DINSDAG 17 OCTCEER 1S31 STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. De gemeenteraad vergadert op Maandag 2 November 1931 des namiddags te twee uur, in bet gebouw „Tot Nut van 't Alge meen" (Steenschuur 21). De veigadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een adjunct-direc teur der Gemeentewerken. 2o. Praeadvies op het verzoek van C. A Allers, om ontslag als onderwijzer aan de opleidingsschool voor U. L. O. aan de Driftstraat. 3o. Voorstel tot aanvaarding van de door Ged. Staten van Zuid-Holland ver leende vergunningen tot het leggen en ex- ploileeren van een hoogspanningskabel ten behoeve van de stroomlevering, resp, aan de firma S. Bodegraven te Nieuwkoop en de firma J. C. P. Janmaat te Waddinxveen 4o. Voortzetting van de behandeling van het praeadvies op het voorstel van de heeren Wilmer, Huurman en Wilbrink, in zake het ontwerpen van nieuwe plannen voor den bouw van het nieuwe Raadhuis en de aanwijzing van de plaats voor dat Raadhuis. 5o. Voorstel in zake wijziging van de overeenkomst met de sociëteit „Amicitia", betreffende de uitgifte in erfpacht van een gedeelte grond nabij de Rijnsburgerbrug. 6o. Voorstel tot ondershandsche op dracht van de levering van de Ingekomen Stukken van de Handelingen van den Ge meenteraad, aan de N.V. Boek-, Oourant- en Handelsdrukkerij voorheen J. J. Groen en Zoon. 7o. Voorstel tot aankoop van een 20-tal huizen aan de le Huigdwarsstraat en van die straat zelve. 8o. Voorstel tot verkoop van de per- ceelen aan de Korevaarstraat, Sectie D, Nis. 1683 en 61 ged., aan de N.V. Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen". Do. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de aanschaffing van een 20-tons dekschuit en twee 10-tons overdekte ruimschuiten voor den dienst der Gemeentewerken. Adjunct-directeur Gemeentewerken. Ter vervulling van de vacature, ont staan door het aan den beer itf Clir. Bronkhorst verleend eervol ontslag, bieden wij Uwe Vergadering, na raadpleging van de Commissie van Fabricage, de navolgen de voordracht aan ter benoeming van een adjunct-directeur der Gemeentewerken en wel in den rang van hoofdingenieur: lo. Ir. D. Boogerd, ingenieur bij Ge meentewerken, te Utrecht; 2o. Ir. E. R. Hondelink, raadgevend ingenieur, oud ingenieur bij de Nederland- sche Spoorwegen, te Baarn. Ontslag onderwijzer. In verband met zijn benoeming tot hoofd der school te Weesperkarspel is aan den heer C. A. Allers, op diens verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van onderwijzer aan de Opl. School voor U. L. O., Driftstraat 95, alhier. Stroomlevering te Nieuwkoop. Ingevolge artikel 11 der voorwaarden, waaronder Ged. Staten aan onze gemeente vergunningen hebben verleend tot het leg gen en exploiteeren van een hoogspan ningskabel ten behoeve van de stroomle vering aan de firma S. Bodegraven te Nieuwkoop en tot het leggen en exploitee ren van een hoogspannigskabel ten behoe ve van de stroomlevering aan de firma J. C. P. Janmaat te Waddinxveen, worden de vergunningen geacht niet gegeven te zijn, indien niet binnen drie maanden na dagteekening van de besluiten van Ged. Staten door Uwe Vergadering verklaringen zijn ingezonden, houdende dat de Raad der gemeente Leiden de vergunningen on der de daarbij gestelde voorwaarden aan vaardt. Aangezien h.i. tegen die aanvaarding geen bezwaar bestaat, geven B. en W. in over weging tot het inzenden van die verklarin gen te besluiten. Het drukken van de Raadsstukken. Ingevolge gehouden openbare aanbeste ding werd voor den tijd van 5 jaren, in gaande 1 Januari 1927, aan de N.V. Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij voorheen J. J. Groen en Zoon opgedragen de levering van de Ingekomen Stukken en van het gedrukt steno-analytisch verslag van de Handelingen van den Gemeenteraad, zulks tegen een prijs van 14.— per pagina druks, benevens een vergoeding van 85. per zitting voor het samenstellen van het steno^analytisch verslag door stenografen. De aanneming eindigt derhalve op 1 Ja nuari a.s. Na gevoerde onderhandelingen heeft de vennootschap zich bereid verklaard de le vering weder op zich te nemen voor den tijd van drie jaren tegen den prijs van 14.40 per pagina druks en overigens op den bestaanden voet, z^odat gehandhaafd wordt de bepaling, dat bij wijziging van de voor de typografische bedrijven collec tief vastgestelde minimum-loonen, de prijs per pagina druks een naar verhouding ge lijke wijziging zal ondergaan. Oogenschijnlijk wordt thans per pagina een hoogere prijs gevraagd, doch in wer kelijkheid is hij lager. De prijs van 14.— is n 1. gebaseerd op een minimum-uurloon van 65 cents dit loon bedraagt echter se dert November 1930 67 cents, zoodat be doelde prijs van 14.thans moet worden gelijk gesteld met een prijs van 67/65 X 14.— 14.43. Feitelijk is deze vergelijking nog niet juist en is het. verschil nog grooter, ver mits de aannemingstijdvakken niet gelijk zijn. Tegenover een prijs van 14.40 voor drie jaren moet niet worden gesteld een prijs van 14.— voor vijf jaren, maar een prijs, die betaald, zou zijn bij een zelfden aannemingsduur. Deze vergelijking is in derdaad ook te maken, daar de firma Groen indertijd op twee wijzen inschreef, n.l. f 15 voor 3 jaren en 14 voor 5 jaren, beide prijzen gebaseerd op een uurloon van 65 cents. Een verhooging van den prijs van 15.— evenredig aan de loonsverhooging, zou ge leid hebben tot een prijs van 67/65 X 15 ƒ15.46, dat is ruim ƒ1— meer, dan thans wordt gevraagd. Het College van B en W. acht dan ook alleszins aanleiding aanwezig, om deze vennootschap, die reeds gedurende een lange reeks van jaren de gemeente heeft bediend en ook in de loopende contract periode haar verplicht insen steeds tot hoogst volle tevredenheid is nagekomen, bij ondershandsche continuatie weder voor den tijd van 3 jaren met het drukken van de Ingekomen Stukken en de Handelin gen te belasten. Aankoop huizen. Aan de gemeente worden tegen den prijs van 11.000 te koop aangeboden de 20 on bewoonbaar verklaarde huizen aan de le Huigdwarsstraat, nummers 1 tot en met 20 met de straat zelve. Evenals de aangele gen, reeds aan de gemeente toebehoorende huisjes aan de 2e Huigdwarsstraat, gren zen de perceelen aan het terrein van de Stedelijke Lichtfabrieken, zoodat bij aan koop het bezit der gemeente ter plaatse verder kan worden afgerond. Waar ook de gevraagde prijs aannemelijk is, achten B. en W. met Commisarissen den aankoop ten behoeve van de Lichtfabrieken in het be lang van de gemeente. Verkoop pakhuizen. De N.V. „Leidsche Exploitatie Maat schappij van Onroerende Goederen" wend de zich tegen het einde van het vorige jaar tot B. en W. met het verzoek, om de aan de gemeente toebehoorende pakhui zen aan de Korevaarstraat nis 9 en 11 te mogen koopen, teneinde ter plaatse win- keihuizen te bouwen, aansluitende aan de winkelhuizen, die de Vennootschap daar reeds bezit. Aangezien de gemeente deze perceelen niet voor haar eigen dienst noodig heeft en door de stichting van flinke moderne winkelpanden het uiterlijk aanzien van de DE LEIDSCHE COURAN1 UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Woensdag 28 Oct. Huizen, 1875 M. TJitsl. NöfW-Utzending. 