UIT DE OMGEVING VRIJDAG 30 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 UIT HET COMMUNISTISCH ARCHIEF. GEEN VERVALSCHTE, MAAR ECHTE STUKKEN. De medewerker van de „Tijd", die de eerste onthullingen deed uit het commu nistisch archief, schrijft nog aan genoemd blad. In bladen als „De Tribune" en „Het Volk" wordt op het oogenblik getwist over de waarde van het communistisch archief, dat in handen van het bestuur der fascis tische partij is gevallen. Zij spreken het niet tegen, maar „De Tribune" beweert, dat de stukken „vervalscht" zijn, en. ,Het Volk", dat zij tot „oud materiaal" behooren Noch het een, noch het ander is juist. Dat ,,De Tribune" probeert., nu haar de poets is gebakken, om. de stukken als ver valscht voor te stellen, doet het blad om den slag op te vangen. Want het wantrou wen. de onderlinge verdeeldheid en ruzies onder do communisten zijn enorm. De een beschuldigt den ander van verraad. Andere communisten hopen, dat de stukken maar spoedig worden gepubliceerd, want re deneeren zij ,,dan hooren wij ook eens, w ie nu eigenlijk alles in de partij te zeggen heeft en hoe de boel in elkaar zit Ook de vooretelling van „Het Volk", dat „allee oude kost" is en dat „bij de schei ding van de Trotzkianen Wijnkoopje het zaakje aan Hoogkarspel heeft gegeven", is onjuist. Immers zijn de heeren Wijnkoop, van Burink en van Ravesteyn in het voor jaar van 1926 geroyeerd als leden der com munistische Partij Holland. En de archief stukken dateeren meest alle van een Latere periode. Het reeds gedeeltelijk gepubliceer de schrijven, waarin jaarlijks 100.000 werd toegezegd aan „De Tribune", dateert van twee jaren later, n 1. van 31 Juli 1928 en het werd onderteekend door Bergsma, secre taris van het districtsbestuur N.-Holla.nd Utrecht der Communistische Partij Hol land. Noch „De Tribune" noch „Het Volk" zullen het bestaan en den inhoud van het stuk durven tegenspreken. Anders verklaar ik mij bereid, het gefotografeerd te publi- ceeren. Trouwens erkent „Het Volk" zijdelings het bestaan van de Moskou-verbintenis, om elk jaar een ton gouds aan „De Tribune" te betalen, evenals de andere feiten, b.v.: „Dat de ex-redacteur van „De Zwarte Kat", de heer Johan Visscher, pogingen heeft ge daan om van Burink „weg te werken" en zioh, om dat doel te bereiken, in verbin ding heeft gesteld met een bekenden in ternationalen spion, die thans zijn achttien de straf ondergaat, was wel bekend." Da-t de archief-stukken noch vervalscht noch verouderd zijn, blijkt b.v. uit het ge vondene betreffende den heer Ko Beurze maker (een onderwijzer), op het oogenblik nog functionaris in het N.-Holland Utrecht-district, die als zoodanig althans in deze functie nog dit jaar in het openbaar is opgetreden Het zaJ nog duidelijker blij ken, als de omvangrijke correspondentie tuschen de bestuurders en partij-leden on derling ik weet, dat men bezig is haar te ordenen zal worden gepubliceerd. Om het praatje van „Het Volk" en „Tri bune" over de vervalsching en de verande ring van het archief op te ruimen, zal ik hier enkele- stukken als fassimile afdruk ken. Zij zijn terloops gegrepen uit honder den. Het eerste is een aanmeldingsformulier tot het lidmaatschap der Communistische Partij Holland met de onderteekening van een verpleegster (Zuster Jos. van Tiel). uit het Amsterdamsche Wil'helmina-gasthuis en de daarbij voor het hoofdbestuur gezette kantteekening van partijgenoot Limberg. Het is gedateerd twee jaren na de royee ring van Wijnkoop en wel in Mei 1928. Dit formulier is tevens een type van de nauw keurige