BUITENLAND DINSDAG 27 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 VERGADERING VAN R. K. STA; Op Zaterdag 24 October j.l., 11 uur v.m. hield het Partijbestuur der R. K. Staats partij een vergadering in het Parkhotel te Amsterdam. Afwezig was met kennisgeving de heer De Bruyn (Dag. Bestuur). De overi ge bestuursleden waren aanwezig. 1. Bij zijn openingswoord heette de voor zitter het nieuwe Bestuurslid van de Rijks- kieskringorganisatie Den Bosch, den heer J. J. Beliën, welkom, en sloot met een waardeerend woord zich aan bij de hulde aan den heer Hellebrekers door katholiek Rotterdam onlangs gebracht. De verschillende commissies. 2. De voorzitter deed daarna eenige me- dedeelingen namens het D. B. over den stand der werkzaamheden der verschillende commissies (Cie voor Sociale Kamer, Indi sche C-ie., Cie voor Jongeren-organisatie) en over de voorbereiding van de officieele in werkingtreding van het Centraal Advies bureau voor Gemeentepolitiek en de oprich ting eener landelijke Federatie van Bonden en Centrales van R. K. gemeenteraadsle den. De beide laatste punten zullen in den loop van November en December definitief hun beslag krijgen. De Commissie voor de Sociale Kamer zal in het a.s. voorjaar rapport uitbrengen. De Commissie voor het vraagstuk der Jon geren-organisatie pleegt overleg met de ver schillende Jeugdorganisaties om tot een harmonische regeling van het vraagstuk te komen en zal in de volgende P. B. verga dering haar rapport uitbrengen. 3. Hierna weiden eenige reglementswij zigingen van RijkskieskringS'Organisaties behandeld. Studiecommissie over het gezinsloon. 4. Op voorstel van het D. B. werd be sloten over te gaan tot instelling van eene Studie-Commissie over het gezinsloon. Het des-betreffend besluit luidt als volgt.: Gelet op het praeadvies betreffende „Gezinsloon", uitgebracht aan den Partij raad en de naar aanleiding van dit advies gevoerde beraadslagingen in de vergade ring van dien raad van 13 Juni 1931, Vooropstellende le. dat het rechtvaardige loon s van den arbeider als minimum behoort te bevatten de middelen tot instandhouding van net arbeidsvermogen als belooning voor het ter beschikking houden van dat vermogen; 2e. dat de middelen tot instandhouding van het arbeidsvermogen toereikend moe ten zijn om het gezin te onderhouden; 3e. dat onder „het gezin"niet mag wor den verstaan het feitelijk gemiddelde, noch het „ééne-gewone" gezin; 4e. dat echter de plicht van den indivi- dueelen werkgever tegenover den indivi- dueelen arbeider niet bepaald wordt door de grootte van diens gezin; Besluit: een commissie in te stellen, welke tot taak heeft een beredeneerd verslag uit te brengen omtrent de navolgende vraagpun ten: I. Op welke wijze kunnen waarborgen worden geschapen, dat de normen en richt lijnen, als voren aangegeven, bij de loons- vorming worden toegepast en gevolgd? II. Op welke wijze kunnen dan tevens ten aanzien van de inkomensvorming van niet-loon-arbeiders, die met loonarbeiders maatschappelijk op één lijn staan (z.g. klei ne zelfstandigen) waarborgen van gelijke strekking worden geschapen? Aan de Commissie zal worden medege deeld, dat het P.B. het op prijs zal stellen in den loop van den zomer 1932 het rapport der Commissie althans over vraagpunt I te mogen ontvangen; die met het oog op de programma-samenstelling voor 1933. In verband hiermede zal de Commissie be voegd zijn om, zoo dit haar noodig mocht blijken, haar advies over vraagpunt I en dat over vraagstuk II te splitsen. Tot voorzitter dier Commissie werd be noemd de heer mr. C. P. M. Romme, die in de laatste vergadering .van den Partij raad over het onderwerp: „Gezinsloon" praeadvies uitbracht, en die bereid word DUITSCHLAND GR ANDI-BRUENING. Communique over de gevoerde besprekingen. Officieel