23ste Jaargang DONDERDAG 5 NOVEMBER 1931 No. 7045 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leideo 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Framoo per port f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ie tooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling ran 50 cent per kwartaal bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele ran het tarief berekend. Kleine advertentiën, ran ten hoogste 30 woorden, waarfai betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur an verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen De rede van prof. Aalberse. De voorzitter der Katholieke Tweede- Kamerfractie mr. Aalberse heeft gisteren bij het begrootingsdebat in de Tweede Kamer een rede gehouden, waarvan het soc.-dem. dagblad „Vooruit" dat overi gens (zooals vanzelf spreekt!) deze rede neerhalend becritiseert verklaarde, dat het „stellig een knap bedachte speech" was, en waarnaar de geheele Kamer dan ook bijna anderhalf uur met gespannen aandacht heeft geluisterd. In deze rede heeft de heer Aalberse ver klaard, aan dit Kabinet zijn vertrouwen te blijven schenken. Hij voegde hieraan ech ter toe, dat dit een persoonlijke ver klaring was, waaruit o.i. mag worden ge concludeerd, dat een uiteenvallen van de katholieke fractie bij een stemming, welke een kabinetscrisis uitlokt, niet uitgesloten is, en met name bij de stemming, welke zal beslissen over de voorgestelde salarisver laging". Dat de heer Aalberse in dc gegeven om standigheden zich niet tegen deze salaris verlaging zal verzetten, is uit zijn rede dui delijk gebleken. Maar dat wil volstrekt niet zeggen, dat hij in alles met de regeering zal meegaan 1 Hij verklaarde, het Kabinet waarschu wend: „Het Kabinet heeft een sterke positie, doch alleen op de voorwaarde, dat het daarvan geen misbruik maakt. Dit moet het Kabinet wel bedenken. Als het met maatregelen komt, die in wezen reac- tionnair zijn, dan vindt het mij tegenover zich. Met de baissiers (zij die op koers daling rekenen) op sociaal gebied specu leer ik niet mede". Wij willen hier verder de aandacht ves tigen op een ander gedeelte in de rede van den heer Aalberse, en het volgende daar uit citeeren.: Een groot deel van de arbeiders, die verzekerd zijn in werkloozenkassen, wo nen op het platteland en nu weten wij allen, dat voor degenen, wier verzeke ring afloopt, in de steden door steun regelingen vrij goed wordt gezorgd, maar het is evenzeer bekend, dat er op het platteland verschillende gemeenten zijn, waar, hetzij uit onwil, hetzij uit bekrom pen inzicht, hetzij uit onmacht en ik wil gaarne aannemen dat dit de meer derheid is van een dergelijken steun geen sprake is. De verlenging van den uitkeeringsduur van 6 weken uit de werkloozenkassen zou, b.v. voor de land arbeiders, die toch al gedurende een uiterst korten termijn uitkeering ontvan gen, een uitkomst zijn, al geloof ik met, dat dit voldoende is. De Regeering moet ook het oog houden op die gemeenten, inzonderheid ten plattelande, waar voor een voldoende steunregeling niet wordt gezegd. Inderdaad, de zorg in vele plattelands gemeenten voor de werkloozen is zeer be droe vend er bestaat of heelemaal geen vaste regeling öf een, welke veel te lage uitkeeringen heeft. En er zijn, ongetwijfeld, onder deze vele gemeenten verscheidene, waar die toestand het gevolg is van onwil of bekrompen in zicht. Zulke gemeentebesturen moeten tot een beter inzicht worden gebracht of tot een behoorlijker handelen worden gedwongen. De regeering moet ook vaststellen den plicht van uitkeering bij werkloosheid en de normem, waar beneden niet gegaan mag worden. Wij hopen, dat van regee- ringszijde op dit deel van de rede van mr. Aalberse met positieve mededeelingen zal worden. TWEEDE KAMER BEHANDELING DER STAATS- BEGROOTING. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Voortgezet worden de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting. Rede mr. Aalberse. De heer Aalberse (R.K.) herdenkt met eenige woorden wijlen mgr. Nolens, wiens diep inzicht juist in deze omstandig heden zoo goed te stade zou zijn gekomen. De redeneering, dat het kapitalisme de oorzaak van de crisis is en dat de kapita listen die maar moeten oplossen, acht spr. al te simplistisch. Men zit met een onge hoorde daling der prijzen als gevolg van een te groote productie. De eigenlijke oor zaak der crisis bestaat uit een complex van omstandigheden, waarvan wel een voorname is de weinige aanpassing aan den geweldigen technischen vooruitgang. De productie is aanzienlijk grooter gewor den en heeft de verdeeling m de war ge stuurd. Door de hooge tarief muren simt ieder land zich af van het wereldverkeer. De voorraden hopen zich op en daardoor worden kapitalen geheel onnoodig vastge legd. De wereldstructuur is gestoord. Daar bij komen verscheidene bekende, andere oorzaken, w.o. spr. noemt het verdrag van Versailles, een monument van economisch onverstand. De doorwerking van het indivi dualisme in de hedendaagsche wereld-huis houding zien de Katholieken vooral als een diepere oorzaak van de ellende. Tusschen dit stelsel en het socialisme staan de Katholieken. Zij keuren in het he dendaagsche productiesysteem af het indi vidualisme en streven naar een ordening, waarin individueele rechten zoowel als so ciale plichten volle erkenning vinden. De huidige staten zullen de bev-olkiugen moe ten beschermen tegen de kartels en trusts, zooals men in de middeleeuwen tegen de gilden moest beschermen. Samenwerking tusschen kapitaal en ai- beid. De volkeren moeten doordrongen worden van sociale rechtvaardigheid. De concentratie van macht en kapitaal bij en kelen moet uit den booze worden geacht. De economische machtsoverheersching moet ondergeschikt worden gemaakt aan de macht van den Staat. Een dergelijke sociale ordening is echter slechts te verkrijgen na een nieuwe beleving van de zedewet. Spr. komt vervolgens tot de voorgestel de maatregelen. Engeland heeft te laat ge handeld en daardoor een ramp over zich teweeggebracht. Ten spoedigste dient onze betalingsbalans en onze begrooting in even wicht te worden gebracht. Het eerste acht spr. het belangrijkste. Hij vraagt zich af of niet een grooter bedrag kan worden be paald dat aan het invaliditeitsfonds wordt onthouden. De oorspronkelijke toelichting op het voornemen tot salarisverlaging acht spr. weinig gelukkig. Toen is het bekende interview gekomen, waarin de minister licht met zijn portefeuille rammelde. Dit is een fout geweest, maar spr. zal daarover niet nakaarten. Wat nu de salarisverlaging zelf aangaat is het voor spr. geen vraag of deze moet worden ingeschakeld in bet complex maatregelen. Hij gelooft, dat daar aan niet te ontkomen valt, maar onjuist acht hij het, dat de regeering ermee geko men is aanstonds al bij de millioenennota. Zij had daarmede nog kunnen wachten. Inflatie acht spr. een groot gevaar. Het verschil tusschen een inflatie-tje en inflatie is precies als dat tusschen een brandje en een brand. Het is gevaarlijk met vuur te spelen. Wie echter geen inflatie wil, moet ook de middelen willen om die te voorko men. Sinds de millioenennota is de toestand van ons land nog slechter geworden. Daarom gelooft spr., dat er nu of binnenkort tochnietaan salariskorting te ontkomen is. Tegen de benzinebelasting heeft spr. geen bezwaar, al i-s die ook niet zonder bedenking. Met de tariefverhooging gaat spr. ook Het te verwachten tekort op de beta lingsbalans zal met goud moeten worden gedekt, tenzij men erin slaagt den export te vergrooten. Daarom is verlaging der productiekosten noodig, waarbij spr. niet in de eerste plaats denkt aan verlaging der loonen. Ook bevordering van Nederlandsch fa brikaat