23ste Jaargang MAANDAG 2 NOVEMBER 1931 No. 7042 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND UIT DE OMGEVING SPORT DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vooi LeideD 19 cent par week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per port f2.95 pei kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad it voor de Abonné'a ver krijgbaar tegeD betaling ra.D 50 cent per kwartaal bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oenfc. TEL INT. ADMINISTRATIE 935. REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 Dit nummer bestaat uit drie bladen KASBEHOEFTEN VAN DE GEMEENTEN. EEN WETSONTWERP. Ingediend is een wetsontwerp tot het verinnen van steun int s mjks aas 111 de financiering der kasbeüoeiten van de ge meen een. ±Lei eenige artikel van dit ontwerp luidt: „1. In bijzondere gevallen kan aan ge meenten, me ernstige bezwaren onaervui- den in ue financiering barer kasbeboelten, uit s -Lvijüs nas steun women verleend. 2. ue m liet eerste üd bedoeiue steun worcit zooveel mogeujn verleend in den vorm van renteuragenue voorscnotten oi in uen vorm eener garantie wegens door anueren te verieenen voorscnotten eu slecnts onuer zoouamge voorwaarden als üoor onze met <ie uitvoering van deze wet beraste ministers, na vernoor van net be- trunnen gemeeiiteuestuur en bet ooilege van Uea. ouiten, women vastgesteld. 3. r-»e gemeente, <tie een steun ais- oeaoeld in net iste nd uit s -Rijks kas ontvangt, is verpnent ue oaaraan vei bonnen voorwaar den na te leven en ue naartoe noonige maatregelen tot stand te brengen". Aan ne M. v. T. is bet voigende ont leend: li oor de terughoud endheid, welke in den laatsten tijd ue geiumarkt heelt geken- merJCD, zijn veie gemeenten, die naaruuor niet meer in staat zijn naar kasbenoéfoen te ïinancieren, in moeiiijKneden geiaant. ioezeiiue omstandigUeid is oorzaak, dat de Bank van N eueriandsche gemeenten, die met een groot aantal gemeenten rekeiung- courant-overeenitomsten iieeit gesloten, kraoiitens welke aan me gemeenten creaie- ten zijn toegestaan, tnans naar üquimteit ernstig ziet bedreigd nu veie gemeenten haar ueposito-geiuen moeten terugtrekken, terwijl ne verleende eremeten weliswaar kunuien worden opgezegd, doch door de ge meenten met kunnen worden aigeiost. Het gevolg van een en ander is geweest, dat de evengenoemde bank alsook vede gemeenten zensiandig zich tot de regeering hebben gewend, met verzoek om steun int 's Bijks kas. Bet wetsontwerp strekt om den boven omschreven steun onder de voorwaarden, welke daarbij in het belang van een zoo spoedig mogelijk herstel van het gemeenie- crediet gesteld dienen te worden, mogelijk te maken. Het laatste lid is noodig ten einde de verplichting der gemeenten om de overeen gekomen voorwaarden na te leven, weste lijk vast te leggen. DE BRUG TE KEIZERSVEER. Zaterdag is de groote brug bij Keizers- veer geopend. Om half twaalf werd de Minister van Waterstaat, mr.'P. J. Ileymer, op het stad huis te Raamsdonksveer ontvangen door den burgemeester, den heer A. W. J. M. Moons. Onder de aanwezigen bevond zich ook de Commissaris van de Koningin in Noord- Brabant, mr. dr. A. van Rijckevorsel. In de raadszaal verwelkomde de burge meester den Minister en de overige aan wezigen. De toespraak werd beantwoord door Mi- nistear Reymer. Het gezelschap begaf zich hierop per boot naar Dussen. Hierna werd het woord gevoerd door den Minister van Waterstaat Z.Exc. mr. P. J. Reymer. Tenslotte werd de brug door den Mi nister voor het verkeer opengesteld. Daarna werd het woord gevoerd door den Commissaris der Koningin. „DE MAANDAGMORGEN". Sedert enkele weken heeft het katho lieke Maandagochtendblad „De Maan dagmorgen" een uitbreiding ondergaan en een omvang gekregen van 20 pagina's, zoodat „De Maandagmorgen" alleen maar op Maandagmorgen kan worden uitgele zen door degenen, die niets te doen heb ben; anderen zullen er uitpikken, wat hun belangstelling heeft. En de zeer prettige, gevarieerde inhoud geeft deze lectuur iets aantrekkelijks. Wij willen dat nu zeggen, oandat zoo vaak ook door katholieken neu trale en andere kranten ten onrechte hoo- ger worden gewaardeerd, dan de katholie ken. Van de drie bladen, die op Maandag morgen verschijnen is de katholieke Maandagmorgen ongetwijfeld de grootste en de beste. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buux en verhuur, koop en verkoop f 0.50. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De bewapeningsvacantie gisteren inge gaan. (Buitenland 2e blad). Troepenbeweging in Mandsjoerije. (Bui tenland 2e blad). Negentien-jarig Engelsch meisje wil een recordvlucht maken naar Kaapstad. (Luoht- vaart 2e blad). Ontploffing in een Schotsche mijn. Tien dooden. (Buitenl. Berichten 2e blad). BINNELAND. Kasbehoeften van de gemeenten; verloe- ning van steun uit 's Rijks kas; indiening van een wetsontwerp. (1ste blad). Brug bij Keizersveer geopend; de eerste uit het wegenfonds. (1ste blad). De Lichtstoet van de Graal te Leiden op den vooravond van Allerheiligen. De kop van den stoet op de Hooigracht. Foto Slegtenhorst STICHTING SPAARFONDS BODEMCULTUUR. Naar de „Res." verneemt, zal de derde, tevens slotuitdeelingslijst in het faillisse ment van bovengenoemde stiohting vanaf a.s. Maandag worden nedergelegd ter grif fie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenkage. Deze laatste uitdeeling zal bedragen 9.3 pCt. van het ingelegde geld. De vorige twee uitkeeringen bedroegen resp. 30 en 8 pCt., zoodat in totaal 47.3 pCt. zal bedragen. DE TEXTIELINDUSTRIE. De plannen der Twentsche arbeiders bij het eventueel uitbreken van het dreigend conflict. De Twentsche correspondent van het „Hibld." schrijft: Donderdag hebben te Utrecht de gecom bineerde besturen van de vier textielarbei ders-organisatie® het besluit genomen, geen genoegen te nemen met de in de fabrieken, ■üer Ensohedesche en der Twentsch-Gelder- sche Fabrikantenvereniging aangekondig de loonsverlaging van 5 pet., en tot daad werkelijk verzet over te gaan. Daar deze verlaging reeds op Maandag 9 November zal ingaan, zullen de textiel arbeiders bonden zoo spoedig mogelijk met de er bij betrokken leden vergaderng, wxen zal woraen geadviseerd om tot verzet over te gaan. Reeds heeft de kleinste der vier organisaties, nJ. de Landelijke Federatie van Textielarbeiders, ledenvergaderingen gehouden, waarin met algemeene stemmen tot den strijd werd besloten, indien niet een ingrijpen van den rijksbemiddelaar een en ander voorkomt, kan verwacht worden, lat op 9 November in Twente een nieuwe strijd zal ontbranden, waarbij tussoken de 16 en 18.Q00 arbeiders betrokken zijn. De vraag rijst nu, op welke wijze de actie zal worden gevoerd. Het groote oonflict van 1923 werd begonnen met een staking aan éten fabriek, n.l. aan „Kremersmaten" van Van Heek en Co. Daarop volgde een uitsluiting door alle bij de Fabrikanten vereniging aangesloten firma's. In arbei derskringen is men echter thans van mce- ning, dat de fabrikanten eenzelfde tactiek niet meer zullen toepassen, maar rustig zullen doorwerken wanneer aan één fabriek wordt gestaakt. De actie zal dan ook op andere wijze geschieden en naar wij verna men ligt het in de bedoeling de staking op verschillende fabrieken te proclameeren, zoouat het een groot, massale actie wordt. De kraoht der organisaties is ditmaal aan merkelijk grooter dan m 1923, daar verre weg het grootste deel der arbeiders, totaal pl.m. 14.000, georganiseerd zijn. De aangekondigde loonsverlaging geldt alleen voor de fabrieken van de Enschede- tenvere-emging. De