Ch ina, Rusland en Japan in Mandsjoerije T sjang-Kaj-T sjek. Er gebeurt op het groote wereldtooneel tegenwoordig zooveel, dat vaak niet eens meer de politieke gebeurtenissen van den eersten rang voldoende de aandacht van het publiek kunnen vasthouden. En zoo leest men thans natuurlijk wel het een ander over het Chineesch-Ja- pansche conflict in het verre Oosten, maar er valt zooveel voor, dat meer belangstel ling wekt. dat men er eigenlijk niet veel op merkzaamheid aan schenkt. Toch is de strijd in en om Mandsjoerije van groote beteekenis en de staatslieden der Groote Mogendheden weten dat ook zeer wel. Er zou om Mandsjoerije een open lijke strijd kunnen uitbreken, waarin andere partijen zich verplicht achten partij te kie zen. Uit verklaart de groote moeite, die men te Genève doet om China en Japan tot el kaar te brengen en Japan is er zeker niet op uit om zich de antipathie en de tegenwer king van allen op den hals te halen. Dat de Japansche regeering nochtans zich zoo hard nekkig toont en zich eerst bepaalde rech ten door China verzekerd wil zien, voor ze haar troepen terugtrekt, bewijst hoe groote belangen zij in Mandsjoerije heeft. Trouwens niet Japan alleen, ook Rus land is daar aan bod. Het is nog maar twee jaar geleden, dat er een oorlog dreigde tusschen China en Rusland, ook om de aan spraken die Rusland in Mandsjoerije Iaat gelden. Het is zeker actueel het probleem Mandsjoerije eens wat nader te beschou- Mandsjoerije. Mandsjoerije is een gewest van bijna een millioen vierkanten kilometer, dat zich tus schen de rivier de Amoer en de Gele Zee uitstrekt. Behalve een geringe bevolking van echte Mantsjoes wonen er Tsjoensjoe- zen, Toengoezenstammen en Chineezen, alsmede Japanners, Russen en Koreanen. Vóór eeuwen trokken de Mantsjoes naar China en traden daar op als veroveraars, zij stichtten er de Mandsjoe-dynastie, waar van de keizers tot 1911 over China gere geerd hebben. De Mantsjoes werden zelf Chineezen, het nijvere Chineesche volk had dus eigenlijk tenslotte Mandsjoerije ver overd. In 1911 werd China een republiek en sindsdien had Mandsjoerije heerschers, die zich van de Chineesche republiek vrijwel onafhankelijk voelden. Tsjang Hu Liang die er in 1928 zijn vader opvolgde, deed 'wel alsof hij de vertegenwoordiger der Nan- king-regeering was, maar heel veel heeft hij zich aan de bevelen van deze regeering nooit gelegen laten liggen. De spoorwegen. Er loopt door Mandsjoerije een heel be langrijke spoorweg, die een onderdeel is van den Trans-Siberischen spoorweg en uitmondt in Wladiwostok, de groote en be langrijke Russische haven aan den Groo- ten Oceaan, die daar de Japansche Zee heet. Ueze spoorweg wordt de Oosterspoor weg genoemd. Hij stond, ofschoon hij over Chineesch grondgebied liep, onder Russisch beheer. Twee jaren geleden werd hij echter door de Chineezen in beslag genomen, zulks op grond hiervan, dat de Russen misbruik maakten van hun aanwezigheid op' Chineeschen bodem. De Chineesche Oosterspoorweg is een Russische lijn die een onderdeel is van den Trans-Siberischen Spoorweg. De spoorweg zoowel als zijn geschiedenis zijn heel in teressant. Iedereen kent eigenlijk den Trans-Siberische, al was het maar alleen door Jules Verne. De Russen hebben hem met bewonderenswaardige energie en met ontzaglijke kosten gebouwd. Strategische redenen dreven indertijd het tsaristische Rusland tot den bouw, maar het bleek spoedig dat de nieuwe spoorweg ook een buitengewone commercieele waarde had. In het jaar 1898 lagen er langs de lijn meer dan honderd duizend ton goederen op ver zending te wachten. De waren bleven soms maanden lang opgeslagen, eer ze verzon den konden worden. De Transsiberische verbond Londen met Peking in een mini C H Het waren vernederende eischen, die door het Chineesche volk ook als zoodanig gevoeld werden en die er ontzaglijk veel toe hebben bijgedragen in China een anti- Japansche stemming te wekken. Japan heeft toen z'n zin niet gekregen, Engeland, Frankrijk en ook de Vereenigde Staten bemoeiden zich sterk met het geval en voor dien druk moest Japan wel wijken Dat beteekent evenwei niet, dat Japan sindsdien van Mandsjoeriije af heeft willen zien, het is voortgegaan met zich er in te dringen, vreedzaam zoogenaamd, wat soms geweldmiddelen niet uitsloot. En dan is er ook