verlaagd de productiekosten. Een generale verhooging van het tarief ter be perking van import lijkt spr. niet wensche- lijk. De posten moeten afzonderlijk worden bekeken. Spr. is vóór vrijhandel, maar niet in doctrinair en zin. Wanneer onze beta lingsbalans in evenwicht moet worden ge bracht, is het geoorloofd eenige protectie toe te pasen waar het noodzakelijk is. Het ontwerp dat beoogt de regeering hier eeni ge vrijheid van handelen te geven, acht spr. onvoldoende. Hij dringt verder aan op hulp aan den landbouw, die verleend moet wor den met voorzich-tigen spoed. In de red ding van onzen boerenstand ligt een groot nationaal belang. Van dit Kabinet kan niet geëi-scht worden, dat het voor Nederland de crisis oplost, maar wel, dat wij in dezen zwaren winter zullen kunnen zeggen, het geen ook in de moeilijke oorlogsjaren ge zegd is: In Nederland zal geen honger worden geleden. Ten aanzien van het plat teland is spr. daaromtrent niet gerust. Laat de regeering het oog houden op gemeen ten ten plattelande, waar een voldoende steunregeling ontbreekt. Het Kabinet staat voor een moeilijke taak. Sommigen zagen Liever in dezen tijd een nationaal Kabinet. Zouden de soc.-de- mocraten bereid zijn, in zulk een Kabinet zitting te nemen? Afgezien daarvan gelooft spr. niet, dat een nationaal program in deze Kamer mogelijk is door het groote verschil van meening over belangrijke punten. Wie dit Kabinet tot aftreden zou willen dwin gen, mo^t de zekerheid hebben, binnen den kortst mogelijken tijd iets beters te kunnen samenstellen. In dezen tijd een Kabinetscrisis uit te lokken is in hooge mate onverantwoordelijk. De heer Ketelaar (V-D.) (tot den heer Max v. Poll): Nou, Max! De» heer Aalberse vervolgt. Maar het moge mij vergund zijn, er dit bij te voegen, dat dit niet allèen de Kamer moet bedenken, maar dat dit ook het ka binet zelf moet beuenken, want niet alleen de Kamer maar ook het Kabinet kan een crisis uitlokken. Daarom is thans meer dan ooit loyaal overleg tusschen Kabinet en volksvertegenwoordiging noodzakelijk. Spreker eindigt: Regeering en Kamer moeten de handen ineen slaan om ons voile zoo goed mogelijk door dezen zwaren tijd heen te helpen. Voor partijkrakeel is het nu zeker de tijd niet. Een oppositie, die uit den volksnood politieke munt tracht te slaan, is erger dan politieke valsche muu- terij. Wij moeten ons heden voor overdro- ven pessimisme, maar ook voor onberede neerd optimisme. Moge er eohter in ons volk, dat in oveigroote meerderheid een geloovig volk is, dit waraachtig optimis me zijn, dat zijn grond vindt in de heilige overtuiging dat als wij doen wat wij kun nen, eerlijk tegenover ons geweten, trouw tegenover ons volk, wij mogen vertrouwen, dat God ons zal helpen. Dit is een geoor loofd optimisme, omdat het steunt op den ©enigen grondslag, die onwrikbaar is, het geloovig vertrouwen op Gods almacht en liefde. Een Chr. Hist spreker. De heer Rutgers van Rozenburg (C.H.) betoogt, dat de minister van Finan ciën den toestand wel wat rooskleurig be schouwt. Het eindcijfer is feitelijk niet la ger dan verleden jaar, o.m. doordat de cri sisuitgaven buiten de begrooting zijn ge houden. De aangebrachte bezuinigingen beteekenen niet veel. De heer Albarda be toogde, dat de passiviteit der handelsba lans minder werd, maar waar baseert hij dit op? Zeker niet op de cijfers der laatste 9 maanden. Integendeel gelooft spr., dat de passiviteit nog belangrijk zal stijgen, o.m. door den val van het pond. Spr. wijst op het slechte financieel be heer van sommige gemeenten, die groote schulden maken. De gemeenten kunnen het Rijk in den afgrond sieepen. De regeenng dient dus krachtige maatregelen tegen de gemeenten te nemen. Dat is een kwestie van zelfbehoud. Autonomie beteekent: zelf standigheid, niet: onafhankelijkheid. Spr. pleit voorts voor verlaging der pro ductiekosten