inlichtingen, welke zich het hoofd bestuur door zijn agenten laat bezorgen be treffende de nieuw aangeworven leden. In het formulier lagen tevens de opga ven van mej. Heieen Ankersmit en mej. Berkelbach van der Sprenkel, beiden leden van het N V.V. (zooals op het eerste staat aangeteekend met niet te reproduceeren rooden potloodstreep, die ook als 't nummer der straat-kern 407 vermeld) of het A. N. V. Het teekent de proletarische vrijmetsela- rijmethoden, die de communisten er voor hun ondergrondschen arbeid op nahouden, dat op het aanmeldingsformulier voor het lidmaatschap van Zr. van Tiel vermeld staat, dat haar eigenlijke naam is Josina Elisabeth Tillemans. „maar is ingeschre ven onder den schuilnaam Jos. vau Tiel". Zuster Berkelbach van der Sprenkel blijkt zelfs een vrijgestelde, gesalarieerde door „Nosokomos", Ned. Vereeniging tot Bevor dering der Belangen van Verpleegsters en Verplegers. Het zijn deze stiekum-methoden, in strijd met het Hollandsch volks karaikter, die volgens de gevonden correspondentie een Amsterdamsch politie-agent deden be richten. ..dat ik met het oog op mijn posi tie niet langer lid der partij kan blijven." Ik ben geen fascist. Maar „Het Volk" en „De Tribune" moeten mijn journalistieke betrouwbaarheid niet in het publiek ver dacht maken, want dan sla ik terug. IN ELK KATHOLIEK GEZIN Hebt gij uw Katholiek dag blad al eens aanbevolen bij vrienden en kennissen? Kunt U niet één nieuwen abonné aanbrengen? Het Katholieke Dagblad GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Vijfjarig knaapje doodgereden. Toen het vijfjarig zoontje van den heer J. van Elzen te Well aldaar den Rijks straatweg wilde oversteken, werd het door een motorrijder overreden, enkele meters medegesleurd en gedood. Ernstig ongeluk bij Bergen. Een meisje gedood. De 17-jarige N. S. uit Koedijk is gister middag op den Heldersohen weg in de ge meente Bergen door een haar achterop rij dende luxe-auto overreden en onmiddellijk gedood. De auto kwam daardoor met een tegenligger, een vrachtauto, in botsing, met het gevolg, dat de luxe-auto totaal werd vernield en de bestuurder in bewusteloo- zen toestand naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar moest worden vervoerd. De bestuurder van de vrachtauto, de heer V. uit Bergen, kreeg inwendige kneuzingen, doch kon naar zijn woning in Bergen wor den gebracht. Vermoedelijk is ook het le ven van den bestuurder van de luxe-auto met dit ongeval gemoeid. Auto tegen een wagen en een boom.Voerman zwaar ge wond. Op den Bosschen wog te Tilburg nabij café „de Parel", had gisteravond een ver keersongeval plaats, waarbij de 41-jarige voerman J. Cl. van de firma Schraven Eys- bout te Tilburg een zware hersenschudding en een dijbeenfractuur bekwam. Een vrachtauto, gevolgd door een luxe auto, reed in de richting den Bosch. Van dien kant kwam een met paard bespan nen wagen van genoemde firma. De be stuurder van den luxe-auto wilde den voor hem rijdenden vrachtauto passee- ren, doch bemerkte te laat den naderen den wagen. Om een aanrijding te voorko men, wierp de chauffeur van den luxe- auto het stuur naar links om en reed te gen een boom op. Paard en wagen kwa men eveneens tegen een boom terecht waarbij genoemde voerman J. Cl. zoodanig letsel bekwam, dat hij in bewusteloozen toestand naar het St. Elisabethziekenhuis te Tilburg moest worden overgebracht. De auto werd eveneens zwaar bescha digd. In dolle vaart met een auto er van door. Een bewoner van de Van Gentstraat te Nijmegen had zijn auto een oogenblik on beheerd voor zijn woning