3)e ÊcicbeHe 23ste Jaargang ZATERDAG 31 OCTOBER 1931 No. 7041 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND STADSNIEUWS DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franoo per post 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, vaD ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «n verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags* blad. ALLERHEILIGEN. Onze tegenwoordige tijd heeft helden noodig. Want het is als een vloek voor onze moderne tijd dat al onze geleerdheid en wetenschap wel in staat is om een be kwaam, ontwikkeld soort menschen te ma ken, maar om heldhaftige menschen, edel moedige zielen te vormen dat kent een overbeschaafde maar godsdienstloooze we reld niet. We zijn het er allen over eens, dat we thans behoefte hebben aan persoonlijkhe den we hebben heiligen noodig. Er wordt wel over hen gesprokenin verschillende toonaarden kunnen wij dat heimwee naar heilige, voorbeeldige men schen beluisteren. Dat heimwee is de kracht, waaruit nieu we heiligen moeten worden geboren, zoo als een Sint Franciscus en een Heilige Eli sabeth, wier heldenmoed in de ziel van het volk wordt aangevoeld. Dat verlangen naar heilige, voorbeel dige menschen mag niet werkeloos in ons blijven; we moeten daarbij bedenken dat die heiligen, zooals een Sint Franciscus en een Heilige Elisabeth, niet uit den Hemel kwamen gedaald. Dat zijn menschen geweest, met dezelfde zwakheden en gebreken behept, zooals wij, die met misschien nog veel grootere moei lijkheden te kampen hadden. De heilige is niet door eigen kracht tot die hoogte gestegen, maar door de genade Gods, die ook binne ons bereikt ligt. Hij heeft het heimwee naar geluk en ideaal in zioh levendig gehouden. Wanneer we den loop der geschiedenis nagaan, dan zien we, dat overal, waar dat groot verlangen geduldig werd bewaard, dat daar ook juist dat geluk en ideaal in vervulling ging. En we zien ook dat iedereen daar vaak zijn klein aandeel toe bijdroeg, als hij daar voor in de gelegenheid was. Zoo moet het ook gaan met het nieuwe opkomende geslacht van helden en heiligen Het komt er slechts op aan, dat iedereen in den kleinen kring van zijn eigen omge ving en voor zijn persoon zoo goed hij kan datgene tracht te vervullen, waarnaar hij met heimwee verlangt. Op die manier zal de eene kracht-cel naar de andere gebouwd worden. Zeker, ieder op zich zal weinig te beteeknen hebben, maar langzaam aan zullen in de geesten der menschen deze cellen zich aaneenrijen en juist daardoor een kracht vormen die dan op eens het wonder zal wrochten, zoodat, wanneer de tijden vervuld zijn, er weer helden en hei ligen zullen opstaan, waarin het doel van hun zielsverlangen tastbaar zal zijn. De wereld moet rechtvaardigen hebben er moeten groote figuren, helden en hei ligen zijn, al waren het slechts de tien rechtvaardigen, die men in Sodoma niet kon vinden. De beteekenis van het feest van Aller heiligen kan dus hierin gelegen zijn, dat het troostend tot ons spreekt, dat alle heimwee en verlangen eenmaal baar ver vulling kan vinden. Maar dan komt het er slechts op aan, dat wij dat verlangen naar een eeuwig onverstoorbaar geluk in ons le vendig weten te houden en als een kostba re last op onze schouders door het leven dragen, zooals een andere Christoforus. Met dien last moeten wij ons wagen mid den in den vloed van de nooden van on zen tijd. van ellende, en van vertwijfeling. Wij kunnen de nieuwe heiligen niet uit den hemel halen (wij kunne er wel om bidden) maar wij moeten hen ontrukken aan den wraak van onzen tijd, die, hoe ver ward en slecht zij ook moge zijn, ons toch dóór God gegeven is, opdat wij dien tijd zullen teruggeven aan God Indien wij dat doen, ieder in zijn omge ving en naar best vermogen, dan breidt zich onder ons de