UIT DE OMGEVING RECHTZAKEN WOENSDAG 28 OCTOBER 193» DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 LISSE. Biljarten. De volgende vereen.igin.gen hebben reeds ingeschreven voor de compe titie van de „Lisscr Biljart Kring": Excel sior. L. U. T. O., V. I. O. S. allen uit Lisse, O. N. A. Hillegcni. Studio, Noordwijkerhout Het programma is als volgt: Donderdag 29 Oc'«.: Excelsior IV. I. O. S. I; Maandag 2 Nov.: Excelsior IT Studio II; Dinsdag 3 Nov.: V. I. O. S. II Studio III; Woensdag 1: Studio IO. N. A. I; Maandag 9 Nov.: O. N. A. IExcel sior I. „Groene Kruis.". Gisteravond hield de Afdeeling Lisse van „Het Groene Kruis" hare 28e jaarvergadering in haar eigen Wijkgebouw. In vergelijking van vorige jaren was de opkomst schitterend. Met een v, oord van welkom -opende de voorzitter, de heer Dr. Blok, de vergadering waarna de secretaris, de heer A. H. Schrama, de notulen las welke onveranderd werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden in het afgeloopen jaar met 110 vermeerderde en thans 2391 bedraagt, waaronder 71 Donateurs welke 5.en meer bijdroegen. Buiten dien 300 leden die meer dan 1.bijdroe gen en alzoo medehielpen om de gezins verpleging, het belangrijkste deel van de taak van het „Groene Kruis", in stand te houden. Deze cijfers geven een beeld van de toe wijding van de magazijn-meesteres, die hct geheele jaar door met grooten speur zin uitziet naar die gezinnen, welke zij meent dat lid moeten zijn van het „Groene Kruis." In 298 gezinnen werden uit het magazijn 694 artikelen verschaft; aan 71 patiënten werden 63 porties ijs verstrekt welke uit het eigen magazijn konden ge schieden. Van den heer Tissing werden weer eeni- ge dekens ontvangen. Door Zuster Bosman werden in 78 gezinnen 3948 bezoeken af gelegd. Door een mooie opbrengst van de jaarlijksche verloting sloot de rekening van de afdeeling gezinsverpleging met een klein batig saldo, hetgeen in de geschiedenis van deze vereeniging tot de hoogste zeldzaam heid behoort. Uit het verslag van het consultatiebureau bleek, dat het jaar is begonnen met SO ingeschreven zuigelingen terwijl in de loop van het jaar nog 177 zui gelingen voor 't eerst ingeschreven werden zoodat 257 kinderen onder het jaar regel matig gecontroleërd werden. Er werden 2003 consulten ge-geven, terwijl Zuster Bos man en Zuster Josepha bovendien 595 huisbezoeken verrichtten. Gemiddeld ver schijnen er dus 40 moeders met hun zuige ling in het Wijkgebouw, zoodat dit dikwijls overbelast is. De moedercursus werd dit jaar weer ge geven en wel' gedurende de maand April op de Dinsdag- en Donderdagavonden en wel door Mej. J. Beidsman, Districthuisbe- zoekster van de Z. H. V. het „Groene Kruis"; 21 dames namen êr aan deel. Uit het verslag over de T. B. C. bestrijding bleek, dat in het hegin van het jaar 73 ge zinnen onder toezicht stonden en door de beide zusters geregeld werden bezocht en gecontroleerd; aan het einde van het jaar bedroeg het getal 65. Een patiëntje werd verpleegd te Katwijk aan Zee, drie te oant- poort terwijl 5 patiënten in de ziekenhui zen werden opgenomen. Twee werden be handeld in een ligtentje bij hun woningen gelegen en drie werden er in het R. K. Wijkgebouw niet hóogtezon behandeld. In de lighal werden 34 patiënten verpleegd niet te zatnen 4714 ligdagen; 4de totaal kos ten der voeding aldaar bedroegen 1S55.75 of 39 cent per ligdag. De R. K. Coöperatie zorgt gratis elke week voor 2.aan boodschappen. Viermaal had woningverbetering plaats, eenmaal slaapplaats verbetering en drie maal ontsmetting. Uit het financieel verslag bleek, dat de rekening der alg. afdeeling in