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.45 Gramofoon. 10.00 Dameskoor. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Harmoniumspel. 12.15 Gramofoon. 12.30 Concert. 2.00 Chr. lectuur. 2.30 Gramofoon. 2.453.45 Alg. Ned. Zendingsconferentie. 3.45 Concert, viool-piano. 5.00 Kindrruur. 6.00 Lezing. 7.00 Causerie. 7.45 Ned. Ohr. Persberichten. 8.00 Lezing: Radio op school. 8.15—9.00 Concert. Chr. Kinderkoor „Zamglust". 9.00 Ouderuurtje. 9.3011.00 Concert. N. C. R. V.-klein orkest. 10.00—10.15 Vaz Dias. 11.0011.30 Gramofoon. Hilversum 298 M.. Uitsl. AVRO-uitz. 10.00 vm. V. P. R. O. C.45—7.00, 7.30—7.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoon. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Concert. 12.00 Concert V. A. R. A.-septet en gra mofoon. I.45 Pauze. 2.15 Onze Keuken. 3.00 Gramofoon. 3.30 Voor de kinderen. 4.20 Concert (microfoonlooze vleugel). 4.45 Vraaghalfuurtje. 5.30 Gramofoon. 6.20 Berichten „Het Volk". 6.25 Concert. Trio Drukker. 6.45 Radio-voordracht. 7.15 Concert. 8.15 Muziek van dezen tijd. V. A. R. A.- orkest. 9.00 „Jim, Jaca en Mary", hoorspel. 10.25 „De wederwaardigheden van Wak ker en tropenduit", V. A. R. A.-tooneel. 10.40 Persberichten. 10.50 Slotconcert, o. a. „Aus Offenbachs Musterkoffer". II.2012.00 Gramofoon. Da ven try, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Orgelconcert. 1.50 Orkestconceit. 2.45 Voor de scholen. 3.50 Symphonieconcert. 5.05 Orgelconcert. 5.35 Kinderuur. ?.20 Berichten. 7.05 Mendelssohns orgelmuziek. Korevaarstraat belangrijk zal worden ver fraaid, bestond bij de Commissie van Fa bricage en bij B. en W. tegen verkoop op zichzelf geen bezwaar. Tereinde echter ook eventueele andere gegadigden in de gelegenheid te stellen een bod te doen, besloten B. en W. in over eenstemming met het advies van de Com missie van Fabricage, een openbare in schrijving te houden. Blijkens die voorwaarden werden te koop aangeboden het perceel Sectie D. No. 16S3 geheel en het perceel No. 961, met uitzondering van een aangegeven gedeel te. Bedoeld gedeelte wenschen B. en W. buiten den verkoop te houden met het oog op de plaatsing van een urinoir. Thans be vindt zich tusschen de pakhuizen en de be staande winkelhuizen een urinoir met daar- achterliggend opslagterreintje (No. 1693), doch het verdient uiteraard geen aanbe veling dat unrinoir daar, midden tusschen fraaie winkelhuizen in, te handhaven. Ver plaatsing van het urinoir naar het einde van de te verlengen winkelhuizenrij, kan toch minder bezwaarlijk worden geacht. 8.25 Symphonieconcert m. m. v. solisten o. a- „De Vliegende Hollander". 11.0512.20 Dansmuziek. R a d i o-P a r Ij s*\ 1725 M. 8.05, 12.50, 1.25 en 6.50 Gramofoon. 9.05 Tooneel „Un jeune Menage", Ver ne uil. 10.20 Gramofoon. Langenberg, 473 M. 6.25—7.00, 10.00—10.20, 10.20—10.35, 11.20 Gramofoon. 12.251.50 Orkestconcert, 4.205.20 Solistenconcert. 7.208.30 Concert, o.a. Menuet van Beet hoven. 8.35 „Das Bein", grotesk hoorspel van Reinacher. Daarna tot 11.20 Concert. Kalundborg, 11.53 M. 11.2012.35 Orkestconcert. 