vooraf-schaduwing uit van de heiligen, die zullen komendat schaduwbeeld zal dichter worden en juis ter vormen aannemen. Wij moeten de voorloopers zijn, en het komt er zelfs op aan, of wij er den moed toe hebben en of wij er nederig genoeg voor zijn. De acht zaligheden toonen ons den weg. Als het Evangelie van Allerheiligen wordt voorgelezen, dan moeten wij voelen en be grijpen, dat die woorden tot ons gericht sijn. K. W. ONZE DOODEN. Op Allerheiligen en Allerzielen is zoo troostrijk het geloof in de Gemeenschap der Heiligen Dat geloof kan en moet zijn voor ons allen als een zon, die ons overstroomt met een zachten hlans van blijheid. Daar kan en moet leven in ons, in het diep ste van ons 'hart daar waar wij het meest verlaten en dus het meest onszelf zijn een stille vreugde om den rijk dom, dien wij bezitten den waarachtigen rijkdomWij kunnen immers de liefde, die gave Gods, welke een afstraling is van de Goddelijke Liefde, uitleven, doen uitgroeien, in werkdadige kracht, tot over de grenzen van het graf, naar hen, die dood zijn maar toch leven tot in den hemel en in het vagevuur Wij kunnen de voorspraak der heiligen in den hemel inroepen. Wij kunnen aan de zielen in de lijdende Kerk, in het vage vuur, onze hulp schenken. Wij denken te weinig aan onze dooden.. De zich uitschreiende droefheid aan het graf van een dierbare zal door den tijd versmelten in berusting dat is heel menschelijk. Maar zij mag niet over slaan in vergeten. Wij mogen de dooden niet vergeten de liefde tot hen moet blijven voortleven, een onderlinge gemeenschap door den band van gebed. Het Geloof doodt niet de natuur, maar beft baar op, veredelt haar. In den Katholiek, die zóó het- geloof in de Gemeenschap der Heiligen tracht te beleven, zal ook de natuurlijke liefde sterk en mooi zijn Een kind zal het voorbeeld zijner overle den ouders niet vergeten, met warme ge negenheid zich hun "beeld voor den geest houden, en na jaren nog kunnen schreien van dankbaarheid om wat zij voor hem heb ben gedaan en geofferdEn o mocht hij hen nog 'ns kunnen zien, met hen kun nen spreken o al was 't maar één mi nuut, één oogenblikDat verlangen tintelt en woelt in hem, en 'fc is alsof hij hen werkelijk voor zich ziet, of zij daar le vend voor hem staan Maar dat is een droomNeen, meer dan een droom Het Geloof komt die lief de ter hulp, drukt niet neer, maar heft op eu wij bidden.... Gelukkig de mensch, die op het graf van een dierbare kan b i d d enWant in zijn hart kan de liefde blijven leven,.... de liefde, die zich niet laat verslaan, óók niet door den geweldenaar, die de Dood is V De Graal. Vanavond zal de Graal te Leiden mani festeeren ernstig en waardig. Dergelijke manifestaties doen degenen, die buiten onze rijen staan, hun gedachten richten naar wat wij getuigen en beleven. En wij mogen dkt ook niet vergeten zij, die hun overtuiging manifesteeren, eer lijk en loyaal, verlevendigen daardoor tege lijkertijd die overtuiging zelve. Wie op straat, in het openbaar, zich Ka tholiek toont, moet in zijn particuliere le ven zich wel gauw schamen voor en de schrijnende tegenstelling gevoelen van halfheid en laksheid De lichtstoet van de Graal symboli- seerend het licht van geloof en van liefde, dat de heiligen over de wereld hebben ver spreid, zal een mooi gebeuren zijn. TWEEDE KAMER. Ds. C. A. tingbeek treedt af. Ds. C A Lingbeek, van de Herv Ger. Staatspartij, die een beroep naar Urk heeft aangenomen, zal aftreden alis lid van de Tweede Kamer. Zijn opvolger is de heer G. Nieuwenhuysen. BEPERKING VAN DEN INVOER. EEN WETSONTWERP. