RECHTZAKEN UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK STADSNIEUWS Agenda DONDERDAG 5 NOVEMBER 19o* DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 KORTING OP DE RIJKS- U ITKEER INGEN. Een vergadering van de Vereeniging van Nederl. gemeenten. Naar wij vernemen zal het bestuur van de Vereeniging van Nederlandsche ge meenten te 's-Gravenhage Donderdag in vergadering bijeenkomen ter bespreking van het wetsontwerp van tijdelijke korting op de Kijksuitkeeringen aan de gemeenten. Tevens zal dan ter sprake komen of de vereeniging ter bepaling van haar stand punt een congres zal bijeenroepen. IN DE TWENTSCHE TEXTIELINDUSTRIE. Een voorstel van den rijksbemiddelaar. Gisteren confereerden ten stadhuize te Enschedé de rijksbemiddelaar en de par tijen betrokken bij'de conflicten in de Twentsche textielindustrie. Aan het eindi der vergadering heeft de rijksbemiddelaar voorgesteld den status quo gedurende ccn week te handhaven, zoowel wat betreft het conflict bij de firma Jannink, als wat be lieft de algemeene loonsverlaging, ten ein de in dien tijd een bevredigende regeling voor partijen voor te bereioen, welke be sproken zal worden in een door hem op Woensdag a.s. te houden bijeenkomst te 's-Graveniiage. Deze bespreking zal plaats hebben, als beide partijen voor Za terdag te kennen geven met het voorstel in te stemmen. UIT DE KLEED ING INDUSTRIE. Vervroegde openstelling Werkloozenkas. In verband met de werkloosheid in de kleeuingindustrie, vooral ontstaan door ex- por unoeilijkheden, heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid het verzoek van het Hoofdbestuur van den Bond in de Kleedingindustrie goedgekeurd, tot ver vroegde openstelling der werkloozenkas n.l. in plaats van 15 November a.s. op Maandag ,2 November j.l. DE INVOER VAN BELGISCH BROOD. Spoedig maatregelen te wachten? Rotterdamsche bakkers zijn Maandag op audiëntie geweest bij den minister van landbouw, om te spreken over het invoe ren van Belgisch brood, welke invoer steeds grootere afmetingen aanneemt. De minister heeft, naar men ons meedeelde, op deze conferentie toegezegd, dat binnen 14 dagen beperkende maatregelen te wach ten zijn tegen dezen invoer. Aan deze maatregelen zou echter de uitdrukkelijke voorwaarde zijn verbonden, dat de Rot terdamsche bakkers het brood tegen een lageren prijs dan tot dusver verkoopen, al dus de „N. R. Crt." Naar men ons meedeelde is gisteren te 's-Gravenhage een partij Belgisch brood in beslag genomen en voor de consumptie afgekeurd. Ander Belgisch brood is na on derzoek weer vrij gegeven. Een bakker had gisteren een pamflet voor de ramen gehangen, waarop stond, dat het Belgische brood minderwaardig was bevonden en dat het aan een circus was verkocht, als voer voor de dieren. Dit biljet, dat voor den winkel een heelen op loop veroorzaakte, is later op last van de politie verwijderd. Overwerkvergunning voor bakkerijen. De Minister van Arbeid, H. en N. heeft onder bepaalde voorwaarden aan hoofden of bestuurders van banketbakkerijen niet tevens zijnde broodbakkerijen in alle ge meenten des lands vergund, dat, in afwij king van het bepaalde bij cLe artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919: A. door mannen arbeid wordt verricht als volgt: le. in het tijdvak van 9 tob en met 14 November 1931 gedurende 10 uren per dag onverminderd het met betrek king tot den Zaterdag bepaalde bij artikel 10 tweede lid van het werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 en 55 uren per week; 2e. in het tijdvak van 16 tot en met 28 November 1931 gedurende 11 uren per dag met een maximum van 60 