wordt medegedeeld: Ter gele genheid van de aanwezigheid van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, Grandi, te Berlijn hebben tus- schen hem en den rijkskanselier uitvoeri ge politieke besprekingen plaats gehad. In aansluiting op de openhartige ge dachte nwis-selinig, welke de rijkskanselier bij zijn bezoek aan Rome kon hebben met het hoofd der Italiaansche regeering, wer den bij deze besprekingen alle groote po litieke en economische problemen van in ternationaal belang aan een bespreking onderworpen. De oplossing dezer proble men wordt van dag tot dag dringender. Bij de beraadslagingen, welke met groo te openhartigheid en in vriendschappelij- ken geest werden gevoerd, werd vérgaande overeenstemming bereikt nopens de be oordeeling van den toestand en de nood zakelijkheid van zekere maatregelen, als gevolg hiervan ingezien. In het bijzonder kwam aan beide zijden de overtuiging naar voren, dat afdoende bestrijding van een crisis, zooals thans de HET BESTUUR DER gevonden de leiding der Commissie te aan vaarden. Als secretaris zal optreden de heer mr. drs. van Haren, leider van het Centraal Adviesbureau voor Gemeente politiek, afdeeling van het Partij-secreta riaat. Vastgesteld werd welke personen tot het lidmaatsokap dezer Commissie zullen worden uitgenoodigd. Wanneer de Commissie is geconstitueerd zal de samenstelling in de R. K. Pers wor den medegedeeld. Maandelijksch orgaan. 5. Op voorstel van het D. B. werd be sloten het instituut der „Mededeelingen aan de Rijkskieskringbesturen" uit te brei den tot een maandelijks verschijnende cor respondentie en partijnieuws-orgaan van de R. K. Staatspartij. In het begin van 1932 zal met de uitgave daarvan worden begonnen. Aan de verschillende partijinstanties zul len binnenkort hierover nadere mededee lingen en gegevens worden verstrekt. (In dit verband worden de besturen der plaatselijke kiesvereenigingen, die de vra gen van het Partijbestuur over de huidige bestuurssamenstelling en over de nieuwe samenstelling der Gemeenteraden nog niet beantwoordden, dringen verzocht dit zoo spoedig mogelijk te willen doen). 6. In het statuut van het Centraal Ad viesbureau voor gemeentepolitiek is eene Commissie van Toezicht en Bijstand opge nomen, waarvan de leden door het Partij bestuur worden benoemd. Thans werden door het P. B. de personen aangewezen die voor het lidmaatschap dezer Commissie zullen worden uitgenoodigd. Wanneer de samenstelling der Commissie definitief is komen vast te staan, zal daarvan in de R. K. Pers nadere mededeeling geschieden. 7. Het schriftelijk verslag der afvaardi ging naar het Congres van het Secrétariat International des Partis Démocratiques d'Inspiration Chrétienne gehouden te Luxemburg van 23 tot 26 Juli 1931 werd het Partijbestuur aangeboden. Met betrekking tot de oonclusies over „Gezinspolitiek" welke op dit Congres werden aangenomen, wordt hier verwezen naar het reeds op 29 Juli j.l. over het Con gres gepubliceerde perscommuniqué. De a.s. Partijraadsvergadering. 8. Vastgesteld werden datum, plaats en agenda der aa. Partijraadsvergadering. Na het reglementair voorgeschreven overleg met den voorzitter van den Partijraad daarover, zal de agenda worden gepubli ceerd. Als datum werd bepaald Vrijdag 27 en Zaterdag 28 November. Ten aanzien van de plaats werd beslo ten de Partijraadsvergadering in het ver volg niet meer aan één stad te binden, doch ook andere steden daarvoor aan te wijzen. Het P. B. ziet in deze wisseling van de vergaderplaats van den Partijraad een propagandistisch element voor de Partij, terwijl eenige afwisseling van stad en zaal voor de aantrekkelijkheid der vergadering groote voordeden biedt. Besloten werd de eerstvolgende Partij raadsvergadering te houden in 's-Graven- hage. Op Zaterdagmorgen