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot toekenning van de bevoeg- heid tot het tijdelijk treffen van maatrege len ter beperking van den invoer van goe deren. De bedoeling is, dat bij Kon. besluit zal kunnen worden bepaald, dat telkens gedurende een zeker tijdvak de invoer van bepaalde goederen uit ieder land zal zijn verboden, voorzoover de totale waarde van den invoer dier goederen uit dat land hoo- ger zou zijn dan een bedrag, hetwelk tot het gemiddelde bedrag, waarvoor in het overeenkomstige tijdvak van elk der jaren 1928, 1929 en 1930 aan soortgelijke goede ren uit dat land werd ingevoerd, in een Kon. besluit te bepalen verhouding staat. DR. KORTENHORST OVER DE SALARISVERLAGING. In een rede, gehouden voor de R.K. Kiesver. te Scha-gen, heeft het Kamerlid dr. L. G. Kortenho-rst ook gesproken over de dreigende salarisverlaging. En hij zeide hierover om.: „A.s de ambtenaren en de vrijhandela ren hun zin kregen, zou het gauw met de waardevastheid van de munt gedaan zijn. Spr. juioht de salarisverlaging niet toe, maar om ze „onrecht" te noemen, zooals Pastoor Jansen- hctrfe Utrecht deedd, dat ziet spr. niet in. Het. is een noodoffer. Pas toor Jansen had beter gedaan, als hij dat woord had ingehouden Hij maakte echter de reserve, dat het onrecht was, voor zoo ver hij toen wist; De Bruin maakte ook die reserve Spr. hoopt, dat zij nu, nu ze wel weten hoe het staat, den meed zullen heb ben te zeggen: aan de door ons gestelde voorwaarden is vold ian." middenstanl^belangen. In hot Bureau van den Kon. Ned. Middenstandsbond werd dezer dagen on der leiding van den heer C. J. G. Struyc- ken wederom een vergadering gehouden van de besturen der drie nationale Mid denstandsorganisaties. In bespreking kwamen tal van vragen welke in de onderscheidene bonden wa ren gerezen en in overleg tusschen de organisaties het best zouden kunnen worden opgelost. Ingesteld werd een commissie, die de positie der onderaannemers en de be scherming van hun belangen in studie zal nemen. Een tweede vraagstuk vorm den de belangen van de middenstan ders, geinteresseerd bij den verkoop op afbetaling. Deze hebben speciale belan gen, die eigen organen ter verzorging eisohen. Tot de instelling van deze laat ste zal binnenkort worden overgegaan. Langdurige besprekingen werden ge voerd over een eventueele wijziging van het kiesrecht voor de Kamers van Koop handel. De bestaande toestand geeft tot tal van moeilijkheden aanleiding, zoodat na bestudeering van nieuwe mogelijkhe den de vergadering meent, dat het be staande stelsel het beste kan worden vervangen door een zaken-kiesrecht. Dit laatste dan met behoud van de schei ding tussohen groot- en kleinbedrijf. Verschillende details zullen nog nader in studie worden genomen, zoo b.v. hoe het zakenkiesrecht kan worden uitge oefend door middel van vereenigingen, een wijziging in het huidige vernummer- stelsel bij de verkiezingen e.d. Een belangrijk punt van bespreking vormden ook de a.s. departements-reor- ganisatie en de plaats van de afdeeling Middenstand in het geheel der economi sche voorlichtingsdienst. Unaniem was de vergadering hier van meening, dat de voorgestelde oplossing feitelijk een stap terug beteekent, door dat in het contract tusschen Midden- standsafdeeling en Minister weer een in structie wordt ingeschakeld. Een zelf standige afdeeling Middenstand direct onder den Directeur-Generaal, is naar de meening der aanwezigen de eenige waarborg voor het handhaven van de gelukkige belangstelling van overheids wege voor den Middenstand. Besloten werd zich alsnog tot den Mi nister te wenden, teneinde een oplossing in dezen geest te verkrijgen. Verschillende klachten werden geuit over de hooge advertentieprijzen van de dagbladen en de groote moeilijkbeden voor den middenstand om te adverteeren in de dagbladen. De vraag werd onder het oog gezien, wat hier kan worden gedaan. Alvorens tot een algemeene ac tie te besluiten, achtte men het echter nuttig, dat de afdeelingen door overleg met