23ste Jaargang VRIJDAG 30 OCTOBER 1931 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND Financiën en Economie S)e £cidócli^0oii/^mt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week t 2.60 per kwartaal Franoo per poet 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is tooi de Abonné't ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummer» 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent» TEL. INT. ADMINISTRATIE 935. REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeehngen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 10.50. V Een veelzijdige afvaardiging Wij hebben gisteren vermeld, dat de Commissie, waaraan was opgedragen het KiesreglemenH927 der R. K. Staatspartij aan de ervaring daarmee bij de verkiezin gen in 1929 opgedaan te toetsen, het re sultaat van haar onderzoek en van haar overwegingen aan het Partijbestuur der R. K. Staatspartij in een rapport heeft voorgelegd. Over 't algemeen zoo schreven wij is het oordeel van deze commissie over de opgedane ervaring niet ongunstig. In het resultaat van haar onderzoek en van haar overwegingen liggen wel eenige aanwijzin gen voor v leringen in het Kiesregle- ment-1927, maar deze raken toch niet de kern of de voornaamste tendenzen ervan. Overvloed van copie is reden, dat wij een excerpt van het rapport nog even moe ten laten liggen. Op een ding willen wij hier echter nu reeds de aandacht vestigen. De Commissie is voor het behoud van de z.g. kwaliteitszetels, maar niet alleen als waarborg voor de verkiezing van be paalde deskundigen in de katholieke Ka merfractie, doch ook ter, verzekering van veelzijdigheid in onze afvaardiging. De Commissie wil dan ook bij de vast stelling van de kwaliteitszetels of de „om schreven zetels" de norm „veelzijdigheid" opnemen.. „Wanneer dit geschiedt", aldus de Commissie „en met doelmatigheid en beleid geschiedt, behoeft geen vrees te worden gekoesterd, dat zoodanig stelsel, dat „veelzijdigheid" mede als postulaat vooropstelt, „stand en vertegenwoordiging" als gevolg zal hebben". „De personen, die voor zulke „omschre ven zetels" zullen worden gekozen, worden gekozen dóór en in de politieke organisa tie; zij zijn de vertegenwoordigers van gehéél het Katholieke volk. Maar tevens zal worden bereikt, dat alle groepen en geledingen in ons Katho lieke volk (wij spatieeren. Red. L. Crt.) in de veelzijdige samenstelling der lijsten (straks de Fractie) zullen zijn er kend. De eenheid en samenwerking bin- ri«n de ééne Partij worden er door beves tigd, en in het blijvende contact en de blij vende samenwerking van alle groepen in de ééne Partij zal de waarborg liggen voor een evenwichtige ontwikkeling der on derlinge verhoudingen." Deze o. i. zeer juiste opmerkingen mo gen worden gehoord en verstaan door het katholieke kiezerscorps dat er rekening mee houde ook bij het samenstellen van besturen van katholieke organisaties of corporaties ook zéker bij Gemeente raadsverkiezingen UIT DE MEUBELINDUSRIE. De werkgevers, uitgezonderd de R.-K. patroons wenschen loonsverlaging. Men seint ons: In de industrieele club te Amsterdam werd een bespreking gehouden met de be sturen van de werknemersorganisaties, dis door de werkgevers waren uitgenoodigd, waarbij werd medegedeeld, dat het ver zoek, dat werd gedaan, om alvast 5 pet. loonsverlaging te aanvaarden, in afwach ting van den afloop van het contract, niet door den R.-K. Patroonsbond St. Reinol- dus werd ondersteund. Door de besturen is uitvoerig betoogd, dat loonsverlaging geen redding kan bren gen uit de crisis en dat dit ook niet kan worden aanvaard. KONINKLIJKE BESLUITEN. Notariaat. Bij Kon. beluit is aan J. A. van Iterson, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1932, eervol ontslag verleen uit zijne be trekking van notaris te Rhenen. Burgemeester. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Ellewoutsdijk P. M- Smallegange. ONZE EXPORT NAAR ENGELAND. Bacon en eieren in de verdruk king. Voor de bloembollen nog geen direct gevaar. Uit Londen wordt aan de „Tel." ge meld: Een rondschrijven, dat de president van het Britsche tuinbouwkundig ver bond aan kweekers en tuinders heeft ge zonden, en waarin het verzoek werd uit gesproken voortaan geen planten of bloembollen in het buitenland te koopen, heeft ook buiten de kringen der direct betrokkenen de aandacht getrokken. De „Times" wendde, zooals kort ge meld, een artikel aan de kwestie van den bloembolleninvoer, waarin de binnenland- sche producenten werden aangespoord, zich op de methoden hunner Nederland- sche concurrenten te inspireeren opdat het Engelsche product de plaats van het buitenlandsohe zal kunnen innemen. Dit nu is niet zulk een eenvoudige zaak. Engeland zelf produceert slechts 20 pet. van de eigen behoeften en deze productie kan niet zoo maar worden op gedreven. Dit zal slechts geleidelijk mo gelijk zijn en zelfs dan zal het niet ge makkelijk zijn het uitmuntend Neder- landsch product van de Engelsche markt te verdringen. Voor sommige soorten, zooals Hyacin- then, zal het buitenland altijd in Neder land terecht moeten. Andere soorten, zooals gladiolen, kan men in Engeland evengoed telen. Al zal het schrijven van den president van bovengenoemd ver bond allicht eenige uitwerking hebben, al te ernstige consequenties behoeven er niet aan te worden vastgeknoopt. Zij, die bollen in hun tuin willen planten, zullen deze ten slotte in hoofdzaak toch uit Nederland moeten betrekken. Er mpet evenwel met de mogelijkheid rekening '-worden gehouden dat de alge- meene tendenz om ter verbetering van de ongunstige handelsbalans zoo weinig mogelijk uit het buitenland te betrekken, particulieren er toe zal brengen, minder of geen bollen in hun tuin uit te zetten tenzij deze uit het binnenland afkomstig zijn. Deze omstandigheid, gevoegd aan het feit dat de valuta-verhouding voor onze telera ongunstig is en hun een slechteren prijs kan doen bedingen, zal ongetwijfeld in het komende seizoen haar terugslag voelbaar maken. De groothandel zal niet zoo grif tot belangrijke afsluitingen komen. De usan- tie is, om in Mei contracten af te slui ten voor levering in den laten zomer en vroegen herfst. Omtrent de afwikkeling der laatste leveringen van dit jaar zijn ten gevolge van de sterling-depreciatie moeilijkheden gerezen en ons werd ver zekerd dat in sommige gevallen de Ne- derlandsche bollenkweekers niet verder willen leveren. Deze moeilijkheden zullen het volgend jaar bij de afsluiting der nieuwe contracten ongetwijfeld nog na werken. Zoo zal in het algemeen ten gevolge van deze verschillende factoren in het komende seizoen wel gerekend moeten worden op een verminderde vraag en op slechtere prijzen. De vrees dat de Ne- derlandsche bloembollen-export naar Gr.- Brittannië ernstig wordt bedreigd, lijkt vooralsnog overdreven. Alleen wanneer hooge invoerrechten op bloembollen zouden worden geheven, zou een ernstige situatie ontstaan. Welke politiek de nieuwe regeering in dit op zicht zal volgen, kan op het oogenblik moeilijk worden voorzien? Het ziet er evenwel naar uit, dat, als de tariefpolitiek zich zoover uitstrekt, er eerder een tarief op snijbloemen en hees ters zal komen dan op bloembollen, al thans- dat van bloembollen niet zulk een hoog recht geheven zal worden. Voor vele Engelsche snijbloemen-kwee kers vormen de Nederlandsche bloem bollen immers de ruwe grondstof. Een hoog invoerrecht op bloembollen zou dus ook de Engelsche kweekers treffen, die niet plotseling in staat zullen zijn hun bedrijf op eigen bollenteelt in te rich ten. Hoe weinig rooskleurig het er voor den Nederlandschen bloembollen-uitvoer uitziet, voor al te groot pessimisme is dus vooralsnog geen reden. Erger staat onze bacon- en eieren- export er voor. Eieren uit Nederland werden hier gemeenlijk in consignatie gegeven, doch wegens de koers-onzeker- heid is het in consignatie geven voor den Nederlandschen exporteur thans vrijwel ondoenlijk en de handel