altijd nog Rusland, dat meewerkte om het gezag der Chineesche regeering te verzwakken. Men begrijpt 1 trouwens wel. dat de onderlinge ruzies der 3 Chineezen, die nu al zoovele jaren voort- Wang, de Chineesche minister van buitenlandsche zaken. is Mantjoerije een Chineesch land gewor den. Bij het gereedkomen van den spoor weg zag de Chineesche regeering in, hoe hard het noodig was, er wat krachtiger op te treden, wilde het dit gebied niet aan Rus land verliezen. Welk een belang Mantsjoe- rije voor Rusland had, moge alleen worden aangetoond met de mededeeling, dat dit land zijn millioenenleger alleen met de graanproductie van Mantsjoerije kon voe den 1 Doch reeds in 1909 bleek Rusland het spel verloren te hebben. Honderdduizenden bekwame, ijverige, sobere en trouwe Chi neesche boeren en handelswerklieden stroomden het land binnen. De Chineezen schiepen zich in Mantsjoe rije een bestaan en vele Russische onderne mingen konden het tegen de moordende concurrentie dezer volhardende en stoere kolonisten niet bolwerken. De spoorweg bleef Russisch, maar Mant sjoerije, waar later Japan nog vasten voet heeft trachten te krijgen, werd Chineesch en zal het wel altijd blijven. Want ook Japan leed tegen de werkzame Chineezen feitelijk de nederlaag. mum van tijd, vooral in de periode, waarin hij geopend werd. Het was *om de ':;n met ongeveer zeven- I honderd kilometer te bekorten, dat de Rus- sische regeering aan China vroeg, den Transsiberische door Mandsjoerije te mo gen aanleggen. De daartoe benoodigde con cessie werd ook verkregen. Japan en Mandsjoerije. Na den oorlog tusschen China en Japan, waarin China heel leelijk klop gekregen had, eischte Japan de controle over een deel van Zuid-Mantsjoerije en wel over het schiereiland Liaotoeng. Een Japansche heer schappij daar later kwam het tot den Russisch-Japanschen oorlog was Rus land allesbehalve aangenaam. Het poseer de ^ls de vriend van China en slaagde er met de hulp van Frankrijk en Duitschland in, Japan er toe te brengen, afstand van het zooeven verworven bezit te doen. Politieke en technische redenen maakten een rechte lijn door Mantsjoerije voor den Transsiberische hoogst gewenscht en als dank voor zijn vriendelijke bemiddeling kreeg Rusland daartoe concessie en zoo Woroschilow de Russische minister van oorlog. durende burgeroorlog tusschen Noord en Zuid China, degenen die op den loer lagen om het Chineesch gezag in Mandsjoerije te verzwakken goed te pas kwam Voor eenige jaren deed Sovjet-Rusland z'n best zich van den Chineeschen Ooster spoorweg meester te maken en dreigde met oorlog. De Japanners vonden dat vanzelt niet goed, zij zouden er niets tegen hebben de Russen geheel uit Mandsjoerije te zien verdrijven. Maar zij hebben er zelf den meergenoem- den Zuid-Mandsjoerijschen spoorweg en willen hun invloed er versterken. Dat vin den behalve anderen ook.de Russen weer niet goed. Als die twee het echter eens konden worden, dan zouden zij rr^er kunnen en aandurven dan thans. Maar de toestand in het Oosten is zoo gecompliceerd dat er de onmogelijkste dingen kunnen gebeuren. Japan gedraagt zich naar onze begrip pen in het Chineesche land al heel willekcu- rig. Wij zouden zeggen, dat het er oorlogs- De bevelhebber der Japansche troepen in handelingen pleegt en de Chineezen zeggen Mandsjoerije, generaal Minami. 1 het ook, weshalve zij den Volkenbond waarvan China en Japan beide lid zijn Toen het in 1905 als overwinnaar uit den hebben te hulp geroepen. Met zeer betrek- Russisch-Japanschen oorlog te voorschijn lelijk succes zooals men weet. Het succes trad kwam het nut alleen in 't bezit van het was in zooverre groot, dat de Volkenbonds- kwam het, dat een zoo buitengewoon be- ?chieredand ,Ko.rea'J.maa; bovendien be- raad duidelijk geuemonstreerd heeft, dat het langrijke spoorweg bij een zijner eindpun- heerschte het sindsdien doordat het eige- recht in deze aan de Chineesche regeering ten door vreemd gebied loopt, iets dat de naar word van den Zuid-Mandsjoeri|Schen is. Maar het was heel gering, wijl Japan Russen later betreurden .spoorweg feitelijk geheel Mandsjoerije. met een botte weigering de resolutie van De spoorwegmij. kreeg het recht, de lijn' ,De Japan""s dieHwilLenfn moeten kolo- dea y°lkenbondsraad heeft afgewezen geheel zelfstandig te beheeren