3)e £eicbelve (Bou/tcwt 23ste Jaargang WOENSDAG 28 OCTOBER 1931 No. 7038 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling V ooi Leideü 19 cent pei week f 2J>0 pei kwartaal Bij onze Agent«D 20 cent pei week f 2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Bet Geïllustreerd Zondagsblad is roor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ©ent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, ran ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen Optimisme en eendracht. Wij hebben gisteren in de courant mede gedeeld, in het verslag van de sluiting der Mittovos te Haarlem, een rede, gehouden door den Bisschop van Haarlem, waarin klaarblijkelijk een vermaning, een opwek king werd gericht tot alle Katholieken. De Bisschop wees er op, dat de geest van pessimisme en van moedeloosheid vooral in deze moeilijke dagen verkeerd is en ook in strijd met de Katholieke levens opvatting Optimisme is het eenige middel, om de moeilijkheden van dezen tijd door te ko men Optimisme dringt tot arbeid, geeft aan het werk ziel en levenskracht, terwijl pes simisme ontzenuwt en slap maakt. Als in optimistischen geest ge z a m en- 1 ij k wordt gewerkt, dan kan er veel ver keerd en veel leed worden teruggedrongen of verzacht. En ook over dien gezamenlijken a*beid in deze dagen gaf Mgr. Aengenent in de zelfde rede enkele wenken. En dan wil ik, zeide Mgr., er op aan dringen, dat de Katholieken in het streven naar en voor verbeteringen, die ongetwij feld moeten worden gebracht, toch altijd zullen trachten elkander te begrijpen, el kanders streven te waardeeren, en er zich voor zullen wachten, het vertrouwen in el kaar te schokken, het vertrouwen van de eene klasse in de andere te ondermijnen. In optimistischen geest, in eendracht waarachtige eendracht, geboren uit onderling en wederkeerig respect moet door de Katholieken gewerkt worden voor verbeteringen in de maatschappij, voor rechtvaardiger toestanden en voor een ruimere uitstorting van de liefde Dit is een taak den Katholieken van de wereld, van alle landen, van alle steden en alle dorpen opgelegd in dezen gewicbti- gen tijd DE GEMEENTEN EN DE MALAISE. Een onderzoek naar den fi- nancieelen stand der gemeen ten. Naar het „Hbld." van welingelichte zij de verneemt, hebben de ministers van bin- nenlandsche zaken en landbouw en van financiën zich tot Ged. Staten der provin cies gewend, met het verzoek, een rapport in dienen over den financieelen toestand van de onder hun college ressorteerende gemeenten. BELANGRIJKE LEGERORDER. Gepensionneerden en rijksbetrekkingen. In de eerstvolgende legerorder deelt de Minister van Defensie mede, dat in ver band met de tijdsomstandigheden in den regel geen gepensionneerden te werk zul len mogen gesteld in burgerlijke Rijksbe trekkingen. In verband hiermede brengt de Minister van Defensie ter kennis der autoriteiten der Landmacht dat in den ver volge geen personen die in het genot zijn van een pensioen mogen worden aange steld als ambtenaar in den zin van het Al gemeen Rijksambtenaren Reglement. DE GEMEENTEN EN DE BEZUINIGING Naar de „Tel." verneemt, zal binnenkort te Amsterdam een conferentie plaats heb ben van leden van het college van B. en W. met de hoofden van gemeentelijke diensten en bedrijven, ten einde na te gaan, in hoeverre men door het niet vervullen van thans bestaande vacatures tot bezui niging zal kunnen geraken. B. en W. van Utrecht doen voor de benoeming van tijdelijk bezuinigingsiu- specteur de volgende voordracht aan den raad: 1. N. A. Imelman, adviseerend inge nieur te Amsterdam; 2. J. Hoeervorst. oud- In de Stadsgehoorzaal te Leiden werd gisteren DE DERDE R. K. ONDER WIJZERSDAG gehouden. Een foto van enkele comitéleden en gasten. DE EERSTE FRANSCHE INVOERVERBODEN. Heden van kracht. Daar het jaarlijks toegelaten contingent uitgeput is, zal, naar B.T.A. uit Parijs seint, heden, in de Fransche Staatscourant een decreet verschijnen waarbij met in gang van heden de invoer in Frankrijk wordt verboden van jonge ossen