uren per week; B. door jongens van 16 en 17 jaar in het tijdvak van 16 November tot en met 5 De cember 1931 benevens op 23, 24, 30 en 31 December 1931 arbeid wordt verricht ge durende 10 uren per dag en 55 uren per week, onder voorwaarde, dat de arbeids tijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags. De ontvangsten der spoorwegen. De definitieve ontvangsten der Neder landsche Spoorwegen over Juli zijn 15.872.663 geweest tegen 16.797.252 in dezelfde maand van het vorig jaar. De eerste zeven maanden van dit jaar brachten 96.1 millioen gulden op tegen 101.5 millioen in hetzelfde tijdvak .van 1930. K. S. A. cursus in Sociologie. Aangemoedigd door het groote succes daarmede vroeger ondervonden heeft de K. S. A. te Leidon besloten dit jaar weder, na eenigo onderbreking een grooten schrif- telijken cursus in Sociologie (staats- of maatschappijleer) te openen. Dat dergelijke cursussen zich in het ver leden mochten verheugen in een buitenge woon groote deelname en door zoovelen van allen rang en stand ten einde toe met alle ambitie werden gevolgd, bewijst wel voldoende, dat er een dringende behoefte is aan een dergelijke leiding bij de sociale ontwikkeling der Nederlandsche Katho lieken. De cursus vangt aan op 1 December a.s. De prijs daarvan is zeer laag gesteld. In lichtingen verstrekt het Centraal Bureau der K. S. A. te Leiden, Steenschuur 17. Mogen wij do aandacht onzer ontwikkel de dame-s ook eens op dezen cursus vesti gen. J. W. SMIT GEHULDIGD. Over de huldiging van den 80-jarigon Volksbond-veteraan, den heer Smit te Am sterdam ten deel gevallen, meldt de „Tijd" o.m.: Niet ieder zal het gegeven zijn op zoon wijze zijn tachtigsten verjaardag te vie ren. En dan bedoelen we nog niet eens den puiken gezondheidstoestand, waarin de krasse veteraan J. W. Smit zich nog mag verheugen, maar doelen wij meer op de zeer talrijke, ondubbelzinnige blijken van sympathie en waardeering en vooral op de geestdriftige serenade, die dezen in dienst der katholieek zaak vergrijsden werker is gebracht. Den heelen dag was het al aan en om het huis op de Wittenburgergracht druk geweest van bloemistenknechts die manden en ruikers afleverden voor den jubilaris en van telegrambestellers en postbeambten, die brieven brachten en kaartjes. Onder de tallooze gelukwenschen was er een schrijven van den herder van Haar lem's Diocees, Z.H.Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent. Verder waren er gelukwenschen, tele grafische en schriftelijke, van Hunne Excellenties de Ministers jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck en dr. Deckers, Mgr. Poels, van burgem. De Vlugt (die daar mede klaarblijkelijk het oud-raadslid hul digen wilde), van den voorzitter der R.K. Staatspartij, mr. Goseling, van den voor zitter der Raadsfractie mr. Romme, van Deken van Noort, van den Bosschen en Liniburgschen Werkliedenbond (ook daar kennen ze dezen ouden strijder), van Ser- rarens den secretaris van het Int. Chr. Vakverbond, van de St. Josephs Gezel- lenvereeniging, van den Tweede Kamer leden Kuiper en Hermans, van den heer Vesters namens de Katholieke Journalis tenvereniging, van we schrijven zon der voorkeur ons lijstje af het bestuur van Voci et Amicitiae, de organisatie der kerkzangers, die den zanger van het koor van „de Pool" toch niet kon vergeten, van het A.R.K.A.