2.204.20 Orkestconcert. 4.505.20 Gramofoon. 7.207.35 Intern, spaardag. 7.35 StrijkconcerL Serenade, Dvorak. 8.359.35 Deensche muziek. 9.5010.25 Guitaar- en cithersoli door Fr. Mühlhölzl. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 5.20 Dansmuziek. 8.20 Zigeunerkwartet. Strijkkwartetten v. Beethoven. 9.20—10.20 Het Namenschc lied. 338 M.: 5.20, 6.50 Gramofoon. 8.20 Dansmuziek. 9.30 Concert door het Kirba-n Kozakken- koor. 9.50 Rhapsodie in Blue, Gershwin. Rome, 441 M. 7.10 Gramofoon. 8.20 Symphonieconcert. Italiaansohe com ponisten. Z e e s e n, 1635 M. 7.20 „Bunte Reibe", vroolijke avond. 8.20 Berichten. 8.35 „Das Bein", hoorspel van Reinacher. 9.35 Berichten en tot 11.50 Dansmuziek. KOOTWIJK VOOR DEN OMROEP? Proofuitzendingen van de V.A.R.A. Met zijn zwakke omroepzendefs is Ne- dciland danig in een impasse geraakt. De lange golf is tenminste nog overal hoorbaar, doch om de drie maanden hebben we n'>g altijd de verwisseling van zender en de betrokken omroepvereenigingen zien zich daardoor het halve jaar gedupeerd, daar hun leden in het zuiden voor een groot deel tijdens de kortegolfperiode de uitzen dingen met den besten wil ter wereld niet kunnen ontvangen. Er bostaat thans een kans, dat binnen kort een draaglijke, zij het dan waarschijn lijk een voorloopige, oplossing zal worden gevonden. Het „Handelsblad" wist n.l. te melden, dat minister Reymer onlangs het hoofd bestuur van de V.A.R.A. in audiëntie heeft Overeenkomstig de in dergelijke geval len gebruikelijke voorwaarden, word ver der de bepaling opgenomen, dat, na sloo ping van de pakhuizen door deu kooper, op den grond een of twee winkels met ver- dievingen of winkels met bovenwoningen moeten worden gebouwd volgens plannen, die uit architectonisch en aesthetisch oog punt de goedkeuring van het College be hoeven. Bij de op 29 September j.l. gehouden openbare inschrijving werd het hoogste bod ontvangen van de N.V. „Leidsche Exploita tie Maatschappij van Onroerende Goede ren"; haar biljet vermeldde een bedrag van 11.250. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat deze prijs kan wor den aanvaard en dat tegen gunning aan genoemde Vennootschap derhalve geen be zwaar bestaat. Aanschaffing van schuiten. Op de gemeentebegrooting voor 1930 was een bedrag van 1000 uitgetrokken voor de aanschaffing van een 10-ton overdekte DERDE BLAD PAG. 9 ontvangen, waarbij ook de directeur-gene raal der P. T. T„ ir. Damme, tegenwoor dig was. Het V.A.R.A.-bestuur heeft toen den minister verzocht den nieuwen P.T.T.- zendcr voor den „zakelijkon omroep" te Kootwijk beschikbaar te stellen voor uitzen dingen op dó Nederlandsche korte golf van 298 M. Volgens ir. Kooiuans is het mogo- lijk den zender binnen óón week te ver bouwen tot een zonder voor 298 M. Uit hot antwoord van den minister bleek, dat hij wel bereid zou zijn dit verzoek in gunstige overweging te nemen, als het namens alle omroepvereenigingen tot hem gericht zou worden. In verband hiermede, zal do V.A. R.A. dit verzoek aan de orde stollon in de een dezer dagen te houden vergadering van het comité van omroepvorecnigingon. Het „Volk" kan dit borioht bevestigen. De besproking hoeft echter niet met den minister, doch uitsluitend met den direc teur-generaal plaats gehad en er woid uit sluitend verzocht om met den Koo'wijk- schen zender, die des avonds ongebruikt staat, proef uitzendingen te