geplaatst. Een 15-jarige jongen, die niet geheel normaal is en reeds meermalen rijwielen had weg genomen, teneinde daarmede een ritje te maken, klom achter het stuur en bracht den wagen in beweging. In dolle vaart reed hij door verschillende straten, totdat op den Broerweg de auto tegen een boom botste, die ontworteld werd. Wonder bo ven wonder kwam de jongen er zonder letsel af. Bij het politieverhoor bleek, dat hij nog nooit een auto bestuurd had. Toen de wagen eenmaal op gang was, zag hij geen kans hem weer tot stilstand te bren gen. Het is een wonder, dat geen persoon lijke ongelukken zijn gebeurd. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Bejaarde man gedood. Gistermorgen stond de vierenzestigjari- ge J. de Bijder, wonende te Ierseke, in den St. Pieterspolder tegen een muur voor den regen te schuilen en werd toen door den bliksem getroffen. Hij werd dood gevon den met verbrandde kleeren, een gat in het hoofd en gewonden rug en schouders. In den muur, waartegen de heer De Rijder gestaan had, was een groot gat geslagen. DRIE GOEDERENWAGENS ONTSPOORD. T"sschen Arnhem en Eist Gistermorgen vertrok van het stations emplacement Arnhem een goederentrein bestemd voor Eist. Door to nu toe onbeken de oorzaak liepen, toen ie z'ch nog ip het emplacement bevond, die wagons uit de rails, waarna: er een gekanteld is. Persoonlijke ongjen kwamen niet voor, wel een vertraging in den dienst. Personeel van Weg en We.'tcn werden belast met het it» de rails orengen dAr wageui Een onderzoek naar de oorzaak van deze ont sporing is inges 3'd HET NEDERL. S.S. „LEERSUM". Benoorden Drontheim vastgeloopen. Het 8.8. „Leersuiu", van Archangel be stemd naar Rotterdam met een lading hout, is benoorden Drontheirn bij de Noor- sche kust aan den grond gevaren. Volgens een telegram van den kapitein wordt een deel van de lading over boord geworpen. Er ligt een bergingsstoomschip langszij. s.s. „Leersum", groot 3682 bruto en 2287 netto tons, is in 1916 gebouwd. Blijkens een Lloyd's telegram is het schip weer vlot gekomen. Het schip is opge- stoomd naar Rorvik, waar een onderzoek naar eventueele beschadiging zal worden ingesteld. Door een schot hagel getroffen. De jager H. Groen te Helsloot werd in het veld bij ongeluk door een anderen la- ger met een schot hagel getroffen. Ernstig gewond werd het slachtoffer opgenomen en onmiddellijk naar het ziekenhuis over gebracht. »»Tel." BRANDEN. Een boerderij afgebrand. Te Ureterp (Fr.) is de boerderij van den heer P. Boonstra en bewoond door den heer Greidanus afgebrand. Vier koeien verbrandden, bovendien kregen vier koeien en eenige schapen zulke brandwonden, dat deze dieren moesten worden afgemaakt. Kinderen, die met lucifers speelden, heb ben den brand gesticht. Winkelhuis te Enschede afgebrand. Gisternacht is te Enschede door onbe kende oorzaak de sigaren- en fruitwinkel van den heer S. Kylstra, aan de Lage Bot hofstraat, totaal uitgebrand Het ge'ip, ge wekt door blaffende honden, kon zden nog op het laatste oc-g^nblik in veiligheid bren gen. 6000.