwerpen uit een booténhuis, toebehoorend aan een wachtmeester. Hoewel de aangehoudene niet gunstig bekend staat, en in verband met verscheidene andere diefstallen onder ver denking staat, moest men hem na proces verbaal te hebben opgemaakt, weer vrij laten. De politie wist op dat oogenblik nog niet, dat deze zaak veel grooter af metingen zou kunnen aannemen. Nadat de man namelijk in vrijheid was gesteld, aldus lezen we in de „Tel." werd een huiszoeking gedaan bij de moeder van den woonschipbewoner, bij wie deze in woont. Toen dit-niets opleverde, ging men een onderzoek instellen in ziin woonschip op Schiklkampcn en nu bleek, dat het schip letterlijk vol zat met gestolen voor werpen. De gemeente-politie van Lceuwar- deradeel en de marechaussee kwamen er aan te pas en de inventaris van het woon schip werd aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Een groote hoeveelheid huis houdelijke voorwerpen, als primus-kook- toestellen, theeserviezen, dekens, zeildoek, kabeltouwen enz. werd in beslag genomen. Deze zaken blijken voor het meerendeel toe te behooren aan de eigenaren van de boothuizen aan de Potmargc, die in den afgeloopen zomer herhaaldelijk bij de po litie aangifte hebben gedaan van vermis singen. De politie van Leewarderadeel was "toen niet in staat de daders van deze diefstallen op te sporen. Nu door een on verwachte ontdekking op deze misdrijven nieuw licht was geworpen, werden de boot- eigenaren, in wier boothuizen indertijd diefstallen waren gepleegd, bij de politie ontboden. Alle gestolen zaken waren op het politiebureau aanwezig en werden onmid dellijk door de eigena: s herkend. Toen aldus gebleken was, dat men in den woon- schuit-bewoner een dief op groote schaal had opgespoord, werd hij opnieuw ge zocht-, doch ditmaal vischte de politie ach ter het nel. De vogel was gevlogen en is thans voortvluchtig. De politie tracht den woonschipbewoner, die waarschijnlijk de provincie is ingevlucht, te achterhalen. Vermoed wordt, dat hij in den loop van deze ma^nd onder den rook van Leeuwar den nog verscheidene diefstallen heeft gepleegd. BANKEMPLOYE'S MET REVOLVERS. Haarlem wapent zich. Uit Haarlem wordt aart de „Tel." ge meld: Terwijl in andere steden van one land brutale dieven en drieste roovers de gemoederen nog al eens in beweging brengen, glijdt bij ons te Haarlem het leven onbewogen voorbij. Goochelstukjes met postzakken, plundering van juweliers winkels en bankovervallen staan niet op het programma der gebeurtenissen in deze stad. Een enkele maal vergrijpt een onhandige, arme drommel van een on geschoolden dief zich eens aan een gou den horloge of een half versleten col- bertpak, nu en dan incasseert een wis"- sellooper een paar rekeningen en ver geet hij de contanten af te dragen.... dat is dan ook zoo ongeveer alles. Ove rigens: stilte, veiligheid, rust aan de oevers van het Spaarne. Het vertrouwen in die veiligheid is echter niet bij iedereen even groot, al thans niet bij de directie van een dor grootste hier gevestigde bankinstellingen. Zij is blijkbaar bang voor een herhaling van de gebeurtenissen, die kortgeleden elders plaats gevonden hebben en nam daarom den voorzorgsmaatregel om de kassiers vertrouwd te maken met het bedienen van vuurwapens. Thans houden deze employés den geheelen dag behoor lijk gewapend de wacht bij de brandkast, om in geval van nood de bezittingen van hun bank te kunnen beschermen. Toch zullen, vooral in deze omstandig heden, die kassiers in de stille hoop le ven dat de bankroovers hun activiteit niet in de bollenstad ontplooien. Het is allerminst prettig om met menschen van dat slag een vuurgevecht te openen. Eu toch zou het daarvan komen, want de directie zal haar voorbereidingen niet getroffen hebben met de bedoeling dat de gewapende kasbeheerders in geval van nood gedwee de handen omhoog doen. Het aantal beroepen met- groot levensgevaar is blijkbaar met één toege nomen. Een