ontvangst cn uitgaaf sloot tot een bedrag van 3033.34; die der afdeeling gezinsverple ging tot een bedrag van 1640.50 en die der afdeeling T. B. C. bestrijding tot een bedrag van 3264.29. Tot verificateurs werden aangewezen de heeren Noorland, Tanis en de Bock. In het bestuur waren af tredend de heeren Dr. Blok, A. v. Pelt en Ds. Ru ijs, welke werden herkozen. Hierna had de behandeling plaats van de alge meene agenda, waarbij Dr. Blok als afge vaardigde werd benoemd. Aan de wijkzus ter zal een hooger honorarium (de verhoo ging wordt aan het bestuur overgelaten) worden uitgekeerd. Na een geanimeerde rondvraag werd de vergadering gesloten. VOORSCHOTEN. Een afscheid. De heer G. Verrips, vanaf de oprichting dirigent van het strijk- cnsemble „T. A. V. E. N. O." alhier, was gisterenavond met zijne echtgenoote uit- genoodigd afscheid van de vereeniging te nemen. In een korte, hartelijke toespraak herdacht de voorzitter, dc heer J. Verkerk wat de heer Verrips gedurende zijn 5-jarig dirigentschap voor de vereeniging ge weest was. Onder hartelijk applaus der leden, bood hij den scheidenden voorzitter liet eere-lidmaatsohap der vereeniging aan benevens een stoffelijk aa#denken na mens de leden. Nadat Mevrouw Verrips bloemen waren aangeboden, dankte de heer Verrips in cenige welgekozen woor den en wenschte de vereeniging onder lei ding van haar nieuwen dirigent, den heer Ilazer, veel succes in de toekomst. Hierna bleven de aanwezigen nog eenigen tijd ge zellig bijeen. TER AAR. Patronaatsfeest. Zondag was het een bijzonderen dag voor de leden van het patronaat, het was immers de feestdag van Christus Koning onder wiens bescherming het patronaat staat. Des morgens werd door den directeur van het patronaat, kapelaan R. Oud, een H. Mis opgedragen tot groei en bloei van deze organisatie Na de H. Mis namen alle leden deel aan de algemeene H Communie. Hierna togen al!cn naar het patronaatsgebouw waar een heerlijk ontbijt hen wachtte De directeur wenschte allen een zalige communie en spoorde de leden aan altijd trouwe leden te zijn en te blijven van deze mooie ideale instelling tot bloei van ons parochieleven. Des avonds gingen alle leden naar het Lof, waaronder de toewijding van patronaat aan Christus Koning. Een zestal jongens zongen de verschil lende gezangen onder leiding van den heer N Hooger vorst. Dit was keurig. Ook ver schillende ouders toonden hun belangstel ling door aanwezig te zijn. Na het Lof werd een feestavond gegeven in het vereenigingsgebouw voor de leden van het patronaat, hunne ouders, leden van de patronaatscommissie en verdere genoo- digden. De directeur opende de feestavond met de groet „Door Christus, onzen Koning!" waarop-de leden antwoordden God wil het Amen Na allen een hartelijk welkom toegeroe pen en een plezierigen avond toegewenscht te hebben, werd terstond overgegaan met het opvoeren van 3 tooneelstukjes, genaamd „De club van Zessen klaar", „Dat Helpt" en „De Dichter of de Student". Dit waren mooie stuitjes, welke goed ver tolkt werden Menig keer werden de lach spieren opgewekt en na elk bdrijf hadden de nog jeugdige spelers een dankbaar ap plaus in ontvangst te nemen Er zitten eminente krachten in, die veel beloven voor de toekomst Vervolgens hie'd de directeur van het patronaat een toespraak over de beteekenis van 't patronaat als volgt: De oudersavonden, door het patronaat op touw gezet, hebben vooral het doel om 't contact tusschen ouders en priester en Iee- kenarbeiders van 't patronaat te verstevi gen ten bate van de opvoeding der jongens. Om U aan te sporen met priester en leeke leiders mee te werken aan het