zal een Requiem-Mis worden opgedragen voor de zieierust van Mgr. Nolens z-g. 9. Daarna had de aanbieding plaats van het verslag der Kiesreglement-Commissie. Besloten werd dit verslag aan den Partij raad over te leggen en in de a.s. Partij raadsvergadering dit rapport op de wijze als de praeadviezen in bespreking te bren- gjen. 10. Vastgesteld werden de praeadviezen van het Partijbestuur op de ingekomen voorstellen der Rijkskieskringorganisaties. Deze worden beiden in de agenda van den Partijraad gepubliceerd. Na gehouden rondvraag werd de verga dering circa kwart voor 5 gesloten. wereld teistert, zonder een gemeenschap pelijke samenwerking der betrokken naties niet mogelijk is en dat deze samenwerking indien zij wil leiden tot resultaat, moet berusten op een wederzijdsch vertrouwen en wederzijdsche achting. TE GROOTE BEZUINIGING OP ONDERWIJS. Waarschuwing van Pruisische bisschoppen. In verband met de door de Pruisische regeering doorgevoerde bezuinigingsmaat regelen op het gebied van het onderwijs, die onder de Katholieke bevolking ernsti ge ongerustheid hebben gewekt, heeft, naar de „Germania" meldt, kardinaal Bertram als voorzitter van de bisschoppenconferen tie te Fulda een- schrijven gericht aan den Pruisischen minister van onderwijs: Ongetwijfeld dient te worden erkend, dat de ongunstige financieele toestand de op het oogenblik op alle gebied door de overheid getroffen noodmaatregelen nood zakelijk maakt. Op het gebied van het onderwijs echter gaan deze maatregelen te ver. Niet te ont kennen valt, dat de zorg voor de opvoeding door de maatregelen ten opzichte van het onderwijs zoo sterk wordt benadeeld, dat de kerkelijke, herders, gezien hun groote verantwoordelijkheid voor de geestelijke en zedelijke goederen van het geheele volk hierover het stilzwijgen niet kunnen bewa ren. Met recht maakt men zich in de meest uitgebreide kringen ongerust, wanneer door de bezuiningsmaatregelen op het onder wijs de geestelijke levensbelangen van het volk in him diepste wezen worden beroerd. Door de op 14 September jl. gepubliceer de bezuinigingsmaatregelen worden alle soorten van scholen ernstig getroffen, daar de opvoering van de klassenfrequentie en de vermindering van het aantal wekelijk- sche lesuren blijkbaar algemeen doorge voerd zullen worden. Onderwijzers zoowel als ouders is het bekend, dat, vooral in de groote steden, dergelijke maatregelen buitengewoon na- deelig moeten inwerken op het volksonder wijs. Ook dient te worden gewezen op het feit, dat, hoe grooter de gevaren voor den godsdienstzin en zedelijkheid tengevolge van den drang der godloozenbeweging en de bedreiging der openbare onzedelijkheid worden en hoe meer het ouderhuis tenge volge van de mistoestanden in het econo mische leven te kort schiet, des te waarde voller de invloed is van de persoonlijkheid van den leeraar op de individualiteit van den leerling. Een bijzonder gevaar bedreigt de gods dienstige opvoeding» als uit zuinigheids- overwegingen confessioneele minderheids- scholen opgeheven of volksscholen van verschillende geloofsovertuiging samenge smolten zouden worden. Een streven, dat hierop gericht is, is niet alleen in strijd met den bestaanden rechtstoestand, doch zal door het geheele Katholieke volk als noodlottig voor het godsdienstig leven worden afgewezen. Ook de godsdienstzin der onderwijzers dient te worden beschermd en bijzondere zorg moet dan ook besteed worden aan de confessioneele kweekscholen. Het episcopaat weet, dat het alle Ka- bholieke onderwijzers en het geheele ka tholieke volk achter zich heeft als het op nieuw verklaart, dat nj>oit van den eisch betreffende confessioneele kweekscholen kan afgezien worden. ENGELAND NOG STEEDS INCIDENTEN OP CYPRUS. De Zoutwet overtreden. Gisteren zijn er nog meer