-bestuur, van de R.K. Werkgevers, van Retraiteclubs, van den heer Frie, namens de tijdens het koffie praatje aanwezige werkloozen ui het Tehuis aan de Raadhuisstraat, van Frits Pastoors, den zoon van den oprichter van den Volksbond en dan niet te vergeten van wel ongeveer alle bij het R.K. Werk liedenverbond aangesloten organisaties. Te half negen kwam een lichtstoet aan getreden op de Wittenburgergracht, waar de mare van hetgeen er zou gaan geschie den reeds een massa menschen op -de been had gebracht. Van het balcon onder de door hem De- woonde verdieping volgde de heer Smit het aantreden en opstellen van den stoet, aan den kop waarvan de heer A. O. de Bruyn, voorzitter van het R.K. Werklie denverbond en de algemeene adviseur Rector Bots liepen. De stoet, waarin zich verder ook tal van Volksbondsbestuurders en leden be vonden, bestond uit zangers van St. Oaecilia en muzikanten van do harmonie „Sursum Corda", beide afdeelingen van den Volksbond. Gezongen werd „Hij leve lang" van Joh. Kroese, den directeur van het zangkoor en „Salvam fac" van Giésen, een attentie, welke de tachtigjarige die, zooals gezegd, zelf een bekwaam kerkzadiger is, wel zal hebben gewaardeerd. Nadat het muziekkorps een tweetal num mers ten gehoore gebracht had, zongen de zangers nog „Wildzang" van Ph. Loots, waarna de heer Smit hartelijk dankte voor de ontvangen hulde. Telling van telefoongesprekken. Alle kantoren zullen op 10, 11, 12, 13 en 15 November volledig aanteekening hou den van de uitgaande, inkomende en tran- siteerende, interlocale en internationale telefoongesprekkeu. De kistenfabriek van de N.V. Indus trie- en Handels-Maatschappij v.h. A. Val- star Jzn. te Honselersdijk heeft haar be drijf stopgezet. Geregeld vonden in dit bedrijf 30 tot 50 personen werk. Aan de helft van hot personeel der Hollandiafabrieken van Melkproducten le Purnierend is ontslag aangezegd. Vijftig menschen komen daardoor Zaterdag a.s. met drie weken wachtgeld op straat. De communistische relletjes te Scheveningen. De Haagsche Rechtbank deed heden uit spraak in de zaak tegen het viertal com munisten, dat op 22 October j.l. heeft te recht gestaan wegens het plegen- van ge weld, met vereende krachten, op Zondag 19 Juli j.l. op den strandweg bij Seinpost te Scheveningen. Het O.M. had ten opzichte van den vier den verdachte, den 17-jarigen leerling- machinist H. W. T. te C'apelle a. d. IJssel vrijspraak gevraagd. De Rechtbank achtte het aan de ver- gelegde niet bewezen en sprak hen vrij. De andere twee verdachten. H. B. uit Rotterdam en M. L. te Den Haag, werden schuldig verklaard aan openbaarverzet met vereende krachten. B. uit Rotterdam bo vendien aan beleediging en M. L. te Deu Haag bovendien aan wederspannigheid. De Rechtbank veroordeelde ieder tot een ge vangenisstraf van 3 maanden. D00DELIJKE AANRIJDING TE N00RDWIJK. Op Zondag 25 Juni j.l. te kwart voor twaalf na het uitgaan der kerk liepen drie voetgangers, twee vrouwen en een man, op den Gooweg te Noordwijk in de richting Noordwijkerhout. Ter plaatse waar het drietal liep kwamen twee auto's, dde elkan der moesten passeeren. Een der auto's, be stuurd door een heer uit Arnhem, moest om de wandelaars te ontwijken plotseling een scherpen bocht maken. Dit is hem even wel niet gelukt, want, met het achterste gedeelte van den auto kwam hij in aania- king met de meest linksloopende voetgang ster, mej. N. A. Balkenenden, die omverge reden werd en kort daarop aan de daarbij bekomen schedelbreuk overleed. Verdacht van dood door schuld, stond heden terecht de 51-jarige brandstoffenhan- delaar H. C. uit Arnhem, die te zijner ver dediging aanvoerde, dat hij den scherpen S-bocht niet heeft gemaakt, doch dat daar entegen de voetgangers, althans de aange- redene, zich plotseling van het voetpad op den rijweg moeten hebben begeven. Ver dachte had toen zijn aandacht geconcen treerd op