zoo voor name punt, n.l de opvoeding van jongens van den moeilijken rijperen leeftijd, wil ik 't een en ander zeggen Dat de beteekenis van jeugdorganisatie zooals patronaat niet gering is, dit blijkt wel uit den strijd die onze groote Paus Pius XI heeft aangebonden tegenover het fas cistisch regiem in Italië over het behoud van 't godsdienstig karakter der Jeugdver- eenigingen. In het patronaat moet de jonge man klaar gemaakt worden om op bepaal de leeftijd over te gaan tot de verschillen de standsorganisaties. De beteekenis van de organisatie komt fel aan 't licht als we zien dat juist in Spanje en Mexico de so cialisten en radicalen zoo'n groote invloed en succes hebben, van we re de laksheid der Katholieken op 't gebied van organisee-ren. November 1918 is voor Nederland gelukkig goed voorbij ges?an. omdat tal v"> -rani- satie's pal stonden tegen revolutie. Het pa tronaat moet de jongens leeren wat het be- teekent georganiseerd te worden en te zijn. Ook blijkt de beteekenis van 't patronaats wezen duidelijk uit den wil van den bis schop, die wil dat het patronaat de eenige jeugdorganisatie zij voor de schoolvrije jeugd Het doel, door het patronaat vooropge steld is de vorming en opvoeding va-n den gebee'en jangen. Het patronaat bedoelt dus niet Zondagsavonds een uur of wat re creatie te houden en daarmee uit. Het pa tronaat wil de jongens geven Godsdiensti ge zedelijke opvoeding Het patronaat vormt de jongens tot beschaafde jonge man nen, die niet alleen netjes zijn maar ook eens wat mee weten te praten De jongens wat bij te brengen bedoelt het patronaat in de algemeene ontwikkeling, die ze voor de jongens verlangt een maatschappelijke vorming geven, op de hoogte stellen van sociale kwesties en be'angen. Het patronaat is een instelling, welke de jongens ook lichamelijk ontwikkelen en ontspanning wil bezorgen Het patronaat wil al de jongens van de parochie omvatten, de massa, en de jon gens ieder afzonderlijk, want ieder jongen heeft tenslotte zijn eigen nooden, wenschen en verlangens De inrichting van het patronaat is zoo, dat ze de bijzondere eigenaardigheden van de jeugd weet te ondervatten, en vervol gens weet 't patronaat zoo aardig aan een tweede eigenschap van de jongens tege moet te komen en dit is wel 't voornaam ste. Om de eigenaardigheden van hun rij pende geest en rijpend lichaam weten ze veelal niet wat ze willen. Nu is 't patronaat met z'n inrichting daar om aan de jongens ook hierin te geven wat ze noodig hebben en dat is een duidelijk voor oogen gesteld doel Het patronaat heeft dus tot doel in de leegheid van het niet weten wat te wil len te voorzien, door een duidelijk gesteld doel. Er moet een goede verhouding tusschen ontwikkeling en spel gezocht worden. De jongens moeten meer hun best doen zich toe te leggen op netheid in hun manieren en houding op straat. De patronaatsjongens moeten in 't dorp niet berucht zijn maar ge roemd worden Er zal gezocht worden naar gelegenheden om de jongens in de mogelijkheid te bren gen een of andere !e>s ie kunnen bijwonen. Voor derge'ijke za.ken en voor het geheele program vraag ik dringend de aandacht, medewerking en offers, dikwijls niet gerin ge van de jongens zelf, hun ouders en ook van hun leiders.. Nog een woord, dat is een woord van dank. hartelijke dank voor alles wat Pas toor, de patronaatscommissie en a'len mij meer of minder onbekende weldoeners aan gebed aan moeite aan tijd en geld voor de b'oei en groei van 't patronaat hebben be steed. Als we in een geest van bovennatuur lijke liefde en vertrouwen met blijheid en opgewektheid ons dierbaar patronaatwerk willen