en stieren, vleesch-conserven in blik en boter. INVOER VAN DEENSCH VLEESCH. Besprekingen in het dep. van van Buitenlandsche Zaken. Geen resultaat bereikt. In het dep. van Buitenlandsche Zaken is Maandag j.l. een bespreking gehouden tusschen een Nederlandsche en een Deen- sche delegatie over den abnormaal groote.n invoer van Deensch vleesch hier te lande in den laatsten tijd. De Nederlandsche delegatie bestond uit dr. J. A. Nederbragt, chef van de directie van Economische Zakèn van genoemd de partement. ir. Th. J. Mansholt, inspecteur van den Landbouw, hoofd van den buiten- landschen landbouwvoorlichlingsdienst aan het dep. van Binnenl. Zaken en Land bouw, en dr. A. ten Sande, adjunct-direc teur van den Veeartsenijkundigen Dienst van laatstgenoemd departement. De Deensche delgatie stond onder lei ding van den Deenschen gezant hier te land en bestond uit de heeren O. C. S. Sonne, lid van de directie van de „Land- brugsraadet", oud-minister en oud-lid van de Eerste Kamer, Helsted, directeur van het ministerie van Landbouw, en A. Hoegs- bro Holm, secretaris-generaal van de „Landbrugsraadet". Van Nederlandsche zijde nam bovendien een viertal vertegenwoordigers van Ne derlandsche landbouw- en veehandelorgani saties aan de conferentie deel. De bedoeling van de besprekingen was, na te gaan of het mogelijk zou zijn, in ge meen overleg tot beperking van den uit voer van Deensch vleesch naar Nederland te geraken. Het bleek, dat men in Deen sche kringen de mogelijkheid niet ziet om langs particulieren weg den uitvoer te be perken. terwijl de Deensche regeering geen wettelijke bevoegdheden heeft om die be perking op te leggen, zoodat indien daartoe aanleiding mocht bestaan een oplossing in een andere richting gezocht moet worden. Invoerrecht op vleesch. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden dat de com missie van deskundigen voor de samenstel ling van de prijscourant ter berekening van het invoerrecht op versch of gekoeld vleesch bedoelde prijscourant heeft vastgesteld als volgt: Rund- en kalfsvleesch versch of gekoeld. 100 K.G. 70paardenvleesch. versch of gekoeld. 100 K.G. 40. Gp.dlirr.nrlo do rr.nnr.rl DE KATHOLIEKE MIDDENSTANDSBEWEGING. Publiekrechtelijke Bedrijfsor ganisatie. Professor Kaag over de 'loonpolitiek in dezen crisistijd. Naar de „Volkskr.'' .meemt ligt het in 't voornemen van den Nederl. R. K. Midden standsbond op Woensdag 4 November a.s. te Utrecht een buitengewone vergadering bijeen te roepen van de voormannen der katholieke middenstands-beweging. Tot deze vergadering worden uitgenoo- digd de geestelijke adviseurs en bestuurs- leüen der diocesane standsorganisaties en van alle bij den R. K Middenstandsbond aangesloten vakbonden, benevens de di recteuren der bondsbureaux. In bedoelde vergadering zal ter bespre king aan de orde worden gesteld: de resolutie, op het Venlosche congres aanvaard met betrekking tot de publiek rechtelijke bedrijfsordemng; het onderwerp: „de handeldrijvende en industrieele middenstand en de loonpoli tiek in clezen crisistijd", welk onderwerp zal worden ingeleid door prof. H. Kaag, hoogleeraar aan de R. K. Handelshooge- school te Tilburg. MOEILIJKHEDEN CREDIET- V00RZIENING. Tijdelijke maatregelen gevraagd. Het Tweede Kamerlid de heer Korten- horst heeft aan den minister van Arbeid, H. en N., de volgende vragen gesteld: Heeft het de aandacht van den minister getrokken, dat het onder de tegenwoor dige omstandigheden voor vele onderne mingen onmogelijk is geworden, credieten te verkrijgen onder verband van schepen en van onroerend goed? Is de minister niet van oordeel, dat het hierdoor in vele gevallen onmogelijk is geworden, om zoowel in aanbouw zijndo schepen en bouw- en aanverwante werken te voltooien, alsook om nieuwbouw ter hand te nemen, met gevolg, dat de werk gelegenheid in die bedrijven in gevaar wordt gebracht en bovendien aan vele an dere daarmede verband houdende onder nemingen het voortbestaan onmogelijk wordt wordt gemaakt? Is de regeering bereid, in overleg