twee wielrijders, die hij wilde voorbij rijden. Het O. M. had in deze zaak 6 getuigen gedagvaard, die oa. verklaarden, dat het op dat oogenblik druk op den weg was. De kerk was juist uitgegaan. Volgens get.ii- gen, was het niet <le auto van verdachte welke hard reed, doch die welke uit te genovergestelde richting kwam en het lin kergedeelte van den weg hield. Het O.M. waargenomen door mr. van Asch van Wijck, zeide uit de stukken en uit het getuigenverhoor den indruk te hebben, dat verdachte tijdig de situatie heeft kunnen overzien. Hij heeft echter ge speculeerd op een mogelijk uitwijken van den anderen auto, en zich daarbij misre kend. Weliswaar heeft ook het slachtoffer schuld door op den rijweg te gaan loopen, doch dit disculpteert verdachte naet. Er zijn weliswaar verzachtende omstandigheden, doch de schuld aan deze aanrijding staat naar spr.'s meening vast. Rekening hou dende met het feit, dat J. niet woest maar door heeft gereden vraagt spr. een ge d- boete van 250 subs. 50 d. hechtenis. Verdachtes raadsman mr. A. C. E. M. de Groot, betoogde, na mede namens J. deel neming te hebben betuigd aan de betrek kingen van het slachtoffer, dat de tenlaste legging niet juist is zooals uit de getirtgen- veridaringen is komen vast te staan. Deze laatste zijn tegenstrijdig, met betrekking het al of niet doorrijden door verd. Pleiter dankt den officier voor diens mild requisi toir doch waar naar zijn meening de schuld van verdachte niet is komen vast te staan vraagt hij vrijspraak. Vonnis 19 November a'.s. KATWIJK. Aanbesteding 57 woningen. Aanbesteding 57 woningen voor rekening der Katwijksche Bouw vei eeniging te Kat wijk. ingeschreven was als volgt F. My vogel te Katwijk aan Zee 107.200; Zwanenburg en v. d. Bent te Katwijk aan Zee 107.985; Gebr. van des Pas te Kat wijk aan Zee 110.500; A. de Best en K. Haasnoot te Katwijk aan Zee 112.300; Gebr. Verloop te Katwijk aan Zee 113.765; P. Kort en C. v. d. Wiel te fJijnsburg en Noordwijk 113,849; Gebr. Slingerland te Katwijk aan den ltijn 114,000; N. J. v. Duyvenbode te Katwijk aan Zee 114.200; J. Houwaard te Katwijk aan Zee 115,000; J. Parlevliet te Katwijk aan Zee 115,200; G. v. E'ijn, W. Verdoes en G Vooys te Kat wijk aan Zee 117 500; J v. d. Oever en G. de Best te Katwijk aan Zee 119,950; A. Haasnoot te Katwijk aan Zee 121,200; J. P. Bekker en A. Haasnoot te Katwijk aan den Rijn 122,200; Jac. Th. Remmerswaal te Katwijk aan den Rijn 124,400; H. Voor- douw te Zwammerdam 128 900; P. J. Beekman te Stompwijk 129,479; W. A. Smit te Stompwijk 129.900; S. Schuite maker te Leerdam 134,000; K. Schuite maker te Katwijk aan Zee 135.000; Wed. H van Driel te Koudekerk aan den Rijn 135 300. Zandsteenfabriek stilgelegd. Naar we vernemen zullen de werkzaamheden aan de Katwijksche Kalk-Zandsteenfabrek te Za terdag 7 Nov worden stopgezet. Er is op heden een groote voorraad steenen op het terrein der fabriek. Verstoorde bruiloft. Brtiid en Bruide gom plus eenige bruiloftsgasten keerden van een autorit naar huis terug. Aan de Sandtlaan liep een der wielen van de auto af met gevolg dat de inzittenden met een schok voor over vielen, waarvan een door de voorruit, anderen tegen de leuning der zitplaatsen. Een drietal inzittenden waren zoodanig verwond, dat direct geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Bij naastwonenden werden zij behandeld en togen toen weer verder huiswaarts. WOERDEN. Door een auto overreden. Hedenmorgen had onder de gemeente Kamerik een ernstig ongeluk plaats. De heer H., die daar met zijn vrachtauto geposteerd stond, wilde juist vertrekken, toen plotseling van