— VERDUISTERD. De dader meldt zich bij de politie. Bij de politie te Rotterdam heeft zich aangemeld de 38-jarige reiziger J. C. van der S„ wonede aldaar, die in verband met een door hem gepleegde verduistering tot een bedrag van 6000, eenigen tijd voort vluchtig «is geweest. De man was in be trekking geweest bij de Afbetalings maat schappij, waarvoor hij als colporteur werk te. Door middel van gefingeerde contracten wist hij goederen los te krijgen, die hij dau ten eigen bate verkocht. Hij is in het klein begonnen, maar omdat hij elke week den afbetalingstermijn moest voldoen, werd er telkens meer door hcra verduisterd, zoo dat hij ten slotte na 8 maanden in betrek king te zijn geweest, voor circa 6000 had veuluisterd. Toen hij zag. dat het gat niet meer te stoppen viel. heeft hij vrouw en 6 kinde ren in den steek gelaten en de vlucht naar België genomen. Hier was hij ook als colporteur werkzaam, maar daar hij van het verdiende geld niet kon rondkomen, keerde hij naar Rotterdam terug. De poli tie had reeds langen tijd naar hem ge zocht, zoodat hij bij* aanmelding op het po litiebureau dadelijk in verzekerde bewa ring is gesteld. Onvoldoende controle is de oorzaak, dat hij zoo langen tijd met gefingeerde con tracten verduistering heeft kunnen ple gen. De politie te R'dam heeft nog aange houden den 27-jarigen oaféhouder S. en de 56-jarige mej. v. K., die verdacht worden van heling. Bij een huiszoeking zijn eeni ge goederen in beslag genomen. ONREGELMATIGHEDEN DOOR EEN DEURWAARDER? Verdachte op korten termijn ontslagen. Naar de „Tel." verneemt is gebleken, dat een deurwaarder bij den Hocgen Hoogen Raa-d der Nederlanden te 's-Gra- venhage die reeds zeer vele jaren als zoo danig bij genoemd collego ontreedt, ver moedelijk onregelmatigheden geleegd heeft. In verband hiermede is hij op korten termijn ontslagen. De onregelmatigheden zouden gepleegd zijn bij het opmaken van gezegelde acten voor advonj-ten en derge lijke werkzaamheden. GEVANGENE UIT DEN TREIN GESPRONGEN. Over de Belgische grens gevlucht Woensdagmiddag wist een gevangene, die onder geleide van twee Rijksvzldwach- ters werd overgebracht, door het raampje van de retirade te ontsnappen en uit den in vollen vaart zijnden trein te springen tusschen de stations Weert en Maarheeze. De conducteur, die de ontsnapping be merkte, trok onmiddellijk aan de nood rem, waarna de trein stopte. De politie zond den ontsnapte enkele schoten na, maar deze kon een goed heen komen vinden, waarschijnlijk over de Bel gische grens, aldus bericht de „Msbd.". Circus Sarrasani te 's-Gravenhage. Zulk een succes heeft Circus Sarrasani te Rotterdam, dat zijn speeltijd eenige da gen verlengd moet worden en de Première in den Haag enkele dagen opgeschoven zal moeten worden. Nu opent Sarrasani zijn sprookjespaleis op het Alexanderveld Vrij dag 6 November in plaats van 2 November, daar dan nog in Rotterdam gespeeld wordL Het reuzencircus is aangenaam ver warmd, zoodat men het buitengewoon aan trekkelijke programma, dat nog geen evenaren in den Haag gevonden heeft, zeer geriefelijk kan aanschouwen, als zat men in een vast gebouw. Het voortransport is reeds in den Haag en in den nacht van Woensdag en Donderdag zal het overige materiaal van Sarrasani over den weg naar Den Haag komen, terwijl twee lange extra- treinen de levende have van het Circus zal transporteeren. Donderdag wordt nog den geheelen dag gebouwd, daar juist nu in het herfstweer alles zorgvuldig moet wor den opgebouwd en Vrijdagavond half acht zal den Haag de Sarrasani-sensatie on dergaan, die reeds vele Nederlandsche ste den en de meeste groote steden der wereld ondergaan heeft. Sarrasani zal het woord zijn, dat in alle gesprekken zal dominee- ren, zooals het dat overal gedaan heeft. Sarrasani blijft door zijn buitenlandsche verplichtingen slechts zeer korten tijd in de Hofstad en we raden dan ook een ieder zich tijdig van kaarten te voorzien en niet tot Zaterdag en Zondag te wachten, daar de aandrang dan toch reeds buitengewoon groot is. Sarrasani heeft Amsterdam en Rotter dam stormenderhand