Bond van Textielonder- sche en de Twentsch-Geldereohe Fabrikan- ncmingen in en buiten Twente, waarbij o.a. de firma Gelderman te Oldenzaal is aange sloten, zijn niet in deze zaak betrokken. Ook zijn te Enschede eenige fabrieken liet georganiseerd, o.a. de belangrijke onderne ming „Rigtersbleek" van de firma G. J. van Heek en Zonen. De niet georganiseerde fa brieken zullen voorloopig de loonsverlaging niet invoeren. R. K. KAMER-CENTRALE, LEIDEN. De algemeene vergadering zal worden gehouden op Zaterdag 21 November 1931, des namiddags 1.30 uur, in het café-restau rant „Harmonie". Markt te Gouda. Op den dag van deze vergadering zal in de Parochiekerk vawjv- Vrouw Hemel vaart, aan den Kleiweg te Gouda, des mor gens te 10 uur, een H. Mis worden opgedra gen voor de zielerust van mgr. dr. Willem Hubert Nolens, z.g. De agenda vermeldt o.m.: Verslag van den 12 en 13 Juni gehouden Partijraad. Be handeling van de agenda voor den op 27 en 28 November a.s. te houden Partijraad, (deze agenda wordt nog toegezonden), waarop voorkomt de bespreking van het „Verslag van de commissie, belast met de toetsing van 't Kiesreglement 1927, aan de daarmede in de praktijk opgedane ervarin gen. (Dit verslag, 51 pagina's druks, is a 25 cent per exemplaar verkrijgbaar aan iet Algemeen Secretariaat der R. K. Staats partij, Laan van Meerdervoort 65, 's-Gra venkage. Iedere bestelling moet gepaard gaan met toezending van het verschuldigue bedrag. Inleidingen door de heeren Heems kerk en Tobé, uit Leiden. De heer P. Heemskerk zal spreken over: „De taak der overheid ten opzichte van het gezin"; de heer H. L. J. Tobé zal spreken over: „Het gezin en het arbeidende meisje". Deze in leidingen worden gehouden naar aanleiding van de aan den Partijraad uitgebrachte praeadviezen, verzameld in de brochure „Gezin en Overheid". Tegen den prijs van 4C cent per exemplaar met gelijktijdige toezending van het verschuldigde bedrag is deze brochure thans verkrijgbaar bij het Algemeen Secretariaat der R. K. Staatspar tij, Laan van Meerdervoort 65, 's-Graven- Resultaat van de korting op de uitkeering uit het Gemeentefonds. Een medewerker van het „Vaderland" heeft aan de hand van de bedragen, welke de grootste gemeenten aan salarissen uit geven, berekend hoeveel het Rijk door de verlaagiie uitkeering besparen zal. Voor Amsterdam is de volgende bereke ning te maken: Volgens het jongste verslag (1930) betref fende de arbeidszaken werd aan de werk lieden uitbetaald in dat jaar rond 23 mil- lioen, aan de ambtenaren 27 yk millioen (politie inbegrepen), terwijl met mederexe- ning van sommige categoriën van onder wijspersoneel de totale salarispost stijgt tot rond 54 millioen. De desbetreffende korting zal dus aldaar bedragen rond an derhalf millioen. Voor Rotterdam ware, volgensdezelfde methode, het kortingsbedrag te stellen op ongeveer één millioen gulden maximaal. De personeelsuitgaven in Den Haag zul len ongeveer 20 a 21 millioen bedragen; de besparing op de residentie wordt dus ongeveer 6 ton. Het zou, als de gemeente niet tot salarisverlaging overgaat, leiden tot verhooging der opcenten van 6 op 14. Op Utrecht zou het Rijk 150.000 be sparen. Al met al een bedrag van ruim drie millioen. BRUTALE ROOFOVERVAL. MAN IN ZIJN WONING OVERVALLEN. Een som geld ontvreemd. Zaterdagnacht heeft te Heesch (N.