achter de gemeeute- pomp het 7-jarig zoontje van den heer Pak, te Kamerik, te voorschijn kwam. Hoewel de bestuurder uit alle macht remde, ging het knaapje heb voorwiel over de borst. In zeer ernstigen toestand is hij per auto naar het ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Den bestuurder trof geen «chuld. Volksbond. Woensdagavond werd een druk bezochte vergadering gehouden door den R. K. Volksbond. De voorz. deelde mede, dat zich ze ven nieuwe leden hebben opgegeven. Bij de ingekomen stukken is ook een schrij ven betreffende de ontwapeningsconferen tie, waarin vanwege het verbondsbestuur wordt verzocht een desbetreffend peti tionnement te teekenen. Het bestuur zal zich hierover in ver binding stellen met de R. K. Midden- standsvereeniging en de R. K. Kiesver- eeniging. Naar aanleiding van een ander schrijven zegt de voorz., dat wederom een tweetal ontwikelingsavonden zullen worden gegeven. De voorz. gevoelt zich verplicht om een woord van dank te brengen voor het werk, dat door de vertrokken adviseur is verricht voor den Volksbond. Spr. hoopt, dat het hem in zijn nieuwe werk kring mag goed gaan. Tot nog toe, deelt spr. mede, dat heden is benoemd tot ad viseur de weleerw. pater Engels. Volgende vergadering zal de installatie plaats hebben. Ook brengt spr. dank aan de familie Vendrig, welke niet meer van wege het conciergeschap, aan den Bond is verbonden. Spr. deelt verder mede, dat een steunactie voor werkloozen zal worden op touw gezet. Hiervoor zal zoo spoedig mogelijk een gecombineerde ver gadering worden gehouden. Tevens zal op de uitvoeringen op 8 en 11 November een tombola worden gehouden, waarvan de opbrengst bestemd zal worden ge houden voor de werkloozen der afdee- lmg. Het bestuur zal tevens een bus plaat sen waarin voor de werkloozen kan wor den geofferd. De Centrale Raadsvergadering zal ge houden worden te Amsterdam op 12 De cember. Hiervoor zal op 29 November een ledenvergadering worden gehouden, waarin de voorstellen voor deze verga dering zullen worden behandeld De Retraiteclub „St. Augustiuus" heeft 30 plaatsen beschikbaar voor de met Kerstmis te houden retraite te Amers foort. Zooals bekend zullen de feestavon den worden gehouden op Zondag 8 en Woensdag 11 November. De Zondagavond is uitsluitend beperkt voor '.eden en huis- genooten. De Woensdagavond is ook toe gankelijk voor belangstellenden. Door de tooneelvereeniging zal worden opgevoerd het tooneelspel „Het Vierde Gebod" in 3 bedrijven en het blijspel „Hannes als rentenier Na een weinig gebruikte rondvraag volgde dan sluiting met gebed. Een driftig heerscnap. Een winke lier hier ter stede had reeds geruimen tijd een zeker bedrag te vorderen van de V., logementhouder in de Achter straat, alhier. Toen hij meerdere malen deze schuldenaar had gemaand uitte deze bedreigingen met c-en mes. Toen beden- morgen wederom getracht werd het geld los te krijgen, was een agent in de buurt geposteerd. En dit bleek wel noodig le zijn. Want na eeingcn Lijd '-wam Je V. plotseling met e enbroodmes het huis uitgestormd om de winkelier hiermede te behandelen. De agent kwam tusschen- beide en wist de man het mes te ont rukken, waarna hij hem arresteerde en overbracht naar het bureau. Procesver baal is tegen hem opgemaakt wegens bedreiging tot mishauJiiing. DE OPGRAVINGEN VAN EEN OÖD- EGYPTISCHE STAD. Voordracht prof. G. Roeder. In het 'Rijksmuseum van Oudheden alhier heeft prof. dr. G. Hoeder uit Hildesheim, gisteravond een lezing gehouden welke door een film verduidelijkt werd over: de opgravingen van een oud-Egyptisclie stad (Duitsche Hermopolis-expeditie) De