veroverd, wij zijn dus overtuigd, dat ook Den Haag niet achter zal blijven. Wat Sarrasani vertoont, heeft nog nie mand gezien. De organisatie van Sarrasani is voorbeeldig, zoodat juist het verwende Haagje, dat zooveel eischen stelt-, versteln zal zijn en alle Hagenaars eenparig zullen roepen: „Op naar Sarrasani, dat is nu eens een circus aan den Haag waardig". R0EL0FARENDSVEEN. DE SNIJBLOEMENVEILING OPGERICHT. Woensdags vod had in de St. Panera tius- zaal ten derde male een vergadering plaats van bloementre-kkers met bestuur en direc tie der R.K Coöp. Tuindersvereeniging „Eendracht maakt Macht", teneinde te komen tot de definitieve oprichting van een plaatselijke snijb'oemenveiling. Op de-ze vergadering waren alleen diegenen uitge- noodigd welke zich bereid hadden verklaard de bloemen plaatselijk te veren. Na ope ning der vergadering en voorlezing van no tulen, deelde de voorzitter de heer G. v. d. Meer Dz. mede dat ongeveer 40 leden zioh voor deelname hebben opgegeven, hoewel dit nog een klein percentage is zegt spreker, zoo heeft het bestuur toch gemeend met dit aantal deelnemers tot het veilen van bloemen te moeten overgaan, daar het bestuur wel van meening is dat, wanneer eenmaal tot veilen van bloemen is besloten nog wel meerdere leden zullen aansluiten. Hierna werden verschillende regelingen betreffende het bloemenvellen besproken. Deze besprekingen droegen een zeer geani meerd en opbouwend karakter; wel waren er nog enkelen, die het bezwaarlijk vonden met een zoo klein aantal te beginnen, uit vrees dat de aanvoer van bloemen te ge ring zal zijD om kooplieden te treken, doch de verdere discussies waren wel van dien aard dat een iede-r wel over dit bezwaar heen kon gaan. De directeur de heer Wa genaar deelde ook nog mede dat het in de bedoeling ligt van het- bestuur, om om streeks een week in Januari met het bloe men veüen te beginnen, om de trekkers nog in de gelegenheid te stellen hun vroeg ste tulpen elders te veilen. Ook waren ver schillende leden dezelfde meening toege daan van het- bestuur, dat wanneer een maal hier het besluit is gevallen om tot bloemenvellen over te gaan, nog wel meer dere zich voor dee'name zullen opgeven. Op de vnaag van den voorzitter of de leden genegen zijn de bloemenveiling op te rich ten, was, behoudens één lid welke nog uit vrees voor de te kleine deelname het niet aandurfde, de geheele vergadering er voor, zoodat hiermede de plaatse'ijke bloemen veiling definitief was opgericht. Alsnu kwam in behandeling het punt: bespreking aanschaffing fust. De heer Wa genaar zeide dat er voor de export van bloemen 2 soorten van fust zijn. en wel: houten kistjes en cartomnen doozen en vraagt waaraan de leden de voorkeur geven. Algemeen verkoos men houten exportkist jes boven de cartonnen doozen, daar deze wat steviger zijn en zoodoende met het vervoer wat meer kunnen weerstaan; car tonnen doozen worden vooral bij vochtig nat weer te slap en zakken dan in elkaar, wat al meermalen is voorgekomen, en ook moet men voor cartonnen doozen een goede droge bergplaats heben, anders wor den ze reeds slap en vochtig voor het ge bruik. Het besluit was dus: aanschaffing van houten kistjes en wel: gemeenschappelijk door de veiling. Een der leden drong er nog op aan, om ook hier de plaatselijke ver tegenwoordigers voor levering van deze kistjes in aanmerking te doen komen wat door het bestuur wordt toegezegd. Deze kistjes zullen aan eene zijde met de plaats naam worden bedrukt en aan de an dere zijde komt dan de naam van de bloemsoort en het veilingnummer van de