te treden met de directie der Nederlandsche Bank en met de daarvoor in aanmerking komende bankinstellingen, teneinde te be vorderen, dat een tijdelijke organisatie in het leven wordt geroepen, waardoor deze soort van credietverleening weer moge lijk wordt gemaakt? BELANGRIJKE OPDRACHT. Volgens ingekomen bericht, heeft de Portugeesche regeering aan de Nederland sche Maatschappij voor Havenwerken toe gewezen den bouw van een golfbreker in de haven van Leixoes (Oporto) tot een bedrag van pl.m. 7 1/2 millioen gulden. TOESTAND DER HAARLEMSCHE GEMEENTE-FINANCIEN. De wethouder van financiën geeft een somber beeld. Mr. Slingenberg, wethouder der ge- meente-financiën te Haarlem, heeft een nota bij het college van B. en W. inge diend, waarin hij wijst op den financieelen toestand van Haarlem: Hij zegt daarin o.m.: De ontwerp-begrooting 1932, die, toen zij in Juli j.l. werd opgemaakt, geacht kon wor den naar de toen bekende gegevens een redelijk juist beeld te geven van de voor uitzichten van het komende jaar, voldoet thans niet meer aan de eischen van deug delijkheid, die men aan een begrooting dient te stellen, hare grondslagen zijn door de sedert ingetreden belangrijken achter uitgang van den economischen toestan I ontwricht. De heer Slingenberg berekent het sal do nadeelige verschillen op 778.340. In dien het college een reëele ontwerp-be grooting wil indienen, zal voor dit bedrag dekking moeten worden gevonden. Om de begrooting voor 1932 sluitend te maken, stelt de wethouder zich een drietal maatregelen voor. Op de eerste plaats is er een bezuini- gingscommïssie ingesteld, die zal overwe gen, of er nog objecten zijn, waarop bezui nigd kan worden. Verder zullen de opcenten op de ge meentefondsbelasting, die nu bedragen van 30 tot 60 op 80 uniform moeten wor den gesteld.. Dat is dus een verhooging met gemid deld 35 opcenten. Bij 30 opcenten zal voor de begrooting 1932 een bedrag van ƒ853.000 worden verkregen. Op de derde plaats zullen de salarissen van het gemeentepersoneel moeten worden B. en W. hebben aan het Georganiseerd Overleg medegedeeld, dat er op de salaris sen tijdeliik rond f 400.000 zal moeten wor den bezuinigd. Tijdelijk. De wethouder deelde mede, dat 't voorloopig alleen geldt voor 1932. Zij geven in overweging het verhaal van de pensioenpremie tot 81/2 pet. toe te passen, maar zijn bereid ook een andere wijze van salarisverlaging onder het oog te zien. Donderdag zal de Commissie van Geor ganiseerd Overleg over dit voorstel be- ZESTIG JARIGEN. De zestigste verjaardag wordt in de laatste jaren op meer bijzondere wijze ge vierd, dan andere verjaardagen. Wij ma ken hier melding van het feit, dat enkele bekende persoonlijkheden binnenkort zes tig jaar zullen worden. Mevrouw Bronsveld-Vitringa. Vrijdag 30 October hoopt mevrouw S. Oh. Bronsveld-Vitringa haar 60en verjaardag te herdenken. Zij werd geboren te Deven ter, alwaar zij ook de H. B. S. bezocht. Van 1922 tot 1925 heeft zij deel uitgemaakt van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Eenige jaren geleden heeft zij haar intrede gedaan in het klooster der zusters Bene dictinessen te Oosterhooit. Albertine Steenhoff-Smulders. Maandag 2 November hoopt mevrouw Al- bretine Steenhoff-Smulders te Baarn haar zestigsten verjaardag te herdenken. Alber tine Smulders werd geboren te Rotterdam op 2 November 1871. Van de oprichting af trad zij als redactrice van „Van onzen Tijd". Sinds 1920 in zij hoofdredactrice van „De Katholieke Vrouw". Ook is zij mede werkster van het tijdschrift „Mei" en aan de vrouwenrubriek in het dagblad „Het Centrum". In 1904 trad Albertine Smulders in het huwelijk met den heer P. H. J. Smulders. Mevrouw Albertine Steenhoff-Smulders heeft zeer veel werken uitgegeven. A's voornaamste hiervan noemen wij: Verzen (1917), Uit het Biënboec (legenden), Jan van Arkel (1908), Jacoba van Beieren (1908), een Abdisse van Thorn (1911), Sprookjes van de schemering, Jan Erskins Stuart en de opvoeding der Katholieke Meisjes. Van haar vertalingen zijn vooral bekend: Hoe een koning overwon, de Tragedie eener ko ningin, Met welk recht, Oddsfish van Hen ry Harland, De snuifdoos van den kardi naal, Mijn vriend Prospero, Suzanna. Van mgr. Spalding vertaalde zij: De Vrouw en het hooger onderwijs. Op het gebied van kinderlectuur vertaalde zij o.a.Het uur der Kinderen, Het scheepje van Petrus, Vertellingen van allerlei dieren. Oorspron kelijke kinderboeken van haar zijn: Een VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De conservatieven hebben in Engeland de overwinning behaald tijdens de verkie zingen van gisteren. (Buitenl. 