gedurende n,seeren hebben gedacht dat ook Mands-I Het wil rechtstreeks met China onderhan- een periode van 86 jaar de zes iaar van het sioer'ie evenals Korea daarvoor een prach-delen, het wil eerst z'n oude rechten ver bouwen inbegrepen. China zou het recht tige kans bood- En toen de êr00te wereld- zekerd zien. Maar die rechten in de spoor- hebben, den spoorweg na zes en dertig jaari aan te koopen. Rusland verwierf in 1898 voor vijf en twintig jaar het schiereiland Liaotoeng, hetzelfde, dat het Japan afhan- dig had gemaakt en toen werd bepaald, dat 'daar een zijlijn naar Dairen zou worden aangelegd. Terwijl Charbin als voornaem- ste station werd gekozen, legde men ver schillende zijlijnen aan, waarvan er een in 1905 na de overwinning der Japanners, door de Russen aan dezen moest worden i afgestaan. Die lijn werd toen de Zuid- Mantjoerijsche spoorweg. Deze lijn, die naar Moekden en Port Arthur voert, draagt evenals nog andere zijlijnen uit den aard der zaak zeer bij tot de belangrijkheid van den Oosterspoorweg. Sinds het bestaan van die spoorwegen I Japansche draadversperringen in de straten van Moekden. Maarschalk Tschay Chu Liang, de aan voerder van de Chineesche troepen in Mandsjoerije. wegzone heeft het zich in navolging van de Russen op zeer vrijmoedige wijze aangema tigd. De Russische spoorwegmaatschappij kreeg indertijd het recht om zich het noo- dige terrein te verschaffen voor den bouw, de exploitatie en de bescherming van den spoorweg, alsmede het land „in de buurt" van de spoorlijn noodig voor bet verschaf fen van zand, steen, kalk. enz., benevens de bevoegdheid daar gebouwen op te zet ten en telegraaflijnen aan te le? m. Gevolg was dat het noodige terrein om den spoorweg heel breed genomen werd en de Russen zich daar geheel als heerschers instelden. Na den Russisch-Japanschen oorlog kre gen de Jananners bij den vrede voor zoo ver Zuid-Mandsjoerije betreft de rechten der Russen en zij deden er niet minder royaal me-\ Bescherming der «noorweuen mankte politie noodig, die politie groeide tot een leger en ten slotte brak het conflict uit, dat nu de wereld en den Volkenbonds- raad bezig houdt en dat nog niet tot op lossing kwam. Wat het nog worden kan, weet men niet. Voor China is het een levenskwestie dat Rusland noch Japan hun positie in Mands- joer": versterken, Rusland zijn korte verbinding met Wladiwostok niet in gevaar laten brengen, voor Japan is het van het hoogste belang dat de hulpbronnen van Mandsjoerije beschikbaar blijven voor de verder ontplooiing van de Japansche volks huishouding. Hier botsen groote belangen, die zeer moeilijk tot overeenstemming kunnen ge bracht worden. Hier blijft groot gevaar schuilen. De Volkenbond. Japan heeft er, lijkt het, een conflict voor over met den Volkenbond, welk conflict er echter, gelijk mr. J. Limborg, de gedele geerde bij den Volkenbond pas heeft uiteen gezet. is als het op 16 November het be zette gebied niet heeft ontruimd. Belangrijk is, dat de geheele Raad, dat zijn dus, met uitzondering van Japan en China zelf, twaalf staten, waaronder alle groote mogendheden, van oordeel is, dat Japan het onrechtmatig bezette territoir moet ontruimen, zonder dat eerst „op fun- damenteele punten" zooals Japan eischte met China zal zijn onderhandeld. Be langrijk is tevens ja misschien nog be ker dat de Raad hiermee eenstemmig heeft uitgemaakt, dat onrechtmatige bezet ting van territoir aok niet is toegelaten bij wijze van represaille of van voorluopigen dwangmaatregel. Belangrijk is eindelijk, dat de Vereenigde Staten van Amerika aan deze zitting hebben deelgenomen, al hebben zij bij de resolutie niet meegestemd. Dat zij eveneens van oordeel zijn, dat ontruiming moet plaats hebben, blijkt trouwens uit hun woorden en daden gedurende het conflict. Misschien dat Japan d arom toch nog terugdeinst. Dan is het accute gevaar voor het oogen- blik weer verdwenen. Maar een probleem blijft de Mandsjoe- rijsche quaestie dan toch. E. W. (Nadruk verboden). Chineesche troepen in Mandsjoerije. Karachan, volkscommissaris van de Sovjet Een baai aan de kust. oorlog de mogendheden bezig hield, stelde Japan de Chineezen een aantal eischen, die er eigenlijk op neerkwamen, dat Mandsjoe rije onder Japansch protectoraat kwam.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5