de plaatselijke bladen een gunsti ger regeling trachten te verkrijgen. Aan het slot der vergadering kwam de huidige economische toestand aan de orde. Een nadere vergadering zal wor den gehouden om de vraag onder het oog te zien, „of er en zoo ja, welke voor de middenstandsorganisaties een taak ligt in dezen bijzonderen tijd; of harerzijds iets kan worden gedaan om de gevolgen te verzachten van een even tueel noodzakelijke verlaging van het le vensniveau". Dit belangrijke onderwerp zal in een spoedig te houden bijeenkomst worden behandeld. St. CLEM ENS-RET RAITEH UIS TE NOORDWIJKEKHOUT. OOK VOOR MEISJES. In het St. Clemensretraitenhuis te Noord- wijkerhout worden tegenwoordig ook retrai- ten gegeven aan vrouwen en meisjes. Woensdag 4 Nov. begint een retraite voor meisjes (vergoeding (3.50). Einde der re traite Zaterdag om half één. Andere retraiten in deze maand zijn: Zaterdag 710 Nov. gehuwde mannen 6,50; Vrijdag 1316 Nov. Jongelingen 6,50; Zaterdag 2124 Nov. Jonge man nen 6,50; Woensdag 25—28 Nov Heeren Land- en Tuinbouwers f 10—; Zaterdag 28 Nov—1 Dec. Mannen 6,50. Aanmelding bij dc directie (tel. 6048). TOONEELVEREENIGING M.E.S.A. Voor liefdadige doeleinden. Wie denken mocht, dat bovenstaande let ters een meuw luchtschip of een pas opge- ricnte voetbalclub aanduiden slaat uet de plank mis. M.E.S.A. beteekent: Marie Elisabeth Steyger-Asperslagh. De naam van mevr. Steyger-Asperslagh is voor de meesten onzer natuurlijk gean on bekende, althans voor hen, die haar door wrochte en actueele lezingen door de radio geregeld beluisteren. Bij haar vceloinvat- tenden aibeid kon zij zooals 't meer gaat tijd afzonderen, om middellijk aan ue leniging van veel armoede en eilenue, die dezen winter ongeiwijlold meer dan anders zullen nijpen, te kunnen medewer ken. Op haar initiatief en onder haar lei ding heeft zich een club van een tiental ontwikkelue meisjes geformeerd, die zieh voorgenomen heeft, elk jaar één of meer tooneeJvoorstefliiigen te geven, waarvan de opbrengst geheef ten bate zal komen van in onze stad bestaande B. K. Liefda digheidsinstellingen. Op 10 Nov. a.s. zal zij debuteeren en wel in de Kleine Stadszaal 's avonds te 8 uur. Gespeeld zullen worden: „Schuld en boete", als le nummer, gevolgd door een echt gunstig en amusant karakterstukje: „Polkahaar De prijzen zijn 1.20 en 90 et. (alle rech ten inbegrepenj. Enfin de geelwitte aau- kondigingsbiljettcn, opgehangen in de kerk portalen, voor de ramen van verschillende winkels en óók voor een der ramen van t Vinoentiusgebouw, Hooglandsche Kerkgr. 32, lichten u voldoende in. Oók zeggen ze u, dat er Zondag 8 Nov. a.s. in dezeifde zaal gelegenheid zal zijn tot plaatsbespreking. Waarom hangt zoo'n biljet nu ook juist vóór 't Vinoentius-gebouw? Kijk, dat zit zoo. Als er één vereeniging in Leiden is, die de Roomsehe charitas van alle kanten be oefent, dan is het toch zeker wel de bij ieder bekende, maar met genoeg gewaar deerde Vereeniging van den H. Vincentius a Paulo. Niet genoeg gewaardeerd tenminste als 't er op aankomt haar eens flink finan- cieel omhoog te helpen. Ik hoorde een beler-gesitueerde eens zeggen: „Ja, ik weet, dat er armoe en veel 1 armoe geleden wordt ik weet óók, dat I ik verplicht ben bij te springen waar en zooveel ik kan maar, aan wien en hoeveel I zal ik geven? Wordt de gave goed besteed of ontvangt dit of dat gezin reeds steun van anderen?" i „Beste mijnheer", was m'n antwoord, „Kijk, nu is u juist bij de Vinoentius-vor- ceniging aan het goede adres. Zij geeft waar de behoefte het grootst is en waar de gave op de juiste wijze wordt gewaardeerd, want zij beschikt over een ervaring daarom trent, die naar de honderd jaren loopt. Bescheidenheid verbiedt mij natuurlijk den naam van den ingelichten armenvriend en vooral de hoe-grootheid der gift te noe men. Zouden er zoo méér zijn onder onze lief dadige stadgenooten? Zie nu geeft M.E.S.A. de recette van haar eerste optreden aan de Vincentius- vereeniging. Daarom schreef ik dezen kleinen, maar dringenden oproep. Een oproep om plaats- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Rapport van het economisch Volken bondscomité. (Buitenl., 3de blad). Ex-koning Alfonso beschuldigd van hoog verraad. (Buitenl. 