in eieren op En geland staat dan ook bijna stil. De beste bruine eieren brengen thans minder op dan de witte; de concurrentie uit Dene marken en Ierland geeft den Nederland schen producent weinig hoop op loonen- de prijzen. Wat de bacon betreft is de situatie nog ongunstiger. Niet alleen wordt de markt-positie hier gedonimeerd door het feit, dat Nederland's grootste concurren ten eveneens den gouden standaard voor hun betaalmiddel hebben opgegeven, doch als gevolg van den grooten Deen- schen aanvoer is, ondanks de daling van het pond, de bacon-prijs op de Engelsche markt, die reeds zulk een sterke inzin king vertoonde door de gedeprecieerdc sterling-noteeringen, toch nog aanzienlijk gedaald. Welke groote Nederlandsche belangen op het spel staan, moge blijken uit de export-cijfers van 1930. In dat jaar voer de Nederland naar Groot-Brittannië uit: Bacon bijna 42 M millioen gulden. Versche eieren bijna 17 millioen gulden Koelhuis-eieren ruim 2 y, millioen gul den. Bloembollen en planten ruim 18 mil lioen gulden. Gedurende de eerste negen maanden van 1931 nam de bacon-export naar En geland nog aanzienlijk toe, al was de totale opbrengst hiervan geringer ten gevolge van de lage prijzen. De huidige situatie vormt voor den bacon-export een bedreiging, die wel de meest ernstige is waarvoor de Neder landsche uitvoerhandel is geplaatst. Wat de toekomst verder zal brengen kan niemand voorzien. Maar zooals de zaken thans staan, zien voor den Neder landschen land- en tuinbouw de komende tijden er zeer bedroevend uit. RADIO-BELASTING? Hoeveel toestellen zijn er in Nederland? De Regeering onderzoekt aldus heeft zij medegedeeld de mogelijkheid van een radiobelasting. Een matig tarief wordt overwogen, b.v. als dat van de rijwielbelas ting, dus 2.50 per toestel. Intusscben wordt opgemerkt, dat deze belasting niet meer dan 1.000.000 zou opbrengen. Blijkbaar ",kent men dus op 400 000 toestellen in Nederland. Eind September waren echter slechts 287.891 toestellen ingeschreven. De Regee ring neemt dus aan, dat ongeveer 120.000 toeslelbezitters niet aan hun verplichting hebben voldaan, zoodat, als de belasting er komt, er ook een opsporingsdienst zal moeten komen, om ontduiking op zulk een groote schaal te verhinderen. Of dat mogelijk zal zijn In het buiten land heeft men daar verscheidene mid deltjes op gevonden, die werkelijk goede resultaten opleveren. „Vad." DE UITVOER VAN KAAS NAAR FRANKRIJK. De brief van de Goudsche Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken schrijft in een brief aan de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Parijs: In deze tijden, waarin een vrijhandels- Tand als Nederland aan alle zijden meer en meer wordt ingesloten door hooge tolmu ren. moest een maatregel, zooals deze bij decreet van 30 Sept. j.I. door de Fransche regeering werd aangekondigd, wel een bij zonder slechten indruk maken. Het zal uitermate moeilijk vallen, om, indien deze maatregel onverhoopt van kracht zou worden, het toch ook in Frank rijk begeerde product te blijven leveren. Doch ook zullen deze maatregelen niet m het belang van de Fransche afnemers zijn. Deze zullen in het begin van elke pe riode, als de grens wordt opengesteld, over laden worden met kaas, die, doordat zij om boven uiteengezette redenen niet voor „opleg" geschikt is, ten slotte bal blijken door het publiek niet te worden gewild. Het gevolg daarvan zal zijn, dat. naast de schade voor den Franschen afnemer, er, mede geholpen door reclame voor het na tionale fabrikaat, een streven zal merk baar worden om de Hollandsche kaas van de markt t-e bannen. En wanneer men dan nagaat, dat de ex port van dit artikel naar Frankrijk over het jaar 1930 heeft bedragen 12.875.051 K.G. met een waarde van 8.816.416, dan behoeft de Kamer er zeker niet op te wij zen, dat deze handel niet alleen van be lang is voor Nederland, doch evenzeer voor den Fransche groothandel en midden stand. De Kamer betreurt het zeer, dat aan den wedloop van verhooging van de douane tarieven en aan de uitvaardiging van di verse belemmerende invoerbepalingen ook Frankrijk in zoo sterke mate deelneemt Juist Frankrijk, het land, dat onder zijn medeburgers de mannen telt, die als de vaders van de Pan-Europa-gedachte de volken er op hebben gewezen, dat slechts door een Europeesch tolverbond een rem is aan te brengen op den snel-doorjakke- renden wagen van tariefsverhooging, ten slotte de volken in den afgrond moet sleepen, moest in deze het voorbeeld gc- INVOERBEPERKING VOOR RUND- VLEESCH GEVRAAGD. Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw heeft zich in ver volg op vorige verzoekschriften tot het Kon Nederl. Landbouw Comité gewend met het dringend verzoek, er met den meesten suoed bij de regeering er op aan te drin gen, den invoer van Deensch en ander rundvleesch te contingenteeren in dien zin, dat tot tijdelijke invoerverboden kan orden overgegaan. Hierbij is gewezen op de scherpe prijs daling der laatste weken en de ontwrich ting in den afzet van binnenlandsoh leesch, welke snel optreden nuttig doet zijn. De reeds vroeger geuite wensch, onder meer omtrent het heffen van het fiscale in- voerecht boven den accijns, komen hier bij geenszins te vervallen. DE LOONSVERLAGING IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Verzet van de organisaties der arbeiders. Gisteren zijn de besturen van de vier textie'organisaties te Utrecht bijeen ge weest ter bespreking van het in te nemen .tandpunt ten opzichte van de aangekon digde loonsverlaging met 5 pOb Bij deze bespreking kwam in de eerste plaats tot uiting, dat door de sterk doorge voerde ratdonali-satiemaatregelen en de daarmee gepaard gaande verlaging der tariefloonen reeds een groote besparing op de loonen was verkregen. Geconstateerd werd, dat de met de werkgevers gehouden besprekingen niet de minste beteekenis hadden omdat reeds vooraf definitief was vastgesteld, wat de werkgevers zouden doen, terwijl zij hei zelfs niet noodig oor deelden met argumenten aan te toonen, dat deze verlaging der loonen noodzakelijk was en de voorziter door het ontijdig slui ten der vergadering een nadere bespre king van het punt in kwestie onmogelijk maakte. Op grond van een en ande-r waren de be sturen eenstemmig van meening, dat met deze loonsverlaging geen genoegen kan worden genomen en daartegen tot daad werkelijk verzet behoort overgegaan te wor den. KOLONIALE EXPOSITIE TE DEN HAAG. Herbouw van het paviljoen te Vincennes. Naar De Tel." verneemt, heeft te 's-Gra- venhage een bespreking plaats gevonden van het dagelijksch bestuur der gemeen te met enkele leden van het Oomité voor de Nederlandsche inzending op de Koloniale Tentoonstelling te Vincennes. Reeds gerui- men tijd bestaan er n.l. plannen om in 1932 eveneens een koloniale tentoonstelling te o rga niseeren. De besprekingen van deze plannen zijn thans in een definitief stadium gekomen. In overleg met de heeren dr. Van der Waals en mr. Fock, beiden lid van het boven genoemde comité, is n.l. in principe beslo ten om het Nederlandsche paviljoen te Vin cennes in 1932 alhier te doen herbouwen. Met andere groepen wordt ten aanzien van de organisatie der te houden tentoonstel ling nog overleg gepleegd. Commissie jjor do verlaging der Rijksuitgaven. Naar wij vernemen is thans ingesteld een Staatscommisie ad hoe aan welke wordt opgedragen binnen zoo kort mogelijken termijn zoodanige voorstellen te doen als i*i verband met de noodzakelijkheid van een blijvende en aanzienlijke verlaging van het peil der Rijksuitgaven dienstig zu ien zijn te ac.it en. In deze comm'ssia zijn benoemd tot lid en voorzitter C'a. J. I M Weiter, oud-vice- president van den Raad van Indië, te 's-Gravenhage; en tot leden prof. L. A. van Royen, hoog eeraar aan de Technische Hoogeschool te Wassenaar, prof. I. P. de Vooys, hoogleeraar aan de Techniscbo Hoogeschool te DelftE P. Westerveld, algemeen secretaris van het Koloniaal In stituut te