doen. Al» gevolg van een en ander hooft het hoofdbestuur van de V.A.R.A. bericht ont vangen, dat op zijn verzoek gunstig is be schikt. Do data van de proofuiuendingoii zullen nader worden bekend gomankt. De nieuwe zonder van den „zakelijken omroep" heeft, zooals rnoa weet, eenige we ken geleden proefgedraaid op de 1071 mu- tergolf. En allerwegen hooft mon kunnen oonstateoren, dat de hoedanigheid uitste kend was. Wat nu de uitzending op de 298 Meter betreft, waarsohuwt het „Volk", dat men niet moet verwachten, dat deze zender in het geheole land op die golf evengoed zul voldoen. In het Noorden en in het Zuiden met name, zal ook met dezen nieuwen zondei „fading" blijven bestaan; zal het geluid „wegzakken en weer opkomen", om het po pulair uit te drukken. Dat ligt niet aan don zender, dat ligt aan de golf en dat heeft nog niemand kunnen verhelpen. Ver ontrustend behoeft dit verschijnsel dan niet te worden geacht. Nederland heeft im mers beschikking over zoogenaamde „ondes communes", die internationaal bestemd- zijn oni uitzendingen van den hoofdzender in heb Noorden en Zuiden op te halen. Maar wèl zal blijken hoe hopeloos slecht, verouderd en ondeugdelijk de tegenwoor dige zender is. Niéuwe mogelijkheden zullen zich, indien de proef slaagt, openen om althans 's avonds een groot deel der luisteraars te verlossen van Reymer's fluitketel, die j.l. Zaterdagavond weer zoo lievig kookte, dat in de studio van de V.A.R.A. in Hilvcr&uin do -ontvangst zelfs onvoldoende was, zoo besluit het „Volk". Moohten deze proeven een bevredigend resultaat opleveren, dan schijnt dus voor een duurzame regeling alleen nog noodig te zijn, dat er samenwerking ten dezoa besta tusschen allo oniroopvereenigingen. Laten wc hopen, dat er ditmaal tenminste geen brekespel zal zijn. In het belang van duizenden luisteraars. ruimschuit ten behoeve van den dion6t der Gemeentewerken, on wel voor hot bergen en vervoeren van rioolspecie. Aangezien nog niet tot aanschaffing van deze schuit werd overgegaan, is dit bedrag nog be schikbaar. Nader is voorts gebleken, dat gemelde dienst do beschikking behoeft over een tweede dergelijke schud, alsmede, ten behoeve van heb onderhoud van water- worken, over oen 20-tons dekschuit Voi.r de aanschaffing van deze drie vaartuigr i is aan enkele Leidsche seheopsbouwonder nemingen prijsopgaaf gevraagd. Do laag ste aanbieding is ontvingen van de N.V. scheepsbouw werf „e Hoop", v.h. Gcbrs Boot, en wel tot een bedrag van 2.975 voor de drie schuiten tezamen. Van dit bedrag, hotweik, aldus B. en W, zeer aannemelijk kan worden genoemd, is, zocals boven bleek, een aodoelta ad ƒ1007 reeds beschikbaar, zoodat nog een bedrag van 1.976 zal moeten worueo toegestaan Dit bedrag kan worden verkregen door af schijving van don post „Onvoorziene Uit gaven", op weikon post thans nog ƒ22.078 87 aanwezig is. FEUILLETON. LIEFDE OVERWINT Naar een oud verhaal bewerkt door P. G. HOCKS. (Nadruk verboden). 