doorzetten zal Gods onmisbare zegen over ons en ons werk niet uit blijven Een hartelijk app'aus volgde op deze mooie toespraak, welke naar wij hopen, veel nut zal afwerpen. Na een k'eine oauze kregen we nog een mooie spannende film te zien genaamd „De trouwe Wachter" Ook dit viel goed in den smaak. De pianist A v d. Hoorn zorgde den jeheelen avond voor muziek. Aan het einde gekomen dankte de directeur al'en voor hun aanwezigheid, dezen avond ge toond, dankte de s^e'ers voor hun mooi spel wat zij ten beste hadden gegeven. De pastoor sprak nog een oowekkend woord tot de ouders voor hun mooi spel, dat zij toch altijd hun inngens trouw naar het patronaat sturen Hiermede was het einde van dezen 6choonen dag gekomen. Deze dag beeft de band zeer ?eker weer op- nietiw versterkt Laten wij hopen dat het jeugdwerk in onze parochie moge b'ijven groeien en bloeien. Groote vorstschade. In den afgeloo pen nacht zijn bij verschillende tuinders in de kassen en warenhuizen waar niet ge stookt werd, 'de snijbonnen bevroren. Ook te koude grond staande gewassen, zooals sla, andijvie zijn grootendeels bevroren. Dit is voor velen een financieele strop. Dat is mooi. De opbrengst van de verkoop van speldjes ten bate voor de R. K. Kraamverpleging heeft Zondag op gebracht ruim 89 gulden. UITHOORN. Gemeenteraad. Op Wcensdag II Nov. as. des namiddags 2 uur zal de raad dezer gemeente in openbare zitting bijeenkomen. Agenda nog onbekend. Z0ETERMEER. G e boren: Johannes Lambertus, zoon van J. A. Rademaker en A P. A. van der Maat. i Getrouwd: F. Loonstra, 20 jaar en A. j Dorst 20 jaar ZEGWAART. GEMEENTE/RAAD. Vergadering van den raad op Maandag 26 October 1.1 des avonds 6 3/4 uur ten raadhuize. Aanwezig alle leden. Na de gebruikelijke opening deelt de voorzitter mede, dat hij bij de begrafenis is geweest van wijlen den heer J. de Vos en namens het gemeentebestuur hem de laat ste eer heeft bewezen De notulen der vo rige vergadering worden onveranderd vast gesteld. Hierna komt de agenda aan de orde: De mededeelingen, als procesverbaal van kasopname van den gemeenteontvanger; Missive van ged staten met bericht van goedkeuring begrooting 1931; mededeeling van den Commisaris der Konmein houden de verplaatsing van den zetel der Gezond heidscommissie van Zoete^meer naar Wil- dervankbericht van ged. staten, behel zende goedkeuring van het ambtenaren reglement; dankbetuiging van de harmonde- vereeniging „Kunst en Broederschap" voor de verleende subsidie passeeren zonder oo- of aanmerkingen den hamer van 's raads voorzitter De voorzitter deelt mede, dat door de colleges van burg. en weth. van Zoetermeer en Zegwaart- een ontwem-regeling was sa- mengeste'd voor onvrijwillige werkloosheid Ter bestudeering werd dit ontwerp den raadsleden ter hand gesteld. De heer Smits vraagt naar aanleiding hiervan of deze regeling in een gecombi neerde vergadering meet behandeldd wor den in verband met de benoeming eener commissie. De voorzitter antwoordt hierop, dat dit niet noodzakelijk is. doch misschien wel gewenschfc. Tn een voegende vergadering kan hieromtrent nader worden beraad slaagd, aldus soreker De gemeerterekening over 1930 wordt aangeboden Tot 'eden der commissie tot nazien d:er rekening worden aangewezen de heeren Roos, Van Straalen en Zegwaard. Uit de rekening blijkt, dat in ontvangst voor den gewonen dienst 71704 30 1/2; u:t- geceven 6S365.83 en dat dus een batig saldo is van f 3338 47 1/2. Voor den kaoi- taaldienst zijn die cijfers 916732 33; 89159 77; 2472.56. Eveneens wordt de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1932 aangeboden Deze sluit in ontvang