Amsterdam, F. H. Fentener van Vlissingen, industrieel te Utrecht, dr. W. M. Westerman, directeur van de Bijbank der Rotterdamsche Bankvereeniging te 's-Gravenhagemr. A. van. Doorninck, the saurier-generaal van financiën; ir. M. H. Dann"o. directeur-generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie; C. J. Ph. Zaal berg, directeur-generaal van den Arbeid; dr. J. H. R. Sinninghe Damsté, directeur- generaal der belastingen en mr. J. Wolt- man, secretaris-generaal van het Depar tement van Defensie. Aan deze commissie is bevoegdheid toe gekend om alle Rijksambtenaren te hoo- ren, dan wol van hen schriftelijke adviezen in te winnen. Voorts is de bij Kon. besluit van 20 De cember 1920, laatstelijk gewijzigd bij K.B. van 22 Juni 1929, ingestelde commissie Dit nummer bestaat uit vier bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Wordt Colijn voorzitter van de a.s. Ont wapeningsconferentie? (Buitenl. 2e blad). Geen protectionistische maatregelen der Engelsche regeering vóór Kerstmis. (Bui tenl. 2e blad). BINNENLAND. Een dreigend conflict in de textiel industrie. (1ste blad). Meisje te Koedijk doodgereden, een jon getje te Well. (Gem. Beriohten, 3de blad). Bejaarde man te lerseke door den blik sem gedood. (Gem. Berichten, 3de blad). Weer een verduistering te Rotterdam. (Gem. Berichten, 3de blad). Vijftig jaar onderwijs te Zoeterwoude door de Zusters Franciscanessen, (lste blad). Tot wethouder der gemeente Rijnsater- woude in de vacature-Compeer is gekozen de heer Dorrepaal. (4de blad). Pensioenfonds voor het bloembollenbe- drijf. (2de blad). WE GEVEN EEN BESCHOUWING OVER DEN GROOTEN BRAND TE BO DEGRAVEN IN 1870. (3de blad). (Bezuinigingscommissie) opgeheven met dankbetuiging aan den voorzitter, de le den en den secretaris voor de door hen be wezen diensten. H.M. de Koningin heeft gistermorgen om 11 uur op een terrein bij het Kon Pa leis Het Loo, de plechtige uitreiking ver richt van een standaard aan het Wapen van de Koninklijke Marechaus see. Ingediend is een wetsontwerp tot ver klaring van het algemeen nut der onteige ning van perceelen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor ver betering van het gedeelte Duivendrecht- sche brugZwartewegje van den Rijksweg Amsterda mU t r e c h t De Raad van Zwolle heeft aan B. en W. een crediet toegestaan van 120.000 v. inrichting van een r a d i o-c e n t r a 1 e Terstond zal begonnen worden met den aanleg van een ondergrondsch net. Indien mogelijk zal de aansluiting onmiddellijk na de inwerkingtreding der distributie, gele genheid bieden tot het ontvangen van vijf Btations. Te Utrecht is deze week de radio- centrale geopend, met aansluiting op vier stations. In een drukbezochte ledenvergadering der R.-K. Kiesvereeniging te Alkmaar is mr. A. J M. L o e s b e rg, die verleden jaar als voorzitter ha-d bedankt, wederom als zoodanig gekozen, onder algemeene in stemming der leden. Wetenschappelijke Berichten DE NOBELPRIJS VOOR PHYSIOLOG IE. Heb Carolingische Instituut te Stock holm heeft aan prof. dr. Otto Warburg, van het Keizer Wilhelm Instituut voor Physio- logie te Berlijn, den Nobelprijs 1931 voor do geneeskunde en de physiologic toege kend, zulks op grond van zijn ontdekkin gen over aard en werking van het ademha lingsferment. Otto Heinrich Warburg is 8 October 1883 te Freiburg geboren en sedert 1918 lid van het Keizer Wilhelm Instituut. Hij legde zich sipeciaal toe op dé studie van do stofwisse ling der weefsels en van het kankervraag- tuk. Van zijn hand evrschenen o a.: Stoff- wechsel der Tumoren (1926) en Katalyti- sche Wirkungen der lebendigen Substanz (1928). Noordho;iandsch Landbouwcrediet N.V. gevestigd te Alkmaar. In de op 29 October 1931 gehouden ver ga-dering van commissarissen is besloten op de 6 pCt. cumulatief preferente aandeelen een interem-dividend ad 3 pOt. of 30. uit te keeren, betaalbaar van 2 November a., of op dividendbewijs no. 27.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1