9) ,,'t Is de houtvester", zei hij. „Vanmor gen is hij bij de houthakkers geweest, heb ik gehoord. Hij komt zeker eens verne men, hoe ver we met de stammen zijn." „Hallo, houtvestër, kom maar hier heen Ik zal wel wachten." Frans verschoot van kleur, hetgeen zijn vader, die geen gelaatkundige was, natuur lijk niet merkte. Op 't zelfde oogenblik was de oude Kraus bij hen. „Goeien dag, houtvesterriep Houtman hem vriendelijk toe. „Je komt zeker eens kijken, hoe 't er bij ons naar toe gaat?" „Ja, Ik ben vanmorgen al boven ge weest bij de houthakkers. Je had boomen noodig, hadden ze me verteld. Hoeveel moet je er hebben?" „Zeven en dertig. We schieten al aardig op. Hoe gaat het thuis met tante Tine en Karei?" „Dank je", bromde de houtvester terug. Hij riep zijn hond, die met woedend ge blaf tegen de houthoop opsprong, waarop Frans stond, strak kijkend in zijn opschrijf boek. „Hier, Pluto Kalm P'uto gehoorzaamd o maar keek voort- ':id grommend naar Frans, die heel niet op zijn gemak was, omdat hij aan het ge blaf den hond herkende, dien Karei dien morgen bij zich bad. „Eenen mooie hond", zei Houtman zoo langs zijn neus weg „maar een beetje valsch, geloof ik." „Al naar dat hij zijn lui aanziet. Hij zal jou niks doen, Houtman. Wees maar niet bang. Hij heeft jouw spoor niet in den neus." Frans werd zoo rood als een kreeft, het geen den houtvester niet ontging. „Je moogt wel eens een beetje op je knechts letten", vervolgde de houtvester. ..Er schijnt een wildstrooper onder te hui zen. Ik heb zijn spoor ontdekt. Het liep van de Sparrenhoogte hier naar den mo len. Het zou me voor jou spijten, Hout man, als je er door in de nesten kwam." „Dat is onmogelijk 1" riep Houtman ver schrikt. „Voor mijn knechts sta ik in. Mis schien is 't wel een van de houthakkers ge weest, daar boven. Heb jij er wat van ge merkt, Frans?" „Neen, vader." „Hoor je wel, houtvester. En als er een van mijn knechts zooiets durfde doen, hij gingHoud het boek niet vast met je zeere hand, Frans. Dat is veel te lastig.... Wacht, ik zal het wel weer doen. Ga jij maar naar huis." „Heeft hij zijn arm bezeerd?" vroeg de houtvester onderwijl Frans scherp aankij kend." „Verstuikt. Kan dat kwaad?" „Soms wel. Hoe is hij er aan gekomen?" „Een vechtpartijtje. Is 't zoo niet, Frans Frans knikte bevestigend. „Gisteravond bij 't naar huis gaan. „Ik wou; ik had...." stotterde hij. „Ja, jariep Houtman. „Je had te veel op en dan kan je van anderen niets verdra gen. We zijn óók jong geweest, heer hout vester." „Ja, ja", bromde Kraus, „dat weet ik wel en dat mag nou allemaal waar wezen, maar hij moet oppassen, dat hij zijn arm niet meer op die manier verstuikt, want dan kon 't wel eens ?lecht met hem afloo- pen." „Blijf je eten, houtvester? 't Eten zal wel zoowat klaar wezen. Je bent welkom, dat weet je." „Dank je", zei Kraus kort. „Ik heb geen tijd. Maar nog eens let op je volk, Hout man. Wilddieven duld ik niet in 't bosch. Als ik er een mocht snappen en hij zou zich niet willen overgeven, nou dan jaag ik hem met pleizier een blauwe boon door rijn ribbekast. Dat is dienstorder. Smake lijk eten, samen." Hij wierp een wantrouwigen blik op Frans, floot Pluto en verliet het molen- erf". „Wat 'n zuurmuil 1" mompelde Hout man hoofdschudend. „Die maakt het nou zichzelf en anderen even lastig. Ik dank Onzen Lieven Heer, dat ik anders ben." En dan tot Frans: „Die had vanmorgen geen beste bui. Vin-je wel?" „Dat had hij net niet. vader", ant woordde Frans, die. meer denkend dan zeggend, zijn vader volgde naar de groote huiskamer, waar het werkvol reeds aan ta fel zat. IV. Voorbij den zaaemolpn liep de weg in rilerlei hoehten langs de beek naar het lorp, dat met zijn nette huizen en friss^he tuinen zich uitsf rekte tol achter in het dal. Het gaf een indruk van welvaart, want de huizen waren goed onderhouden en zaten uitstekend in de verf, terwijl