Engelsche troe pen uit Egypte geland, die naar Kyrenia werden gedirigeerd, waar opnieuw ongere geldheden hebben plaats gehad. De ver bindingen met Kyrenia zijn op het oogen blik verbroken. Er zijn ook troepenverster kingen gezonden met het oog op de gewij zigde situatie, welke heden te Limasol is ontstaan. Een groote menigte heeft zich nl. heden naar het zoutmeer begeven om zout te winnen, hetgeen het monopolie van de regeering is. De algemeene toe stand wordt uiterst gespannen genoemd. ITALIË REDE VAN MUSSOLINI. Wanneer herziening der verdragen? Mussolini is Zaterdag te Napels aange komen. Een eeresalyo. van 19 schoten van de oorlogsvloot kondigde de aankomst van den duce aan. Heel Napels was op de been, om hem geestdriftig te ontvangen. In hei regeeringspaleis werd Mussolini opgewacht door den kardinaal-aartsbis schop van Napels. Na een korte receptie van de eerste hoogwaardigheidsbekleders begaf de duce zich in uniform van eere korporaal van de militie naar de fascisti sche bondsdirectie. Onderbroken door herhaalde toejuichin gen hield Mussolini yervolgens een reue voering, waarin hij o.a. wees op de alge meene politieke en economische crisis in Europa, waartegen Italië al zijn stellingen met succes heeft kunnen verdedigen. De geheele wereld heeft de Italiaansche valuta het grootste vertrouwen getoond, aangezien men weet, dat de lire een arbeid zaam volk en een krachtige regeering ver tegenwoordigt. De krachben van het fascistisch Italië zijn voldoende, om weerstand te bieden aau de crisis, ook wanneer deze voortduurt, in economisch opzicht heeft het feit, dat Ita lië heeft afgezien van het opnemen van bui tenlandsche leemiigen het land in een be voorrechte positie geplaatst. In moreel op zicht is het fascisme schepper van een her nieuwde toekomst. Vervolgens gaf Mussolini do richtlijnen aan voor de fascistische buitenlandsche politiek en zeide o.a.: „Negen jaren is het geleden, dat het fascistisch Italië in Lon den de kwestie der herstelbetalingen en schulden ter sprake bracht op een wjijze, zooals die op het oogenblik aan de orde is. Maar wij vragen oas af: moeten werke lijk zestig jange jaren voorbijgaan, voor wij aan het einde komen van de tragische berekening van debet en credit, ten koste van eenige generaties, en kan men zeg gen, dat er gelijkheid tusschen de volke ren bestaat, zoolang aan den eenen kant zich diegenen bevinden, die tot aan de tanden gewapend zijn en aan den anderen kant diegenen, die tot weerloosheid ge doemd zijn en hoe kan men spreken van wederopbouw, wanneer niet eenige clau sules in eenige vredesverdragen worden veranderd, die de wereld gebracht hebben in een afgrond van ineenstorting en ver twijfeling? Hoe lang kan het nog duren voor men er van overtuigd is, dat er iets niet in orJe is met het economische apparaat?" Mussolini voegde hier nog aan toe, dat men slechts dan den waren vrede kan die nen, wanneer men dezen niet scheidt van rechtvaardigheid, aangezien anders haat en vergelding het gevolg zijr CHINA HET CONFLICT MET JAPAN. China bereid arbitrage-verdrag met Japan te sluiten. In aansluiting op de Raadszitting, die Zaterdag j.l. tot 16 November is verdaagd, heeft de Ohineesche gedelegeerde in den Raad, dr. Alfred Sze, onder verwijzing naar de opmerking van Lord Robert Cecil, waarbij deze deed uitkomen, dat internatio nale geschillen over de toepassing van ver dragen steeds, hetzij naar een hof van ar bitrage, hetzij naar het Internationale gerechtshof verwezen kunnen worden, een nota aan den voorzitter van den Raad, Briandi, gericht, waarin hij verklaart, dat de Ohineesche regeering ten allen tijde be reid is, een arbitrageverdrag met Japan te sluiten, naar het model der arbitrage ver dragen, die reeds tusschen verschillende statenleden zijn