en uitgaaf (kewone dienst) 85488 49; kapitaa'dienst ontvang 200,' uitgaf nihil. Tot wijziging der verordening besmette lijke ziektengelden wordt besloten, eveneens tot wijziging der bouw- en woningverorde ning. Aan de landbouwcursus wordt een sub sidie verleend van 30 Besloten wordt e-sn geld'eening aan te gaan ad 78000—, bouwvoorschot woning bouwvereniging bij het bestuur der Rijks verzekeringsbank te Amsterdam. Een begrootingswijziging wordt aange nomen. Bij den rondvraag vraagt de heer Smits welke maatregelen zijn genomen voor de sloot aan den Rcttevesnscheweg De voorziter zegt stappen te hebben ge daan bij de Maatschappij ,Nutrix" en dat zoo spoedig mogelijk den toestand aldaar in orde komt De heer Lamens vraagt of er verlichting zal worden aangebracht in de nieuwe urinoir. De heer Van Duyvenbode beantwoordt die vraag toestemmend en voegt er aan toe, dat tevens een automatische afvoer wordt aangebracht. Hierna sluiting. Aan de bus. Dinsdagmiddag waren de schoolgaande knapen van pi.m. 8 jaar J P. en W. S., achter op de stap geklommen van het Stadsvetkeerbusje. Op de Dorpsstraat konden zij het evenwicht niet meer bewa ren en vielen op den grond Met geb.es- seerde beenen, gehavende en besmeerde kleeding, trokken zij huilend naar het ouderlijke huis. Als ze nu de waarheid ver teld hebben hoe een en ander gekomen is, zullen zij in plaats van medelijden wel een goede waarschuwing hebben gekregen. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. Door eigen onvoorzichtigheid, het oversteken der Dorpsstraat, werd de kleine A W. door een auto, bestuurd door Ds. R., aangereden. Hij bekwam een hoofd- en beenwonde van weinig beteekenis. Geboren: Cornells zoon van P. J Bos en van J. Breugen. Dirk, zoon van P. Baas en van S Bonefaas. Jacob Oor- nel is. zoon van J. Kalis vaart en van J. van der Sar. Adriana C-ornelia Olasina, doch ter van A. N Beukers en van M. A. van der Burg. Ondertrouwd: J. Heemskerk 23 jaar te Rotterdam en N W. Boer 17 jaar te Gouda. O de Ruiter 29 jaar te Brie.Ie en L. A. Lammens 25 jaar te Zegwaart. Getrouwd: D Mets 27 jaar te Bent huizen en H C. van Eeiden 23 jaar te Zeg waart. WASSENAAR. Tuinbouwvereeniging. Dinsdagavond hield de Tuinbouw vereeniging Wassenaar en Omstreken in het Wapen van Wasse naar eene ledenvergadering. Door den Voorzitter, den heer A. G. van Tol, werden de aanwezigen welkom gehee- fcen, in het bijzonder de Eere-Voorzitter de heer C. van Drent, die hier tegenwoordig is met zijn cursisten in het nieuwe verga- der'okaal. Nadat door den secretaris den lieer J. v. d. Berg de notulen waren voorgeiezen, werden eenige ingekomen stukken ter tafel gebracht die voor kennisgeving wer den aangenomen. Verder doet de Secretaris mededeeling, dat zich weder een vijftal candidaat-leden hebben aangemeld die op een volgende vergadering zullen worden in stemming ge bracht. Hierop wordt het woord gegeven aan den heer H. A. N. Jansse tot het houden van een reisbeschrijving met lichtbeelden en lantaarnplaatjes, over een tocht dooi de Alpen. In gedachten voerde dezen spreker ons mede naar het Berner Oberland met haar prachtige alpenflora, zooals velden met cro cus Verna die hier in Augustus door spre ker bloeiend op den rand van het smelten de ijs werd aangetroffen. Soldanella's vio len, primula veris, anemonen, ranonkels, Edelweis, Saxifraga's, dotterbloemen, Cam panula's en vele andere tientallen prach tige alpenplanten en bloemen, te veel om deze a'snog op te noemen. Dat er ook schitterende rotspartijen te bewonde rn _c.en benevens verschillende gletschers kloven en prachtige water partijen behoeft wel geen