zo alle met pannen bedekt waren. Eén huisje maakte hierop een uitzondering. Het was klein en bouwvallig en bedekt met stroo en zag er zóó armzalig uit, dat het veel had van een armoedzaaier, die bij toeval ver zeild was geraakt tusschen hooge heeren. Hier woonde de moeder van Hanna Mer- tens. Meer dan eens was haar door den een of anderen rijken boer een groote som gelds voor het krot geboden, maar moe der Mertena had er geen afstand van wil len doen, hoe goed zo het geld ook zou hebben kunnen gebruiken. Ze was aan 't huisje gehecht en als ze 't zou hebben moeten verlaten, zou 't haar dood geweest zijn. 't Was een schuchter vrouwtje, men- schenschuw geworden door de behande ling, die zo van haar dorpsgenooten moest ondervinden. De laster had zijn vuile gal over haar uitgespuwd en dat geheel on verdiend en Hanna, op wie niemand iets te zeggen had, kreeg daarvan haar deel. Het was middagtijd en de knechts en meiden keerden van veld en akker naar het dorp terug om te gaan middagmalen. Moeder Mertens stond voor do deur van haar huisje uit te kijken naar Hanna. Die was vanmiddag erg laat en de oude vrouw kon maar niet begrijpen, waarom ze zoo lang wegbleef. Ze begon zich al ongerust te maken en dat deed ze telkens als haar dochter niet op de minuut af thuis was. Na den dood van haar man, dien men twin tig jaar geleden vermoord in het bosch had gevonden, kon ze die ongerustheid maar niet overwinnen. Als Hanna maar geen on geluk gekresen had Ze deed een schietge bedje en ging even naar binnen om naar het eten te kijken, of 't niet aanbrandde. Haar man was een eigenaardig mensch geweest, die, hoewel arm, een groot gevoel van eigenwaarde had bezeten cn bij do boeren van 't dorp niet in tel was ge woest, omdat hij er een eigen mecning op nahield. Ofschoon hij maar een paar mor gen land had bezeten, die hem nauwelijks genoeg opbrachten om zijn gezin te onder houden, had hij 't versmaad zijn nood daar over te klagen of zich als knecht bij een van de groote boeren te verhuren. Zoo kwam het, dat men hem voor trotsch hield en dat hij bij niemand in tol was, bij zijns gelijken evenmin als bij de boeren. IIij deed in alles zijn eigen zin en zijn vrouw, die veel van hem hield, had geen invloed genoeg om hem te leiden. Aan de praat jes van de menschen stoorde zo zich niet cn ze zou volslagen gelukkig met hem ge wcest zijn, als hij maar niet oen gebrek- had bezeten, dat haar dikwijls angstige dagen en nachten bereidde. En dat gebrek bestond hierin, dat hij de hartstocht be zat van stroopen. Dat kon hij niet laten en als zijn vrouw hem op de gevaren wees, die daaraan verbonden waren en hem smeekte om thuis te blijven, ja, dan hield hij zich een poos goed; maar bo/.week ten laatste toch weer voor de verleiding, voor al wanneer nacht en weer gunstig schenen goeden buit te maken. Op zekeron nacht had hij weer zijn woning verlaten, zelfs 71- der dat zijn vrouw er iets van wist en -'«n volgenden morgen werd hij door h<v t' kers op een baar naar huis gebracht. Ze hadden hem in 't bosch gevonden, d<> getroffen door een kogel. Niemand v te verklaren, wat de reden kon zijn v»n d-'en moord. Geweer noch weitasch werd bij hem gevonden, zoodat men niet vermoedde, dat hij een wilddief was en langzamerhand vestigde zich de meening, dat de moord was gepleegd met voorbedachten rede. (Wordt vervolgd

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9