opgravingen in Egypte, aldus spr., hebben zich bij voorkeur altijd beziggehou den met grafkelders, daar men verwachtte, dat zich daarin goed bewaard gebleven oude voorwerpen zouden bevinden, die men den dooden had meegegeven en die thans bij ons hoogst belangrijke museumstukken zij.n geworden. Die samenwerking tusschen Duitsche prae-historici met Egyptologen is voor de opgraving van Hermopolis, een oude en belangrijke stad in Boven-Egypte, die tot in den chris tel ijken en moslimschen t ijd be langrijk is geweest, van veel belang ge weest. Een voorloopig onderzoek in het voorjaar Aan 1929 gaf het eerste houvast voor den stand van het grondwater, dat alle diepere lagen tot in het Nieuwe Rijk toe, ieder jaar doorweekt had; dit onderzoek leerde ech ter ook. dat deze lagen duidelijk genoeg intact) waren gebleven, zonder dat het noodzakelijk was tot een diepgaand graaf werk over te gaan. De bovenste lagen van den ruïne-heuvel was door de boeren afge graven, zoodat de woonplaats uit den Ara- bischen tijd geheel was verdwenen en uit den dbristelijken tijd nog slechts weinige groepen van huizen te vinden zijn Voor een archaelogisch onderzoek door een voldoen den staf van medewerkers, werd in Decem ber 1929 op den ruïne-heuvel een huis ge bouwd en in het voorjaar 1930 had het on derzoek van bepaalde lagen plaats. In de eerste plaats werd bij een kolossaal groot beeld van Ramses II gezocht naar den tempel, waarvan men vermoedde dat hij zich daar achter bevond; op den eersten dag van het graven vond met het tegen- stuk van het beeld en later ook den tempel, doch die in den christelijken tijd geheel verwoest en overbouwd was door een woon huis. Vervolgens werd vanaf het beeld van Rahses II een greppel precies naar het Noorden gegraven, ter lengte van tweehon derd meter en ter diepte van vier meter tot Dinsdag, R.K. Bond voor Groote Gezin nen, 12 1'2-jarig bestaan afd. Lei den: Propaganda-Feestvergade- ring, Foyer, Stadsgehoorzaal, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Nov. a.s. waargeno men door apotheek: W. Pelle, Kort Ra penburg 12, Tel. 594. op liet grondwater Men vond een bLok hui zen uit den laat-Egyptischen tijd (ongeveer 1000 v. Chr). dat in den Heilenistischen tijd door een nieuw blok huizen was overbouwd. Op de binnenplaatsen der huizen vond men bakovens en overblijfselen van haard vuren. Er werd een straat tusschen de verschillende stukken grond aangetroffen, waarvan de identificeering niet gemakkelijk was, dock welke ten slotte gelukte. Een tweede greppel, parrallel met den eersten, in een lengte van meer dan twee- 'honder meter gegraven doorsneedt in de eerste plaats de Romeinsohe hoofdstraat, die Hermopolis in oostwestelijke richting dioorliep en aan welke straat prachtig versierde tempee en badhuizen gelegen waren. Verder werd een muur van vijftien nieter dikte, van in de zon gedroogde l>ak- steenen, doorsneden, die, zooals later b.eek de omheining was van een heilige wijk van groote oppervlakte. De greppel liep tot aan den tempel van Sethos II, die in de 19de Dynastie (1300 v. Qhr.) op een tot dien tijd vrije grond was opgericht. Een vierde greppel ten slotte werd gegraven vanaf den tempel van Sethos in noordelijke richting teneinde de indeeling der stad in dat gedeelte na te gaan, waarbij het niet mogelijk was het werk tot aan grens der stad en tot aan den muur, die de stad om ringde, voort te zetten. Dank zij dezen opgravingen tot een ge zamenlijke lengte van duizend nieter, is het mogelijk geworden de indeeling der stad te leeren kennen en haar vier wijken, die ons uit Grieksche papyri