steekpartij. Gisternacht is na afloop van een feestje te Koe-ka-nge do soliilderskneoht W. Jonkers, uit Ruinen, door iemand uit Heerlen roet een mes ge-stoken, waarbij de linkerlong werd geraakt. De toestand van den gewon de, die naar het ziekenhuis te Hoogeveen is vervoerd, is ernstig. De dader heeft een volledige bekentenis afgelegd en is naar Assen o-vergebracht. De oorzaak is minnen- nijd. Boerderij in vlammen opgegaan. Woensdagavond omstreeks half tien is te Boxtel brand ontstaan in de boerderij van J. v. E. De bewoners zaten beneden rustig kaart te spelen, terwijl het dak al in volle vlam stond. Door den sterken wind werd het vuur zeer aangewakkerd, zoodat de boerderij tot den grond is afge brand. Zes koeien en een paard kwamen in de vlammen om. De varkens en wat kleeren konden in veiligheid worden gebracht. Daar de boer derij langs de spoorlijn Boxtel—Tilburg was gelegen, neemt men aan, dat een vonk van de locomotief op het rieten dak is te recht gekomen. HET INTERNATIONAAL EUCHAR. CONGRES. Te Dublin 1932. Het publicatie bureau van den Nederl. Euchar. Bond deelt ons mede, ook namens het Iersche ministerie van buitenl. zaken dat de regeering alle maatregelen voor de ontvangst van den Kardinaal-Legaat te Dun Laoghaire. op Maandagavond 20 Juni 1932 getroffen heeft. De ontvangst zal zoo waardig mogelijk zijn. Na den ontvangst te Dun Laoghaire, zal zijn eminentie zich naar de City begeven, waar hij in de Kathedraal ontvangen zal worden door den Aartsbisschop van Du blin en zijn Kapittel en al de Ijezoekende Kardinalen en Bisschoppen. Na opening van het congres in de Ka thedraal op Woensdag 22 Juni zullen de Apostolische brieven in het latijn en in het Engelsch voorgelezen worden. Z.Ex. de Aartsbisschop van Dublin zal dan de ver zamelde Kardinalen en Bischoppen toe spreken. Deze toespraak zal gevolgd wor den door een toespraak van den Bisschop van Namen, voorzitter van het Intern. Con gres comité. De kardinaal-legaat zal dan een toespraak houden, die gevolgd zal wor den door het voorlezen van een schrijven van onzen H. Vader den Paus Daarna volgt de plechtige zegening met het H. Sacra ment. De model-scholen zullen als kleedkamer gebruikt worden. De Legaat zal in optocht van de scholen naar de kerk begeleid wor den. De stoet zal vergezeld zijn van de leden van het Permanent-Comité, de Aarts bisschop en zijn Kapittel, de Kardinalen en hun gevolg. De bisschop-pen en de geeste lijkheid zullen den Legaat in de kerk op wachten. Wielrijder van den dijk gewaaid. De 53-jarige landbouwer M. van Lan- genhuyzen is gisteravond te Gemonde met zijn rijwiel van den dijk gewaaid. Hij brak eon halswervel en is naar het Groot Ziekengasthuis te den Bosch over gebracht. Daar is hij vannacht overleden. HET NOODLOTTIGE SCHOT. Een vrouw gedood. In een café in den omtrek van de Lau werecht te LRrecht liet gisteravond ppo der bezoekers een geladen revolver zien. Bij het bekijken ging de revolver onver wacht of en de vrouw van den caféhouder werd doodelijk getroffen kort daarna is zij overleden. Een meisje gewond. Gistermiddag wilde het 14-jarige doch tertje van den landbouwer St., te Tolwijk bij Steenderen een buks, welke geladen in een der kamers van de woning op tafel lag, naar een andere kamer brengen. Het meisje stootte met het voorwerp tegen de deur, waardoor het schot afging en haar 26-jarige zuster in den rechterslaap door den kogel werd getroffen. Haar toestand is hoogst zorgwekkend. Kind bij reddingspogingen verdronken. Toen het zoontje van de fam. Verhoeven te Vlissingen een paar kleine kinderen van den waterkant wilde halen, geraakte hij aan den Peperdijk in de Dokkade en verdween onmiddellijk in de diepte. De heer P. de Vries, lid der Vlissingsche Red- dinsgbrigade sprong den drenkeling na en wist het knaapje boven te brengen. Hoewel men ruim een uur kunstmatige ademhaling heeft toegepast, kon men slechts den dood constateeren. Ongeval bij Sarrasanï. Gistermiddag