gesloten, of naar het voor beeld van de verdragen door de regeering der Ver. Staten met verschillende andere staten gesloten. De nota van dr. Sze is Briand naar Parijs nagezonden en zal ver moedelijk te Genève worden gepubliceerd. Japanners bezetten spoorweg. Officieel is te Tokio medegedeeld, dat Japansche troepen den spoorweg tusschen Soepinkai en Taonan bezetten, ten einde de Japansche belangen te besohermen. Het gerucht gaat, dat Sovjet-troepen geconcen treerd worden aan de Mandsjoerijsohe grens. AMERIKA DE RESULTATEN VAN LAVAL'S BEZOEK. Voor zijn vertrek verklaarde Laval in een interview, dat hij over Hoover's stand punt in zahe de weieldprobiemen meer te vreden is clan hij had verwacht. Men meent, dat Laval in werkelijkheid meer mee naar Parijs neemt dan het com munique, dat gisteren is uitgegeven, doet zien. Aangenomen wordt, dat lanknjk en Amerika zijn overeengekomen nauwer sa men te werken dan tot dusver en dat zij elicaar zuilen raadplegen alvorens eenige actie te ondernemen, JL/at was ook de opzet van Laval. Verondersteld wordt, dat Laval ook een ontwerp bij zich heeft voor een plan de compague in zake het economisch en financieel nerstel der wereld, dat hij echter moet achterhouden tot de Fransohe Kamer weer bijeenkomt. I ransche waarnemers te Washington meeneu, dat er, als de Fransche Kamer weer bijeenkomt, geen vrees benoeft te be staan over haar houding ten opzichte van Laval s bezoek aan Wasnington. Frankrijks standpunt heeft, zoo wordt gezegd, volko men gezegevierd en wel op de volgende punten: 1. Frankrijk heeft geen verbintenissen aangegaan om zijn bewapening te vermin dei en of zijn militaire begrooting te verla gen. 2. Hoover heeft de wensohelijkheid er kend van een openlijke bestudeering der oorlogsschuluen, voordat het moratorium afloopt. 3. Hoover zal geen nieuw initiatief ne men in zake een moratorium voor Duitsoh- lanu; frankrijk heelt dus bereikt, dat aan Duitschland aileen verlichtingen zullen worden toegestaan op grond van de bepa lingen van het Young-plan. 5. Frankrijks vrees in zake den Pool- sclien (Jorridor is gekalmeerd. Laval kan nu de reohtsche oppositie tevreden stellen door Hoover's communiqué over deze zaak aan te halen, en de linksche oppositie kan hij kalmeeren door Hoover's belofte voor een steunactie. BUITENL. BERICHTEN. DE PAUSMIS IN DE SINT PIETER. Het feest van Christus-Koning. Men seint uit Rome d.d. Zondag aan de Msb.: Zooals aangekondigd, heeft de H Vader heden m de St. Pieter-basiliek, ter gele genheid van het feest van Christus-Koning, een plechtige H. Mis opgedragen voor de wereld; voor Spanje voornamelijk, waar de Katholieke bevolking door sectarische maatregelen zoo pijnlijk getroffen worden. Gezeten op de sedia gestatoria, vooraf gegaan door hoogwaardigheidsbekleders, gevolgd door het z.g. kleine „oorto" werd de H. Vader naar het Paus-altaar gedragen. Bij zijn verschijnen in de basiliek schal de de Pausmarsch onder de hooge gewel ven en de duizenden aanwezigen begroet ten jubelend den Opperpriester, wiens hand voortdurend opgeheven bleef ten zegen De gezangen gedurende de H Mis werden uitgevoerd door eenige honderden leerlin gen van het Gregoriaansche zangkoor. Treffend klonk hot meerdere malen her haalde „Christus vincit", onder leiding van mgr. Casimiri De plechtgheid werd bijgewoond door twaalf kardinalen, talrijke bisschoppen en prelaten, 't corps diplomatique, den Pau selijken hofstaat, de commandanten der Pauselijke garden en de hoogwaardigheids- bekleeders der Vaticaansche stad Gedurende en na de plechtigheid werden, voor 't eerst, de klokken der Vaticaansohe basiliek e'.ectrisch geluid; het was een heer lijk klankenconcert, van ongewone kracht, dat als een machtige koningshymne over en boven Rome opklonk, Christus-Koning ter eere