trekker. Door een der leden werd ook aan gedrongen om een ge'ijk aantal bloemen in de kist te verpakken en dat ook allen hetzelfde papier gebruiken, waarnaar zoo veel mogelijk zal worden gestreefd. Ook kwam nog een vraag uit de verga dering of de directie voornemens is, om evenals voor de groenten ook voor de bloe men het kaartensysteem in te voeren, waar op de heer Wagenaar antwoord dat dit niet de bedoeling is maar dat de directie zal onderzoeken, welke administratie hiervoor wel het meest practsoh en gewenscht is. Daar hiermede momenteel de belangrijk ste punten waren behandeld en geen der leden meer iets in het midden had te bren gen, nam de heer Wagenaar nog even het woord en feliciteerde de voorzitter en het bestuur, alsook de hee'e vergadering met de oprichting dr bloemenveiling daarbij den wensch uitsprekend, dat deze veiling, onder Gods zegen mogen groeien en bloeien en tot voordeel en zegen moge strekken van de geheele plaats. De voorzitter dankte hierna de heer Wagenaar voor zijn gespro ken woord, spreekt zich vervolgens tot de leden in denzefden geest uit, en sluit on der een woord van dank aan de leden voor de medewerking en de aangenaam gevoerde discussies op de gebruikelijke wijze de ver gadering. WARMOND. Personalia, Onze plaatsgenoote mej. A. Haverkort slaagde te 's-Gravenhage voor het diploma verpleegster. Werkloozen. Volgens mededeeling van het correspondentiebureau der arbeidsbe middeling bdraagt het aantai ingschreven werkloozen in deze gemeente momenteel 4°. i Teekenen des tijds. Verschillende mooie buitenplaatsen gelegen aan het wa ter alhier staan te koop, waaronder het schitterende buiten „Het. Warmonderhek". Of hiervoor veel gegadigden zullen zijn valt zeer te bezien- Rectificatie. In ons blad was medege deeld da' te Warmond een nieuwe jachtha ven met hotel zou worden gebouwd en wel voor rekening van den heer B. Grupstra. Naar ons echter van officiee'-e zijde werd medegedeeld is hiervoor nog geen enkele vergunning afgegeven e i van het bouwen van een hotel is geen rake. Wat betreft het aanlegen van een nieuwe jachthaven, gezien het feit dat ook vergunning van anderen noodig is, zal een en ander wel niet zoon vlot verloop hebben als voorgesteld is. SASSENHEIM. Zanguitvoering „Looft dei Heer". Woensdagavond gaf de Chr. Zangvereeni- ging „Looft den Heer" alhier in de Geref. Kerk onder leidng van haar eminenten di recteur den heer H. M. Keuning, een wel geslaagde uitvoering. De heer L. van Leeuwen Jr. opende het samenzijn en heet te de talrijke luisteraars welkom. Het programma werd aangevangen met een orgelsolo van den heer H. M. Keu ning, waarin zijn kwaliteiten als organist en de voortreffelijke eigenschappen van 't instrument overtuigend aan den dag tra den. Het thema was de bekende Toccata in D.-moll van J. S. Bach. Hierna werd aangevangen met het pro gramma voor het koor, ingezet met Psalm 118 1 en 7, naar de toonzetting van den heer H. M. Keuning. Verder volgden ver schillende nummers die k capella werden uitgevoerd en waarin de aanwezigen veel schoons te beluisteren kregen. Bij het verder gedeelte van het pro gramma werden steeds zwaardere eischen aan het koor gesteld. Bij deze nummers werd het koor begeleid door het piano spel van den heer Hermans uit Leiden, die zich op onberispelijke wijze van zijn moei lijke taak kweet. Voordat het laatste en voornaamste num mer van het koor werd ten gehoore ge bracht speelde de heer Keuning ter afwis seling nog eenige orgelsolo's, n.l. Trio van Bach alsmede een improvisatie. Vooral bij dit laatste gaf de