met de opgaven van haar beteekenis en van de namen der straten, pleinen en ge bouwen bekend zijn, konden in den bodem worden aangewezen. De resultaten van het onderzoek werden in liet voorjaar 1931 voltooid met een vol ledige opname van de oppervlakte der ge- heele stadsruimte op een schaal van 1 1000. Daardoor is de heilige wijk met haar geweldigen ringmuur ter grootte van 450 bij 570 meter vastgelegd. Do tot he'den verrichte onderzoekingen van Hermopolis beteekenen in verband met de groote der stadsruïne van ongeveer twee tot anderhalve Kilometer, slechts een be gin. De kosten zijn tot heden gedragen door Duitsche vrienden van het oude Egypte, maar het is onzeker of het onderzoek op de tot heden gevolgde wijze zal kunnen worden voortgezet. De bodem van Hermo polis vraagt nog de oplossing van tal van problemen in de toekomst en het zou met het oog op het tot heden bereikte niet moeilijk zijn het beeld van het leven in de oudheid en de veranderingen in den aanleg der stad in de afzonderlijke tijdperken aan gebracht, te leeren kennen. De Indische week aan de Leidsche Universiteit. Gisteravond is in het groot auditorium van het academiegebouw de Indische week van de Leidsche universiteit voor 1931 ge opend. Prof. dr. J. J. Blanksma rector magnifi cus der Leidsche universiteit, wees er in zijn openingswoord op, dat nu reed-s eeni ge jaren de senaatscommissie der Leidsche universiteit op zich heeft genomen een aantal lezingen, op Oost- en West-Indië betrekking hebbende, te doen houden. Dank zij het feit dat de verbindiir/m met Oost- en West-Indië vooral in de laatste jaren zooveel gemakkelijker zijn gewor den, bevinden zich velen onder ons, die met Oost- en West-Indië goed bekend zijn, en het best in staat zijn om een en ander uit die landen mede te deeien. Het is spr. een aangename taak de aan wezigen op deze eerste lezing een welkom toe te roepen. Nederland en Indië zijn reeds meer dan driehonderd jaren aan el- Kaar verbonden geweest en spr. hoopte, dat deze lezingen er toe zullen bijdragen Oost- en West-Indië beter te leeren ken nen, en er toe zullen medewerken dat de samenwerking tusschen Oost- en West- Indië en Nederland zal worden bevorderd. De lezingen zullen betrekking hebben op land en volk van Nederlandsch Oos-t- en West-Indië, en van tweeërlei aard zijn: natuur-wetenschappelijk, o.a. vraagstukken betreffend den bodem, het dieren- en plan tenrijk enz., en maatschappelijke: vragen handelend o.a. over volksgewoonten, kunst enz. Hierna gaf spr. het woord aan dr. Ph. H. Kuenen, die een lezing hield over ocea nografie en geologie. Deze lezing werd met kaarten en licht beelden verduidelijkt. De opkomst voor deze eerste lezing was zeer gering. Handelsregister K. v. K. Nieuwe jln schrijving. 5839. Naam- looze Venootschap Ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", Leiden, Rapenburg la. (Ned. Staatscrt. 13 Augustus 1931, Bijvoeg- hel Nr. 2153). Dir.: D. Vermeulen, Oegst- geest. Comm.: A. de Koster, Leiden. J. Vis ser, C'roisay (Frankrijk). Chr. J. Vermeulen, Utrecht. Proc.: C. H. Zaayer, Leiden. W ij z i g i n g. 5592. Houthandel en Tim merfabriek „De Rijn", Oegstgeest, Dorps straat 53. Bovengenoemde handelszaak 18, voor zoover betreft den houthandel, als filiaal ondergebracht bij den „Houthandel Vreeburg" te 's-Gravenhage, terwijl de tim merfabriek zal worden voortgezet als filiaal van de fa. van Belle en van Leenen te 's-Gravenhage. Het adres van den hout handel is thans: Oegstgeest, Almondeweg, dat van de timmerfabriek: Oegstgeest, Dorpsstraat 5p

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2