betoog. Spreker eindigde zijn lezing door te zeg gen, dat hij zich voordien s'eeds een zekere theorie had gevormd over den aanleg van een rotstuin en de beplanting daarvan, maar wat hij daar in natura heeft aan schouwd doet dit alles als minderwaardige namaak beschouwen, een natuurlijke rots partij is volgens spreker niet na te boot sen. Onder applaus eindigde spreker hierop zijn interessante en leerzame lezing, waar voor de Voorzitter hem dan ook dank bracht. Tot Commissie voor het ingezondene voor het puntenstclsel werden vervolgens benoemd de heeren L. Gaarkeuken, P. Zegwaard en N. v. d. Heuvel, welke jury aan een tros-Ohrysanthenum op stam 9, een vaasje Chrysanthenum Juliana 5 en een andere vaas met Chrysanthenums 7 punten toekende, ingezonden door den heer P. Midavaine. Bij de rondvraag wordt geinformeerd naar de voorgenomen cursus voor liefheb- bers(ste-s). Door den Secretaris wordt hierop geantwoord, dat slechts 10 personen zich hiervoor hebben opgegeven terwijl de Commissie als minimum had gesteld 12 cursisten, zoodat deze cursus wegens ge brek aan belangstelling niet zal kunnen doorgaan, waarna deze zeer interessante en leerzame avond door den Voorzitter werd gesloten. G e boren: Maria Anthonia Theresia, dochter, van T. J. Vogels G C. M. Witte- man. Wilhe'mina Helena, dochter van A. ZwanenburgC. van Vlaanderen Agatha dochter van J. van DoornB. Xicolaas Johannes Carolus, zoon van C. J. Verhait M. H. W. Be lekom Gerrit Fre- derik, zoor van P. A. HitzertE M Srhrei- ner. Wilhelmus Johannes, zoon van D. A van VeenT. H. Zonneveld. Adrian us Gij.sbertus, zoon van O NoordoverJ. W. Riem. Ondertrouw dt BB. N Verwer— C. G. Parlevliefc G P W Slats-E. M van Steen C J Gillissen—J A Straat hof. Zonder veel complimenten werd de vos door een gevangenbewaarder in den ker ker van het paleis des koning geworpen. Er stond een brits en wat stroo, een kan met water en in een hoek van de cel had een spin een kunstvol web gemaakt. „Zoo nou kun je over je zonden nadenken", zeide de cipier, die een bos sleutels in de hand had. Keesie werd dadelijk voor den koning gebracht, die nog allijd zijn kroon op het hoofd droeg, terwijl Keesie zijn helm op hield, omdat het daar altijd zoo tochtte. En aan den koning vertelde de verkeers agent zijn avontuur met den vos, terwijl een vlinder en een slak schenen te luiste ren naar het verhaal. En toen hij had uit verteld vroeg de koning: „Is dat nou alles waar?" „En of', zeide Keesie. ,.Ik weet al te goed, mereer, koning, al is de leugen nog zoo snel, de waarheid achterhaalt haar wel." „Zoo is hef', zeide de koning lachend. Hoe moet. een spoorwegwachter de boomen neerlaten? De overwegwachter A. F. P. te Haarlem is door het kantongerecht aldaar veroor deeld tot 3 boete subs 3 dagen hechte nis op grond van art. 427 Sr,, n.l. dat hij bij arbeid op den openbaren weg er niet vol doende zorg voor heeft gedragen, dat het publiek geen gevaar liep. Bij het neerlaten van de boomen, hetgeen door P is ver richt. werd een juffrouw met een kinderwa gen getroffen. Het cassatieberoep van P. tegen dit von nis is gisteren voor den Hoogen Raad toe gelicht door inr. Witlox uit 's-Hertogen bosch, die betoogde, dat requirant niets anders heeft gedaan, dan de boomen lang zaam laten zakken, hetgeen geheel vot gens de instructie is Dit is een voldoende waarschuwing voor het publiek. Wanneer dit echler niet voldoende geacht wordl dan zal er een ander instructie moeten komen waarin staat, wat de overwegwach ter dan wel moet doen. De conclusie van het O. M. is bepaa1 op 9 November.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10