ZIJN VROUW EN VIER KINDEREN VERMOORD. Na hen met chloroform te hebben bedwelmd. Een geheel gezin van zes personen, n.l vader, moeder en vier kinderen is in de buurt van Kaapstad dood en afschuwelijk verminkt gevonden. Men neemt aan dat de vader, Terreblanche, die verpleger was in een ziekenhuis, zijn vrouw en kinderen in hun slaap chloroform heeft toegediend en hen met een bijl heeft gedood Daarna heeft hij vergif genomen en zichzelf doodgesto ken. MUITERIJ IN GEVANGENIS TE HAMBURG. In een gevangenis te Hamburg heeft Zon dag een muiterij plaats gehad. Een aantal gevangenen had zich in hun cel gebarri cadeerd, zoodat de beambten deze cellen moesten bestormen. De belegerden staken ten slotte hun matrassen in brand. Vijf der raddraaiers zijn naar een andere gevange nis overgebracht Muiterij op Duitsche schepen te Odessa. De correspondent van de „Times" te Con- stantinopel bericht, dat daar drie Duitsche schepen zijn aangekomen, waarvan de be manning te Odesa heeft gemuit. Eenige raddraaiers dwongen de overige bemanning, met de revolver in de vuist, mee te doen De kapitein van een der schepen werd bij een poging om de orde te herstellen door vier revolverschoten ernstig gekwetst. Dertig muiters zijn in Rusla-nd achterge bleven. Het alcoholgebruik in Zweden sterk verminderd. De heer Bergwall, directeur van het Zweedsche aloohol-monopolie, heeft een ar tikel over de werking van dit monopolie ge publiceerd, waaruit blijkt, dat tengevolge van het Brattste!sel het alcoholverbruik in Zweden verminderd is. In 1913, het laatste jaar voor de invoering van het monopolie, werden in Stockholm 8 540.000 liter alcohol verkocht. In 1930 slechts 6.420,000 liter, wat dus neerkomt op een vermindering van 25 pCt Ex-koning Alfonso bij koning Albert. Ex-koning Alfonso vertoeft op het oogen blik te Dave nabij Namen in België, waar hij de gast is van den hertog Fernando Nunez. Hij dineerde gisteravond in beslo ten kring met den koning en de koningin op het kasteel te Laeken werkf als i gorgelen 25 45 en 65 ets. voorkomt verkoudheid. 9945 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Scharenslijper door auto gedood. De 49-jarige scharenslijper G. uit Am sterdam stond gisteravond met zijn wa gentje op de Amsterdamsche Vaart, dicht bij Haarlem. Hij had juiBt aan een boer gevraagd, zijn wagentje te mogen stallen en stak daartoe den weg over. nierbij lette hij on voldoende op en juist toon hij bijna over was naderde een luxe-auto uit de richting Amsterdam. G. schrok cd deed een stap terug. Dit werd hem noodlottig. Hij werd aangeroden, viel en kreeg voor zoover mort aanvankelijk constateerde, een samenge stelde beenbreuk. Na door E. H. B O. te zijn verbonden werd de d>an ner zieken auto naar het St. Elisabethsgasthuis te Haarlem overgebracht. Daar bleek zijn toestand veel ernstiger te zijn dan men eerst meende en na eenigo uren is de on gelukkige aan de bekomen verwondingen overleden. Motorrijder tegen een boom gebotst. Gistermorgen is onder de gemeente Vries do motorrijder v. d. E., uit Haren, vermoe delijk door slippen tegen een boom gereden. Hij werd in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Motorrijder tusschen een koppel koeien. De motorrijder L. uit Colmschate is daar gisteravond op een koppel koeien, welke over den weg werden gedreven, in gereden. Drie van de vijf drijvers werden door de verschrikte dieren, welke alle kanten uitsprongen, onder don voet geloo- pen. De te hulp geroepen geneesheeren constateerden, dat zij zoodanige verwon dingen hadden opgeloopen, dat opneming in een ziekenhuis gewenscht was. De drio mannen zijn daarop naar het ziekenhuis te Deventer vervoerd. Of de motorrijder schuld heeft, stond gisteravond nog niet vast.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5