bekwame en gevierde organist vele bewijzen van zijn muzikaal ta lent en vaardigheid en wist hij de hoor ders van het begin tot het einde te boeien. Het laatste nummer de „Krönungsmesse" van W. A. Mozart was een waardige be kroning van het uitgelezen program. Bij zonder verdienstelijk was het dat dit moei lijke werk geheel met eigen krachten werd uitgevoerd, ook de alt- en sopraan-solo's, terwijl de bas- en tenor-solo's aan enkele oud-leden der vereeniging waren toever trouwd. Ds. Kuyper sloot het samenzijn en was de tolk aller aanwezigen toen hij dirigent en koor dank bracht voor hun schoon werk WOUBRUGGE. G eboren: Ainthonia C'.azina, doch- tr van J. van der Star en P. M. van der Meer. Overleden: Aaltje Zuiderwijk 81 jaar weduwe van J. van der Kleijden. ZOETERMEER-ZEGWAART. Groene Kruis. Woensdagavond 1.1. vergaderde de afdeeling ZoetermeerZeg- waart van het „Groene Kruis" in bet Spaarbankgebouw te Zegwaart. Aanwezig 18 leden. De voorzitter, dokter J. W. Palté, opende de vergadering met een woord van welkom, zijn spijt uitdrukkende over de slechte op komst. Daarna verzocht hij de aanwezi gen van hunne zetels te verrijzen, en her dacht den overleden voorzitter, den edel- achtbaren heer F. S. G. Bos. Daarna werden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vast gesteld. Mededeeling werd gedaan van een ver zonden schrijven aan mevrouw de wed. F. S. G. Bos, en een danbetuiging daarvoor van die dameeen schrijven der familie van wijlen mevrouw P. van Beek, waarbij aan de afdeeling een bedrag van 500 werd geschonken. Uit het jaarverslag, gelezen door den secretaris-penningmeester, D. Riezebos, dat het ledental met 2 was gestegen en de afdeeling thans 644 leden telde; dat er 344 artikelen waren uitgeleend, door de wijkzuster 2426 bezoeken werden afgelegd en 332 bezoeken bij t.b.c.-patiënten. Dezelfde titularis las de rekeningen van inkomsten en uitgaven der afdeeling, en hare onderafdeelingen voor, zoomede de begrootingen. Een commissie bestaande uit de heeren Sleenma en De Wilde controleerden de bescheiden van den penningmeesterdaar bij bleek, dat die in orde waren en werd de- heer Riezebos voor zijn gevoerd beheer gedéchargeerd. De heer H. Veldhuyzen bracht verslag uit als afgevaardigde naar de bondsverga dering te Rotterdam gehouden. Voor de te houden bondsvergadering op 30 October 1931 werd hij wederom aangewezen, als plaatsverv. de heer J. C. Swart-. In de vacature F. S. G. Bos werd met algemeene stemmen gekozen de heer A. J. Bos. De aftredende bestuursleden de heeren J. W. Palté, J. Reeuwijk en J. M. Boon werden herkozen. Bij de rondvraag werden verschillende vragen gesteld die tot genoegen werden beantwoord of in overweging werden ge nomen. Bij het eindigen der vergadering nam de voorzitter, dokter Palté, het woord. (Het voorzitterschap wisselde dezen avond nog al eens, doordat dokter P. eenige malen werd weggeroepen). Begon ik de vergadering, aldus de voor zitter, met een ernstig woord, thans kan ik een opgeruimder woord dpen klinken. Het was 27 October juist 25 jaar geleden, dat onze secretaris-penningmeester, de heer D. Riezebos, tot bestuurslid werd ge kozen en onafgebroken zitting had in het bestuursedert 1922 de dubbele functie, die hij thans bekleed. Namens het bestuur stel ik voor den heer Riezebos, voor z'n verdiensten te benoemen tot eere-lid der afdeeling Met applaus werd tot die be noeming besloten. Het nieuwbenoemde eere-lid dankte met eenige welgekozen woorden. Hierna werd de vergadering ge sloten.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10