2e blad). De „Graf Zeppelin" weer thuis. (Tele grammen). BINNENLAND. De eerste Fransche invoerverboden. (1ste blad). Vergadering van den R.-K. Land- en Tuinbouwbond. (L. en T., 2de blad). De invoer van Deensch vleesch. (1ste blad). Een bepaling voor de gepensionneerde militairen. (1ste blad). Aanhouding wegens verduistering van ƒ700.000. (Gem. Ber., 3de blad). Ernstige miltvuurgevallen te Jutrijp. (Gem. Ber., 3de blad). Nogmaals de Culemborgsche moordzaak. (Gem. Ber., 3de blad). G. Bulten. De burgemeester van Voorhout, de heer G. Bulten, hoopt Dinsdag 3 November zijn 60en verjaardag te vieren. Gerhardus Bul ten werd geboren te R heden op 3 Novem ber 1871. Hij studeerde voor onderwijzer aan de Kweekschool te Nijmegen. In 1398 werd hij benoemd tot hoofd der school te N. Schoonebeek, en een jaar Later te Noordwijkerhout. In 1918 werd de heer Bul ten gekozen tot lid der Tweede Kamer, waarin hij tot 1929 zitting heeft gehad. In 1920 is bij benoemd tot burgemeester der gemeente Voorhout. De heer Bulten is voorts algemeen voorzitter van de A.R.X. A., alsmede hoofdredacteur van de Ka tholieke School en medewerker aan ver- schallende Sociale en Paeda-gogische tijd schriften. Hij schreef eenige brochures over R. K. Vakbeweging en Drankbestrijding. Jan Smit 80 jaar. De bekende Volksbond-leider Jan Smit hoopt Dinsdag 3 November zijn 80en ver jaardag te vieren. Johannes Wilhelmis Smit werd geboren te Vlissingen op 3 No vember 1851, doch reeds op jeugdigen leef tijd verhuisde hij naar Amsterdam. Hier heeft de heer Smit zich steeds bewogen op katholiek sociaal gebied. In den loop der jaren heeft hij in zeer veel besturen zit ting gehad. Zoo was hij o.a. lid en voorzit ter van de Kamer van Arbeid van de me taal- en houtbewerkers, 2e voorzitter Nei. R. K. Volksbond, bisdom Haarlem, be stuurslid Federatie R. K. Volks- en Werk liedenbonden in Ned., voorzitter R. K. Kies- vereeniging, afdeeling „O.", lid van de Diocesane Jeugdcommissie, voorzitter St. Ign. Retraiteclub, voorzitter Zongerskr. ter eere van het H. Sacrament. Ook voor de St. Radboudstichting is Jan Smit een groot ijveraar. De heer Smit is ridder in de orde van Oranje Nassau en draagt het eere- kruis Pro Ecclesia et Pontifice". F. B. Deurvorst. f Gisteren is te 's-Gravenhage op 74-jari- gen leeftijd overleden de heer F. B. Deur- vorst, oud-directeur der N.V. Ijzergieterij en emailleerfabriek Diepenbrock en Rei gers te Ulft. t De overledene was jarenlang voorzitter van het covenant van ijzergieterijen in Ne* derland en speelde gedurende den oor log een voorname rol in de ijzerdistribu tie. Hij was vele jaren bestuurslid van de R.-K. vereeniging van werkgevers in de metaalnijverheid en werd na zijn aftreden eere-voorzitter. Zijn fabriek, die een internationale faam bezit, behoort tot de oudste van de Neder landsche grootindustrieën. Bijna een halve eeuw werkte de heer Deurvorst aan de grootmaking van zijn bedrijf, dat hij als 70-jarige verliet om zich in den Haag te vestigen. De overledene, die door zijn collega's als nestor werd beschouwd, was ook een groot beschermer van de kunst. Zijn col lectie meesterstukken van Toorop geldt als zeer zeldzaam; het was zijn portret, dat Toorop het laatst schilderde, terwijl ook aan Willy Sluyters verschillende op drachten werden verstrekt door den Gel- derschen fabrikant. De heer Deurvorst was Officier in de

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1