-B.) een brutale roofoverval plaats gehad. Zekere P. uit Heesoh had in den loop van de vorige week een paard verkocht. Het geld, dat hij daarvoor ontvangen had, droeg hij bij zioh, hetgeen den da ders blijkbaar bekend is geweest. Te omstreeks drie uur 's nachts werd P. in zijn woning door een drietal personen overvallen en gebonden, waarna de per sonen zich van het geld, dat de man nog steeds bij zich had, meester n^aakte. Daarna bonden zij hem en verlieten met medeneming van nog enkele voorwerpen, de woning. P. werd eerst Zondagmorgen door bu ren gevonden, die hem bevrijdden. De politie, die eerst Zondagmiddag met het voorgevallene in kennis werd gesteld, heeft de zaak in onderzoek. Van de daders ontbreekt tot dusver elk spoor. Koningin-Moeder licht ongesteld. Ten gevolge van een lichte ongesteld heid van de Koningin-Moeder is het ver trek van het Loo naar Den Haag niet de finitief De directie van de Koninklijke Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijn- del heeft aan haar personeel bekend ge maakt, dat de fabriek met ingang van 7 November, door de crisis-omstandigheden, wordt stop gezet. 180 arbeiders en arbeidsters worden bierdoor werkloos. Er worden echter nog pogingen tot regeling beraamd. In een onderhoud, deelde de wethou der van financien der gemeente Eind hoven, de heer J. van Engeland mede, dat de kas-positie der gemeente liquide is en voorloopig geen enkel gevaar oplevert. Op de vraag, of de gemeente ook tot ver laging der loonen en salarissen zou over gaan, gaf de wethouder ontwijkend ten antwoord, dat er drastische maatregelen noodig zullen zijn. De laatste uitkeering van het spaarfonds voor Bodemcultuur, (lste blad). Brutale roofoverval te Heesch (lste blad). Hoe tie smokkelhandel tiert. (Gem. Ber. 3de blad). LEIDEN. De lichtstoet van de Graal, (lste blad). A. T. 0.—D. A. L. 3-3. Zondagmorgen werd op het S. O. O.- terrein bovengenoemde wedstrijd gespeeld welke in een gelijk spel eindigde. Na een half uur spelen nam A. T. O. de leiding doordat de keeper van D. A. L. een voorzet van de rechtsbuiten van A. T. O. verkered beoordeelde. Nog voor de rust maakte D. A. L. door haar mid- voor gelijk. Na de rust kwam D. A. L. er beter in en wist zij resp. door haar midvoor Goddijn en rechtsbuiten Planjo oen 31 voorsprong te verkrijgen, welke voor sprong zij tot 7 min. voor tijd wist te handhaven. De midhalf maakte er met oen praoht- sohot 32 van en even voor tijd maakte A. T. O. uit een vrijen schop gelijk (33) Scheidsrechter Loef leidde, behoudens enkele eigenaardige beslissingen, naar be- hooren. ZWEMMEN Nieuw Europeesch record. Op heb Internationaal zwemfeest van Hellas te Maagdenburg heeft de Duit- schor Wittenberg een nieuw Europeesch record op zijn naam gebracht door 2000 Meter borstzwemmen af te leggen in 2 min. 46.2 sec. SASSENHEIM. Rijksveldwachter aangereden en ernstig gewond. Hedenochtend had op den Leidschon Straatweg te Den Haag een ernstige aan rijding plaats. De rijksveldwachter L. K., wonende te Sassenheim, wilde, komende uit de Mar lotlaan, den rijweg van den Lcidsche Straatweg oversteken om op het rijwielpad te komen. Met vrij groote snelheid nader de echter een personenauto. De veldwach ter weifelde daardoor bij het oversteken, met gevolg dat hij werd aangereden. Het bleek, dat hij verschillende verwondingen aan hoofd en handen en een kneuzing van den rug had bekomen. In bewusteloozen toestand is hij doqr den Geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Zuid- wal vervoerd. NOORDWIJK. Geboren: Clazina Theodora d. van J. Noordermeer en E. Duivenvoorde Nicolaas Wijnandus z. van Th. J. Verweij en C. J. M. v. Kampen Trijna Ever- dina d. van M. Binnendijk en J. Tijster man Johanna Alida d. van F. Plug en M. Zuidhoek Bertha Maria Johanna d. van A. P. Koeman en J. v. Egmond. Overledeir; Maria Snel 92 j. Willem Plug 76 j., wedr. van W. Verbaan. Gevestigd: Fam. L. v. Werkhoven van Voorhout M. J. Hermans van den Haag II. M. Grondhuis van Veur. Vertrokken: J. Bink naar Oegst- geest A. Zuidhoek naar Noordwijker- liout H. M. Hoek naar Katwijk V. Ph. ten Burg naar den Haag B. Becht- hold naar Amsterdam A. Th. Braana naar Wassenaar.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1