heeft tijdens het voederen der roofdieren in de stallen van het circus Sarrasani te Den Haag een ongeval plaats gehad, dat op het nippertje nog goed is af- geloopen. Een der stalknechts n.l. waagde zich in de buurt van één der leeuwenkooicn zulks tegen de uitdrukkelijke voorschriften in waardoor één der leeuwen met z'n pooten tusschen de tralies door, hem juist kon bereiken. De man kreeg een haal over z'n linkeroor en slaap, en juist teen de leeuw ook z'n anderen voorpoot uitstak om den man te kunnen grijpen, werd deze door een collega, die het gevaar bijtijds zag. weg getrokken. De wond bloedde hevig en de man werd naar hot ziekenhuis Zuidwal vervoerd, van waar hij na verbonden te zijn, weer naar huis terug kon keeren zoodat het geval wel bijzonder goed is afgeloopen. STR00PER AANGESCHOTEN. Zijn toestand zorgelijk. Gisternacht is in de omgeving van de ge meente Fijnaart zekere J. X., terwijl hij op strooptocht, .uit was, door een schot in de 11 rug getroffen, waardoor de man zoo ernstig werd gewond, dat hij in zorgwekkenden toestand naar het St. Ignatius Ziekenhuis te Breda moest worden overgebracht. Men vreest voor zijn levcyi. Omtrent den dader is nog niets met zekerheid bekend. DE MOORD OP DEN CHINEES. Het moordwapen gevonden. De politie is thans in het bezit gekomen van den revolver, waarmede Dinsdag avond de Chinees Sji Tai, te Amsterdam is vermoord. Het wapen werd gevonden op het dek van. een schuit aan den Binnen kant. Waarschijnlijk heeft de dader het daar, 11a het plegen van het misdrijf, weg geworpen. De vermoorde zal op kosten van een Chineesche liefdadigheidsvereeniging te Rotterdam worden ter aarde besteld. Doel van zijn reis naar Am sterdam onbekend. De echtgenoote van den vermoorden Chi nees. die geconfronteerd is met 't lijk, heeft aan de politie verklaard, dat haar man Dinsdag om vier uur de deur is uitgegaan, zeggende, dat hij geld zou halen en om zes uur terug zou zijn. In die twee uur kon hij onmogelijk van Rotterdam naar Amster dam reizen en teruggaan. Wat de oorzaak is, dat hij zich naar de hoofdstad heeft begeven, daaromtrent tast men in het duister. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Een aanklacht van oud-Commissaris Blok. Naar de „Geld." verneemt heeft de heer Blok, oud-commissaris van politie te C11- lemborg, een aanklacht wegens beleediging ingediend tegen den heer Bitterswijk, thans wonende te Dordrecht, die destijds als particulier detective met mr. Roobol heeit samengewerkt om te trachten de onschuld van Sweris en Vroege te bewijzen. De aan klacht van oud-comimsaris Blok is inge diend naar aanleiding van een artikel, dat de heer Blitterswijk 1 y: jaar geleden in „De Leerdammer" geschreven heeft in ver band met de Culemborgsche moordzaak. De rechter-commisans bij de rechtbank te Tiel heeft naar aanleiding van deze klacht een onderzoek ingesteld en aan Blit terswijk is dezer dagen beteekend, dat het voor-onderzoek is gesloten. Naar men ons mededeelt zullen mr. Roo bol en mr. den Hollander Blitterswijk jun- dischen bijstand verleenen. Mr. Roobol ver klaarde, dat hij gaarne ook deze gelegen heid aangrijpt om indien Blitterswijk voor de Tielsche rechtbank zal moeten verschij nen, te trachten meer licht in de Culem borgsche moordzaak te brengen. Een verstekeling in een auto. Donderdag inspecteerde de politie te Nis pen (N.Br.) een vrachtauto, die de Belgi sche grens zou overgaan. In den wagen werd een verstekeling gevonden. Het bleek een zekere G K. te zijn. die al meer dan een jaar in het Algemeen Politieb.ad staat ge signaleerd, in verband met een te Rotter dam gepleegde verduistering. K. is op trans port gesteld. Ongeveer een jaar geleden heeft de Bond van Gepensionneerde Ambtenaren van de Xedcrlandsehe Spoorwegen een lo terij gehouden. K. had 800 loten verkocht en met de opbrengst 1een bedrag van 400 is hij toen verdwenen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10