om onzen uitvoer te stimu- leeren. Liberalen en salarisverlaging. De heer Knottenbelt (V. B.) con stateert, dat de socialisten een louter ne gatieve critek leveren. Een ander, laat staan een beter stelsel, dan het huidige hebben zij niet aangewezen. Het econo misch herstel heeft de heer Albarda ge plaatst in het huidige economisch bestel. Daarmede is niet te rijmenn, dat hij slechts twee oplossingen zag: socialisme of chaos. Mogelijk is loonsverlaging zonder aan tasting van het levenspeil van den arbei der, als de productiekosten worden ver minderd. De broodprijs zou kunnen dalen door een vermindering van de kosten, voortvloeien de uit de Tarwe-wet. De sociaal-democratische en ook sommi ge katholieke organisaties verzetten zich vooralsnog tegen loonsverlaging. Te be treuren is de geest, die heerschte op het sbciaal-democratische congres te Rotter dam. Naar spr. hoopt, zulln ten slotte de socialistische leiders tot samenwerking be reid worden gevonden. Het heeft spreker telurgesteld en leed gedaan, dat de tegen woordige leider der sociaal-democraten gisteren niet heeft laten blijken te begrij pen, dat ook nu moet worden toegepast Troelstra's schoone woord, dat de natio nale gedachte de nathmale geschillen moet overheerschen. Spr. waardeert, dat de re geering toont dit wv»l in te zien door de Zondagswet en de Begrafeniswet te laten liggen, wat haar mischien ook niet moei lijk is gevallen. Wel zou spreker het op prijs hebben ge steld, dat het Kabinet ware gevestigd op een breed eren grondslag, door opneming van wie door practische naatregelen ons volk uit de tegenwoordige moeilijkheden willen redden. De salarisverlaging van de ambtenaren draagt een algemeen karakter, maar is hier de eenvoud wel het kenmerk van het ware Zoo duurt de wanverhouding in salaris tusschen lage en hooge ambtenaren voort. De laatsten, op verantwoordelijke posten, verdienen vaak heel wat minder dan in soortgelijke posities n het vrije bedrijf. Maar lagere ambtenaren verdienen meer dan in het vrije bedrijf. Er kome één jaar een algemeene korting van 3 pet. en daar na een algemeene herziening van het Be zoldigingsbesluit. Zeer ernstige bezwaren heetf spr.'s frac tie tegen de verhooging van de invoer rechten. Het departement van Economische Zar ken zal niet compleet zijn, als de statistiek daarheen niet wordt overgebracht. Over departementale gevoeligheden zal moe ten worden heengestapt. Moties zonder voldoenden steun. De heer De Visser (Communist) be toogt, dat de tegenwoordige toestand de juistheid van Marx' Verelendungs-theorie bevestigdt, ondanks de Vliegens en andere peuteraars aan de grondslagen van het Marxisme. Voor het oogenblik zet de reactionnaire regeering haar aanval op de arbeidersklasse voort, getuige de salaris verlaging voor ambtenaren en onderwij zers, de pressie op de gemeentebesturen om de salarissen van het gemeente-personeel te verlagen en de bevordering van salaris- vrlaging in het vrije bedrijf. Spreker dient ten sdotte moties in ten gunst© van yerhooging van de salarissen beneden 3000 tot het peil van 1920, van een ongewijzigd laten van de salarissen tusschen 3 en 6 duizend gulden, van een maximum-salaris van 600 voor allen, die uit de Rijksas betaald worden, van premie- vrij pensioen voor Rijkspersoneel, van ver beteringen voor contractwerkers, van de 40-urige werkweek, en van intrekking van het stakingsverbod. Daar alleen de heer Wijnkoop deze moties steunt, worden zij niet voldoende gesteund om in behandeling te worden gebracht. De vorgadering wordt te 4.50 uur ver daagd tot Donderdagmiddag 1 uur. KONINKLIJK EBESLUITEN. Burgemeester. Bij Kon. besluit is aan J. A. A. Uilkens eervol ontslag verleend als burgemeester van Bergambacht en Ammerstol met dank betuiging. BEZUINIGING OP DE RIJKS UITGAVEN. Installatie der commissie- Weiter. Snijden en snoeien met overleg