3de blad). BINNENLAND. Pokkengeval te Beeetsterzwaag. Ver scheidene families in quarantaine. (Gem. Ber., 4de blad). Wederom doodelijke verkeersongeluk ken. (Gem. Ber., 4de blad). Een wetsontwerp tot toekenning van de bevoegdheid tot het tijdelijk treffen van maatregelen ter beperking van den invoer van goederen. (1ste blad). WIJ GEVEN EEN GEÏLLUSTREERDE PAGINA OVER HET CHINEESCH-JA- PANSCHE CONFLICT l.N HET OOSTEN bewijzen te koopen, de duurdere óók. U bereikt daarmee: le. dat u ook een steentje bijdraagt tot leniging van de komende ellende; 2e. dat u jonge, lieve tooneelkrachten haar eerste optreden tot een glorie maakt en haar sterkt en opbeurt, 't goede doel voor oogen, verder te gaan; 3e. dat u zoodoende gehoor geeft aan de bede door President Jaes. Creyghton enkele dagen achtereen in ons Roomsehe blad geplaatst; (Pr. Cr. verwacht goudsta peltjes!) 4e. dat u gehoor geeft aan de bevesti ging van den goddelijken Armenvriend, die eens zeide: „Wat ge den minsten dor mij nen doet, hebt go Mij gedaan". Dus op 10 Nov. a.s. is de kleine zaal tjokvol. U paart 't nuttige aan 't aangename. U zult cr geen spijt van hebben. De leiding van M.E.S.A. bereidt u een heerlijken, kunstvollen avond. A. v. d. MEER. DE VERNIEUWING VAN HET NOORDEINDE. De beëindiging der ressauratie-werkzaam- heden in het Noordeinde is door de winke lier als een soort verlossing uit hun benarde positie opgevat en zij hebben deze gele genheid aangegrepen om de belangstelling van het publiek te trekken, waarvan zij ongeveer vier weken versteken waren. En met succesWant het was gisterena vond druk in het Noordeinde als bij een 3 Octo- beroptocht. Van vele huizen wapperde de vlag, muziek weerklonk door sterke luid sprekers tot ver in de omgeving door en zoo zal het de eerstvolgende avonden blij ven Bovendien den koopers in diverse win kels wachten nog aardige attracties. Men verzuime dus nie/t heden en volgende dagen een kijkje in het Noordeinde te nemen. Opening „Zijlpoort-Garage". In de vroegere kantoorgebouwen der Stoomboot Maatschappij „De Voliharding" aan de Haven 13 a heeft hedenmiddag de heer A. O Meester een nieuwe automo bielzaak geopend, die voor dit weliswaar oude, maar toch aanmerkelijk vergroot stadsgedeelte een mooie aanwinst is. De heer Meester, die het agentschap voor Lei den en Omstreken van de Nash-automobie- lien voert, heeft een drietal mooie modellen geëxposeerd. De ruime oppervlakte biedt voorts flinke gelegenheid voor auto-stalling, terwijl een aparte afdeeling voor reparatie- inrichting is gereserveerd. Niet minder dan vier toegangen van dubbele deuren geven ruimschoots gelegenheid tot in- en uitrij den. Den heer Meester onze geloikwenschen met de opening dezer nieuwe zaak Waarschuwing. Opnieuw zij het publiek ernstig gewaar schuwd tegen de zich noemende „Werk verschaffing aan blinden en andere invali den in Nederland" van A. G. J. Brouwer, Govcrt Flinckstraat 265, Amsterdam, die bons voor blindenwerk tracht te verkoo- pen, postkwitanties laat aanbieden of gif ten vraagt, terwijl de zgn. werkverschaf fing niet den minsten steun verdient. De heer Mr. G. J. van Deventer, oud-re ferendaris ter gemeente-secretarie alhier, thans te Utrecht, staat op de lijst van aan beveling voor de betrekking van griffier der Tweede Kamer

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1