en beraad. In een der lokalen van het Depart, van Financiën heeft gisterenmiddag namens den Minister van Staat, Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw, de oud- vice president van den Raad van Indië, de heer Gh. J. I. M. Weiter, lid en voorzitter van de bij K. B. van 26 October j.l. inge stelde Staatscommissie ad hoe, aan welke wordt opgedragen binnen zoo kort mogelij ken termijn zoodanige voorstellen te doen als in verband met de noodzakelijkheid van een blijvende en aanzienlijke verlaging van het peil der Rijks uitgaven dienstig zullen zijn te achten, deze commissie geïnstalleerd met een rede, waarin hij er op wees, dat de taak der commissie 't gansche veld der werkzaamheid van de Overheid en tevens alle belangen van ons volk, geen, ook de hoogste niet uitgezonderd, raakt. De in budgetaire cijfers uitgedrukte fei ten toonen aan, aldus spreker, dat de ver houding tusschen uitgaven en inkomsten des lands is verstoord en indien niet alle voorteekenen bedriegen, zal die verhouding in een overzienbare toekomst verstoord blijven zelfs in meerdere mate dan thans het geval is. Een budget als dat van den Staat der Nederlanden, dat in den loop van lange jaren is gegroeid uit het gemeenschappe lijk overleg tusschen Regeering en Volks vertegenwoordiging, is als een levend orga- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Wordt Zamora president van Spanje? (Buitenl., 2de blad). Storm op den Oceaan en over geheel West-Europa. (Buitenl. Bcr., 2de blad). BINNENLAND. Rede van prof. mr. Aalberse bij de al gemeene beschouwingen over de begroo ting in de Tweede Kamer. (1ste blad). De in 1929 uit de Strafgevangenis te Scheveningen ontvluchte inbreker te Rot terdam geknipt. (Gem. Bcr., 3de blad). Nog een inbreker te Rotterdam aange houden. (Gem. Ber., 3de blad). De te Amsterdam gepleegde moord op een Chinees was een wraakgericht. (Gem. Ber., 3de blad). Een geheime zender te Gouda ontdekt. (Gem. Ber., 3de blad). Het Nederlandsch voetbal B- elf tal speel de gelijk tegen Walsall (Sport, 3de blad). Het voorloopig Ned. elftal samengesteld. (Sport, 3de blad). HET ECHTPAAR D. v.d. V00RT-BRUNT dat gisteravond ter gelegenheid van zijn, gouden huwelijksfeest een serenade van het R.-K. Muziekgezelschap „Perosi" werd gebracht. nisme en het snijden en snoeien daarin eiacht overleg en beraad, opdat de in het budget begrepen belangen van one volk niet of althans in de geringst mogelijke mate worden getroffen en alle niet door de omstandigheden dringend geboden schade worde vermeden. Is dus aan den eenen kant bezonnenheid en rustig overleg bij de volvoering van onze taak noodig, aan don anderen kant noopt de steeds ongunstiger wordende verhou ding tusschen inkomsten en uitgaven tot een snelle doortastende wijze van werken, in overeenstemming met de ons verleende opdracht welke gewaagt van binnen zoo kortst mogelijken termijn aan de Regee ring in te dienen voorstellen. Wij zullen ons van die opdracht kwijten in het bewustzijn, dat, gegeven onzen volksaard, de onderkenning van het gevaar dat onze nationale huishouding bedreigt, in zich bevat den waarborg, dat het zal wor den bezworen. Uiteraard zijn wij ons bewust van de ver antwoordelijkheid die op ons rust voor de voorstellen, die wij zullen doen, maar het is evenzeer vanzelfsprekend, dat wij er ons rekenschap van geven, dat alleen de Re geering verantwoordelijk is voor de al of niet uitvoering daarvan. Ik houd er mij van overtuigd, dat dit in zicht zal leiden tot een werkwijze onzer Commissie, welke aan de doeltreffendheid van haar arbeid ten goedo zal komen. In het vertrouwen, dat zij door dien ar beid het algemeene, nationale belang naar de mate barer krachten zal kunnen dienen verklaarde spreker tenslotte namens de Regeering de commissie voor geïnstalleerd.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1